روایت صندوق بین‌المللی پول از خاورمیانه، تزلزل قیمت نفت و بی ثباتی سیاسی

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

تنش‌های سیاسی و بی ثباتی در قیمت نفت، دو مولفه ثابت در سال 2019 بودند. حالا صندوق بین‌المللی پول در گزارشی نوشته است که همین دو عامل تاثیراتی منفی بر اوضاع اقتصادی کشورهای خاورمیانه داشته است.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از آسوشتید پرس، صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود نوشته است که بی ثباتی سیاسی و قیمت متزلزل نفت مانع از رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه در سال جاری شده است و این روند باید در سال آینده تغییر کند.

گزارش منطقه ای صندوق بین المللی پول نشان می دهد که منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ تنها نیم درصد رشد اقتصادی داشته و این در حالی است که این منطقه در سال ۲۰۱۸ با رشد اقتصادی ۱٫۶ درصدی همراه شده بود. به نظر می رسد که افزایش فعالیت ها در بخش اکتشاف نفت و گاز بتواند این عدد را در سال ۲۰۲۰ به ۲٫۷ درصد برساند اما با این حال این رقم نیز نسبت به پیش بینی های قبلی کمتر است.

این گزارش، وضعیت اقتصادی ۲۳ کشور حاضر در منطقه شمال آفریقا، خلیج فارس و البته جیبوتی، سومالی، افغانستان و پاکستان را مورد بررسی قرار داده است. صندوق بین المللی پول می گوید که تاثیرات منفی بی ثباتی سیاسی و نبود قیمت تثبیت شده نفت بیشتر از هر کشور دیگری بر لیبی و ایران اثر گذار بوده است.

صندوق بین المللی پول با اعلام این که قیمت نفت در سال جاری بین ۵۵ تا ۷۵ دلار بابت هر بشکه در نوسان بوده است اعلا م کرده که نبود قیمت تثبیت شده، کار برنامه ریزی برای استفاده از درآمد ناشی از فروش نفت را برای کشورهای خارومیانه که عمدتا اقتصادی نفتی دارند، سخت کرده است. در عین حال باید توجه داشت که پایین بودن قیمت نفت به طور خودکار باعث پایین نگهداشته شدن نرخ رشد اقتصادی کشورهای صادر کننده نفت شده است. به این ترتیب کشورهایی چون مصر، اردن، لبنان کاهش رشد اقتصادی از ۴٫۳ تا ۳٫۶ درصد را از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ تجربه کرده اند.

این گزارش همچنین می افزاید که اقتصادهای ۶ کشور عضو شورای همکاری های خلیج فارس یعنی عربستان، امارات، کویت، بحرین، عمان و قطر از ۲ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۰٫۷ درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

تنش ها در منطقه خلیج فارس به خصوص بر سر ماجرای نفتکش ها نیز به فشار بر اقتصاد کشورهای حاضر در این منطقه افزوده است. در ماه های اخیر حملات مختلفی به برخی تانکرهایی که در آب های خلیج فارس کشتیرانی می کردند، انجام شد. آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته است اما این کشور قویا همه این اتهام ها را رد می کند.

در همین حال، یک پهپاد آمریکایی نیز از سوی قوای نظامی ایران سرنگون شد. این موضوع مناقشه ها میان این دو کشور را افزایش داد.

جهاد آزور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول می گوید که این تنش ها بدون تردید بر وضعیت اقتصادی اثر گذار است. او می گوید همه این وقایع و آمارها نشان می دهد که کشورهای منطقه خاورمیانه لازم است که اصلاحات ساختاری برای حصول به سطوح عالی تر رشد اقتصادی را در دستور کار قرار دهند.

ماه گذشته، حمله به تاسیسات نفتی در عربستان باعث افزایش قیمت نفت شد اما این قیمت مجددا به وضعیت سابق بازگشت. آزور می گوید از آن جا که اوضاع تولید نفت در عربستان به سرعت به وضعیت سابق بازگشت در نتیجه این حملات تاثیرات ناگهانی اما کوتاه مدتی بر قیمت نفت داشتند. خود این موضوع به بی ثباتی قیمت نفت که تاثیرات منفی بر اقتصاد کشورهای نفتی دارد، دامن زد.

این گزارش می افزاید با توجه به احتمال بی ثباتی قیمت نفت در سال آینده، لازم است که این کشورها برای بهبود اوضاع اقتصادی خود، هر چه بیشتر وابستگی شان به نفت را کاهش دهند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار