جنگ همسایه ها برنده ندارد

نفت
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

در اوایل دهه 1970 تولید نفت عربستان آرام آرام شروع به افزایش و فاصله گرفتن از دیگر اعضای اوپک خصوصا ایران کرد، کاهش تولید ایران در 1979 و پس از ان جنگ ایران و عراق و آسیب رسانی این دو کشور به زیر ساخت های انرژی یکدیگر دو ارمغان برای سعودی به همراه داشت؛ فرصتی جهت افزایش تولید و تثبیت جایگاه اول در جهان انرژی فسیلی و یک درس بسیار مهم، جنگ همسایه ها هیچ برنده ای ندارد.

در چند دهه اخیر روابط دیپلماتیک ایران و عربستان همواره با فراز و فرود بسیار همراه بوده است، اما این روزها درست در میانه کاروزار و تنش بین ترامپ و ایران به یکباره خبرها و گمانه زنی ها حاکی از آن است که روابط بین ایران و عربستان و اصلی ترین متحدش یعنی امارات متحده عربی رو به بهبود نهاده است و گامهای جدی و عملی در راه عادی سازی و بهبود روابط
همسایگان برداشته شده است.

از اتفاقات پشت پرده به دلیل آنکه از ان آگاه نیستیم می گذریم، اما با توجه به سابقه تاریخی در خاورمیانه و موضع گیریهای اخیر طرفین و همچنین عملکرد و استراتژی دولت دونالد ترامپ می توان تحلیل هایی را برای علل و عوامل دخیل در این چرخش سیاسی در خاورمیانه ارائه داد.

معروف است که می گویند متحدت را می توانی تغییر دهی اما همسایت را هرگز، از اینرو و با توجه به تجربه جنگ ایران و عراق، همانگونه که در ابتدای یادداشت اشاره شد، عربستان و امارات نیک می دانند که خصومت با ایران و یا هر همسایه دیگری نتیجه ای جز خسران طرفین در پی نخواهد داشت از سوی دیگر هر دو این کشورها در تلاشند تا با استفاده از زیر ساخت های تجاری بوجود آمده از اقتصاد نفتی فاصله بگیرند، پس نیاز دارند تا از انچه در طول این سالها هزینه کرده اند محافظت کنند و البته تجربه یمن ثابت کرد که برای حریف بد بدنی چون ایران تنها راه در امان بودن پایان خصومت است.

از سوی دیگر تنش بوجود آمده در منطقه و تحریم ها بر علیه ایران در کنار اتفاقاتی که برای نفتکش ها در خلیج فارس رخ داد و به طور کلی خللی که به امنیت نفتکش ها وارد شد به شدت آینده تجاری همه کشورهای منطقه را تهدید می کند و همه تولید کنندگان حوزه خلیج فارس از این نا امنی آسیب خواهند دید.

عربستان و امارات، پس از وقوع اتفاقات اخیر انتظار عکس العمل شدید نظامی از سوی آمریکا و جامعه بین الملل را داشتند، اما نه تنها برخورد کشورهای دیگر و شورای امنیت با این قضیه برخورد نرم و دیپلماتیک همراه با احتیاط بود، بلکه دونالد ترامپ نیز با صراحت تمام به اعراب نشان داد که اهل پول خرج کردن برای جنگ نیست.

پس درست پس از مصاحبه ترامپ مبنی بر اینکه، چون کشتی های نفتکشش در معرض خطر نیستند دلیلی برای ورود به تنش نفتکش ها در خلیج فارس ندارد. این فکر به ذهن سران دو کشور رسید که بازنده نهایی جنگ و تنش در منطقه کسی جزکشورهای منطقه نخواهند بود و چه بسا آمریکا و روسیه در پی افزایش تولید نفت، از یک عربستان ضعیف شده و درگیر تنش استقبال کنند و در واقعی خود عربستان نیز روزی قربانی اتحاد ابرقدرت ها در انرژی شود.

این چرخش را بگذارید در کنار جنگ تجاری که امروز در همه جا با ایالات متحده کلید خورده است تا ببینید که به نظر دنیا از سیاست های خودخواهانه ترامپ به ستوه آمده است و یاران یک به یک به این نتیجه رسیدند که خودشان باید حافظ منافع خودشتن باشند. آیا دردوران پسا هاشمی بار دیگر رابطه ایران و عربستان به بهبود می گراید؟

 

 

نویسنده: سعید ساویز / روزنامه اعتماد

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 

پر خواننده ترین اخبار