سیگنال ریاض به اوپک پلاس که فریبکاری دیگر کافی است

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

در طی یک سال گذشته، عربستان سعودی عمدتاً چشم خود را به روی فریبکاران درون اتحاد اوپک پلاس بسته نگه داشته بود اما با تغییر وزیر انرژی خود عملا ابراز کرده که این فریبکاری دیگر کافی است.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل ازبلومبرگ، در طی یک سال گذشته، عربستان سعودی عمدتا با بستن چشم خود بر روی فریبکاری درون اتحاد اوپک پلاس مجبور به کاهش تولید نفت بیش از حد تعیین شده در توافق نسبت به کشورهایی چون عراق و روسیه شده است.

به گزارش بلومبرگ، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، که در ماه سپتامبرجایگزین خالد الفالح وزیر انرژی وقت شده، به احتمال فراوان در اولین جلسه خود در اوپک به عنوان وزیر نفت عربستان سعودی در هفته آینده، به دیگر اعضای اوپک این سیگنال را خواهد داد که عربستان سعودی دیگر حاضر به جبران عدم پایبندی اعضای دیگر نیست. نشست اوپک در تاریخ 5 دسامبر در وین و روز بعد جلسه اوپک پلاس، که شامل روسیه است، برگزار خواهد شد.

امریتا سن، تحلیلگر ارشد نفت Energy Aspects Ltd گفت: عربستان سعودی خط مشی به مراتب سخت تری را در پیش گرفته است. "ریاض این مسئله را بسیار روشن کرده است که آنها نمی خواهند همه کاهش های سقف تولید را به تنهایی به دوش بکشند."

شاهزاده قبلاً وقتی در جلسه کمیته اوپک پلاس در ابوظبی در ماه سپتامبر شرکت کرد، این نکته را بیان کرده بود.

طبق گزارشات، فریبکاری به شکل گسترده ای رخ داده است. به عنوان مثال عراق نباید بیش از ۴.۵۱ میلیون بشکه در روز تولید کند. اما در طی چند ماه تقریباً ۴.۸ میلیون بشکه در روز تولید می کرده است. قزاقستان محدودیت روزانه ۱.۸۶ میلیون بشکه در روز را پذیرفت، با این حال نزدیک به ۱.۹۵ میلیون بشکه تولید می کند. نیجریه با سهمیه ۱.۶۸ میلیون بشکه در روز موافقت کرد، اما مرتباً بیش از ۱.۸ میلیون بشکه در روز تولید کرده است.

روسیه بیش از آنچه که در توفق اوپک پلاس اجازه داده شده در هشت ماه امسال مجاز به تولید نفت بیشتر بوده است. این توافق نامه تنها در سه ماه از سال جاری - مه ، ژوئن و ژوئیه - هنگامی که اختلال درخط لوله دروژبا به وقوع پیوست، هدف اوپک پلاس قرار گرفت.

سیاست پذیرش فریبکاری برای پادشاهی عربستان پرهزینه بوده است. ریاض برای جلوگیری از ریزش قیمت نفت مجبور شد تولید خود را تا حدود ۷۰۰۰۰۰ بشکه در روز زیر سهمیه اوپک پلاس، کاهش دهد.

در دسامبر سال ۲۰۱۸، عربستان سعودی با محدودیت تولید ۱۰.۳۱ میلیون بشکه در روز تا سال جاری توافق کرد. اما این تولید به طور یک جانبه در اوایل سال جاری کاهش یافته و در ماه ژوئیه به حداقل ۹.۵۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

از آنجایی که عربستان سعودی مجبور شد تولید خود را بیشتر از سایرین کاهش دهد، سود کمتری از نفت بدست آورده است. به عنوان مثال، طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه حدود ۱۷۰ میلیون دلار در روز بیش از آنچه که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ هنگام توافق کاهش اوپک پلاس انجام شد، درآمد کسب کرده است. در این بین عربستان سعودی فقط ۱۲۵ میلیون دلار درآمد داشته است.

این که آیا سیاست جدید به سادگی نشان دهنده تغییر لحن است یا تغییر معنی دار تری هنوز روشن نیست. مقامات سعودی به نقل از شاهزاده عبدالعزیز می گویند که همه اعضای اوپک باید برای موفقیت در کاهش تولید کمک کنند. در دوره تصدی علی النعیمی، وزیر نفت عربستان از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۶، ریاض قاطعانه از کاهش تولید خود به بیش از آنچه در جلسات اوپک توافق کرده بود، امتناع ورزید.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار