عربستان سعودی و روسیه بر سر کاهش‌های جدید تولید نفت به توافق نرسیدند

نفت
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times
به گزارش انرژی پست 24، مسکو به خوبی از شرایط رقیب و شریکش یعنی عربستان آگاه است. بدین ترتیب، بسیار بعید است که کرملین با کاهش دادن بیشتر تولید نفت به منظور تقویت قیمت موافقت کند.
اوپک مرده است، زنده باد اوپک پلاس. مسلماً همکاری بین دو کشور اول صادرکننده نفت یعنی روسیه و عربستان یک تحول قابل توجه است که با انقلاب شیل در ایالات متحده همزمان بود.
در زمان ناامیدی، چاره ای بجز اقدامات جدید وجود ندارد. یک دهه قبل، مشارکتی بین مسکو و ریاض به دلیل منافع متضاد آنها غیرممکن به نظر می‌رسید. اما تحولات اخیر، این کشورها را تا حدودی به سمت آنچه که اوپک پلاس لقب گرفته، سوق داده است.
با این حال، این به آن معنی نیست که صادرکنندگان روس و سعودی دیگر رقیب یکدیگر نیستند. در واقع، این دو غول نفتی بیشتر از همیشه برای تصاحب سهم بیشتری از بازارهای آسیایی از جمله چین در حال رقابت با هم هستند. مسکو و ریاض موقعیت نسبی رقیب و شریک خود را نیز در طی مذاکرات درباره کاهش تولید به منظور تقویت قیمت،‌ در نظر می‌گیرند. البته یکی از معیارهایی که نشان دهنده موقعیت چانه‌زنی این کشورها است، اندازه ثروت بانک مرکزی آن کشور به لحاظ پول، طلا و دیگر اوراق بهادار است.
ثروت نسبی روسیه در سال‌های اخیر در حال افزایش بوده است، در حالی که عربستان در حال از دست دادن این منبع بوده است. این پیشرفت به دو نکته اشاره می‌کند: اول، وضعیت اقتصاد و دوم، انتخاب استراتژی کشور مربوطه و موقعیت معامله متعاقب آن.
 
وضعیت اقتصادی
 
اختلاف رو به رشد بین ثروت روسیه و عربستان سعودی نتیجه تحولات داخلی و خارجی است که منجر به افزایش تدریجی یا هزینه کردن ثروت نفتی شده است. در مورد مسکو، تحریم‌های غربی سال ۲۰۱۵ و درآمد کمتر از فروش نفت، خسارت شدیدی به اقتصاد روسیه وارد کردند، اما این کشور توانست به واسطه پس‌اندازش پایداری نسبی اقتصادی را حفظ کند (برای مشاهده افت در ثروت نسبی بعد از سال ۲۰۱۵ به شکل بالا مراجعه کنید). مسکو یاد گرفته است که قدردان پس‌انداز روز مبادای خود باشد و این به آن معناست که یک سپر مالی جدید در صورت بروز یک بحران دیگر مورد نیاز است.
ذخیره مالی یا در مورد ریاض هزینه کردن نشان‌دهنده وضعیت اقتصاد کشور است. اگر چه روسیه با وابستگی شدید به حوزه انرژی‌اش بعد از چندین سال تحریم به شدت آسیب دیده‌است، اما این غول اوراسیایی هم‌چنان اقتصاد قابل ملاحظه و متنوعی دارد. در مقابل، اقتصاد عربستان سعودی‌، وابستگی بیشتری به تولید نفت دارد. از این رو کاهش دادن درآمد حاصل از صادرات حامل‌های انرژی باید با خرج کردن پس‌انداز کشور جبران شود.
عربستان سعودی هم‌چنین درگیر مشکلی بزرگ در یمن است و نیروهای سعودی قادر به شکست دادن شورشی‌های حوثی که از سوی دشمن دیرینه خود یعنی ایران حمایت می‌شوند، نیستند. علاوه بر این، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی کشور را در مسیر تنوع اقتصادی (که بخشی از بودجه آن با منابع ملی تأمین می‌شود) قرار داده است.
 
مذاکره بر سر کاهش‌های جدید در تولید نفت
 
آژانس رتبه بندی “فیچ” اخیراً رتبه بدهی روسیه را به واسطه آنچه ” سیاست‌گذاری‌های اقتصادی محتاطانه” خواند، به‌روزرسانی کرد. ذخایر کشور به عنوان نتیجه مازاد بودجه و تجارت ، به مقدار نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. سیاست‌گذاری‌های دقیق و مناسب مسکو قیمت سر به سر هر بشکه نفت در سال مالی را از نزدیک به ۱۱۰ دلار در سال ۲۰۱۳ به ۴۰ دلار در حال حاضر کاهش داده است، و در عین حال، کرملین به صورت موفقیت آمیزی در حال افزایش دادن سهم خود در  بازارهای اروپایی و چینی است.
در مورد عربستان سعودی، یک سیاست خارجی خشونت آمیز و اهداف بلندپروازانه داخلی وجود دارد که نیازمند مقادیر زیادی پول است. از این رو، ریاض ترجیح خواهد داد که قیمت نفت را حدود حداقل ۸۰ دلار به ازای هر بشکه ببیند تا هزینه سر به سر بودجه‌اش تأمین شود.
مسکو به خوبی از شرایط رقیب و شریکش آگاه است. بدین ترتیب، بسیار بعید است که کرملین با کاهش دادن بیشتر تولید نفت به منظور تقویت قیمت موافقت کند. به عقیده یکی از مقامات عربستان سعودی، عربستان افت قیمت نفت به کمتر از مقدار فعلی‌اش را نخواهد پذیرفت و در حال به کار گیری تمام گزینه‌های ممکن است. اقدامات ریاض از قبل تأثیر مثبتی روی قیمت نفت داشت که هفته قبل هنگامی که اعلامیه‌ای از تعهد این کشور عربی برای جلوگیری از ناپایدار شدن قیمت نفت به واسطه جنگ تجاری و تهدید یک رکود جهانی منتشر شد، کمی  از آن تاثیر را کاهش داد. 
روسیه به احتمال بسیار زیاد تخمین منصفانه‌ای از تمایل و ضرورت شریکش برای اقدام کردن بدون مشارکت مسکو فراتر از توافق اوپک پلاس دارد. مگر این که قیمت به زیر ۴۰ دلار به ازای هر بشکه سقوط کند، مسکو به توافق بر سر کاهش‌های بیشتر بی‌میل خواهد ماند و در عوض آزادانه به سمت آینده‌ای که قیمت‌ها برای تولیدکنندگان مطلوب‌تر خواهد بود، حرکت خواهد کرد.
 
 
نویسنده: VANAND MELIKSETIAN
 
منبع: اویل پرایس
 
 
اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار