وزیر نفت عربستان: نفت ۴۰ دلاری برای عربستان مناسب نیست

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

وزیر نفت عربستان اعلام کرد گرچه اوپک هیچ هدف قیمتی تعیین نکرده است ولی قیمت های فعلی ۴۰ تا ۴۳ دلار در هر بشکه برای این صنعت مناسب نیستند و باعث ناامنی عرضه نفت در بلند مدت می شوند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از اویل پرایس، کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش تولید اوپک پلاس پیشنهاد داده دو میلیون بشکه در روز از کاهش تولید این گروه از ابتدای ماه اوت کم شود ولی این تصمیم هنوز تاثیر چندانی در بازارهای نفت نگذاشته است. سه دلیل برای این مسئله وجود دارد: اول اینکه هنوز هم انتظار می رود تقاضا در سه ماهه سوم و چهارم بیشتر از عرضه باشد، دوم کاهش بیشتر تولید از طرف کشورهایی که قبلاً به این قرارداد پایبند نبودند، در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به حداقل 0.8 میلیون بشکه در روز می رسد و سوم اینکه افزایش تولید باعث افزایش صادرات نشده است. وزیر انرژی نیجریه اعلام کرده تا پایان جولای 100 درصد به قرارداد کاهش تولید پایبند خواهد بود و این پایبندی را تا پایان سه ماهه سوم ادامه می دهد.

عربستان و روسیه تولید خود را از ابتدای ماه اوت 0.5 میلیون بشکه در روز افزایش می دهند که به مصرف داخلی دیزل و بنزین در این دو کشور خواهد رسید چون با بازگشایی اقتصاد، تقاضا برای این محصولات بالا رفته است.

گرچه ائتلاف اوپک پلاس باید موفقیت خود در مرحله اول قرار داد کاهش تولید را جشن بگیرد ولی هنوز هم نگرانی‌هایی در مورد کاهش تولید در نیمه دوم سال وجود دارد. ترس از موج دوم همه گیری ویروس کرونا در بسیاری از کشورها در بازارهای نفت تأثیر می گذارد. وزیر نفت عربستان تاکید کرد در صورت تغییر شرایط بازار، فضا برای تغییر تصمیمات این ائتلاف وجود دارد.

علیرغم تصمیم بر پایین آوردن میزان کاهش تولید اوپک پلاس، قیمت نفت بین 40 تا 43 دلار در هر بشکه باقی مانده است. عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان اعلام کرد گرچه اوپک هیچ هدف قیمتی تعیین نکرده است ولی قیمت های فعلی برای این صنعت مناسب نیستند و باعث ناامنی عرضه نفت در بلند مدت می شوند.

پیش بینی می شود قیمت متوسط نفت برنت تا پایان ماه دسامبر به 50 دلار در هر بشکه برسد. یک خبر خوشبینانه دیگر هم در این هفته برای صنعت نفت وجود داشت که اعلام ساخت واکسن کرونا بود. اگر این واکسن تا ماه سپتامبر ارائه شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای بر بازار های جهانی خواهد داشت.

گرچه ائتلاف اوپک‌پلاس اعلام کرده تبعیت از قرارداد کاهش تولید افزایش و شرایط بازار بهبود یافته است، ولی چالشی که در حال حاضر وجود دارد تنها قیمت نفت نیست بلکه ذخایر بالای نفتی است. وزیر نفت عربستان هدف اصلی اوپک را بازگرداندن سطح ذخایر نفتی به قبل از بحران کرونا می داند که انتظار نمی رود تا اواسط 2021 بتوان به این هدف دست یافت.

اجلاس بعدی کمیته مشترک وزارتی در هجدهم ماه اوت خواهد بود که طی آن ارقام تولید در ماه جولای و میزان پایبندی اعضا به این قرارداد بررسی خواهد شد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

پر خواننده ترین اخبار