علاقه سعودی‌ها به تجدیدپذیرها؛ هیاهو بر سر هیچ

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

بزرگترین پروژه تجدیدپذیری که تاکنون اعلام شده است؛ پروژه ای که ارزش آن به ۲۰۰ میلیارد دلار می رسد؛ یعنی پروژه انرژی خورشیدی که قرار است در سرتاسر عربستان به کار انداخته شود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از گاردین، نخستین بار در مارس سال گذشته، ابتکارات گسترده مربوط به راه اندازی و استفاده از انرژی خورشیدی از سوی ولیعهد، محمد بن سلمان به عنوان «گامی بزرگ در تاریخ بشریت» اعلام شد. اما پس از آن، این پروژه در ماه اکتبر متوقف شد. تحلیلگران گفته اند که توقف این پروژه را باید در ادامه پروژه هایی در عربستان دانست که صرفا جنبه تبلیغاتی دارند و در دهه گذشته اعلام شده اند.

این پروژه در حالی اعلام شده است که برنامه عربستان برای تولید سوخت فسیلی سرعت گرفته است و تلاش های این کشور برای تعدیل توافق های مربوط به کاهش تولید گازهای کربنی افزایش دارد. کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه همیشه نسبت به موضوع که انرژی های تجدیدپذیر که می تواند خطری برای رفاه آن ها باشد توجه ویژه دارند. گلدا لان، محقق ارشد در موسسه چتم هاوس می گوید که این کشورها نقش سازنده ای در مذاکرات اقلیمی یا تغییر در انرژی های مورد استفاده ندارند.

این محقق می گوید، اکنون این مقاومت ها در برابر انرژی های تجدیدپذیر کم شده است اما ضرورتا از میان نرفته است. دولت عربستان یکی از دولت هایی است که انرژی های تجدید پذیر را به عنوان مکملی برای حجم قابل توجه تولیدات گاز و نفت خود می بیند. هر چه میزان استفاده از نفت و گاز داخلی در اثر استفاده از انرژی های تجدید پذیر کمتر شود، عربستان نفت و گاز بیشتری برای فروش در دست خواهد داشت. انرژی های تجدید پذیر همچنین متضمن ایجاد مشاغل جدید است: یکی از اهداف کلیدی عربستان، برنامه این کشور برای آینده اقتصاد از طریق کاهش هر چه بیشتر به درآمدهای نفتی گسترده است.

توجه به انرژی های سبز به عنوان یک منفعت ملی و به ویژه قیمت پایین انرژی های خورشیدی و بادی، امیدوارهایی برای این که تلاش های عربستان برای فعال کردن ظرفیت های انرژی های تجدید پذیر موفقیت آمیز باشد، بیشتر کرده است. عربستان به تازگی اهدافش در زمینه انرژی های خورشیدی را افزایش داده است و توجه ویژه ای به انرژی خورشیدی و بادی دارد. البته در این اثنا، این کشور تولید نفت خود را در دهه گذشته ۲ میلیون بشکه نفت در روز نیز بالا برده است. حتی امارات متحده عربی نیز که با در اختیار داشتن ۷۰ درصد تاسیسات مربوط به انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای عربی از این جهت پیشران است نیز میزان تولید نفت خود را در دیک دهه گذشته ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

همایون فلکشاهی، تحلیلگر نفت و گاز در موسسه کپلر می گوید میان آن چه که به عنوان سیاست های اعلامی کشورهای منطقه خاورمیانه درباره انرژی و دوری از وابستگی به نفت گفته می شود و آنچه که در عمل انجام می شود تفاوت وجود دارد: ‘در عمل این کشورها ظرفیت تولیدشان را افزایش می دهند و بیش از پیش روی چاه های نفتشان کار می کنند’ عربستان، در گزارشی ۴۶۹ صفحه ای منتشر شده در ماه آوریل ذیل عوامل ریسک می نویسد: ‘نگرانی عمومی از بحران اقلیمی می تواند تقاضا برای سوخت های فسیلی را کاهش دهد.‌..و تاثیر منفی بر تجارت شرکت نفت بگذارد’ دولت های نفتی همیشه بر مذاکرات در این باب بسیار تاثیرگذار هستند.

آلن میر می گوید: ‘سعودی ها از روز اول در این فرآیند دخیل بوده اند’ میر از روز نخست، یعنی سال ۱۹۹۱ در تمامی مذاکرات سازمان ملل شرکت داشته است و می گوید سعودی ها و کویتی ها همیشه در حال لابی کردن در جهت منافع شرکت های نفت و گاز بوده اند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز