نفت

در میان ۲۰ کشور بزرگ تولیدکننده نفت شاید تنها یک کشور است که تاکنون از اپیدمی ویروس کرونا تا حدودی مصون مانده اما این کشور هم مشکلات بزرگی را تجربه می‌کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بررسی شیوع ویروس کرونا از منظر کشورهای تولیدکننده نفت مهم است زیرا بیماری کووید ۱۹ یک لایه دیگر به ابهامات مربوط به جنگ قیمت و سهم بازار میان عربستان سعودی و روسیه افزوده است. در حالی که درباره موارد احتمالی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در لیبی اطلاعات چندانی وجود ندارد و روسیه از وحشت غرب خوشحال است، ایران با کرونا مشغول مبارزه است و عراق یک جراحت عمیق دیگر برداشته است. امارات متحده عربی تلاش می‌کند اوضاع را آرام نگه دارد و سعودی‌ها اقداماتی را در پیش گرفته‌اند که بسیار ملایم و دیرهنگام محسوب می‌شوند.

وقایع اخیر تنها از منظر رشد اقتصادی و تقاضا، روی قیمت نفت تاثیر ندارند بلکه باید بخش تولید را هم در نظر گرفت. اکنون فضای خوبی برای به راه انداختن جنگ قیمت از سوی کشورهایی که خود را سرمدار بازار نفت می‌دانند نیست. ویروس کرونا ممکن است آنها را پیش از این که آماده شوند، تسلیم کند.

اما در این فاصله شیوع ویروس کرونا ادامه دارد و به نقاط مختلفی در جهان رسیده است.

آفریقا

در آفریقا چهار کشور تولیدکننده نفت بزرگ شامل نیجریه، آنگولا، الجزایر و لیبی وجود دارند.

نیجریه ورود مسافران از ۱۳ کشور را ممنوع کرده است با این حال تا پایان هفته گذشته ۱۳ مورد تایید شده ابتلا به کرونا داشته است.

در لیبی هیچ مورد تایید شده ابتلا به کرونا وجود نداشته و اگر این بیماری به آنجا شیوع پیدا کرده باشند مراکز واقعی برای مهار آن وجود ندارد. تولید نفت این کشور در فاز جدیدی از جنگ داخلی میان گروههای رقیب، متوقف شده است. لیبی در حال حاضر به دلیل جنگ میان دولت وفاق ملی و ارتش ملی لیبی به ریاست ژنرال خلیفه حفتر ۹۱ هزار و ۲۲۱ بشکه در روز نفت تولید می‌کند. شرکت ملی نفت لیبی ضررهای مالی ناشی از توقف تولید نفت از اواسط ژانویه به این طرف را بیش از ۳.۶ میلیارد دلار برآورد کرده است.

دولت وفاق ملی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در لیبی، از دوشنبه هفته پیش تمامی پروازها در فرودگاه مصراته را به مدت سه هفته معلق کرد و گذرگاههای مرزی را بست.

الجزایر تاکنون دستکم هشت مورد مرگ و ۸۲ مورد ابتلا به ویروس کرونا داشته است اما ناظران تحولات را از نزدیک دنبال می‌کنند تا تاثیر این اپیدمی روی اعتراضات ضددولتی که عمده آن مربوط به شرکت نفتی سوناطراک است را مشاهده کنند.

آنگولا هم نخستین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را چهارشنبه گذشته اعلام کرد.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس

بدترین وضعیت را در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس غول گازی قطر دارد که تا پنج شنبه گذشته ۴۵۲ مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ داشت و اکنون ورود خارجیان را ممنوع کرده است. گفته می‌شود اکثر موارد ابتلا به این بیماری، کارگران مهاجر هستند.

عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک بوده و با روسیه وارد جنگ قیمت نفت شده است، تا چهارشنبه گذشته ۲۳۸ مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ داشت.

امارات متحده عربی ۱۴۰ مورد داشت که ۲۷ مورد جدید روز یکشنبه تایید شدند. این کشور مسافرت به خارج را برای شهروندانش ممنوع کرده است. همچنین وزارت صنعت و انرژی امارات روز یکشنبه سیستم کار از راه دور را برای همه خدماتش فعال کرد تا به مهار شیوع ویروس کرونا کمک کند.

کویت ۱۴۸ مورد داشته که شش مورد جدید روز پنج شنبه گذشته گزارش شدند. پروازهای خارجی به این کشور لغو شده‌اند و کارمندان به تعطیلات دو هفته‌ای رفتند و موسسات آموزشی هم به همراه بازارهای عمومی و فروشگاههای بزرگ تعطیل کردند.

چین

چین که خاستگاه شیوع بیماری کرونا بوده است، تا پنج شنبه گذشته هیچ مورد جدیدی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ نداشت و به نظر می‌رسد در جنگ با ویروس کرونا به پیروزی رسیده است. بیش از ۸۱ هزار نفر در این کشور به کروناویروس آلوده شده و ۳۲۶۰ نفر نیز تاکنون جان خود را از دست داده‌اند. همچنین ۷۱ هزار و ۸۶۰ بیمار نیز پس از بهبودی کامل از بیمارستان مرخص شده‌اند.

ایران

ایران در شرایطی که تحت تحریمهای آمریکا قرار دارد و از سوی دیگر با افت قیمتهای نفت به دلیل جنگ قیمت عربستان سعودی و روسیه روبرو شده، با شیوع ویروس کرونا مشغول مبارزه است و شمار قربانیان این اپیدمی در ایران از مرز هزار نفر فراتر رفته است بااین حال نشانههای از پیشرفت در کنترل این اپیدمی مشاهده می‌شود.

عراق

عراق که چندین جنگ از جمله جنگ با داعش را پشت سر گذاشته، به دنبال اجرای پروژه‌های توسعه زیرساخت و افزایش ظرفیت تولید نفت بوده اما افت شدید قیمتهای نفت بیم متوقف شدن این پروژه‌ها را برانگیخته است. عراق سه شنبه گذشته با تصمیم شرکت پتروناس مالزی برای تخلیه کارکنانش از میدان نفتی غراف به دلیل اقدام احتیاطی در برابر شیوع کرونا روبرو شد که به توقف تولید نفت این میدان به ظرفیت ۹۵ هزار بشکه در روز منجر شد. ظاهرا پتروناس بدون هماهنگی با دولت عراق، کارکنانش را تخلیه کرد و به همین دلیل زمانی برای آماده کردن برنامه عملیاتی جدید وجود نداشت.

روسیه

روسیه با کمتر از ۱۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا، به مداخله به موقع خود افتخار می‌کند. مسکو اکنون با خیال راحت به نظاره هجوم مردم وحشت زده در غرب برای انبار کردن مواد غذایی نشسته است و همچنان وانمود می‌کند در جنگ با عربستان سعودی و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا، به خود ضربه نمی‌زند.

قزاقستان

پس از دو برابر شدن موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در یک شب، دو شهر در کشور نفت خیز قزاقستان تا پنج شنبه گذشته قرنطینه شدند.

آمریکای شمالی

تاکنون در کانادا ۹ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باخته‌اند در حالی که در آمریکا این آمار تا یکشنبه بیش از ۳۰۰ نفر بوده است. صنعت نفت آلبرتای کانادا که به گفته برخی از تحلیلگران، به احتضار افتاده است، در پی ریزش ۵۰ درصدی قیمتهای نفت در یک روز و کاهش قیمت به "وسترن کانادین سلکت" به ۵.۴۰ دلار در هر بشکه، در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.

موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا پنج شنبه گذشته در عرض ۲۴ ساعت ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد و تا روز یکشنبه شمار موارد تایید شده از مرز ۲۵ هزار نفر عبور کرد.

اروپا

نروژ که غول نفتی دریای شمال است تا چهارشنبه گذشته ۱۴۴۲ مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ داشت و به سرعت به اقدامات اضطراری نظیر بستن مرزها، تعطیلی مدارس و سایر موسسات دولتی و خصوصی مبادرت کرد.

انگلیس که موفق نشده است وخیم بودن وضعیت بیماری کووید ۱۹ در ایتالیا را هضم کند، ۲۶۲۶ مورد ابتلا به این بیماری و ۱۰۳ مورد مرگ داشته است.

آمریکای جنوبی

ونزوئلا که بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد به دلیل شیوع ویروس کرونا تحت قرنطینه سراسری قرار گرفته است. آنچه در خصوص این کشور نگران کننده است، وضعیت ضعیف سیستم بهداشتی و ناکافی بودن شمار پزشکان و تجهیزات پزشکی یا حتی صابون و آب است.

ارزیابی وخامت اوضاع در ونزوئلا به دلیل سانسور اخبار دشوار است اما صندوق بین‌المللی پول حاضر نشده است به ونزوئلا برای مقابله با ویروس کرونا وام اعطا کند. این کشور تا چهارشنبه گذشته ۳۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا را اعلام کرد.

برزیل که روزانه حدود سه میلیون بشکه نفت تولید می‌کند، ورود مسافران خارجی از ونزوئلا، آرژانتین، بولیوی، پرو، کلمبیا، سورینام و گویان فرانسه را قدغن کرده است. شرکت نفتی دولتی پتروبراس در پی مثبت شدن تست کرونای شماری از کارمندانش، نشستهای خود را کاهش داده و از همکارانش در فرودگاهها پیش از رسیدن به سکوهای نفتی پایش سلامت به عمل می‌آورد.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، در مکزیک، دولت آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رییس جمهور این کشور تلاش می‌کند اوضاع را آرام نشان دهد و اصرار دارد که تهدید اپیدمی اغراق آمیز است. مکزیک با وجود تایید ابتلای ۱۱۸ نفر به ویروس کرونا، مرزهایش را نبسته است و روی بخت و اقبال حساب می کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

اخیرا مدیرکل شرکت "میزوهو سکیوریتیز" با اشاره به تصمیم تولیدکنندگان بزرگ برای افزایش عرضه به بازار و همزمان افت تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا، پیش بینی کرد قیمتهای نفت ممکن است منفی شود.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، پل سانکی، مدیرکل شرکت "میزوهو سکیوریتیز"، با اشاره به اقدام عربستان سعودی و روسیه برای عرضه بیشتر نفت به بازار و افت تقاضا که در پی شیوع ویروس کرونا و محدود شدن فعالیتهای اقتصادی تشدید شده است، اظهار کرد: قیمتهای نفت ممکن است منفی شوند اما در واقعیت، سطح ذخایر نفت پیش از این وقایع هم رو به افزایش بود.

شبکه سی ان ان به نقل از سانکی نوشت: تقاضای جهانی برای نفت حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز است. اما پیامدهای اقتصادی ناشی از اپیدمی کرونا ممکن است ۲۰ درصد از تقاضا را کاهش دهد. چنین اتفاقی ۲۰ میلیون بشکه در روز به مازاد عرضه در بازار اضافه خواهد کرد که به سرعت از ظرفیت مخازن نفت فراتر خواهد رفت و تولیدکنندگان را ناچار می‌کند به مشتریانشان برای دریافت نفت پول پرداخت کنند و به این ترتیب قیمتهای نفت منفی می‌شود.

دولت آمریکا با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی، قصد دارد در هفته‌های آینده از ایالتهای تولیدکننده نفت مجموعا ۷۷ میلیون بشکه نفت خریداری کند اما این اقدام تنها می‌تواند با نرخ دو میلیون بشکه در روز صورت بگیرد و میزان زیادی نفت همچنان بدون خریدار خواهد ماند.

قیمت نفت برنت هفته گذشته به پایین‌ترین حد در ۱۷ سال اخیر سقوط کرد. اگر رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا باعث افت بیشتر تقاضا برای نفت شود، پیامد فاجعه آمیزی برای صنعت نفت آمریکا خواهد شد.

نفت وست تگزاس اینترمدیت هفته گذشته ۲۹ درصد سقوط کرد و به ۲۲ دلار در هر بشکه رسید.

تمهیداتی که تولیدکنندگان برای پوشش ضررهای احتمالی پیش بینی کرده‌اند، برای مدتی از آنها حمایت کرده و اجازه می‌دهد به تولید ادامه دهند اما در حالی که تولیدکنندگان باید تولیدشان را کاهش دهند، احتمالا به تولید و ذخیره کردن نفت ادامه می‌دهند.

فرانسیسکو بلانش، استراتژیست کالا در بانک "امریکا مریل لینچ" در گزارش فاکس بیزنس هشدار داد که نابودی تقاضا بر اثر شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه باعث خواهد شد سطح مخازن نفت ۹۰۰ میلیون بشکه درسه ماهه دوم امسال رشد کند. بنا بر برآورد وی، مخازن نفت جهان در حال حاضر حدود ۱.۵ میلیارد بشکه ظرفیت موجود دارند.

چین همواره به ساخت ظرفیت نگهداری نفت مشغول بوده و معمولا کمبود ظرفیت داشته است اما اکنون در موقعیت خوبی برای سود بردن از قیمتهای پایین نفت قرار دارد.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، تحت یک سناریوی تیره و تار، اگر بازار نتواند برای مازاد نفت عرضه شده خریداری پیدا کند، قیمتها به شدت افت کرده و تولید نفت ضررده شود و اقتصاد کشورهای ضعیف‌تر اوپک دچار فروپاشی می‌شوند و حتی ذخایر ارزی تولیدکنندگان قدرتمندتری مانند عربستان سعودی و روسیه ممکن است به اتمام برسد. چنین شرایطی ممکن است به نوعی صلح میان تولیدکنندگان برای تقویت قیمتها و کاهش تولید منجر شود.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر انرژی آمریکا اظهار کرد، اتحاد نفتی با عربستان سعودی یکی از ایده‌های متعددی است که از سوی سیاستگذاران آمریکایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته اما هنوز به یک پیشنهاد رسمی تبدیل نشده است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، دن برویت در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه در گزارشی نوشته بود: مقامات وزارت انرژی آمریکا تلاش می کنند دولت ترامپ را متقاعد کنند به عربستان سعودی پیشنهاد کند اوپک را ترک کرده و با آمریکا برای تثبیت قیمتهای نفت در بازار همکاری کند.

قیمتهای نفت در دو هفته گذشته که عربستان سعودی و روسیه جنگ قیمت را آغاز کردند و ویروس کرونا باعث افت شدید تقاضا شد، بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است. قیمت نفت آمریکا که هفته گذشته ۲۹ درصد کاهش داشت، روز دوشنبه حدود ۲۲ دلار در هر بشکه معامله شد که پایینترین قیمت از زمان تهاجم آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۱ است.

دولت آمریکا بزودی نماینده ویژه ای از وزارت انرژی به عربستان سعودی خواهد فرستاد تا به بهبود مذاکرات میان دو کشور کمک کند.

برویت به تلویزیون بلومبرگ گفت: دولت ترامپ در خصوص تحولات بازار نفت وارد تلاشهای دیپلماتیک خواهد شد و وی با مایک پمپئو، وزیر خارجه در این خصوص همکاری خواهد کرد.

در این بین، منابع آگاه به رویترز اظهار کردند: عربستان سعودی هنوز عرضه نفت خود را به میزان قابل توجه افزایش نداده است که نشان می دهد با وجود جنگ قیمت میان تولیدکنندگان بزرگ، تقاضای چندانی برای عرضه بالاتر وجود ندارد.

عربستان سعودی پس از فروپاشی پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس، تصمیم گرفت از ماه مه بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت صادر کند.

به گفته منابع آگاه، صادرات نفت عربستان سعودی تاکنون در مارس به میزان چشمگیری پایینتر بوده و با آمار فوریه تغییر چندانی نداشته است.

یک منبع آگاه گفت: صادرات نفت عربستان سعودی در مارس ۷.۳ میلیون بشکه در روز بوده و میزان عرضه پایینتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز است. آمار نفتکش موسسه رفینیتیو آیکان حتی صادرات را از این هم کمتر برآورد کرده و پایین هفت میلیون بشکه در روز تخمین زده است.

عربستان سعودی در قیمت فروش رسمی برای بارگیری نفت در آوریل تخفیف قابل توجهی به خریداران ارایه کرده و قصد دارد از ماه آینده به منظور صادرات نفت بیشتر، فعالیت پالایشگاههای داخلی را کمتر کند.

پیش از فروپاشی همکاری نفتی اوپک پلاس، ریاض به منظور نشان دادن حسن نیت خود تولیدش را در فوریه به ۹.۷۸ میلیون بشکه در روز رسانده بود که بسیار پایینتر از سقف تولید ۱۰.۱۴ میلیون بشکه در روز تعیین شده برای این کشور از سوی اوپک بود.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از رییس شرکت تات نفت نوشت: افزایش تولید در آوریل به دلیل تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار جهانی انرژی اقدام اشتباهی خواهد بود. اظهارات وی نشان می دهد که در پی فروپاشی قیمتهای نفت، ممکن است تولیدکنندگان روسی از برنامه خود برای افزایش تولید عقب نشینی کنند. نیل ماگونوف، مدیرعامل شرکت تات نفت این اظهارات را پس از دیدار مدیران شرکتهای نفتی با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه بیان کرد.

بر اساس اخبار نفت رویترز، نواک پس از شکست مذاکرات اوپک پلاس گفته بود تمامی محدودیتها برای تولید نفت از آغاز آوریل برداشته می شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر امید به توافق دولتمردان آمریکایی در خصوص بسته کمک اقتصادی دو تریلیون دلاری به منظور تعدیل اثرات شیوع ویروس کرونا، افزایش یافت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۶۲ سنت معادل ۲.۳ درصد افزایش، به ۲۷ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۷۶ سنت معادل ۳.۳ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه رسید.

بانک مرکزی آمریکا روز دوشنبه مجموعه ای از اقدامات اضطراری را به منظور حمایت از اقتصاد کشور در بحبوحه محدودیتهای تجارت برای مقابله با گسترش اپیدمی کرونا به اجرا گذاشت. در حالی که بسته کمک اقتصادی دو تریلیون دلاری به دلیل اختلاف نظر قانونگذاران در روز دوشنبه همچنان در سنا مانده بود، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا به حصول توافق در خصوص این بسته ابراز اطمینان کرد.

اقدامات محرک اقتصادی مذکور ارزش دلار را در نتیجه افزایش نقدینگی پایین برد. شاخص دلار روز سه شنبه ۰.۵ درصد افت کرد.

ضعیف شدن دلار قیمت نفت را که به این ارز معامله می شود، تقویت کرد.

در این بین، بانک بارکلیز روز سه شنبه پیش بینی خود از قیمتهای نفت در سال ۲۰۲۰ را با اشاره به فشار نزولی ناشی از جنگ قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه و افت شدید تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش داد.

این بانک دورنمای هر دو شاخص قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۰ را ۱۲ دلار کاهش داد و به ترتیب ۳۱ و ۲۸ دلار در هر بشکه پیش بینی کرد.

بر اساس اخبار نفت رویترز، تحلیلگران این بانک اظهار کردند: قیمتهای نفت تا زمانی که اپیدمی کرونا مهار نشود، تحت فشارهای کاهشی خواهد ماند و حتی عربستان سعودی و روسیه هم از تبعات ریزش قیمتهای نفت مصون نخواهند ماند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

افت شدید تقاضا برای نفت و قیمتها به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ با جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه مصادف شده است در حالی که بازار نفت برای بازیابی توازن خود به همکاری میان تولیدکنندگان بزرگ نیاز دارد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، پیش‌بینی‌های بسیار بدبینانه‌ای در خصوص تقاضا برای نفت وجود دارد. تحلیلگران از گروه گلدمن ساکس گرفته تا مک کواری و شرکت بازرگانی ترافیگورا انتظار دارند تقاضا برای نفت بین هشت تا ۱۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند. شرکت مشاوره "آی اچ اس مارکیت" پیش بینی کرده است بازارهای نفت جهان احتمالا با بزرگترین مازاد عرضه نفت که تاکنون مشاهده شده است، روبرو خواهند شد که مقابله با آن برای هر تولیدکننده‌ای خواه در قالب یک گروه یا به تنهایی دشوار خواهد بود. و روشن است که فعلا تولیدکنندگان قصد همکاری برای مقابله با مازاد عرضه در بازار را ندارند.

در مدت دو هفته، وضعیت عربستان سعودی از تهدید به شکایت و اقدام قانونی در آمریکا علیه محدودیت عرضه به تهدید و اقدام علیه سرازیر کردن نفت به بازار تغییر کرد. سران سعودی می‌دانند کسانی که از آنها برای دستکاری در بازار و بالا بردن قیمتها شاکی بودند، اکنون همان عده‌ای هستند که این کشور را به دامپینگ نفت متهم می‌کنند. بنابراین تعجبی ندارد که تمایلی به رفتن برای نجات کسی ندارند. هیچ تردیدی وجود ندارد که بمحض شکایت مصرف کنندگان از هزینه پر کردن باک خودرویشان، دوباره رویه این عده تغییر خواهد کرد.

نابودی تقاضا برای نفت که ناشی از شیوع ویروس کرونا است، مدتی طول خواهد کشید و زمانی خواهد رسید که دوباره دنیا به تولید نفت از سوی همه کشورها نیاز خواهد داشت. منطقی نیست که تولیدکنندگان دیگر اجازه دهند صنعت شیل آمریکا سهم آنها را ببلعد. چرا آمریکا یا سایر تولیدکنندگان بزرگ انتظار دارند دیگران تولیدشان را قربانی کنند در حالی آنها هیچ وقت تمایلی نداشتند چنین فداکاری به خرج دهند؟ خرید نفت از تولیدکنندگان آمریکایی برای پر کردن مخازن نفتی استراتژیک آمریکا ممکن است راه حل موقتی باشد اما طولی نخواهد کشید که ظرفیت این مخازن هم تکمیل شود.

مقابله با بحران نفت همانند بحرانهای سلامتی و اقتصادی به واکنش بین‌المللی مشترک و دولتمردانی که شایسته مدیریت هستند، نیاز دارد. اما در شرایط فعلی همه در چرخه متهم کردن یکدیگر افتاده‌اند. در حالی که به نظر می‌رسد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی از وضعیت فعلی که سایر تولیدکنندگان را برای بقا به تکاپو انداخته، خوشنود است؛ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید تسلیم اخاذی نفتی سعودی‌ها نمی‌شود. اگرچه روسیه ترجیح می‌دهد قیمتهای نفت بالاتر باشد اما به تنهایی یا با گروه کوچکی از تولیدکنندگان برای تقویت قیمتها آماده نیست. در این بین، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از سوی گروهی از سناتورها برای اعمال تعرفه واردات یا تحریمهای دیگر علیه نفت عربستان سعودی و روسیه تحت فشار قرار گرفته است.

اما زمان برای انداختن تقصیر به گردان دیگران سپری شده است. این که عربستان سعودی و روسیه با آغاز حذف سقف تولید و افزایش آن کار درستی انجام داده‌اند یا خیر بهرحال هر گونه راه‌کاری اکنون به همکاری فراتر از اوپک و گروه اوپک پلاس نیاز خواهد داشت. ترامپ پنج شنبه گذشته اظهار کرد: به وقتش در دعوای نفتی عربستان سعودی و روسیه دخالت خواهد کرد اما به زمان آن اشاره نکرد. معلوم نیست رییس جمهور آمریکا از مهارتهایش برای کسب توافق استفاده خواهد کرد یا همان طور که سناتورهای آمریکایی وی را تحت فشار قرار داده‌اند، به تحریم نفت این کشورها متوسل می‌شود. آمریکا، عربستان سعودی و روسیه بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان هستند و اگر نتوانند در خصوص محدودیت عرضه موقتی و نجات بازار به توافق برسند، شرکتهای نفتی در همه جا زیان خواهند دید.

بر اساس اخبار نفت بلومبرگ، در حالی که چنین توافقی آسان نخواهد بود اما نشانه‌های تمایل برای کمک به تحقق چنین امری مشاهده شده است. رگولاتور نفت شیل آمریکا آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرده است. عربستان سعودی و روسیه تصمیم گرفته‌اند تولیدکنندگان پرهزینه خارج از گروه اوپک پلاس بالاخره باید سهمی از متوازن کردن بازار را پرداخت کنند در غیراین صورت تولیدکنندگان پرهزینه بهایش را پرداخت خواهند کرد.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

صنعت نفت شیل آمریکا به حدی ضررده شده که حتی ایالت تگزاس درصدد بررسی تعیین سهم تولید برای شرکتهای این حوزه است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، رایان سیتون، کمیسر "کمیسیون خط آهن تگزاس" در مقاله‌ای در بلومبرگ این ایده را مطرح کرد که این رگولاتور یک کاهش ۱۰ درصدی تولید را اعمال کند. در صورت چنین اقدامی، برای نخستین بار از دهه ۱۹۷۰ خواهد بود که این رگولاتور به ساماندهی تولید نفت می‌پردازد.

اگرچه محدودیت تولید نفت ممکن است به تقویت قیمتها کمک کند اما علاقه سرمایه‌گذاران به این بخش را کاملا از بین می‌برد و باید دید چنین ایده‌ای به مرحله اجرا می‌رسد یا خیر.

این وضعیت که صنعت نفت شیل آمریکا در آن گرفتار شده و با بحران بقا روبروست، نتیجه یک دهه حفاری غیرسودآور است. موسسه تحلیل مالی و اقتصاد انرژی (IEEFA) درگزارش جدیدی به بررسی عملکرد مالی این صنعت پرداخت و نشان داد ۳۴ شرکت شیل در طی یک دهه گذشته مجموعا ۱۸۹ میلیارد دلار بیش از آنچه به دست آورده‌اند، هزینه کرده‌اند که شامل ۲.۱ میلیارد دلار نقدینگی منفی در سال گذشته بوده است.

صنعت نفت شیل آمریکا تولید نفت را طی ۱۰ سال گذشته به میزان چشمگیری افزایش داد و کمک کرد آمریکا به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود. با این حال از نظر مالی رونق تولید باعث ضرر مالی بی‌وقفه شد.

طبق گزارش این موسسه، ۳۴ شرکت مورد بررسی که شامل نامهای بزرگی مانند هس، ماراتون و پایونیز نچرال ریسورسز هستند، در یک دهه گذشته هر سال جریان نقدینگی منفی داشته‌اند.

اگرچه قابل درک است که شرکتهای حفاری در فاصله رکود سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ ضررده بودند اما از میان این ۳۴ شرکت تنها شش شرکت در فاصله سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ جریان نقدینگی مثبت گزارش کردند. چنین ارزیابی برای یک صنعت که به کاهش هزینه، نوآوری فنی، آمار بزرگ و دیجیتالی شدن بالیده است، کاملا منفی است.

بخش انرژی بدترین عملکرد را در میان شرکتهای شاخص "اس اند پی ۵۰۰" در بیش از یک دهه گذشته داشته است و عملکرد منفی این بخش حتی پیش از شیوع جهانی ویروس کرونا و فروپاشی توافق اوپک پلاس بوده که باعث شد قیمت شاخص وست تگزاس اینترمدیت به ۲۲ دلار در هر بشکه سقوط کند و قیمتها ممکن است در هفته‌های آینده سقوط بیشتری پیدا کند.

کاهش گسترده هزینه‌ها و اخراج کارکنان در جریان است و همزمان ورشکستگیها افزایش پیدا کرده است.

اعمال کاهش اجباری تولید نفت از سوی رگولاتورهای تگزاس که بعید به نظر می‌رسد، تاثیر چندانی در حذف اشباع عرضه نفت در بازار جهانی نخواهد داشت. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند: کاهش عرضه تاثیر اندکی در جبران افت هشت میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت خواهد داشت و از سرریز شدن مخازن نفت در چند ماه آینده نمی‌تواند جلوگیری کند.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، در ابتدای سال ۲۰۲۰ و حتی پیش از شروع شیوع ویروس کرونا شرکتهای نفت شیل آمریکا در قیمت ۵۰ دلار وست تگزاس اینترمدیت تحت فشار مالی قرار گرفته بودند. اکنون که قیمتها از این سطح بسیار پایین‌تر رفته است، چرخهای این صنعت از گردش می‌افتد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

غول‌های نفتی شامل گروه انرژی فرانسوی توتال و شرکت شل در پی افت شدید قیمتهای نفت و تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، به کاهش چشمگیر هزینه‌ها و توقف برنامه بازخرید سهام خود اقدام می‌کنند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت توتال اظهار کرد که با قیمت ۳۰ دلار هر بشکه نفت، این شرکت کاهش هزینه به میزان بیش از سه میلیارد دلار را هدف قرار داده است.

پویانه در پیام ویدیویی به کارکنان توتال در پنج شنبه گذشته گفته بود: این گروه با سه بحران شیوع ویروس کرونا، سقوط قیمتهای نفت به دلیل افت شدید تقاضای جهانی و بحران تغییرات جوی روبروست. توتال در مواجهه با این بحران باید اقدام کند.

مدیرعامل توتال گفت: از ۳.۳ میلیارد دلار کاهش هزینه، ۲.۵ میلیارد دلار مربوط به بخش اکتشاف و تولید، ۳۰۰ میلیون دلار از بخش گاز، نیرو و تجدیدپذیرها و ۳۰۰ میلیون دلار از پالایش و مواد شیمیایی و ۲۰۰ میلیون دلار از بخش بازاریابی و خدمات خواهد بود.

این شرکت همچنین ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی هزینه عملیاتی در سال ۲۰۲۰ را در مقایسه با سال ۲۰۱۹ هدف گرفته است در حالی که پیش از این برای صرفه جویی ۳۰۰ میلیون دلاری برنامه ریزی کرده بود و برنامه بازخرید سهام خود را متوقف می‌کند.

توتال برای بازخرید سهام خود به میزان دو میلیارد دلار در سال میلادی جاری برنامه ریزی کرده بود و تاکنون ۵۰۰ میلیون دلار را بازخرید کرده بود. بنابراین با توقف این برنامه، ۱.۵ میلیارد دلار صرفه جویی می‌کند.

پویانه اعلام کرد استخدام به طور کامل متوقف نمی‌شود اما به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل توتال گفت: بازارها در حال حاضر نوسان زیادی دارند اما نقدینگی توتال بالا بوده و بیش از ۱۰ میلیارد دلار است. ما می‌توانیم با این بحران مالی مقابله کنیم.

غول نفتی شل هم هزینه سرمایه خود برای سال ۲۰۲۰ را به میزان حدود پنج میلیارد دلار پایین برده و دور بعدی برنامه بازخرید سهام خود را متوقف کرد. این شرکت اعلام کرد هزینه سرمایه سال ۲۰۲۰ را از حدود ۲۵ به ۲۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داد و با این اقدام هشت تا ۹ میلیارد دلار نقدینگی آزاد می‌کند. همچنین هزینه‌های عملیاتی را در ۱۲ ماه آینده در مقایسه با سطح سال ۲۰۱۹ به میزان سه تا چهار میلیارد دلار در سال کاهش خواهد داد.

شرکت نفتی نروژی Aker BP هم به دلیل شیوع ویروس کرونا، با هدف کاهش هزینه سرمایه و اکتشاف به میزان ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۰، قصد دارد پروژه‌های تایید نشده را به تعویق بیاندازد. این شرکت اعلام کرد هزینه سرمایه برای امسال به ۱.۲ میلیارد دلار و هزینه اکتشاف به ۴۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا خواهد کرد در حالی که در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ انتظار دارد هزینه سرمایه پایین یک میلیارد دلار باشد.

کارل جانی هرسویک، مدیرعامل شرکت Aker BP اظهار کرد: با اقداماتی که اکنون در پیش گرفته‌ایم این شرکت برای رویارویی با وضعیت پرچالش بازار آماده است و ما منابع مالی برای پیگیری فرصتهای رشد پیش روی خود داریم.

این شرکت هنوز نظرش درباره پرداخت سود سهام را تغییر نداده است اما هیات مدیره باید تاثیر افت قیمتهای نفت و شیوع ویروس کرونا را روی حسابهای مالی بررسی کند.

شرکت Aker BP پیش از این اعلام کرده بود قصد دارد ۸۵۰ میلیون دلار سود سهام در سال ۲۰۲۰ پرداخت کند و میزان پرداختی را تا سال ۲۰۲۳ هر سال ۱۰۰ میلیون دلار افزایش می‌دهد.

شرکت اکوئینور که بزرگترین شرکت نفت و گاز نروژ است، اوایل هفته جاری اعلام کرد برنامه پنج میلیارد دلاری بازخرید سهام را به دلیل شیوع ویروس کرونا و افت قیمتهای نفت متوقف کرده است.

شرکت آمریکایی اکسون موبیل هم به پیمانکاران و فروشندگانش در خصوص کاهش سرمایه و هزینه‌های عملیاتی اطلاع داده و بمحض نهایی شدن برنامه‌هایش آنها را اعلام خواهد کرد.

بر اساس اخبار نفت رویترز، شرکت آمریکایی شورون هم پس از سقوط بیش از یک سوم ارزش این شرکت در پی افت شدید قیمتهای نفت، اعلام کرده که به دنبال راهی برای کاهش هزینه‌ها است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

معاون شرکت نفت لوک اویل (از شرکت‌های نفتی بزرگ روسیه) پیش بینی کرد: قیمت نفت در بازار جهانی ممکن است به زیر ۲۰ دلار برای هر بشکه سقوط کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از خبرگزاری دولتی تاس، لئونید فدون روز پنجشنبه گفت: سقوط بهای نفت ممکن است در بشکه ای ۱۵-۲۰ دلار متوقف شود.

وی درباره پیش بینی سقوط بهای نفت افزود: ما تجزیه و تحلیل فنی کردیم. البته مانند هر آنالیز فنی این براورد و ارزیابی ما تخمینی است.

معاون شرکت لوک اویل گفت: بر اساس نتیجه تجزیه و تحلیل فنی، سطح نخست مقاومت در برابر کاهش بهای نفت در بازار جهانی در زمان حاضر دیده می شود.

وی ادامه داد: ما شاهد هستیم که این سطح بشکه ای ۳۲ دلار است و سطح دوم مقاومت دربرابر سقوط بهای نفت بین ۱۵ تا ۲۰ دلار برای هر بشکه خواهد بود.

توافق نفتی میان اوپک و روسیه حدود دو هفته پیش، پس از مخالفت روسیه با کاهش تولید بیشتر به دلیل شیوع کرونا پس از سه سال پایان یافت.

پیش از برگزاری این جلسه نیز انتظار می‌رفت توافق با مخالفت روسیه همراه شود. رییس جمهوری روسیه پیشتر از قیمت‌های کنونی نفت دفاع کرده بود و به همین دلیل ‌مخالفت این کشور با تعمیق توافق تولید، دور از ذهن نبود.

عربستان سعودی پس از لغو توافق، به برخی کشورهای خریدار نفت خود پیشنهاد فروش نفت به بهای ۲۵ دلار کرد و این مساله روند کاهش بهای نفت را سرعت بخشید.

پیش‌بینی تحلیل‌گر نروژی؛ سقوط قیمت نفت تا ۱۰ دلار

«یاراند ریستاد» Jarand Rystad از برجسته ترین تحلیلگران در حوزه اقتصاد نفت پیش بینی کرد که سیر نزولی این بهای این کالای راهبردی ادامه خواهد یافت به گونه‌ای که احتمالا به ۱۰ تا ۱۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز گذشته قیمت نفت دریای شمال با سقوط ۱۴ درصدی به ۲۴.۶۷ دلار و نازل ترین قیمت از سال ۲۰۰۳ (۸۲-۱۳۸۱) رسید. ریستاد در گفت و گو با یک روزنامه نروژی این موضوع را عجیب ترین رویداد توصیف کرد و این بحران اقتصادی را با بحران های نفتی سال ۱۹۸۶ (۶۵-۱۳۶۴) و حادثه چرنوبیل قیاس کرد.

این تحلیلگر نروژی انتظار دارد که ویروس همه گیر کرونا و جنگ قیمت نفت بین عربستان و روسیه قیمت ها را به میزان ۱۵ تا ۱۰ دلار در هر بشکه کاهش خواهد داد.

اگرچه بهای نفت برنت بعد از چند روز سیر نزولی، ساعاتی پیش حدود ۵ درصد افزایش یافت، اما در مجموع، گزارش ها حاکی از ادامه سیر افت بهای نفت در بازارهای جهانی است.

در پی شکست نشست اوپک برای توافق بر سر ادامه کاهش تولید نفت به علت گسترش ویروس کرونا، قیمت های نفت جهانی از حدود ۶۶ دلار در هر بشکه به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است که بیشترین سقوط در قیمت نفت از زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ (۷۰-۱۳۶۹) است.

نگرانی روسیه از تداوم کاهش قیمت نفت

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با ابراز نگرانی از کاهش پی درپی قیمت نفت اعلام کرد: کاهش قیمت نفت به سود دولت روسیه نیست و این کشور به دنبال راهی برای افزایش قیمت نفت است.

دمیتری پسکوف امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران و در واکنش به بازگشت روسیه به توافق اوپک پلاس با بیان این مطلب افزود: همه می دانیم که قیمت فعلی نفت به هیچ وجه به سود دولت روسیه نیست و ما می خواهیم که قیمت ها بالا برود.

وی در پاسخ به این پرسش که روسیه قصد بازگشت به توافق اوپک پلاس را برای کنترل قیمت ندارد، گفت: این اقدام بستگی به وضعیت بازارهای بین المللی دارد و شرایط تکلیف ما را روشن خواهد کرد.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

درآمد روسیه از فروش نفت و گاز به دلیل سقوط قیمتهای نفت ۳۹.۵ میلیارد دلار (سه تریلیون روبل) کمتر از میزان پیش بینی شده خواهد بود.

به گزارش اخبار انرژی پست ۲۴، اپیدمی ویروس کرونا و فعالیت اقتصادی کمتر به همراه ریزش قیمتهای نفت که پس از فروپاشی پیمان اوپک پلاس تشدید شد، امسال روی بودجه روسیه تاثیر می گذارد و احتمالا این کشور را با کسری بودجه مواجه می کند.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه اظهار کرد: اقتصاد روسیه آن طور که پیش از این امید می رفت، نخواهد بود و عامل قیمت نفت به تنهایی درآمد بودجه روسیه را حدود ۳۹.۵ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. البته روسیه در صورت کسری بودجه از ذخایر صندوق سرمایه ملی استفاده خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران گازپروم بانک، این صندوق ذخایر ارزی کافی برای جبران درآمد کمتر بودجه به مدت بیش از پنج سال را دارد.

هفته گذشته پس از فروپاشی قیمت نفت که در نتیجه جنگ قیمت نفت میان روسیه و عربستان سعودی شدت گرفت، وزارت دارایی روسیه اعلام کرده بود مسکو منابع کافی برای پوشش کسری بودجه ناشی از سقوط قیمتهای نفت به ۲۵ تا ۳۰ دلار به مدت شش تا ۱۰ سال دیگر دارد.

قیمت نفت اورال که گرید نفتی صادراتی روسیه است در نتیجه سقوط ۳۰ درصدی شاخصهای قیمت جهانی نفت، به پایین ۴۲.۴۰ دلار در هر بشکه رسیده است. بودجه روسیه بر مبنای قیمت ۴۲.۴۰ دلار نفت اورال تنظیم شده است با این حال صندوق سرمایه ملی روسیه تا اول مارس دارایی نقدی به ارزش ۱۵۰.۱ میلیارد دلار معادل ۹.۲ درصد تولید ناخالص داخلی روسیه داشته است.

بر اساس اخبار نفتی اویل پرایس، قیمتهای پایینتر نفت با توجه به افت شدید تقاضا در نتیجه شیوع ویروس کرونا و سیل عرضه نفت ارزان به بازار، احتمالا برای مدتی ادامه خواهد داشت. روسیه و عربستان سعودی در پی اختلاف بر سر سیاست تولید نفت وعده داده اند نفت بیشتری به بازار عرضه خواهند کرد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

شرکت خدمات میدان نفتی هالیبرتون در واکنش به ریزش قیمت نفت و کاهش هزینه صنعت نفت شیل در بحبوحه جنگ قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا، ۳۵۰۰ کارمند خود را به مدت دو ماه به مرخصی اجباری فرستاد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، هالیبرتون اعلام کرد این ۳۵۰۰ کارمند طی این مدت به صورت یک هفته در میان کار خواهند کرد و تنها برای هفته ای که کار می کنند حقوق دریافت خواهند کرد.

صنعت نفت شیل آمریکا در پی سقوط شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت به پایین ۳۰ دلار در هر بشکه، روی کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی هزینه متمرکز شده و تصمیم هالیبرتون هم در این راستا گرفته شده است.

سخنگوی این شرکت خدمات نفتی اظهار کرد: ما بر این باوریم که چنین برنامه‌ای به ما اجازه می‌دهد هزینه هایمان را به بهترین نحو مدیریت کنیم و در طی شرایط دشوار بازار به نفع کارمندان عمل کنیم.

هالیبرتون بزرگترین فراهم کننده خدمات شکاف هیدرولیک در منطقه شیل آمریکا است و با وجود تشکیلات بزرگی که دارد، از ریزش قیمتها تحت فشار قرار گرفته و ارزش سهام این شرکت در مدت چهار هفته گذشته ۷۰ درصد سقوط کرده و به بالای سهمی شش دلار رسیده است.

مشکلات بیشتر در راه است. حداقل یک تولیدکننده شیل از شرکتهای خدمات نفتی درخواست کرده است قیمتهایشان را حداکثر ۲۵ درصد کاهش دهند تا به کشورهای اکتشاف و تولید در بحران جدید کمک کنند.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، بررسی اخیر شرکت ریستاد انرژی نشان داده است که تنها ۱۶ شرکت اکتشاف و تولید فعال در مناطق شیل آمریکا هزینه های چاه نفتی پایین ۳۵ دلار در هر بشکه دارند که در میان آنها اکسون موبیل، شورون، دوون انرژی و ئی او جی ریسورسز به چشم می خورند اما این شرکتها هم اعلام کرده اند هزینه های خود را کاهش خواهند داد.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت روز پنج شنبه افزایش پیدا کرد اما با تردید سرمایه گذاران نسبت به موثر بودن اقدامات محرک اقتصادی بانکهای مرکزی در برابر صدمات اقتصادی شیوع ویروس کرونا بخشی از این افزایش را از دست داد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۳۷ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش، به ۲۵ دلار و ۲۵ سنت رسید در حالی که اوایل معاملات تا سطح ۲۷ دلار و ۱۹ سنت پیش رفته بود. شاخص قیمت نفت برنت روز چهارشنبه ۱۳ درصد سقوط کرده بود.

بهای معاملات آتی نفت آمریکا با یک دلار و ۴۴ سنت معادل ۷.۱ درصد افزایش، به ۲۱ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت آمریکا روز گذشته ۲۵ درصد سقوط کرده بود و اوایل معاملات روز پنج شنبه حدود ۲۰ درصد افزایش داشت.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره اظهار کرد: پس از ریزش ۲۴ درصدی قیمتهای نفت در روز گذشته نشانه هایی از توقف فروش گسترده مشاهده شد که تحت تاثیر بسته های محرک اقتصادی و مالی سران آمریکا و اتحادیه اروپا بود. بسته های محرک مالی و پولی تاثیر چندانی در بهبود تقاضا برای انرژی نخواهد داشت اما به احیای اعتماد به اقتصاد جهانی کمک می کند.

بانک مرکزی اروپا پس از نشست فوری روز چهارشنبه، یک برنامه خرید اضطراری اوراق قرضه به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو را آغاز کرده است و ژاپن هم در نظر دارد در مواجهه با خطر رکود پس از انقباض شدید رشد اقتصادی، به شهروندانش کمک نقدی عرضه کند.

تحلیگران برآورد رشد اقتصادی چین که خاستگاه شیوع ویروس کرونا است را به پایینترین حد از زمان پایان انقلاب فرهنگی این کشور در سال ۱۹۷۶ رساندند که به معنای تیره شدن بیشتر دورنمای دومین اقتصاد بزرگ جهان و تقاضای این کشور برای نفت است.

بر اساس اخبار نفت رویترز، شیوع ویروس کرونا هیچ نشانی از کاهش در سطح بین المللی ندارد و کشورهای جهان به تدابیری مانند بستن مرزهای خود روی آورده اند تا با شیوع ویروس کرونا مقابله کنند. این ویروس تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر را در جهان آلوده کرده و بیش از هشت هزار نفر قربانی گرفته است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

در پی اقدام شرکت پتروناس در تخلیه کارکنانش از یک میدان نفتی در عراق به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، دولت این کشور مجبور شد تولید ۹۵ هزار بشکه در روز نفت این میدان را متوقف کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، شرکت مالزیایی پتروناس که اپراتور میدان نفتی غراف در جنوب عراق است، کارکنانش را از این پایگاه خارج کرد. مقامات این میدان نفتی به رویترز گفتند: پتروناس بدون مشورت با مقامات محلی چنین اقدامی انجام داده است.

مقامات عراقی که از تخلیه کارکنان پتروناس اطلاع نداشتند ناچار شدند تولید این میدان نفتی را متوقف کنند اما سرگرم کار برای ازسرگیری تولید آن هستند.

بر اساس اخبار نفتی اویل پرایس، شیوع ویروس کرونا به طرق مختلف روی فعالیت شرکتهای نفتی تاثیر گذاشته و بسیاری از آنها را ناچار کرده است برای حفظ سلامت کارکنانشان آنها را به دورکاری بفرستند. شرکتهای نفتی در آمریکا از کارمندان دفتری خود خواسته اند دورکاری کنند و برای کارکنان بخشهایی که امکان دورکاری وجود ندارد، چک سلامت انجام می دهند. شرکتهای اکسون موبیل، BP، کیندر مورگان و شل از جمله شرکت‌هایی بوده‌اند که از کارمندان دفتری خود خواسته اند به دورکاری بروند.

برای عراق که دومین تولیدکننده بزرگ نفت عضو اوپک است، شیوع ویروس کرونا تنها یک خطر سلامتی برای کارکنان میادین نفتی نیست بلکه مشکلات مالی جدی را به وجود آورده است. این کشور که برای ۹۵ درصد از درآمد بودجه خود به درآمد نفتی وابسته است، کمترین تنوع اقتصادی را در میان تولیدکنندگان منطقه خاورمیانه دارد و ریزش قیمت نفت احتمالا این کشور را ناچار خواهد کرد پروژه‌های عمرانی و انرژی خود را متوقف کند. همچنین عراق ممکن است مجبور شود برای تامین کسری بودجه امسال به استقراض در بازار بین‌المللی متوسل شود.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است قصد دارد از ماه مه نفت کمتری برای تولید نیرو مصرف کرده و بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت صادر کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، وزارت انرژی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور قصد دارد از گازی که توسط تاسیسات فدهیلی تولید می‌شود برای جبران مصرف داخلی حدود ۲۵۰ هزار بشکه در روز نفت استفاده کند. این امر عربستان سعودی را قادر خواهد ساخت صادرات نفت خود را در ماههای آینده به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

با این حال وزارت انرژی عربستان سعودی به میزان صادرات این کشور در آوریل اشاره نکرد. پیش از این مقامات سعودی اعلام کرده بودند که میزان عرضه نفت در ماه میلادی آینده را به رکورد ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهند داد.

این برنامه نشان می‌دهد که عربستان تمایل دارد با استفاده از عرضه وسیع نفت خود، استراتژی نفتی بقای قویترینها را اجرا کند. ریاض بیش از یک دهم نفت جهان را تولید می کند و منابع مالی لازم برای بالا بردن هزینه تولیدکنندگان رقیب را دارد.

آرامکوی سعودی روز دوشنبه اعلام کرد احتمالا تولید بالاتر نفت که برای آوریل برنامه‌ریزی شده است، در ماه مه هم ادامه پیدا خواهد کرد و این شرکت مشکلی با قیمت ۳۰ دلار در هر بشکه ندارد.

عربستان سعودی هفته گذشته با اعلام این که برنامه‌ای را برای افزایش ظرفیت تولید خود راه اندازی خواهد کرد، به روسیه و سایر رقیبانش اعلام کرد آماده جنگ طولانی بر سر سهم بازار است.

نفت از زمان شکست مذاکرات میان تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک که به فروپاشی پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس منجر شد، بیش از ۴۰ درصد ریزش کرده و به کمتر از ۳۰ دلار در هر بشکه رسیده است.

وزیر نفت عراق در نامه ای که به اوپک ارسال کرد، خواستار نشست اضطراری میان اعضای اوپک و غیراوپک به منظور مذاکره در خصوص اقدام فوری برای کمک به توازن بازار شد.

در این نامه که توسط رویترز مشاهده شده است، ثامر غضبان، وزیر نفت عراق از محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک خواست به برگزاری دیدارهای فوق العاده گروه اوپک پلاس به منظور مذاکره در خصوص همه راههای ممکن برای متوازن کردن مجدد بازار نفت کمک کند.

بر اساس اخبار نفت رویترز، نشست کمیته فنی اوپک و غیراوپک که قرار بود روز چهارشنبه در وین برگزار شود، در پی به نتیجه نرسیدن تلاشهای میانجیگری میان عربستان سعودی و روسیه لغو شد.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت با نگرانیها نسبت به فلج شدن اقتصاد جهانی از شیوع ویروس کرونا، در معاملات روز چهارشنبه برای مدت کوتاهی به پایینترین حد خود در ۱۷ سال گذشته سقوط کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات نفت در نیویورک حداکثر ۲.۸ درصد سقوط کرد و به ۲۶ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید و اگر در این سطح بسته شود، پایینترین قیمت از ماه مه سال ۲۰۰۳ خواهد بود. آخرین باری که قیمت نفت در این سطح معامله شد اپیدمی سارس در آسیا شایع شده بود. نفت بخشی از ضررش را جبران کرد اما در معاملات پرنوسان هفته جاری همچنان بیش از ۱۵ درصد کاهش داشته است.

در حالی که سیاستگذاران سراسر جهان اقدامات بی سابقه‌ای را برای حمایت از اقتصادهایشان در برابر اپیدمی کرونا در پیش گرفته‌اند، فروپاشی تقاضا برای نفت و نگرانیها نسبت به عرضه بالا از سوی تولیدکنندگان بزرگ قیمتها را پایینتر می برد.

استفن اینس، استراتژیست بازار آسیا اقیانوسیه در این باره اظهار کرد: فکر نمی کنم به اوج سقوط قیمتها رسیده باشیم و قیمتهای نفت ممکن است به ۱۸ تا ۲۰ دلار در هر بشکه سقوط کنند.

بازارهای نفت با وجود اقدامات جهانی برای تعدیل اثرات اقتصادی شیوع ویروس کرونا آرام نشده‌اند. با وجود ازسرگیری برنامه خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمریکا و بهبود بازارهای سهام این کشور، نفت به دلیل سیگنال عربستان سعودی برای صادرات ۱۰ میلیون بشکه در روز در آوریل، به روند ریزشی خود ادامه داد.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت با چهار سنت کاهش، به ۲۶ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۲۶ سنت کاهش، به ۲۸ دلار و ۹۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز سه شنبه ۴.۴ درصد سقوط قیمت داشت.

قیمت بنزین در آمریکا پس از این که روز دوشنبه بزرگترین کاهش روزانه از سال ۲۰۰۵ را ثبت کرد، تا حدودی بهبود پیدا کرد و با سه درصد افزایش، به ۷۳.۲۵ سنت در هر گالن رسید.

بر اساس اخبار نفت بلومبرگ، شوکهای عرضه و تقاضا دورنمای وال استریت برای نفت را منفی کرده است. بانک گلدمن ساکس با اعلام این که مصرف نفت هشت میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است، قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت برنت در سه ماهه دوم امسال را به ۲۰ دلار در هر بشکه کاهش داد. بانک استاندارد چارترد هم پیش‌بینی کرد قیمتهای نفت در سه ماهه بعدی پایین ۲۰ دلار در هر بشکه خواهند ماند. شرکت میزوهو سکیوریتیز هشدار داد اگر عربستان و روسیه بازار را از عرضه لبریز کنند، قیمتهای نفت ممکن است منفی شوند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

بیش از دهها سناتور جمهوریخواه آمریکا در نامه‌ای به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی از وی خواستند در شرایطی که اقتصاد جهان مورد تهاجم ویروس کرونا قرار گرفته است، برای آرام کردن تنشها در بازار نفت اقدام کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، این سناتورها در نامه‌ای نوشتند: مشاهده دستورالعمل وزارت انرژی عربستان سعودی برای پایین بردن قیمتهای نفت و افزایش ظرفیت تولید، مایه نگرانی فوق العاده ای است. این امر باعث اختلال قیمتهای نفت در بازارهای مالی شده که پیش از این از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده بودند.

عربستان سعودی پس از این که با روسیه بر سر بهترین راه برای واکنش به شیوع ویروس کرونا به نتیجه نرسید، هفته گذشته وعده داد دنیا را از عرضه ارزان نفت لبریز کند. قیمتهای نفت در پی اعلام این تصمیم، به شدت سقوط کردند و به پایین سطحی رسیدند که برای سودآور ماندن تولید نفت شیل آمریکا ضروری است.

در بحبوحه فروپاشی بازار، هارولد هام، میلیاردر شیل و رییس هیات مدیره شرکت "کانتیننتال ریسورس" اعلام کرد که علیه دامپینگ نفت توسط عربستان سعودی به وزارت انرژی آمریکا شکایت خواهد کرد. سایر شرکت‌های نفتی از دولت آمریکا کمک‌هایی شامل وامهای کم بهره و خرید نفت آمریکایی برای پر کردن ذخایر نفت استراتژیک درخواست کرده‌اند.

بر اساس اخبار نفت بلومبرگ، سناتورهای آمریکایی قرار است در دیدار آتی با سفیر عربستان سعودی در آمریکا، نگرانیهای خود را مطرح کنند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

فروپاشی اخیر قیمت نفت در یک هفته گذشته وضعیت مالی نابسامان صنعت شیل آمریکا را برجسته کرد اما رکود بازار بودجه کشورهای تولیدکننده نفت را هم متاثر خواهد ساخت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، در میان شرکتها، فشار ناشی از ریزش قیمتهای نفت به سرعت رو به افزایش است. کاهش هزینه ها فوری بوده است و وضعیت اعتباری صنعت نفت و گاز هم تعریفی ندارد. موسسه اعتبارسنجی اس اند پی اعلام کرده که رتبه اعتبار مالی بخش انرژی را در دست بازبینی قرار داده است. مایکل گرانده، یکی از مدیران ارشد "اس اند پی گلوبال" با اشاره به رکود پنج سال پیش به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: ما به اندازه قبل صبور نخواهیم بود. آن طور که اس اند پی می گوید شرکتی مانند "دوون انرژی" ممکن است رتبه سرمایه گذاری خود را از دست دهد.

در این بین به گفته توماس واترز، مدیرکل "اس اند پی گلوبال"، ۱۱۰ میلیارد دلار اوراق قرضه انرژی که از سوی شرکتهای آمریکایی فروخته شده اند ممکن است وضعیت هشدار دهنده پیدا کنند و اوراق قرضه انرژی که هیچ اعتباری نداشتند چند رتبه دیگر تنزل داده شوند.

همزمان بخش عمده ای از تولید نفت جهان توسط شرکتهای ملی نفت انجام می گیرد که دولتهایشان برای بودجه به درآمدهای نفتی نیاز دارند.

موسسه اعتبارسنجی فیچ هشدار داده که اگر قیمت نفت پایین بماند، موج تنزل رتبه اعتبار مالی دولتی در راه خواهد بود.

روسیه تاکید کرده که می تواند به مدت شش تا ۱۰ سال با قیمت نفت ۲۵ تا ۳۰ دلار در هر بشکه دوام بیاورد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه حتی اظهار کرده که شرکتهای نفتی روسیه می توانند در هر سطح قیمتی که پیش بینی می شود، رقابت پذیر بمانند. روسیه شرایط مطلوبی مانند نرخ مبادله ارز انعطاف پذیر دارد که به شرکتهای نفتی اجازه می دهد درآمد دلاری داشته باشند اما هزینه هایشان را به روبل پرداخت کنند. افت قیمت نفت با ارز داخلی ضعیفتر تا حدودی جبران خواهد شد.

در این زمینه عربستان سعودی انعطاف پذیری کمتری داشته و به ارز خارجی برای تثبیت نرخ ارز ثابت خود نیاز دارد. دولت سعودی می تواند به مدت طولانی این کار را انجام دهد ولی تا ابد نمی تواند ادامه پیدا کند. اگرچه عربستان سعودی یکی از پایینترین هزینه های تولید جهان را دارد اما برای بودجه خود به نفت ۸۰ دلاری نیاز دارد. ظاهرا عربستان سعودی معتقد است پیش از این که وضعیت مالی این کشور تحت فشار قرار بگیرد، می تواند تولیدکنندگان پرهزینه را از بازار بیرون کند.

اما کشورهای تولیدکننده نفت کوچکتر که نرخ مبادله ارزی ثابتی دارند با مشکل بیشتری مواجه می شوند. به عنوان مثال نیجریه جیبی به بزرگی جیب عربستان سعودی ندارد و باید از نرخ مبادله ارزی ثابت خود دفاع کند و در آخرین باری که بازار در فاصله سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ دچار رکود شد، کنترلهای ارزی برای متوقف کردن خروج دلار وضع کرد. پس از گذشت یک هفته از فروپاشی توافق اوپک پلاس، سیگنالهایی از کمبود دلار در نیجریه مشاهده می شود.

طبق گزارش فیچ، کشورهای دیگری مانند عراق، عمان، آنگولا، سورینام و گابن هم در خطر هستند. هیچ کدام از کشورهای عربی نمی توانند بودجه خود را با نفت ۴۰ دلاری یا کمتر متوازن کنند.

شرکت پمکس مکزیک ممکن است خود را تا حدودی در برابر شوکهای بازار بیمه کرده باشد اما این شرکت نفتی دولتی مدتی است که در آستانه تنزل رتبه اعتبار مالی قرار دارد. فیچ سال گذشته رتبه اعتبار مالی پمکس را بی ارزش قلمداد کرد اما تنزل بیشتر رتبه اعتبار مالی باعث فرار بیشتر سرمایه خواهد شد. متاسفانه مکزیک با این واقعیت تلخ روبروست که اقتصادش به اقتصاد آمریکا وابسته است که در آستانه ورود به یک قرنطینه شدید به دلیل شیوع ویروس کرونا است.

کانادا اقتصاد متنوعتری دارد اما همچنان به دلیل ریزش قیمت نفت منتظر رکود است. دولت ایالت آلبرتای کانادا ممکن است برای دوام صنعت خود کاهش تولید اجباری را رها کند. جیسون کنی، نخست وزیر آلبرتا اظهار کرده که متاسفانه در دو تا سه هفته آینده منتظر اعلام اخراج گسترده کارکنان هستیم. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که به دلیل مثبت بودن تست کرونای همسرش در قرنطینه قرار دارد، روز جمعه گفت: به زودی تدابیر محرک اقتصادی اعلام خواهد کرد.

البته با وجود این که آمریکا در مقایسه با کشورهای دیگر نفت بخش کوچکی از اقتصادش را تشکیل می دهد اما به نظر می رسد اقتصاد این کشور احتمال بالایی دارد که دچار رکود شود.

بر اساس اخبار نفت فایننشیال تایمز، در کل هر چه ریزش قیمت نفت طولانیتر شود، کشورهای تولیدکننده نفت در معرض خطرات بیشتری قرار می گیرند.

در تازه ترین بازبینیهای انجام گرفته، اوپک و آژانس بین المللی انرژی در بیانیه مشترکی اعلام کردند اگر وضعیت فعلی بازار ادامه پیدا کند، درآمد نفت و گاز کشورهای در حال توسعه امسال ۵۰ تا ۸۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و به پایینترین حد در بیش از دو دهه گذشته خواهد رسید.

فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی و محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در بیانیه مشترکی اعلام کردند این اتفاق پیامدهای اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی به خصوص برای هزینه بخش دولتی در حوزه های مهمی مانند سلامت و آموزش خواهد داشت.

قیمت نفت روز دوشنبه که شیوع جهانی ویروس کرونا شدت بیشتری پیدا کرد و اقتصاد جهانی را در معرض خطر جدی رکود قرار داد، به پایین ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد. ریزش قیمت نفت با فروپاشی اتحاد میان کشورهای اوپک و غیراوپک که در راس آنها عربستان سعودی و روسیه قرار داشتند، تشدید شده است.

بر اساس اخبار نفت رویترز، در این بیانیه مشترک به این دو کشور که یک جنگ قیمت را برای تصاحب سهم بازار آغاز کرده اند، اشاره ای نشد اما اهمیت ثبات بازار نفت مورد تاکید قرار گرفت زیرا تولیدکنندگانی که به درآمدهای نفتی نیاز دارند، تاثیر نوسانات شدید را به خوبی لمس کرده اند و هر دوی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از بازار بی ثبات و غیرقابل پیش بینی صدمه می بینند.

این مقامات موافقت کردند در تماس نزدیک مانده و به رایزنی درباره تحولات بازار نفت ادامه دهند اما به اقداماتی که ممکن است برای مهار ریزش قیمت نفت در پیش بگیرند، اشاره ای نکردند.

اوپک متشکل از ۱۳ کشور عضو است که یک سوم از عرضه جهانی نفت را کنترل می کنند و آژانس بین المللی انرژی نماینده ۳۰ کشور مصرف کننده نفت است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

نشست کمیته فنی اوپک و غیراوپک که قرار بود روز چهارشنبه در وین برگزار شود، در پی به نتیجه نرسیدن تلاشهای میانجیگری برای رفع اختلاف میان عربستان سعودی و روسیه لغو شد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، توافق محدودیت عرضه میان اوپک و متحدانش شامل روسیه که به گروه اوپک پلاس معروف هستند در پایان مارس منقضی می شود.

اعضای این گروه در نشست رسمی که اوایل ماه میلادی جاری برگزار کردند، نتوانستند درباره آینده پیمان محدودیت عرضه به توافق برسند و در نتیجه این پیمان به بن بست منتهی شد. اکنون منابع آگاه خبر دادند با عدم پیشرفت تلاشهای میانجیگری میان تولیدکنندگان بزرگ این گروه، نشست کمیته فنی اوپک پلاس لغو شده است.

قیمت نفت از زمان شکست مذاکرات اوپک پلاس در ششم مارس، ۳۹ درصد سقوط کرده و به حدود ۳۰ دلار در هر بشکه رسیده است.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: این نشست لغو شده است. هنوز معلوم نیست برگزاری این نشست به زمان دیگری موکول خواهد شد یا خیر. برخی از کارکنان مقر اوپک به منظور اقدامات احتیاطی در برابر شیوع ویروس کرونا، به دورکاری رفته و از خانه کار می کنند.

سه سال همکاری میان اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان ششم مارس پس از این که مسکو حاضر نشد پیشنهاد اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت و مقابله با تاثیرات اپیدمی کرونا بر بازار نفت را بپذیرد، خاتمه پیدا کرد. اوپک با حذف سقف تولید اعضایش، به شکست مذاکرات واکنش نشان داد.

تلاشهایی از سوی برخی از اعضای اوپک برای میانجیگری میان عربستان سعودی و روسیه انجام گرفت اما تاکنون بی ثمر بوده و منابع آگاه اظهار کرده اند که سازش دو طرف دشوار است.

یک منبع آگاه در اوپک اظهار کرد: اکنون عقب نشینی برای سعودیها دشوار است.

یک منبع دیگر درباره تلاشهای میانجیگری برای ازسرگیری مذاکرات گفت: فعلا تولیدکنندگان در جنگ هستند.

بر اساس اخبار نفت رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اظهار کرد مسکو هیچ برنامه فوری برای تماس با سران عربستان سعودی ندارد. وی همچنین گفت: افت قیمتهای نفت اتفاق عجیبی نبود.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

آغاز جنگ قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه و اقدام سعودیها در کرایه ابرنفتکشهای بزرگ برای عرضه میزان بالایی نفت به بازار جهانی، باعث شد نرخ کرایه ابرنفتکشها یا کشتیهای VLCC به شکل سرسام‌آوری افزایش پیدا کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، پس از اینکه پیشنهاد وزیران نفت اوپک مبنی بر افزوده شدن ۱.۵ میلیون بشکه در روز به کاهش تولید گروه اوپک پلاس و تمدید اجرای توافق تا پایان سال ۲۰۲۰ با مخالفت روسیه روبرو شد، در نتیجه پیمان سه ساله که تحت آن رقبای قدیمی موفق شده بودند ریزش قیمتهای نفت را متوقف کنند، شکست خورد و جنگ قیمت بر سر سهم بازار آغاز شد. عربستان سعودی پس از این اختلاف تهدید کرد بازار را از عرضه لبریز خواهد کرد و دلالان خود را مامور کرایه ابرنفتکشها کرد. بازار کشتیرانی احساس کرد که با سیل عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ، به زودی بازار ابرنفتکشها دچار کمبود عرضه می شود و در نتیجه نرخ کرایه ها به شدت صعود کرد و در مدت یک هفته ۱۰ برابر شد.

ابرنفتکشها یا کشتیهای VLCC قادر هستند حداکثر دو میلیون بشکه نفت حمل کنند.

درست پیش از شکست مذاکرات اوپک پلاس در ششم مارس، نرخ کرایه ابرنفتکشها حداقل ۳۰ هزار دلار بود و در پایان هفته گذشته با توجه به مقصد محموله نفتی، به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار در روز افزایش پیدا کرد.

آخرین باری که نرخ کرایه نفتکشها به شدت افزایش پیدا کرد سپتامبر گذشته بود که آمریکا یک شرکت کشتیرانی چینی را به اتهام نقض تحریمهای این کشور هدف تحریم قرار داد. اما در ژانویه امسال دولت آمریکا بخشی از این تحریمها را حذف کرد و این اقدام به همراه افت تقاضا که ناشی از شیوع ویروس کرونا بود باعث شد نرخ کرایه نفتکشها در اوایل فوریه به پایینترین حد چند ماه گذشته نزول کند.

تحلیلگران و دلالان کشتی می گویند تقاضا برای ابرنفتکشها و افزایش قیمت کرایه آنها ممکن است به مدت طولانی ادامه پیدا نکند به خصوص اگر ثبت سفارش کرایه برای آنها لغو شود.

با اقدام عربستان سعودی در کرایه دهها ابرنفتکش که نرخ کشتیهای بزرگ را به شدت افزایش داد، خریداران نفت آسیایی اکنون به دنبال کرایه کشتیهای کوچکتری برای واردات از خاورمیانه هستند.

شرکت نفتی دولتی پتروناس مالزی یک کشتی سوئزمکس که قادر به حمل ۸۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت است را برای واردات از خاورمیانه کرایه کرده است.

کشتیها افرامکس هم می توانند بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت حمل کنند.

برخی از پالایشگاههای هندی هم برای واردات نفت از خاورمیانه به دنبال کشتیهای کوچکتر هستند زیرا نرخ بالای کرایه ابرنفتکشها هنوز به بازار کشتیهای کوچکتر نرسیده است.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، نرخ کرایه ابرنفتکشها برای برخی از خریداران ممکن است به حدی گران شود که نتوانند در ماه آینده وارد این بازار شوند. یونی پک که بازوی بازرگانی شرکت سینوپک چین است به دلیل نرخ بالای کرایه ابرنفتکشها و کاهش ظرفیت پالایش نفت خام، ظاهرا قصد دارد بارگیری حداقل چهار ابرنفتکش از خاورمیانه را در آوریل به تعویق انداخته یا لغو کند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

نفت که روز گذشته درپی موج بسته شدن مرزهای اقتصادهای متعدد جهان در واکنش به شیوع کرونا به پایین ۳۰ دلار سقوط کرده بود، در معاملات روز سه شنبه بهبود یافت و به این محدوده بازگشت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات آتی نیویورک روز دوشنبه که شاخص نوسان به بالاترین حد از سال ۲۰۰۷ جهش پیدا کرد، ۹.۶ درصد سقوط کردند و به پایین‌ترین حد در چهار سال گذشته رسیدند اما روز سه شنبه بخشی از این ضرر را جبران کردند. دولتها با بستن مرزهایشان، رفت و آمدها را محدود کرده اند که باعث افت مصرف سوخت و بزرگترین کاهش روزانه قیمت بنزین آمریکا از سال ۲۰۰۵ شد. قیمت بنزین روز دوشنبه ۲۳ درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش در ۱۵ سال گذشته بود اما روز سه شنبه با ۷.۵ درصد افزایش، به ۷۴.۱۳ سنت در هر گالن رسید.

قیمت نفت در روزهای اخیر چند بار ریزش‌های روزانه شدیدی را تجربه کرده است.

با اقدام ایرلاین‌ها در کاهش پروازهای روزانه و افزایش شمار کشورهایی که مرزهایشان را می بندند، بازارهای نفت با اشباع بی سابقه عرضه نفت روبرو شده اند. افت تقاضا با سیل عرضه از سوی عربستان سعودی و روسیه مصادف شده که وارد جنگ قیمت شده اند و به دنبال افزایش تولید برای تصرف سهم بیشتر در بازار هستند. بهای معاملات آتی نیویورک هفته گذشته ۲۳ درصد سقوط کرد که بزرگترین کاهش از دسامبر سال ۲۰۰۸ بود.

ویویک دار، تحلیلگر بانک کامن ولث استرالیا در این باره گفت: تدابیر قرنطینه به معنای آن است که تقاضای جهانی برای سوخت به شدت آسیب خواهد داد و این علاوه بر شوک عرضه خواهد بود.

بحران بازار نفت در سایر بازارهای مالی هم دیده شد و بازار سهام وال استریت روز دوشنبه پس از این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هشدار داد اختلالات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا ممکن است تا تابستان ادامه پیدا کند با بزرگترین سقوط خود از سال ۱۹۸۷ روبرو شد. بازارهای سهام آمریکا روز سه شنبه صعود کردند اما اوضاع بازارهای سهام آسیا یکسان نبود.

سران گروه هفت وعده دادند از هر گونه اقدامات ضروری برای تضمین واکنش هماهنگ به اپیدمی ویروس کرونا دریغ نکنند و ترامپ لحن خود را تغییر داد و گفت: آمریکاییها نباید در اجتماعات بیش از ۱۰ نفر حضور پیدا کنند در حالی که کانادا اعلام کرد مرزهای خود را به روی اکثر خارجیان می بندد. فرانسه اعلام کرد ممکن است قرنطینه ملی را تشدید کند در حالی که آلمان بخشی از مرزهایش با پنج کشور همسایه خود را بست.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت با یک دلار و ۱۰ سنت معادل ۳.۸ درصد افزایش، به ۲۹ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز دوشنبه به ۲۸ دلار و ۷۰ سنت سقوط کرده بود.

بهای معاملات آتی نفت برنتن با ۵۸ سنت افزایش، به ۳۰ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت روز گذشته ۱۱.۲ درصد سقوط داشت.

این کاهش قیمت بی‌سابقه مانع از برنامه عربستان سعودی برای افزایش سطح تولید نفت نشده است و شرکت آرامکوی سعودی قصد دارد در آوریل با حداکثر ظرفیت ۱۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند. امین ناصر، مدیرعامل آرامکو به سرمایه گذاران این شرکت اعلام کرد که برنامه ماه مه هم احتمالا متفاوت نخواهد بود.

بر اساس اخبار نفتی بلومبرگ، عربستان سعودی هیچ نشانه ای از عقب نشینی از جنگ قیمت با روسیه نشان نمی دهد و آرامکو اعلام کرده که با قیمت نفت در پایین ۳۰ دلار در هر بشکه مشکلی ندارد.

بانک مورگان استنلی روز دوشنبه با اشاره به فروپاشی توافق اوپک پلاس که به نگرانیها نسبت به تشدید اشباع عرضه افزوده است، قیمت مورد پیش بینی برای نفت را کاهش داد. این بانک پیش بینی قیمت نفت را برای دومین بار در ماه جاری تنزل داد و دورنمای قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ را از ۳۵ به ۳۰ دلار کاهش داد. مورگان استنلی مازاد عرضه ۳.۵ میلیون بشکه در روز بازار نفت در سال میلادی جاری را پیش بینی کرد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

هم مسکو و هم ریاض خود را برای درد و رنج اقتصادی کوتاه مدت ناشی از نفت ارزان آماده کرده اند به این امید که طرف مقابل زودتر تسلیم شود.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از فارین پالیسی، روسیه و عربستان دو تولیدکننده بزرگ نفت جهان هر کدام معتقدند که بهتر از دیگری می توانند رنج مالی ناشی از جنگ قیمت نفت را که این دو کشور در هفته گذشته آغاز کردند تحمل کنند و به نتایج مورد نظر خود دست یابند.

این شرایط 2 سوال مهم را در ذهن تحلیلگران بازار نفت مطرح می سازد: آیا این دو کشور قادر به تحمل فشار مالی این جنگ قیمت آغاز شده در بازار نفت هستند؟ عربستان و روسیه دقیقا چه اهدافی را دنبال می کنند؟

یک هفته قبل در حالی که عربستان و دیگر تولیدکنندگان بزرگ عضو اوپک به همراه روسیه برای برنامه ریزی کاهش تولید نفت در وین گرد هم جمع شده بودند تا مانع از افت قیمت نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای جهانی شوند، قیمت نفت در بالای 50 دلار در هر بشکه قرار داشت. اما زمانی که مسکو تصمیم گرفت زیر ائتلاف سه ساله خود با اوپک و عربستان بر سر کاهش تولید بزند و از تایید کاهش تولید پیشنهادی ریاض سر باز زد، قیمت جهانی نفت به شدت سقوط کرد. عربستان هم با کاهش قیمت نفت خود و اعلام عرضه مقادیر بالایی نفت به بازارهای جهانی اقدام روسیه را تلافی کرد.

برای روسیه و عربستان که هر دو کم و بیش برای تامین درآمدهای بودجه ای خود به فروش نفت متکی هستند، این به معنای آغاز یک بازی خطرناک است. روسیه به چند دلیل معتقد است که می تواند افت قیمت نفت را برای چند سال تحمل کند. ابتدا اینکه از زمان آخرین افت شدید قیمت نفت تاکنون منابع مالی فراوانی را به لطف رشد قیمت ها جذب کرده است. ثانیا بزرگترین بازندگان هر جنگ قیمتی در بازار نفت از نظر روسیه تولیدکنندگان نفت شیل خواهند بود که نفت را با قیمت بالایی تولید می کنند و این مسئله توانایی آمریکا برای استفاده لجام گسیخته از ابزار مورد علاقه خود یعنی تحریم را کاهش خواهد داد.

سوفیا دوفنتس، تحلیلگر موسسه رنسانس کپیتال در این باره گفت: «روسیه برای زنده بیرون آمدن از این بحران در وضعیت بهتری قرار دارد... این چالش دشواری خواهد بود اما مسکو از منابع کافی برای عبور از آن برخوردار است.»

روسیه در طی 5 سال گذشته بودجه خود را به شکلی انقباضی تنظیم کرده تا 550 میلیارد لار ذخیره ارزی را جمع آوری کند و به گفته مقامات این کشور می تواند یک دهه نفت 25 تا 30 دلاری را تحمل کند. روز دوشنبه وزیر دارایی روسیه گفت اگر قیمت نفت پایین بماند مسکو از صندوق ثروت ملی 150 میلیارد دلاری خود برای تامین منابع بودجه ای خود کمک خواهد گرفت.

روسیه پس از مواجهه با تحریم های غرب بر سر ماجرای کریمه و بروز رکود در اقتصاد این کشور در سال 2015 تصمیم به تجدید ساختار اقتصادی گرفت. هرچند تلاش های این کشور برای تنوع بخشی به اقتصادش دستاورد چندان ملموسی نداشته، اما رشد اقتصادی روسیه در سال های اخیر تثبیت شده و از بسیاری جهات این کشور در وضعیت بهتری نسبت به سال های گذشته برای تحمل شوک سقوط قیمت نفت قرار دارد.

اما مشکل اینجاست که پوتین برای تقویت اقتصاد روسیه و افزایش محبوبیت خود به صرف هزینه بیشتری نیاز دارد و مسکو باید سرمایه گذاری های گسترده ای در بخش های زیرساختی و رفاه اجتماعی انجام دهد تا بتواند سطح استاندارد زندگی شهروندان روسی را ارتقا بخشد.

همچنین تثبیت قیمت های پایین نفت می تواند موجب کاهش ارزش روبل شود و دولت روسیه را ناگزیر سازد تا برای تامین هزینه های بودجه ای خود رست به اقداماتی همچون کاهش هزینه ها یا افزایش مالیات ها بزند که از نظر سیاسی چندان جذاب به نظر نمی رسد. از سوی دیگر صنعت شیل آمریکا هم در گذشته و از جمله در سال های 2014 و 2015 که اوپک بازار را با نفت ارزان پر کرده بود نشان داد که به راحتی از میدان رقابت خارج نمی شود. زمانی که قیمت ها پایین می آید تولید نفت شیل هم پایین می آید و زمانی که قیمت ها بالا رفت مجددا تولید نفت شیل سرعت می گیرد.

از سوی دیگر عربستان هم از منابع ارزی کافی برای تحمل وضعیت نفت ارزان برخوردار است هرچند منابع این کشور نسبت به سال 2014 تضعیف شده است و ریاض به اندازه مسکو تاب تحمل قیمت های پایین نفت را ندارد. عربستان حتی قبل از افت قیمت نفت نیز در مسیر ثبت کسری بودجه 50 میلیارد دلاری قرار داشته و افت درآمدهای نفتی 70 میلیارد دلار دیگر کسری بودجه به این کشور تحمیل خواهد کرد. عربستان در بهترین حالت 4 سال می تواند قیمت های پایین کنونی نفت را تحمل کند اما ریاض امیدوار است دوره نفت ارزان کوتاه مدت باشد.

ژان فرانسوا سزنک کارشناس بازار نفت در شورای آتلانتیک گفت: «سعودی ها فکر می کردند روس ها خیلی زود و احتمالا طی 30 روز تسلیم خواهد شد... اما روس ها فکر می کنند این سعودی ها هستند که زودتر تسلیم خواهند شد.»

سعودی ها برای پیشبرد برنامه سعودی ویژن 2030 و تنوع بخشی به اقتصاد عربستان به درآمد سرشار نفتی نیاز دارند و افت قیمت نفت بزرگترین ضربه به استراتژی کلان اقتصادی عربستان به شمار می رود. سزنک افزود: «من فکر می کنم این اقدام برنامه سعودی ویژن را نابود می کند.»

در نهایت به نظر می رسد که هم عربستان و هم روسیه وارد این قمار پرریسک شده اند که کدامیک از طرفین زودتر تسلیم خواهد شد. هر دو طرف دلایلی دارند که فکر کنند حق با آنهاست. از سوی دیگر استدلال هر دو طرف نیز می تواند نادرست باشد. هم مسکو و هم ریاض خود را برای درد و رنج اقتصادی کوتاه مدت آماده کرده اند به این امید که طرف مقابل زودتر تسلیم شود.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

اقدام عربستان سعودی برای پرکردن بازار از نفت خام در تضاد با تقاضای جهانی نفت قرار دارد که به خاطر شیوع ویروس کرونا مخصوصاً در آمریکای شمالی و اروپا کاهش یافته است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴به نقل از رویترز، اقدام عربستان سعودی برای پرکردن بازار از نفت خام در تضاد با تقاضای جهانی نفت قرار دارد که به خاطر شیوع ویروس کرونا مخصوصاً در آمریکای شمالی و اروپا کاهش یافته است.

با گسترش بیشتر ویروس کرونا در اروپا و آمریکا، دولتها سعی می کنند از طریق بستن راه های حمل و نقل و دوری از اجتماعات، آن را مهار کنند.

در حالی که هنوز برای تخمین میزان کاهش تقاضای نفت و مدت زمان این کاهش زود است ولی مطمئنیم که این کاهش بسیار قابل توجه خواهد بود.

همچنین اشاره به این نکته اهمیت دارد که تجربه چین در مورد ویروس کرونا که در شهر ووهان آغاز و باعث قرنطینه شدن گسترده دومین اقتصاد بزرگ جهان شد، احتمالاً متفاوت با سایر نقاط جهان است.

وقتی گسترش ویروس کرونا در چین باعث قرنطینه شدن این کشور و اختلال اقتصادی در سراسر آن شد، تخمین زدند کاهش مصرف نفت خام 3 تا 4 میلیون بشکه در روز خواهد بود یعنی حدود یک سوم تقاضای روزانه چین.

ولی کند شدن فوق العاده مصرف نفت خام باعث کند شدن واردات نفت چین نشد چون پالایشگاه‌های چین و مقامات آن ترجیح دادند نفت‌خام را خریداری و ذخیره کنند.

در حالی که واردات نفت چین در ماه ژانویه چندان تحت تاثیر شیوع ویروس قرار نگرفته بود، گزارش های وجود دارد از محموله های نفتی که در فوریه پس فرستاده شدند. اگر تقاضای واردات چین کاهش یافته باشد، در آمار ماه مارس و آوریل خود را نشان می دهد.

ولی نکته اینجاست که چین بسیار با اروپا و آمریکا متفاوت است. تاثیر ویروس کرونا در این مناطق به خوبی حس می شود.

درست است که امکان ذخیره نفت وجود دارد و احتمالاً نفت ارزان قیمتی که عربستان سعودی و سایر کشورها ارائه می‌دهند وارد تانکرهای ذخیره خواهد شد، ولی این کار برای جبران کاهش تقاضای نفت کافی نیست.

باز هم زود است تخمین بزنیم تقاضای نفت خام در هفته‌های آتی چقدر کاهش خواهد یافت چون کشورهای بیشتری هر روز قرنطینه می‌شوند و آسمان از هواپیماهای مسافربری خالی می شود.

20% کاهش تقاضا در اروپا و آمریکای شمالی به معنی از دست رفتن 8 میلیون بشکه نفت در روز است. بررسی آمار انرژی جهان توسط بریتیش پترولیوم نشان می دهد تقاضای نفت خام در این دو منطقه روی هم رفته حدود 40 میلیون بشکه در روز است.

با توجه به مصرف کمتر در آمریکای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه با گسترش ویروس کرونا و تقاضای پایین در آسیا، احتمال دارد تقاضای نفت خام در هفته‌های آینده حداقل 10 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

کاهش تقاضای نفت همزمان شده با افزایش تولید عربستان سعودی به تلافی عدم همکاری روسیه برای کاهش تولید نفت. عربستان اعلام کرد 12.3 میلیون بشکه در روز در ماه آوریل نفت تولید می کند که 9.7 میلیون بشکه در روز بالاتر از ماه فوریه است. به نظر می رسد روسیه هم تولید خود را افزایش می‌دهد.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

تصمیم اخیر عربستان سعودی برای حداکثر کردن تولید نفت به منظور سقوط قیمتها و ورشکسته کردن تولیدکنندگان شیل آمریکا برای کسانی که حافظه شان یاری می کند مثل شوخی می ماند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، اما ظاهرا این طور نیست و سعودیها و سایر اعضای اوپک دچار فراموشی دسته جمعی شده اند و یادشان رفته است دفعه پیش که عربستان سعودی تلاش کرد صنعت نفت شیل آمریکا را نابود کند از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ واقعا چه گذشت. پیامدهای قبلی شامل حال عربستان سعودی و متحدانش شد اما این بار ممکن است اوضاع بسیار وخیمتر شود.

آخرین بار که سعودیها در سال ۲۰۱۴ تلاش کردند همین استراتژی را پیاده کنند شانس موفقیت بیشتری نسبت به اکنون داشتند. در آن زمان فرض بر این بود که تولیدکنندگان شیل آمریکا نمی توانند در قیمت کمتر از ۷۰ دلار نفت تولید کنند. سعودیها هم در اوت ۲۰۱۴ حدود ۷۳۷ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی داشتند که به آنها اجازه مانور می داد. بعلاوه روسیه هم در آن زمان یک ناظر علاقمند بود که در حاشیه قرار داشت.

به فاصله چند ماه پس از آغاز استراتژی نابودی شیل، برای سعودیها روشن شد که در درک توانایی بخش شیل آمریکا مرتکب اشتباه وحشتناکی شده اند و بسیاری از تولیدکنندگان آمریکایی می توانند در قیمت بالای ۳۰ دلار در هر بشکه نفت برنت همچنان سودآور بمانند. آنها توانستند چاههای عمیقتری حفاری کنند و مدت حفاری هم سریعتر شد. رشد صنعت نفت شیل آمریکا به این کشور امکان وابستگی به واردات نفت را کمتر کرده و نفوذ ژئوپلیتیکی خود را گسترش دهد.

طبق آمار آژانس بین المللی انرژی، این تحولات باعث شد در مدت دو سال بین سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ کشورهای عضو اوپک مجموعا ۴۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی را به دلیل قیمتهای پایینتر از دست بدهند. این کشورها همچنان تلاش دارند کسری بودجه و افت ذخایر ارزی خود را که پس از سقوط نفت برنت از بالای ۱۰۰ دلار به ۳۰ دلار در هر بشکه ایجاد شد، برطرف کنند.

عربستان سعودی از مازاد بودجه ۹۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۲۵۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی طی این مدت رسید و حتی خود مقامات سعودی اعلام کردند که این پول برای همیشه از دست رفته است. حتی پیش از این که حنگ قیمت جدید شروع شود، عربستان سعودی با کسری بودجه قابل توجهی روبرو بود که بر اساس اکثر پیش بینیها، تا سال ۲۰۲۸ هر سال ادامه داشت.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، برای روسیه که استراتژی سیاست خارجی اش تحت زمامداری ولادیمیر پوتین، ایجاد هرج و مرج و سپس پیش کردن راهکارهای روسی و قدرت گرفتن از این هرج و مرج بوده است، جنگ قیمت عربستان سعودی بهتر از این نمی توانست باشد. نخست این که اگر قیمت نفت برنت در زمان بهبود تقاضای چین به حدود ۴۰ دلار در هر بشکه برسد، روسیه از نقطه نظر بودجه در جایگاه خوبی قرار دارد و شرکتهای نفتی روسیه می توانند هر میزان که بخواهند نفت تولید کنند. حتی اگر نفت آنها در این سطح معامله نشود، روسیه همچنان از این حقیقت بهره می برد که سعودیها در مدت کمتر از ۱۰ سال علیه آمریکا که تنها متحد این کشور است، جنگ اقتصادی اعلام کرده اند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه پس از این که کاهش اضطراری نرخ‌های بهره آمریکا نتوانست بازارهای مالی وحشت زده از شیوع سریع اپیدمی کرونا را آرام کند، به روند نزولی اخیر خود ادامه داد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و ۱۳ سنت کاهش یافت و به ۳۲ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت برنت هفته گذشته ۲۵ درصد سقوط کرده بود که بزرگترین کاهش هفتگی از سال ۲۰۰۸ بود. قیمت ماه آتی در سطح ۳۵ دلار و ۸۴ سنت گشوده شد اما فورا به ۳۱ دلار و ۶۳ سنت سقوط کرد.

بهای معاملات آتی نفت آمریکا با ۷۲ سنت کاهش، به ۳۱ دلار و یک سنت در هر بشکه رسید در حالی که ابتدای معاملات با وجود قول دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، به پایین ۳۰ دلار سقوط کرده بود.

بانک مرکزی آمریکا با هدف کاستن از تنشها در بازارهای مالی، روز یکشنبه نرخهای بهره را برای دومین بار در ماه میلادی جاری به صورت اضطراری کاهش داد و اعلام کرد برنامه خرید اوراق قرضه حداقل به ارزش ۷۰۰ میلیارد دلار را در هفته های آینده آغاز خواهد کرد.

قیمتهای نفت از سوی هر دو بخش عرضه و تقاضا تحت فشار شدیدی قرار گرفته اند: از یک سو نگرانیهای مستمر نسبت به اپیدمی کرونا خرید نفت را کاهش داده و از سوی دیگر افزایش تولید کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات نگرانیها نسبت به اشباع عرضه در بازار را تشدید کرده است.

مذاکرات اوپک و روسیه در مذاکرات اوایل ماه جاری در وین در خصوص تمدید توافق کاهش تولید به نتیجه نرسیدند.

سلنا لینگ، اقتصاددان بانک OCBC اظهار کرد: بازیگران بازار نسبت به این که سیاستهای تسهیل پولی و تزریق نقدینگی بحران سلامت را حل خواهد کرد، متقاعد نشده اند.

با وجود افت شدید قیمتهای نفت و گاز طبیعی در هفته گذشته، گزارش روز جمعه شرکت بیکرهیوز نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته برای دومین هفته متوالی رشد کرده و به بالاترین سطح از دسامبر رسیده است. اما انتظار می رود با اقدام تولیدکنندگان در کاهش هزینه و فعالیت حفاری، شمار دکلها هم کاهش پیدا کند.

بر اساس اخبار نفتی رویترز، کاهش اختلاف قیمت میان نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به پایینترین حد از سال ۲۰۱۶، توان رقابت نفت آمریکا در بازارهای بین المللی را تضعیف می کند. منابع آگاه اظهار کرده اند صادرات نفت آمریکا در ماههای آوریل و مه به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

شرکت های بزرگ انرژی در آمریکا به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، کارمندان دفتری را به دورکاری فرستادند و چک سلامت کارکنان بخشهای مهم و نقاط دوردست را آغاز کردند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، شرکتهای BP، اکسون موبیل، کیندر مورگا، موتیوا اینترپرایز و رویال داچ شل به کارکنان غیرضروری خود اعلام کردند از روز دوشنبه وظایفشان را از خانه انجام دهند. شرکتهای شل و شورون چک روزانه سلامت کارکنان و مراجعان را در برخی از تاسیسات مهم آمریکایی خود آغاز کردند.

اما دکلهای فراساحلی، پالایشگاهها و خطوط لوله نیازمند به گروههای حاضر در محل هستند و کارکنان در محیطهای کوچکی کار می کنند که آنها را نسبت به بیماری کووید ۱۹ در معرض آسیب قرار می دهد. چنین فعالیتهایی نمی توانند از راه دور انجام بگیرند و چک سلامتی می تواند مانع از تعطیلی اجباری و اجتناب از ضرر بزرگ یا کمبود داخلی سوخت شود.

اپیدمی ویروس کرونا بیش از ۱۵۶ هزار نفر در جهان شامل ۲۹۰۰ نفر در آمریکا را مبتلا کرده و بیش از ۵۸۰۰ نفر قربانی در جهان گرفته و تقاضا برای سوخت را در پی تعطیلی مدارس، کلیسها، دفاتر و برخی از فروشگاهها کاهش داده است.

تنها یک مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در یک پالایشگاه آمریکایی مشاهده شده است. شرکت ماراتون پترولیوم که از نظر ظرفیت تولید بزرگترین پالایشگاه آمریکا است، پس از مثبت شدن تست کرونای یکی از کارمندان تاسیسات خود در کارسون کالیفرنیا، برخی از کارکنانش را مرخص کرد.

اما کاهش تقاضا و جنگ قیمتی که باعث افت ۵۰ درصدی قیمتهای نفت در سال میلادی جاری شده، صنعت را در وضعیت دشواری قرار داده است. بسیاری از شرکتهای نفتی برای سپری کردن این وضعیت، به کاهش هزینه و تعدیل کارکنانشان روی آورده اند.

بر اساس اخبار نفت رویترز، انتظار می رود مقررات دورکاری و کاهش سفرهای خودروهای شخصی و هواپیمایی، تقاضای آمریکا برای نفت را امسال حداکثر ۲.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد و برای کل سال مصرف سوخت خودرو حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

دو تن از کارشناسان چینی با اشاره به تاثیر کرونا بر بازارهای انرژی جهان اظهار کردند واردات نفت چین از ایران به دلیل شیوع کرونا متوقف نخواهد شد.

روزنامه گلوبال تایمز ارگان حزب حاکم چین روز شنبه از قول این تحلیلگران آورده است اگرچه شیوع کرونا در ایران جدی است اما این تاثیری بر واردات نفت چین نخواهد داشت و شرکت ها و موسسات چینی در ایران کماکان فعال هستند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، «چو شینرونگ» محقق موسسه تبادلات گاز و نفت شهر شانگهای در شرق چین گفت: اپیدمی کرونا در ایران تاثیر چندانی بر خریدهای نفتی چین ندارد.

وی افزود: البته پس از شیوع کرونا در مجموع خرید موسسات نفتی چین کاهش یافته است و این وضعیت در ماه مارس نیز ادامه خواهد یافت زیرا تقاضا برای این فراورده کم شده است.

چین در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۰ میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه نفت در روز خریداری کرد اما این رقم در ماه های ژانویه و فوریه امسال به زیر ۷ میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

چو گفت: واردات نفت از ایران پس از تحریم های سرسختانه آمریکا علیه تهران با مشکل مواجه شده و خریدهای شرکت های چینی را تحت تاثیر قرار داده است.

بر اساس اخبار نفت، آمارها نشان می دهد که چین در سال گذشته میلادی ۱۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تن نفت از ایران وارد کرده است.

"وانگ لی نینگ" از بخش تحقیقاتی شرکت ملی نفت چین هم گفت: شیوع کرونا در ایران تاثیری بر خریدهای نفتی و واردات نفت چین ندارد اما گسترش آن در کشورهای مختلف می تواند تاثیراتی داشته باشد.

گلوبال تایمز چین نوشت که بیش از ۹۰ درصد از شرکت ها و موسسات چینی در ایران در تهران هستند و همچنان فعالیت هایشان را پیگیری می کنند.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

سود خالص شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی در سال ۲۰۱۹ به دلیل کاهش قیمت‌ها و تولید نفت، ۲۱ درصد سقوط کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، آرامکو با اعلام افت سود خود در سال ۲۰۱۹، از برنامه اش برای منطقی کردن هزینه سرمایه در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد.

این نخستین گزارش اعلام درآمد آرامکو از زمان عرضه اولیه سهام به ارزش ۲۹.۴ میلیارد دلار است که دسامبر گذشته در بازار بورس عربستان سعودی انجام گرفت و نشان داد این شرکت ۱.۷ تریلیون دلار ارزش دارد.

اما در پی شکست مذاکرات تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک که به آغاز جنگ قیمت میان ریاض و مسکو منجر شد و سقوط شدید قیمت‌های نفت، ارزش سهام آرامکو هفته گذشته برای نخستین بار به پایین قیمت عرضه اولیه عمومی نزول کرد.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکو در بیانیه ای اعلام کرد: این غول نفتی بدنبال شیوع ویروس کرونا، اقداماتی را برای منطقی کردن هزینه سرمایه در سال ۲۰۲۰ در پیش گرفته است. این شرکت انتظار دارد با توجه به شرایط فعلی بازار و نوسان اخیر قیمت ها، هزینه سرمایه برای سال ۲۰۲۰ بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار باشد و هزینه سرمایه برای سال ۲۰۲۱ و پس از آن در دست بازبینی قرار دارد.

بهای معاملات آتی نفت برنت آخرین بار روز جمعه ۳۳ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه معامله شد که در مقایسه با قیمت ۶۴ دلار در زمان آغاز عرضه سهام آرامکو، نیمی کاهش نشان می دهد.

آرامکو با وجود کاهش درآمد، اعلام کرد ۷۳.۲ میلیارد دلار سود سهام در سال ۲۰۱۹ پرداخت کرده است و قصد دارد ۷۵ میلیارد دلار سود سهام در سال ۲۰۲۰ بپردازد. این شرکت نفتی که ۹۸ درصد آن متعلق به دولت عربستان سعودی است، ۸۸.۲ میلیارد دلار سود خالص در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که کمتر از ۱۱۱.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ بود.

بر اساس اخبار انرژی رویترز، تحلیلگران پیش بینی کرده بودند آرامکو در سال ۲۰۱۹ سود خالص ۳۴۶.۶ میلیارد ریال سعودی معادل ۹۲.۶ میلیارد دلار داشته باشد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

با افت شدید قیمت‌های نفت که تولید داخلی آمریکا را تهدید می‌کند، ممکن است این کشور موقعیت جدیدش به عنوان یک صادرکننده بزرگ نفت را به زودی از دست دهد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، تا یک دهه قبل آمریکا هر ماه از ۳۷ منبع خارجی نفت وارد می کرد و صادراتش تنها به کانادا محدود بود. اما پس از رفع محدودیت‌ها در اواخر سال ۲۰۱۵، صادرات نفت آمریکا پیوسته رشد کرد و به مقصدهای بیشتری رسید.

آمریکا در روزهای اخیر صادرات نفت بیشتری در مقایسه با واردات داشته است که به مدد رکورد بالای تولید نفت شیل در مناطقی مانند پرمیان باسین و تقاضا برای نفت سبک این کشور حاصل شده است.

اکنون که بزرگترین ریزش قیمت نفت در ۳۰ سال اخیر روی داده است، شرکت‌های حفاری آمریکایی با کاهش یک میلیون بشکه ای تولید روبرو هستند که ممکن است صادرات آمریکا را محدود کند و این کشور در زمینه خودکفایی در تامین انرژی پسرفت پیدا کند.

منابع بازرگانی آگاه اخیرا به رویترز گفتند: با اقدام عربستان سعودی در سرازیر کردن سیل نفت ارزان به بازار، صادرات نفت آمریکا در آوریل و مه حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد. شرایط اقتصادی مناسب صادرات نفت از آمریکا به جهان با کاهش اختلاف قیمت نفت برنت و آمریکا به کمتر از یک دلار در هر بشکه در روز جمعه، از بین برد.

کایلین بیرچ، اقتصاددان واحد اطلاعات اکونومیست در لندن در این باره گفت: روزهای آمریکا به عنوان یک صادرکننده بزرگ نفت به شماره افتاده است.

طبق برآورد بلومبرگ نیوانرژی فاینانس، آمریکا در چهار هفته از شش هفته گذشته میزان صادرات نفت و فرآورده های نفتی بیشتری در مقایسه با واردات داشته اما اختلاف آنها نسبتا اندک بوده است. اگر تولید نفت شیل امسال یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند، برای این که آمریکا از یک صادرکننده بزرگ به یک واردکننده بزرگ تبدیل شود، کافی خواهد بود.

رایان فیتس موریس، استراتژیست کالا در روبوبانک گفت: این مسئله برای کسانی که روی انقلاب شیل آمریکا حساب می کردند، ضربه بزرگی خواهد بود. در حالی که تقاضا برای نفت ممکن است اواخر امسال بهبود پیدا کند اما بهبود تولید نفت شیل به این سرعت اتفاق نخواهد افتاد.

شاخص قیمت نفت آمریکا دوشنبه گذشته ۲۵ درصد سقوط کرد و به ۳۱.۱۳ دلار در هر بشکه رسید که پایین قیمت لازم برای سودآور ماندن بسیاری از تولیدکنندگان در میادین بزرگ نفت شیل آمریکا است. بانکهای بزرگ با تصمیم عربستان سعودی و روسیه برای سرازیر کردن عرضه فراوان به بازار و آغاز جنگ قیمت، به سرعت پیش بینی خود از قیمت نفت را تنزل داده اند.

بر اساس اخبار نفت و انرژی بلومبرگ، افزایش عرضه ارزان به منزله ضربه شدیدتر به شرکت های اکتشاف شیل خواهد بود زیرا پالایشگاههای آمریکایی نفت خارجی را به نفت تولید داخل ترجیح خواهند داد.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۹ بر مبنای سالانه ۴۵ درصد رشد کرد و به طور میانگین به ۲.۹۸ میلیون بشکه در روز رسید. این کشور سال گذشته به ۴۴ مقصد مختلف نفت صادر کرد و کانادا با سهم ۱۵ درصدی، بزرگترین خریدار نفت آمریکا بود و پس از آن کره جنوبی با سهم ۱۴ درصدی در رتبه دوم قرار گرفت.

هلند، هند، انگلیس، تایوان، چین، ایتالیا، تایلند و سنگاپور از دیگر خریداران بزرگ نفت آمریکا بودند. چین که در سال ۲۰۱۸ سومین خریدار بزرگ نفت آمریکا بود سال گذشته به دلیل جنگ تجاری با واشنگتن، تنها ۱۳۳ هزار بشکه در روز نفت آمریکا را وارد کرد و در انتهای فهرست خریداران این کشور قرار گرفت.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

شرکت ویتول که بزرگترین بازرگان نفت مستقل جهان است سرگرم مذاکره برای خرید نفت ونزوئلا از یک شرکت مکزیکی است که نفت این کشور را در قبال کمک دریافت می‌کند.

به گزارش اخبار انرژی پست ۲۴، ویتول از آغاز سال ۲۰۱۹ که آمریکا شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد و صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا را ممنوع کرد، نفت این کشور را خریداری نکرده است.

از آن زمان دولت آمریکا با هدف براندازی دولت نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا تحریم‌هایش را تشدید کرده و ماه گذشته شرکت سوییسی "روسنفت تریدینگ" که زیرمجموعه غول نفتی روسنفت روسیه بود را به اتهام کمک به فروش نفت ونزوئلا تحریم کرد. واشنگتن هفته گذشته یک زیرمجموعه دیگر روسنفت به نام "تی ان کی تریدینگ اینترنشنال" را به اتهام مشابه به لیست سیاه خود اضافه کرد.

ویتول سرگرم مذاکره با شرکت مکزیکی "لیبره ابوردو" است که بر مبنای تهاتری، نفت ونزوئلا را در قبال کمک به این کشور دریافت می کند.

ویتول به بلومبرگ اعلام کرد که این شرکت از قوانین و مقررات فعلی آمریکا از جمله تحریمها علیه ونزوئلا تبعیت می کند و تنها در صورتی نفت ونزوئلا را دریافت خواهد کرد که مطمئن شود این اقدام قانونی است.

طبق گزارش رویترز، ونزوئلا در بحبوحه تشدید تحریم‌های آمریکا که واردات اقلام ضروری را دشوار کرده است، میلیون‌ها بشکه نفت به شرکت مکزیکی "لیبر ابوردو" داد و در قبال آن مواد غذایی مانند ذرت و آب دریافت کرد. شرکت "لیبر ابوردو" تاکنون ۶.۲ میلیون بشکه نفت سنگین ونزوئلا را دریافت کرده و در بازارهای بین المللی فروخته و قرار است دو محموله نفت و سوخت ونزوئلا را در ماه میلادی جاری بارگیری کند.

بر اساس اخبار نفتی اویل پرایس، این شرکت مکزیکی به رویترز گفته است سال میلادی گذشته قراردادی با کاراکاس امضا کرده که همچنان پابرجاست. از آن زمان هیچ پرداخت نقدی صورت نگرفته که خطر تحریمهای آمریکا را در پی داشته باشد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

آلاسکا، نیومکزیکو و سایر ایالت‌های آمریکا که تا به امروز از رونق انرژی این کشور بهره برده اند، در پی سقوط قیمت نفت در سال جاری به زودی ناچار خواهند شد برای کسری بودجه خود به فکر چاره باشند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، درآمد حاصل از مالیات‌های نفتی و اجاره زمینهای دولتی هفته هاست که به دلیل ترس از پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا و افت تقاضای جهانی، به خطر افتاده است. اما قیمت‌ها دوشنبه هفته گذشته پس از این که عربستان سعودی و روسیه یک جنگ قیمت و عرضه به راه انداختند، حداکثر ۳۱ درصد سقوط کردند که بزرگترین ریزش قیمت از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۱ بود.

بهای معاملات آتی نفت آمریکا دوشنبه گذشته تا رکورد ۲۷ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه سقوط کرد که بسیار پایینتر از قیمت برآورد شده نفت در بودجه ایالت‌های آمریکا بود. تگزاس قیمت حدود ۵۸ دلار، آلاسکا ۶۶ دلار برای نفت نورث اسلوپ و لوییزیانا نفت ۵۵ دلار در هر بشکه را پیش بینی کرده بود. همه این برآوردهای قیمت حداقل ۲۱ دلار بالاتر از سطح فعلی قیمت گریدهای نفتی است.

آلاسکا که حدود ۳۴ درصد از بودجه عملیاتی‌اش از نفت است و پیش از این با ۱.۵ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو بود، با اشاره به آسیب دیدن بودجه ایالتی از افت قیمت نفت، استخدام را متوقف و ممنوعیت سفرهای خارج از این ایالت را وضع کرد.

لوییزیانا ۵۹۵ میلیون دلار درآمد نفت و گاز برای سال مالی آینده پیش بینی کرده بود که این رقم احتمالا اکنون کمتر خواهد شد.

به گفته گِرگ آلبرشت، مدیر اقتصاددان دفتر مالی قانونگذاری ایالت لوییزیانا، هر یک دلار تغییر در میانگین قیمت نفت، درآمد این ایالت را ۱۱ میلیون دلار تغییر می دهد.

ران نس، رییس شورای نفت داکوتای شمالی اعلام کرد بیش از ۶۰ درصد از بودجه ایالت داکوتای شمالی از نفت و گاز تامین می شود و اگر جنگ قیمت برای مدت طولانیتری ادامه پیدا کند، چالش بزرگی برای این ایالت خواهد بود که دومین ایالت تولیدکننده بزرگ نفت آمریکا است.

نیومکزیکو که حدود یک سوم از درآمدش از نفت و گاز است، پس از این که به سومین ایالت تولیدکننده بزرگ نفت تبدیل شد، مازاد بودجه را پیش بینی کرده و هزینه ایالتی را هشت درصد افزایش داده بود.

لری اسکات، از قانونگذاران جمهوری خواه این ایالت گفت: چند ماه طول خواهد کشید تا قیمت‌های پایین‌تر کاهش بودجه را الزامی کند اما هر یک دلار کاهش قیمت‌های نفت به منزله حذف ۲۰ میلیون دلار از درآمد ایالتی است.

تگزاس بزرگترین ایالت تولیدکننده نفت آمریکا است و پیش بینی شده بود ۵.۴ میلیارد دلار از نفت و گاز دریافت کند اما تاثیر نهایی افت قیمت‌ها روی بودجه این ایالت فعلا معلوم نیست.

کلرادو که پنجمین ایالت تولیدکننده بزرگ نفت است، در صورت ماندن قیمت نفت در محدوده ۳۰ دلار در هر بشکه ممکن است میزان هزینه خود را مورد بازنگری قرار دهد.

بر اساس اخبار نفت رویترز، به گفته دیوید بلات، استاد سیاست عمومی در دانشگاه اوکلاهاما و تحلیلگر مالی سابق سنای ایالتی، اوکلاهاما پیش از این به دلیل کاهش قیمت‌ها تحت فشار قرار داشت و ریزش اخیر قیمت‌ها مایه نگرانی جدی این ایالت است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

طبق نظرسنجی رویترز، قیمت نفت در نتیجه فروپاشی توافق میان تولیدکنندگان بزرگ در خصوص محدودیت عرضه و افت تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا، برای مدت طولانی پایین خواهد ماند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، تحلیلگران در نظرسنجی ماهانه رویترز میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی جاری را ۴۲ دلار پیش بینی کردند که پایینتر از پیش بینی قیمت ۶۰.۶۳ دلار در فوریه است.

در این نظرسنجی که ۲۱ تحلیلگر شرکت کردند، پیش بینی شد میانگین قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم امسال به ۳۴.۸۷ دلار، در سه ماهه سوم به ۳۹.۰۵ دلار و در سه ماهه چهارم به ۴۴.۰۸ دلار خواهد رسید.

همچنین میانگین قیمت نفت آمریکا در سه ماهه دوم ۳۰.۳۷ دلار و برای کل امسال ۳۷ دلار پیش بینی شد.

ادوارد مویا، کارگزار شرکت OANDA در این باره گفت: پایان توافق اوپک پلاس مدت زیادی بود که عقب افتاده بود و قیمتهای نفت برای مدت طولانی حداقل چند سه ماهه آینده پایین خواهند ماند. شاخص قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا باید به محدوده ۳۰ دلار عادت کنند.

شاخصهای قیمت نفت دوشنبه گذشته در واکنش به برنامه عربستان برای کاهش شدید قیمت فروش و افزایش تولید نفت خود، با بزرگترین کاهش روزانه از زمان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ روبرو شدند. همکاری سه ساله تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک و اقدام داوطلبانه آنها در محدود کردن عرضه تاکنون از قیمتها پشتیبانی کرده بود اما ناکامی آنها برای دستیابی به توافق در خصوص تمدید محدودیت عرضه باعث شد سقف تولید اعضای این گروه از ماه آینده که توافق به پایان می رسد، برداشته شود.

تولیدکنندگان شیل آمریکا در واکنش به تحولات اخیر، به کاهش هزینه و کاهش تولید آتی پرداخته اند. فروپاشی توافق اوپک پلاس به نگرانیها در خصوص افت تقاضای جهانی اضافه کرده است.

اکثر تحلیلگران پیش بینی می کنند تقاضای جهانی برای نفت برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ با کاهش سه ماهه روبرو شود و پیش بینی‌ها از کاهش بین ۰.۸ تا چهار میلیون بشکه در روز تقاضا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ متغیر است اما برای کل سال رشد ۰.۱ تا ۰.۵ میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت پیش بینی شده است.

بر اساس اخبار نفت رویترز، قیمتهای نفت روز جمعه پس از اقدام آمریکا و سایر کشورها برای حمایت اقتصادهای تضعیف شده از شیوع کرونا بهبود یافتند اما همچنان با کاهش هفتگی سنگینی روبرو شدند. بهای نفت برنت با ۶۳ سنت افزایش، در ۳۳ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۲۵ درصد کاهش نشان داد که بزرگترین کاهش هفتگی از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ بود. بهای وست تگزاس اینترمدیت با ۲۳ سنت افزایش، در ۳۱ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه بسته شد اما حدود ۲۳ درصد کاهش هفتگی داشت.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار