اروپا

به گزارش انرژی پست 24 ایگور سچین، مدیر عامل بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه «روس‌نفت»، روز پنج­شنبه در اجلاسی در روسیه گفت که ایالات‌ متحده از انرژی به عنوان سلاح سیاسی استفاده می‌کند و «عصر طلایی انرژی» می‌تواند به یک «عصر استعمار انرژی» برای تمامی شرکا بازار تبدیل شود.

همانطور که در وب­سایت «روس‌نفت» آمده است، ایگور سچین امروز در کنفرانس بین­ المللی اقتصاد در شهر سن پترزبورگ گفت: شکی نیست که ایالات متحده از انرژی به عنوان یک سلاح سیاسی در مقیاس کلان استفاده می­کند.

سچین، با انتقاد از رویکرد آمریکا به تسلط بر انرژی گفت: اعمال تحریم و یا حتی تهدید به تحریم‌ها، اثری مخرب بر اکوسیستم جهانی انرژی دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌ متحده، ماه گذشته گفت: «عصر طلایی انرژی» آمریکا در حال حاضر در جریان است، در حالی که مقامات آمریکایی شروع به اشاره به صادرات گاز طبیعی مایع به عنوان«گاز آزادی» کرده‌ اند.

ایالات متحده مدت­ها است که روسیه را به استفاده از انرژی، به ویژه خط لوله گاز روسیه به اروپا، به عنوان یک سلاح سیاسی متهم کرده است.

در حال حاضر، مدیر بزرگ‌ترین تولید کننده نفت روسیه و متحد نزدیک به ولادیمیر پوتین، با متهم کردن ایالات‌ متحده به تمایل به سرکوب رقبا و با اعمال تحریم، به نفع خود عمل می­کند.

سچین اظهار داشت که جهش نفت تگزاس نتیجه تحریم‌های جدیدی بود که آمریکا علیه ایران و ونزوئلا اعمال کرد و باعث شد کشورهای مذکور میزان تولیدات نفت خود را کاهش دهند و همچنین خاطرنشان کرد که تا حدود ۲.۵ میلیون بشکه نفت در روز در سال ۲۰۱۸ در معرض تحریم‌ها قرار خواهد گرفت.

ایگور سچین گفت: به منظور رشد بیشتر در تگزاس، آمریکا ممکن است به پیدا کردن «یک قربانی جدید» نیاز داشته باشد و منبع نفت خود را از بازار حذف و آن را با نفت تگزاس جایگزین کند. وی افزود: «هر کشور تولید کننده نفت می‌تواند این قربانی باشد.»

در اوایل این هفته، سچین، که از گذشته دخالت روسیه در قرارداد اوپک پلاس را مورد انتقاد قرار داده بود، گفت که اگر قرارداد اوپک یا غیر اوپک تمدید شود، آمریکا سهم بازار روسیه را حذف خواهد کرد.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

به  گزارش انرژی پست 24 امسال روسیه دارای 21 شرکت در لیست دو هزار شرکت برتر جهان منتشر شده در مجله «فوربس» است. 7 تا از این شرکت ها، شرکت­ های مربوط به صنایع نفت و گاز هستند.

تمامی هفت بنگاه اقتصادی روسیه در صنایع نفت و گاز که در لیست 2000 شرکت فوق ­الذکر حضور دارند، امسال با جهش رتبه مواجه شده­ اند. شرکت «گازپروم» بزرگترین آن­ها در روسیه است. رتبه ­ی آن­ در لیست امسال چهلمین شرکت بوده و نسبت به رتبه­ ی پارسال چهل و سوم خود، رشد داشته است.

 

521353

الکسی میلر - مدیرعامل شرکت گازپروم

 

«روس‌نفت»، شرکت نفتی که توسط «ایگور سچین» اداره می­شود نیز اکنون پنجاه و دومین شرکت بزرگ جهان است. رتبه ­ی این کشور در سال 2017، 73 بوده است.

شرکت های «روس‌نفت» و «گازپروم» هر دو شرکت­های دولتی بشمار می آیند. البته اکثر شرکت­های فعال در حوزه­ی نفت و گاز روسیه نیز این ­چنین هستند. در کنار این شرکت­ ها، شرکت­های «لوک اویل» (که مالک جایگاه های سوخت متعددی از آتلانتیک­سیتی تا ساراتوگا اسپرینگز است) و «نوواتک» (صاحب میلیاردر معروف آن لئونید میخلسون) نیز به عنوان مشهورترین شرکت­ خصوصی، شرکت ­های قابل توجه ی هستند. هر دوی این شرکت­های اعضای جدایی ­ناپذیر صنعت نفت و گاز روسیه و جهان هستند. شرکت «نوواتک» نقش عظیمی در زمینه ­ی گاز طبیعی مایع (ال ان جی) سیبری بازی می­کند. این ­شرکت، پروژه­ ی «یامال» ال ان جی را در دست ساخت و پروژه­ ی ال ان جی آرکتیک (قطبی) را در دست طراحی دارد.

2016 10 03t072531z 1130458667 d1beueuoatac rtrmadp 3 russia privatisat

ایگور سچین - مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت روس‌نفت

 

«ماکسیمیلیان هس»، رئیس گروه مشاوره مخاطرات سیاسی AKE در لندن می­گوید: "این شرکت ­ها بصورت حرفه ­ای اداره می­ شوند" و منافع آنان مطابق با منافع سهامداران است. یک داستان کلی پیرامون رشد آن­ها با وجود تحریم ­ها و احساسات منفی نسبت به روسیه وجود ندارد. افزایش قیمت نفت به رشد آنها کمک کرده است ولی تنها دلیل رشد آن­ها افزایش قیمت نفت نیست.»

«روس‌نفت» مثال مناسبی برای این مسئله است. رشد برخی از این شرکت ­ها به دلیل مالکیت و برخی دیگر به ­خاطر حیله­ گری (مثلاً میخائیل خودورکوفسکی، یکی از مدیران عامل «یوکوس­ اویل») است.

درآمد خالص «روس‌نفت» در سه ماه اول سال 2019 نسبت به مقدار مشابه در سال گذشته 62 درصد افزایش داشته و به 131 میلیارد روبل (حدود 2 میلیارد دلار) رسیده است. با توجه به گزارش درآمدهای این شرکت که در هفته ی جاری منتشر شد، فروش نفت آنها 4 درصد افزایش داشته و به 74/4 میلیون بشکه در روز رسیده است.

هس می­گوید: «این شرکتی است که در بسیاری از هزینه­ هایش، استراتژی­ های سیاسی را بر انگیزه ­های اقتصادی ارجح می­داند». «روس‌نفت» یکی از بزرگترین حامیان مالی دولت ونزوئلا است. آنها در دسامبر سال 2015، 5/1 میلیارد دلار از نفت خود را به «پترولئوس دی» ونزوئلا قرض دادند. در عوض، ونزوئلا نیز %49 از سهام خود در شرکت نفتی «سیتگو» مستقر در هیوستون - تگزاس، ایالات متحده آمریکا  را گروگذاری کرد.

بخشی از سرمایه ­گذاری ­های «ایگور سچین» در طول دوسال گذشته مثمر ثمر بوده (مانند شرکت نفتی «باش­نفت») و بخش دیگری از آن خوب نبوده است. (مانند ونزوئلا)

بیشترین سود اینه غول های نفتی روسی مربوط به سرمایه ­گزاری در مصر بوده است. «روس ­نفت» به لطف حوزه­ی نفتی آب های عمیق «ظهر» مدیترانه در مصر، تبدیل به رقیب «گازپروم» در صادرات گار مایع طبیعی شده است. «روس ­نفت» 30 درصد سهام «ظهر» را در سال 2015 از شرکت ایتالیایی «انی» خریداری کرد که برای «روس ­نفت» سود سرشاری داشت.

کریس گفنی؛ مدیر بازار جهانی بانک «TIAA» می­گوید: «روسیه با وجود تحریم­ ها عملکرد خوبی داشته است. تصور کنید اگر تحریمی برای بانک ­ها و شرکت ­های نفتی آن­ها وجود نداشت، چه اتفاق می ­افتاد؟ من فکر می­کنم مقاصد تجاری آن­ها به بالاترین حد ممکن می ­رسید.»

سناتور «تد کروز» در روز سه ­شنبه تحریم­های ضد روسی جدیدی را معرفی کرد که هدف آن،  پروژه «نورد استریم 2» متعلق به شرکت «گازپروم» است.

490468

لئونید میخلسون - مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت نوواتک

 

مانند برخی سرمایه­ گذاری ­های «روس‌نفت» که با انگیزه ­ی سیاسی انجام شده است، «نورد استریم 2» مانند یک سیلی بر صورت اوکراین بود. این پروژه اساساً خط ­لوله ­ای است که در مجاورت «نورد استریم 1» احداث شده است. این خط ­لوله ­ی دوم بدین معناست که روسیه برای صادرات گاز به اروپا تمایلی به استفاده از خطوط لوله­ ی «گازپروم» که از اوکراین می­گذرد، ندارد.

بیشترین تهدیدات آخرین تحریم­ ها مربوط به کشتی ­های صنعتی متعلق به شرکت­های اتحادیه ­ی اروپاست که در زمینه ­ی نصب خطوط لوله فعالیت می­ کنند. اگر این شرکت­ ها از ترس تحریم ­های وزارت خزانه­ داری امریکا پا پس بکشند، «گازپروم» کار سختی برای جایگزینی آنان خواهد داشت.

اما با توجه به لیست 2000 شرکت برتر جهان در سال جاری، تحریم­ ها باعث توقف رشد شرکت­ های نفت و گاز روسیه نشده است.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

دولت روسیه صادرات نفت روسیه و محصولات نفتی‌اش را به اوکراین تحریم کرد. دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، این خبر را در یک ملاقات دولتی در 18 آوریل در رسانه های روسیه اعلام کرد. دمیتری مدودف اشاره کرد که " تحریمی درباره صادرات نفت روسیه و محصولات نفتی‌اش به اوکراین وضع شده است" و بیان کرد که مصوبه مذکور را امضا کرده است.

دمیتری مدودف به خبرگذاری TASS اذعان کرد که چند روز پیش کابینه وزرای اوکراین یک گام غیردوستانه دیگر در ارتباط با کشور ما برداشتند، و لیست ممنوعه کالاهای روسی برای واردات به اوکراین را افزایش دادند. تحت این شرایط ما باید از منافع خود دفاع کنیم و اقدامات مربوطه را اتخاذ کنیم.

او هم چنین افزود، روسیه واردات کالاهای مشخص اوکراینی را تحریم می‌کند.

نخست وزیر روسیه همچنین بیان کرد"ما ممنوعیت بر واردات انواع مشخص کالاهای اوکراینی به روسیه را افزایش دادیم. این کار روی محصولات مهندسی اوکراین، صنعت نور و فلزکاری تا مبلغی نزدیک 250 میلیون دلار نسبت به سال پیش تأثیر خواهد گذاشت".

 

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

به گزارش انرژی پست ۲۴، وزیر دارایی روسیه، آنتون سیلوانوف، شنبه به خبرگزاری TASS اعلام کرد که اوپک و روسیه ممکن است با آمریکا به خاطر سهم آن در بازار نفت نزاع کنند؛ حتی اگر این به معنی لغو توافق­نامه اوپک و کاهش قیمت نفت باشد.

اوپک و روسیه براساس قرارداد کاهش تولید، تولید نفت را کم کرده ­اند اما ایالات متحده به تولید خود ادامه داده و به سهم خود در بازار سرعت می­بخشد- قبلا سهم بازار توسط اعضای اوپک و دیگر امضا کنندگان توافق شامل روسیه تعیین می­شد.

هرگونه تخطی در توافق­نامه کاهش تولید تاثیر منفی در بهای نفت دارد و حتی می­تواند قیمت نفت را به محدوده ی ۴۰ دلار به ازای هر بشکه کاهش دهد؛ به

گفته­ ی سیلوانوف این به نوبه خود به تولید­کنندگان نفتی آمریکا فشار آورده و به سرمایه­ گذاری­ های جدید آسیب می­رساند.

" (اگر به توافق­نامه عمل نشود) قیمت نفت و در­نتیجه سرمایه ­گذاری­ های جدید کاهش یافته و تولید آمریکا کم خواهد­ شد؛ زیرا هزینه تولید نفت شیل بیش از فروش آن است."

اظهارات سیلوانوف همراه با هشدار­ در مورد رکود اقتصادی جهانی بود. وزیر دارایی گفت: " خطر رکود اقتصادی جهانی در آینده زیاد است. ما برای تغییر بها­ی انرژی آماده ­ایم؛ بودجه ­­ای به­ منظور ذخیره و برقراری توازن در پرداخت­ها تهیه کرده ­ایم. ما این شکل از سیستم را به وجود آوردیم."

روسیه نقشی مهم در توافق­نامه کاهش تولید دارد و پیغام های گسترده­ای را در مورد عدم تعهد به توافق­نامه فرستاده­ است. همانطور که تولید ایالات متحده افزایش می­یابد و سهم آن در بازار گسترده ­تر می­شود، نفوذ اوپک نیز، با توجه به رابطه ­ی مهم آن با روسیه، کاهش می­یابد.

تولید اوپک به کمتر از سطح تعهد رسیده ­است. با این وجود ایالات متحده به افزایش تولید خود ادامه داده و در حال حاضر به رقم ۱۲.۲ میلیون بشکه در روز بر­اساس EIA رسیده­­ است. قبل از آنکه توافق­نامه کاهش تولید در دسامبر ۲۰۱۶ رسمی شود، تولید نفت ایالات متحده ۸.۷۷ میلیون بشکه در روز بود؛ این افزایش شگفت­­ آور بدون شک روی هر کشوری که تولید خود را کاهش داده فشار وارد می­کند.

با این وجود، رئیس­ جمهوری روسیه - ولادیمیر پوتین، به بازار اطمینان داد که روسیه به همکاری خود با اوپک ادامه می­دهد. به نقل از افراد پیگیر، پوتین به TASS گفت:" ما از نزدیک به بازار آگاهی داریم اما به همکاری خود با اوپک ادامه خواهیم داد."

او افزود:" اگر شرایط بازار به نحوی شود که ذخایر به طور چشم­گیری افزایش یابد یا ایالات متحده، نفت ونزوئلا را مصادره کرده و به سرعت به بازار جهانی دسترسی یابد و یا شرایط سیاسی لیبی بهبود یافته و لیبی وارد بازار جهانی شود و یا اینکه شخصی فکر کند که لازم است تا فشار­ها از روی ایران برداشته شود و ایران با حجم عظیمی وارد بازار شود، در این صورت ما تمام شرایط را در­نظر گرفته و تصمیم درست را اتخاذ می­کنیم."

براساس توافق­نامه کاهش تولید توسط اوپک، روسیه ملزم شد تا از تولید خود، 230 هزار بشکه در روز کم کرده و آن را به ۱۱.۱۹۱ میلیون بشکه در روز برساند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز، وزیر دارایی روسیه، آنتون سیلوانوف اعلام کرد انتظار می­رود روسیه و اوپک تولید خود را افزایش دهند تا با ایالات متحده رقابت کنند. سیلوانوف اضافه کرد که با این حال این اقدام ممکن است که قیمت نفت را تا یک سال آینده به کمتر از 40 دلار به ازای هر بشکه برساند.

وزیر دارایی روسیه ادامه داد که عواقب سقوط بهای نفت می­تواند شامل کاهش تولید ایالات متحده به دلیل افزایش قیمت تولید نفت شیل باشد.

پیشتر در ماه آوریل، اوپک چشم­ انداز تقاضای جهانی خود را برای سال قبل و امسال قطع کرد.

در ماه مارس عرضه­­ ی نفت از اوپک به پایین­ترین سطح خود در چهار سال اخیر رسیده­­ است، حتی زمانی که تولید ونزوئلای بحران ­زده کاهش یافت، عربستان سعودی وضعیت تولید خود را تغییری نداد.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

پالایشگاه های اروپا به دلیل تحریم صادرات نفت خام ترش ونزوئلا از سوی ایالات متحده، در حال افزایش استفاده از نفت خام ترش روسیه هستند. در همین رابطه رویترز گزارش داده است که قیمت نفت خام ترش روسیه بطور فزاینده ای در حال افزایش است.

رویترز با استناد به بازار خرید و فروش عنوان می کند که شرایط با توجه به این موضوع که اعضای اوپک، تولید نفت خام سنگین تر و ترش تر را تحت توافقنامه اوپک پلاس به منظور تحریک افزایش قیمت متوقف کرده اند، وخیم تر نیز شده است.

نفت خام ایالات متحده را نمی توان به عنوان یک جایگزین در نظر گرفت، زیرا به طرز چشمگیری سبک تر و شیرین تر است، در حالیکه پالایشگاه های اروپا به تجهیزات فرآوری نفت خام های سنگین و همچنین سبک به منظور تولید محصولات پالایش شده مجهز شده اند.

اخبار اخیر یاداور می شوند که دنیا نسبت به کمبود نفت خام ترش و سنگین هشدار می دهد که در واقع محصول عمده نفت خام ونزوئلا است که بسیاری از پالایشگاه ها به منظور تولید سوخت و دیگر محصولات به آن احتیاج دارند.

یکی از منابع رویترز ابراز داشته است که « نفت خام اورال در مقابل نفت خام برنت در یک منطقه مثبت قرار گرفته است و هیچ گونه شواهدی مبنی بر افت آن در زمان نزدیک وجود ندارد». این موضوع کاملا بر عکس تفاوت میان نفت های سبک و سنگین است، به طوری نفت های سنگین با قیمتی کمتر از نفت های سبک به فروش می رسند.

تحریم های وضع شده در مورد ایران شرایط را برای پالایشگاه های اروپا وخیم تر کرده است، زیرا که ایران صادر کننده نفت خام ترش و همچنین نفت خام بسیار سبک و محبوب است.

بر طبق رویترز، تحریم های ایالات متحده نزدیک به 800 هزار بشکه در روز از نفت خام را از بازار جهانی حذف کرده و پالایشگاه ها را مجبور به پیدار کردن جایگزینی برای آن در این ذخیره کم کرده است، به طوری که این نفت خام صرف نظر از روسیه و خاورمیانه، به مقدار زیادی در کانادا و مکزیک تولید می شوند. کانادا با مشکلات مربوط به محدودیت ظرفیت لوله کشی ها و توقف تولید که موجب افزایش قیمت شده است مواجه است و مکزیک نیز هنوز هم با افت تولید نفت مواجه است.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

به گزارش انرژی پست ، میگل آریاس کانته، کمیسر اروپایی انرژی و آب و هوا، طی دو روز با پنج وزیر ایرانی از جمله وزیر نفت و وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.رهبران اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند بوده و بروکسل قصد دارد رعایت تحریم‌های دولت آمریکا را برای شرکت‌های اروپایی ممنوع کند و از دولت‌های این منطقه خواسته است برای اجتناب از جریمه شدن توسط آمریکا، به بانک مرکزی ایران مستقیما پول انتقال دهند.

مقالات دیگر...