گاز

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ میدان گازی پارس جنوبی از نصب آخرین سکوی این طرح در خلیج فارس خبر داد.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد با اعلام این خبر گفت: سکوی اقماری ۱۳C، چهارمین و آخرین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی است که عصرگاه شنبه (۱۷ اسفند ۹۸) همزمان با پایدار شدن شرایط جوی و با رعایت الزامات ایمنی توسط شناور نصاب HL۵۰۰۰ در موقعیت مخزنی این طرح نصب شد.

پیام معتمد وزن این ابرسازه دریایی را ۲۵۰۰ تن عنوان کرد و گفت: این سکو با ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی پس از اتمام عملیات ساخت در یارد صنعتی شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا)، به همراه سکوی اصلی ۱۳A در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه با روش (Push Pull) بر روی شناور FLB۱۲۴ قرار گرفت و پس از انجام فعالیت‌های مهاربندی، به سوی مرز آبی ایران و قطر در آبهای خلیج فارس روانه شد.

وی افزود: پس از نصب عرشه دریایی ۱۳A و قرار گرفتن شناور حامل سکوی ۱۳C در موقعیت C و با در نظر گرفتن شرایط پایدار آب و هوایی در دریا، کلیه فعالیت‌های مربوط به آماده‌سازی جکت و نصب کیسون انجام شد و نهایتا عرشه اقماری ۱۳C بر روی چهارپایه خود قرار گرفت.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با بیان اینکه عملیات انتقال و نصب سازه‌های جانبی این سکو شامل مشعل و پل ارتباطی بین عرشه و مشعل به‌زودی توسط شناور Sea Pad آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: پس از پایان عملیات نصب متعلقات این سکو، فعالیت‌های اجرایی مربوط به اتصال و راه‌اندازی چاه‌ها، آخرین اقدامات پیش رو در جهت بهره‌برداری از سکوی ۱۳C خواهد بود.

معتمد با بیان اینکه فاز ۱۳ هم اکنون با برداشت روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز غنی از سکوهای ۱۳B و ۱۳D در مدار بهره برداری قرار دارد، گفت: با راه‌اندازی این سکو و با احتساب تولیدات سکوی اصلی ۱۳A، روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز ترش به تولیدات این فاز از میدان گازی پارس جنوبی افزوده خواهد شد، بدین ترتیب بخش فراساحلی طرح توسعه فاز ۱۳ میدان گازی پارس جنوبی، با در نظر گرفتن چهار سکوی دریایی و تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی به‌طور کامل به پایان خواهد رسید.

وی وضعیت پالایشگاه خشکی این طرح را برای تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در پالایشگاه این فاز هم‌‎اکنون تمام فرآورده‌های گازی شامل گاز متان، میعانات گازی، گاز مایع (LPG)، اتان و گوگرد تولید می‌شود که انتظار داریم با رسیدن به حداکثر ظرفیت برداشت گاز غنی از بخش فراساحل، میزان تولید این محصولات نیز مطابق توان واحدهای فراورشی به حداکثر برسد.

به گفته معتمد با توجه به آمادگی که در پالایشگاه خشکی برای فراورش گاز غنی با ظرفیت نهایی وجود دارد، تکمیل این طرح در بخش فراساحل به منزله پایان توسعه کامل این طرح گازی به شمار می‌رود.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

تقاضا برای گاز طبیعی مایع (LNG) در ژاپن که بزرگترین واردکننده این سوخت در جهان است، ماه میلادی جاری در پی تعطیلی مدارس و درخواست شرکتها از کارمندانشان برای دورکاری به دلیل شیوع ویروس کرونا، افت بیشتری پیدا خواهد کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، ژاپن در حال حاضر بزرگترین واردکننده LNG است اما تحلیلگران پیش بینی کرده اند افت تقاضا برای برق و تقاضا برای نیرو که عمده تقاضای این کشور برای LNG را تشکیل می دهد، باعث شود نیاز این کشور برای واردات این سوخت کمتر شود.

شیوع ویروس کرونا به ژاپن، چین و کره جنوبی که سه بازار بزرگ و مهم LNG هستند، به شدت ضربه زده است.

کندی تقاضا در پی شیوع اپیدمی کرونا به عوامل منفی دیگر شامل آب و هوای زمستانی گرمتر در شمال آسیا و ذخایر بالای LNG این منطقه اضافه شده و قیمت LNG را به پایینترین رکورد چند سال اخیر رسانده است.

شرکت ملی نفت فراساحلی چین (CNOOC) که بزرگترین واردکننده LNG این کشور است، ماه گذشته برای دریافت محموله های LNG وضعیت اضطراری اعلام کرد و به دلیل شیوع ویروس مرگبار از دریافت شماری از محموله های قراردادی خودداری کرد.

حتی پیش از این که واردکنندگان چینی برای دریافت محموله های LNG وضعیت اضطراری اعلام کنند، قیمت LNG به دلیل دمای گرمتر هوا در بخشهای زیادی از آسیا، رونق عرضه جدید به خصوص از سوی آمریکا و استرالیا و رشد کندتر واردات چین، سقوط شدیدی پیدا کرده بود.

میانگین قیمت محموله های LNG برای تحویل فوری هفته گذشته به حدود سه دلار در هر واحد MMBtu رسید و نسبت به هفته پیش از آن ثابت بود اما معامله گران نگران هستند که تقاضا در هفته های آینده افت بیشتری پیدا کند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

گازرسانی ۳۰۰ میلیون مترمکعبی به نیروگاه‌ها در فصول گرم سال که با بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی محقق شده، باعث شده تا تولید برق کشور پایدار شود.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، افزایش تولید در پارس جنوبی در سالیان اخیر باعث ایجاد تحولی عظیم در بخش‌های مختلف کشور شده است به طوری که در حال حاضر ۶۳۰ میلیون متر مکعب ظرفیت برداشت گاز از این میدان مشترک وجود دارد که با راه‌اندازی سکوهای باقی مانده فاز ۱۳ این ظرفیت از مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور می‌کند.

از سوی دیگر، شرایط پایدار عملیاتی و بهره‌برداری مناسب از تاسیسات پالایشگاهی پارس جنوبی پشتوانه مناسبی برای تمام مصرف کنندگان گاز در کشور است.

در همین راستا «هادی هاشم زاده فرهنگ» مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، روند شاخص های عملکردی کیفی تولید مجتمع گاز پارس جنوبی را عامل تولید خوب می داند و می گوید: مهمتر از اعداد و ارقام، عملکردی مناسبی است که با وجود تحریم ها، شاهد آن هستیم. به طوری که توانسته ایم در طول سه سال گذشته، توقفات اضطراری و خارج از برنامه در مجتمع را مدیریت کنیم و در نتیجه تولید نیز افزایش یافت.

وی با بیان اینکه شاخص‌های عملکردی مجتمع در پالایشگاه‌های قدیمی نزدیک به ۱۰۰ درصد قابلیت اطمینان را نشان می دهد، معتقد است با برنامه ریزی منسجم برای تعمیرات اساسی نیز می توان فرصت تولید را بیشتر کرد، کاری که در سال جاری نیز انجام شد و قرار است در سال های آینده بهبود یابد.

تأثیر این توسعه و پایداری تولید، افزایش گازرسانی به نیروگاه هاست که علاوه بر ایجاد رفاه عمومی باعث بهبود شرایط زیست محیطی نیز می شود.
در واقع گازرسانی روزانه تا ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز در فصول گرم سال به نیروگاه‌ها باعث شده مردم در روزهای گرم سال بدون برق نمانند.

در فصل سرد سال نیز از آنجا که گازرسانی به بخش خانگی در اولویت قرار دارد، روزانه حدود ۷۰ میلیون مترمکعب گاز در اختیار نیروگاه ها قرار می‌گیرد و بقیه نیاز خود را با مصرف سوخت مایع، گازوئیل و مازوت تامین می‌کنند.
مطابق آمار شرکت ملی گاز ایران در آذرماه روزانه به‌طور میانگین ۹۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های کشور تحویل شده و این آمار برای دی ماه به‌طور میانگین برابر ۶۰ تا ۷۰ میلیون مترمکعب در روز بوده است.

همچنین در سال ۹۷، حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها ۶۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب بود. در حالی که از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ۵۲ میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها تحویل شده است.

نکته جالب رشد چشمگیر گازرسانی به نیروگاه ها در سال های اخیر است چرا که در سال های ٩٢، ٩٣ و ٩٤ به ترتیب تنها ٣٥، ٥٠ و ٥٧ میلیارد به نیروگاه ها گاز تحویل می شده است. این رشد گازرسانی در حالی صورت گرفته که توسعه شبکه گاز را در بخش شهری، تجاری و صنایع نیز در سالیان اخیر شاهد بوده‌ایم.

در این میان، پالایشگاه های گازی پارس جنوبی که مهمترین عرضه کننده انرژی در کشور هستند و هم اکنون سهم قابل توجهی در سبد انرژی با تولید ۷۵ درصد از گاز را دارند، نقش مؤثری در توسعه گازرسانی و بهبود شرایط نیروگاه ها داشته اند.

به گفته مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران نیز نیروگاه ها در فصل سرد سال باید حدود ۱۷۰ میلیون متر مکعب سوخت معادل مصرف کنند که ارسال گاز در فصول گرم باعث حذف این میزان سوخت مایع و ارزش افزوده نیز شده است.

اکنون همه نیروگاه‌ها به جز چابهار و کنارک، از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، همچنین عمده نیروگاه‌های مقیاس کوچک نیز به شبکه گاز دسترسی دارند.

افزایش ۱۴ میلیون متر مکعبی تولید گاز از پارس جنوبی

قائم مقام فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نیز از برداشت و ارسال گاز آخرین سکوی این فازها به پالایشگاه خشکی این طرح خبر داد و گفت: با این کار، ظرفیت تولید از پارس جنوبی ۱۴ میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کرد.

به گزارش اخبار نفت و گاز انرژِ پست ۲۴ به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، «علی‌اصغر صادقی» به ظرفیت برداشت روزانه ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز از سکوی ۲۴B اشاره کرد و افزود: با بهره‌برداری از این سکو، ظرفیت برداشت گاز غنی از بخش فراساحل فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به ۵۶ میلیون متر مکعب در روز معادل میزان تعیین‌ شده اسمی در این طرح رسید.

صادقی با بیان اینکه سکوی ۲۴B، پیش از این (۲۱ بهمن ماه)، پس از باز شدن چاه‌ها عملیاتی شد و به‌ طور کامل در شرایط برداشت گاز غنی قرار داشت، تصریح کرد: با توجه به اینکه آغاز تولید از سکوی ۲۴B، نیازمند توقف تولید کوتاه‌مدت سکوی اصلی٢٣ بود، نسبت به نرمال‌سازی مسیر گاز از سکوی فرعی ۲۴B اقدام شد و این سکوی اقماری (یکشنبه، ۱۱ اسفندماه) به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: با عملیاتی شدن آخرین سکوی گازی فازهای ۲۲ تا ۲۴، کل زنجیره تولید این طرح در بخش فراساحل و پالایشگاه خشکی تکمیل شد.

صادقی با اشاره به اینکه پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ اکنون در حال دریافت گاز ترش از چهار سکوی تولیدی از طریق دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ مرتبط با سکوهای اصلی است، گفت: به این ترتیب مجموعه‌های فرآیندی پالایشگاه، از توان شیرین‌سازی روزانه بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن گاز مایع (LPG) برخوردارند.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

تحلیلگران بر این باورند که عربستان سعودی با وجود سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد دلاری برای توسعه بزرگترین میدان گازی غیرمرسوم خود، بعید است صادرات گاز را آغاز کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی پیش از این گفته بود کشورش در آینده نزدیک به یک صادرکننده گاز تبدیل خواهد شد و طی تعطیلات هفته گذشته طرحهایی برای توسعه میدان گازی جفورا اعلام شد که برآورد می شود ۲۰۰ تریلیون فوت مکعب گاز دارد.

شرکت دولتی آرامکوی سعودی که ذخایر گازش تا پایان سال ۲۰۱۸ به ۲۳۳.۸ تریلیون فوت مکعب بالغ شد، اعلام کرد قصد دارد تولید میدان جفورا را در سال ۲۰۲۴ آغاز کند و تا سال ۲۰۳۶ به فروش ۲.۲ تریلیون فوت مکعب در روز گاز برسد.

بعلاوه، این میدان که در استان شرقی نفت خیز عربستان سعودی واقع شده است، پیش بینی می شود حدود ۴۲۵ میلیون فوت مکعب در روز اتان تولید کند که در حال حاضر ۴۰ درصد از تولید فعلی عربستان سعودی است و همچنین ۵۵۰ هزار بشکه در روز مایعات گازی و میعانات تولید کند.

سیامک ادیبی، مدیر تیم گازی خاورمیانه در شرکت مشاوره FGE در این باره به پلاتس گفت: عربستان سعودی برای تولید نیرو علاوه بر نفت کوره و دیزل، ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت می سوزاند و اگر آنها بخواهند سوخت مورد مصرف برای تولید نیرو را تغییر دهند تا مصرف نفت صفر شود، گازی برای صادرات نخواهد ماند و حتی ممکن است کمبودی ایجاد شود که این کشور را نیازمند واردات LNG سازد.

تولید بالاتر

بر اساس اخبار نفت، آرامکو در سال ۲۰۱۸ حدود ۸.۹ میلیارد فوت مکعب در روز گاز طبیعی و یک میلیارد فوت مکعب در روز اتان تولید کرد. تولید گاز در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰ درصد نسبت به سطح تولید سال ۲۰۱۳ رشد داشت.

این کشور با هدف اختصاص نفت و فرآورده های نفتی بیشتر برای صادرات، اکتشاف منابع گاز را افزایش داده و قصد دارد تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر را تقویت کند.

طبق اعلام وزارت انرژی عربستان سعودی، گاز و منابع تجدیدپذیر ممکن است در آینده بیش از ۹۰ درصد سبد نیرو را تشکیل دهند.

اما این کشور که در حال حاضر روی تولید گاز به عنوان محصول جانبی استخراج نفت متکی بوده و در گذشته موفق نشده است منابع گازی غیرمرتبط را توسعه دهد و تولیدش فعلا به دلیل پایبندی به توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس، محدود شده است.

طبق آمار پلاتس آنالیتیکس، در حال حاضر آرامکو تنها ۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز غیرمرتبط تولید می کند و حدود ۸.۸ میلیارد فوت مکعب در روز گاز از منابع مرتبط با نفت می آید.

به گفته سامر موسی، تحلیلگر ارشد پلاتس آنالیتیکس، شرکت‌های نفتی بین المللی مکررا تلاش کردند از ذخایر گازی غیرمرتبط در عربستان سعودی بهره برداری کنند اما به دلیل وجود سولفور بالا، عمق ذخایر و مشکلات دیگر به این نتیجه رسیدند که اقدام مذکور غیراقتصادی است. جفورا هم با مسائل مشابهی روبروست اما وعده عربستان سعودی برای سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد دلاری، امیدهایی را نسبت به این پروژه ایجاد کرده است.

بر اساس اخبار نفت پلاتس، با این حال عربستان سعودی به تولید جفورا نیاز دارد، زیرا تولید گاز این کشور تا سال ۲۰۲۶ باید حداقل به ۲۳ میلیارد فوت مکعب در روز برسد تا نیازهای رو به رشد برای نیرو و تقاضای صنعتی را تامین کند.

حتی اگر جفورا تا سال ۲۰۳۶ حدود ۲.۲ میلیارد فوت مکعب در روز گاز تولید کند، عربستان سعودی همچنان کمبود گاز خواهد شد و واردات LNG می تواند راهکاری برای این مشکل باشد به خصوص که آرامکو در یک پروژه LNG در آمریکا سرمایه گذاری کرده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

سومین سکوی برداشت گاز طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴.۲ میلیون متر مکعب گاز غنی در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، سکوی اصلی ۱۳A ، سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی، صبح امروز (دوشنبه، ۵ اسفندماه) توسط شناور نصاب HL-۵۰۰۰ در بلوک گازی این طرح نصب شد.

این سازه به همراه سکوی اقماری ۱۳C با ۹۸ درصد پیشرفت عملیات ساخت در یارد صنعتی شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) در بوشهر، اواخر بهمن ماه به روش کشیدن (Push Pull) بر روی شناور FLB۱۲۴ بارگیری شدند.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به انتقال همزمان این دو سکو به خلیج فارس در هفته گذشته گفت: این عملیات پیچیده و حساس، پس از پایدار شدن شرایط جوی در دریا با رعایت دقیق اصول ایمنی و به منظور شتاب بخشیدن به برنامه برداشت گاز غنی از مرحله دوم فاز ۱۳ پارس جنوبی اجرایی شد.

پیام معتمد، به مقدمات آماده سازی نصب سکوی ۱۳A اشاره کرد و گفت: پس از قرار گرفتن شناور نصاب در موقعیت مخزن و حضور تیم های اجرایی، مراحل آماده سازی جکت و نصب کیسون به پایان رسید واین سکوی ۲۵۰۰ تنی بر روی چهارپایه خود قرار گرفت.

وی با بیان اینکه به زودی عملیات انتقال و نصب سازه های جانبی این سکو شامل مشعل (flare) و پل ارتباطی آغاز می شود، افزود: پس از پایان عملیات نصب متعلقات، فعالیتهای مربوط به اتصال چاه ها به سکو (Hook up) و راه اندازی، آخرین اقدامات در جهت تکمیل و بهره برداری از سکوی ۱۳A خواهد بود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از نصب آخرین سکوی این فاز در روزهای اینده خبر داد و گفت: با تکمیل عملیات راه اندازی و بهره برداری از این سکو با احتساب سکوی ۱۳A، روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب به برداشت گاز غنی از میدان گازی پارس جنوبی اضافه شده که برابر با نیمی از ظرفیت تولید اسمی تعیین شده برای طرح توسعه فاز ۱۳ است.

معتمد با اشاره به تولیدی شدن دو سکوی ۱۳B و ۱۳D این طرح در سال ۹۷ گفت:با احتساب تولیدی شدن چهار سکوی گازی تکمیل عملیات حفاری و بهره برداری از خطوط لوله اصلی و درون میدانی این سکوها، ظرفیت تولید گاز غنی در این طرح به روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب در روز می رسد.

طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان طراحی شده است.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

در سال ۲۰۱۸ واردات ال‌ان‌جی چین نسبت به سال ۲۰۱۷ به میزان ۴۱ درصد رشد کرده و این کشور پس از ژاپن به دومین کشور بزرگ وارد کننده ال‌ان‌جی در جهان تبدیل شد. در صورتی که روند تنزل واردات ال‌ان‌جی چین ادامه یابد، انتظار می‌رود تداوم عرضه محموله‌های جدید و افزایش مازاد در بازار، همچنان سبب تداوم روند نزول قیمت‌ها در بازار گاز منطقه شمال شرق آسیا شود.

به‌گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، مازاد عرضه و تقاضای ضعیف به ویژه از سوی چین باعث شد قیمت تک محموله ها در بازارهای جهانی به پائین‌ترین سطح مشاهده شده تاکنون تنزل یابد. در عین حال با توجه به این‌که طی ۱۲ ماه گذشته ۸ طرح تولید جدید به ظرفیت ۸۴ میلیون تن به مرحله تصمیم گیری نهائی برای ساخت رسید است، انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۰ مازاد عرضه همچنان مانع از رشد قیمت‌ها شود.

علاوه بر این در صورت به بهره برداری رسیدن طرح توسعه قطر، تا سال ۲۰۲۳ به میزان۳۳ میلیون تن ال‌ان‌جی به بازار عرضه و با توجه به روند کنونی تقاضا، همچنان بازارهای مصرف با مازاد عرضه مواجه خواهند بود.

61578473

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است، بر اساس پیش بینی موسسه "مکینزی" از چشم انداز عرضه و تقاضای ال‌ان‌جی جهان، با ورود ظرفیت‌های جدید، بازار جهانی ال‌ان‌جی تا سال ۲۰۳۵ با مازاد عرضه مواجه خواهد بود و این امر تاثیر منفی بر قیمتها خواهد گذارد.

در عین حال با توجه به فاصله قیمتی بین دو منطقه آتلانیتک و پاسیفیک، در حال حاضر انتقال محمولهها به مقصد بازار شمال شرق آسیا، اقتصادی نبوده و از طرف دیگر همچنان روند افزایش مازاد عرضه در بازار اروپاادامه خواهد یافت. اما با توجه به اینکه قیمت گاز همچنان از نظر ارزش حرارتی مساوی نسبت به نفت، به میزان قابل ملاحظه ای در سطح پائین‌تری قرار دارد، این امر می تواند عامل موثری برای تداوم مصرف گاز در بخش نیروگاهی شود.

61578494

چشم انداز تولید ال ان جی جهان تا سال ۲۰۲۳ تا سال ۲۰۲۳ ، آمریکای شمالی مهمترین عامل افزایش تولید ال‌ان جی جهان خواهد بود و ۸۲ درصد از رشد ظرفیت تولید ال‌ان‌جی جهان از سوی این منطقه خواهد بود. بر اساس اطلاعات منتشر شده، تا سال ۲۰۲۳ با بهره برداری از مجتمع‌های جدید تولید، ظرفیت تولید ال‌ان‌جی آمریکای شمالی به ۱۷۵.۵ میلیون تن در سال خواهد رسید که نیمی از این ظرفیت ناشی از توسعه طرح‌های کنونی و مابقی آن ناشی از به بهره‌برداری رسیدن مجتمع‌های جدید تولید خواهد بود.

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است تا سال ۲۰۲۳، آمریکای شمالی عامل اصلی رشد تولید ال ان جی در جهان خواهد بود و انتظار میرود ۲۱ طرح احداث مجتمعهای تولید ال ان جی در این منطقه به بهرهبرداری برسد که مجتمع ال‌ان‌جی "ریوگرانده" در ایالت تگزاس آمریکا با ظرفیت تولید ۱۷.۶ میلیون تن در سال بزرگترین این طرحهاست.

علاوه بر این، تولید ال ان جی روسیه تا پایان سال ۲۰۲۳ به میزان ۱۸.۷ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت که مجتمع ال ان جی " آرکتیک -۲ " شرکت نواتک با ظرفیت تولید ۱۳.۱ میلیون تن در سال، مهمترین آن‌هاست.

علاوه بر این تولید ال‌ان جی آفریقا نیز تا پایان سال ۲۰۲۳به ۱۱.۳ میلیون تن خواهد رسید که طرح تولید طرح مجتمع ال‌ان‌جی"کورال"موزامبیک با ظرفیت تولید ۳.۴ میلیون تن در سال مهمترین این طرح‌ها است.

تاثیر کاهش تقاضای چین در افزایش مازاد عرضه ال ان جی و کاهش قیمتها در بازار شمال شرق آسیا در حالی که طی سال‌های گذشته کاهش قابل ملاحظه دمای فصل زمستان و رشد تقاضای چین مهمترین عوامل رشد قیمت محموله های ال ان جی بوده است، اما در سال جاری با توجه به اعتدال دمای هوای زمستان در منطقه شمال آسیا، کاهش تقاضای چین و افزایش عرضه، انتظار نمیرود قیمت محمولههای ال ان جی با جهش قابل ملاحظهای مواجه شود.

بر اساس معاملات انجام شده در بازار بورس شیکاگو شاخص نفت ژاپن و کره جنوبی، در حال حاضر بالاترین قیمت اعلام شده برای محمولههای تحویلی در ماه فوریه در بازار شمال شرق آسیا، ۷ دلار در هر میلیون بی تی‌ یو و برای ماه های مارس و آوریل به ترتیب ۶.۷ و ۶.۱ دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی شده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ قیمت تک محمولهها در بازار آسیا نسبت به زمان مشابه سال قبل در فصل زمستان این منطقه از ۵.۴ دلار به ۱۱.۵ دلار در هر میلیون بی تی‌یو افزایش یافت. علاوه بر این، عرضه محموله‌های ال ان جی استرالیا و آمریکا و رشد عرضه، بر ادامه این روند و عدم افزایش قیمت تک محمولهها تاثیر منفی داشته است.

طی دهه گذشته هشت طرح جدید مجتمعسازی در استرلیا به بهره برداری رسیده است و تولید ال ان جی آمریکا نیز از شروع صادرات ال ان جی این کشور از سال ۲۰۱۶ روندی صعودی داشته و سه طرح جدید مایعسازی در این کشور در سال ۲۰۲۰ به بهره برداری خواهد رسید و انتظار میرود تا انتهای این سال، چندین طرح دیگر نیز به مرحله تولید برسند. کاهش تقاضای ال ان جی چین نیز از مهمترین عوامل کاهش قیمت محموله های ال ان جی در منطقه شمال شرق آسیا است.

61578580

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است با وجود کاهش قیمت تک محمولههای وارداتی، میزان واردات تحت تاثیر مازاد عرضه و کاهش تقاضا در فصل زمستان نسبت به زمان مشابه سال قبل به میزان قابل ملاحظهای کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۹ واردات ال ان جی چین با ۶.۸ درصد رشد نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۵۲.۷ میلیون تن رسید که نسبت به سال ۲۰۱۸ به میزان قابل ملاحظهای پائینتر است.

بر اساس اخبار گاز، قابل ذکر است که در سال ۲۰۱۸ واردات ال ان جی چین نسبت به سال ۲۰۱۷ به میزان ۴۱ درصد رشد کرده و این کشور پس از ژاپن به دومین کشور بزرگ وارد کننده ال ان جی در جهان تبدیل شد. در صورتی که روند تنزل واردات ال ان جی چین ادامه یابد، انتظار می‌رود تداوم عرضه محمولههای جدید و افزایش مازاد در بازار، همچنان سبب تداوم روند نزول قیمت‌ها در بازار گاز منطقه شمال شرق آسیا شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

نمایندگان بخش خصوصی با حضور مدیرعامل اسبق شرکت ملی گاز، به توسعه این صنعت و چشم انداز آن درسال ۹۹ پرداخته و برلزوم سرمایه‌گذاری بیشتر و نیز رقابتی شدن این صنعت با مشارکت بخش خصوصی و کسب سهم از بازارهای جهانی تاکید کردند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، هفدهمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست این اتاق، باحضور کارآفرینان و صاحبان بنگاه‌های صنعتی و بازرگانی حوزه نفت و انرژی میزبان «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز و عضو فعلی هیات رییسه صندوق‌های بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت بود و تحولات صنعت گاز و چشم‌انداز این صنعت را بررسی کردند.

مطالعه آینده‌نگارانه از سوی مسوولان انجمن شرکت‌های مهندسی و ساخت صنعت نفت و نیرو در این نشست تشریح شد. «رضا پدیدار» رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران ابتدا به بیانیه اخیر اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت این سازمان پرداخت و گفت: بر اساس گفته‌های رییس دوره‌ای اوپک، کاهش تولید نفت اوپک تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شده که تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، کاهش ۱.۲ میلیون بشکه نفت از سهیمه‌های اعضای اوپک در دستور کار بود و بر اساس تصمیم اعضای این سازمان، ۵۰۰ هزار بشکه نیز به سهمیه کاهش تولید نفت اوپک افزوده شد که به این ترتیب، تا پایان سال ۲۰۲۰ معادل ۱.۷ میلیون بشکه نفت از سهیمه تولیدی این سازمان کاهش خواهد یافت.

عراق جایگزین ایران در بازار جهانی نفت

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد به دنبال افت تقاضای نفت در آسیا به دلیل شیوع ویروس کرونا، تولیدکنندگان بزرگ خاورمیانه دست به تغییر بازارها زده و بخشی از صادرات نفت خود را به غرب به ویژه کشورهای اروپایی روانه کرده‌اند و حجم عمده این تغییر بازار صادراتی نیز از سوی کشورهای عراق و عربستان رخ داده است.

پدیدار سپس به اخبار مربوط به نفت عراق در رسانه‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: طبق گفته وزیر نفت عراق، این کشور قصد دارد تولید نفت خود را به هشت میلیون بشکه در روز برساند. در حال حاضر تولید نفت عراق در حدود ۴.۵ تا پنج میلیون بشکه در روز است و این نشان می‌دهد که عراق قصد دارد جای خالی ایران در بازار جهانی نفت را پر کند.

وی پیرامون طرح پالایشگاه گاز بید بلند که بزرگترین پالایشگاه جمع‌آوری و فراورش گازهای همراه نفت است، افزود: قرار است این پالایشگاه با سرمایه‌گذاری بیش از سه میلیارد دلار اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

پدیدار با اشاره به پیگیری سرنوشت پول صادرات گاز و برق ایران به عراق از سوی بانک مرکزی، گفت: بر اساس پیگیری به عمل آمده از این نهاد، ارز حاصل از صادرات گاز و برق ایران به عراق، به دلیل تحریم‌ها فعلا در حسابی در بانک تجارت عراق متمرکز شده است.

سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در ترکیه

وی در باره حجم سرمایه‌گذاری ایرانیان در ترکیه، به نقل از مدیر مرکز مطالعات و پژوهش ایران و ترکیه اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۷۰ شرکت جدید در ترکیه ثبت کرده‌اند و در شمار اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در این کشور محسوب می شوند و در این سال، ۱۲۱ هزار و ۶۰۰ شرکت جدید به ثبت رسیده که یک‌دوازدهم آن متعلق به ایرانیان است.

طرح آینده‌نگاری شرکت‌های ساخت

«محمدامین قلم‌بر آینده‌ پژوه » رییس کمیسیون آینده‌پژوهی فدراسیون صنعت نفت ایران نیز در این نشست توضیح داد:طرح آینده‌نگاری شرکت‌های مهندسی و ساخت در صنعت نفت، بر پایه نظرات متخصصان، الگوبرداری و تدوین سناریو، تصاویری شفاف‌تر از آینده صنعت نفت در اختیار فعالان شرکت‌های مهندسی و ساخت صنایع نفت و نیرو قرار می دهد و منجر به خلق مزیت‌های رقابتی و توانمندسازی در برابر رقبای خارجی شود.

به گفته وی، چنانچه شرکت‌های داخلی در دوره تحریم‌ها نتوانند خود را به روز نگه دارند در زمان رفع تحریم‌ها و ورود شرکت‌های بین‌المللی به بازار ایران، دچار چالش‌های فراوانی خواهند شد، بنابراین شناخت محیط، آینده و طراحی هوشمندانه آن یکی از فعالیت‌های ضروری است که بازیگران اصلی این صنعت می‌بایست به شکل پیش‌دستانه برای آن اقدام کنند.

قلم‌بر سپس، هدف از این طرح را شناسایی آینده‌های پیش‌روی شرکت‌های مهندسی و ساخت صنعت نفت در ایران بیان کرد و یادآور شد، این طرح همچنین به دنبال تدوین سناریوهای عملیاتی برای شرکت‌های این بخش و ترویج آن در نظام تصمیم‌گیری صنعت نفت است.

فرصت‌های توسعه مشارکت بخش‌خصوصی

همچنین «حمیدرضا عراقی» عضو هیات رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در سخنانی، راهبرد و سیاست اصلی بخش گاز در کشور را بهینه‌سازی مصرف و کاهش شدت انرژی در کشور بیان کرد و از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نیز خواست تا وزارت نفت را در تحقق این راهبرد همراهی کند.

وی، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز را یکی از ماموریت‌های اصلی این شرکت بیان کرد و گفت: تا افق ۱۴۰۴، صنعت گاز کشور به صنعتی رقابتی، کارا و با مشارکت موثر بخش‌خصوصی رشد خواهد یافت.

عراقی، تجاری سازی و بهره‌گیری از فرصت‌های بازار جهانی را از مهم‌ترین ضرورت های راهبردی تحقق این ماموریت‌ها دانست و افزود: شرکت ملی گاز بر تنوع‌بخشی به صادرات گاز، حضور فعالانه سوآپ گاز و کسب سهم هشت تا ۱۰ درصدی در بازار جهانی گاز را تاکید دارد.

وی سهم گاز از سبد انرژی فسیلی کشور را حدود ۷۵ درصد اعلام کرد و گفت: اکنون ظرفیت پالایش گاز در کشور معادل یک میلیارد و ۳۱ میلیون مترمکعب در روز است.

عضو هیات رییسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت افزود: میزان مصرف گاز خانگی در چند روز گذشته ۶۱۶ میلیون مترمکعب ثبت شد و وضعیت مصرف گاز در بخش‌های خانگی، تجاری و نیروگاه‌ها در روزهای گذشته این هشدار را جدی‌تر از همیشه ساخته که باید برای رفع این معضل اقداماتی در چارچوب اصلاح قوانین و قیمت، فرهنگ‌سازی و ورود فناوری های جدید انجام داد.

عراقی همچنین سهم ماده ۱۲ در تامین منابع سرمایه‌گذاری در بخش گاز در سال گذشته را حدود ۳۱ درصد اعلام کرد و افزود: شرکت ملی گاز مسیر درستی را در تامین منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری در این حوزه در پیش گرفته است بگونه ای که برای سال آینده سرمایه‌گذاری شرکت ملی گاز در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز گفت: بالا بودن شدت مصرف انرژی، روند کاهش تامین خوراک در برخی پالایشگاه‌ها، نبود حضور موثر در بازارهای جهانی گاز و تداوم نظام قیمت‌گذاری فاقد منطق اقتصادی را از جمله چالش ها بیان کرد.

وی، بهینه‌سازی مصرف گاز، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی گاز، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در تامین نیازهای صنعت گاز و برون‌سپاری و پیمان‌سپاری فعالیت‌های بهره‌برداری در پالایشگاه‌ها و مناطق عملیاتی انتقال گاز را از جمله فرصت‌های توسعه مشارکت بخش خصوصی در صنعت گاز بیان کرد.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

آمریکا قصد دارد یک میلیارد دلار کمک برای کشورهای مرکز و شرق اروپا به منظور کمک برای کاهش وابستگی آنها به نفت و گاز روسیه فراهم کرده و از تکمیل ساخت خط لوله نورد استریم ۲ جلوگیری کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ که اخیرا در آلمان برگزار شد، اظهار کرد: دولت آمریکا از طریق موسسه مالی IDFC و حمایت کنگره قصد دارد حداکثر یک میلیارد دلار فاینانس برای کشورهای اروپای شرقی و مرکزی فراهم کند.

نشریه هندلزبلات آلمان نوشت: لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک که با ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ بین روسیه و آلمان مخالف هستند و تلاش می‌کنند وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش دهند، از جمله کشورهایی خواهند بود که از این کمک بهره می‌گیرند.

آمریکا همزمان با کمک به رشد سرمایه‌گذاری خصوصی در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی، قصد دارد مانع از ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ شود و مدعی است که این پروژه به روسیه نفوذ سیاسی بیشتری روی مشتریان گازی اروپایی خواهد بخشید.

سنای آمریکا در دسامبر یک لایحه دفاعی را تصویب کرد که شامل تحریم شرکت‌هایی بود که در ساخت این پروژه به شرکت گازپروم کمک می‌کنند. تحریمهای آمریکا علیه این پروژه میان کشورهای اروپایی شکاف انداخته است. در حالی که کشورهای شرق اروپا موافق این تحریمها هستند، آلمان از مداخله آمریکا در سیاستها و پروژه‌های انرژی اروپا انتقاد کرده است.

پس از اعلام این تحریمها، شرکت سوییسی Allseas که کار احداث لوله‌ها در بستر دریا را برعهده داشت، فورا فعالیت در پروژه نورد استریم ۲ را متوقف کرد.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، مقامات روسیه مدعی هستند که شرکتهای روسی می‌توانند این پروژه را بدون کمک شرکای خارجی تکمیل کنند اما دن برویت، وزیر انرژی آمریکا اخیرا در مصاحبه‌ای به بلومبرگ گفت: شرکتهای روسی قادر نخواهند بود این پروژه را در دریای بالتیک کامل کنند زیرا فاقد فناوری لازم برای انجام آن هستند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

گاز طبیعی در حرکت به سوی یک آینده تجدیدپذیر، یک سوخت واسط محسوب می‌شود زیرا پاک‌تر و ارزان‌تر از نفت خام است و در تولید نیرو مورد استفاده گسترده قرار دارد اما آیا گاز طبیعی می‌تواند روزی جای نفت خام را بگیرد؟

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، گاز در حال حاضر به اندازه‌ای ارزان است که بسیاری از تولیدکنندگان به سختی تلاش می‌کنند تا سودآور بمانند. قیمت گاز در آمریکا سال گذشته چندین بار منفی شد و تا زمانی که خودروسازان بتوانند مسافت پیمایشی خودروهای برقی را افزایش دهند و آنها را به رقیب جدی خودروهای موتور احتراق داخلی تبدیل کنند، شرایط بهتری برای گاز رقم نخواهد خورد.

در حقیقت نزدیک به ۳۰ میلیون خودروی گازسوز در دنیا وجود دارد. این ۳۰ میلیون خودرو به جای LNG‌ از گاز طبیعی فشرده استفاده می‌کنند اما در عوض، LNG‌ رقیب مسقیم دیزل در کامیون‌هاست که بخش قابل توجهی از ناوگان موتوری جهانی و آلایندگی‌ها را تشکیل می‌دهند. این ۳۰ میلیون خودروی گازسوز در آسیا، آمریکای لاتین و اروپا متمرکز شده‌اند و آمریکای شمالی و آفریقا هر یک با داشتن حدود ۲۵۰ هزار خودروی گازسوز پس از این مناطق قرار می‌گیرند.

چند دهه پیش که نفت گران بود، در برخی از نقاط محروم اروپا خودروهای مجهز به CNG مورد استقبال قرار گرفت. در آن زمان این خودروها با مخزن گازی که داشتند یک بمب ساعتی به شمار می‌رفتند و قدرت زیادی نداشتند با این حال استفاده از آنها ارزان‌تر بود.

اما دیگر اوضاع عوض شده است. تست جاده‌ای ۲۰۱۲ خودروی دو گانه سوز جالوپنیک نشان داد که وضعیت پیشرفت کرده است و خودروهای مجهز به CNG دیگر مشکل قدرت ندارند. با این حال مشکل دیگری که شماری خودروهای مجهز به CNG را محدود نگه داشته، وجود جایگاه‌های اندک برای سوخت گیری است.

این حقیقتی است که خودروسازان برقی هم از آن مطلع هستند و می‌دانند اگر می‌خواهند خودروی برقی بفروشند باید زیرساخت شارژ چنین خودروهایی را ایجاد کنند.

اگر مردم برای خرید خودروهای CNG تشویق شوند، مشکلات زیرساخت می‌تواند به مرور حل شود. این خودروها از خودروهای بنزینی و دیزلی پاک‌تر هستند اما چرا سوئیچ انجام نمی‌گیرد؟ زیرا برخی از مطالعات نشان می‌دهد که گاز در واقع پاک‌تر نیست.

کامیون‌ها بخش رشد مهمی برای گاز طبیعی هستند که در این بخش نه به شکل فشرده بلکه در قالب مایع است. استفاده از LNG در خودروها رو به رشد است و مطالعات یک تشکل مردم نهاد اروپایی نشان داده است که کامیون‌های LNG سوز بیش از پنج برابر کامیون‌های دیزلی آلاینده بوده و اکسید نیتروژن منتشر می‌کنند. یافته‌های مذکور صنعت کامیون را به خشم آورده و این گروه را به دست چین کردن آمار متهم کرده‌اند.

یک بررسی دیگر از استفاده از LNG و CNG در خودروها و کشتی‌ها نشان داده که اگرچه برخی از خودروهای گازسوز در خصوص انتشار برخی از گازهای گلخانه‌ای آلایندگی کمتری دارند اما چرخه انتشار آلایندگی آنها بدتر از خودروهای بنزینی و دیزلی است.

پذیرش این موضوع با توجه به این که گاز طبیعی به عنوان یک سوخت کم آلاینده مطرح است، دشوار است اما منتقدان گاز روی انتشار متان زوم کرده اند. متان در مقایسه با دی اکسید کربن یک گاز گلخانه‌ای قوی‌تر است و توجه فزاینده مدافعان محیط زیست و رگولاتورها را جلب کرده است. با این حال خودروهای LNG و CNG متان منتشر نمی‌کنند. انتشار متان در فرآیند انتقال گاز طبیعی از چاه به واحدهای مایع سازی و جایگاههای سوخت روی می‌دهد و به این سوخت پاک‌تر شهرت بدی بخشیده است.

از دیدگاه واقع گرایانه نمی‌توان آلایندگی خودروهای ICE را حذف کرد اما می‌توان آلایندگی دی اکسید کربن کمتری داشت و تولید گازهای گلخانه‌ای و انتشار سولفور نداشت. استفاده از LNG و CNG علاوه بر این که ارزان‌تر است نسبت به سوختهای مشتق شده از نفت خام پاک‌تر محسوب می‌شود.

گاز طبیعی ممکن است جای نفت خام را نگیرد اما تقاضا برای آن در حمل و نقل کشتیرانی و کامیون‌ها را می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش دهد. مطالعات شرکت شل بخش‌های مذکور را بزرگترین عوامل پیشبرنده رشد برای LNG شناسایی کرده است. کامیون‌ها و کشتی‌ها از دیزل و نفت کوره استفاده می‌کنند که به شدت آلاینده هستند و تعجبی ندارد که پس از معرفی استانداردهای جدید IMO برای سوخت دریایی پاک‌تر، LNG به عنوان بهترین راه برای کاهش آلایندگی سولفور شناخته شد.

بر اساس اخبار نفت و گاز، سرمایه گذاری در کشتی‌های LNG سوز رو به رشد است و اخیرا شرکت فرانسوی CMA CGM که یکی از بزرگترین اپراتورهای کشتی کانتینری جهان است برای ۲۲ کشتی LNG سوز سفارش داده که ۹ فروند آن کشتی‌های بزرگ هستند. مجموع سفارش برای کشتی‌های LNG سوز ۲۴۳ فروند است اما شمار آنها در سالهای آینده که گزینه‌های دیگری وجود ندارد، رشد خواهد کرد.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، همچنین مطالعات نشان داده که فروش خودروهای CNG سوز هم رو به افزایش است. بنابراین گاز طبیعی به طور کامل جای نفت خام را نمی‌گیرد اما می‌تواند بخش اعظمی از تقاضا برای نفت خام در بخشهای مهم حمل و نقل را تصاحب کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

قطر در مواجهه با تحولات اخیر بازار جهانی گاز طبیعی مایع (LNG)، انتخاب شرکای غربی برای بزرگترین پروژه LNG جهان را به مدت چند ماه به تاخیر انداخت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بازارهای جهانی LNG با اشباع کم سابقه عرضه مواجه هستند. توسعه بین‌المللی تولید LNG در استرالیا، قطر، موزامبیک و مصر با ادامه رشد چشمگیر صادرات گاز شیل آمریکا همراه شده است.

تحلیلگران مدت‌ها قبل هشدار داده بودند که اشباع عرضه LNG ممکن است تبعات منفی برای تولیدکنندگان داشته باشد اما هیچ کس در بازار انتظار نداشت بخش تقاضا از شوک‌هایی مانند شیوع ویروس کرونا در چین صدمه ببیند. در چند هفته گذشته محموله‌های بزرگ LNG به چین برگشت خورده و به مقاصد صادراتی دیگری رفته‌اند یا همچنان منتظر پیدا شدن یک مشتری هستند.

تولیدکنندگان بزرگی مانند قطر و مصر مشکلات ناشی از وضعیت جاری بازار LNG را لمس می‌کنند. حاضران در کنفرانس نفت و گاز EGYPS۲۰۲۰ نسبت به وضعیت مصر به عنوان هاب گاز خاورمیانه در آینده نزدیک ابراز نگرانی کردند زیرا قراردادهای جدید صادرات LNG هنوز امضا نشده‌اند و قیمت‌های فروش ممکن است مورد قبول واقع نشوند.

تصمیم اخیر قطر برای به تاخیر انداختن انتخاب شرکای غربی برای بزرگترین پروژه LNG به مدت چند ماه، از نظر بازار پنهان نماند.

منابع آگاه اظهار کرده‌اند که تصمیم برای تاخیر انتخاب شرکا بر مبنای شرایط فعلی بازار گرفته شده است به خصوص که هنوز پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا مشخص نیست. قطر پیش از این هم در بازار LNG که با صادرات گاز شیل آمریکا اشباع شده و افت تقاضای چین را تجربه کرده بود، مبارزه می‌کرد.

علاقه بین‌المللی زیادی به توسعه LNG قطر به خصوص در میان غول‌های صنعتی مانند شرکت شل و اکسون موبیل وجود داشته است. شرکت قطر پترولیوم فهرست شرکتهای علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه این شرکت را اعلام نکرده است اما تصور می‌رود شش شرکت غربی ابراز تمایل کرده‌اند.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، برای تولیدکنندگان عربی به خصوص قطر، الجزایر یا مصر آینده مبهم است. اکتشافات جدید گاز باید برای حمایت از رشد اقتصادی و برنامه های متنوع سازی اقتصاد تامین مالی شوند. طرحهای توسعه فعلی قطر نه تنها برای صادرات جدید بلکه برای حفظ علاقمند سرمایه گذاران و اپراتورهای بین‌المللی به داستان موفقیت LNG قطر ضروری است.

همه چشمها اکنون به چین دوخته شده که از سال ۲۰۱۵ منبع ۴۰ درصد از رشد تقاضای جهانی برای LNG بوده است. استراتژیهایی که تصمیم گیری شده‌اند بر این مبنا بوده‌اند که تقاضای چین برای گاز تا سال ۲۰۲۳ از ۸۲ میلیون تن در سال فراتر خواهد رفت. همین میزان تقاضا برای هند و احتمالا مناطق دیگر آسیا و حتی اروپا پیش بینی شده‌اند.

افت فعلی تقاضا و تاثیر اپیدمی ویروس کرونا همه این پیش‌بینی‌ها را در هاله ای از ابهام فرو برده است. نگرانی اصلی این است که اشباع عرضه LNG از کنترل خارج شود و تولیدکنندگان بزرگ را زمین بزند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

وزیر انرژی آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد مطمئن است روسیه قادر نخواهد بود خط لوله گازی نورد استریم ۲ در دریای بالتیک را کامل کند و واشنگتن به مخالفت با این پروژه ادامه خواهد داد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، دن برویت در خصوص تلاشهای روسیه برای دور زدن تحریمهای آمریکا علیه خط لوله نورد استریم و تکمیل آن به تنهایی، گفت: آنها نمی‌توانند و این ادعا که گازپروم که این پروژه را در دست اجرا دارد با یک تاخیر کوتاه روبرو خواهد بود را رد کرد.

وزیر انرژی آمریکا در مصاحبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: این یک تاخیر طولانی خواهد بود زیرا روسیه از فناوری تکمیل این پروژه برخوردار نیست و اگر آنها این پروژه را به تنهایی بسازند خواهیم دید چه کاری انجام می دهند. اما تصور نمی‌کنم به همین سادگی باشد که آنها می‌گویند پروژه را خودمان کامل می‌کنیم.

بر اساس اخبار انرژی، خط لوله نورد استریم ۲ که سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از میادین سیبری به آلمان منتقل خواهد کرد، در مرکز تنشهای ژئوپلیتیکی میان آمریکا و روسیه قرار گرفته است. ترامپ از آلمان برای دادن میلیاردها دلار به روسیه برای گاز و در عین حال استفاده از حمایت آمریکا انتقاد کرده است.

مالکان نورد استریم ۲ تا ماه مه سال ۲۰۱۹ حدود ۵.۸ میلیارد یورو (۶.۳ میلیارد دلار) در این پروژه سرمایه گذاری کرده‌اند.

تحریمهای آمریکا در دسامبر شرکت سوییسی Allseas Group که عملیات احداث لوله‌ها در بستر دریا را برعهده داشت، را وادار کرد کار در این پروژه را متوقف کند و روند ادامه ساخت این پروژه مختل شود. آمریکا اعلام کرده که اروپا باید وابستگی خود به روسیه برای گاز را کاهش داده و در عوض محموله‌های LNG آمریکا را خریداری کند.

دن برویت گفت: برای آمریکایی‌ها نگران کننده است که مشاهده کنند آلمان به خصوص و اروپا به طور کلی به روس‌ها تا این حد وابسته باشند.

با وجود اظهارات وزیر انرژی آمریکا، نشانه‌ها حاکی از تلاش شرکت گازپروم برای تکمیل پروژه نورد استریم ۲ است. یک کشتی مخصوص احداث لوله روز یکشنبه از سواحل اقیانوسیه روسیه حرکت کرد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه سال میلادی گذشته این کشتی را یکی از گزینه‌های کشورش برای تکمیل خط لوله در آبهای دانمارک ذکر کرده بود. آمار رهگیری کشتی نشان می‌دهد که این کشتی در ۲۲ فوریه به سنگاپور خواهد رسید.

کشتی احداث لوله آکادمیک چرسکی به تازگی حرکتش را آغاز و سنگاپور را به عنوان مقصد بعدی خود مشخص کرده است.

در حالی که روسیه اعلام کرده است گزینه‌های تکمیل خط لوله نورد استریم ۲ را بررسی می‌کند اما هیچ جزییاتی درباره کشتی که این کار را انجام خواهد داد، ارایه نکرده است. شرکت نفت و گاز اتریشی OMV که یکی از حامیان مالی این پروژه است، پیش بینی کرده است که روسیه پروژه مذکور را تکمیل خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت OMV به بلومبرگ گفت: از نقطه نظر من روس‌ها راه‌کاری پیدا خواهند کرد.

بر اساس اخبار نفت بلومبرگ، هنگامی که تحریمهای آمریکا عملیات ساخت نورد استریم ۲ را متوقف کرد، این خط لوله چند هفته تا تکمیل فاصله داشت و ۹۴ درصد آن ساخته شده بود. بخش کوچکی در آبهای دانمارک وجود دارد که باید تکمیل شود. پیش از توقف پروژه، این امید وجود داشت که نورد استریم ۲ تا پایان سال ۲۰۱۹ یا در چند ماه نخست امسال تکمیل شود و تا زمستان ۲۰۲۱-۲۰۲۰ تحویل گاز به اروپا مستقیما انجام گیرد.

بجز شرکت OMV، رویال داچ شل، یونی‌پر، انژی و وینترشال از دیگر حامیان اروپایی نورد استریم ۲ بوده‌اند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

سخنگوی صنعت برق از اعمال خاموشی‌های اضطراری ناشی از محدودیت سوخت نیروگاه ها در کشور خبر داد و تاکید کرد: این اقدام در جهت پایدار نگه داشتن شبکه برق بسیار ضروری است.

به گزارش اخبار گازی انرژی پست ۲۴، مصطفی رجبی مشهدی با بیان این که هم اکنون به دلیل گسترش سرمای هوا در کشور و افزایش مصرف گاز توسط بخش خانگی، اولویت با تامین گاز این بخش (خانگی) است تا مشکلی در گرمایش منازل هموطنان ایجاد نشود، خاطرنشان کرد: میزان سوخت تحویلی به نیروگاه های کشور کاهش یافته است.

طبق اعلام توانیر، سخنگوی صنعت برق با بیان این که هم اکنون ناچار به اعمال خاموشی‌های ناشی از محدودیت سوخت نیروگاه‌ها در کشور شده ایم، تاکید کرد: این اقدام در جهت پایدار نگه داشتن شبکه برق بسیار ضروری است و در صورتی که مردم به ویژه در مناطق گرمسیر، میزان مصرف برق و گاز خود را حدود ۱۰ درصد کاهش دهند، بلافاصله خاموشی های اضطراری ناشی از این شرایط لغو خواهد شد.

رجبی مشهدی با بیان این که در این شرایط نیروگاه ها باید از سوخت مایع استفاده کنند، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات تامین سوخت در مناطق سردسیر و برفی کشور ، از هموطنان انتظار داریم به طور جدی نسبت به کاهش مصرف خود اقدام کنند تا به زودی خاموشی های اعمال شده برطرف شود.

بر اساس اخبار انرژی، سخنگوی صنعت برق با اشاره به ضرورت کاهش مصرف برق و گاز تاکید کرد: استفاده بیشتر از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ‌های اضافی، تنظیم وسایل گرمایشی در دمای آسایش، پوشیدن لباس گرم در منزل و جلوگیری از هدر رفت انرژی، راهکارهای ساده و بدون هزینه برای عبور از این شرایط است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

وزیر نفت با اشاره به این‌که اکنون در منطقه پارس جنوبی گازهایی سوزانده می‌شوند که در محدوده مجاز محیط زیستی نیستند گفت: این مورد از جمله مواردی است که باید جزو جنایت‌های آمریکا تلقی کنیم چراکه ما برای این واحدها تجهیزات رفع آلایندگی گرفته بودیم اما شرکت‌هایی که از آن‌ها خریداری کردیم، در زمان تحریم نسبت به تعمیر و اصلاح آن‌ها اقدام نمی‌کنند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه امروز در بیست و یکمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدمات سبز اظهار کرد: به طور کلی کار نفت، با آلودگی هوا همراه است و هیدروکربن‌ها چه در مرحله استخراج و چه در مرحله انتقال و مصرف سبب آلوده شدن محیط زیست می‌شوند. فعالیت‌های نفتی سبب تولید آلاینده‌هایی مانند کربن دی اکسید می‌شوند و در محیط زیست تغییراتی ایجاد می‌کنند و حتی سبب تولید گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

وزیر نفت با بیان این که ما از بزرگترین تولیدکنندگان نفت بودیم تصریح کرد: برای فعالیت‌های نفتی با انواع و اقسام آلودگی‌ها در محیط کار رو به رو هستیم و انواع سموم نیز در این زمینه مرتبط هستند.

زنگنه ضمن اشاره به اقدامات وزارت نفت، برای بهبود محیط زیست کشور توضیح داد: در سال ۱۳۹۲، ۴۳ درصد سوخت نیروگاه‌ها مایع بود اما طی سال گذشته این رقم به زیر ۱۲ درصد رسید همچنین تولید گاز با محوریت پارس جنوبی ۲.۴ برابر بیشتر شده است. به گفته‌ی زنگنه در سال ۱۳۹۲ روزانه ۲۸۰ میلیون متر مکعب گاز در کشور تولید می‌شد اما امسال این رقم به ۶۷۰ میلیون متر مکعب رسیده است. همچنین برای هر ۲۵ میلیون متر مکعب گاز، ۳ میلیارد دلار هزینه می‌شود.

وزیر نفت با بیان این که کشور ما سومین کشور تولید کننده گاز است تصریح کرد:‌ گاز پاک‌ترین سوخت هیدروکروبنی است که می‌تواند جایگزین سوخت نفت کوره شود که گوگرد بالایی دارد. در حال حاضر ۹۵ درصد جمعیت کشور تحت پوشش گاز رسانی قرار دارند و از گاز طبیعی استفاده می‌کنند. همچنین بیش از ۸۰ درصد روستاها، گازرسانی شده است و از این رو دیگر نیاز نیست که این روستاها برای تامین سوخت خود به کندن درختان و بوته‌ها روی بیاورند. می‌توان گفت که به نوعی با این اقدام از جنگل‌ها و مراتع حفاظت شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که از دیگر دستاوردهای وزارت نفت برای بهبود وضعیت محیط زیست کشور، افزایش کیفیت فرآوردهای مایع تولیدی بود تصریح کرد:‌ بنزین پتروشیمی‌ها بنزینی غیر اقتصادی و غیر زیست محیطی بود، در حال حاضر با به‌سازی پالایشگاه‌های موجود و راه اندازی پالایشگاه خلیج فارس، تولید بنزین یورو به ۷۶ میلیون لیتر در روز رسیده است و پیش از این در سال ۱۳۹۱ تولید بنزین یورو صفر میلیون لیتر بود. تولید سوخت نفت گاز نیز در حال حاضر به ۴۵ میلیون لیتر رسیده است.

وزیر نفت افزود:‌ متاسفانه ما در حال حاضر وضعیت خوبی از نظر سوزاندن فیلرها در پالایشگاه‌ها نداریم. چندین طرح برای مدیریت فلرها در نظر گرفته شده است که طی اواخر امسال و اوایل سال آینده به بهره برداری می‌رسند. طرح ملی جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت در نزدیکی بهبهان به بهره‌برداری خواهد رسید و حدود ۳ میلیارد دلار برای آن هزینه شده است. بر اساس این طرح خواهیم توانست که گازهای همراه نفت را با ظرفیت ۵۶ میلیون متر مکعب در روز جمع آوری و جداسازی کنیم.

بر اساس اخبار نفت، زنگنه در ادامه با بیان این که در حال حاضر گازهایی در پارس جنوبی سوزانده می‌شوند که آلایندگی آنها بیش از حد مجاز است توضیح داد: این از مواردی است که باید جزو جنایت‌های آمریکا دانست چراکه ما برای واحدهایی که گازهای بیش از حد مجاز تولید می‌کردند، کمپرسورهایی را تحت شرایط تحریم از شرکت‌های درجه ۲ و یا درجه ۳ خریداری کردیم. در درجه اول باید گفت که شرکت‌های درجه یک کشور ما را تحریم کرده بودند و مجبور شدیم که سراغ شرکت‌های درجه دو و سه برویم. در حال حاضر این کمپرسورها با مشکل مواجه شده است و شرکت‌هایی که از آن‌ها خریداری کرده بودیم، به دلیل تحریم‌های آمریکا نسبت به اصلاح و تعمیر آن‌ها اقدام نمی‌کنند. این که آمریکا می‌گوید با مردم ایران کاری نداریم، اشتباه است. در واقع تمام ابعاد این گونه تحریم‌ها به طور مستقیم بر مردم تاثیر می‌گذارد.

او افزود:‌ در حال حاضر ۳۰۰۰ جایگاه سی ان جی در کشور وجود دارد که هنوز ظرفیت برخی از آن‌ها خالی است. البته بعد از گران شدن بنزین تمایل مردم به استفاده از سی‌ان جی بیشتر شده است. از این رو ما طرح گاز سوز کردن یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودروی وانت و حمل مسافر را در دستور کار قرار دادایم و قرار است که با پول دولت و به صورت رایگان این خودروها گاز سوز شوند که این از جمله اقدامات مهم وزارت نفت برای گاز سوز کردن خودروها و محیط زیست است.

زنگنه در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: برای اولین بار طرح گاز سوز کردن موتور سیکلت‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم، در حال حاضر شکنندگی محیط زیست بیش از هر زمان دیگری شده است.

وزیر نفت با بیان این که شدت انرژی در ایران بسیار بالاست و این موضوع هم جنبه‌های اقتصادی و محیط زیستی فراوانی دارد تصریح کرد:‌ تنها راه برای تعادل عرضه و تقاضا این است که تقاضا معقول شود. طی روزهای اخیر ۶۰۰ میلیون متر مکعب روزانه انرژی مصرف شده است که نزدیک به کل مصرف یک قاره بزرگ است و ما متاسفانه در این زمینه مراعات نمی‌کنیم.

زنگنه افزود:‌ در حال حاضر نیروگاه‌های ما با راندمان ۳۴ درصد کار می‌کند که ما باید این راندمان را افزایش دهیم. همچنین از سویی سوخت نیروگاه‌ها به صورت رایگان تامین می‌شود تا قیمت برق تغییری نکند. تفاوت پیک زمان زمستان و تابستان ما ۳۰۰ میلیون متر مکعب است که این یعنی فقط در زمستان ۳۰۰ میلیون متر مکعب به دلیل گرمایش و مصرف انرژی افزوده می‌شود.

وزیر نفت در ادامه ضمن اشاره به این که ما جزو بزرگترین تولیدکنندگان کربن دی اکسید هستیم اظهار کرد: در مواقعی که ما صادرات برق انجام می‌دهیم، مسئولیت کاهش کربن دی اکسید هم بر عهده خودمان است. این یعنی برق را ما تولید و صادر می‌کنیم و از سوی دیگر باید کربن دی اکسید آن را هم کاهش دهیم. که باید برای مدیریت آن فکری کرد.

وی در پایان ضمن انتقاد از این که عوارض آلایندگی صنایع به محیط زیست پرداخت نمی‌شود گفت: متاسفانه عوارض آلایندگی منبع مالی برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها شده است، در حال حاضر در عسلویه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان عوارض آلایندگی دریافت می‌شود که متاسفانه در زمینه رفع آن خرج نمی‌شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

چهار تانکر LNG به مقصد شمال آسیا در پی شیوع ویروس کرونا در چین که تقاضای این کشور را به شدت کاهش داده است، مجبور شدند تغییر مقصد داده یا مسیر جدیدی را در پیش بگیرند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، ربکا شیا، تحلیلگر LNG در شرکت اطلاعاتی کپلر به رویترز گفت: ۱۵ تانکر دیگر هم در سطح جهانی به عنوان مخزن شناور مشخص شده‌اند که ۱۱ فروند آنها در سراسر آسیا پراکنده شده‌اند.

ویروس کرونا تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر را مبتلا کرده و تاثیر شدیدی روی تقاضا برای انواع انرژی داشته و بازار LNG که پیش از این به دلیل دمای گرم‌تر هوا با افت قیمتها روبرو شده بود را دچار ضعف بیشتری کرده است.

شرکت CNOOC که بزرگترین خریدار گاز در چین است، در پی شیوع کرونا وضعیت اضطراری اعلام کرده و قراردادهایش با سه تامین کننده را به حال تعلیق درآورده است.

در نتیجه شرایط اخیر، قیمتها به شدت افت کرده و شرکتها را واداشته است به دنبال خریداران دیگری برای این محموله‌ها باشند.

از میان چهار تانکر LNG، سه محموله LNG در قطر و یک محموله در عمان بارگیری شده بودند و در ابتدا خاور دور را به عنوان مقصد خود تعیین کرده بودند. اکنون دو تانکر به پایانه ساوت هوک در انگلیس رسیده‌اند و یکی دیگر در خلیج عمان بوده و به سوی خلیج فارس برمی‌گردد.

بر اساس اخبار نفتی، وزیر انرژی قطر اعلام کرده که شرکتهای انرژی این کشور سرگرم رسیدگی به درخواستها و تغییر برنامه یا تغییر مقصد محموله‌های نفت و گاز هستند که قرار بوده است به چین ارسال شوند.

شرکت کپلر تانکرهایی را به عنوان مخزن شناور طبقه بندی می کند که بیش از پنج روز از زمان بارگیری محموله آنها گذشته و به مدت طولانی با سرعت پایینی در حرکت هستند.

بنا به اخبار نفت رویترز، تا پیش از شیوع ویروس کرونا مشاهده تانکرهای شناور LNG در این وقت از سال غیرمعمول بود.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: در حال حاضر با توجه به سهم قابل توجه نیروگاه‌های سیکل باز در کشور، با سرمایه‌گذاری ۳۳میلیارد دلاری و همچنین اجرای طرح‌های بهینه‌سازی نیروگاهی شاهد افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف گاز خواهیم بود.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، «حسن منتظرتربتی» صبح (شنبه) در کنفرانس توسعه نظام مالی صنعت نفت با اشاره به نحوه اجرای خط لوله ششم سراسری گاز کشور ادامه داد: این افزایش تولید با توجه به قیمت برق صادراتی، سالانه معادل ۴.۵ میلیارد دلار درآمد ایجاد خواهد کرد که منبعی مناسب برای باز پرداخت سرمایه‌گذاری صورت گرفته در کمتر از هشت سال خواهد بود.

تربتی با معرفی پروژه‌های با اولویت در شرکت ملی گاز برای تامین منابع مالی، ‌ گفت: خط صادراتی عمان، احداث خط انتقال گاز نهم، دهم و یازدهم سراسری، توسعه فاز دوم مخزن ذخیره‌سازی سراجه قم، احداث فاز دوم پالایشگاه ایلام و ... از اولویت‌های مهم شرکت ملی گاز ایران برای سرمایه‌گذاری است.

بر اساس اخبار نفت، معاون وزیر نفت به پیشنهاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای آینده در قالب مدل BOT اشاره و تصریح کرد: در بخش تولید و عرضه گاز می‌توان به پروژه‌های پالایشگاهی اشاره کرد که بازپرداخت این پروژه‌ها از محل منابع حاصل از تولید محصولات جانبی خواهد بود.

تربتی افزود: پروژه‌های احداث خطوط لوله و ایستگاه‌ها یک نمونه دیگر از طرح‌های بخش تولید و عرضه گاز است که بازپرداخت آن از محل منابع حاصل از جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی محقق می‌شود.

این مقام مسوول از پروژه‌های پالایشگاهی به عنوان مورد سوم از طرح‌های بخش تولید و عرضه گاز نام برد و ادامه داد: بازپرداخت این نوع از پروژه‌ها از محل خرید تضمینی خدمات بهره‌برداری خواهد بود.

وی از پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف گاز در بخش نیروگاهی به عنوان یک نمونه از طرح‌های بخش مصرف یاد کرد و افزود: بازپرداخت این نوع از پروژه‌ها از محل منابع حاصل از افزایش راندمان مصرف گاز در تولید برق انجام می‌شود.

تربتی تصریح کرد: با توجه به اینکه لازم است در زمینه مدیریت مصرف گاز اقدام‌های قابل توجهی انجام شود، بنابراین حضور سرمایه‌گذاران جهت بهینه‌سازی مصرف ضروری است.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به تعمیرات اساسی جاری گفت: در برنامه‌ریزی انجام شده، ۴۴ روز برای تعمیرات اساسی پنج پالایشگاه اول این مجتمع در نظر گرفته شده بود که در عمل به ۶.۳۳ روز کاهش یافت.

به‌ گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، هادی هاشم‌زاده فرهنگ، با بیان این‌که البته فازهای ۶، ۷ ، ۸ و ۴ را از برنامه تعمیراتی خارج کردیم و در حین انجام کار سایر پالایشگاه‌ها، تعمیرات این فازها انجام شد که با احتساب آن ۳۸ روز، برنامه تعمیرات به طول انجامید که باز از برنامه پیش هستیم، اظهار کرد: تسلط بر تعمیرات پالایشگاه‌های قدیمی علت جلو بودن برنامه است چراکه در مقایسه با سال ۹۲ برای پنج پالایشگاه ۱۸ روز توقف کامل را داشتیم در حالی که در سال جاری برای ۸ پالایشگاه، ۱.۱۴ روز توقف کامل داشتیم.

وی تاکید کرد: برای کلیه تعمیرات اساسی مجتمع برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی صورت گرفته است، به طوری که می‌دانیم، چه میزان بودجه، نیروی انسانی و زمان برای انجام یک پروژه تعمیرات اساسی مورد نیاز است که همه این فاکتورها، شاخصی تحت عنوان شاخص کار انجام شده است و برای مقایسه تعمیرات اساسی در سال جاری با سال های گذشته استفاده می شود.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، با اعلام اینکه امسال برای تعمیرات اساسی، برنامه منسجم و سنگینی را پیاده سازی کردیم، گفت: این برنامه ریزی، فرصت تولید بیشتر برای این مجتمع را فراهم کرد.

وی با مقایسه واحد کار انجام شده در هر روز کار تعمیرات اساسی در سال جاری با سال های گذشته خاطر کرد: مثلا در فاز یک، روند ما رسیدن به شاخص۰.۵۱ است این یعنی تقریبا سه برابر نسبت به دو سال گذشته، بهتر از زمان استفاده شده و کار بیشتری انجام داده اند. در مجموع ما وقتی با واحد انجام کار، کمیت کار را می سنجیم، روند، روند بهبودی است.

فرهنگ با بیان اینکه این روند برای فازهای ۵ و ۲،۳،۴ نیز بوده است، گفت: برای فازهای ۶ ،۷ و ۸ توقف برای تعمیرات اساسی نداشته ایم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در پالایشگاه هفتم که جزو پالایشگاه‌های جدید التحویل نیز است، سال گذشته چالش جدی برای تعمیرات اساسی داشتیم، اما امسال روند بهبود را شاهد هستیم. در پالایشگاه هشتم و نهم نیز به همین سیاق، امسال روند بهبود را شاهد هستیم.

بر اساس اخبار نفت، وی با اشاره به پالایشگاه دهم گفت: در بین پالایشگاه‌های جدید، پالایشگاه دهم روند خوبی را طی کرد و نه تنها از زمان بهینه استفاده شد، بلکه شاهد نتایج خوبی در پالایشگاه هستیم.
فرهنگ با بیان اینکه در سال ۹۷ روزهای توقف کمتری نسبت به سال های گذشته داشته ایم، تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم به تدریج روند بهبود را در پالایشگاه های جدید شاهد باشیم.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

دو شرکت انرژی بزرگ اروپا با درخواست خریداران چینی برای تاخیر در تحویل قراردادهای LNG به دلیل شرایط اضطراری موافقت نکردند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: شرکت‌های شل و توتال دلایل حقوقی شرکت CNOOC که این شرکت را از تعهدات قراردادی خود برای دریافت محموله‌های LNG آزاد می‌کند، نپذیرفتند.

در حالی که شرکت CNOOC همچنان احتمال دارد تحویل این محموله‌ها را لغو کند، اما شرکتهای توتال و شل احتمال به دنبال دریافت خسارت از این شرکت چینی برخواهند آمد.

شرکت CNOOC به دلیل محدودیتهایی که بر اثر شیوع اپیدمی کرونا به وجود آمده است و بیش از ۵۰ میلیون نفر را در دهها شهر قرنطینه کرده است، خواستار تاخیر در دریافت محموله‌های LNG شده است.

سایر شرکت‌های چینی از جمله پتروچاینا و سینوپک هم در حال بررسی اعلام وضعیت اضطراری در خصوص قراردادهایشان هستند اما هنوز رسما اعلام نکرده اند. پتروچاینا ناچار شد زمان تخلیه محموله‌های متعدد را به تاخیر بیاندازد زیرا کارگر کافی در پایانه‌های LNG رودانگ، دالیاتا و کائوفیدیان ندارد تا با ظرفیت کامل فعالیت کند.

آمار کشتیرانی که توسط بلومبرگ و شرکت کپلر گردآوری شده است، نشان می‌دهد حداقل پنج کشتی LNG به مقصد چین به نقطه دیگری تغییر مسیر داده‌اند یا در دریا لنگر انداخته‌اند زیرا محدودیتهای ناشی از شیوع اپیدمی، امکان تحویل را دشوار کرده و تقاضا را کاهش داده است.

بر اساس اخبار نفتی بلومبرگ، چین بزرگترین مصرف کننده مواد خام از محصولات انرژی تا فلزات صنعتی در جهان است و اختلال در روند خرید این کشور، به زنجیره تامین جهانی خسارت زده است. در حالی که سایر بخشهای مالی از هراسی که در ابتدای شیوع این بیماری داشتند اندکی خارج شده‌اند اما پیامدهای اپیدمی در تجارت کالا وخامت بیشتری پیدا می‌کند زیرا پکن به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا، سفرها را محدود و کارخانه‌ها را تعطیل نگه داشته است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

دوبی و ابوظبی موفق شدند بزرگترین کشف گاز طبیعی جهان از سال ۲۰۰۵ را انجام دهند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و محمد بن رشید آل مکتوم، نخست وزیر امارات و حاکم دوبی در پیامهای توییتی نوشتند: ذخایر جل علی که بین دو امیرنشین امارات متحده عربی قرار دارد، ۸۰ تریلیون فوت مکعب منابع گاز دارد.

امارات متحده عربی در تلاش برای خودکفایی در تامین گاز تا سال ۲۰۳۰ است و این اقدام اجازه خواهد داد وابستگی خود به واردات از قطر را که در دو سال و نیم گذشته درگیر اختلافات دیپلماتیک بوده است، کاهش دهد.

لیام یاتس، تحلیلگر شرکت مشاوره "وود مک کنزی" در این باره گفت: این کشف بزرگی برای امارات متحده عربی است و با توجه به میزان گاز قابل استخراج، می‌تواند نیاز کل این کشور به گاز را به مدت سه دهه تامین کند.

شرکت ملی نفت ابوظبی معروف به ادنوک با همکاری سازمان تامین دوبی به توسعه و بهره برداری از این کشف گازی جدید خواهد پرداخت.

امارات متحده عربی که عضو اوپک و یک صادرکننده بزرگ نفت است، در تلاش برای استفاده از گاز و سایر منابع انرژی به منظور متنوع کردن تامین و تضمین امنیت انرژی است. این کشور سرگرم ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای، خورشیدی و زغال سوز است و ادنوک از شرکتهای بین‌المللی دعوت کرده است برای بهره برداری از اکتشافات گازی قابل دسترس کمک کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، به گفته تحلیلگر "وود مک کنزی"، اکتشاف جبل علی بزرگترین اکتشاف گازی از زمان کشف میدان گالکی‌نیش ترکمنستان در ۱۵ سال پیش است. اگر کشف گازی جدید امارات توسعه پیدا کند، به چهارمین میدان گازی بزرگ در خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای از مشترکان خود درخواست کرد با به‌کارگیری راهکارهای ساده، مصرف انرژی را کاهش دهند.

به‌گزارش انرژی پست ۲۴، در این اطلاعیه آمده است: با توجه به افزایش مصرف انرژی کشور به‌دلیل کاهش دمای هوا و به‌منظور جلوگیری از افت فشار گاز، از آنجا که بخش قابل توجهی از گاز مصرفی کشور، صرف تولید در نیروگاه‌های برق می‌شود، ضروری است مشترکان شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با رعایت اصول بهره‌وری انرژی و جلوگیری از مصارف مازاد، همراه و یاریگر خدمت‌گزاران خود در بخش تامین انرژی کشور باشند.

در فصل سرما، کاهش فقط یک درجه سانتی‌گراد از دمای محیط کار و یا سکونت، منجر به کاهش ۶ درصدی مصرف انرژی شده و ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی بخش خانگی کشور، روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز را به‌دنبال خواهد داشت.

کاهش محدودیت در تامین گاز مورد نیاز صنایع، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها، عدم افت فشار و یا قطع گاز در مناطق سردسیر انتهای شبکه و جلوگیری از اعمال خاموشی ناشی از کمبود سوخت در نیروگاه‌ها بخشی از منافع حاصل از مدیریت مصرف در بخش‌های مختلف خانگی و تجاری است.
تنظیم دمای محیط در محدوده ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد، نصب سامانه‌های کنترل هوشمند در موتورخانه‌ها، نصب شیر ترموستان روی رادیاتورها، بستن درب اتاق‌هایی که مورد استفاده نیستند، استفاده از پرده‌های ضخیم، استفاده از لباس گرم مناسب زمستان، کاهش روشنایی فضاهای عمومی مانند پارکینگ و راهروها، خاموش کردن لامپ‌های اضافی، کمترین استفاده از بخاری‌های برقی و شومینه، کاهش زمان استحمام و هدررفت آب گرم و استفاده از شعله مناسب برای پخت و پز از جمله راهکارهای ساده به‌منظور کاهش مصرف انرژی در منزل و محل کار است.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مشترکان فهیم خود درخواست دارد با توجه به سهم قابل توجه پایتخت در مصرف انرژی کشور، با رعایت موارد مطرح شده در این اطلاعیه، یار و همراه هموطنان خود در سایر نقاط میهن باشند.

عبور مطمئن از فصل سرما با ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز

از سوی دیگر سخنگوی صنعت برق کشور از مردم خواست با ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز، از افت احتمالی فشار گاز به‌ویژه در مناطق سردسیر کشور جلوگیری کنند.

مصطفی رجبی‌مشهدی امروز دوشنبه در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی با اشاره به افزایش بی‌سابقه مصرف گاز بخش خانگی به ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز، این افزایش را با ایجاد محدودیت در تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها و جبران کمبود با استفاده از سوخت مایع همراه دانست که آلایندگی محیط زیست را به‌همراه دارد.

وی به هموطنان توصیه کرد: با کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق و گاز، به تامین مطمئن گاز به‌ویژه در مناطق سردسیر کشور کمک کرده و امکان بهره‌مندی پایدار هموطنان از نعمت برق و گاز در روزهای پایانی فصل سرما را فراهم سازند.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه رشد مصرف برق هم اکنون در شرایط متعارف قرار دارد، هدف از این صرفه‌جویی را جلوگیری از افت فشار گاز در مناطق سردسیر عنوان و تاکید کرد: همکاری خوب هموطنان در گذر از پیک برق تابستان امسال، این نوید را می‌دهد که در زمستان نیز شاهد همکاری خوب مردم عزیز کشور باشیم.

وی تصریح کرد: هموطنان با راهکارهای ساده‌ای همچون خاموش کردن یک لامپ روشنایی، پوشیدن لباس گرم و جلوگیری از هدررفت انرژی در منازل، می‌توانند صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای داشته باشند.

رجبی‌مشهدی خاطرنشان کرد: هر یک درجه کاهش دمای خانه، ۶ درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه دارد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

میزان گاز مصرفی در نیروگاه‌ها حدود ۸۴ درصد حجم کل سوخت آنهاست که در مقایسه با بخش خانگی سهم ناچیزی دارند و این امر سبب شده تامین گاز برای نیروگاه‌ها با مشکل روبرو شده و تداوم آن احتمال خاموشی‌ها را قوت می بخشد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، حجم کل سوخت معادل مصرفی در نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای امسال تا نیمه نخست دیماه درحالی به ۶۱ میلیون و۵۶۳ هزارمترمکعب رسیدکه از این رقم ۵۱ میلیون و ۴۷۲ هزار مترمکعب سوخت گاز طبیعی بوده که در بخش خانگی نزدیک به ۶۰۰ میلیون متر مکعب مصرف شد.

براساس آمارهای وزارت نیرو، نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای امسال تا نیمه نخست دیماه ۶ میلیون و ۹۱۲ هزار لیترگازوییل که معادل ۱۱درصد است مصرف کرده اند و نیز سه میلیون و ۱۷۸ هزارلیتر سوخت مازوت با سهم پنج درصدی به مصرف رسانده‌اند به این ترتیب سهم سوخت مایع مصرفی (گازوییل و مازوت) در نیروگاه‌ها از ابتدای امسال تا نیمه نخست دیماه در مجموع ۱۶ درصد بود.

نیروگاه‌های حرارتی از ابتدای دی تا شانزدهم این ماه بطور متوسط روزانه ۸۳ میلیون متر مکعب گاز، ۷۶ میلیون لیترگازوییل و ۱۹ میلیون لیتر مازوت مصرف کرده اند.

همه نیروگاه های حرارتی کشور به غیراز نیروگاه های سیکل ترکیبی چابهار، کنارک و زرند(با ظرفیت درمجموع ۶۰۰ مگاوات) به شبکه سراسری گاز متصل هستند .

مصرف گاز برای نیروگاه های حرارتی به دلیل صرفه اقتصادی به لحاظ کاهش هزینه های بهره برداری و تعمیرات واحد های نیروگاهی، افزایش قابلیت اطمینان بهره برداری و کاهش تبعات زیست محیطی در اولویت قرار دارد اما در روز های سرد امسال به دلیل افزایش میزان مصرف گاز در بخش خانگی امکان تامین ۱۰۰درصدی گاز مورد نیاز این نیروگاه ها فراهم نشده است و در نتیجه این نیروگاه ها برای پیشگیری از اعمال خاموشی ناگزیر به مصرف سوخت مایع شده اند.

«مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق در این باره با اشاره به افزایش بی سابقه مصرف گاز بخش خانگی به ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز گفت:این افزایش با ایجاد محدودیت در تامین سوخت گاز نیروگاهها و جبران کمبود با استفاده از سوخت مایع همراه شده که آلایندگی محیط زیست را به همراه دارد.

وی افزود:اکنون ۸۰ درصد از گاز تولیدی کشور در بخش خانگی مصرف می شود و بنابراین کاهش ۱۰ درصد از گاز مصرفی در این بخش می تواند در تداوم پایدار تولید برق نقشی تعیین کننده داشته باشد.

رجبی مشهدی گفت: تداوم تولید برق با سوخت گاز با کمک مردم امکان پذیر است و به هموطنان توصیه کرد با کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق و گاز ،به تامین مطمئن گاز به ویژه در مناطق سرد خیز کشور کمک کنند و امکان بهره مندی پایدار هموطنان از برق و گاز در روزهای پایانی فصل سرما را فراهم سازند.
سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه رشد مصرف برق هم اکنون در شرایط متعارف قرار دارد، هدف از این صرفه جویی را جلوگیری از افت فشار گاز در مناطق سردسیر بیان کرد.
وی تصریح کرد: هموطنان با راهکارهای ساده مانند خاموشی یک لامپ روشنایی ،پوشیدن لباس گرم و جلوگیری از هدررفت انرژی در منازل ،می توانند صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشته باشند و هریک درجه کاهش دمای خانه ، ۶ درصد کاهش مصرف انرژی را به همراه دارد که راهکار ساده ای محسوب می شود.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

آخرین سکوی بخش فراساحل طرح توسعه فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، سکوی اقماری ۱۴D، امروز (شنبه، ۱۲ بهمن‌ماه) روی جکت خود در چهارمین موقعیت برداشت گاز طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی نصب شد.

این سازه عظیم گازی پس از پایان عملیات ساخت در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد روی بارج FLB۱۲۴ بارگیری شد و هفته گذشته یارد صدرا را به مقصد پارس جنوبی ترک کرد.

محمدمهدی توسلی‌پور - مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی - به برنامه‌ریزی برای عملیات انتقال ایمن این ابرسازه با توجه به وضع آب و هوا در دریا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پس از پایدار شدن شرایط جوی دریا در پایان هفته گذشته، فعالیت‌های مقدماتی و آماده‌سازی جکت آغاز شد و عرشه ۱۴D با وزن ۲۴۰۰ تن، به‌وسیله شناور نصاب HL-۵۰۰۰ در موقعیت مخزن گازی قرار گرفت.

وی با بیان این‌که به‌زودی عملیات نصب متعلقات سکوی ۱۴D شامل پل ارتباطی و مشعل توسط شناور نصاب SEA PAD آغاز می‌شود، تصریح کرد: با بهره‌برداری از این سکو که در فاصله حدود ۱۰۵ کیلومتری از ساحل کنگان قرار دارد، ظرفیت برداشت گاز غنی از موقعیت مخزنی فاز ۱۴ پارس جنوبی ۱۴.۲ میلیون مترمکعب افزایش یافته و به ۵۶ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.

توسلی‌پور فعالیت‌های هوک‌آپ، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سکوی ۱۴D را آخرین اقدام در تکمیل بخش فراساحل فاز ۱۴ عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود با تلاش کارکنان گروه راه‌اندازی، این سکو تا پایان امسال در مدار تولید قرار گیرد.

به گفته وی، هم‌اکنون در بخش فراساحل، سه سکوی ۱۴A، ۱۴B و ۱۴C در مجموع با ظرفیت برداشت ۴۲ میلیون مترمکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله ۳۲ اینچ اصلی و یک خط لوله درون میدانی در مدار تولید قرار گرفته است.

بنا بر اعلام شرکت نفت و گاز پارس، با تکمیل و بهره‌برداری کامل از این طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان فرآوری خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از الیاف نانویی فیلترهای نیروگاهی و پالایشگاهی را عرضه کردند که به گفته آنها کاربرد نانو الیاف موجب افزایش عملکرد بالا، جلوگیری از افت فشار و ممانعت از رسوب در فیلترهای تولیدی شده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، یکی از شرکت‌های صنعتی با استفاده از نانوالیاف، فیلترهای هوا برای توربین‌های نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها تولید کردند. این فیلترهای مبتنی بر فناوری‌نانو برای محافظت از آسیب به قطعات تجهیزات نیروگاهی توسط ذرات گردوغبار و آلودگی و دیگر ذرات مضر در هوا و با هدف جذب حداکثری ذرات گردوغبار به کار می‌رود.

به گفته میلاد سیف بوشهری، مدیرعامل این شرکت، در حال حاضر از این فیلترها در نیروگاه‌های "پرند"، "سیکل ترکیبی آبادان"، "سمنگان"، شرکت انتقال گاز ایران و پالایشگاه سوم پارس جنوبی استفاده شده است.

وی با اشاره به مزیت‌های این فیلتر، خاطر نشان کرد: به دلیل استفاده از نانوالیاف با ضخامت کمتر و سطح ویژه بیشتر از الیاف معمولی، این فیلترها دارای علمکرد بهتری در فیلتراسیون هستند. وجود نانوالیاف باعث افزایش راندمان جذب گردوغبار می‌شود و در عین حال افت فشار زیادی ایجاد نمی‌کند. الیاف الکتروریسی شده دارای قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر بوده و سطح کاغذ فیلتر را به صورت یکنواخت پوشش می‌دهند.

سیف، جنس نانوالیاف استفاده شده را "پلی‌آمید" دانست و یادآور شد: وجود خواص آب‌گریزی در این فیلترها یک مزیت بزرگ شمرده می‌شود که تشکیل رسوب در فیلتر را به حداقل می‌رساند و این موضوع در مناطقی که رطوبت هوای بالایی دارند، یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

وی از تلاش این شرکت برای ساخت دستگاه تولید نانوالیاف خبر داد و یادآور شد: این پروژه بیش از ۹۰ درصد پیشرفته داشته و در آینده نزدیک آماده بهره‌برداری خواهد بود. با راه‌اندازی این دستگاه می‌توان نانو الیاف مورد نیاز خود را تولید کرد.

این محقق اضافه کرد: شرکت ما در حال حاضر ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار فیلتر هوا را در سال دارد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

روزها و هفته‌های سردی در پیش داریم که اگر هر نفر یک لامپ اضافه را خاموش کرده و با پوشیدن لباس مناسب، دمای وسایل گرمایشی منزل خود را در سطح دمای رفاه (۱۸ تا ۲۲ درجه) نگه دارد، مشکلی در تأمین گاز و برق نخواهیم داشت.

به گزارش انرژی پست ۲۴، رکورد مصرف گاز در بخش خانگی با رسیدن به مرز ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز شکسته و این مسئله موجب شده تا تمرکز دولت در بخش تأمین سوخت زمستانی، به تأمین گاز بخش خانگی معطوف شود و نیروگاه‌ها، صنایع عمده و دیگر بخش ها با محدودیت تخصیص گاز مواجه شوند.

درست است که با تلاش شبانه روزی متخصصان صنعت گاز و صنعت برق کشور، تا امروز با وجود مصرف بالای گاز در بخش خانگی و با ارسال سوخت مایع به نیروگاه‌ها و صنایع عمده، مشکلی در کشور احساس نشده اما در صورت ادامه روند رو به رشد مصرف گاز در بخش خانگی، علاوه بر محدود شدن بیشتر نیروگاه‌ها و صنایع عمده در مصرف گاز، احتمال افت فشار و یا حتی قطعی گاز در بخش هایی از کشور دور از ذهن نیست.

طبق اعلام توانیر، کمپین مردمی #درکنار هم دلگرم باشیم، برای مدیریت مصرف گاز و برق خانگی تشکیل شده تا با توجه به اینکه روزها و هفته‌های سردی در پیش داریم، اگر هر نفر یک لامپ اضافه را خاموش کرده و با پوشیدن لباس مناسب، دمای وسایل گرمایشی منزل خود را در سطح دمای رفاه (۱۸ تا ۲۲ درجه) نگه دارد، مشکلی در تأمین گاز و برق نخواهیم داشت.

از اینرو اگر با این اقدام بتوانیم فقط ۱۰ درصد از مصرف انرژی خانگی (گاز و برق) بکاهیم، روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب در مصرف گاز بخش خانگی صرفه جویی خواهد شد و این به معنای این است که شاهد عدم محدودیت و یا قطع گاز مناطق سردسیر انتهای شبکه گاز، کاهش محدودیت گاز صنایع و کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها خواهیم بود و بدون مشکل، روزهای سرد پیش رو را در کشور پشت سر خواهیم گذاشت.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

شرکت آرامکوی عربستان سعودی با شرکت‌های آمریکایی بر سر عقد قراردادهای کوتاه مدتی برای اجرای طرح‌های ال‌ان‌جی به توافق رسید. با بهره برداری از این طرح‌ها ظرفیت مایع سازی عربستان ۱۳.۵ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. در فاز اول از این توافق انتظار می‌رود ۵ میلیون تن در سال به ظرفیت اولیه اضافه گردد و مابقی ظرفیت‌ها طی فازهای بعدی به بهره‌برداری خواهند رسید.

به گزارش انرژی پست ۲۴، اهمیت این طرح‌ها برای این کشور از این منظر بیش‌تر خواهد بود که عربستان قصد دارد در بخش نیروگاهی خود از گاز طبیعی برای تولید برق استفاده کند. این امر باعث خواهد شد تا استفاده از نفت خام به عنوان خوراک نیروگاهی کاهش پیدا کرده و این کشور اقدام به صادرات بیشتر نفت خام کند. این اقدام عربستان سعودی بیانگر این مو ضوع است که حتی در صورت کاهش تولید نفت، توان صادراتی نفت خام این کشور افزایش خواهد یافت.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

بر اساس گزارش موسسه "آرگوس"، واردات ال‌ان‌جی منطقه اروپا طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ تحت تاثیر کاهش رشد ظرفیت مایع سازی جهانی و رشد تقاضای منطقه آسیا کاهش خواهد یافت. طبق پیش بینی این موسسه ظرفیت اسمی مایع سازی جهان از ۴۳۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ به ۴۶۵ میلیوت تن در سال ۲۰۲۱ و به ۵۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت که رشد آن در مقایسه با چند سال گذشته تنزل یافته است و به منظور تامین تقاضا باید طرح‌های جدید مایع سازی احداث شود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، در حالی که واردات ال‌ان‌جی اروپا از سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است اما رشد تقاضای منطقه آسیا به اندازه‌ای نبوده است تا قادر به جذب ظرفیت‌های جدید اضافه شده باشد. طبق پیش‌بینی‌ها، ظرفیت تبدیل مجدد به گاز در خارج از منطقه اروپا از ۵۸۷ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب به ۶۲۲ و ۷۲۵ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت که بیش از ظرفیت‌های جدید مایع سازی جهانی در این دوره است.

61550045

از ابتدای سال ۲۰۲۰ رشد تولید مجدد به گاز از رشد ظرفیت مایع سازی جهان فراتر خواهد رفت و با توجه به این‌که بخش قابل ملاحظه‌ای از طرح‌های تبدیل مجدد به گاز در منطقه آسیا در حال ساخت است این امر باعث خواهد شد بخشی از این ظرفیت‌های جدید تولید به مقصد آسیا روانه شود. با وجود این‌که احتمال می رود برخی از طرح های مایع سازی و تبدیل مجدد به گاز به مرحله نهائی ساخت نرسند، با این حال رشد ظرفیت تبدیل مجدد گاز از طریق احداث مجتمع‌های شناور ذخیره‌سازی و تبدیل مجدد به گاز به دلیل زمان ساخت کوتاه تر بسیار محتمل خواهد بود.

61550043 1

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است ، انتظار می‌رود بیش‌تر پایانه‌های تبدیل مجدد به گاز در چین و سایر اقتصادهای نوظهور منطقه آسیا که فاقد ظرفیت مورد نیاز برای تولید برق است، احداث شود. در سال ۲۰۱۹ واردات ال ان‌جی چین ۹.۶۴ میلیون تن بوده است که به ظرفیت تبدیل مجدد به گاز این کشور به میزان ۵.۶۷ میلیون تن در سال بسیار نزدیک بوده و این در حالی است که با ادامه سیاست دولت برای جایگزینی گاز با زغال سنگ واردات ال‌ان‌جی این کشور طی سالهای آینده روندی افزایشی خواهد داشت.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای گاز چین تا سال ۲۰۲۴ سالانه ۸ درصد افزایش خواهد یافت و این کشور را با محدودیت ظرفیت تبدیل مجدد با گاز مواجه خواهد ساخت. همچنین هند نیز با رشدی مشابه با چین با همین محدودیت روبرو خواهد شد.

در عین حال‌ با وجود پیش‌بینی کاهش تقاضای ال‌ان‌جی ژاپن و کره جنوبی، بخشی از کاهش با افزایش تقاضا از سوی اقتصادهای نوظهور در منطقه آسیا جبران خواهد کرد. علاوه بر این به دلیل هزینه کمتر حمل محموله‌ها به منطقه اروپا بویژه محموله‌های ال‌ان‌جی آمریکا بخشی از ظرفیت‌های جدید به مقصد اروپا روانه خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

در سال ۲۰۱۹ شرکت‌های"سینوپک" و "پتروچاینای" چین در پاسخ به درخواست دولت این کشور برای تامین تقاضای فزاینده داخلی گاز، تولید گاز شیل خود را افزایش داده‌اند. در سال ۲۰۱۹ مجموع تولید گاز شیل این دو شرکت با ۴۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به ۱۵.۳۸ میلیارد متر مکعب رسید. تولید گاز شیل شرکت" پتروچاینا" که بزرگترین تولید کننده گاز چین است با ۸۸ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۸ به ۸ میلیارد مترمکعب و تولید گاز شیل شرکت"سینوپک "با ۱۱درصد افزایش طی این دوره به ۷.۳ میلیارد مترمکعب درسال افزایش یافته است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، طبق اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، انتظار می‌رود تولید گاز شیل چین در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر افزایش سرمایه گذاری و درخواست دولت برای افزایش تولید داخلی گاز با رشد بیش‌تری ادامه یابد. طبق سند پنج ساله تدوین شده اداره انرژی چین تولید گاز شیل چین تا سال ۲۰۲۰ باید به ۳۰ میلیارد متر مکعب در سال افزایش یابد که به معنای دو برابر شدن تولید گاز شیل در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ است.

طبق اعلام شرکت "پتروچاینا" تولید گاز شیل این شرکت در سال ۲۰۲۰ با ۴ میلیارد مترمکعب افزایش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۱۲ میلیارد مترمکعب و تولید گاز شیل شرکت "سینوپک" با ۴۱ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۱۰میلیارد متر مکعب در سال خواهد رسید که ۸ میلیارد متر مکعب پائین تر از هدف تعیین شده از سوی اداره انرژی چین است.

61550046

همانگونه که در تصویر فوق نشان داده شده، تولید گاز شیل چین از سال ۲۰۱۸ روندی صعودی داشته است و انتظار می‌رود در سال۲۰۲۰ به بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد.

تولید گاز شرکت "پتروچاینا"در سال ۲۰۱۹ با ۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۷۳ میلیارد مترمکعب در سال رسید. چین دومین کشور دارنده ذخایر گاز شیل جهان پس از آمریکاست و حجم ذخایر قابل استحصال گاز شیل این کشور ۳۱ تریلیون مترمکعب برآورد شده است. با این حال ذخایر شیل گاز چین در مناطق کوهستانی واقع شده است که فاقد زیرساخت‌های مناسب بوده و به دلیل مشکلات در حفاری باعث افزایش هزینه تولید گاز از منابع غیر متعارف گاز شیل این کشور شده است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

قیمت تک محموله‌های ال‌ان‌جی در بازار گاز شمال شرق آسیا در هفته منتهی به ۱۵ ماه ژانویه، با دو سنت افزایش نسبت به هفته قبل به ۵.۴۶ دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو افزایش یافت و در بازار گاز جنوب غرب اروپا نیز قیمت تک محموله‌ها با ۱۵ سنت افزایش نسبت به هفته قبل به ۳.۶۵ دلار در هر میلیون بی‌تی‌یو افزایش یافت.

به‌گزارش انرژی پست ۲۴، در منطقه آسیا قیمت پیشنهادی از سوی عرضه‌کنندگان تحت تاثیر وقوع آتش سوزی در خط لوله "صباح-سارواک" شرکت پتروناس عامل افزایش اندک قیمت تک محموله ها در بازار گاز شمال شرق آسیا شد. این امر موجب شده است تا شرکت پتروناس برای تامین محموله های قراردای خود به خرید از بازار تک محموله‌ها اقدام کند که درنتیجه باعث افزایش قیمت پیشنهادی از سوی عرضه کنندگان شده است.

خط لوله"صباح-سارواک" یکی از منابع اصلی تامین گاز خوراک ورودی مجتمع "بن طلوع" به ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تن در سال است. در عین حال بر اساس گزارش موسسه " آرگوس" قیمت تک محموله‌ها برای تحویل در نیمه اول ماه فوریه با ۸ سنت افزایش نسبت به گزارش هفته قبل به ۵.۶۱ دلار در هر میلیون بی تی‌یو و برای تحویل در نیمه دوم همین ماه با ۶.۵ سنت افزایش به ۵.۳۴ دلار در هر میلیون بی تی‌یو ارزیابی شده است.

با توجه به پیش‌بینی اعتدال دمای هوا برای ماه مارس، انتظار می‌رود با توجه به عرضه مناسب تک محموله‌ها به این بازار، قیمت تک‌محموله‌ها برای تحویل در ماه مارس روندی نزولی داشته باشد و قیمت تک محموله‌ها برای تحویل در این ماه در حدود ۴.۹ دلار در هر میلیون بی تی‌یو ارزیابی شده است. در عین حال افزایش تفاوت فاصله قیمت بین منطقه "آتلانتیک" و "پاسیفیک" باعث شده است تا بخش بیش‌تری از محموله‌های ال‌ان‌جی آمریکا به بازار شمال شرق آسیا روانه شود.

اما در بازار گاز جنوب غرب اروپا با وجود کاهش قیمت گاز در بازارهای اصلی این منطقه تقویت ارزش یورو در برابر دلار طی هفته گذشته عامل اصلی افزایش قیمت گاز طی هفته گزارش است.

با توجه به این‌که قیمت گاز همچنان از نظر ارزش حرارتی مساوی نسبت به نفت به میزان قابل ملاحظه‌ای در سطح پائین‌تری‌ قرار دارد و در شکل زیر نیز نشان داده شده است، تفاوت قابل ملاحظه قیمت گاز در این شرایط همچنان می تواند عامل موثری برای افزایش مصرف گاز بویژه در بخش نیروگاهی منطقه اروپا شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

وزیر نفت گفت: در حال حاضر نیروگاه‌ها حدود ۱۷۰ میلیون واحد معادل مترمکعب یا لیتر سوخت مصرف می‌کنند که ۷۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و مابقی سوخت مایع است و با توجه به افزایش مصرف گاز در بخش خانگی از وزارت نیرو درخواست کرده‌ایم که در این مدت صادرات برق را نه‌تنها اضافه نکنند بلکه کاهش دهند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه امروز در حاشیه جلسه با روسای دانشگاه‌ها در جمع خبرنگاران و پاسخ به سوال مبنی بر آخرین وضعیت تحویل گاز به نیروگاه‌ها اظهار کرد: طراحی‌ای که ما برای تامین گاز کشور در نظر گرفته‌ایم این است که برای تامین گاز خانگی مشکلی ایجاد نشود لذا تمام تلاش ما این است که بتوانیم گاز خانگی را بدون ایجاد مشکلی تامین کنیم.

وی افزود: پس از آن تامین گاز عمومی، صنایع کوچک و عمده مانند پتروشیمی‌ها و صادرات و بعد از آن نیروگاه‌ها در اولویت قرار دارند. به همین دلیل اولین جایی که با کاهش گاز مواجه می‌شویم باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم تا تامین سوخت خانگی با مشکل مواجه نشود، نیروگاه‌ها است.

وزیر نفت افزود: با توجه به اینکه نیروگاه‌ها سوخت دوم دارند، در میزان تحویل سوخت گاز به آنها مراعات خواهیم کرد و حتی از دوستان وزارت نیرو نیز درخواست تدبیر در صادرات را داشته‌ایم چراکه در این شرایط انصاف نیست که گازوئیل مصرف کنیم و صادرات داشته باشیم.

وی درخصوص جایگزینی گاز به جای مازوت در نیروگاه‌ها اظهار کرد: در حال حاضر تمام گاز تولیدی در بخش خانگی مصرف می‌شود به‌گونه‌ای که بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی مصرف گاز داریم. این در حالی است که بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به شبکه تزریق و بیشترین میزان آن در منازل مصرف می‌شود.

زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا برای مشترکان پرمصرف جریمه‌ای در نظر گرفته‌اید، گفت: در حال حاضر هیچ قانونی برای جریمه نداریم اما می‌توان ساز و کار آن را در نظر گرفت ولی تمایلی به انجام این کار نیست البته در ادارات دولتی اگر بیش از میزان در نظر گرفته شده مصرف صورت گیرد، قطع گاز را در آن اداره خواهیم داشت.

کاهش صادرات گاز به عراق

وزیر نفت درخصوص آخرین وضعیت صادرات گاز به کشورهای دیگر گفت: به دلیل افزایش مصرف گاز مشکلی در صادرات به وجود نیامده اما به دلایل فنی صادرات به عراق کم شده ولی در مورد ترکیه در حال حاضر مشکلی نداریم.

وی درخصوص پرداخت پول گاز از سوی عراق گفت: این کشور برای گاز دریافتی پولی به ما نمی‌دهد.

رکورد تولید هزار میلیون مترمکعب گاز در روز شکسته می‌شود

زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر روند تولید گاز بسیار خوب است و به زودی رکورد هزار میلیون مترمکعب را می‌شکنیم، گفت: مراسمی نیز برای اعلام آن برگزار خواهد شد.

۳۷ میلیارد دلار درآمدزایی از پتروشیمی در جهش سوم

وزیر نفت درخصوص اقدامات لازم برای دستیابی به اهداف توسعه پتروشیمی‌ها در شرایط تحریم گفت: دو جهش در صنعت پتروشیمی تعریف شده که در جهش دوم تا سال ۱۴۰۰ به تولید ۱۰۰ میلیون تن به ارزش ۲۷ میلیارد دلار و در جهش سوم از ۱۴۰۰ به بعد به تولید حدود ۱۳۷ میلیون و به ارزش ۳۷ میلیارد دلار خواهیم رسید.

آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان دولت دوازدهم

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص توسعه فاز ۱۱ و برنامه احداث ایستگاه تقویت فشار اظهار کرد: کار توسعه فاز ۱۱ توسط شرکت پتروپارس آغاز شده، جکت قبلا ساخته شده بود و برای قرارگیری بار جدید محاسبات انجام می‌شود. همچنین قراردادهای مناقصه نیز در حال پیگیری است و کالاهایی که نیاز داریم خریداری خواهد شد.

زنگنه اظهار کرد: امیدواریم که تا پایان دولت تولید اولیه از این میدان به خشکی آورده شود چراکه برنامه ما در صورتی که بتوانیم تجهیزات را از خارج از کشور خریداری کنیم، تولید یک میلیارد فوت مکعب است.

وزیر نفت درخصوص احداث ایستگاه تقویت فشار نیز گفت: در حال حاضر احداث آن در برنامه نیست و در مرحله مطالعه قرار داریم. اکنون گزینه‌های مختلفی را برای فاز ۱۱ مطالعه می‌کنیم که از جمله آن فشارافزایی در دریا و خشکی است که هر کدام از این گزینه‌ها به سه زیرگزینه تقسیم می‌شود و از نظر مفهومی مطالعه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دریا مشکل ما تنها این نیست که توربین و کمپرسور بسازیم، تصریح کرد: به راحتی می‌توانیم با استفاده از ظرفیت داخل کمپرسور بسازیم اما این مساله جنبه‌های دیگری نیز دارد که باید در کنار یکدیگر دیده شود. به همین دلیل تمام گزینه‌ها مطالعه خواهد شد و برای این موضوع نیز مشاور استخدام می‌کنیم حتی ممکن است فشارافزایی در خشکی انتخاب شود.

برای افزایش قیمت نفت در پی شیوع ویروس کرونا جلسه‌ای نخواهیم داشت

زنگنه درخصوص برگزاری جلسه اضطراری به دنبال کاهش قیمت نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: بعید است که در این خصوص جلسه‌ای تشکیل شود و طبق روال اسفندماه یک جلسه فوق‌العاده خواهیم داشت.

کم‌فروشی بنزین در جایگاه‌ها را گزارش دهید

وزیر نفت درباره کم‌فروشی بنزین در جایگاه عرضه سوخت گفت: اگر چنین تخلفی در جایگاه‌ها رخ دهد، مردم باید آن را به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منعکس کنند چراکه این مساله علاوه بر اینکه جنبه کیفری دارد، شرکت پخش به عنوان انضباط مدیریتی با آن برخورد خواهد کرد و جرائمی اعمال خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه البته لازم است مردم نیز در زمان سوختگیری دقت کافی را داشته باشند، تصریح کرد: شیوه صحیح سوختگیری و توجه به مسائلی که متوجه تخلف جایگاه‌ها شوند، موضوعی است که ما از همه مردم خواستاریم.

درباره سهمیه بنزین سفر هنوز تصمیمی ابلاغ نشده است

زنگنه اظهار کرد: هنوز تصمیمی درخصوص سهمیه بنزین نوروز به وزارت نفت ابلاغ نشده اما در دولت و مجلس مباحثی در این رابطه مطرح شده اما بنده اطلاعی از تصویب آن ندارم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در جلسه امروز گفت: دانشگاه‌های معتبر کشور همچون دانشگاه تهران، انستیتو نفت، دانشگاه شریف، امیر کبیر، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه شیراز، علوم تحقیقات و پژوهشگاه صنعت نفت که در بخش بالادست فعالیت دارند در این جلسه حضور داشتند که با آنها قراردادهایی منعقد شده و هدف از این قراردادها این است که مشکلات میدان طرف مطالعه خود را حل کنند و در نهایت منجر به افزایش تولید نفت در این میادین شوند.

وی با بیان اینکه این کار از سال ۹۳ آغاز شده و اکنون وارد مسیر بهتر و هموارتری شده است، افزود: در این پروژه‌ها طبق قرارداد هم تعداد زیادی از روسای دانشگاه‌ها در شاخه‌های تخصصی فعال هستند و هم اینکه بخش زیادی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به کار شدند.

وزیر نفت با اشاره به تعهد دانشگاه تهران گفت: به گفته رییس این دانشگاه بازیافت نفت از لایه سروک میدان آزادگان که اکنون پنج تا شش درصد است تا ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت یعنی ٣.٥ میلیارد بشکه افزایش تولید نفت قابل برداشت از این لایه خواهیم داشت.

وی با اشاره به برخی اظهارات روسای دانشگاه‌ها مبنی بر طولانی بودن مراحل اداری تصریح کرد: به آنها قول دادیم این پروسه تصحیح شود و همکاری با کارفرماها و مسیرهای ارتباطی ساده‌تر شود.

زنگنه یادآور شد: علاوه بر افزایش تولید که در مخازن نفتی حاصل خواهد شد، دانشجویان و اساتید نیز صاحب فناوری و تکنولوژی خواهند شد که برای آینده کشور مثمرثمر خواهند بود.

به گفته وی، در بحث مالی نیز علی‌رغم مشکلاتی که داریم سعی کرده‌ایم به‌طور سخاوتمندانه‌ای حمایت مالی به دانشگاه‌ها داشته باشیم.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

وزیر نفت با بیان این‌که شرکت سی‌ان‌پی‌سی و توتال کاملا از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی خارج شده‌اند، گفت: شرکت پتروپارس به‌تنهایی توسعه فاز ۱۱ را عملیاتی می‌کند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه با اشاره به آخرین وضع توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس‌جنوبی، گفت: اگرچه شرکت پتروپارس از قبل برای توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی همراه شرکت توتال فرانسه و شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین بود، اما اکنون با خارج شدن دو شرکت دیگر از قرارداد، پتروپارس کاملا جای آن‌ها را گرفته و توسعه بخش نخست توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی به این شرکت محول شده است.

بنا بر اعلام وزارت نفت، وی تصریح کرد: شرکت پتروپارس کار خود را آغاز کرده و در حال انعقاد قرارداد برای اصلاح جکت و تامین کالاهای اساسی به‌منظور حفاری چاه‌ها است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: پیک مصرف گاز یک هفته تا ۱۰ روز دیگر ادامه خواهد داشت لذا از مردم تقاضا داریم که در این مدت در میزان مصرف صرفه‌جویی داشته باشند تا روند سوخت‌رسانی دچار مشکل نشود.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از ایسنا، محمد عسکری با بیان این که میزان مصرف گاز نسبت به چند روز پیش تقریبا کاهش پیدا کرده است اظهار کرد: اکنون ۵۷۴ میلیون متر مکعب در روز گاز مصرف می‌شود که می‌توان این عدد را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

وی درباره وضعیت تامین گاز صنایع و نیروگاه‌ها گفت: وزارت نفت موظف است سوخت این دو بخش را تامین کند و برای این مسئله نیز اقدامات لازم را انجام داده است اما در این مدت ممکن است سوخت گاز نیروگاه‌ها کمتر شده باشد که آن هم مدت زیادی طول نمی‌کشد.

سخنگوی شرکت ملی گاز اظهار کرد: با صرفه‌جویی‌هایی که مردم در مصرف گاز در این مدت انجام داده‌اند، توانستیم موانع زیادی را پشت سر بگذاریم اما تقاضا داریم که در روزهای باقی مانده هم نسبت به میزان مصرف حساس باشند.

هفته گذشته میزان مصرف گاز در کشور رکورد زد و به حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسید و این در حالی بود که نهایتا این عدد در سال گذشته به ۵۲۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده بود. همین موضوع نیز روند گازرسانی به نیروگاه‌ها را دچار مشکل کرده بود و نیروگاه‌ها برای تامین گاز و انجام عملیات تعمیر و نگهداری با مشکلات دست‌وپنجه نرم می‌کردند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار