بازار نفت در انتظار اقدام بعدی عربستان

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

کاهش شدید قیمت نفت برنت و ضعیف شدن چشم انداز تقاضا به دلیل جنگ تجاری چین-آمریکا مسئله اقدامات آینده عربستان را مورد سوال قرار داده است. گزارش های موجود نشان می دهد که عربستان دیگر کاهش قیمت ها را تحمل نخواهد کرد و به همین دلیل در حال رایزنی با سایر اعضای اوپک برای یافتن راه های موجود جهت کنترل این روند نزولی قیمت ها است.

اقدام اخیر عربستان برای بسیاری از تحلیلگران به معنای کاهش بیشتر تولید نفت بدون توجه به ماهیت شوک های بازار، به منظور مقابله با کاهش قیمت نفت است. زیرا ” خالد الفالح” وزیر نفت عربستان در سال ۲۰۱۷ بیان کرده بود که عربستان دیگر نمی تواند به دلیل حفظ تعادل در بازار، کاهش بیشتر قیمت ها را تحمل کند.

شوک ها و محدودیت های بازار نفت

اگرچه پیام های اخیر عربستان به بازار و سرمایه گذاران اینگونه القا می کند که بازار جهانی یک جذب کننده برای شوک های بازار دارد، اما اوضاع پیچیده تر از این است. در صورتی که افت قیمت ها به دلیل تغییر در قواعد بازار به وجود آمده باشد، بنابراین ممکن است تولید نفت کشور ها نیز با توجه به تحولات بازار، تغییر کند. اما این تغییرات به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها ماهیت شوک های بازار و محدودیت های پیش روی هر کشوری مانند عربستان است.

دلیل پیچیدگی اوضاع کنونی بازار جهانی دو مورد مهم است: اول ترس از کمبود منابع جهانی و دوم کاهش رشد تقاضا به دلیل عوامل مختلفی مانند جنگ تجاری بین چین-آمریکا. بنابراین ماهیت شوک های موجود در دو جهت کاملا متفاوت به بازار فشار می آورد. در یک سمت جنگ تجاری چین-آمریکا وجود دارد که باعث کاهش رشد تقاضا و هچنین تجدید نظر در پیش بینی های تقاضا شده است. آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش خود اعلام کرد که در پنج ماهه اول سال ۲۰۱۹ رشد تقاضای جهانی نفت کمترین میزان خود از سال ۲۰۰۸ را تجربه کرده است. در سمت دیگر نگرانی های مربوط به کمبود منابع نفت به دلیل افزایش تنش های منطقه ای و افزایش ریسک های ژئوپلیتیکی، موجب پشتیبانی ازافزایش قیمت جهانی نفت می شود. برای مثال تولید اوپک در جولای ۲۰۱۸ به دلیل تحریم ایران و ونزوئلا به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش داشت.

در این میان باید به نکات زیر توجه داشت:

اول اینکه شوک های موجود فراتر از کنترل عربستان هستند و به دلیل سیاست های اقتصادی آمریکا و تحریم های او علیه برخی کشور ها پیش آمده و عربستان قدرت تغییر این سیاست ها را ندارد.
دوم اینکه ماهیت شوک ها و ریسک های موجود در تاثیر بر قیمت نفت مهم است. اما نکته مهم این است که این شوک ها تاثیر یکسانی بر قیمت نفت و بازار جهانی ندارند. چراکه شوک های مربوط به تقاضای نفت تاثیر بیشتری نسبت به شوک های مربوط به منابع نفت دارند. زیرا معمولا کاهش منابع به دلیل خطرات ژئوپلیتیکی با کمک منابع ذخیره کشور ها کم رنگ می شود . این مسئله بیانگر این است که در مورد تاثیر شوک ها بر قیمت نفت ، ماهیت و ویژگی های مربوط به آنها بسیار مهم است.

سوم اینکه شوک ها از نظر زمانی می توانند ناگهانی یا ساختاری و طولانی مدت باشند.برای مثال با لغو تحریم های ایالات متحده علیه ایران، نفت خارج شده ایران از بازار نفت به سرعت به بازار بازمیگردد. اما اگر جنگ تجاری چین-آمریکا تشدید شود، می تواند بر اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته و موجب کاهش رشد اقتصاد جهانی شود. همچنین شیل های آمریکا در حال حاضر یک شوک مثبت در بخش منابع نفتی ایجاد کرده اند که مدیریت اوپک را دچار پیچیدگی کرده و همانطور که “فالح” گفته است، تاریخ نشان داده که مداخله در پاسخ به تغییرات بنیادی و ساختاری معمولا بی تاثیر است. به همین دلیل است که عربستان از مداخلات اوپک در موضوع کاهش اثر ناپایداری های ساختاری ، پشتیبانی نمی کند.

اما ماهیت شوک های بازار تنها بخشی از معادله است و موارد دیگری نیز وجود دارد که سیاست عربستان را بدون در نظر گرفتن شوک های بازار تحت تاثیر قرار می دهد. یک عامل کلیدی در سیاست های عربستان، اقتصاد این کشور است که در صورت کاهش قیمت نفت، دچار مشکل خواهد شد. علیرغم تلاش عربستان در متنوع سازی منابع اقتصادی خود و تاسیس بخش های غیر نفتی ، اما اقتصاد این کشور همچنان به تولید و فروش نفت وابسته است.

انتخاب های عربستان

با توجه به توضیحات قبل، قدرت انتخاب عربستان در اعمال سیاست های خود بسیار محدود شده و تنها موردی که تحت کنترل او است، میزان تولید نفت این کشور است. در حقیقت عربستان در سیاست تولید نفت خود باید بر سر موضوعاتی مانند کاهش، افزایش، حفظ سطح موجود و همچنین بازه زمانی مربوط به هر یک از آنها تصمیم گیری کند. نکته مهم این است که این تصمیمات در موقعیتی کاملا غیرشفاف و نامطمئن گرفته می شود و بر اقتصاد این کشور نیز اثرگذار است ، چراکه همه چیز به شرایط بازار بستگی دارد.

در حال حاضر یکی از گزینه های پیش روی عربستان، کاهش بیشتر تولید است که تا کنون نیز از همین روش برای حفظ قیمت ها استفاده کرده است. در صورت چنین اقدامی عربستان یک پیام قطعی را در خصوص تعهد خود نسبت به حفظ تعادل در بازار به جهان ارسال خواهد کرد تا بتواند حداقل در کوتاه مدت از افزایش قیمت ها پشتیبانی کند. در حقیقت گفته اخیر”فالح” که بیان کننده عدم تحمل کاهش بیشتر قیمت توسط عربستان است، به جلوگیری از کاهش قیمت ها و افزایش محدود قیمت ها کمک کرده است. اما این پیغام در بعد احساسی بیان شده و هنوز واضح نیست که آیا عربستان واقعا تولید خود را کاهش خواهد داد یا خیر. از طرفی شوک های تقاضا که به دلیل جنگ تجاری اتفاق افتاده، به زمان زیادی برای برطرف شدن نیاز دارد و به همین دلیل در صورت کاهش تولید، این کاهش باید عمیق تر و طولانی تر از قبل باشد. اما عربستان با مشکل دیگری نیز روبرو است و آن راضی کردن سایر اعضای اوپک برای کاهش بیشتر میزان تولید نفت است و ممکن است تمام بار متعادل سازی بازار به گردن عربستان بیفتد 

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار