منابع انسانی

بهترین راه برای سازمان‌ها به منظور پیش بردن کسب و کارشان آن است که مطمئن شوند کارکنانشان دائماً در حال یادگیری هستند. اما، مدیران برای تشویق کارکنان به یادگیری چه کاری می‌توانند بکنند؟

برای دستیابی به این هدف، نخست آن که هنگام استخدام کارکنان، به دنبال کسانی باشید که ویژگی‌های یادگیرنده مادام‌العمر را از خود نشان می‌دهند. سپس، به دنبال فرآهم کردن محتوای مربوط، بروز و متنوعی از موضوعات آموزش و یادگیری باشید. از این که کارکنانتان بخواهند چیزی بیاموزند که مستقیماً به کارشان مربوط نیست، نگران نشوید.

در نوشته «ده سؤال برای ارزیابی توسعه فردی»، در این مورد صحبت کردیم که تنها کسی که می‌تواند شما را توسعه دهید، کسی نیست جز خود شما! گفتیم، پرسیدن سؤال‌هایی مانند سؤال‌های ده‌گانه، سبب می‌شود که ارزیابی نسبی از سطح توسعه‌یافتگی خود داشته باشید و بتوانید در جهت توسعه فردی گام بردارید. چون بر این باوریم که ارزیابی سطح فعلیِ توسعه‌یافتگیِ خود، نخستین و اساسی‌ترین گام در برنامه‌ریزی توسعه فردی است.

همچنین، در نوشته «چقدر کارکنان شرکت شما خودشکوفا هستند؟»، دوازده ویژگی افراد خودشکوفا را بیان کردیم. گفتیم که شناخت این ویژگی‌ها و پایش مستمر آن‌ها در خود و کارکنان شرکت، این فرصت را ایجاد می‌کند تا در مسیر خودشکوفایی گام برداریم.

آبراهام مزلو بدون شک شاخص‌ترین چهره روان‌شناسیِ انسان‌گرایانه است. نوشته‌های او سهم بزرگی در پیش بردن روان‌شناسی مثبت‌گرا (Positive Psychology) دارد. سلسله‌مراتب نیازهای مزلو اکنون برای بسیاری از افراد شناخته شده است. اما، شاید کمتر کسی از اصول مزلو آگاه باشد و ویژگی‌های افراد خودشکوفا، که هدف مزلو در ارائه نظریه‌اش است را می‌داند. از نظر مزلو، زندگی خوب، زندگی‌ای است که به سمت و سوی خودشکوفایی در حال حرکت باشد.

در نوشته «مدیریت استراتژیک منابع انسانی؛ ادعا یا واقعیت؟» گفتیم که اگر هشت ویژگی در شرکتتان وجود داشته باشد، می‌توانید مدعی آن باشید که مدیریت استراتژیک منابع انسانی در آن محقق شده است. همچنین در نوشته «پیش‌فرض‌های استراتژی منابع انسانی را می‌دانید؟» به چند پیش‌فرض کلیدی درباره استراتژی منابع انسانی اشاره کردیم و متذکر شدیم که پیاده‌سازی اثربخش و کارآمد استراتژی‌های منابع انسانی در گروه توجه وفهم عمیق این پیش‌فرض‌های اساسی است. همچنین در نوشته «چرا استراتژی‌های منابع انسانی شکست می‌خورند؟» گفتیم که اغلب تلاش‌های پیاده‌سازی استراتژی‌های منابع انسانی بنا به هشت دلیل عمده با شکت مواجه می‌شوند.

مقالات دیگر...