انرژی نو

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدید پذیر: بیش از ۳۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در کشور نصب شده و ۲۵۰۰ واحد دیگر نیز در حال نصب است.

به گزارش انرزی پست ۲۴، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی ایران (ساتبا) گفت: تاکنون بیش از ۳۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در پشت بام خانه‌ها در کشور نصب شده و ۲۵۰۰ واحد دیگر نیز در حال احداث است.

آقای جعفر محمدنژاد سیگارودی با اشاره به اینکه هم اکنون در همه استان‌های کشور به خصوص در مناطق محروم نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است، افزود: در حال حاضر ظرفیت نصب شده این نیروگاه‌ها در سراسر ایران به ۸۴۱ مگاوات رسیده و همه این ظرفیت از طریق ۱۱۵ شرکت بخش خصوصی محقق شده است.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی ایران (ساتبا) با اشاره به راه‌اندازی بیش از ۱۱۵ نیروگاه مگاواتی تجدیدپذیر در کشور، گفت: تاکنون حدود سه هزار و ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی یا خانگی در کل کشور ایجاد شده و دو هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز عمدتا در مناطق محروم و روستایی در دست احداث است.

وی با تاکید بر اینکه نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها با ابلاغ جدید وزیر نیرو حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است، افزود: این تعرفه در بخش نیروگاه‌های زباله‌سوز به ویژه در مناطق شمالی کشور، از جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران برخوردار است.

آقای محمدنژاد اضافه کرد: پیش از این، نرخ خرید تضمینی برق به ازای هر کیلووات تولید انرژی در این واحدها، حدود ۳۷۰ تومان بوده که این رقم در حال حاضر به ۵۵۵ تومان در کل کشور رسیده است. اما چنانچه سرمایه‌گذاران برای مدیریت زباله‌های شهری مناطق شمالی کشور اقدام به راه‌اندازی واحد‌های یاد شده کنند، نرخ خرید تضمینی برق در این مناطق حدود دو برابر تعرفه‌های جدید محاسبه خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) با تاکید بر اینکه برق استفاده کنندگان از پنل‌های خورشیدی تولید داخل ۳۰ درصد گران‌تر خریداری می‌شود، گفت: امسال از محل نیروگاه‌های نصب شده، ۵۳ هزار و ۴۲۰ نفر به صورت تجمیعی در بخش تجدیدپذیر مشغول به کار شدند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، مجموع ظرفیت تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر در مقایسه با ۲.۵ تراوات در سال گذشته، به میزان ۱.۲ تراوات تا سال ۲۰۲۴ رشد خواهد کرد که معادل مجموع ظرفیت نیروی نصب شده در آمریکا است.

طبق گزارش سالانه IEA از انرژیهای تجدیدپذیر جهانی، فوتوولتائیک خورشیدی حدود ۶۰ درصد و نیروی بادی در خشکی ۲۵ درصد از این رشد را تشکیل خواهد داد.

سهم تجدیدپذیرها در تولید نیرو از ۲۶ درصد فعلی به ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۴ رشد خواهد کرد.

کاهش هزینه‌های فناوری و سیاستهای موثرتر دولتی، باعث شده است از زمان گزارش سال گذشته IEA، پیش‌بینی‌های بالاتری برای بکارگیری ظرفیت تجدیدپذیرها مطرح شود.
فاتح بیرول، مدیراجرایی IEA اظهار کرد: تجدیدپذیرها در حال حاضر دومین منبع بزرگ برق در جهان هستند اما اگر بخواهیم به اهداف جوی بلندمدت دست پیدا کنیم، باید بکارگیری آنها تسریع شود. با ادامه کاهش هزینه‌ها، انگیزه روزافزونی برای بکارگیری فوتوولتائیک خورشیدی وجود دارد.

هزینه تولید برق از فوتوولتائیک خورشیدی توزیع شده در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، اکنون پایین‌تر از قیمت فروش برق در بیشتر کشورها است.

طبق گزارش IEA، پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های تولید فوتوولتائیک خورشیدی تا سال ۲۰۲۴ به میزان ۱۵ تا ۳۵ درصد دیگر کاهش پیدا کند و بکارگیری این فناوری جذاب‌تر شود.

بر اساس گزارش رویترز، در گزارش IEA آمده است: اصلاحات تعرفه و سیاست برای تضمین رشد پایدار فوتوولتائیک خورشیدی و اجتناب از اختلال در بازارهای برق و هزینه‌های بالاتر انرژی، ضروری است.

 

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

معاون برق و انرژی وزیر نیرو ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را ۸۴۱ مگاوات اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، همایون حائری روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر در سالن همایش‌های صدا و سیما افزود: تا پایان امسال ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور به هزارمگاوات خواهد رسید.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو مصمم است تاپایان دولت دوازدهم ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را به ۴ هزار مگاوات برساند.

وی با بیان اینکه ایران علاوه بر برخوداری از منابع عظیم انرژی‌های فسیلی از منابع خوب در انرژی تجدیدپذیر برخوردار است، ادامه داد: درحال حاضر ۶۰ هزار مگاوات پتانسیل انرژی بادی شناسایی شده است.

حائری از شناسایی ۱۵۰ هزار مگاوات انرژی آفتاب برای ایجاد مزارع انرژی خورشیدی خبر داد و گفت: با وجود ۸۲ هزار مگاوات نیروگاه‌های آبی، اتمی و تلمبه ذخیره‌ای پتانسیل بسیار زیادی در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در کشور ایجاد شده است.

وی از ورود ۵۰۰ مگاوات برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در اوج پیک امسال به مدار مصرف و کمک به تولید برق سراسری خبر داد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو به تصویب نرخ خرید برق انرژی‌های تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو اشاره کرد و بر ضرورت استفاده از راه‌های دیگر برای ترغیب بیشتر فعالان خبر داد.

توانایی ایران برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

همچنین «نیشاکانت اوجها» نماینده اتحادیه بین‌المللی انرژی‌های خورشیدی در این مراسم گفت: ایران با توجه به ظرفیت‌های بالقوه در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند مرکزی برای توسعه این نوع انرژی در منطقه باشد.

وی افزود: ایران با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در همه انواع انرژی‌های تجدیدپذیر دارد، می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه این نوع انرژی باشد.

وی با بیان اینکه نفت و گاز روزی به پایان می‌رسد، بر ضرورت توجه بیشتر به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تاکید کرد.

نیشا ادامه داد: اکنون درصد بسیار ناچیزی از انرژی خورشیدی در ایران استفاده می‌شود که باید این درصد افزایش پیدا کند.

نماینده اتحادیه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: این اتحادیه آمادگی دارد به ایران در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کمک کند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

بزرگترین پروژه تجدیدپذیری که تاکنون اعلام شده است؛ پروژه ای که ارزش آن به ۲۰۰ میلیارد دلار می رسد؛ یعنی پروژه انرژی خورشیدی که قرار است در سرتاسر عربستان به کار انداخته شود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از گاردین، نخستین بار در مارس سال گذشته، ابتکارات گسترده مربوط به راه اندازی و استفاده از انرژی خورشیدی از سوی ولیعهد، محمد بن سلمان به عنوان «گامی بزرگ در تاریخ بشریت» اعلام شد. اما پس از آن، این پروژه در ماه اکتبر متوقف شد. تحلیلگران گفته اند که توقف این پروژه را باید در ادامه پروژه هایی در عربستان دانست که صرفا جنبه تبلیغاتی دارند و در دهه گذشته اعلام شده اند.

این پروژه در حالی اعلام شده است که برنامه عربستان برای تولید سوخت فسیلی سرعت گرفته است و تلاش های این کشور برای تعدیل توافق های مربوط به کاهش تولید گازهای کربنی افزایش دارد. کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه همیشه نسبت به موضوع که انرژی های تجدیدپذیر که می تواند خطری برای رفاه آن ها باشد توجه ویژه دارند. گلدا لان، محقق ارشد در موسسه چتم هاوس می گوید که این کشورها نقش سازنده ای در مذاکرات اقلیمی یا تغییر در انرژی های مورد استفاده ندارند.

این محقق می گوید، اکنون این مقاومت ها در برابر انرژی های تجدیدپذیر کم شده است اما ضرورتا از میان نرفته است. دولت عربستان یکی از دولت هایی است که انرژی های تجدید پذیر را به عنوان مکملی برای حجم قابل توجه تولیدات گاز و نفت خود می بیند. هر چه میزان استفاده از نفت و گاز داخلی در اثر استفاده از انرژی های تجدید پذیر کمتر شود، عربستان نفت و گاز بیشتری برای فروش در دست خواهد داشت. انرژی های تجدید پذیر همچنین متضمن ایجاد مشاغل جدید است: یکی از اهداف کلیدی عربستان، برنامه این کشور برای آینده اقتصاد از طریق کاهش هر چه بیشتر به درآمدهای نفتی گسترده است.

توجه به انرژی های سبز به عنوان یک منفعت ملی و به ویژه قیمت پایین انرژی های خورشیدی و بادی، امیدوارهایی برای این که تلاش های عربستان برای فعال کردن ظرفیت های انرژی های تجدید پذیر موفقیت آمیز باشد، بیشتر کرده است. عربستان به تازگی اهدافش در زمینه انرژی های خورشیدی را افزایش داده است و توجه ویژه ای به انرژی خورشیدی و بادی دارد. البته در این اثنا، این کشور تولید نفت خود را در دهه گذشته ۲ میلیون بشکه نفت در روز نیز بالا برده است. حتی امارات متحده عربی نیز که با در اختیار داشتن ۷۰ درصد تاسیسات مربوط به انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای عربی از این جهت پیشران است نیز میزان تولید نفت خود را در دیک دهه گذشته ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

همایون فلکشاهی، تحلیلگر نفت و گاز در موسسه کپلر می گوید میان آن چه که به عنوان سیاست های اعلامی کشورهای منطقه خاورمیانه درباره انرژی و دوری از وابستگی به نفت گفته می شود و آنچه که در عمل انجام می شود تفاوت وجود دارد: ‘در عمل این کشورها ظرفیت تولیدشان را افزایش می دهند و بیش از پیش روی چاه های نفتشان کار می کنند’ عربستان، در گزارشی ۴۶۹ صفحه ای منتشر شده در ماه آوریل ذیل عوامل ریسک می نویسد: ‘نگرانی عمومی از بحران اقلیمی می تواند تقاضا برای سوخت های فسیلی را کاهش دهد.‌..و تاثیر منفی بر تجارت شرکت نفت بگذارد’ دولت های نفتی همیشه بر مذاکرات در این باب بسیار تاثیرگذار هستند.

آلن میر می گوید: ‘سعودی ها از روز اول در این فرآیند دخیل بوده اند’ میر از روز نخست، یعنی سال ۱۹۹۱ در تمامی مذاکرات سازمان ملل شرکت داشته است و می گوید سعودی ها و کویتی ها همیشه در حال لابی کردن در جهت منافع شرکت های نفت و گاز بوده اند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در ایران اگرچه تا پیش از این چندان جدی گرفته نمی‌شد اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها حتی در پشت بام منازل با شیب ملایم در حال افزایش است تا کم کم این انرژی را از انرژی لوکس به ضرورتی اقتصادی تبدیل کند.

سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد سوخت جهان هر روز بزرگتر می‌شود کشورهای جهان از سوخت‌های فسیلی و حتی هسته‌ای به سمت انرژی‌های پاک مانند انرژی باد و یا انرژی‌های خورشیدی می‌روند.

با این حال توجه به مسایل زیست‌محیطی و همچنین پایداری انرژی‌های تجدیدپذیر باعث شده تا در ایران نیز اگرچه دیرتر از کشورهای توسعه یافته،‌استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار قرار گیرد، هر چند که همچنان این گروه از انرژی‌ها به عنوان منابعی لوکس به شمارمی‌آیند.

این در حالی است که توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل آلایندگی بالای انرژی‌های فسیلی نه یک کار لوکس بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که جهان به سمت آن رفته و در ایران نیز چاره‌ای جز حرکت به سمت توسعه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر ندارد.

بنابراین باید تلاش شود تا با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و البته تکنولوژی‌های روز دنیا بهترین نوع از این انرژی‌ها انتخاب و در کشور توسعه داده شود.

ایران در مدارهایی نزدیک به استوا قرار دارد و با توجه به بیابانی بودن بخش بزرگی از کشور، ‌در روزهای زیادی از سال می‌تواند گرمای خورشید را در دسترس داشته باشد.ز همین رو،‌ کشورمان با وجود ۳۰۰ روز آفتابی از مجموع ۳۶۵ روز سال در بیش از دو سوم مساحت خود و متوسط تابش نور خورشید ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر متر مربع در روز، یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی است.

با این حال این انرژی سهم کوچکی در تامین برق مورد نیاز کشور دارا است و برخی گران‌بودن تجهیزات اولیه برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی را دلیل این امر می‌دانند.
در پاسخ باید گفت، اگرچه در نگاه اول هزینه نصب سیستم‌های خورشیدی بر روی بام منازل مقرون به صرفه به نظر نمی‌رسد اما با گذشت زمان و به صفر رسیدن قبض برق منزل و حتی فروش برق مازاد به شبکه سراسری و کسب درآمد،‌ هزینه اولیه این سرمایه‌گذاری توجیه‌پذیر می‌شود.

اما این تمام ماجرا نیست. با فرض تامین هزینه‌های اولیه، در گام بعد و برای نصب سلول (پنل) های خورشیدی که از طریق آنها نور خورشید جذب شده و در نهایت تبدیل به برق می‌شود، ابتدا باید دید پشت بام خانه در چه موقعیتی قرار دارد زیرا اگر پشت بام به گونه‌ای است که به راحتی در طول روز نور خورشید به آن می‌تابد نصب سلول خورشیدی مفید خواهد بود اما اگر در اکثر زمان‌ها پشت بام در سایه قرار می گیرد نصب سلول کاربردی ندارد.

البته در آپارتمان‌هایی که چند خانواده در آن زندگی می‌کنند، بهتر است با هماهنگی دیگر ساکنان از یک سلول مشترک استفاده شود زیرا این موضوع مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.
نکته دیگر به جز آفتاب‌گیر بودن پشت بام، ‌استحکام ساختمان برای نصب تجهیزات و تعمیر اصولی پشت بام پیش از آغاز کار است. همچنین باید مطمئن بود که درآینده مانعی در برابر تابش نور خورشید بر روی آن ایجاد نخواهد شد.

با این حال پیش از نصب سلول خورشیدی باید میزان نیاز به انرژی برق محاسبه شده و بر اساس آن نسبت به خرید و نصب پنل خورشیدی اقدام شود،‌ اگرچه به شرط داشتن فضا و البته سرمایه لازم،‌ می‌توان برق بیشتری تولید کرد و به شبکه سراسری فروخت.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که برای استفاده از این انرژی خداداد در ابتدای راه چه میزان سرمایه مورد نیاز است.

برآوردها نشان می‌دهد، برای تولید هرکیلو وات ساعت برق در نیروگاهی کوچک و البته با گارانتی 20 ساله، سرمایه ای بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان نیاز است که از محل صفر شدن قبض برق و البته فروش برق مازاد قابل بازگشت به دخل و خرج خانوارها است.

تا آنجا که «جعفر محمدنژادسیگارودی» مدیرکل روابط عمومی سازمان ساتبا معتقد است در گذشته این سرمایه‌گذاری ظرف 2 سال برگشت داده می‌شد اما در سال‌های اخیر و به دلیل افزایش نرخ ارز و به دنبال آن افزایش هزینه تجهیزات مورد نیاز زمان بازگشت سرمایه، ۴ تا ۵ سال خواهد بود.

وی افزود: درسال ۹۵ قیمت خرید برق از این نیروگاه‌ها چندان مورد رضایت مشترکان نبود و بر همین اساس وزارت نیرو مصوبه جدید خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را صادر کرد و براساس این مصوبه قیمت خرید تضمینی برق بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان در نظر گرفته شده است .

مدیرکل روابط عمومی ساتبا گفت: به رغم افزایش هزینه سرمایه‌گذاری اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها با شیب ملایم وجود دارد.

البته برای رونق استفاده از انرژی خورشیدی،‌ وزارت نیرو تسهیلاتی نیز در نظر گرفته است که پس از نصب تجهیزات برای استفاده از تسهیلات اختصاصی وزارت نیرو باید با مراجعه به شرکت های توزیع برق یا ثبت نام از طریق آدرس پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران، نسبت به بررسی مدارک ارائه شده اقدام کرده و پس از تایید مدارک، مجوزهای لازم را صادر خواهد شد.

پس از ارائه مجوزها نیز شرکت های توزیع نسبت به عقد قرارداد خرید تضمینی برق تولیدی اقدام کرده و وبدین ترتیب افرادی که ساختمان خود را مجهز به سیستم خورشیدی کرده‌اند می‌توانند علاوه بر حذف قبض برق خود، برق تولیدی سلول خورشیدی خانه خود را به شبکه سراسری فروخته و درآمد مناسبی هم کسب کنند.

با توجه به این موارد اکنون مشخص است که همه مشترکان برق می‌توانند نیروگاه خورشیدی خانگی احداث کنند البته حجم نیروگاه، به کنتور خانه بستگی دارد. به طور مثال اگر برق خانه‌ای ۲۵ آمپر تکفاز باشد می‌توان یک نیروگاه ۵.۵ کیلوواتی احداث کرد که به ۵۰ مترمربع فضا در سقف‌های مسطح و یا شیب دار نیاز دارد.

آخرین گزارش سازمان ساتبا نیز نشان می‌دهد در حال حاضر ۳ هزار و ۲۸۶ نیروگاه‌ خورشیدی پشت‌بامی در ۲۹ استان کشور با مجموع ظرفیت ۳۴ مگاوات احداث و به بهره‌برداری رسیده که علاوه بر مشارکت در تامین برق کشور، باعث ایجاد اشتغال و محرومیت‌زدایی ساکنین مناطق محروم شده است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست 24، تأسیسات انرژی خورشیدی نصب شده در فضای باز در بسیاری از نقاط جهان یک منظره معمول است، اما در مورد ژنراتورهای خورشیدی خانگی چطور؟ تیمی از دانشمندان سوئدی و چینی به تازگی گزارش دادند که این ممکن است پس از آنکه آنها با استفاده سلول‌های فتوولتائیک آلی موفق به تبدیل نور داخل خانه به برق شدند، به آینده ما تبدیل شود.
سلول‌های فتوولتائیک آلی یا سلول‌های OPV یک فناوری خورشیدی نسل سوم هستند که از پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به جایگزینی ارزان‌تر برای نسل‌های پیشین سلول‌های خورشیدی برخوردارند. آنها انعطاف‌پذیر هستند زیرا از دو لایه مواد نیمه رسانا ساخته شده‌اند، که خود این لایه‌ها از جنس پلیمرهای پلاستیکی هستند. این انعطاف‌پذیری، سلول های OPV را برای کاربردهای گوناگونی جذاب می‌کند، اما آن‌ها خصوصاً برای بخش ساختمان یکپارچه صنعت خورشیدی بسیار جذاب هستند.
جالب اینجاست که دانشمندان مشغول به مطالعه این سلول‌ها در چگونگی عملکرد دقیق آن‌ها متفق القول نیستند. آنها می‌دانند که وقتی سلول یک فوتون را جذب می‌کند، یک الکترون را در اتم پلیمر جابجا می‌کند و این جابجایی از خود یک حفره به جا می‌گذارد. این حفره با الکترون جابجا شده پیوند تشکیل داده و چیزی را ایجاد می‌کند که دانشمندان از آن به عنوان اگزیتون یاد می‌کنند. این اگزیتون سپس شکافته می‌شود و الکترونی که آزاد می‌کند به حفره دیگری متصل می‌شود که توسط یک فوتون دیگر ایجاد شده است. الکترون‌ها با حرکت از یک حفره به حفره دیگر، یک جریان الکتریکی ایجاد می‌کنند. با این وجود، هم‌چنان نظرات مختلفی در مورد اینکه چه چیزی باعث شکافته شدن اگزیتون می شود وجود دارند.
این ممکن است عجیب بوده و پیامد‌هایی برای بهبود بازدهی سلول‌های OPV داشته باشد، زیرا میانگین بازده آن‌ها در حال حاضر فقط ۱۱ درصد است.
محققان دانشگاه Linkoping در سوئد، آکادمی علوم چین و دانشگاه علوم و فناوری در پکن پلیمرهای جدیدی را برای لایه فعال سلول OPV- لایه‌ای که فوتون‌ها را جذب می‌کند- توسعه دادند. این کار امکان تولید برق از طریق نور محیط داخلی را برای سلول ایجاد کرد. در حال حاضر این برق تولیدی آنچنان بزرگ نیست اما به گفته دانشمندان، با کار بیشتر، می توان آن را به اندازه کافی افزایش داد تا بتواند به دستگاه‌های گوناگونی که بخشی از زندگی خانواده‌های آینده در عصر اینترنت اشیاء خواهند بود، نیرو ببخشد.
“پروفسور جیانهوی هو” از آکادمی علوم چین یکی از محققان این حوزه ، آنطوری که از سوی “Photonics Media” نقل شده، گفت:” ما اطمینان داریم که بازده سلول‌های خورشیدی آلی برای کاربردهای نور محیط در سال‌های آتی بهبود بیشتری خواهد یافت، زیرا هنوز فضای زیادی برای بهینه‌سازی مواد مورد استفاده در این کار وجود دارد .”
“یوناس برگکویست” یکی دیگر از نویسندگان گفت: ” دیجیتالی شدن جامعه ما در حال توسعه است و اینترنت اشیاء و دستگاه‌های هوشمند، یک بازار در حال رشد شدید هستند.” وی ادامه داد:” بسیاری از این دستگاه‌ها مقادیر کمی انرژی مصرف می‌کنند و دستگاه‌های کارآمد تولید انرژی از نور می‌توانند به تأمین برق آن‌ها کمک کنند. تولید رول به رول OPVهای با سطح عملکرد بالا همراه با چاپ و روکش، پتانسیل بسیار خوبی برای تأمین برق اشیاء هوشمند از خود نشان می‌دهد.”
سلول‌های OPV هزینه ساخت پایینی دارند و می‌توانند در یک چاپخانه روی سطوح بزرگ چاپ شوند. این امر باعث می‌شود OPVها تا زمانی که چالش بازده و مشکل اصلی دیگرشان یعنی ماندگاری حل شوند، ضمیمه‌ باارزشی برای صنعت رو به رشد فناوری انرژی خورشیدی باشند.
 
منبع: اویل پرایس
 
 
اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 

معاون آبفای کشور با اشاره به برنامه این شرکت برای ساخت بزرگترین نیروگاه سیار ایران، گفت: این مجموعه منحصر به فرد مهرماه امسال همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب تهران رونمایی خواهد شد.
به گزارش انرژی پست ۲۴ و به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حمیدرضا کشفی افزود: این نیروگاه ۱۰ مگاواتی برای تامین انرژی زیرساخت‌‎های حساس صنعت آب و فاضلاب در شرایط بحرانی و اضطراری همانند سیل و زلزله مراحل نهایی ساخت خود را طی می‌کند.
وی ادامه داد: این نیروگاه مدولار و قابل حمل شامل پنج دستگاه تریلر است که چهار دستگاه آن مجهز به ژنراتورهای ۲.۵ مگاواتی و یک دستگاه نیز مربوط به پست برق است.
کشفی گفت: این مجموعه امکان برقدار کردن بارهایی با ولتاژهای ۰.۴, ۶.۶, ۱۱ ,۲۰, ۳۳ کیلوولت را داراست: ترانس و پست منحصر به‌فرد این پروژه که برای نخستین بار در کشور با طراحی متخصصان شرکت مهندسی آب و فاضلاب  و توسط شرکت‌های داخلی ساخته شده است، قابلیت خروجی در سطوح مختلف ولتاژی تنها توسط یک ترانس را فراهم کرده است.
معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: این نیروگاه برای پوشش نقاط مختلف کشور و انتقال در سریع‌ترین زمان ممکن در پایگاه مرکزی پشتیبانی مدیریت بحران آب و فاضلاب کشور در اصفهان مستقر خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

براساس گزارشی از سوی Electrek که اطلاعات منحصر به فرد تهیه‌ شده توسط منابع بدون نام را بیان می کند، فروش خودروی برقی تسلا در بازار داخلی اش در آمریکای شمالی، به اوج خود رسید.
از آغاز سه ‌ماهه ی دوم، این تولیدکننده ی خودروهای برقی، ۳۳ هزار دستگاه خودرو را تحویل داده بود و درحال حاضر، آماده ی تحویل ۳۳ هزار دستگاه خودرو دیگر تا آخر ماه ژوئن است. به گفته ی منابع معتبر، اگر هدف مدنظر محقق شود، مبلغ قابل توجهی به کارمندان داده می شود : 1200 دلار برای هرکارمند فروش و 550 دلار برای هر کارمند تحویل. طبق گفته های منبع به Electrek اگر میزان فروش از ۳۳ هزار دستگاه فراتر رفته و به 36 هزار برسد، مزایا دو برابر خواهد شد.

به گفته منابع، تحویل خودرو از آغاز ماه ژوئن، به 2,512 دستگاه می رسد، اما تعداد بیشتری برای تحویل برنامه‌ریزی شده‌اند، از جمله ۱۰ هزار تحویل برنامه‌ ریزی‌ شده و ۶ هزار سفارش مطابق با شماره ی شناسایی خودرو.
در خبرها گزارش های مثبت دیگری نیز از تسلا به گوش می رسید: شرکت در پایان هفته ی گذشته مدل 3 ساخت چین را برای پیش سفارش راه‌اندازی کرد و وب سایت آن بدلیل حجم بالای ترافیک دچار مشکل شد. در روز جمعه، تسلا مدل ۳ ساخت چین (استاندارد رنج پلاس) خود را زیر قیمت مدل 3 خود که قبلا در بازار چین فروخته بود، (قیمت هایی که از 54،600 دلار امریکا (برابر با 377،000 یوآن) شروع می شوند) به مبلغ 47،500 دلار (328،000 یوآن) قیمت گذاری کرد.

آخرین رکورد تسلا در تحویل، در سه ماهه ی آخر سال 2018 بدست آمد - اولین سه ماهه ی سودآور این شرکت از زمان آغاز به کار و به 90،700 دستگاه خودرو رسید. احتمالا بسیاری شک دارند که تسلا بتواند این موفقیت را تکرار کند یا حتی از آن فراتر رود، اما سازنده ی خودروی برقی همیشه قابلیت شگفت زده کردن را دارد.

mask

اخیرا فاش شد که شرکت GM و Fiat Chryslers در حال خرید اعتبار انتشار گازهای گلخانه‌ای از تسلا بودند و این شرکت ها به طور موثر بزرگترین رقیب خود را در بخش خودروهای الکتریکی نوظهور، تامین مالی می‌کردند. این گزارش با توجه به اتهامات «ایلان ماسک» – مدیرعامل شرکت تسلا حاکی از آن است که خودروسازان بزرگ مانند GM و Fiat Chryslers سعی در جلوگیری از موفقیت تسلا در بازار داشته‌اند. همچنین GM و Fiat Chrysler هر دو تلاش کرده‌اند تا بخشی از سهم بازار را از تسلا تصاحب کنند، اما در این راه موفقیت چندانی نداشته اند.

 

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

موسسه منابع جهان (WRI) اعلام کرد با سوئیچ از تولید برق با استفاده از سوخت فسیلی که از آب استفاده می‌کند، به انرژی خورشیدی تجدیدپذیر می‌توان در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

تفاهم نامه های همکاری منطقه ویژه انرژی های تجدید پذیر و منطقه ویژه علم و فناوری در سواحل مکران با حضور دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، در استانداری سیستان و بلوچستان امضا شد.

به گزارش انرژی پست ، کمیسیون انرژی ایالت کالیفرنیا به زودی استانداردهای انرژی جدیدی را در این ایالت به تصویب خواهد رساند که به موجب آن تقریبا تمامی خانوارهای این ایالت از سال ۲۰۲۰ به بعد ملزم به نصب صفحات خورشیدی خواهند شد.

مقالات دیگر...