استراتژی چین برای کنترل بازار نفت

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

 به گزارش انرژی پست 24، پکن در حال کسب سریع نفوذی عظیم روی پویایی‌های کلیدی مربوطه از جمله قیمت نفت در بازار جهانی و اهمیت پول فروش نفت است. چینی ها و روس‌ها در حال سرمایه‌گذاری روی ترس روزافزون از ایران و بی‌اعتمادی رو به رشد ایالات متحده هستند. از این رو، ایالات متحده هم‌اکنون بازنده اصلی بازی با چین است. موفقیت چین را می توان به دو مورد زیر مربوط دانست:

  1. کیفیت و اهمیت آنچه پکن می‌تواند هم به ایران و هم به اردوی عربی پیشنهاد کند
  2. تصمیم رهبران کلیدی عرب برای تنزل روابط نزدیکشان با ایالات متحده و ابراز تمایل به سمت پکن به منظور فراهم کردن یک چتر استراژیک جایگزین. از این رو، پیشنهاد چین برای نظارت و تضمین ایجاد یک رژیم امنیتی جمعی منطقه‌ای، حالا در حال جلب کردن توجه مثبت قابل توجهی به خود از سوی هر دو ساحل خلیج فارس است. به نظر می رسد ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی (UAE)، قطر و عمان در حال قانع شدن نسبت به این موضوع هستند که چین می‌تواند کلید پایداری و موفقیت بلند مدت در خلیج فارس و شبه جزیره عربستان باشد.

رشد استراتژیک ایران می‌تواند خودش را به صورت کنترل سختگیرانه بر هر دو تنگه هرمز و باب‌المندب و همینطور سرتاسر خلیج فارس و دریای عربی که به معنی کنترل کردن صادرات نفت و گاز منطقه است، نمایان کند.

از طرفی هیچ نشانه‌ مشابهی از عزم و اراده واشنگتن برای همراهی  وجود نداشت. لذا، محمد بن سلمان، محمد بن زائد و اکثر رهبران عرب به طور فزاینده‌ای قانع شده بودند که ایالات متحده دیر یا زود از خلیج فارس و خاورمیانه عقب‌نشینی می‌کند. زورگویی و قاطعیت فعلی دستگاه حکومتی ترامپ نمی‌توانست این روند را پنهان کند.

در نتیجه، محمد بن زائد در اوایل ژوئیه ۲۰۱۹ تمایل خود را برای همکاری با پکن ابراز کرد. بعد از مذاکرات مقدماتی، محمد بن زائد در روز ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹ برای یک بازدید مهم به پکن رفت که طی با “شی جین‌پینگ” رییس جمهور چین ملاقات کرد. طبق گفته‌های مقامات ارشد چین، محمد بن زائد و شی جین‌پینگ “رابطه بین دو کشور را تا حد یک مشارکت استراتژیک ارتقا دادند” و نتیجه کلیدی آن، پذیرش نفوذ چین از سوی امارات بود.

در حالی که محمد بن زائد در پکن از شی جین‌پینگ درخواست کرد که به منظور خنثی کردن تشدید تنش‌ها و جنگ احتمالی از سوی ایالات متحده، واسطه مذاکره با تهران شوند، چین نیز بسیار سریع وارد عمل شد و طی چند روز یک هیئت عالی رتبه را به رهبری رئیس دپارتمان بین‌المللی حزب کمونیست چین (CPC)، “سانگ تائو” به تهران اعزام کرد. هدف او گفتگو در مورد رژیم امنیتی جدید در خلیج فارس و همینطور شرایط برای خرید روزافزون نفت ایران از سوی چین بدون توجه به تحریم‌های ایالات متحده بود.

در این مذاکره ، همه مقامات ایرانی در موضوع عزم ایران برای تحمل فشار ایالات متحده به هر قیمتی بسیار قاطع و برای مشارکت چین در پایدارسازی در منطقه و جلوگیری از جنگ مشتاق بودند.

در این جلسه محسن رضایی استراتژی ایران را شرح داد و اظهار داشت: ” هر نوعی از ناامنی و نزاع در این منطقه به صلح و امنیت جهانی آسیب وارد خواهد کرد. تا کنون آمریکا و انگلیس در حال برانگیختن شعله‌های جنگ در منطقه خلیج فارس بوده‌اند و می‌خواهند تظاهر کنند که روی تنگه هرمز و حرکت کشتی‌ها کنترل دارند. البته ما اجازه نمی‌دهیم چنین چیزی اتفاق بیفتد. در عین حال، ما از دوستانمان در چین انتظار مشارکت داریم. اولویت تهران این است که چین در تأمین امنیت ” حمل و نقل در خلیج فارس” کمک کند.

از این رو، هر دو کشور باید به منظور مقابله با ایالات متحده همکاری نزدیکی با هم داشته باشند. هم‌چنین علی لاریجانی رییس مجلس ایران خاطر نشان کرد که همکاری نزدیک” می‌تواند به مقابله با دشمنی ایالات متحده و خنثی کردن پیامدهای آن کمک کند” .  وی پیشنهاد کرد که روسیه نیز باید وارد رژیم امنیتی جدید در خلیج فارس شود. لاریجانی خواستار آن شد که چین پادرمیانی ضد آمریکایی خود در خلیج فارس را تسریع ببخشد زیرا ” موفقیت این برنامه مشروط بر مراحل عملی آن است”. لذا دولت چین از قبل اولین ملاقات بین مقامات عالی‌رتبه اماراتی و ایرانی را سازماندهی کرده بود.

دو طرف رسماً کنترل و پاسبانی از مرزهای دریایی را به منظور دوری از سوء‌تفاهم‌ها و درگیری‌ها مورد بحث قرار دادند. هیئت اماراتی شامل یک مأمور ارشد نامشخص از سوی محمد بن زائد بود. وی به همتایان ایرانی خود اطمینان داد که امارات متحده عربی برای ایجاد تغییر اساسی در روابط با ایران از جمله “ایجاد روابط حسنه” و گسترش تجارت آماده است.

بدین ترتیب، در روز ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۹، ظریف پیشنهاد صلح جویانه خود را ارائه کرد.

وی اعلام کرد که” ایران در صورتی که عربستان سعودی هم قبول کند، برای گفتگو آماده است”. او پیام مصاحبه‌اش با خبرگزاری رسمی ایرنا را تکرار کرده و اظهار داشت:” اگر عربستان سعودی برای مذاکرات آماده باشد، ایران همیشه برای مذاکره کردن با همسایگان آماده است”.

از این رو در روز ۳ اوت ۲۰۱۹، “انور قرقاش” وزیر در امور خارجه امارات متحده عربی اظهار داشت که” امارات متحده عربی و عربستان سعودی یک رویکرد سیاسی را برای مشکلاتشان با ایران را بر سایر موارد ترجیح می‌دهند”.

ایران به این پیام واکنش نشان داد. فرستادگان عالی‌رتبه در اوایل اوت ۲۰۱۹ به عنوان بخشی از هیئت ایرانی به منظور آماده شدن برای حج (۹ تا ۱۴ اوت ۲۰۱۹) به مکه سفر کردند. آنها گفتگوهایی پنهانی در مورد آینده خلیج فارس را با مقامات ارشد سعودی برگزار کردند.

اما سعودی ها نه به هیچ چیز “نه” گفتند و نه به چیز خاصی “متعهد” شدند.

بدین ترتیب ، در ۷ اوت ۲۰۱۹ ، محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، ریاض را مورد سرزنش قرار داد. وی از عربستان سعودی خواست تا به جای این که مطیع ایالات متحده باشد، خودش برای کشورش تصمیم‌گیری کند.

یکی دیگر از دلایل افزایش اعتماد به نفس و قاطعیت ایران ، تحول اخیر در روابط استراتژیک این کشور با روسیه بود. در تاریخ ۲۸ ژوئیه سال ۲۰۱۹، فرمانده نیروی دریایی ایران، دریادار حسین خانزاده، برای شرکت در جشن‌ روز نیروی دریایی در روسیه بود. وی گفتگوهای بزرگی راجع به سطح جدیدی از همکاری های نظامی به ویژه برای مقابله با تهدیدات نیروی دریایی ایالات متحده انجام داد.

در پایان این بازدید، خانزادی در تهران اظهار داشت: “نیروهای مسلح ایران و روسیه برای گسترش همکاری‌ها از طریق یک سری پروژه ها، یک معاهده «طبقه بندی شده» را امضا کردند که یکی از موارد آنها آموزش‌های مشترک نظامی در خلیج فارس قبل از پایان سال است”.

این توافقنامه شامل مانورهای مشترک دریایی روسیه و ایران است که قرار است در قسمت شمالی اقیانوس هند و در تنگه هرمز قبل از پایان سال ۲۰۱۹ برگزار شود.

تهران می خواست که در صورت بروز یک تشدید بزرگ، واکنش روسیه را در مورد حمله ایالات متحده به ایران بداند. روس‌ها بدون ابهام اظهار داشتند: “حمله به ایران مانند حمله‌ به روسیه خواهد بود”. این مسئله کاملا روشن بود که روسیه مشکلی با نقش و جایگاه جدید چین در خلیج فارس نداشت.

“چانگ هوآ” سفیر چین در ایران اظهار داشت که پکن متقاعد شده است که “هرگونه پروژه و ابتکار عمل با هدف تقویت امنیت در خلیج فارس باید توسط خود کشورهای منطقه پیشنهاد و اجرا شود”.  او در پایان گفت: ” خلیج فارس و تنگه هرمز حیاتی‌ترین کانال و دروازه جهان برای انتقال انرژی است. بنابراین، این دو ناحیه برای سیاست‌گذاری، امنیت و اقتصاد جهان بسیار قابل توجه هستند”.

در ابتدا تصمیم به افزایش واردات نفت ایران از طرف چین، نه تنها به منظور کمک به یک متحد که در تنگنا قرار گرفته، بلکه به عنوان یک راه برخورد با آمریکا در نظر گرفته شد. چراکه به گفته مقامات ارشد چین در پکن: “چین واردات نفت از ایران را به منظور نشان دادن استقلال از تحریم‌های ایالات متحده ادامه می دهد”. چین هم‌چنین خرید نفت با استفاده از یوان، یورو، و دیگر ارزها را به منظور کاهش دادن آسیب‌پذیری خود در مقابل تحریم‌های ایالات متحده پذیرفت. این کشور واردات نفت خام ایران را از طریق حداقل دوازده تانکر ایرانی ادامه می دهد تا به همه نشان دهد که “چین کشوری است که به قدرت کافی برای شکستن تحریم های ایالات متحده را دارد” .

برخی از کارشناسان آمریکایی و اروپایی اعلام کردند که در چنین شرایطی قیمت نفت می تواند تا ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کند. آنها نگران این بودند که چین ممکن است تصمیم بگیرد مقادیر زیادی از نفت ایران را به عنوان تلافی جنگ تجاری/ تعرفه با آمریکا بخرد.

هدف بلند مدت‌تر “شی جین‌پینگ” تبدیل شدن ارتش چین به یک نیروی جهانی بود. با نقش جدید در خلیج فارس، او قدم بزرگی در جهت دستیابی به این هدف برداشته است.

منبع: اویل پرایس

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار