گاز

 قیمت گاز طبیعی مایع یا همان ال ان جی در میان عرضه فراوان و تقاضای ضعیف در سال جاری به اروپایی‌ها کمک کرده است تا به سرعت واردات خود بیافزایند. قیمت گاز طی یک دهه گذشته به کمترین میزان خود رسیده است که مهم‌ترین دلیل آن رقابت آمریکا و روسیه بر سر تأمین کردن نیازهای گازی این قاره است.

به لطف تضعیف قیمت گاز طی یک دهه اخیر، میزان واردات گاز ال ان جی اروپا در بالاترین حد طی 5 سال اخیر قرارگرفته است؛ معامله‌گران همچنان به تجارت ال ان جی با اروپا مشغول هستند و با توجه به در پیش رو بودن فصل سرما و افزایش قیمت‌ها، به دنبال فرصت‌هایی هستند تا تجارت خود با اروپا را افزایش دهند

درعین‌حال، باوجود پر بودن مخازن گازی که بالاتر از حد نرمال است این سؤال پیش می‌آید که اروپا چه میزان از عرضه جهانی ال ان جی را می‌تواند به خود اختصاص دهد؟

بر اساس گزارش‌های رسمی تا تاریخ 20 آگوست ذخایر گاز مایع اروپا به حدود 90 درصد رسیده است که این ذخایر در کشورهای اتریش، جمهوری چک، دانمارک، آلمان، فرانسه، بلژیک و هلند به ثبت رسیده است. طبق تخمین‌های بلومبرگ گرچه بخش شمال غربی اروپا به‌طور سنتی محل ذخیره ال ان جی بوده است اما اسپانیا نیز بالاترین رکورد واردات ال ان جی را به خود اختصاص داده است زیرا برای تأمین برق موردنیاز خود در تابستان به گاز طبیعی نیاز داشته است.

اسپانیا که نزدیک به 30 درصد ظرفیت ذخیره‌سازی گاز در اروپا را داراست به لطف کاهش قیمت گاز طبیعی محموله‌های ال ان جی بیشتری را وارد کرده است. لیرا فرناندز تحلیلگر موسسه انرژی اسپکتس می‌گوید: اسپانیا د  قیمت گاز طبیعی مایع یا همان ال ان جی در میان عرضه فراوان و تقاضای ضعیف در سال جاری به اروپایی‌ها کمک کرده است تا به سرعت واردات خود بیافزایند. قیمت گاز طی یک دهه گذشته به کمترین میزان خود رسیده است که مهم‌ترین دلیل آن رقابت آمریکا و روسیه بر سر تأمین کردن نیازهای گازی این قاره است.

در سال جاری به دلیل واردات ارزان‌قیمت ال ان جی، خوراک نیروگاه‌های برق خود را از زغال‌سنگ به گاز طبیعی تغییر داده است.

بازار گاز اسپانیا می‌تواند نمایانگر بازار گاز اروپا باشد که به سمت خرید محموله‌های ال ان جی رفته است که نه مانند خط لوله بلندمدت هستند و نه مانند دو سال پیش به قیمت نفت وابسته. کمیسیون اروپا در ماه می اعلام کرد صادرات ال ان جی آمریکا به اروپا از جولای 2018 با افزایش 272 درصدی همراه بوده است، زمانی که آمریکا و اروپا متعهد شدند همکاری‌های استراتژیک خود را در بخش انرژی افزایش دهند.

در پایان ماه گذشته اعلام شد که از ماه جولای اروپایی‌ها میزان واردات ال ان جی از آمریکا را افزایش دادند که در طول یک سال گذشته شاهد رشد 367 درصدی بوده است؛ یک‌سوم ال ان جی آمریکا راهی اروپا می‌شود که موجب شده این کشور سومین تأمین‌کننده ال ان جی اروپا باشد. طبق گزارش اتحادیه اروپا، قاره سبز به مقصد اصلی گاز آمریکا تبدیل‌شده است. تقاضای جهانی در فصل دوم سال 2019 حدود 86 میلیون تن بوده است که این رقم با افزایش 16 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال 2018 همراه بوده است.

این در حالی است که باوجود ثابت ماندن تقاضا برای ال ان جی در کشورهای شرق آسیا مانند چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی، اروپا در حال رکورد زدن است و نسبت به سال گذشته 110 درصد بر میزان تقاضای خود افزوده است. رویترز این هفته به نقل از منابع آگاه و محاسبات خود گزارش داد که کشورهای روسیه و نروژ برای نخستین باز طی 4 سال گذشته بخشی از بازار خود را به ال ان جی واگذار کردند.

سهم ال ان جی در تأمین نیازهای گازی اروپای شرقی و مرکزی از اکتبر 2018 تا آگوست 2019 از رقم 5 درصد به 14 درصد رسیده است؛ نروژی‌ها که 38 درصد گاز این مناطق را تأمین می‌کردند سهمشان به 33 درصد کاهش پیداکرده و گازپروم نیز از رقم 33 درصد به 32 درصد تنزل یافته است هرچند که گازپروم با توجه به افزایش تقاضا در اروپا میزان صادرات خود را افزایش داده است.

باوجود پیشروی ال ان جی در تأمین گاز اروپایی‌ها، اما همه‌چیز به عرضه و تقاضا و قیمت محموله‌های اسپات بستگی دارد اما بدون تردید ال ان جی همچنان به رشد خود در بازار اروپا ادامه خواهد داد.

 

منبع: اویل پرایس

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

اخیرا ترکیه برای چهارمین بار اقدام به حفاری در سواحل قبرس کرده است که با تهدید تحریم اروپا و تهدید قدرت­های غربی مواجه شده است.

موضوع اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه در سال‌های اخیر به یکی از چالش‌های مهم میان کشورهای حاشیه این دریا تبدیل شده است. هر یک از کشورها و دولت‌های مجاور از جمله ترکیه سعی دارند تا با طرح‌های اکتشافی اقدام به استخراج نفت و گاز از مخازن زیر دریا کنند.

ترکیه به تازگی دومین کشتی حفاری خود با نام «یاووز» را برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه در نزدیکی ساحل جزیره قبرس اعزام کرده است و در حالی بر اجرای این طرح تاکید دارد که اروپایی‌ها خواستار توقف این اقدام شده‌اند. چنانکه نمایندگان کشورهای اروپا در بروکسل پیش نویس طرحی را تهیه کرده‌اند که از احتمال تحریم ترکیه به دنبال اعزام ناوهای حفاری به منظور استخراج نفت و گاز در سواحل قبرس حکایت دارد.

رویکرد تقابلی اروپا با ترکیه بیش از آنکه برگرفته از حمایت اروپا از قبرس باشد ناشی از تنشهای قدیمی میان طرفین است که اکنون ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. رفتاری که البته برخی از بزرگان اروپا همچون انگلیس و فرانسه در ورای‌ آن اهدافی شخصی را نیز دنبال می‌کنند از جمله دور سازی رقبا از مناطق نفت خیز و گسترش دامنه نفوذ در این مناطق است.

تنش‌ها میان آنکارا و نیکوزیا در سال ۲۰۱۱ بعد از کشف اولین ذخایر گازی در سواحل جزیره قبرس آغاز شد. آنکارا «منطقه اقتصادی انحصاری» اعلام شده از سوی قبرس را رد می‌کند و کشور‌های اروپایی درباره وضعیت نامشخص ترکیه و جمهوری قبرس ابراز نگرانی کرده اند.

نکته دیگر آنکه برخی کشورهای غربی از جمله انگلیس و فرانسه نگاه ویژه‌ای به منابع نفت و گاز از جمله در حوزه قبرس دارند و گزارش‌هایی نیز از فعالیت اخیر در این حوزه منتشر شده است.

همچنین وزارت خارجه آمریکا در صدور بیانیه­ای، با تحریک آمیز خواندن این اقدام ترکیه، ضمن درخواست برای توقف این عملیات از مقام‌های آنکارا و قبرس خواست با حفظ خویشتنداری از اقدام های تنش آفرین خودداری کنند.

حال این سوال مطرح می‌شود که چرا کشورهای غربی چنین مواضعی علیه ترکیه گرفته و به دنبال تحریم این کشور نیز رفته‌اند؟ بخشی از این اقدام را می‌توان در چارچوب اساسنامه اتحادیه اروپا دانست که متعهد به حمایت از منافع اعضا است و لذا اقدام علیه ترکیه را برابر با حمایت از قبرس دانسته و آن را امری مجاز می‌داند. عقب راندن ترکیه را می‌توان برگرفته از منافع این بازیگران غربی در این حوزه از جهان دانست هر چند که ادعای حمایت از قبرس سر می‌دهند.

قبرس اعلام کرده مصمم است از حقوق قانونی خود دفاع کند و تلاش‌های خود را در «سطح قانونی، سیاسی و دیپلماتیک» تشدید کند. قبرس براساس تصمیمات اتخاذ شده در ماه گذشته شورای اروپا، اقدامات اخیر ترکیه در مدیترانه شرقی را محکوم کرد، نیکوزیا در اقدامی تلافی­جویانه حدود ۲۰ حکم جلب بین المللی را علیه مقام‌های سه شرکت بین‌المللی که با اولین کشتی اکتشافی ترکیه به نام “فاتح” همکاری کرده‌اند صادر کرده است.

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | اخبار انرژی

به گزارش انرژی پست 24 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک - علی شریف عمادی، وزیر دارایی قطر، در نشست اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ گفت که قطر قصد دارد از صندوق سرمایه ملی خود برای تنوع بخشیدن به ترکیبات انرژی استفاده کند.

او گفت: در سال‌های آتی، ما تحول عظیم در بخش انرژی را تجربه خواهیم کرد و انرژی در سراسر جهان در شرایط میان ­مدت و طولانی ­مدت نقش مهمی ایفا خواهد کرد. همچنین گفت: انرژی بخش مهمی از اقتصاد قطر باقی خواهد ماند و افزود: به همین دلیل است که نقش صندوق سرمایه‌ گذاری مستقل قطر، امری مهم است و آینده قطر به آن بستگی دارد. در عین حال، ضمنا این صندوق در انواع دیگر انرژی نیز سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

با این حال، این مقام در مورد انواع پروژه‌ های انرژی قطر که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارند، توضیح نداد. این کشور کوچک خلیجی که توسط همسایگان آن به مدت دو سال است تحت محاصره اقتصادی قرار گرفته ‌است، بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده گاز طبیعی جهان است و البته تولیدکننده کوچک نفتی نیز می­باشد.

قطر قبلا عضو اوپک بوده اما در دسامبر گذشته از این سازمان خارج شد و گفت که این تصمیم بخشی از استراتژی بلند­مدت به منظور رشد حضور بین‌المللی در بازارهای انرژی با تمرکز بر گاز است.

وزیر انرژی قطر گفت که این تصمیم از زمانی که تقریبا شش دهه از اعضای کارتل بوده‌، سخت است چرا که نفوذ بسیار کمی در تصمیمات اوپک داشته است. قطر حدود 600 هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند که در میان تولیدکنندگان اوپک کوچکترین عضو است.

با این حال، همه چیز در مورد گاز متفاوت است. ذخایر اثبات‌ شده گاز این کشور حدود ۸۸۰ تریلیون فوت مکعب برآورد شده ‌است و سال گذشته طرح‌هایی به منظور افزایش تولید ال‌ان‌جی به میزان ۱۰۰ میلیون تن در سال، اعلام شده است، البته میزان جاری ۷۷ میلیون تن است. قطر روزانه حدود ۱۱ میلیارد فوت مکعب گاز صادر می‌کند و حدود یک سوم از بازار گاز ال‌ان‌جی را تأمین می‌کند.

قطر نیز در سطح بین ­المللی در حال گسترش است. همچنین در دسامبر ۲۰۱۸، مدیرعامل شرکت نفت قطر گفت که این شرکت قصد دارد تا در پروژه‌های نفت و گاز آمریکا، ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

آقای فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، روز جمعه به رویترز گفت که بسیاری از کشورهای اروپایی بخاطر رقابت بر سر گاز مایع طبیعی (ال‌ان‌جی) و مقررات بازار بهتر، قراردادهای خود را به منظور تامین خط لوله گاز روسیه در سال ۲۰۱۸ تغییر داده‌اند و به میزان ۸ میلیارد دلار در لایحه واردات گاز از روسیه صرفه‌جویی می‌کنند.

آقای بیرول در روزی که یک آژانس مستقر در پاریس گزارش گازی خود را منتشر می­کرد به رویترز گفت: «به دلیل چالش بزرگ بر سر ال‌ان‌جی و مقررات بهتر، مذاکرات مجدد متعددی در مورد قراردادهای خط لوله وجود داشت و ما در سال ۲۰۱۸ تخمین زدیم که صادرات از خط لوله روسیه به اروپا ۸ میلیارد دلار ارزان‌تر از قیمت نفت خام معمولی بود.»

روسیه می­گوید که صادرات ال‌ان‌جی ارزان­تر از گاز ال‌ان‌جی آمریکایی است، اما کشورهای اروپای مرکزی و شرقی مانند لهستان و لیتوانی مشتاق هستند که از گاز روسیه استفاده نکنند که البته روسیه معتقد است این امر برای اهرم سیاسی و فشار به مسکو به کار می رود.

وزیر انرژی آمریکا در کنفرانسی در اسلوونی اعلام کرد: قیمت ال‌ان‌جی آمریکا که به اروپا صادر می‌شود در بلند مدت نسبت به عرضه گاز روسیه از طریق خط لوله، رقابت­ پذیر خواهد بود.

وزیر انرژی آمریکا در حاشیه این کنفرانس گفت: این ایده که ال‌ان‌جی نمی‌تواند با گاز خط لوله رقابت کند، اشتباه است. آمریکا اجازه داده حجم بیشتری از ال‌ان‌جی صادر شود و ال‌ان‌جی خود را «گاز آزادی» خوانده است.

در گزارشی که در روز جمعه منتشر شد، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که انتظار می‌رود مصرف گاز اروپا در سال‌های آتی ثابت بماند، اما پیش‌بینی می‌شود که تولید داخلی به علت اتمام‌ يك‌ سرى فازها در میدان گازی گرونینگن کشور هلند و کاهش تولید دریای شمال، به میزان متوسط ۳.۵ درصد کاهش یابد.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی گفت: «این کاهش ساختاری در تولید داخلی به همراه انقضای چندین قرارداد خط لوله بلند مدت، فرصت‌هایی برای منابع جدید تامینی، از جمله ال‌ان‌جی باز می‌کند.»

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

 

با افزایش تعرفه ی گمرک روی محموله ی 200 میلیارد دلاری کالاهای چینی از 10 درصد به 25 درصد و همچنین هدف قرار دادن محموله ای دیگر به ارزش 300 میلیارد دلار، جنگ تجاری بین امریکا و چین تشدید شد؛ که در پی آن پکن وعده ی تلافی کردن داد. آنچه رئیس جمهور دونالد ترامپ انجام داده بود، از منظر پکن به معنی برپایی جنگ تجاری بود؛ که به تلافی آن، روز دوشنبه، دولت پکن اخطار داد عوارض گمرکی وضع شده بر حدود 60 میلیارد دلار از اجناس امریکا را افزایش خواهد برد. طبق بیانیه ی منتشر شده در وبسایت وزارت دارایی چین، تعرفه ی افزایش یافته در اول ماه ژوئن به اجرا درخواهد آمد. هزینه ها برای اکثر کالاهای فهرست شده در لیست تلافی قبلی که در ماه سپتامبر گذشته به اجرا درآمده بود، افزایش داده خواهند شد.

همچنین وزارتخانه در بیانیه ی دیگری در روز دوشنبه اظهار کرد ”این حرکت گمرک چین در پاسخ به اقدام یک جانبه ی امریکا و در راستای حمایت از کالای داخلی است، چین امیدوار است امریکا دوباره در مسیر صحیح مذاکرات تجاری دوجانبه قرار بگیرد و به همراه چین با یکدیگر روی این موضوع کار کرده و سازش کنند؛ تا به یک توافق برد - برد و دو سر سود بر اساس احترام متقابل، برسند.“

بخشی از تعرفه های افزایش یافته شامل واردات گاز مایع طبیعی (ال‌ان‌جی) امریکا خواهد شد، که مالیات آن از 10 درصد به میزان ضربه زننده ی 25 درصد افزایش یافت که از اول ماه ژوئن اعمال می شود. افزایش عوارض گمرکی که به تازگی برای واردات سوخت فوق العاده سرد چین از امریکا در نظر گرفته شده بود، ناگهان آغاز شده است. خبرگزاری رویترز در گزارشی گفت، در سال 2018 بیست و هفت کشتی ال‌ان‌جی از امریکا به چین ارسال شد، که این تعداد زیر 30 عددی است که در سال 2017 ارسال شدند. ضمناً، کشتی هایی که قرار بود در طول یکسال گذشته به چین ارسال شوند، بیشترشان تا پیش از شروع جنگ تجاری بندرگاه های امریکا را به سمت چین ترک کرده بودند؛ در نیمه ی اول سال 18 کشتی و طی نیمه ی دوم فقط 9 کشتی به طرف چین حرکت کردند.

توسعه اقتصادی خسارت اور

حالا که چین تعرفه گمرکی ال‌ان‌جیرا از 10 به 25 درصد افزایش داده، این تعداد صادرات حتی به کمتر از این هم خواهد رسید؛ شاید حتی کل صادرات به کمتر از این عدد برسد. اما، بدون شک تاجران واسطه ال‌ان‌جی امریکایی را بدست آورده و آن را دوباره به چین می فروشند. تا این لحظه، در صورت ادامه داشتن این جنگ، این موضوع فرصت استراحتی کوچک برای تولیدکنندگان اصلی ال‌ان‌جی امریکا، در طولانی مدت بشمار می آید.
از نظر رشد تولید ال‌ان‌جی، امریکا سریعترین پیشروی را دارد؛ طوری که اگر فقط بخشی از چندین طرح پیشنهادی پروژه ی ال‌ان‌جی امریکا پیش می رفت، می توانست از نظر ظرفیت مایع سازی تا نیمه ی دهه ی آینده، در کنار استرالیا و قطر که در اوج قله ی تولید هستند قرار گیرد. به همین علت، این جنگ تجاری که به راه افتاده نه تنها بر معاملات امریکا-چین اثر خواهد داشت، بلکه سرتاسر بازار جهانی ال‌ان‌جی را تحت تاثیر قرار می دهد؛ اگرچه، این مطلب یک معمای واقعی است. بسیاری از این پروژه ها تحت حمایت شرکت های بزرگ نفت و گازی همچون مانند «اکسان‌موبیل» یا «شورون» نیستند، اما بازیگران کوچکتر این عرصه به امضای توافق نامه های فروش دراز مدت با شرکت های چینی و همین طور پشتوانه ی مالی مطمئن از بانک ها و موسسات مالی چینی نیاز دارند تا بتوانند پروژه های فشرده ی پرهزینه شان را از نظر مالی تامین نمایند. به بیان ساده تر، بدون دو عامل پشتوانه ی مالی چینی ها و تقاضای آنها برای گاز، به اصطلاح موج دوم داستان توسعه ی ال‌ان‌جی امریکا متوقف خواهد شد و به رقبای مشتاق خود از جمله روسیه، بازی را خواهد باخت.

جاه طلبی های روسیه

در گیر و دار اخبار تصمیم چینی ها مبنی بر افزایش تعرفه ی ال‌ان‌جی امریکا، شرکت «نوواتک» غول گاز طبیعی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد پیش بینی می کند تا سال 2030، ظرفیت تولید خود را از میزان هدف قبلی برابر با 57 میلیون تن در سال به 70 میلیون تن در سال افزایش دهد. شرکت «CFO Mark Gyetvay» گفت "ما در طول سال آینده در پی ایجاد تغییراتی برای رسیدن به 70 میلیون تن در سال، تا 2030 خواهیم بود،" پیش از این، «نوواتک» گفته بود قصد دارد ظرفیت تولید 57 میلیون تن در سال تا آن 2030 را داشته باشد. در ماه دسامبر سال 2017، «نوواتک» اولین قطار ال‌ان‌جی به ظرفیت 5.5 میلیون تن در سال خود را در تاسیسات ال‌ان‌جی سه قطاره ی «یامال» روی خط آورد و از آن زمان تا به حال، دومین و سومین قطار را نیز راه انداخت.

اگر «نوواتک» به این نقطه ی تولید دست پیدا کند، می تواند روسیه را به سومین موقعیت جهانی تولید ال‌ان‌جی سوق دهد، این احتمال وجود دارد که، در اواسط تا اواخر دهه آینده از امریکا سبقت بگیرد. در حال حاضر، استرالیا و قطر تولید کنندگان ممتاز ال‌ان‌جی هستند، این در حالی است که قطر در خلال پنج سال آینده تولید خود را از 77 میلیون تن در سال (که در حال حاضر دارد) به 110 میلیون تن در سال با سرعت افزایش می دهد.

 

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

 وبسایت بلومبرگ در آخرین گزارش خود درباره چشم ­انداز گاز مایع طبیعی اظهار داشت که بازار گاز مایع طبیعی  برای پنج سال آینده با نوسانات زیادی بین تقاضا و عرضه بیش از حد، همراه خواهد بود.

به گفته تحلیلگران بلومبرگ، در سال جاری، افزایش عرضه نسبت به تقاضا را شاهد خواهیم بود، چرا که گاز مایع طبیعی  برای مصارف با حجم بالا، صادر می­شود و بنابراین قیمت را تحت تاثیر قرار می­دهد. عرضه سالانه گاز مایع طبیعی  به میزان 358 میلیون تن است که به علاوه 33 میلیون تن عرضه در سال جاری، به یک رکورد جدید رسیده است. در عین حال، تقاضا تنها برای 17 میلیون تن افزایش خواهد یافت. (که اختلاف زیادی با عرضه دارد)

آقای اَشیش سثیا (Ashish Sethia)، رئیس بخش کالاهای BloombergNEF بیان داشت که «عرضه بیش از 16 میلیون تن در سال (16 میلیارد کیلوگرم) برای تزریق در بازار سخت خواهد بود، مگر اینکه تقاضایی دریافت کنیم مبنی بر اینکه تابستانی گرمتر یا زمستانی سردتر در شمال آسیا یا اروپا وجود داشته باشد». اگر چنین نباشد، قیمت گاز مایع طبیعی افزایش پیدا می­کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات­ متحده، تعرفه ­های 200 میلیارد دلاری بر روی کالاهای ضروری چین اعمال کرد و تهدید کرده که کالاهایی که تا به امروز بدون مالیات بودند را نیز به لیست (تعرفه­ گذاری) اضافه خواهد کرد. اگر معاملات تجاری بین ایالات ­متحده و چین رو به افول برود، که احتمالا هم همینطور شود، این فشار بر روی قیمت­ ها تاثیر می­گذارد. از آن طرف پکن نیز از مدت­ها قبل، 10 درصد مالیات بر روی کالاهای وارداتی از ایالات­ متحده اعمال کرده بود که البته گاز مایع طبیعی ایالات ­متحده یک اقدام طبیعی برای تعرفه ­های مقابله به مثل است.

با این حال، پیش­ بینی می­شود که قیمت­ ها در اوایل سال 2020 بهبود پیدا کنند. تحلیلگران بلومبرگ گفته ­اند که از سال 2022، چین شبکه توزیع گاز خود را گسترش خواهد داد و اساسا وضعیت تقاضا نیز بهبود قابل ملاحظه ­ای پیدا خواهد کرد. یکی دیگر از عواملی که به دنبال تعادل میان تقاضا و عرضه خواهد بود، استفاده روزافزون از گاز مایع طبیعی به عنوان سوخت برای کشتی­ های دریایی و همچنین ظهور پاکستان و تایلند در عرصه مهم مصرف­ کنندگان سوخت است.

در اوایل سال 2020، عرضه نیز با افزایش تعداد پروژه ­های گاز مایع طبیعی در ایالات­ متحده، موزامبیک، کانادا و همچنین روسیه تکمیل خواهد شد. هفت تا از این پروژه ­ها، که سه پروژه در ایالات­ متحده و دو پروژه درموزامبیک هستند، هدف دارند تا درباره سرمایه­ گذاری خود در سال جاری، تصمیمات نهایی را اتخاذ کنند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام

26 دسامبر 2018، فایننشیال ریویو گزارشی منتشر کرد با این موضوع که «بزرگترین سکوی شناور LNG دنیا در استرالیا تولید خود را آغاز کرد». این سکو در میدان گازی پرلود و برای تاسیسات شناور گاز طبیعی این میدان در استرالیا و توسط غول نفت و گاز رویال داچ شل بهره‌برداری می‌شود. این سکو بزرگ‌ترین سازه شناور تولید LNG دنیاست.

ظرفیت تولید سالانه LNG پرلود 3.6 میلیون تن، تولید میعانات 1.3 میلیون تن در سال و گازهای نفتی مایع آن 400 هزار تن در سال است.

ششم ژانویه هم فوربز اعلام کرد که تولید LNG ایالات متحده به رکورد جدیدی دست یافته است. بر اساس اعلام این وب سایت، در هفته آخر سال 2018، گاز تزریقی برای صادرات LNG ایالات متحده از 5 میلیارد فوت مکعب در روز گذشت و به 60 درصد بیشتر از بازه زمانی مشابه در سال 2017 رسید.

انتظار می‌رود در 4 سال آینده 20 تا 25 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای LNG راهی گالف کاست ایالات متحده شود. و پیش بینی می‌شود در 7 سال آینده ظرفیت صادرات LNG ایالات متحده از مرز 20 تا 25 میلیارد فوت مکعب در روز عبور کند.

فوربز در گزارش دیگری در نوامبر سال گذشته پیش بینی کرد که ایالات متحده تا سال 2025، بزرگترین صادرکننده LNG دنیا خواهد بود.

تحلیلگران معتقدند بعد از کاهش نسبی تجارت LNG در سال 2018، سال 2019 سال رونق LNG دنیا خواهد بود. حالا خریداران LNG به دنبال قراردادهای بلندمدت هستند و امسال احتمالا عرضه LNG دنیا 15 درصد رشد یابد که بیشتر آن مدیون ایالات متحده است.

 بر اساس اعلام وود مکنزی، پروژه‌های آرکتیک 2 نواتک روسیه، یکی دو پروژه در موزامبیک، 3 پروژه در ایالات متحده و پروژه‌های توسعه‌ای در استرالیا و پاپوآ گینه نو، بیشترین بخت و اقبال برای تکمیل در 2019 را دارند.

در قطر هم با افزوده شدن ۲۳ میلیون تن در سال به ظرفیت صادرات LNG قطر، مجموع صادرات سالانه این کشور تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد.

بر اساس گزارش پلاتس، قطر در حال حاضر حدود یک چهارم از مجموع LNG جهان را تامین می‌کند. فوربز هم می‌گوید قطر در حال حاضر 11 میلیارد فوت مکعب در روز یعنی 30 درصد کل بازار LNG دنیا را صادر می‌کند. قطر 880 تریلیون فوت مکعب ذخایر اثبات شده گاز، یعنی 13 درصد کل ذخایر گازی دنیا، را در اختیار دارد. این رقم برای ایالات متحده 310 تریلیون فوت مکعب است.

70 تا 80 درصد تقاضای گاز دنیا مربوط به آسیاست. هم اکنون کشورهای آسیایی در پی ساخت تاسیسات بیشتری برای واردات LNG هستند. در ماه دسامبر فروش LNG در شمال شرق آسیا 15 درصد بیشتر از ماه نوامبر بود.

فوربز نوشته بود که با کاهش تنش میان چین و ایالات متحده، سال 2019 برای آمریکا «بزرگ‌ترین سال تا کنون» خواهد بود و دلیل آن را هم نگاه امیدوارانه LNG ایالات متحده به چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده گاز دنیا بیان کرده بود.

بر اساس همین گزارش، هم اکنون 15 ترمینال گازی سازی مجدد در چین در حال ساخت است و طبق برنامه زمان‌بندی شده این ترمینال‌ها تا 2020 و 2023 به بهره‌برداری خواهند رسید.

چین بعد از مکزیک و کره جنوبی، سومین خریدار بزرگ LNG ایالات متحده در سال گذشته بوده است. در حال حاضر ایالات متحده سه ترمینال بزرگ صادرات LNG دارد و 6 ترمینال دیگر هم تا پایان سال 2019 به بهره‌برداری می‌رسند.

بازار جهانی LNG در حال گسترده‌تر شدن است اما تمرکز‌ها به سوی شرق است، جایی که 7 خریدار بزرگ LNG دنیا بیش از نیمی از بازار را از آن خود کرده‌اند. این خریداران شامل CNOOC چین، CPC تایوان، JERA ژاپن، KOGAS کره جنوبی، PetroChina، Sinopec چین، و Tokyo Gas ژاپن هستند.

علاوه بر این انتظار می‌رود تا سال 2030 تقاضای برای LNG در منطقه آسیا پسفیک با رشد 60 درصدی به 337 میلیون تن در سال برسد. برای مقایسه باید در نظر داشته در حال حاضر بازار جهانی LNG به استثنای آسیا فقط 75 میلیون تن در سال است.

چین اصلی‌ترین عامل رشد بازار LNG، حدود 50 درصد از رشد جهانی این بازار را از آن خود کرده است. انتظار می‌رود با تلاش‌های چین برای مقابله با آلودگی هوای شهرها و کاهش انتشارات کربن، تقاضا برای LNG در این کشور افزایش هم یابد.

جای خالی ایران؟ 

ایران هم اکنون بیش از ۱۳ میدان گازی مستقل در خشکی و میدان‌های دریایی پارس‌جنوبی، پارس‌شمالی، سلمان، لاوان و کیش در اختیار دارد و به عنوان یکی از کشورهای دارنده ذخایر عظیم گاز طبیعی، به میزان ۳۴ تریلیون مترمکعب که ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان را تشکیل می‌دهد، به شمار می‌رود.

شش طرح پرشین LNG با ظرفیت 16 میلیون تن در سال، پارس LNG با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سال، ایران LNG با ظرفیت 11 میلیون تن در سال و همچنین پروژه‌های LNG پارس شمالی با ظرفیت ۲۰ میلیون تن در سال، گلشن LNG با ظرفیت تولید ۱۰ میلیون تن در سال و دو پروژه با مقیاس کوچک و حجم تولید کلی سه میلیون تن در سال، طرح هایی بودند که برای دستیابی به هدف تولید سالانه ۷۰ میلیون تن LNG در سال ۲۰۱۵ میلادی تعریف شده بودند. اما با تنشی که در روابط بین‌الملل بر سر پرونده هسته‌ای به راه افتاد، ساخت این طرح‌ها با توجه به وابستگی کامل آن به تکنولوژی و سرمایه‌گذاری خارجی، از اولویت شرکت ملی نفت ایران خارج و از این میان تنها کلنگ ساخت پروژه ایران LNG در تابستان سال ۱۳۸۶ توسط وزیر وقت نفت به زمین زده شد که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

البته شاید یکی دیگر از دلایل به نتیجه نرسیدن طرح‌های LNG در ایران، سوای مسائل مربوط به تحریم‌ها، نبود یک استراتژی کامل و موثر در سیاست‌گذاری‌های وزارت نفت برای بهره بردن از امکان صادرات LNG  است. درحالی که استراژی ایران در زمینه گاز بیشتر بر صادرات زمینی و خط لوله‌ای تمرکز داشته است. غافل از این که، خط لوله را تا به کجا می‌توان ادامه داد؟

مشخص است صادرات LNG هیچ گاه مشکلات مربوط به خطوط لوله، آن هم در منطقه پر تنشی چون خاورمیانه را نخواهد داشت.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در ضمیمه حکم ابلاغی به وزارت نفت، اولویت‌های عمومی و تخصصی وزارت نفت در دولت دوازدهم را برشمرده و در بخش اولویت‌های تخصصی بر ضرورت تلاش برای ایفای نقش ایران در بازار جهانی ال‌ان‌جی تاکید کرده بود.

اما هنوز ایران نتوانسته است با داشتن 18 درصد ذخایر گاز دنیا، حرفی برای گفتن داشته باشد.

 

وزارت انرژی روسیه در بیانیه‌ ای اعلام کرد: سند همکاری در اجرای پروژه خط لوله دریایی گاز از ایران به پاکستان و هند میان روسیه و پاکستان به امضا رسیده است.
توافقی برای انتقال گاز ایران از طریق دریا

آژانس بین‌المللی انرژی با توجه به اقدامات برای کاهش آلایندگی، پیش‌بینی کرد گاز طبیعی از زغال سنگ به عنوان دومین منبع انرژی بزرگ جهان تا سال ۲۰۳۰ سبقت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: واحد جدید تولید گاز ازت طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت، دارای ظرفیت تولید 4هزار نرمال متر مکعب در ساعت گاز ازت است.

بهزاد بابازاده، درباره افزایش مقدارصادرات روزانه گاز به بغداد، به خبرنگار شانا گفت: یکی از مهم‌ترین قراردادهای صادراتی ایران مربوط به عراق است که شامل دو بخش بغداد و بصره می‌شود. در دو قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده تا صادرات گاز در سال نخست، روزانه حدود ۶ میلیون مترمکعب، در سال دوم حدود ۱۴ میلیون مترمکعب و در سال سوم تا پایان قرارداد به سقف ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب برسد.

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار