قیمت نفت در سال 2019 تحت تاثیر زورآزمایی آمریکا و ایران

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

 

در سال جاری فاکتورهایی که احتمالا قیمت نفت را تحت تاثیر قرار خواهند داد، مقابله و زورآزمایی ترامپ دربرابر ایران و میزان پایداری اقتصاد جهانی است. به عبارت دیگر قیمت ها بستگی به ژئوپولیتیک و تعادل عرضه و تقاضا دارد.

تحلیلگران نفتی پیگیر تحریم های آمریکا علیه ایران هستند که در طول تابستان روزانه حدود 2.3 میلیون بشکه نفت را صادر می کرد. این تحریمات که در نوامبرآغاز شده است صادرات روزانه 1.3 میلیون بشکه نفت، ایران را با مشکل روبرو کرده است. آمریکا معافیت های مالیاتی به کشورهایی همچون هند و کره جنوبی داده است تا روزانه حدود 1 میلیون بشکه نفت از ایران به مدت 180 روز خریداری کنند.

این موضوع، تحریمات را در تعادل عرضه نفت به فاکتور مهمی تبدیل کرده است. در اواسط ماه می زمانیکه 180 روز به پایان برسد  سیاست خارجی آمریکا بطور موثری می تواند با حذف معافیت مالیاتی 1 میلیون بشکه نفت را از بازار انتقال دهد و یا با پایان دادن به تحریمات می تواند روزانه بیش از 1 میلیون بشکه اضافه کند.

جان استوارت، اقتصاددان انرژی در موسسه مشاوره سرمایه گذاری  "کورنراستون ماکرو"  اظهار دارد "این کار تاثیر قابل ملاحظه ای بر قیمت ها دارد شاید 15 یا 20 دلار برای هر بشکه نفت متغیر باشد. وی ادامه می دهد «بزرگترین سوال درباره قیمت نفت، تقاضا و یا تولید نفت شیل امریکا و یا اوپک نیست بلکه در واقع مسئله ژئوپولیتیک و تحریمات است» .

بر روی این واقعیت در ماه گذشته در جلسه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و روسیه  (اوپک پلاس) در وین تاکید مکرر شد. گزارشگران و تحلیلگران نفت به افرادی مثل وزیر نفت عربستان سعودی خالد الفالح و وزیر انرژی روسیه الکساندر نواک مشکوک هستند اگرچه یکی از این افراد برایان هوک نماینده مخصوص آمریکا برای ایران بود، چراکه کشورها تلاش کردند تا نگرش هایی درباره تغییر وضعیت مدیریت ترامپ درباره تحریمات ایران بدست آورند.

درحالیکه رابطه بین ژئوپولیتیک و قیمت های نفت روشن نیست میزان نقش امریکا در تغییرات آن قابل توجه است. براستی آمریکا از زمانیکه در دهه 40 میلادی هیئت کمیسیون راه آهن تگزاس (که صنعت نفت و گاز کشور را تنظیم می کند) تولید را سهمیه بندی کرد، امریکا این نوع نفوذ قدرت و اعمال فشاردربازارهای نفت را نداشته است.

دیگر محرک تاثیرگذار بر قیمت نفت، سالم بودن اقتصاد جهانی خواهد بود که برخی معتقدند حتی تاثیر بیشتری بر تجارت گسترده دیگر کالای جهان دارد.

امی مایرز جاف عضو شورای روابط خارجه می گوید:  " بزرگترین مسئله در بازارهای نفتی چیست؟ 100 درصد این مسئله زمانی است که اقتصاد جهانی با رکود مواجه شود و مسئله «اگر» نیست بلکه «چه موقع» است.

نگرانی ها درباره فشارهای تجاری و نرخ های در حال صعود باعث بلاتکلیفی و تزلزل وضعیت شود که باعث شده از پیش بینی های برخی اقتصاددانان موضوع «رشد اقتصادی در سال 2019 » حذف شود. چین و هند هر دو با نرخ بالای 6% در حال رشد هستند اگرچه آژانس بین المللی انرژی  اخیرا پیش بینی های رشد اقتصادی برای این دو کشور مذکور را با روند کاهشی نشان داده است. بدلیل رابطه تنگاتنگ بین رشد اقتصادی و قیمت نفت، آژانس بین المللی انرژی کم کم پیش بینی های قیمت نفت برای سال جاری را نیز کاهش داد.

احتمال رشد پایین تر در اقتصادهای آسیایی کمک کرد اعضای اوپک و روسیه متقاعد شوند تا در جلسه ماه دسامبر میزان عرضه خود را تا 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. - شرکت تحقیقاتی و مشاوره در لندن «انرژی اسپکت» گزارش داد: " آنچه درپشت درهای بسته در وین گذشت بحث و نگرانی های درباره تقاضای نفت بخصوص تقاضای خریدار اصلی نفت در آسیا بود."

درحالیکه میزان  تقاضا و سیاست امریکا درباره ایران بر قیمت نفت تاثیر مستقیم و شدید دارند فاکتورهای دیگری هم دخیل هستند. در ماه دسامبر «رویال داچ شل»، اولین شرکت تجاری نفتی بین شرکت های بزرگ نفتی بود که حقوق و پاداش مدیران اجرایی را برای رسیدن به اهداف انتشار کربن مرتبط ساخت. شرکت مذکور تسلیم فشار سرمایه گذار اصلی خود شد با این دلالت که نگرانی ها در تولید نفت از بین نمی رود.

هنوز آن فاکتورها بصورت نگرانی های بلند مدت برای بازار نفتی باقی می ماند. پل هورسنل مدیر تحقیقات کالا در«استاندارد چارترد» و تحلیلگر قدیمی نفتی، اخیرا زمانیکه از وی در پادکست «کلمبیا انرژی اکسچنج» درباره این مسئله که چنانچه افزایش وسائل نقلیه برقی و نگرانی ها درباره تغییرات آب و هوا نشان دهنده پایان کار اوپک و تسلط نفت تا 50 سال باشد سوال پرسیده شد با دوراندیشی پاسخ داد.

با اینکه کارشناسان درباره پایان کار قریب الوقوع اوپک تا 30 سال آینده مطلب نوشته اند." اما تقاضای نفت در سال 2030 بیشتر از 2018 خواهد بود این رشد تا ابد ادامه نخواهد داشت.

او در آخر گفت: " سرانجام چنانچه به 50 سال آینده نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم انتقال انرژی در حال وقوع است."

پر خواننده ترین اخبار