اوراسیا

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز -  سه منبع نزدیک به داده‌های میدان نفتی «کاشغان» روز چهار­شنبه اظهار داشتند که میدان نفتی عظیم «کاشغان» در قزاقستان در روز سه‌شنبه به تولید بی‌سابقه ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید که این امر چند هفته پس از تعمیر و نگهداری که از قبل برنامه‌ریزی ‌شده بود، حاصل شد.

پیش از توقف یک ماهه به دلیل تعمیر و نگهداری، میدان نفتی «کاشغان» بین 330 هزار تا 340 هزار بشکه در روز نفت پمپاژ می­ کرد.

طبق برنامه ­ای از پیش تعیین شده، تعمیر و نگهداری در «کاشغان» از روز 14 ماه آوریل آغاز و تا 19 ماه می، ده روز پیش از پایان برنامه ادامه داشت، وزارت انرژی قزاقستان در بیانیه ­ای در روز 20 ماه می گفت که در اولین روز بازسازی، تولید به میزان 70 هزار بشکه در روز رسید.

ff

در ماه­ های اخیر، تولید نفت خام در «کاشغان» که از سال 2016 آغاز شده بود، بیش از 300 هزار بشکه در روز بوده است، و میدان نفتی قزاقستان را به یکی از بزرگترین میدان ­های نفتی فراساحلی تبدیل کرده بود.

میدان نفتی «کاشغان» دارای ذخایر حدود 13 میلیارد بشکه نفت خام است و همچنین جایگاهی به میزان 38 میلیارد بشکه را نیز داراست. توسعه آن چالش­ برانگیز بوده و عمدتا به دلیل ویژگی­ های اقليمی و زمين ­شناسی، و به علت هزینه ­های سرسام ­آور، بودجه نهايی آن بيش از دو برابر شد یعنی از 20 به 50 ميليارد دلار افزایش پیدا کرد. سرمایه گذاری برای میدان نفتی «کاشغان» برای تولید حدود 500 هزار بشکه در روز در نظر گرفته شده است.

قزاقستان از گروه تولید­کنندگان غیر اوپک نفت است که به منظور تلاش­ های اوپک برای متعادل کردن بازار نفت و همچنین افزایش قیمت نفت کمک کرده است. قزاقستان متعهد شده است که 40 هزار بشکه تولیدی از تولید خود را کاهش دهد و در ماه های ژانویه و ژوئن آن را در میزان 1.86 میلیون بشکه در روز حفظ کند.

طبق داده­ های وزارت انرژی، ظرفیت تولید نفت قزاقستان در چهار ماه اول سال 2019 به میزان 1.8 میلیون بشکه در روز بود.

وزارت انرژی قزاقستان روز شنبه پس از نشست پانزدهمین کنفرانس «اوپک پلاس» در عربستان سعودی، اعلام کرد که قزاقستان علاقمند به ادامه همکاری با تولیدکنندگان «اوپک پلاس» به منظور تنظیم بازار نفت است.

وزارت انرژی اظهار داشت که قزاقستان نیاز به همکاری مداوم دارد و آماده بحث و گفتگو در مورد تغییرات احتمالی این قرارداد است. جلسات اعضای اوپک و غیر اوپک در حال حاضر در 25 و 26 ماه ژوئن در وین برگزار می­شود، هرچند گزارش­ ها حاکی از آن هستند که اوپک ممکن است نشست را تا هفته بعد به تعویق اندازد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 

https://yadi.sk/i/0F4hoW40I9rF_w

گازپروم بدون شک مهم ترین و تاثیرگذارترین شرکت در روسیه است. این شرکت عظیم انرژی، یکی از چشم گیرترین ذخایر هیدروکربن شامل سیستم حمل و نقل پیچیده در روسیه و خارج از کشور را کنترل می کند. بخش عمده ای از شرکت مذکور به دولت روسیه تعلق دارد که به آن کنترل منحصر به فردی بعنوان یک ابزار سیاست داخلی و خارجی کرملین می دهد. سال 2019 سال نوید بخشی برای گازپروم بواسطه تکمیل چندین پروژه استراتژیک همچون پروژه خط لوله «قدرت سیبری», «نورد استریم 2» و «ترک استریم» خواهد بود.

چندین سال قبل «الکسی میلر» رئیس شرکت گازپروم پیش بینی کرد که ارزش گازپروم 1 تریلیون دلار است که از 367 میلیارد در سال 2008، پیش می گیرد. اگرچه ارزش شرکت تا حدود 47 میلیارد دلار کاهش یافت. بخشی از این فروپاشی بواسطه سقوط روبل روسیه بود اما هیچ شرکتی از بین 5000 شرکت برتر دنیا وضعیتی بدتر از آن را تجربه نکردند. این مسئله خبر بسیار بدی برای یک شرکت عادی و حتی نشانه عملکرد بدتر تلقی می شد اما گازپروم یک شرکت معمولی به حساب نمی آید و هدف اولیه این شرکت عظیم ایجاد سود برای سهامدارانش است که این مسئله ارزش پایین سهامش را نیز توجیه می کند.

سرمایه 47 میلیارد دلاری بازار گازپروم در تضاد مطلقی در مقایسه با زیرساخت, ذخایر هیدروکربنی آن و سرمایه گذاری کلی باقی مانده است. گازپروم بعضی از موثرترین منابع جهان را کنترل می کند که می تواند میزان تولید انرژی را برای 100 سال دیگر برپایه سطح تولید کنونی اش حفظ کند. این ذخائر عظیم انرژی از دیگر ذخائر پیشی می گیرند.

 

 

 

روسیه با عرضه بیشترنفت  خود به بازار نفتی چین , اروپا را با صورتحساب نفتی بالاتری برای واردات مواجه کرده است.

برطبق نظر شرکت مشاوره صنعتی اف جی ایی (FGE), از آنجاییکه دومین اقتصاد بزرگ دنیا نفت بیشتری را خریداری می کند، حمل و نقل نفت خام از بندر پریمورسک دریای بالتیک قطع خواهد شد. این کاهش، قیمت انواع موجود نفت برای فروش به اروپا را افزایش خواهد داد.اف جی ایی FGE افزود، روسیه اکنون بزرگترین تامین کننده نفت برای کشور چین است و این احتمال وجود دارد صادرات به این کشور را تا 200 هزاربشکه در روز افزایش دهد.

بعد از اشباع بازارکه باعث بیشترین کاهش قیمت و بی نصیب ماندن روسیه از درآمدهای نفتی  شد، این کشور بدنبال بالابردن سهام بازار در بهترین کشور وارد کننده جهان بود و اکنون جایگزین عربستان سعودی بعنوان بهترین صادرکننده به چین شده است با وجود اینکه این دو تولیدکننده تلاش می کنند تا عرضه مازاد جهانی را با مهار کردن تولید و فرآوری کاهش دهند. یک خط لوله که نفت خام را از شرق سیبری در  اقیانوس ارام  حمل میک ند در رسیدن به این هدف بمنظور افزایش مقدار نفت کمک کرده است.

این شرکت مشاوره در 29 دسامبر در یادداشتی نوشت، "روسیه عملا بسرعت صادرات نفت از اروپا را به چین تغییر داده است این درحالیست که مشاهده می کنیم مجموع صادرات روسیه نسبت به مشابه سال قبل در سال 2018 بدون تغییر مانده که خبری نوید بخش برای قیمت اورال  بدلیل کمبود عرضه اش  بخصوص از بندر پریمورسک است.

براساس گزارش FGE انتظار می رود افزایش صادرات نفت به چین، میزان صادرات از بندر پریمورسک را در ماه های ژانویه و فوریه قطع کند و همچنین جریان های خط لوله به اروپای شرقی در ماه مارس را کاهش دهد. در مقایسه با یک سال گذشته،احتمال می رود صادرات نفت اورال از این بندر در ماه ژانویه تا 160.00 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. این درحالیست که میزان عرضه نووراسییسک در دریای سیاه می توانست با کمی افزایش، بدون تغییر باقی بماند.

در مقایسه با ماه گذشته، این تغییرات، قیمت نفت اورال را در پایان ماه دسامبر افزایش داد. این میزان درحدود 60 سنت در هر بشکه نسبت به نفت برنت که معیاری برای فروش های گوناگون است گران تر بود. برنت در لندن 66.67 دلار در هر بشکه بود که ماه گذشته از میزان میانگین 64.09 دلار افزایش یافت.

جریان های خط لوله

چین عمده نفت روسیه را از طریق خط لوله های زمینی و حمل دریایی از بندرهای شرقی کوزمینو، دکاستری و پریگورودنوی وارد می کند. فعالیت کانال دوم  بین این دو کشور در روز سال نو میلادی آغاز به کار کرد که ظرفیت واردات نفت اسپو (ESPO) چین  را تا 30 میلیون تن بطور سالانه و یا حدود 600 هزار بشکه در روز رساند. این دو خط لوله در راستای هم بین موهه Mohe)) در مرز و داکینگ در شمال شرقی استان هِیلونگ‌جیانگ قرار می گیرند.

چین نیز بدنبال گسترش روابط انرژی خود با روسیه است. شرکت چاینا انرژی (CEFC) موسسه ای که از یک شرکت بازرگانی کوچک محلی به یک شرکت بزرگ جهانی مبدل شده است، سال گذشته بعد از خرید 9 میلیارد سهم درشرکت روسنفت، در ماه نوامبر اولین محموله نفت روسی خود را  به فروش رساند. غول انرژی روسی، 60.8 میلیون تن نفت خام این شرکت واقع در شانگهای را در طی 5 سال عرضه خواهد کرد که شامل اورال، اسپو و سوکول می شود.

براساس داده های رسمی گمرک، روسیه در ماه نوامبر 5.12 میلیون تن معادل 1.3 میلیون بشکه نفت خام  به چین صادر کرد. این کشور درصدد آغاز فروش گاز طبیعی از طریق " خط لوله نیروی سیبری" تا دسامبر 2019 است.

 

به گزارش «انرژی پست ۲۴»، رئیس بانک مرکزی روسیه با بیان اینکه اقتصاد این کشور برای هر شرایط و سناریو بدبینانه ای آماده شده است، گفت: آمادگی لازم برای مواجهه با نفت بشکه ای ۳۵ دلار را هم داریم.

احتمال پیوستن جمهوری آذربایجان به اوپک، برگزاری نشست کمیته نظارت بر توافق اوپک در جده و افت صادرات نفت عراق از مهمترین اخبار حوزه انرژی در ۲۴ ساعت گذشته به شمار می رود.