سبک سنگین کردن آینده ی اوپک پلاس توسط روسیه

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش انرژی پست 24، تمدید توافقنامه ­ی عرضه­ ی نفت «اوپک پلاس» آینده­ ی نامشخصی دارد. دلیل این امر، تنها تصمیم ایالات متحده در اواخر ماه آوریل مبنی بر پایان معافیت ­های عرضه­ ی نفت توسط ایران نیست؛ بلکه عدم ­اشتیاق روسیه (حداقل نسبت­ به ایده­ی این توافقنامه) نیز مزید بر علت شده است.

توافق کنونی مابین کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان کلیدی غیرعضو مانند روسیه (که با نام «اوپک پلاس» شناخته می­شوند) به مدت 6 ماه و تا اواخر ژوئن 2019 ادامه خواهد داشت. بنا بر این توافق، تولید نفت ب­منظور حمایت از قیمت آن به میزان 2/1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته و در صورت لزوم، برای نیمه ­ی دوم سال نیز تمدید شود.

کشورهای عضو اوپک دو سوم کاهش میزان تولید نفت را تقبل کرده و از آن طرف، روسیه نیز موافقت خود را با کاهش تولید 228 هزار بشکه در روز از اکتبر 2018  اعلام کرده است. البته در ماه مارس، وزیر انرژی روسیه الکساندر نوواک اذعان داشت که میزان کاهش عرضه­ ی نفت توسط روسیه، تنها 140 هزار بشکه در روز بوده و با این اظهارات شبهات ایجاد شده پیرامون دستیابی به کاهش عرضه­ ی نوید داده شده را افزایش داد.

عدم اطمینان

اظهارات هفته­ های اخیر رهبران روسیه پیرامون تمدید احتمالی این توافق بسیار مبهم بوده و باعث افزایش ابهامات پیرامون ادامه­ ی مشارکت این کشور در این معاهده شده است.

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اجلاس بین­ المللی قطبی (آرکتیک) که در اوایل ماه آوریل در سنت پترزبورگ برگزار شد، گفت: با وجود اینکه روسیه آماده­ ادامه همکاری با اوپک است ولی پیرامون ادامه­ ی کاهش تولید مطمئن نیست. جلسه­ ی احتمالی پیرامون تمدید این توافق در ماه ژوئن برگزار خواهد شد. همچنین نواک گفت: اگر در نیمه ­ی دوم سال بازار در تعادل باشد، دیگر نیازی به تمدید این توافق وجود نخواهد داشت.

ولادمیر پوتین همچنین اذعان داشت که علاقه ­ای به افزایش غیرقابل کنترل بهای نفت ندارد؛ زیرا شرکت­های نفتی روسی آسیب خواهند دید.

منفعت بردن

با وجود قیمت بالای نفت که ناشی از توافق بر سر تعیین سقف تولید توسط کشورهای عضو گروه اوپک پلاس است، شرکت­های روسی عموماً عملکرد قابل ­قبولی در این بازار داشته ­اند. افزایش قیمت نفت موجب افزایش 2/38 درصدی ارزش صادرات نفتی روسیه و رسیدن آن به مقدار 05/129 میلیارد دلار در سال 2018 شد؛ در حالی که براساس اطلاعات ارائه­ شده توسط رسانه ­های محلی، حجم صادرات این کشور تنها 9/2 درصد افزایش یافته است. تولید سالانه ­ی نفت روسیه در سال 2018 به میزان میانگین 16/11 میلیون بشکه در روز افزایش یافت؛ درحالی که این مقدار در سال گذشته بالغ بر 98/10 میلیون بشکه در روز بوده است که هر دو مقدار بیشترین مقادیر متناظر پس از فروپاشی شوروی سابق هستند.

تعدادی از شرکت های روسی، از جمله روس‌نفت، مراتب نگرانی خود را از ادامه­ ی تعیین سقف عرضه و تاثیر مخرب آن بر توسعه­ های درنظر گرفته­ شده در راستای رنسانس نفتی، ابراز داشته ­اند. الکسی کالچف، تحلیل­گر شرکت سرمایه گذاری فینام (واقع در مسکو) گفت: در دیدگاه اقتصادی تولیدکنندگان نفت روسیه، حجم تولید به اندازه­ی قیمت نفت حائز اهمیت است.

تولید نفت روسیه در سال 2019، تحت تاثیر تحولات نفتی جدید می تواند به حدود 2/11 میلیون بشکه در روز افزایش یابد. این مقدار تا سال 2022 به میزان 25/11 میلیون بشکه در روز افزایش یافته و پس از آن در سال 2024، با تهی شدن ذخایر نفتی موجود در غرب سیبری، اورال و منطقه ولگا (بر اساس مدل ارائه ­شده توسط وزارت توسعه­ی اقتصادی روسیه) به کمتر از 2/11 میلیون بشکه در روز کاهش می­یابد. شرکت ­های روسی نمی­خواهند پروژه­ هایی که برای جبران این کاهش درنظر گرفته شده را به تعویق اندازند.

در عین حال، ارزان بودن هزینه تولید نفت روسیه این امکان را برای تولیدکنندگان فراهم می­ سازد که برخلاف برخی اعضای اوپک، سود خود را در قیمت­ های پایین­تر نیز حفظ­ کنند. کالچف می­گوید: این بدان معناست که آن­ها لزوماً خواستار قیمت بالای نفت جهت رونق مبادلات خود نیستند.

روسیه همچنان می­تواند تنها با انگیزه­ ی ایجاد یک جبهه متحد با عربستان سعودی و دیگران در رقابت با صادرات نفتی آمریکا، به کاهش­ عرضه ی آتی «اوپک پلاس» تن دهد. اگرچه، تصمیم آمریکا بر پایان دادن به معافیت­های نفتی ایران برای کشورهای چین، هند، ژاپن، کره­ جنوبی و سایرین در اوایل ماه می، مقاومت تمامی کشورهای عضو «اوپک پلاس»، از جمله عربستان را در مقابل تعیین سقف عرضه خواهد سنجید.

پایان معافیت­ ها منجر به تضعیف حضور نفت ایران در بازار نفت شده و تقاضای نفت را از هر منبع دیگری افزایش می­دهد. در واقع، بخشی از علل به وجود آمدن این توافق، جلوگیری از تاثیر عرضه ­ی بیش از حد انتظار نفت ایران (ناشی از معافیت­ های نفتی اعمال­ شده توسط آمریکا) بوده ­است.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در پاسخ به اتمام معافیت­ های نفتی ایران، در اواخر ماه آوریل گفت: عربستان سعودی اجازه نخواهد داد که بازار نفت ناپایدار شود ولی این لزوماً بدین معنا نیست که عرضه­ ی نفت فوراً افزایش یابد.

با عدم اطمینان روسیه و عربستان سعودی به لزوم ادامه ­ی تعیین سقف عرضه­ ی نفت در ماه­ های آتی، تمدید توافق­نامه­ ی «اوپک ­پلاس» دور از انتظار است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار