نفت شیل

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

نفت شیل چیست؟

نفت نامتعارفی است که از گرماکافت، هیدروژنه‌ کردن، و انحلال گرمایی خرده‌های سنگ نفت‌زا (شیل نفتی) به دست می‌ آید. این فرایندها مواد آلی درون سنگ (کروژن) را به نفت و گاز مصنوعی تبدیل می‌کنند. از نفت حاصله می‌ توان بلافاصله به عنوان سوخت استفاده کرد یا با افزودن هیدروژن و زدودن ناخالصی‌ها چون سولفور و نیتروژن، ارتقائش داد تا به عنوان مادهٔ اولیه وارد پالایشگاه شود. محصولات پالایش ‌شده را می‌ توان در همان مصارفی به کار برد که محصولات پالایش ‌شده نفت خام به کار می‌روند.

واژه Shale oil کمی ابهام دارد و گاه به نوع‌ های دیگر نفت به دست آمده از منابع دیگر نیز گفته می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی tight oil و light tight oil را برای آنها پیشنهاد می‌ کند.

منابع نفت شیل (سنگ نفت‌زا)

منابع نفت شیل (سنگ نفت یا سنگ نفت‌زا) در پهنه وسیعی از طبیعت از آب‌ های شیرین تا دریاچه‌ های نمکی و باتلاق‌ های رسوبی یافت می‌شود که بین دوره‌ های کامبرین و ترشیاری شکل گرفته‌ اند.

بیشتر منابع نفت شیل در ایالت کلرادو ایالات متحده آمریکا واقع شده، که دارای منابعی بالغ بر ۳٫۳ تریلیون تن است

 

مکان

دخایر نفت شیل (میلیون تن)

ذخایر کروژن (میلیون تن)

ذخایر احتمالی کروژن (میلیون تن)

آفریقا

۱۲٬۳۷۳

۵۰۰

۵٬۹۰۰

آسیا

۲۰٬۵۷۰

۱۱۰۰

-

اقیانوسیه

۳۲٬۴۰۰

۱٬۷۲۵

۳۶٬۹۸۵

اروپا

۴٬۱۸۰

۳۰۰

۶٬۵۰۰

خاورمیانه

۳۵٬۳۶۰

۴٬۶۰۰

۲۴٬۶۰۰

آمریکای شمالی

۳٬۳۴۰٬۰۰۰

۸۰٬۰۰۰

۱۴۰٬۰۰۰

آمریکای جنوبی

-

۹٬۶۰۰

۴۰۰

 

نحوهٔ استخراج نفت شن به دو صورت است:

۱- حفاری سطحی

در روش حفاری سطحی مانند روش‌های قدیمی سنگ را تا دمای ۵۰۰ درجه گرم می‌کنند ولی در روش‌های جدید از کریستال قیر استفاده می‌کنند تا روند پالایش بهینه ‌تر باشد و از کریستال قیر برای فرایند کاتالیستی استفاده می‌شود.

۲- حفاری درجا

برای روش حفاری درجا، حرارت ‌دهنده الکتریکی را درون زمین قرار می‌دهند و سنگ نفت را به مدت ۲ الی ۳ سال تا ۷۰۰ درجه فارنهایت حرارت می‌دهند و با حفر چاه در کنار آن نفت‌های دوب شده را استخراج می‌کنند. روش حفاری درجا آلودگی محیط زیستی کمتری نسبت به روش ‌های دیگر دارد.

شرکت شل برای جلوگیری از ترکیب نفت با سفره‌های آب زیرزمینی روشی را ابداع کرده‌است که سردسازهایی را به عنوان سد یخی درون زمین قرار می‌دهند تا مانع از ترکیب این نفت با آب زیر زمین شود.