ایران و جهان

مدیرعامل شرکت گازپروم نفت روسیه - «الکساندر دیوکوف» در بیانیه گفت که تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای ایجاد ثبات عرضه نفت در بازار و حفظ قیمت‌ها در سطح قابل قبول باید در نیمه دوم سال تولیدشان را افزایش دهند

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز، «الکساندر دیوکوف» گفت: قیمت نفت ۵۵ تا ۶۵ دلار در هر بشکه برای تولیدکنندگان روسی قابل قبول است و این شرکت آماده است تولید نفت خود را که به دلیل توافق جهانی محدودیت عرضه، پایین نگه داشته است به سرعت افزایش دهد.

اظهارات وی  فشار را روی «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه افزایش می دهد. نواک دوشنبه گذشته گفته بود اگر توافق جهانی برای محدودیت عرضه تمدید نشود، سناریوی سقوط قیمت‌های نفت به ۳۰ دلار در هر بشکه را نمی‌تواند منتفی دانست.

اوپک، روسیه و شماری دیگر از تولیدکنندگان غیراوپک توافق کرده‌اند تولیدشان را به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز از اول ژانویه تا آخر ژوئن محدود نگه دارند. این گروه که به «اوپک پلاس» معروف است قرار است به منظور بازنگری در سیاست تولید خود، روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن یا اوایل ماه میلادی آینده در وین دیدار کند.

مدیرعامل «گازپروم نفت» گفت: تصور می‌کنم برخی افزایش سهمیه تولید برای کشورهایی که در پیمان «اوپک پلاس» مشارکت دارند قابل قبول خواهد بود. گازپروم نفت می‌تواند تولیدش را به یک میلیون تن در سال یا معادل ۲۰ هزار بشکه در روز احیا کند و تا پایان سال یک میلیون تن دیگر به تولیدش اضافه کند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 

https://drive.google.com/file/d/1qDrKCCmyQ0Ucj_HOy8BrrDSgQsTIyuyP/view?usp=sharing

 

 

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از وزارت امور خارجه روسیه - "این سیاست موجب بالا بردن ارزش بین المللی آمریکایی‌ها نخواهد شد. بقیه جهان به خوبی می‌بینند که سیاست واشنگتن به طور فزاینده‌ای در حال تهاجمی شدن و بی پروایی است".نقطه مشترک نظرات مختلف در این باره این است که "ایالات متحده، بدیهی است که اگر تصمیم دارد که تهران را از طریق تحریم های اقتصادی و ایجاد ناتوانی در شرایط زندگی ایرانیان عادی، تبدیل به یک مذاکره آسان بکند و اینکه مقامات ایران آماده هر گونه معامله‌ای بر اساس شرایط آمریکا هستند. در انتخاب اهرم فشار اشتباه کرده است."

این وزارت گفت که امتناع ایالات متحده برای تمدید مجوز به هشت کشور وارداتی نفت ایران، که در تاریخ 2 ماه می به پایان می‌رسد، موجب نگرانی شدید شد. این گزارش بیان می‌کرد: "واشنگتن هرگز پنهان نمی‌کند که می‌خواهد همه جهان را به جهت سود خود خم کند."وزارت خارجه گفت: "تحت تهدید تحریم‌های آمریکا، تلاش‌ها برای متوقف ساختن تمام کشورها از خرید نفت ایران از 2 ماه می آغاز شده است". او تاکید کرد این اقدام برای تضعیف اقتصاد ایران به عنوان یک سیاست مستقل نسبت به تهران در منطقه، مناسب واشنگتن نیست.

اطلاعات مربوط به افزایش فشار تحریم‌ها همراه با گزارشی از گروه‌های حامل هواپیمای پنتاگون در نزدیکی خلیج فارس است. در پی هژمونی جهانی، ایالات متحده نه تنها با اقدامات اقتصادی قاطعانه جامعه جهانی را تهدید می‌کند، بلکه آشکارا شمشیر را از رو بسته است. "به گزارش وزارت امور خارجه، تحولات یک ساله پس از آنکه ایالات متحده از تعهدات خود در «برنامه جامع اقدام مشترک» (JCPOA) برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، امتناع ورزید، رخ داده است. وزارت دفاع گفت: "با وجود تأییدیه‌های منظم آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه تهران به شدت با تمام مقررات «برنامه جامع اقدام مشترک» موافق است، واشنگتن به طور ناعادلانه آن را متهم به داشتن موشک‌های هسته‌ای مخفی می‌کند. این سیاست با هدف افزایش فشار بر ایران برای دستیابی به تغییر قدرت در یک کشور مستقل است.

"ما از طرف خود، در حق حاکمیت ایران داوری انجام می‌دهیم، که به تحریکات متکبرانه آمریکا پاسخ نمی‌دهد. ما تأکید می‌کنیم که روسیه به تعهد خود به «برنامه جامع اقدام مشترک» JCPOA متعهد است. ما از نیروهای میانه رو حمایت می‌کنیم تا بیشترین تلاش خود را بکنند تا کارایی پایدار این توافق منحصر به فرد را تضمین کنند که با از بین بردن آن، واشنگتن در حال حاضر تلاش می‌کند تا جاه طلبی‌های ژئوپلیتیکی خود را که برای بشریت خطرناک است عملی کند.

" در ماه نوامبر گذشته، ایالات متحده تصمیم گرفت که برای هشت کشور که از واردکنندگان اصلی محصولات نفتی ایران بودند استثنای 180 روزه قائل شود تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری کرده و زمان برای جستجوی گزینه‌های دیگر را فراهم کند. به گفته «واشنگتن پست»، سه مورد از آنها، به ویژه یونان، ایتالیا و تایوان، واردات نفت ایران را به صفر کاهش داده‌اند. هند، چین، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن اکنون مجبور به توقف خرید نفت از تهران هستند، در غیر این صورت کاخ سفید به تحریم‌ علیه آنها دست خواهد زد. پکن و دهلی نو در حال حاضر بزرگترین وارد کننده نفت ایران هستند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار پتروشیمی

در حالی که کمتر از دو هفته به پایان تحریم واردات نفت خام از ایران باقی مانده است، این پرسش مطرح می­شود که آیا معافیت شش ماهه تمدید خواهد شد یا خیر.

مقامات کره جنوبی تلاش می­کنند تا واشنگتن را متقاعد کنند این معافیت را تمدید کند، اما هنوز پاسخ روشنی برای این پرسش وجود ندارد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه کره جنوبی در 12 اوریل اعلام کرد که «سئول و واشنگتن در مورد تمدید معافیت واردات نفت از ایران اتفاق نظر داشتند، اما به تازگی موضع ایالات متحده تغییر کرده ­است»

هیأتی به رهبری جانشین وزیر امور خارجه یون کانگ-هیئون در 28 مارس و 8 آوریل به واشنگتن سفر کردند تا با برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، و فرانسیس فانون، معاون وزیر در دفتر منابع انرژی وزارت خارجه رایزنی کنند.

در هفته گذشته وزیر خارجه کانگ کیونگ-هوا و وزیر اقتصاد و دارایی هنگ نام-کی نیز برای طرح درخواست تمدید معافیت به واشنگتن رفتند.

این مقام رسمی گفت: «مقامات رسمی ایالات متحده عنوان کرده­اند که موضع اصلی آنها تقویت هرچه بیشتر تحریم­ها علیه ایران است.»

«ما تمام تلاش خود را به کار می­گیریم تا این معافیت را تمدید کنیم، اما به نظر می­رسد که این کار ساده نخواهد بود»

کره جنوبی جزء هشت کشوری است که آمریکا در نوامبر گذشته به آنها معافیت 180 روزه برای اعمال تحریم­ها علیه واردات نفت از ایران داده­ است.

این کشورها در مقابل این معافیت متعهد شده­اند تا واردات نفتی از ایران را به میزان قابل­توجهی کاهش دهند.

کره جنوبی یکی از خریداران اصلی میعانات گازی ایران است، برش فوق سبک که از نفت خام به دست آمده و کاربرد وسیعی در صنعت پتروشیمی دارد. سهم واردات میعانات گازی کره جنوبی از نفت خام ایران 70 درصد است.

در حالی که ابهام در مورد واردات نفت از ایران رو به افزایش است، کره جنوبی در ماه مارس محموله­های نفتی وارداتی از ایالات متحده را به بیش از هفت برابر نسبت به سال گذشته افزایش داده و از  134،911 تن به یک میلیون تن رسانده ­است.

به گفته ی مون بیانگ-کی یک پژوهشگر برجسته از موسسه تجارت بین­المللی کره جنوبی - «علیرغم افزایش واردات از سایر کشورها، هنوز هم نفت ایران بخش بزرگی از واردات نفتی کره جنوبی را تشکیل می­دهد».

«در این راستا، انتظار می­رود که عدم موفقیت در گرفتن تمدید... بر اقتصاد منطقه­ای اثراتی بر جای گذارد، مانند افزایش قیمت گاز و تورم»

مون گفت با تعلیق احتمالی خرید نفت از ایران پالایشگاه­ ها و شرکت ­های پتروشیمی در کره جنوبی با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

وی افزود «نفت خام ایران قیمت پایین­تر و کیفت بهتری داشته و حمل و نقل آن آسان­تر است. اگر واردات نفت ایران توسط عوامل خارجی چون تحریم­های ایالات متحده بلوکه شود، بدون آمادگی لازم برای رویارویی با شرایط، این صنعت بومی به زودی ورشکسته خواهد شد.

گزارش شده است که بزرگترین پالایشگاه­ های کره جنوبی، از جمله اس کی انرژی (SK Energy)، در اقدامی ظاهری در راستای آمادگی برای تعلیق احتمالی واردات نفت از ایران، نمونه­هایی از نفت فوق سبک آمریکا را آزمایش کرده­اند. البته یک سخنگوی اس کی انرژی این ادعا را تکذیب کرده ­است.

یک سخنگوی شرکت «پتروشیمی هانوا توتال» (Hanwha Total Petrochemicals Co.) احتمال استفاده از میعانات گازی ایالات متحده را به عنوان جایگزین نفت ایران ضعیف دانست.

او گفت: «من تصور نمی کنم استفاده از میعانات گازی آمریکا برای پالایشگاه های بومی و صنعت پتروشیمی امکان­پذیر باشد. این گزینه، دور از واقعیت است»

حجم نفتای باکیفیت تولید شده از میعانات گازی ایالات متحده به مراتب کمتر از میعانات گازی ایران است. ما ناچار هستیم نفتا را از منابع دیگر خریداری کنیم، اما یافتن منابع جایگزین هم کار دشواری است.»

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

 

 

واردات نفت هند از ایران در بازه زمانی مارس 2018 تا مارس 2019 در مقایسه با بازه مشابه سال قبل به میزان 5 درصد افزایش یافته است، زیرا پالایشگاه های هند قبل از اینکه تحریم های ایالات متحده در نوامبر آغاز شوند و خرید نفت را در ماه بعد با انقضای سند معافیت متوقف سازند، برای خرید نفت از ایران عجله دارند.

بر اساس داده های مربوط به تانکرهای وارد شده به هند از سوی صنعت و کشتیرانی که به دست رویترز رسیده است می توان عنوان کرد که واردات نفت از ایران در هند به میزان 458000 بشکه در روز نسبت به سال مالی 2018/2017 افزایش یافته است.

در بازه زمانی آوریل و اکتبر 2018، پالایشگاه های هند بیشتر از حد معمول نقت ایران را خریداری کرده اند، زیرا هیچیک از مشتریان نفتی ایران از نسبت به کسب معافیت از تحریم و ادامه خرید از نفت ایران بعد از وضع مجدد تحریم ها در اوایل ماه نوامبر 2018 مطمئن نبودند. یکی دیگر از دلایل عمده افزایش خرید هند از نفت ایران قبل از ماه نوامبر این است که ایران شرایط بسیار جذابی را به خریداران هند پیشنهاد داده است که شامل حمل و نقل رایگان و بازه زمانی پرداخت طولانی مدت می شود.

هند هم راستا با هفت مشتری دیگر نفت ایران از جمله چین که بزرگترین مشتری است، موفق به کسب معافیت از تحریم ها و ادامه خرید از نفت ایران شدند به میزان 300 هزار بشکه در روز شد. با این وجود، همه پالایشگاه های هند نسبت به ادامه خرید از ایران اقدام نکردند زیرا شرکت های خصوصی در ارتباط با سیستم مالی ایالات متحده نسبت به تحریم های ثانویه در صورت خرید نفت از ایران نگران بودند. هند از کل سهمیه 300 هزار بشکه در روز خود تحت شرایط تعیین شده استفاده کرده است.

بر اساس داده ها به دست آمده توسط رویترز، صادرات نفت از ایران به هند در مارس 2019 به 405 هزار بشکه در روز رسیده است و از فوریه 2019 تا به امروز به میزان 56 درصد افزایش یافته است.

پالایشگاه های هند می خواهند مطمئن شوند قبل از انقضای معافیت از تحریم های نفتی ایران پرداخت های خود به ایران در ازای خرید نفت در حالیکه تعدادی کشتی حمل کننده محموله ها که در اواخر ماه فوریه حرکت کرده اند و در مارس وارد هند شده است پایان خواهند داد.

رویترز با استناد به چهار مبنع در اوایل همین هفته عنوان کرد که هند به دلیل مقدار محموله ای که در ماه مارس وجود دارد نسبت به پیش خرید نفت ایران اقدام نکرده است و پالایشگاه ها منتظر شفافیت بیشتر از سوی ایالات متحده در قبال این موضوع هستند که آیا هند موفق به کسب معافیت مجدد از تحریم ها خواهد شد یا خیر.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

دو خبر کوتاه از درگاه روییترز از قراردادی بین ایران و هند برای ادامه صادرات نفت ایران به پالایشگاه های هند خبر داد. سازوکارو مکانیزمی که پیرو اعطای معافیت های آمریکا برای هند در خرید تداوم خرید نفت ایران صورت گرفت.

ایران و هند در 2 نوامبر 2018 توافق کردند که پول نفت ایران کاملاً با روپیه پرداخت شود، و این پول در بانک دولتی UCO ذخیره شده و حداقل 50 درصد این پول صرف صادرات ایران از هند شود.

اما خیلی زود از موانع پرداخت با روش Rupee-base payment رونمایی شد؛ بر اساس قوانین هند انباشت پول به این شکل در بانک شامل 40 درصد مالیات استهلاک می شود، عاملی که باعث ناکارامد شدن این مکانیزم پرداخت می شود.

اما در آخرین روز سال میلادی 2018 رویترز مجدداً به نقل از وزیر دارایی هند خبر داد که پول ایران در بانک UCO می تواند مشمول معافیت از مالیات شود و ایران می تواند این پول را صرف خرید اوراق مشارکت دولتی هند کند.

خبرها کوتاه است. اما یک سابقه تاریخی در ارتباط بین آمریکا و عربستان مسیری راکه هند آرام آرام سعی می کند تا ایران را به درون آن هدایت کند هویدا می سازد.

در 1974 پس از شوک نفتی اول آمریکایی ها بسته پیشنهادی را به سعودی ها ارائه دادند که شامل منافع دو طرفه روشنی بود؛ سعودی باید فروش نفت به آمریکا را تضمین می کرد و همچنین این سرمایه هنگفت( با توجه به چهار برابر شدن قیمت نفت در آن دوران) را به جای خروج از آمریکا در بورس آن کشور سرمایه گذاری می کرد، همچنین تمام معاملات نفتی را به دلار انجام می داد؛ در عوض آمریکایی ها از سود سرمایه سعودی در بورس آمریکا هزینه ساخت عربستان نوین و ایجاد زیر ساخت هایی چون، شبکه سراسری برق، راه ها و جاده ها، بنادر و اسکله ها، فرودگاهها و سایر ملزومات رفاهی مردم عربستان که در آن زمان به گواه بسیاری از منابع هنوز کشوری بادیه ای و توسعه نیافته بود می پرداختند و با ایجاد ارتش مدرن و تجهیز آن و البته حمایت مستقیم، بقای خاندان آل سعود را تضمین می کردند.

به این ترتیب دلار به عنوان ارز مرجع معاملات نفتی تثبیت شده و همچنین با پول سعودی ها ابر شرکت داری یا همان نئو لیبرالیسم آمریکایی پایه گذاری شد.

از سوی دیگر نه تنها پول نفت هرگز از چرخه اقتصاد ایالات متحده خارج نشد بلکه حتی سود حاصل از سرمایه گذاری در سهام نیز هرگز از چرخه اقتصاد آمریکا حذف نشده و برای ساخت عربستان نوین به شرکت های آمریکایی پرداخت شد، در عوض بقای سعودی تضمین و کشورشان به سرزمینی مدرن با زیر ساخت های رفاهی برای مردم تبدیل گردید.

داستان این همکاری تاریخی و سود دو طرفه اما اندکی با مسیری که چین و هند سعی می کنند تا ایران به درون آن هدایت کنند متفاوت است؛ کیفیت کالاها و خدمات کشورهایی چون چین و هند از عرش تا فرش با آمریکایی ها متفاوت است و بر فرض مثال اگر ایران مجبور به تن دادن به بازی بالیوودی هندی ها شود هرگز به نفع اقتصاد و توسعه ایران نخواهد بود و تنها نسخه ای از سر ناچاریست.

همچنین قطعاً همکاری راهبردی و استراتژیک کشورهایی چون هند بسیار با همکاری سیاسی و راهبردی ابر قدرتی چون آمریکا متفاوت است. به زبان عامیانه متحد چین و هند بودن آنقدرها نمی ارزد که نفت صادر شود و به جایش تماماً کالا و خدمات چینی و هندی دریافت شود.

گویا مانند فیلم های بالیوود که تنها سعی می کند به شکلی مصنوعی و گاهی مضحک ادای اسطوره سازی هالیوود را در بیاورد حالا در اقتصاد و سیاست نیز هندی ها ادای آمریکایی ها را در می آورند.

 

 

نویسنده: سعید ساویز

وزیر نفت درباره سفر نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به وین و دیدار با برخی از کشورهای عضو اوپک گفت: این دیدارها ناشیانه،‌ غیرحرفه‌ای و مداخله‌ جویانه است.

مقالات دیگر...