گاز

در حالی که هزینه‌های انرژی تجدیدپذیر به طور مستمر و به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند، برخی این نگرانی را پیدا کرده‌اند که گاز در بحبوحه رشد روزافزون عرضه با رقابت فزاینده‌ای روبرو است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، گاز طبیعی به عنوان پلی بین اقتصاد سوخت فسیلی گذشته و حاضر و اقتصاد تجدیدپذیر آینده مورد استقبال قرار گرفته است. اما گزارش‌های اخیر از سوی یک سازمان غیرانتفاعی که از توسعه انرژی تجدیدپذیر حمایت می‌کند، نشان داد که انرژی بادی و خورشیدی و ذخیره سازی آنها ممکن است تا ۱۶ سال آینده از اکثر نیروگاه‌های گازسوز در آمریکا ارزان‌تر شود.

بر اساس یکی از این گزارش‌ها، ممکن است دوران گاز طبیعی نیز به پایان رسیده باشد و ادامه سرمایه‌گذاری‌ها در پروژه‌های گازی، ریسک ایجاد ده‌ها میلیارد دلار هزینه‌های سرگردان تا اواسط دهه ۲۰۳۰ را به دنبال داشته باشد زیرا تا آن زمان با کاهش هزینه‌های انرژی پاک، نیروگاه‌ها و خطوط لوله گازی جدید به سرعت غیراقتصادی خواهند شد.

این وضعیت مطمئنا قابل ملاحظه خواهد بود. هزینه‌های انرژی خورشیدی و بادی به طور مستمر کاهش پیدا کرده اما ذخیره سازی معمولا در این کاهش هزینه‌ها به حساب نمی‌آید. این که پیش بینی مذکور کاملا خوش بینانه است یا خیر باید منتظر ماند و دید اما به نظر می‌رسد که انرژی‌های تجدیدپذیر در حال پیشی گرفتن از گاز برای نیروگاه‌های برق هستند و احتمالا این بزرگترین بخشی است که سوخت‌های فسیلی در رقابت با تجدیدپذیرها هستند.

مشکل دوم برای گاز طبیعی، انتشار اتان است. این ترکیب اصلی گاز طبیعی، نسبت به دی اکسید کربن، گاز گلخانه ای قوی‌تری است و توجه فزاینده‌ای را از سوی رگولاتورها و سرمایه گذاران جلب کرده است. سرمایه‌گذاران نفت و گاز اخیرا نسبت به حمایت برخی از دولت‌ها از کمپین منفی علیه سوخت‌های فسیلی نگرانی زیادی پیدا کرده‌اند. سرمایه‌گذاران اکنون نیاز دارند مطمئن شوند که صنعت به حد کافی قوی است تا در برابر هجمه تجدیدپذیرها و مقررات سخت گیرانه داوم بیاورد.

یک راه برای کسب این اطمینان، پایین رفتن هزینه‌ها برای برابری کردن با افت هزینه‌های تجدیدپذیرها است. صنعت گاز حداقل در آمریکا ثابت کرده که می‌تواند هر چند به طور ناخواسته چنین کاری انجام دهد. قیمت‌های گاز طبیعی برای تحویل فوری در آمریکا امسال به دلیل اشباع عرضه چندین بار منفی شده است. تجدیدپذیرها حتی بدون تلاش راه طولانی برای پیدا کردن قیمت منفی دارند.

اما با وجود چنین نوسان قیمتی، صنعت گاز در آمریکا و نقاط دیگر با جدیت برای رقابتی‌تر کردن محصولاتش تلاش می‌کند. در داخل این صنعت هم همسو با رشد تقاضای جهانی برای گاز و شتاب شرکت‌ها و دولت‌ها برای پاسخ دادن به تقاضای رو به رشد، رقابت داغ‌تر شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، به گفته نیک باتلر، رییس موسسه پالیسی در کالج لندن کینگ، یک راه برتری یافتن گاز طبیعی مایع در برابر رقیبان، پایین بردن هزینه‌های و بهبود کارآمدی تولید است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

خط لوله ۳ هزار کیلومتری انتقال گاز روسیه به چین با نام «قدرت سیبری» در ماه آینده میلادی به بهره برداری می رسد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی او در مراسم راه اندازی خط لوله «قدرت سیبری» که در ماه آینده برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد.

یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهور روسیه گفت این رهبران در این رویداد حاضر نخواهند بود ولی از طریق تله کنفرانس به آن می پیوندند. وزارت امور خارجه چین تایید کرد که این مراسم رسمی در ماه دسامبر پس از عملیاتی شدن این خط لوله برگزار خواهد شد.

گنگ شانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک کنفرانس خبری گفت:« مسیر شرقی چین به روسیه مورد توافق رهبران هر دو کشور بوده است. این یک پروژه استراتژیک مهم در زمینه همکاری انرژی است و برای هر دو کشور بسیار اهمیت دارد».

روسیه و بزرگترین شریک تجاری آن، چین، در 2014 در مورد انتقال گاز از طریق خط لوله «قدرت سیبری» توافق و شرکت گزپروم روسیه و شرکت نفت ملی چین یک قرارداد 30 ساله در این زمینه امضا کردند. طبق این پروژه، گاز طبیعی از مناطق یاکوتیا و ایرکوتس در روسیه به مصرف کنندگان داخلی در خاور دور و بعد به چین منتقل می شود. این پروژه یک بازار خارجی جدید برای گزپروم است. قرار است این خط لوله 3000 کیلومتری 38 میلیارد متر مکعب از این سوخت پاک را تا 2025 به چین برساند.

گزپروم در پایان اکتبر انتقال گاز به این خط لوله را تکمیل کرد و به این ترتیب بخش طولی این پروژه برای آغاز صادرات به چین آماده است.

منبع : تسنیم

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

توان و ظرفیت پالایش گاز کشور با توسعه فازهای پارس جنوبی به حدود ۹۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده و پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از پروژه‌های بخش بالادستی و طرح‌های پالایشی در حال اجرا، این ظرفیت افزایش یابد.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت ملی گاز ایران، هم‌زمان با ثبت رکورد تازه گازرسانی به شهرها و روستاها و با اتکا به شبکه انتقال گاز ۳۹ هزار کیلومتری کشور، تامین پایدار و مطمئن گاز مورد نیاز مشترکان خانگی، تجاری، صنایع، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و مقاصد صادراتی با توان و ایمنی بیش از پیش ادامه دارد.

تاکنون بیش از ۳۶۲ هزار کیلومتر شبکه توزیع گاز شهری و روستایی همراه با بیش از ۱۱ میلیون و ۷۵۵ هزار انشعاب در کشور اجرا و نصب شده است که مسئولیت تامین گاز مورد نیاز یک‌هزار و ۱۷۵ شهر و ۲۹ هزار و ۵۲۵ روستا (۲۷ میلیون و ۳۳۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی) را به‌عهده دارند.

براساس پیش‌بینی‌ها، با تکمیل عملیات گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان و تا پایان سند چشم‌انداز، همه جمعیت شهری و روستایی کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند. هم‌زمان با مرور این تحولات مهم در صنعت گاز کشور، اظهارات برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره دستاوردهای توسعه صنعت گاز در کشور را مرور می‌کنیم.

پایداری شبکه گاز با وجود توقف واردات گاز ترکمنستان

اسدالله قره‌خانی با بیان اینکه عملکرد مناسب شرکت ملی گاز ایران در زمستان سال ۹۷ به گونه‌ای بود که باوجود قطع واردات گاز ایران از ترکمنستان، کشور هیچ‌گونه مشکلی در تامین و توزیع گاز مشترکان نداشته است، گفت: زمستان ۹۷ استان‌های شمالی کشور و دیگر استان‌ها با افت فشار گاز روبه‌رو نشدند و ما حتی با افزایش ظرفیت تولید و انتقال گاز هم روبه‌رو بودیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با وجود گازرسانی به روستاهای کشور مشکلی در شبکه انتقال و توزیع گاز رخ نداد که این موضوع نشان‌دهنده آن است که شرکت ملی گاز ایران به بهترین روش، وظایف خود را انجام می‌دهد. عملکرد شرکت ملی گاز ایران به گونه‌ای است که هیچ نگرانی در بخش انتقال گاز به‌ویژه مناطق سردسیر وجود ندارد.

پرونده گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار بسته می‌شود

احمد بیگدلی، نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی در تشریح عملکرد صنعت گاز کشور، گفت: با وجود تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی و همچنین تورم موجود در کشور، وعده‌های دولت و وزارت نفت درباره گازرسانی محقق شده و به ارقام اعلام‌شده نزدیک شده‌ایم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها برای گازرسانی به روستاهای کشور تا میزان گسترده‌ای عملی شده است، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ تا پایان سال ۹۸ و ۹۹، همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید از نعمت گاز برخوردار شوند.

بیگدلی تصریح کرد: در حوزه انتخابیه خدابنده (استان زنجان) در سال ۹۵، از ۲۴۰ روستا تنها ۳۵ روستا گازدار بود که امسال و پیش از فرا رسیدن فصل زمستان بالای ۱۸۰ روستا از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

گازرسانی به سیستان و بلوچستان بی‌نظیر است

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور را جزو برجسته‌ترین فعالیت‌های تاثیرگذار دولت دانست و افزود: گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان شتاب گرفته و فعالیت‌ها در این بخش بی‌نظیر است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، مدیریت کلان در بخش گازرسانی و ارائه خدمات منظم در مناطق محروم توسط شرکت ملی گاز ایران را بی‌نقص دانست.

افزایش تولید روزانه گاز ایران به یک میلیارد مترمکعب

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران با وجود شرایط تحریمی در صنعت گاز چه در حوزه داخلی و چه سطح جهانی و تجارت گاز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اظهار کرد: توسعه فازهای پارس جنوبی در شرایط تحریم به افزایش پایداری گازرسانی کمک شایانی کرده و بدون شک با توسعه پارس جنوبی، به تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در روز خواهیم رسید، بنابراین از سویی به توسعه موردنظر دست می‌یابیم و از سوی دیگر گازرسانی به نقاط مختلف، شتاب بیشتری به خود می‌گیرد.

وی گازرسانی را سبب فعال‌تر شدن بخش‌های صنعتی، تجاری و کشاورزی دانست و افزود: باید از این مزیت کشور به بهترین شکل استفاده کرد، با دیپلماسی و تجارت فعال در حوزه گاز و توسعه بخش سی‌ان‌جی می‌توانیم نه‌تنها نیازهای داخلی را برطرف کنیم، بلکه در بخش جهانی نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشیم.

تداوم گازرسانی روستایی در سراسر کشور

قاسم میرزایی نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در این دولت، برخی روستاها که حتی خطوط انتقال گاز از کنار آنها عبور کرده بود، اما از نعمت گاز بی‌بهره بودند، گازدار شده‌اند.

وی با بیان اینکه ابتدای دولت تدبیر و امید تنها ۳۷ روستا در دماوند و فیروزکوه گازرسانی شده بودند، اما اکنون بسیاری از روستاها به شبکه گاز طبیعی متصل شده‌اند، اظهار کرد: برخی روستاهای این منطقه در حالی که خطوط انتقال گاز از کنار آنها عبور کرده بود اما حدود ۴۰ سال از نعمت گاز محروم بودند، در این دولت گازرسانی شدند.

ثبت رکوردهای جدید گازرسانی به روستاها

اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدام‌های مثبت شرکت ملی گاز ایران الگویی مناسب برای بسیاری از بخش‌های صنعت نفت کشور است، گفت: بدون شک اقدام‌های مثبت شرکت ملی گاز ایران نوعی محرومیت‌زدایی و رعایت عدالت در حوزه دسترسی به سوخت گاز برای سراسر کشور است، به گونه‌ای که امروز در دورترین روستاها بیش از ۹۰ درصد گازرسانی انجام شده است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

صادرات LPG ایران به چین در نوامبر ادامه یافت اما تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و فعالیت‌های تعمیراتی، در مقایسه با حدود ۱۲ محموله در ژوئن کاهش داشت.

به گزارش انرژی پست ۲۴، معامله‌گران برآورد کردند که محموله‌های LPG ایران به مقصد چین در نوامبر بین هفت تا ۱۰ محموله بوده است. برخی از معامله‌گران نیز به پلاتس گفتند: شمار این محموله‌ها کمتر و شش تا هفت محموله بوده است در حالی که یک منبع آگاه دیگر گفت: شمار آنها از ۹ محموله فراتر نرفته است.

منابع آگاه برآورد کردند که ایران برای صادرات در اکتبر ۱۰ محموله بارگیری کرده است. محموله‌های LPG ایران معمولا ۴۴ هزار تن بوده و ترکیبی از پروپان و بوتان هستند.

علاوه بر تحریم‌های آمریکا که از چهارم نوامبر سال گذشته اجرایی شد، منابع بازار اظهار کردند که این کاهش ممکن است به دلیل مشکلات فنی و تعطیلی برای تعمیرات معمول در پالایشگاه‌های ایرانی بوده باشد.

بارگیری LPG از ایران در اکتبر سال ۲۰۱۸ به ۵۶۸ هزار تن رسیده بود که بالاترین رکورد از ژانویه سال ۲۰۱۶ بود که تحریم‌های غربی علیه تهران بر چیده شده بود.

براساس گزارش پلاتس، تعرفه‌های چین روی LPG آمریکا، جریان واردات از آمریکا را متوقف کرده و باعث شده است خریداران چینی به محموله‌های گران‌تر تولیدکنندگان بزرگ خاورمیانه‌ای از جمله ایران روی بیاورند که صادراتش به قیمت ارزان‌تری انجام می‌گیرد.

به گفته بازرگانان، محموله‌های آمریکایی از چین به ژاپن، کره جنوبی، تایوان، اندونزی و در ماه‌های اخیر به هند فرستاده شده‌اند.

افت قیمت‌های LPG بازار آسیا به پایین‌ترین حد یک ماه گذشته به عرضه فراوان LPG آمریکا به آسیا نسبت داده شده است. معامله‌گران برآورد کرده‌اند که ۲.۵ میلیون تن در نوامبر و ۲.۵ تا ۲.۶ میلیون تن در دسامبر به این منطقه خواهد رسید.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

با افزايش جنگ‌ تجاري غول ها، بازار انرژي به سوي كاهش تقاضا و واردات كمتر نفت، گام برداشته است. اين اتفاق، فرصتي براي افزايش سهم گاز طبيعي به ويژه با خريد محموله‌هاي ال ان جي به شمار مي‌رود.
 

به گزارش انرژی پست 24، انقلاب گاز طبيعي در امريكا با وجود دستاوردهاي درخشان، مخالفاني نيز دارد. آنها با اشاره به بحران تغيير اقليم، از گاز به عنوان سوخت هم‌خانواده زغال سنگ ياد مي‌كنند.

مات واتسون، معاون انرژي در بنياد دفاع محيط‌زيست مي‌گويد: آيا ما در آستانه عصر طلايي گاز طبيعي ايستاده‌ايم؟ بله، احتمالاً،‌اما اين انقلاب تا چه زماني ادامه خواهد يافت؟ اين شرايط به اقدامات شركت‌هاي انرژي در حوزه محيط‌زيست وابسته خواهد بود. در كنفرانس انستيتوي بيكر دانشگاه رايس در هوستون، آينده بازار گاز طبيعي مورد كندوكاو قرار گرفته است.هشت ويژگي جذاب گاز طبيعي كه در اين هم‌انديشي بررسي شده، در نوع خود جالب است.

۱. شهروندان به ويژه جوانان حامي گاز هستند

در سراسر دنيا، شهروندان خواهان مقابله با بحران تغيير اقليم هستند.‌اكثر احزاب نيز در برنامه‌هاي خود روي گاز طبيعي، حساب ويژه‌اي باز كرده‌اند. جوانان و نماد امروز آنها گرتا تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله پرشور سوئدي، خواهان تغيير الگوي كنوني مصرف انرژي به نفع منابع پاك هستند. آنها به سرعت در مديريت دنياي فردا نقش‌آفريني خواهند كرد.

۲. سرمايه‌گذاران

بسياري از سرمايه‌گذاران تلاش مي‌كنند تا در سبد دارايي‌هاي خود، منابع پاك را در اولويت قرار دهند. در كنفرانس آب و‌ هواي پاريس، مديران ۲۰۰ بانك سرمايه‌گذاري با 5/6 تريليون دلار دارايي از شركت‌هاي انرژي خواستند تا به سوي اهداف توافق پاريس گام بردارند.

 اين بانك‌ها به دنبال كاهش سرمايه‌گذاري در صنعت نفت و گاز و كاستن از ميان متان انتشار يافته هستند. با وجود اعلام ترامپ مبني بر توقف نظارت دولتي بر حجم انتشار متان، گروه‌هاي سرمايه‌گذاري با ۵/ ۵ تريليون دلار دارايي با اين طرح مخالفت كرده‌اند.

۳. شركت‌هاي توليدكننده برق

بزرگترين مشتري گاز طبيعي در دنيا، شركت‌هاي توليدكننده برق هستند،‌اما اين شركت‌ها تيز به دنبال مقابله با عوامل تغيير اقليم هستند. اين شرايط انرژي‌هاي فسيلي را با ريسك افول سريع تقاضا روبه‌رو‌ كرده‌است. در يك ماه اخير، اين شركت‌ها با مقررات عدم كنترل متان دولت امريكا مخالفت كرده‌اند.

۴. مقررات دولتي

ساخت تأسيسات توليد برق با سوخت زغال‌سنگ يا سوخت‌هاي مايع، دشوارتر از هميشه شده‌است،‌اما گاز طبيعي در نيمه نخست قرن بيست و‌ يكم به عنوان پاك‌ترين سوخت فسيلي، منبع انرژي دوره گذار از عصر سوخت‌هاي فسيلي به دوره سوخت‌هاي پاك برگزيده شده‌است.

۵. قيمت بسيار ارزان

گاز طبيعي كه قيمت جهاني آن به بهاي نفت خام به عنوان نزديك‌ترين سوخت جايگزين خود، وابستگي زيادي دارد، با ركود كنوني بر بازار نفت و كاهش رشد اقتصاد جهاني، يك منبع انرژي ارزان به حساب مي‌آيد.

خانواده‌ها نيز به دليل قيمت ارزان اين منبع انرژي كه بهاي آن چندان از اتفاقات ژئوپلتيك تأثير نمي‌گيرد، از گاز استقبال گسترده‌اي كرده‌اند. در سراسر دنيا، دهها پايانه جديد واردات ال ان جي راه‌اندازي شده يا در حال ساخت است. هزاران كيلومتر خط لوله انتقال گاز نيز در حال توسعه است.

۶. جنگ‌هاي تجاري

با افزايش جنگ‌ تجاري غول ها، بازار انرژي به سوي كاهش تقاضا و واردات كمتر نفت، گام برداشته است. اين اتفاق، فرصتي براي افزايش سهم گاز طبيعي به ويژه با خريد محموله‌هاي ال ان جي به شمار مي‌رود.

تجارت انرژي به سوي تجارت منابع پاك‌تر گام برداشته و‌ گاز طبيعي ارزان يك اولويت به شمار مي‌رود. انقلاب منابع شيل در امريكاي شمالي نيز يك مزيت رقابتي بي‌همتا براي صنعت انرژي ايالات‌متحده است.

۷. استقبال از ال ان جي

در ايالات متحده، بيش از ۱۰۰ پروژه ال ان جي در حال فعاليت يا در حال توسعه است. اين طرح‌ها در مجموع ۱۰۰ ميليون‌ تن ظرفيت دارند. اين عدد بيش از ظرفيت كنوني توليد ال ان جي دو‌ كشور قطر يا استراليا است.

ظرفيت اين طرح‌ها در سال ۲۰۳۵ ميلادي به ۱۲۵ ميليون‌ تن افزايش خواهد يافت. هرچند رؤياي تأمين گاز دنيا از سازندهاي شيل ايالات‌متحده را بايد فراموش كرد.

۸. تجديدپذيرها

اكثر نيروگاه‌هاي جديد ساخته‌شده در دنيا از گاز طبيعي به عنوان سوخت خود بهره مي‌برند،اما امكان استفاده آنها از سوخت‌هاي زيستي نيز وجود دارد. از سوي ديگر، با كاهش پرشتاب طرح‌هاي توليد انرژي‌هاي خورشيدي و بادي، اكثر مديران اين طرح‌ها از گاز طبيعي به عنوان انرژي پشتيبان خود بهره مي‌گيرند.

اين شرايط يك برگ برنده براي گاز طبيعي محسوب مي‌شود. به عصر طلايي گاز طبيعي خوش آمديد.

 

منبع: فوربس

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

رئیس موسسه مشورتی اف جی ای گفت، میزان ذخایر میعانات ایران پس از تشدید تحریم های نفتی آمریکا علیه این کشور افزایش یافته است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از رویترز، فریدون فشارکی، رئیس موسسه مشورتی اف جی ای گفت، میزان ذخایر میعانات ایران پس از تشدید تحریم های نفتی آمریکا علیه این کشور افزایش یافته است.

این کارشناس نفتی در نشست تخصصی میعانات و نفتا در دانانگ ویتنام اظهار داشت، حجم ذخیره میعانات ایران در حال حاضر حدود 100 میلیون بشکه برآورد می شود، در حالی که بیشترین میزان ذخیره میعانات این کشور در دور قبلی تحریم ها که اوایل دهه جای میلادی وضع شده بود، به 80 میلیون بشکه می رسید.

با فرض اینکه صادرات میعانات ایران در سطح کمتر از 100 هزار بشکه در روز باقی بماند و کاهشی نسبی در تولید گاز این کشور اتفاق بیافتد که موجب افت تولید میعانات شود، موسسه اف جی ای برآورد کرده که میزان ذخایر میعانات ایران تا پایان سال 2020 میلادی به بالای 130 میلیون بشکه برسد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

وزیر نفت در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر چرایی کاهش صادرات گاز به ترکیه، گفت: ترکیه در تابستان و در فصل گرم کمتر برداشت می‌کند اما در فصل سرد طبق قرارداد می‌تواند بیش‌تر برداشت کند که این مسئله نیز اتفاق می‌افتد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه امروز در حاشیه بازدید از OTC در جمع خبرنگاران با بیان این‌که قلب صنعت نفت توربین و کمپرسور است، اظهار کرد: هم اکنون بخش عمده گاز با توربین و کمپرسورهای شرکت OTC انتقال می‌یابد و بیش از ۲۰۰ توربین و کمپرسور ۲۵ در کشور از سوی OTC عرضه شده که توسط شرکت‌های داخلی عرضه شده است.

به گفته او، تاکنون ۳.۶ میلیارد یورو به شرکت OTC، کار سپرده شده و ۲۰۰ میلیون یورو نیز سرمایه‌گذاری از سوی این شرکت انجام شده است.

وی درباره کیفیت تجهیزات ساخته شده از سوی شرکت OTC گفت: به گواه کارشناسان و مدیران نفت، مشکلی در کیفیت تجهیزات وجود نداشته و نکته قابل توجه در این بخش، انتقال فناوری در شرکت OTC است؛ چراکه این مسئله به درستی اتفاق افتاده و شرکت آلمانی زیمنس شریک این شرکت در گام نخست بوده است.

وزیر نفت با تاکید به این مسئله که زیمنس به درستی انتقال فناوری را انجام داد و آموزش خوبی به نیروهای این شرکت داده است اظهار کرد: شرکت زیمنس در شرایط تحریم ایران را ترک کرد و این مسئله موجب شد که به همت متخصصان شرکت OTC فناوری برگرفته از زیمنس بومی سازی شود. زیمنس پس از برجام به گواه مدیران شرکت OTC تمام کار این شرکت را تایید کرده و اعلام کرده که این شرکت در کلاس بین‌المللی کار می‌کند.

به گفته زنگنه وزارت نفت ساخت پمپ‌های درون چاهی، ساخت کمپرسور برای جمع‌آوری گازهای مشعل، بخش فشار افزایی سکو در بخش دریایی، ساخت مینی LNG را به شرکت OTC توصیه کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نفت در مواردی که به شرکت OTC توصیه کرده، قرار است اقداماتی را انجام دهد، گفت: در برخی از کارها همچون کمپرسورهایی که در دریا برای فشارافزایی است یا در بخش جمع‌آوری گازهای فلز در فاز جنوبی اقداماتی را انجام می‌دهیم اما در برخی از بخش‌ها همچون LNG کارفرما ما نیستیم و فقط توصیه و حمایت می‌کنیم و قرار است که این طرح‌ها در قالب شرکت‌های دانش بنیان انجام شود.

او با اشاره به اقدامات وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: برنامه‌هایی را در این راستا داریم که یکی از آن‌ها، اعطای وام به شرکت‌های دانش بنیان است که این شرکت‌ها نیز می‌توانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.

وزیر نفت بهترین حمایت از این شرکت‌ها را کار دانست و افزود: در سال ۱۳۷۹ با واگذاری ۵۰ توربین و کمپرسور ۲۵ مگاواتی به شرکت OTC حمایت خود را آغاز کردیم و اکنون نیز ادامه می‌دهیم و در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که عمده توربین کمپرسورهای بخش گاز و کمپرسورهای صادراتی گاز در پالایش پارس جنوبی به این بخش داده شده است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر این شرکت وارد بخش پتروشیمی نیز شده است، گفت: قطعا وزارت نفت حمایت خود را از این شرکت و شرکت‌های اینچنینی خواهد داشت. در بخش پتروشیمی نیز باید گفت که مهمترین تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، الکتروکمپرسورها هستند که باید برای آن‌ها نیز بازار ایجاد کنیم و برای این موضوع باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

زنگنه ادامه داد: نباید حرف‌ها در حد شعار باشد، به همین دلیل باید پولی وجود داشته باشد که بتوانیم در تجهیز منابع به این شرکت‌ها کمک کنیم. چرا که تنها در این شرایط است که کار پیش می‌رود.

او درباره اقدامات وزارت نفت برای تامین مالی از طریق بورس گفت: این طرح در حال انجام است و در بخش اول سرمایه جذب شد اما با پیمانکار با مشکلاتی روبرو شدیم که برای حل این مسئله نیز چندین جلسه برگزار کردیم تا بتوانیم این مشکلات را کاهش داده و یا حل کنیم.

وزیر نفت با بیان این‌که این طرح در حال پیشرفت است و متناسب آن نیز دوباره از بازار اجازه گرفته‌ایم تا بتوانیم پول بیش‌تری را جمع‌ کنیم، گفت: اوراق مشارکت منتشر می‌شود و ما تا شش میلیارد دلار از شورای اقتصاد اجازه گرفته‌ایم اما تا جایی که پیشرفت وجود داشته باشد کار را انجام می‌دهیم.

وی با تاکید به این مسئله که تاخیر و توقیفی در عرضه نفت به بورس صورت نگرفته است اظهار کرد: نفت خام، میعانات و فرآورده‌های نفتی را در رینگ صادراتی بورس عرضه کرده‌ایم که در بخش فرآورده‌های نفتی بسیار موفق بودیم و بیش از میزانی که فکر می‌کردیم، توانستیم موفقیت کسب کنیم. چرا که تقاضا و قیمت‌ها بسیار مطلوب بود.

زنگنه با بیان این‌که در بخش نفت تنها موفقیت نداشتیم که دلیل آن هم ماهیت این دو بخش بود؛ چرا که ایرانی‌ها با ظرفیت‌هایی که دارند به اندازه‌های کوچکتر صادرات که برای فرآورده‌هاست آشنا هستند اما با این وجود باز هم عرضه را ادامه خواهیم داد و سعی خواهیم کرد که مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کنیم.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

به طور معمول در عملیات روزانه انتقال گاز برحسب شرایط عملیاتی مقداری از گاز در ایستگاه های تقویت فشار یا به علت پارگی خطوط لوله و یا عملیات تعمیرات در خطوط انتقال، تخلیه می‌شود که به عنوان تلفات شبکه انتقال گزارش می‌شود. هدرروی گاز از طریق تخلیه در ایستگاه‌های تقویت فشار و اشکالاتی که در مسیر خط لوله به وجود می‌آید، در دوره زمانی ۹۵-۱۳۸۵ دارای رشد کاهشی تقریبا ۱۵ درصدی بوده اما در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

به‌ گزارش انرژی پست 24، مصارف نامشخص گاز طبیعی، از اختلافات آماری در مبادی مختلف ارسال و تحویل گاز طبیعی نشأت می‌گیرد. برای این اختلافات آماری در صنعت گاز ، اصطلاحات شناخته شده‌ای نظیر «گاز قرائت نشده»، «گاز محاسبه نشده» یا «گاز گمشده» وجود دارد.

وجود «گاز محاسبه نشده» در آمارهای عرضه گاز طبیعی، لزوماً به معنای وجود نشت یا تخلیه در سیستم‌های گازرسانی نیست، چرا که نشت فقط یکی از عواملی است که موجب ایجاد مصارف نامشخص می‌شود، مطابق استانداردهای صنعت گاز شرایط بسیاری (حداقل تا ۱۷ عامل مختلف) وجود دارند که ممکن است منجر به اختلافات آماری و گازهای محاسبه نشده شوند که تنها یکی از آن‌ها نشت گاز است.

براین اساس، دلایل عدم محاسبه گاز را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. یکی نشت‌ها و دیگری که عامل مهمتر در ایجاد این پدیده است، وجود اشکالات در سامانه‌های میترینگ و اندازه‌گیری گاز است. نشتی‌ها یا همان تخلیه گاز به جو، معمولاً دارای نرخ یکنواختی هستند که به فشار و اندازه محل نشت بستگی دارد.

به طور معمول، نشت گاز در سیستم‌ها در نرخ نسبتا ثابت باقی خواهد ماند و اگر تعمیر نشود، به تدریج افزایش خواهد یافت. اما محاسبه گاز گمشده ناشی از خطای اندازه گیری (و یا عدم اندازه گیری) بسیار پیچیده تر است و با توجه به تغییرات زمانی آن بسیار دشوار است، چرا که به پارامترهای متغیر و مؤثر در اندازه‌گیری جریان گاز نظیر فشار، دمای گاز و دمای محیط اندازه‌گیری و غیره وابسته است.

بر اساس آنچه که گفته شد، مصارف نامشخص ناشی از اختلافات آماری، بطور مشخص در دو مرحله در سیستم عرضه گاز کشور بخوبی نمایان می‌شود، در مرحله اول در بالادستی و میزان گاز غنی برداشت شده جهت تحویل به پالایشگاه‌ها و در مرحله دوم در مصارف نهایی پایین دستی که اختلافات آماری بین گاز فروخته شده و گاز تحویل شده جهت مصارف نهایی مشخص می شود.

همچنین در بخش مصارف، دو گروه عمده از اختلافات آماری وجود دارد، اختلافات آماری در مصارف نهایی گاز طبیعی با آمار تجزیه فروش گاز به زیربخش‌های مختلف خانگی/تجاری و صنعتی و اختلافات آماری در گاز تحویل شده به نیروگاه‌ها براساس مراجع مختلف آماری وزارت نفت و وزارت نیرو است.

اختلافات آماری در بالادستی

هر ساله به خصوص در سال‌های اخیر، اختلاف آماری قابل ملاحظه‌ای بین مقادیر برداشت گاز که توسط مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران (در چارچوب گزارش سالانه و گزارش‌های ماهانه) منتشر می‌شود و گزارش تولید و تحویل گازغنی که توسط مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام می‌شود، وجود داشته است.

کارشناسان در بررسی‌ها این مقادیر از گاز محاسبه نشده را ناشی از مواردی از قبیل خطا در اندازه‌گیری مقادیر گاز، گازهای هدررفته و محاسبه نشده بخصوص ناشی از مصارف عملیاتی در مراحل اولیه راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی و انشعابات غیرمجاز در کل چرخة عملیات از منابع تولید تا تحویل به مصرف‌کننده می‌دانند. با افزایش برداشت گاز از منابع مختلف در کشور و بخصوص افزایش برداشت از میدان پارس جنوبی، میزان اختلاف آماری در برداشت گاز طبیعی از این منابع نیز افزایش داشته است.

اختلافات آماری در مصارف نهایی

در تراز گازطبیعی گزارش شده توسط مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران و ارقام نهایی تجزیه فروش بخشی و استانی این شرکت، اختلاف آماری ناشی از گازهای محاسبه نشده مشاهده می شود که در بخش مصرف به عنوان گازهای قرائت نشده مورد بررسی قرار گرفت. این اختلافات آماری که معمولاً از اختلاف ارقام فروش در انبوه کنتورهای مختلف مصرف‌کنندگان و اندازه‌گیری گاز تحویل شده به شرکت‌های منطقه‌ای توزیع گاز یا مصرف کنندگان عمده نشأت می گیرد نیز لزوماً تلفات گاز در عملیات توزیع را نشان نمی‌دهد، لیکن بخشی از چالش‌های عملیات آمارگیری توزیع و مصارف نهایی گاز بوده است. در سطح جهانی نیز، اغلب شرکت‌های توزیع گاز برای کاهش خسارات مالی ناشی از این موضوع همواره سعی در کاهش گازهای قرائت نشده و گم شده را دارند.

در دوره زمانی ۹۱-۱۳۸۸ مقدار مصارف نامشخص گاز در محدوده ۶۰-۵۰ میلیون بشکه معادل نفت‏‌خام (در حدود ۱۰-۸ میلیارد مترمکعب در سال) متغیر بوده است در حالی‌که در سال‌های ۹۵-۱۳۹۲ علیرغم افزایش حجم عملیات توزیع و فروش گاز طبیعی به مشتریان، سهم مصارف نامشخص از مجموع مصارف نسبتاً ثابت مانده یا کمتر شده است و بنابراین سهم مصارف نامشخص از مجموع مصارف گازرسانی کاهش یافته است.

 هر ساله مصارفی به عنوان مصارف نامشخص گاز در چرخه عملیات گازرسانی وجود دارد که عمدتاً براساس اختلافات آماری ناشی از اندازه‌گیری بوده و بخشی از آن نیز نمایانگر مقدار قابل‌توجهی گازهای گم‌ شده در سیستم عرضه گاز است. افت و خیز این اختلاف در سال‌های مختلف ممکن است ناشی از موارد مختلفی باشد که عدم دقت کافی در آمار و اطلاعات تولید، عرضه و مصرف گاز یکی از آن‌هاست.

اقدامات کنترلی شرکت ملی گاز ایران در مورد شدت برخورد با تخلفات گازی و مکانیزم‌هایی که برای شناسایی و جریمه متخلفان تعریف و اجرایی می‌شود، تشکیل کمیته‌هایی به منظور شناسایی نقاط هدرروی و راه‌های پیشگیری از آن در شرکت ملی گاز ایران و اندازه‌گیری دقیق و مرتب خروجی پالایشگاه‌ها و ورودی شهرها و علاوه بر آن نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پرمصرف است.

 مقادیر استاندارد گازهای محاسبه نشده در کشورهای پیشرو و صنعتی در حدود چهار درصد است و شرکت‌ها سعی در کاهش گازهای قرائت نشده و گم شده به این مقدار را دارند. از آنجا که سهم اختلافات آماری و گازهای قرائت نشده در مصارف نامشخص گاز در سیستم عرضة گاز کشور بیشتر از نرم های جهانی است، برنامه‌های آتی وزارت نفت راهکارهایی جهت رسیدن به مقادیر مطلوب در این زمینه در نظر گرفته شده است.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

حتی با وجود تحریم های آمریکا، میدان گازی پارس جنوبی در مرکز استراتژی ایران برای تولید هر چه زودتر حداقل یک میلیارد متر مکعب در روز گاز قرار دارد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، پس از خروج موقت چین از فاز 11 میدان گازی بزرگ پارس جنوبی ایران به خاطر مسائل سیاسی، شرکت نفت ایران به دنبال شرکت های داخلی برای ادامه تولید می گردد. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با توجه به محدودیت های فنی و مالی شرکت های داخلی برای بر عهده گرفتن چنین پروژه های بزرگی، عناصر فازهای 11 ،15 و 21 را جدا کرده و سه فاز دیگر 25، 26 و 27 ساخته است. بیشتر کارهای این فازهای جدید قبلا انجام شده اند. زنگنه هفته گذشته اظهار داشت که تمامی بخش های دریایی فازهای پارس جنوبی در نیمه اول 2020 کاملا توسعه خواهند یافت.

حتی با وجود تحریم های آمریکا، میدان گاز طبیعی پارس جنوبی در مرکز استراتژی ایران برای تولید هر چه زودتر حداقل یک میلیارد متر مکعب در روز گاز قرار دارد. تولید این میدان در حال حاضر 875 میلیون متر مکعب در روز است.

این بخش 3700 کیلومتر مربعی از حوزه گازی 9700 کیلومتر مربعی که ایران با قطر در آن شریک است، تقریبا 14.2 تریلیون متر مکعب ذخایر گازی ( معادل 8 درصد کل ذخایر دنیا) به علاوه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی دارد. این حوزه برای تبدیل شدن ایران به یک بازیگر جهانی اصلی در بازار گاز طبیعی مایع بسیار حساس است. در واقع، پارس جنوبی در حال حاضر حدود 60 درصد کل تولید گاز ایران را تشکیل می دهد.

کار در اکثر فازهای اصلی این میدان رو به پایان است. زنگنه اعلام کرد که فاز 14 این پروژه تا پایان سال جاری ایرانی پایان خواهد یافت. این سکو پس از عملیاتی شدن قرار است 14.1 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز تولید کند. هدف فاز 13 هم تولید 57 میلیون متر مکعب گاز در روز است.

به این ترتیب راه برای تولید حدود 28 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز بعلاوه 75 هزار بشکه میعانات گازی و سایر محصولات همراه باز می شود. پس از خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌ها، سرعت توسعه فازهای 17 و 18 و 20 کند شده است ولی تقریبا 95 درصد آماده هستند. کل تولید فازهای 17 و 18 حدود 39 تا 41 میلیون مترمکعب در روز است که برای بخش تولید برق داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

قرار بود فاز های 22 تا 24 تا پایان سال جاری ایرانی 51 میلیون متر مکعب در روز تولید داشته باشند ولی کمبود ارز خارجی پس از خروج آمریکا از برجام باعث تغییراتی در تاریخ تولید آنها شد. پس از خروج آمریکا از برجام و بی ثباتی به وجود آمده در شرکت های غربی، ایده جایگزینی فناوری روسیه و چین مطرح شد. این پیشنهاد زمانی مطرح شد که روسیه هم درگیر تحریم‌های بیشتر از طرف آمریکا بود. چین کاملاً متعهد به شراکت در فازهای مختلف این پروژه بود تا زمانی که دورنمای این مشارکت برای پکن مشخص شد. با توجه به این محدودیت ها، فازهای 22 23 و 24 در حال حاضر با ظرفیت کامل خود فعالیت نمی‌کنند و 50 تا 55 درصد کارایی خود را ارائه می دهند.

تا کنون 33 میلیارد دلار در فازهای عملیاتی شده پارس جنوبی هزینه شده است. حدود 90 میلیارد دلار دیگر لازم است تا فازهای باقیمانده عملیاتی شوند و ظرفیت تمام فازها تا هدف مورد نظر افزایش یابد. به همین دلیل است که چنین معامله خوبی به چین پیشنهاد شد و چین شراکت خود در این پروژه را معلق نگه داشته و به آن پایان نداده است. تخفیفی که ایران به مذاکره کنندگان خصوصی پیشنهاد داده 9 تا 14 درصد کمتر از نرخ تعیین شده است. این تخفیف ها بیشتر از آن چیزی هستند که در زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران پیشنهاد شده بود چون ایران به خاطر تحریم های آمریکا مجبور است کسری بودجه بالاتر از حد انتظار خود را جبران کند.

 

منبع : تسنیم

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

رزمایش نشت گاز ترش در شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد با هدف حفظ و ارتقای سطح آمادگی در رویارویی با شرایط اضطراری برگزار شد.

به گزارش انرژی پست 24، مجید اشتاد، مسئول پدافند غیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد در این باره توضیح داد: این رزمایش با هدف افزایش سطح آمادگی کارکنان در مقابله با حوادث، به‌خصوص نشت گاز ترش و مقابله با شرایط اضطراری در مجموعه پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد برگزار شد.

وی افزود: در این رزمایش که سیدباقر مرتضوی، مدیرکل اچ‌اس‌یی وزارت نفت و محمدعلی مطیعی، معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل حضور داشتند، سامانه‌های پشتیبانی پالایشگاه در بخش مخابراتی و همچنین عملکرد نیروهای بسیج ارزیابی شد.

مسئول پدافند غیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد ادامه داد: در این رزمایش، به دلیل نشت گاز سمی، همه نیروهای غیرعملیاتی از واحدها خارج و به محل‌های تجمع امن منتقل شدند و پس از پایان یافتن نشت گاز و ایمن شدن محوطه‌های عملیاتی، پایان وضعیت اضطراری اعلام شد و کارکنان به محل کار خود بازگشتند. شایان ذکر است پس از اتمام رزمایش، اعضای کمیته مدیریت شرایط اضطراری اقدام به بررسی رزمایش و نقاط قوت و قابل بهبود آن کردند.

 

منبع: شانا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

وزیر نفت، صادرات گاز ایران به ارمنستان و دریافت برق از این کشور را محور مذاکره با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان عنوان کرد.

به گزارش انرژی پست 24، بیژن زنگنه امروز (یکشنبه،۱۲ آبان‌ماه) در دیدار با سورن پاپیکیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان از بخش انرژی به‌عنوان مهم‌ترین بخش در روابط و مبادلات ایران و ارمنستان یاد کرد و گفت: صادرات گاز ایران به ارمنستان در ازای دریافت برق (تهاتر گاز و برق ایران و ارمنستان) بخشی از همکاری دو کشور است.

ایران و ارمنستان سال ٢٠٠٤ میلادی (١٣٨٣) قرارداد تهاتر گاز و برق را برای مدت ۲۰ سال امضا کردند که بر اساس آن، گاز صادراتی ایران به مصرف نیروگاه‌های تولید برق در ارمنستان می‌رسد و در عوض، ایران از ارمنستان برق وارد می‌کند. ارمنستان از اواسط سال ٢٠٠٩ واردات گاز از ایران را آغاز کرده است.

سورن پاپیکیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌ ارمنستان هم در این دیدار با تایید حرف‌های وزیر نفت در زمینه همکاری دو کشور در بخش انرژی ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور در بخش انرژی افزایش یابد.

 

منبع: شانا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار