نفت

روسیه روی پروژه‌های نفت و گاز فراساحلی قطب شمال و ذخایر خشکی در سیبری برای جبران افت تولید نفت در میادین قدیمی و تبدیل شدن به یک بازیگر بزرگ در بازار جهانی گاز طبیعی مایع حساب باز کرده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، اما شرکت‌های بزرگ نفت و گاز روسیه با تحریم برای دسترسی به سرمایه غربی مواجهه شده‌اند. تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه بخش نفت و گاز روسیه که نخستین بار در سال ۲۰۱۴ وضع شد، باعث شد غول‌های نفتی جهان از پروژه‌های بلندپروازانه در بخش فراساحلی قطب شمال و در مناطق شیل سیبری کناره گیری کنند.

شرکت‌های روسی بدون شراکت در فناوری مورد نیاز برای اکتشاف، حفاری و احتمالا تولید و فناوری منابع نفت و گاز که استخراج آنها دشوار است، مانده‌اند.

برای نقاطی همچون قطب شمال و مناطق شیل سیبری تنها اکتشاف پرچالش و گران است که مانع پیشرفت در قیمت‌های نفت پایین محدوده ۶۰ دلار در هر بشکه شده است.

تحریم‌ها نیز در مسکوت ماندن پروژه‌ها نقش دارند زیرا غولهای نفتی بین‌المللی در پی محدودیت‌هایی که به وجود آمد از توسعه آنها گریختند. پنج سال پیش آمریکا تحریم‌هایی را وضع کرده و همکاری با شرکت‌های نفتی بزرگ روسیه در آبهای عمیق روسیه، بخش فراساحلی قطب شمال یا پروژه‌های شیل با گازپروم، گازپروم نفت، لوک اویل، سورگوت نفت گاز و روس‌نفت را ممنوع اعلام کرد. این‌ها بزرگترین شرکت‌های انرژی در روسیه هستند و به سرمایه بانک‌های غربی برای توسعه چنین پروژه‌هایی دسترسی ندارند.

اگرچه شرکت‌های روسی اثر تحریم‌های آمریکا روی طرح‌های توسعه و دسترسی به فاینانس و فناوری خارجی را کم اهمیت شمرده‌اند و شرکت‌های داخلی به طراحی راه‌های فناوری داخلی به منظور جایگزینی با فناوری خارجی متمرکز شده‌اند اما تحلیلگران معتقدند که اجرای فناوری ۱۰۰ درصد داخلی در پروژه‌های پرچالش سال‌ها طول خواهد کشید.

تحریم‌ها مخصوصا چندین نوع پروژه را هدف گرفته‌اند. در پروژه‌هایی که هدف تحریم‌ها قرار ندارند شرکت‌های روسی به همکاری با شرکت‌های بزرگ خدمات میدان نفتی مانند شلومبرگر ادامه می دهند.

اما چندین پروژه فراساحلی قطب شمال و شیل سیبری موفق به اجرا نشده‌اند زیرا تحریم‌ها به همراه قیمت‌های پایین نفت و گاز و توسعه گران، مانع تحقق اهداف بلندپروازانه روسیه شده‌اند.

درست پس از وضع تحریم‌های اولیه در سال ۲۰۱۴، شرکت گازپروم نفت که بازوی نفتی شرکت گازپروم است اعلام کرد شرکت شل کار روی پروژه مشترک برای توسعه لایه شیل باژنوف در سیبری غربی را متوقف کرده است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، با وجود این حقیقت که باژنوف پتانسیل بالایی دارد اما شرکت‌های روسی به دلیل تحریم‌ها و قیمت‌های پایین نفت در توسعه منابع شیل پیشرفت چندانی نداشته‌اند.

آمریکا در سال ۲۰۱۵ میدان یوژنو-کیرینسکوی در دریای اُختسک را به دلیل این که این میدان ذخایر نفت و گاز قابل توجهی داشت، هدف تحریم قرار داد. دو سال بعد شرکت گازپروم توسعه تجاری این میدان را از سال ۲۰۲۱ به ۲۰۲۳ موکول کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، توتال فرانسه در سال ۲۰۱۵ از میدان گاز و میعانات Shtokman در دریای بارنتز روسیه در آب‌های قطب شمال خارج شد. در نتیجه شرکت روسی برای توسعه منابع عظیم در بخش فراساحلی قطب شمال تنها ماند و این غول گازی شرکت توسعه Shtokman را که قرار بود اپراتور فاز اول این میدان باشد، تعطیل کرد.

وزارت منابع طبیعی روسیه سال گذشته اذعان کرد که تحریم‌ها مانع توسعه پروژه گاز طبیعی در این کشور شده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد تولید نفت خام آمریکا در نوامبر به رکورد ۱۳.۰۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که یک سال زودتر از زمان پیش‌بینی شده برای رسیدن به این سقف تولید است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، لیندا کاپوانو، مدیر اداره اطلاعات انرژی آمریکا اظهار کرد آمریکا در روند رسیدن به رکورد جدید تولید نفت خام در سال میلادی جاری و آینده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش "دورنمای انرژی کوتاه مدت" خود پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا طی سال آینده بیش از ۳۸۰ هزار بشکه در روز رشد می کند در حالی که نرخ رشد تولید این کشور از نوامبر ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ به میزان ۱.۰۳ میلیون بشکه در روز و بین نوامبر ۲۰۱۷ تا نوامبر ۲۰۱۸ به میزان ۱.۹۳ میلیون بشکه در روز بوده است.

در مجموع اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد تولید نفت خام این کشور امسال به ۱۲.۲۹ میلیون بشکه در روز بالغ می شود که بالاتر از ۱۰.۹۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ و ۳۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه گذشته این آژانس برای سال ۲۰۱۹ است. همچنین پیش بینی شد تولید نفت خام آمریکا در سال ۲۰۲۰ به ۱۳.۲۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۱۲۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا است.

بر اساس گزارش پلاتس، پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا از قیمت نفت نسبت به ماه گذشته تغییر نداشت. طبق پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، قیمت نفت برنت به ۶۳ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ و ۶۰ دلار و ۱۰ سنت در سال ۲۰۲۰ می رسد که به ترتیب ۲۲ سنت و ۱۷ سنت بالاتر از پیش بینی ماه گذشته است. همچنین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به ۵۶ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ و ۵۴ دلار و ۶۰ سنت در سال ۲۰۲۰ می رسد که در مقایسه با پیش بینی ماه گذشته به ترتیب ۱۹ سنت و ۱۷ سنت بالاتر است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

دبیرکل اوپک، محمد برکیندو، در کنفرانس ابوظبی (ADIPEC) اظهار داشت: با وجود اینکه سالی دشوار برای ۱۴ عضو سازمان تولید نفت خام است و در تلاش برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت باتوجه به تقاضای پایین دچار مشکل شده است، نگران رونق تولید شیل آمریکا نیست.

باركیندو در مورد تأثیر اخلال آمیز شیل ایالات متحده در بازار انرژی، و اینکه آیا این کالا فراوان می تواند تلاش اوپک برای افزایش قیمت ها را در سال جدید تحت تأثیر قرار دهد ، ابراز کرد: کاهش سرعت شیل قریب الوقوع است بطوریکه خود تولیدکنندگان شیل بیش از هر کسی باید نگران باشند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، باركیندو در گفتگو با تعدادی از تولیدكنندگان، به ویژه در حوضه های شیل، از نگرانی فزاینده آنها خبر داد چرا که روند كند شدن تقریباً رو به كاهش سریع است.

آمارهای اخیر نشان می دهد که نفت شیل، کالایی که سال گذشته ایالات متحده را به عنوان برترین تولید کننده انرژی جهان معرفی کرد و تهدیدی بر میزان نفوذ اوپک بر بازارنفت بود، در سال ۲۰۲۰ با کاهش رشد مواجه خواهد شد.

طبق گفته شرکت خدمات نفتی بیکر هیوز، تعداد دکل های نفتی ایالات متحده در پایان ماه اکتبر 2٪ کاهش یافته و به 700 رسیده که کمترین میزان در دو سال و نیم اخیر است.

گزارش اخیر IHS Markit پیش بینی کرده است که کل رشد تولید ایالات متحده در سال 2020 به 440،000 بشکه در روز کاهش یابد و تا سال 2021 به طور گسترده ای تغییر نکند که این میزان کمتر از رکورد جهانی 2 میلیون بشکه در روز در سال 2018 است.

دبیرکل اوپک همچنین اضافه کرد: ما در یک دنیای عادی کار نمی کنیم. ما پیچیدگی های جدیدی را داریم که به طور مداوم در حال ظهور هستند و جهان به اوپک و غیر اوپک نیاز دارد تا با هم همکاری کنند تا در طوفان ها ثبات در بازار نفت را حفظ کنند.

منبع: سی‌ان‌بی‌سی

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

حمله یک باج افزار باعث شد فعالیت های اداری شرکت نفتی پمکس مکزیک برای مدت کوتاه متوقف شود اما این حمله روی تولید نفت و مخازن تاثیری نداشت.

به گزارش انرژی پست ۲۴، در حالی که اوپک به نقل از منابع آگاه در شرکت پمکس از این حمله خبر داد، اما خود پمکس وقوع این حمله را تکذیب کرد و گفت: تنها یک تلاش برای حمله به سیستم های این شرکت بوده و روی کمتر از پنج درصد سیستم های رایانه تاثیر گذاشت.

با این حال بلومبرگ گزارش کرد از برخی از کارمندان پمکس خواسته شده بود در روز دوشنبه وارد سیستم رایانه ای پمکس نشوند.

سخنگوی پمکس گفته بود حمله سایبری تنها یک شایعه بوده است. اما منابع آگاه به رویترز و بلومبرگ گفتند که این حمله یا تلاش برای حمله، با استفاده از باج افزار ریوک انجام گرفته که شرکت هایی با درآمد سالانه بین ۵۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار را هدف می‌گیرد.

باج افزار ریوک از طریق یک بدافزار دیگر وارد شبکه شده و پس از آن رمزنگاری فایل‌ها را آغاز می‌کند. با این حال رمزنگاری با تاخیر انجام می‌گیرد تا نفوذگران فرصت بررسی هدف خود و میزان پولی که می‌توانند از آن باج بگیرند را پیدا کنند.

یک مقام پمکس به رویترز گفت: ما تدابیر لازم را در سطح ملی برای مبارزه با باج افزار ریوک که سرورهای مختلف پمکس در کشور را آلوده کرده است، به کار گرفته‌ایم.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این خبر منعکس کننده بخش تاریک بکارگیری فناوری دیجیتالی توسط صنعت نفت است. هر چه وابستگی به چنین فناوری بیشتر می‌شود، شرکت‌ها به اهداف بزرگتری تبدیل می‌شوند. با این حال برای شرکت‌های نفتی تهدید سایبری بسیار بزرگتر از شرکت‌هایی با اندازه مشابه در صنایع دیگر است زیرا نفت و گاز کالاهایی با اهمیت استراتژیک هستند و مکزیک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ظاهرا پمکس موفق شد به سرعت در برابر این حمله واکنش نشان داده و آن را خنثی کند که نشان می‌دهد این شرکت برای چنین حمله‌ای آماده بوده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش سالانه "دورنمای انرژی جهان" پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۵ رشد خواهد کرد و از آن به بعد به دلیل بهبود بهره وری سوخت و حضور خودروهای برقی بیشتر در جاده‌ها، کمتر خواهد شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، آژانس بین‌المللی انرژی که به دولتهای غربی درباره سیاست انرژی مشاوره می‌دهد، در گزارش سالانه "دورنمای انرژی جهان" برای مدت منتهی به سال ۲۰۴۰ پیش بینی کرد که تقاضا برای انرژی حتی با وجودی کندی قابل ملاحظه در دهه ۲۰۳۰، همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.

بنا بر پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی، تقاضای جهانی برای نفت در طول دهه ۲۰۳۰ به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۱۰۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۰ خواهد رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی با اشاره به تقاضای بالاتر از سوی کامیونها و بخشهای کشتیرانی، هواپیمایی و پتروشیمی، پس از سال ۲۰۲۵ یک کندی رشد عینی وجود دارد اما این امر به توقف رشد تقاضا برای نفت منجر نخواهد شد.

با این حال استفاده از نفت در خودروهای سواری در اواخر دهه ۲۰۲۰ به پیک خود می‌رسد زیرا رانندگان از خودروهای برقی بیشتر استفاده می‌کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد ۳۳۰ میلیون خودروی برقی تا سال ۲۰۴۰ در جاده باشد که بالاتر از برآورد ۳۰۰ میلیون دستگاه در دورنمای سال گذشته است. چنین برآوردی به معنای برطرف شدن نیاز به مصرف حدود چهار میلیون بشکه در روز نفت است در حالی که پیش بینی قبلی ۳.۳ میلیون بشکه در روز بود.

بزرگترین افزایش تولید نفت در آمریکا خواهد بود که بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است و پس از آن در عراق و برزیل مشاهده می‌شود.

تولید نفت سبک آمریکا از شش میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به ۱۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۳۵ رشد خواهد کرد.

سهم اعضای اوپک و روسیه از تولید جهانی نفت در یک دهه آینده به ۴۷ درصد کاهش خواهد یافت که از دهه ۱۹۸۰ به این طرف بی‌سابقه خواهد بود.

طبق سناریوی اصلی آژانس بین‌المللی انرژی، قیمت نفت ضروری برای متعادل کردن عرضه و تقاضا در این سناریو به حدود ۹۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۳۰ و ۱۰۳ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۴۰ می‌رسد.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضا برای انرژی به میزان یک چهارم تا سال ۲۰۴۰ رشد کند و انرژی تجدیدپذیر نیمی از تقاضا و گاز ۳۵ درصد از تقاضا را به خود اختصاص دهد.

بر اساس گزارش رویترز، همچنین انتظار نمی‌رود انتشار دی اکسید کربن مربوط به انرژی تا سال ۲۰۴۰ به دلیل رشد اقتصادی و افزایش جمعیت، به پیک خود برسد و در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۴۰ هر سال به میزان بیش از ۱۰۰ میلیون تن رشد خواهد کرد با این حال نرخ مذکور کمتر از رشد سالانه ۳۵۰ میلیون تن از سال ۲۰۱۰ خواهد بود.

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

شرکت ایندین اویل که بزرگترین پالایش نفت هند است سرگرم مذاکره با شرکت روس‌نفت برای بررسی امکان واردات نفت روسیه است.

به گزارش انرژی پست ۲۴ ، سانجیو سینگ، رییس هیات مدیره ایندین اویل در یک کنفرانس انرژی به خبرنگاران گفت: ما در گذشته میزان اندکی از نفت روسیه را دریافت کردیم و بنابراین تلاش می‌کنیم در صورت امکان حجم واردات نفت روسیه را افزایش دهیم.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند دوشنبه هفته جاری گفت: هند مایل است واردات نفت از روسیه داشته باشد.

بر اساس گزارش رویترز، هند که سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است، حدود ۶۰ درصد از نیازهای نفتی خود را از طریق کشورهای خاورمیانه تامین می‌کند اما این کشور به تدریج سرگرم متنوع کردن منابع واردات برای کاهش ریسکهای ژئوپلیتیکی است.

پرادهان همچنین از شرکتهای نفتی بین‌المللی برای سرمایه گذاری در خصوصی سازی شرکت‌های نفتی دولتی این کشور دعوت کرده است. وزیر نفت هند اخیرا دیدارهایی با مدیران ارشد شرکت‌های نفتی اکسون موبیل، شل، BP، روس‌نفت، آرامکوی سعودی و شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) در هیوستون داشته است.

طبق گزارش‌هایی که در سپتامبر منتشر شد، هند سرگرم بررسی فروش سهم عمده شرکت نفتی بهارات (BPCL)، دومین پالایشگاه نفتی دولتی این کشور، به یک شرکت نفتی بین‌المللی است.

دولت هند سرگرم بررسی کاهش کنترل خود در شماری از شرکتهای انرژی دولتی است با این حال مشارکت دولتی غیرمستقیم بالای ۵۱ درصد خواهد بود.

وزیر نفت هند اظهار کرده که ثبات سیاسی، سیاست‌های قابل پیش بینی و بازار متنوع، هند را یک مقصد سرمایه گذاری جذاب می‌سازد. به گفته پرادهان، حضور بالاتر شرکت‌های انرژی دولتی بزرگ مانند اکسون، توتال و ادنوک نشان می‌دهد سرمایه گذاران به اقتصاد هند اطمینان دارند.

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

وزارت انرژی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که این کشور تولید روزانه نفت خود را از ماه ژانویه سال جاری میلادی تا کنون، ۲۰ هزار بشکه کاهش داده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از آذرنیوز، وزارت انرژی جمهوری آذربایجان در پایگاه اینترنتی رسمی خود اعلام کرد از ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون تولید روزانه نفت خود را با ۲۰ هزار بشکه کاهش به ۷۷۶ هزار بشکه در روز رسانده است.

بر این اساس، در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی، جمهوری آذربایجان به میزان ۱۴۵ درصد به توافق کاهش عرضه نفت تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک پایبند بوده است، همچنین مجموع تولید نفت و میعانات گازی جمهوری آذربایجان در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی به ۷۱۸ هزار بشکه در روز رسید.

این در حالی است که میانگین تولید نفت جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۹۲ هزار بشکه در روز بود.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش چندی پیش (ژوئن ۲۰۱۹) تصمیم گرفتند توافق خود برای کاهش تولید روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت را تا پایان ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید کنند.

وزیران نفت و انرژی اوپک برای شرکت در صد و هفتاد و هفتمین نشست عادی این سازمان و آخرین نشست سال ۲۰۱۹ خود پنجم دسامبر (۱۴ آذرماه) در دبیرخانه دائمی این سازمان در وین گردهم می‌آیند، همچنین هفتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک ششم دسامبر (۱۵ آذرماه) در مقر دائمی این سازمان برگزار می‌شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

داودندرا پرادان وزیر نفت هند در یک رویداد انرژی در اواخر روز دوشنبه گفت: هند از بزرگترین شرکتهای نفتی بین المللی برای سرمایه گذاری در خصوصی سازی شرکتهای نفتی دولتی خود دعوت کرده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز، پرادان در حاشیه کنفرانس ADIPEC در ابوظبی، در اولین اظهاراتش از دعوت شرکت های خارجی برای خرید شرکتهای نفتی دولتی هند خبر داد.

وزیر نفت هند گفت، نارندرا مودی نخست وزیر هند اخیراً جلساتی را در هیوستون با مدیران ارشد شرکت های ExxonMobil ، Shell ، BP ، Rosneft ، سعودی آرامکو و شرکت ملی نفت ابوظبی (ADNOC) برگزار کرده است.

در ماه سپتامبر، گزارش هایی مبنی بر فروش اکثر سهام شرکت Bharat Petroleum دومین پالایشگاه بزرگ این کشور به یک شرکت بین المللی نفت، منتشر شد.

دولت هند در نظر دارد از كنترل مستقیم برخی از بزرگترین بنگاه های انرژی چشم پوشی كند، اگرچه مشاركت غیر مستقیم دولت بیش از ۵ درصد باقی خواهد ماند.

روز دوشنبه در ADIPEC، پرادان گفت: تمرکز ما جذب سرمایه گذاری های جهانی در بخش نفت و گاز است، زیرا هند تا سال 2024 میلادی 100 میلیارد دلار برای پالایش، خطوط لوله و پایانه های گاز سرمایه گذاری خواهد کرد. وی همچنین اذعان کرد: اگر به تجارت انرژی مشغول هستید، هیچ مکانی بهتر از هند برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

منبع: oilprice

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

در حالی که اوپک و شرکایش تمایلی برای اقدام جدی‌تر به منظور تقویت قیمت‌های نفت نشان نمی‌دهند، چند تحلیلگر برجسته هشدار دادند که بدون دخالت بیشتر در بازار، اشباع عرضه جدید باعث سقوط شدید قیمت‌های نفت در اوایل سال میلادی آینده خواهد شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بانک‌های مورگان استنلی، سیتی گروپ پیش بینی کردند اگر اوپک و متحدانش کاهش بیشتر تولید نفت را اعلام نکنند، قیمت‌های نفت که اکنون حدود ۶۲ دلار در هر بشکه در لندن معامله می‌شوند، ممکن است ۳۰ درصد سقوط کرده و به ۴۵ دلار برسد و بانک BNP پاریبا کاهش قیمت‌های نفت به پایین محدوده ۵۰ دلار را پیش بینی کرده است.

در حالی که چند هفته بیشتر به برگزاری نشست اوپک و شرکایش باقی نمانده، این تولیدکنندگان هیچ تمایلی برای اقدام جدی‌تر به منظور تقویت قیمت‌های نفت نشان نمی‌دهند.

اشباع عرضه و سقوط قیمت‌ها، اعضایی مانند ونزوئلا، ایران و عراق که گرفتاری مسائلی همچون بحران اقتصادی، تحریم‌های آمریکا و ناآرامی سیاسی هستند، را تحت فشار قرار خواهد داد و در سایر بخشهای صنعت هم منعکس شده و به رونق نفت شیل که آمریکا را به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل است، ضربه می‌زند.

مارتین راتس، استراتژیست نفت جهانی در مورگان استنلی گفت: چشم انداز مازاد عرضه در سال ۲۰۲۰ نمودار شده است. یا اوپک باید کاهش تولید خود را بیشتر کند یا قیمت‌ها به حدود ۴۵ دلار در هر بشکه کاهش پیدا خواهد کرد و باعث کندی رشد تولید نفت شیل آمریکا می‌شود که بازار را متعادل می‌کند.

خطر اشباع عرضه در کمین بازار

طبق آمار اوپک، عرضه نفت خارج از اوپک در سال میلادی آینده دو برابر سریع‌تر از تقاضای جهانی رشد می‌کند زیرا در حالی که شکنندگی اقتصاد، مصرف نفت را فلج می‌کند، عرضه جدید از سوی تولیدکنندگانی شامل آمریکا، نروژ و برزیل به بازار سرازیر می‌شود. این بانک‌ها می‌گویند اگر عربستان سعودی، روسیه و سایرین که امسال عرضه نفت را محدود کرده‌اند، در نشست رسمی که روزهای پنجم و ششم دسامبر در وین خواهند داشت، با کاهش بیشتر تولید موافقت نکنند، قیمت‌ها مطمئنا ضعیف‌تر خواهند شد.

در حالی که محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک اظهار کرده که این گروه هر آنچه در توان دارد برای جلوگیری از بروز یک اشباع عرضه دیگر به کار خواهد بست اما نمایندگان اوپک می‌گویند تولیدکنندگان بزرگ ائتلاف اوپک پلاس به دنبال کاهش بیشتر تولید نیستند. محمد بن حمد الرومهی، وزیر نفت عمان گفته که تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک احتمالا توافق کاهش تولید نفت را در سال میلادی آینده تمدید خواهند کرد اما کاهش بیشتر تولید بعید است.

به نظر می‌رسد سعودی‌ها انگیزه چندانی برای فداکاری بیشتر ندارند. آمار گردآوری شده از سوی بلومبرگ نشان می دهد این کشور تولید نفت خود را دو برابر بیش از میزانی که ابتدا در اکتبر پیش بینی شده بود کاهش داد و سایرین به خصوص عراق و نیجریه پایبندی بالایی به توافق کاهش تولید نشان نداده‌اند. روسیه در مقایسه با همتایانش در اوپک با فشار بودجه کمتری روبروست و بنابراین ضرورت چندانی برای اقدام نمی‌بیند.

دورنمای روشن‌تر

اگر خوش بینی اخیر نسبت به وضعیت بازار در سال ۲۰۲۰ درست از آب دربیاید، حفظ سطح فعلی تولید کار درستی خواهد بود. بارکیندو هفته گذشته اظهار کرد که از فشار روی اوپک کاسته شده زیرا دورنمای سال میلادی آینده به دلیل رشد اقتصادی قوی‌تر و بهبود روابط تجاری آمریکا و چین روشن‌تر شده است.

شماری از بانک‌هایی که قیمت‌های نفت را پیش بینی می‌کنند از جمله گلدمن ساکس، استاندارد چارترد، دی ان بی و SEB می‌گویند که اوپک پلاس نیازی به کاهش بیشتر تولید ندارد زیرا قیمت‌های نفت در سال میلادی آینده با افت نرخ تولید شیل آمریکا، نزدیک به ۶۰ دلار یا اندکی بالاتر از آن خواهد ماند.

با این حال پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که دستکم در نیمه اول سال ۲۰۲۰ نفت زیادی در بازارهای جهانی وجود خواهد داشت. آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرده که اوپک در حال حاضر حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز بیشتر از نیاز بازار نفت تولید می‌کند و در خطر مواجهه با اشباع عرضه قرار دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، باب مک نالی، رییس شرکت راپیدان انرژی و مقام نفتی سابق در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش اظهار کرد که در نیمه اول سال میلادی آینده فوق العاده اشباع عرضه وجود خواهد داشت و برای جلوگیری از بالا رفتن سطح ذخایر و افت قیمت‌ها در نیمه اول اوپک باید دوباره تولیدش را کاهش دهد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر ابهامات پیرامون توافق تجاری آمریکا و چین و تولید بالاتر عربستان سعودی، برای دومین روز متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۴ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۶۲ دلار و چهار سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۰.۷ درصد کاهش قیمت داشت.

بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۸ سنت یا ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۵۶ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید. شاخص قیمت نفت آمریکا روز دوشنبه ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرده بود.

نگرانیها نسبت به متاثر شدن تقاضا برای نفت از پیامدهای مناقشه تجاری ۱۶ ماهه آمریکا و چین که باعث کندی رشد اقتصاد جهانی شده است، پس از تردیدها نسبت به احتمال امضای فاز اول توافق تجدید شدند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز شنبه اعلام کرد که مذاکرات با چین به خوبی پیش می‌رود اما آمریکا تنها در صورتی با چین توافق امضا خواهد کرد که برای کشورش مناسب باشد. وی همچنین گفت: گزارشهای نادرستی درباره تمایل آمریکا برای لغو تعرفه‌ها روی کالاهای چینی در فاز اول توافق منتشر شده است.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA، قیمت نفت در ابتدای هفته از نگرانیها درباره فرجام جنگ تجاری پکن و واشنگتن، تحت فشار کاهشی قرار گرفت در حالی که اوایل اکتبر با خوش بینی نسبت به رونق تقاضا پس از امضای فاز اول توافق میان دو کشور، پشتیبانی شده بود.

در آستانه سخنرانی دونالد ترامپ در کلوب اقتصادی نیویورک که ممکن است طی آن خبر جدیدی درباره این توافق اعلام شود، بازارهای دیگر در احتیاط بسر می‌برند.

در بخش عرضه، عربستان سعودی تولید نفت خود را در اکتبر به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش داد با این حال عرضه خود به بازار را پایین هدف تولید اوپک نگه داشت.

محمد بن حمد الرومهی، وزیر نفت عمان، روز دوشنبه در یک کنفرانس انرژی در ابوظبی گفت: تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک احتمالا توافق کاهش تولید نفت را در سال میلادی آینده تمدید خواهند کرد اما کاهش بیشتر تولید بعید است.

واگیت الکپروف، مدیرعامل شرکت لوک‌اویل روسیه نیز گفت: انتظار دارد توافق کاهش تولید اوپک پلاس تمدید شود.

تحت توافق اوپک پلاس، شماری از کشورهای اوپک و غیراوپک شامل روسیه با هدف تقویت قیمت‌ها، از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ تولیدشان را به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کرده‌اند و قرار است این پیمان تا مارس سال میلادی آینده اجرا شود. این تولیدکنندگان در روزهای پنجم و ششم دسامبر برای بازبینی سیاست تولید خود در وین دیدار خواهند کرد.

در این بین معامله‌گران به نقل از شرکت اطلاعاتی جن‌اسکیپ اظهار کردند آمار آمریکا نشان داده که ذخایر نفت در هاشینگ اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات نفت است در هفته منتهی به هشتم نوامبر، حدود ۱.۲ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. ذخایر نفت کاشینگ به مدت پنج هفته متوالی تا اول نوامبر رشد داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران شرکت "فیتچ سولوشنز ماکرو ریسرچ" اظهار کرده‌اند که رشد تقاضا برای نفت پس از یک سال انتظارات پایین در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین، در سال آینده ممکن است بهبود پیدا کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

با وجود افت جزئی مجموع صادرات نفت، عراق فروش نفت خود به چین و هند را از اواخر سپتامبر پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و ابهام درباره وضعیت عرضه این کشور، افزایش داد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، فوتیوس کاتسولاس، تحلیلگر شرکت تحلیل دریایی و تجارت "لیکویید بالک پرنسیپال" در این باره گفت: پس از حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی حساس عربستان سعودی که تولید نفت این کشور را ۵.۷ میلیون بشکه در روز یا معادل حدود پنج درصد از عرضه جهانی کاهش داد، به نظر می‌رسد عراق به سرعت دست به کار شد و از اواخر سپتامبر به چین و هند که بزرگترین مشتریان نفتی آسیایی هستند، نفت خام فروخت.

عمده صادرات عراق با استفاده از ابرنفتکشهای VLCC که قادر به حمل حداکثر دو میلیون بشکه نفت هستند، انجام می‌گیرد. اما سهم نفتکشهای سوئزمکس که قادرند یک میلیون بشکه نفت حمل کنند، به بهای نفتکشهای کوچک‌تر افرامکس که بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت حمل می‌کنند، کاهش پیدا کرد. دلیل آن هم این بود که پس از افزایش نرخ کرایه نفتکش در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر که در پی تحریمهای آمریکا علیه شرکتهای کشتیرانی چین روی داد، صادرکنندگان نفت ترجیح دادند از کشتیهای کوچکتر استفاده کنند.

آمریکا در اواخر سپتامبر چندین شرکت کشتیرانی چینی از جمله واحدهای شرکت کاسکو که صاحب بیش از ۴۰ نفتکش است را به اتهام نقض تحریمهای این کشور، تحریم کرد.

پس از اعلام تحریم‌ها، هزینه کرایه ابرنفتکش‌ها برای حمل نفت خام از خاورمیانه به آسیا یک شبه رشد دو رقمی پیدا کرد.

به گفته تحلیلگران شرکت "آی اچ اس مارکیت"، در روزهای پیش رو، یک عامل نگرانی عمده تاثیر ناآرامیهای داخلی عراق بر روند تولید و صادرات نفت این کشور است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق در بحبوحه ناآرامی‌های داخلی اخیرا اظهار کرد نرخ تولید و صادرات نفت این کشور باثبات مانده است.

طبق اعلام وزارت نفت عراق، این کشور در اکتبر بیش از ۱۰۶.۸ میلیون بشکه معادل ۳.۴۴۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد. حدود ۱۰۳.۵ میلیون بشکه از میادین مرکزی و جنوبی عراق و حدود ۲.۵۷ میلیون بشکه از میادین نفتی کرکوک در شمال عراق و ۴۳۱ هزار و ۴۸۶ بشکه از استان شمالی نینوا صادر شد. عراق همچنین در اکتبر ۳۰۷ هزار و ۲۹۲ بشکه نفت خام به اردن فروخت.

افزایش تولید نفت عربستان سعودی

در این بین، منابع آگاه به پلاتس گفتند تولید نفت عربستان سعودی در اکتبر به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. از این میزان ۹.۸۹ میلیون بشکه در روز به بازار عرضه شده و باقی آن در مخازن جای گرفته است تا این مخازن که پس از حملات سپتامبر به منظور تامین نیاز مشتریان از آنها برداشت شده بود، دوباره پر شوند.

سطح تولید عربستان سعودی درست مطابق با سهمیه ۱۰.۳۱ میلیون بشکه در روز تحت پیمان کاهش تولید اوپک و غیراوپک است که قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند.

پیش از حملات هوایی سپتامبر هم عربستان سعودی برای تشویق تولیدکنندگان مشارکت کننده در پیمان اوپک پلاس، پایین سهمیه مقرر نفت تولید می‌کرد.

شرکت نفتی دولتی آرامکو که برای عرضه اولیه عمومی سهام خود در بازار داخلی در ماه آینده آماده می‌شود، اعلام کرده که تمامی تولید از دست رفته را احیا کرده اما احیای ظرفیت کامل تولید به حدود ۱۲ میلیون بشکه در روز تا پایان نوامبر زمان خواهد برد.

بر اساس گزارش پلاتس، چندین منبع ثانویه مورد استفاده اوپک برای رصد تولید اعضای این گروه از جمله پلاتس، تولید نفت عربستان سعودی در اکتبر را بسیار پایین‌تر و حدود ۹.۸ میلیون بشکه در روز تخمین زده‌اند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار