رکوردزنی انتشار جهانی کربن انرژی در ۲۰۱۷

تغییرات اقلیم
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش «انرژی پست 24» به نقل از «انرژی امروز» تقاضای بالای انرژی و افزایش میزان تقاضا برای انرژی و از سویی کاهش بهره‌وری بخش برق دلیل این افزایش انتشارات کربن در دنیا اعلام شده است.

برهمین اساس، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده است که تقاضای جهانی انرژی در سال گذشته میلادی با افزایش ۲.۱ درصدی به ۱۴۰۵۰ میلیون تن معادل نفت رسید که نسبت به سال قبل از آن افزایشی دو برابری را شاهد هستیم.

آژانس بین‌المللی انرژی دلیل این افزایش تقاضای انرژی را بالا رفتن رشد اقتصادی کشورها اعلام کرده است.

رشد انرژی در سال ۲۰۱۶ برابر با ۰.۹ درصد بوده و از سویی به طور متوسط این رشد تقاضا در ۵ سال قبلی هم با روند ۰.۹ درصد ادامه داشت.

۷۰ درصد تقاضای جهانی انرژی از طریق نفت، گاز و زغال سنگ برآورده می‌شود و IEA در گزارش خود اعلام کرده است که انرژی‌های تجدیدپذیر بقیه تقاضای انرژی دنیا را تامین می‌کنند.

رویترز نوشته است که بهره‌وری انرژی در سال گذشته روندی نزولی داشت. در نتیجه انتشارات کربن مربوط به بخش انرژی با افزایش ۱.۴ درصدی به ۳۲.۵ گیگاتن رسید.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی IEA می‌گوید «رشد قابل توجه انتشارات کربن بخش انرژی به ما می‌گوید که تلاش‌های فعلی برای مقابله با تغییرات اقلیم به قدر کافی موثر نیستند. به عنوان مثال سیاست‌گذاران توجه چندانی به بخش بهبود بهره‌وری انرژی نداشته و در نتیجه این بخش در سراشیبی سقوط قرار گرفته است».