اخبار وزارت نفت

وزیر نفت گفت: صادرات فرآورده نفتی به دلیل افزایش گاز رسانی و افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه ها تقریبا چهار برابر شده و از ۵.۹ میلیون تن در سال ۹۱ به ۲۳ میلیون تن در سال ۹۸ رسیده‌ است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه، در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی انتقال، توزیع و ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی با اشاره به سرمایه گذاری صورت گرفته برای اجرای سه طرح خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی به طول ۱۰۰۰ کیلومتر، اظهار کرد: مجموع سرمایه‌گذاری این طرح ها۸۵۰۰ میلیارد ریال بوده است که جا دارد از پیمانکاران این طرح قدردانی کنم.

وی با بیان اینکه خط لوله گوره- جاسک ایرانی‌ترین پروژه است و همه تجهیزات آن از جمله خط لوله، ورق و... در داخل کشور ساخته می‌شود، گفت: برای نخستین بار می‌گویم تلاشمان این است جوشکاری و لوله‌گذاری خط لوله گوره- جاسک تا پایان امسال تمام شود.

به گفته وزیر نفت ظرفیت روزانه پالایش نفت خام کشور از ۱.۸ میلیون بشکه در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۲.۲ میلیون بشکه رسیده است.

زنگنه با بیان اینکه تولید روزانه بنزین کشور از کمتر از ۵۰ میلیون لیتر به ۱۰۷ میلیون لیتر و تولید روزانه گازوئیل از ۹۴ میلیون لیتر به ۱۱۳ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۸ رسیده است، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۱ تولید بنزین یورو ۴ و ۵ صفر بوده و در سال گذشته به بیش از ۷۶ میلیون لیتر رسیده و در گازوئیل نیز تولید گازوئیل با کیفیت یورو از ۶ میلیون لیتر در اوایل سال ۱۳۹۲ به ۴۵ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت:‌ قرارداد کنونی صادرات گاز به ترکیه تا سال ۲۰۲۶ میلادی پابرجا بوده و مذاکره‌ها برای تمدید آن از سوی شرکت ملی گاز ایران آغاز شده است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، «امیرحسین زمانی‌نیا» امروز (دوشنبه) در مراسم آغاز به‌کار سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی هم‌زمان با نمایشگاه ایران پلاست،‌ با بیان اینکه بر اساس مطالعات موسسه IEF جایگاه ایران به عنوان هشتمین تولیدکننده بزرگ گاز جهان تا سال ۲۰۴۰ میلادی حفظ خواهد شد، افزود: ایران تا ۲۰۴۰ میلادی هم‌چنان رتبه نخست بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان را یدک می‌کشد و در رتبه پنجم بالاترین رشد تولید گاز جهان قرار خواهد داشت.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت با اعلام اینکه تا سال ۲۰۴۰ میلادی بالاترین رشد صادرات گاز جهان در اختیار ۶ کشور قطر، روسیه، آمریکا، استرالیا، کانادا و الجزایر قرار خواهد داشت، بیان‌داشت: به دلیل رشد مصرف داخلی گاز ایران، در عمل گازی برای صادرات باقی نمی‌گذارد و باید در فرهنگ مصرف این حامل انرژی تغییراتی اعمال شود.

این دیپلمات وزارت نفت، در تشریح مهمترین چالش‌های پیش روی تولید و صادرات نفت و گاز ایران توضیح‌داد: افزایش تولید و صادرات نفت و گاز کشورهایی همچون آمریکا و روسیه از چالش‌های پیش روی صنعت و تجارت نفت و گاز ایران است.

زمانی‌نیا، از افزایش تولید گاز قطر از محل توسعه پارس جنوبی و افزایش تولید نفت عراق از محل توسعه میدان‌های مشترک نفتی غرب کارون به عنوان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و افزود: اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و مهاجرت شرکت‌های بزرگ نفتی از ایران و عراق، در کنار افزایش ظرفیت تولید روزانه نفت این کشور همسایه به بیش از چهار میلیون بشکه در روز و افزایش صادرات نفت به حدود سه میلیون بشکه در روز، از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش رو است.

معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت اظهار داشت: رشد تولید گاز عراق و جمع‌آوری گازهای همراه نفت در این کشور قدرت چانه زنی ایران برای صادرات گاز را به این کشور همسایه کاهش خواهد داد.

وی از افزایش صادرات محصولات پتروشیمی عربستان و سهم محصولات این کشور در هند، چین و اندونزی به عنوان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صنعت نفت ایران نام برد و افزود: عدم انتقال دانش و فناوری پیشرفته و عدم جذب سرمایه‌گذاران خارجی به صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی با ادامه تحریم‌های غیرقانونی، از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش روی است.

این مقام مسوول از مصرف بالای گاز و عدم تغییر فرهنگ مصرف داخلی انرژی به عنوان یک چالش بزرگ نام برد و گفت: افزایش مصرف داخلی انرژی در ایران در عمل سهمی را در بازار متناسب با ذخایر نفت و گاز ایران باقی نخواهد گذاشت.

زمانی‌نیا با یادآوری اینکه قشم از ظرفیت و پتانسیل لازم برای تبدیل به یکی از کانون‌های تولید و صادرات انواع حامل‌های انرژی به‌ویژه محصولات پتروشیمی برخوردار است، خاطرنشان‌کرد: برای رشد توسعه هاب (مرکز) پتروشیمی و پالایش نفت در جزیره قشم، باید تضمین‌های دولتی و حاکمیتی به سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی داده شود.

وی در پایان از کاهش ۱۸ درصدی سرمایه گذاری در صنایع نفت گاز پتروشیمی و زغال سنگ پس از شیوع کرونا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی صنعت نفت جهان نام برد و بیان‌داشت: کاهش سرمایه‌گذاری در یک بازه زمانی پنج تا ۱۰ ساله افزایش تولید نفت و گاز را در جهان تحت تاثیر قرار خواهد داد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: امسال با بهره‌برداری‌های جدید ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به ۸۰ میلیون تن رسیده است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهزاد محمدی، امروز در مراسم گشایش چهاردهمین نمایشگاه ایران‌پلاست اظهار کرد: این نمایشگاه با حضور ۲۰۰ شرکت داخلی برگزار می‌شود که ۱۴ شرکت دانش‌بنیان نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

به گفته وی بیش از ۲۰۰ بازرگان از کشورهای هند، ترکیه، آذربایجان، بوسنی، عراق، سوریه، اردن، افغانستان، کنیا، اقلیم کردستان عراق در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرد: همزمان، برگزاری نمایشگاه مجازی با حضور ۷۲ شرکت داخلی و دو شرکت خارجی نیز به مدت دوهفته برنامه‌ریزی شده است.

محمدی تصریح کرد: رشد تقاضای سالانه محصولات پتروشیمی ۴.۵ درصد است و در دهه‌های آینده شیب مصرف با افزایش خیره‌کننده‌ای روبه‌رو خواهد بود. هم‌اکنون تولید پلیمرهای عمومی ۹ میلیون تن است که با بهره‌برداری از طرح‌های جدید تا ۱۴۰۴ به ۲۱ میلیون تن می‌رسد.

به گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ با طرح‌های راهبردی تولید پروپیلن به ظرفیت ۴.۵ میلیون تن می‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه مجموع ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از ۱۰ طرحی که امسال محقق شد از ۶۵.۸ میلیون تن در ابتدای سال به ۸۰ میلیون تن افزایش یافته است، ادامه داد: هم‌اکنون ۴۰ میلیون تن خوراک معادل ۹۰۰ هزار بشکه در روز در ۶۰ مجتمع تولیدی کشور به مصرف می‌رسد.

محمدی با بیان اینکه هم‌اکنون ۳۵ میلیون تن محصول نهایی و قابل فروش در کشور تولید می شود که ۷۲ درصد صادر و ۲۸ درصد در داخل مصرف می‌شود، تصریح کرد: ۷۷ ع کمیکال و ۱۸ نوع انوع پلیمر در قالب ۳۳۴ گرید در کشور تولید می‌شود و در پایین دست پتروشیمی به مصرف می‌رسد.

وی رشد تقاضای جهانی محصولات پتروشیمی را ۴.۵ در مقابل یک درصد فرآورده‌های نفتی اعلام کرد و گفت: در دهه‌های آتی، شیب مصرف فرآورده‌های نفتی کاهش می‌یابد، اما مصرف فرآورده‌های پتروشیمی با شیب خیره‌کننده‌ای رو به افزایش است، بنابراین لازم است در توسعه کلان کشور به توسعه صنعت پتروشیمی بیشتر و جدی‌تر توجه و تمرکز کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۹ میلیون تن انوع پلیمر در کشور تولید می‌شود، گفت: این عدد با بهره‌برداری از طرح‌های جهش سوم که در حال ساخت هستند در سال ۲۰۲۵ به ۲۱ میلیون تن با ۱۲۰ درصد رشد می‌رسد.

محمدی، سهم ایران از تولید سالانه ۴۲۰ میلیون تنی پلیمرها در جهان را ۲ درصد اعلام کرد و افزود: تولید پلیمرها در جهان به ۵۳۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید و سهم ایران از این سبد در سال ۱۴۰۴ به ۴ درصد افزایش می یابد.

وی در بحث پلیمرهای پرمصرف، با اشاره به اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید پلی اتیلن ۵.۱ میلیون تن است، ادامه داد: از سال ۱۴۰۱ تولید طرح‌های پلیمری آغاز می‌شود و با تکمیل طرح‌های جهش سوم و طرح‌های خوراک ترکیبی به عدد ۱۳ میلیون تن پلی اتیلن در سال ۱۴۰۴ می‌رسیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این ظرفیت تولید پروپیلن از مجموع پالایشگاه و پتروشیمی حدود یک میلیون تن است و پروپیلن خاویار صنعت پتروشیمی است، گفت: در سال ۱۴۰۰ یک طرح پلی‌پروپیلن خمین به بهره‌برداری می‌رسد و به ظرفیت ۱.۲ میلیون تن می‌رسیم اما در سال ۱۴۰۴ با اجرای طرح های راهبردی تولید این محصول به عدد ۴.۵ میلیون تن می‌رسد.

دستیابی به دانش فنی تولید پروپیلن

محمدی با بیان اینکه یکی از گلوگاه‌های ما در توسعه طرح‌های تولید پروپیلن، تامین دانش فنی عنوان و اظهار کرد: دانش فنی پروپیلن از متانول و گازطبیعی کسب شده و همانطور طرح PDH سلمان فارسی در حال اجراست و با مجموع طرح‌های MTP، GTP و PDH در سال ۲۰۲۵ به ظرفیت ۴.۵ میلیون تن می‌رسیم، اکنون طرح‌های GTPP اسلام‌آباد غرب که روز شنبه (۱۸ بهمن‌ماه) عملیات اجرایی آن آغاز شد، MTP گروه فاتح، PDH سلمان فارسی، PDH هیرسا پلیمر، PP ایلام در این زمینه فعال هستند.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید PET از پتروشیمی تندگویان ۹۰۰ هزار تن است، اظهار کرد: طرح محب در چند ماه آینده با ۸۰ هزار تن ظرفیت و فرساشیمی در سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسد، در مجموع تولید پت به ۱۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پلی استایرن را از پلیمرهای ویژه و گران‌ قیمت عنوان کرد و ادامه داد: اکنون ۸۷۰ هزار تن ظرفیت داریم و در سال ۱۴۰۱ با بهره برداری از طرح دالاهو در عسلویه و پارک استایرن به ۹۹۰ هزار تن می‌رسیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون از واحدهای تبریز و قائدبصیر ABS تولید می شود، تصریح کرد: پلیمر پادجم که در سال ۱۴۰۱عملیاتی می‌شود از این تولید پایین عبور می‌کنیم و به ظرفیت ۳۳۰ هزار تن در سال می‌رسیم.

۵۰ مجتمع پلیمری تا سال ۱۴۰۴

محمدی با اشاره به اینکه این سه دسته پلیمر عنوان شده وابسته به BTX، هم بنزن و پارازایلین است که هم‌اکنون عمده آن در پتروشیمی نوری تولید می‌شود، گفت: برای عبور از این وضع سه طرح مهم خوراک ترکیبی هرمز، آریا و کیان، تعریف شده است که با اجرای این سه طرح وضعیت ما در حوزه بنزن و پارازایلین مناسب می‌شود و توسعه پلیمرها سرعت بیشتری می‌گیرد.

معاون وزیر نفت سرمایه گذاری در واحدهای پی‌وی‌سی بالاست و سرمایه‌گذاران کمتر از این طرح استقبال می کنند و اکنون ۸۵۰ هزار تن ظرفیت در این بخش داریم، ادامه داد: به‌تازگی گروه تدبیر طرحی را در بندرعباس برای تولید PVC اعلام کرده که در حال بررسی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ظرفیت تولید لاستیک (RUBBER) اکنون ۱۶۰ هزار تن در کشور است، افزود: ظرفیت تولید این محصول در سال ۱۴۰۲ با بهره‌برداری از طرح های صدف و پادجم به عدد ۳۵۰ هزار تن خواهید رسید.

به گفته محمدی، اکنون ۲۷ مجتمع از ۶۰ مجتمع تولیدی فعال در کشور پلیمری هستند که در سال ۱۴۰۴ با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی، مجموع مجتمع‌ها به ۱۱۳ مجتمع و شمار مجتمع‌های پلیمری به ۵۰ می‌رسد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه فروش پلیمرها اکنون از ۹ میلیون تن ۵۴ درصد صادر و ۴۶ درصد در داخل مصرف می شود، گفت: در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تلاش می‌شود افزایش تولید و متنوع‌سازی محصول محقق شود و در سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نیز باید بر تکمیل زنجیره ارزش در پایین دست و تکمیل زنجیره ارزش به‌منظور مصرف این مقدار از تولید تمرکز بیشتری شود.

وی با اشاره به اینکه در کل ۸۵ نوع کاتالیست به ارزش سالانه ۲۷۰ میلیون دلار در صنعت پتروشیمی مصرف می‌شود، گفت: سهم پلیمری‌ها از این سبد ۵۰ میلیون دلار است و تا امروز ۲۰ نوع را ایرانی‌سازی کردیم که معادل ۱۲۵ میلیون دلار در سال است و تا ۱۴۰۱، ۳۶ نوع دیگر بومی‌سازی می‌شود و این عدد به ۱۹۵ میلیون دلار می‌رسد.

محمدی با بیان اینکه در پایان سال ۱۴۰۰، ۷۰ درصد کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی داخلی‌سازی می‌شود، ادامه داد: در مجموع در این صنعت ۶۵ دانش فنی فرآیند مصرف می‌شود که از این تعداد تا به امروز هفت دانش فنی بومی‌سازی شده است و تا سال ۱۴۰۰ این عدد به ۱۰ دانش فنی می‌رسد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش ۶ درصدی تولید محصولات پتروشیمی در ۱۰ ماه سال ۹۹ خبر داد و گفت: روند تولید در این صنعت با وجود کرونا افزایشی است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ از وزارت نفت، «سیدجلال میرهاشمی» در مورد تأثیر کرونا بر تولیدات صنعت پتروشیمی اظهار کرد: خوشبختانه با اقدام‌های انجام شده، حدود ۶ درصد افزایش تولید محصولات پتروشیمی در ۱۰ ماه امسال نسبت به دوره مشابه پارسال محقق شده است. حدود سه درصد از این رشد تولید مربوط به افزایش تولید واحدهای موجود بوده و بخش دیگر هم با توجه به بهره‌برداری‌های جدید انجام شده است.

وی با تأکید بر روند افزایشی تولید در صنعت پتروشیمی، افزود: امیدوارم تولید این صنعت امسال به حدود ۶۱ میلیون تن برسد که بی‌شک در صورت نبود ویروس کرونا، شاهد رشد بیشتری در تولیدات این صنعت بودیم.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی طی دوران شیوع ویروس کرونا در مجتمع‌های پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: واحدهای پتروشیمی نیز همکاری بسیار مطلوبی در رعایت الزام‌های بهداشتی و تولید مواد و وسایل بهداشتی داشته‌اند.

میرهاشمی به برنامه‌ریزی برای انجام تعمیرات اساسی واحدهای پتروشیمی در سه ماهه پایانی سال اشاره و تصریح کرد: با توجه به فصل زمستان و افزایش مصرف گاز، این برنامه سبب شد تأثیر کمبود گاز در صنعت پتروشیمی حداقلی شود و تأثیر زیادی بر فعالیت مجتمع‌ها نداشته باشد.

به گزارش اخبار پتروشیمی، تولید محصولات پتروشیمی در سال جاری با توجه به بهره برداری از طرح های جهش دوم این صنعت افزایش داشته است.

با تکمیل جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین ارزش این محصولات نیز به ۲۵ میلیارد دلار می رسد.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت با بیان اینکه در استان‌های نفت‌خیز و گازخیز درصدی از درآمد نفت به این استان‌ها تعلق می‌گیرد اما قانون به گونه‌ای تصویب شد که هیچ چیزی گیر این استان‌ها نیامد، گفت: دولت باید لایحه یا طرحی در خصوص اینکه درصدی از پول نفت برای اجرای طرح‌های ویژه در استان‌های نفت‌خیز اختصاص یابد، ارائه دهد.

بیژن زنگنه در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی که با حضور معاون اول رئیس جمهور در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در خوزستان سرمایه‌گذاری‌های بزرگی شده اما طبق انتظارات، در تحول خوزستان تاثیرگذار نبوده است. بسیار کمتر از این میزان در اصفهان سرمایه‌گذاری شده اما موثرتر بوده است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، وی افزود: همه فکر می‌کنند همه پول کشور به اصفهان رفته است در حالی که در خوزستان بسیار بیشتر هزینه شده است. دوستان می‌گویند این سرمایه‌گذاری‌ها با اهداف برون استانی انجام شده است اما اینگونه نیست. به طور مثال سرمایه‌گذاری صنعت فولاد درخوزستان و اصفهان یکسان است اما پیوند فولاد با مجموعه اجتماعی در اصفهان بسیار قوی‌تر بوده است.

وزیر نفت گفت: شاید کسی باور نکند اما خوزستان سومین ماشین‌ساز کشور است و بیشترین تجهیزات سنگین در این زمینه در خوزستان تولید می‌شود. مدیریت استان خوزستان باید به گونه‌ای تلاش کند که طعم این موارد ذائقه مردم را شیرین کند و اقتصاد این منطقه تاثیر جدی در بهبود زندگی و سطح رفاه عمومی مردم داشته باشد.

زنگنه بیان کرد: در طول تاریخ توسعه استان خوزستان بر پایه توسعه نفت بوده است. بعد از انقلاب اسلامی به دلایلی، نفت در حد نگه‌داشت کار کرده است تا در حد توسعه‌های بزرگ. تنها اخیرا به غرب کارون پرداخته شده است.

وی افزود: باید به توسعه نفت کمک شود و همچنین منجر به توسعه استان شود. خوزستان عقب‌ماندگی‌هایی دارد که به صورت ساده قابل حل نیستند و باید دولت در این زمینه همت بزرگی داشته باشد.

وزیر نفت ادامه داد: در استان‌های نفت‌خیز و گازخیز درصدی از درآمد نفت به این استان‌ها تعلق می‌گیرد اما قانون به گونه‌ای تصویب شد که هیچ چیزی گیر این استان‌ها نیامد؛ در حالی که در هر جایی باید کاری با پول نفت انجام شده باشد. ابتدای انقلاب اسلامی یک روز پول نفت را به هر استان اختصاص دادیم که هنوز کارهای انجام‌شده آن مشخص هستند.

زنگنه گفت: دولت باید لایحه یا طرحی در خصوص اینکه درصدی از پول نفت برای اجرای طرح‌های ویژه در استان‌های نفت‌خیز اختصاص یابد، ارائه دهد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در استان خوزستان مشکل وجود دارد. در دشت مشکل آب و فاضلاب وجود دارد؛ کی می‌خواهیم این مسائل را حل کنیم؟ باید مشکلات آب و فاضلاب خوزستان حل شود زیرا این وضعیت برای ما بد است. مشکل آب روستاها نیز باید حل شود و این مشکلات به صورت نقطه‌ای و لوکال قابل حل نیستند.

وزیر نفت بیان کرد: دستاورد سفر آقای جهانگیری برای خوزستان باید این باشد که در دولت لایحه‌ای تصویب شود که درصدی از پول نفت بدون آن دخالت‌ها به استان‌های نفت‌خیز پرداخت شود و با بودجه‌های دیگر قاطی نشود.

زنگنه بیان کرد: در حال حاضر طرح‌های زیادی از جمله طرح‌های نگه‌داشت تولید در خوزستان در حال اجرا است. طرح‌های نفتی غرب کارون فعال هستند. ان.جی.ال ۳۲۰۰ در حال انجام است. بخش خصوصی پتروشیمی مسجدسلیمان نیز در مراحل پایانی قرار دارد. پتروشیمی اندیمشک نیز از دیگر طرح‌ها است.

وی گفت: بازسازی تمام تاسیسات نفت باید انجام شود که انجام این کار به حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلار نیاز دارد.

زنگنه با اشاره به بازدید از واحد بهره‌برداری اهواز یک گفت: این واحد ۶۰ سال پیش احداث شده، یعنی به موزه صنعتی تبدیل شده است اما اکنون در مدار است که باید در این زمینه اقدام شود.

وزیر نفت بیان کرد: خوزستان ظرفیت تولید لوله‌سازی و تولید ورق عریض را دارد. در حال حاضر ورق‌های عریض مورد نیاز کشور در خوزستان تولید می‌شود و دومین کارخانه آن نیز در خرمشهر قرار دارد. حوزه‌های فنی و حرفه‌ای نیز در خوزستان باید مورد توجه قرار بگیرند زیرا دانشگاه‌های عادی و آزاد به درد کار در حوزه نفت نمی‌خورند بلکه باید کارهای فنی و حرفه‌ای آموزش داده شود. در این زمینه یک مرکز در سوسنگرد احداث خواهیم کرد.

وی گفت: در خصوص راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی پتروشیمی مشکلی وجود ندارد و حتی حاضر هستیم سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی را در جایی که شهرک وجود دارد، انجام دهیم اما باید سرمایه‌گذار وجود داشته باشد.

زنگنه ادامه داد: کارخانه‌های نوآوری و مراکز نوآوری در خوزستان باید راه‌اندازی شوند. در گذشته در خوزستان در زمینه نفت، تنها دانشگاه نفت را داشتیم اما اکنون دانشگاه چمران نیز پرقدرت در حال فعالیت است و حتی جهاد دانشگاهی به نحوی در این زمینه در حال فعالیت است اما راه‌اندازی این مراکز نوآوری در خوزستان لازم است تا در بخش بالادستی نفت از این مراکز استفاده کنیم.

وی افزود: یک مرکز پارک فناوری در تهران وجود دارد که می‌توان از طریق ارتباط با این مرکز، از دانشگاه‌ها و این مراکز حمایت کنیم و اشتغال زیادی ایجاد خواهد کرد.

وزیر نفت افزود: همچنین می‌خواهیم طرح اجرای چاه‌های بسته یا کم‌بازده نفت را توسط استارتاپ‌ها و با هزینه کمی اجرا کنیم که منجر به اشتغالزایی هزاران فرد تحصیلکرده خواهد شد. احتمالا این طرح تا یک ماه دیگر عملی شود.

وی بیان کرد: همه چیز در خوزستان برای جهش به سمت زندگی مردم فراهم است و مدیران استانی باید با هم زیاد دعوا نکنند.

زنگنه تصریح کرد: قوم‌بازی و قبیله‌بازی در استان خوزستان بسیار شدید است و هر قبیله و قومی که می‌آید از خودش می‌گیرد و بقیه را در دفتر و دستک راه نمی‌دهد. این قوم‌بازی بسیار چیز بدی است و به استان خوزستان و همه جای کشور ضربه وارد می‌کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: ایران آمادگی دارد به‌عنوان یکی از کانون‌های غنی انرژی و شاهراه‌های مواصلاتی منطقه با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای پیشبرد اهداف اقتصادی مشترک از جمله انتقال و صادرات انرژی و ترانزیت کالا همکاری کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری، امروز (دوشنبه، دهم آذرماه) در نوزدهمین اجلاس شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی کشور هند و از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: اعضای سازمان همکاری شانگهای می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های وسیع همکاری‌های چندجانبه، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت ایفا کنند.

وی افزود: از آنجا که اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا به‌عنوان اقدامی علیه تجارت آزاد جهانی است و می‌تواند برای هر رقیب سیاسی یا اقتصادی این کشور نیز تکرار شود، جای آن دارد که سازمان همکاری شانگهای برای خنثی کردن این دست اقدام‌های غیرقانونی تدابیری متناسب به‌کار گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد: می‌توان با تأسیس مرکز انتقال و حمل‌ونقل منطقه‌ای در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، زمینه تسهیل و توسعه همکاری‌های اقتصادی را بیش از گذشته فراهم کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران امنیت و ثبات کشورهای منطقه و همسایگان را امنیت و ثبات خود می‌داند و از برقراری صلح در منطقه قره‌باغ استقبال می‌کند، گفت: ما با جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان مرز مشترک و اشتراک‌های فراوان تاریخی داریم. امیدواریم پایان درگیری نظامی در این منطقه، آغازی برای شکوفایی اقتصادی آن باشد. ایران نیز آمادگی دارد با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی خود به‌ویژه در حوزه ترانزیت و انرژی در بازسازی مناطق جنگ‌زده مشارکت کند.

وی عنوان کرد: ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ویژه خود که پیونددهنده مناطق گوناگون از جمله آسیای مرکزی و قفقاز، آسیای غربی و خاورمیانه است و بین دریاهای مهم خزر در شمال و خلیج‌فارس و دریای عمان در جنوب واقع شده، آمادگی دارد به‌عنوان یکی از کانون‌های غنی انرژی و شاهراه‌های مواصلاتی منطقه با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگ‌های برای پیشبرد اهداف اقتصادی مشترک از جمله انتقال و صادرات انرژی و ترانزیت کالا همکاری کند.

منبع: شانا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت با بیان اینکه با تکمیل طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد که نسبت به سال ۹۲ افزایش ۸۰ درصدی دارد، گفت: ارزش تولید محصولات نهایی این طرح‌ها در مجموع به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه در آیین افتتاح سه طرح ملی نفت از پتروشیمی لردگان به‌عنوان نخستین طرح نام برد و با اشاره به افزایش تولید محصولات پتروشیمی در هفت سال اخیر، گفت: هدف اصلی وزارت نفت و دولت در صنعت پتروشیمی، گذر از خام‌فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیاز داخل بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر طرح‌های جهش سوم صنعت پتروشیمی با هدف تولید سالانه ۱۳۳ میلیون تن و با ارزش ۳۷ میلیارد دلار نیز در حال اجراست، افزود: همانطور که پیش‌تر وعده دادیم، ۱۹ طرح پتروشیمی در جهش دوم با ارزش ۱۱.۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و تولید ۲۵ میلیون تن امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته زنگنه، از ابتدای امسال تاکنون پنج طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلار ازسوی رئیس جمهوری افتتاح شده و طرح اوره و آمونیاک لردگان ششمین طرح پتروشیمی است که امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نفت مجموع سرمایه گذاری در سه طرح ملی وزارت نفت در لردگان، خوزستان و بوشهر را بیش از یک میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شود همسو با برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که درون‌زایی و برون‌گرایی دو مولفه اصلی آنهاست.

وی با بیان اینکه پتروشیمی لردگان در منطقه‌ای کمتر توسعه یافته و با هدف محرومیت‌زدایی به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: این طرح ازسوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) اجرا شده است که روزانه ۳ هزار تن و سالانه بیش از یک میلیون تن اوره تولید می‌کند.

محرومیت‌زدایی و ریل‌گذاری برای آینده

وزیر نفت ظرفیت تولید کنونی اوره کشور را ۶.۵ میلیون تن عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولید اوره کشور با بهره‌برداری از طرح اوره و آمونیاک لردگان و بهره‌برداری از طرح‌های مسجدسلیمان و هنگام، سالانه ۳ میلیون تن دیگر افزایش می‌یابد و د حالی که مصرف داخلی اوره ۲ میلیون تن است، مازاد آن می‌تواند صادر شود.

زنگنه با بیان اینکه در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با توجه به تنوع محصولات پتروشیمی در بالادست، یکی از اولویت‌های راهبردی این وزارتخانه توسعه صنایع پیشران و پایین‌دستی این صنعت است، اظهار کرد: به همین منظور واحد کریستال ملامین پتروشیمی لردگان با ۲۵ درصد پیشرفت در حال اجراست و کار دو پارک کریستال ملامین و اوره رزینی که ارزش افزوده قابل توجهی دارند آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: افزون بر این مجموعه‌ها، با توجه به خوراک تخصیص یافته برای صنایع پیشران و صنایع پایین‌دستی با هدف اشتغالزایی و بر اساس طرح آمایش سرزمینی، ریل‌گذاری مناسبی برای آینده هم انجام دادیم، طرح پروپیلن مرکز از جمله این طرح‌ها به شمار می‌آید که آخرین مراحل هماهنگی را در دولت می‌گذراند. ؛ همچنین چند مگاپروژه هم در حال اجراست که آغاز عملیات اجرایی یا بهره‌برداری از آنها به‌زودی با حضور شما (رئیس جمهوری) آغاز می‌شود.

بخش خصوصی؛ ساخت و بهره برداری واحد فرآورش

وزیر نفت از طرح ۵۰ هزار بشکه‌ای فرآورش پیش‌ساخته نفت در غرب کارون به‌عنوان دومین طرحی که امروز به بهره‌برداری می‌رسد نام برد و یادآوری کرد: ظرفیت برداشت ایران از میدان‌های مشترک غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ با افزایش حدود ۶ برابری به ۴۰۰ هزار بشکه در سال ۹۹ رسیده است.

زنگنه استفاده از ظرفیت‌های فرآورشی پیش‌ساخته سریع الاحداث را یکی از کارها در میدان‌های غرب کارون با هدف شتاب‌بخشی به عملیات و کاهش تصدی دولت برشمرد و گفت: این طرح در میدان آزادگان در قالب اجاره با یک شرکت اروپایی و با استفاده از ۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری ساخته شد.

وی اجرای سریع کار و سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری ازسوی بخش خصوصی را به‌عنوان دو هدف اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: نخستین بار در تاریخ صنعت نفت پس از ملی شدن این صنعت است که واحد فرآورشی ازسوی بخش خصوصی ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است. دولت تنها به ازای هر بشکه نفت فرآوری شده، ۱.۲۸ دلار هزینه فرآورش پرداخت می‌کند.

مدیریت ۴۵ روزه میعانات گازی با ساخت مخازن متمرکز

وزیر نفت با بیان اینکه انجام چنین کارهایی جزو سیاست‌های ماست که آن را دنبال می‌کنیم و ظرفیت‌های داخلی هم برای ساخت این کارخانه‌ها بسیار فراهم است از مخازن متمرکز ذخیره‌سازی پارس جنوبی به‌عنوان سومین طرح نام برد و گفت: مخازن متمرکز ذخیره‌سازی میعانات گازی پارس جنوبی که خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس را هم تامین می‌کند ظرفیت ذخیره‌سازی ۴ میلیون بشکه‌ را داراست.

زنگنه گفت: مخازن متمرکز ذخیره‌سازی میعانات گازی میدان پارس جنوبی کمک می‌کند ظرفیت مازاد میعانات گازی این میدان را ۴۵ روز مدیریت کنیم که کاری بسیار مهم است.

نفت پیشران اقتصاد

زنگنه همچنین با اشاره به دیدار اعضای شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی دولت در چند روز گذشته با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر تحقق اهداف سال جهش تولید و به‌ویژه صنعت نفت با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: صنعت نفت همانطور که می‌دانید یکی از عوامل محرک و پیشران اقتصاد است و بدون شک توجه به طرح‌های اولویت‌دار این صنعت، زمینه‌ساز پویایی زنجیره‌ای از فعالیت‌های وابسته به این صنعت در پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و ارائه‌دهندگان خدمات فنی خواهد بود.

وی تصریح کرد: طرح‌های جهش تولید صنعت نفت با تکیه بر توان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تهیه شده است و برای عملیاتی شدن هر چه سریعتر خدمت رئیس جمهوری و رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه می‌شود، دانش‌بنیان کردن صنعت نفت امروز یک مسئله جدی است و طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند همسو با برنامه‌های اقتصاد مقاومتی هستند و درون‌زایی و برون‌گرایی دو مولفه اصلی آنهاست.

وزیر نفت گفت: طرح‌های زیادی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در حال اجراست که به‌زودی افتتاح می‌شوند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت گفت: در روزهای آخر دولت ترامپ تعدادی از مدیران نفتی را به بهانه حمایت از تروریسم تحریم کردند. باید بگویم ما قربانی تروریسم هستیم و مدافع تروریسم نیستم. این تحریم نوعی انتقام و کینه‌جویی است، ما از تحریم نمی‌ترسیم.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه امروز در آیین آغاز عملیات و بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی در استان فارس اظهار کرد: ما دشمن تروریست هستیم و به این دلیل با آقای ترامپ مخالف بودیم و هستیم. ایشان در این سال‌ها سرکرده جریان‌های تروریستی بودند.

وی با بیان اینکه این تحریم‌ها نوعی انتقام‌جویی و کینه‌جویی است وگرنه تأثیری ندارد، تصریح کرد: امروز برخی‌ها نوشتند سیلابی از تحریم در راه است! اصلاً چیزی برای تحریم نمانده است؟! هر چیزی هست را تحریم کردند. مگر اینکه همکاران ما در بخش خدمات را هم تحریم کنند.

وزیر نفت ادامه داد: نه ما از تحریم می‌ترسیم نه تأثیری در کار ما دارد، فقط عزم‌مان را برای خدمت به مردم راسخ‌تر می‌کند. افتخار ما این است خدمتگزار مردم هستیم و محکم پای مردم ایستادیم. همان‌گونه که در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشتم جان، مال و آبرویمان را فدای ملت و سربلندی ایران می‌کنیم.

زنگنه گفت: همیشه از خدا می‌خواهم آخریم لحظه‌های زندگی‌ام با آرامش از این دنیا بروم، کسی آرامش دارد که قلب و دلی آرام دارد و به دنیا دل نبسته باشد.

فارس؛ دومین استان گازخیز

وی سخنان خود را با قدردانی از دست‌اندرکاران گازرسانی به استان فارس آغاز کرد و یادآور شد: استان فارس دومین استان گازخیز کشور است. میدان‌های متعددی در این استان داریم؛ میدان‌های شانول، وراوی، هما، تابناک، آغار و دالان میدان‌هایی است که هم اکنون از آنها گاز تولید می‌شود. البته میدان‌های زیادی هم در این استان هستند که باید توسعه یابد و در برنامه قرار دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه در تراز تولید و مصرف گاز تا افق ۱۴۲۰ تقریباً توسعه همه میدان‌های گازی شناخته‌شده برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: استان فارس تا سه سال پیش از نظر گازرسانی عقب بود و مشکل داشتیم، اما خوشبختانه با همت دوستان خود را خیلی سریع جلو کشید که این جای قدردانی دارد.

زنگنه با اشاره به اینکه ۸۶ درصد بخش روستایی استان فارس هم‌اکنون تحت پوشش گازرسانی قرار دارد و تا شهریورماه ۱۴۰۰ به این میزان ۸.۵ درصد افزوده و به حدود ۹۵ درصد می‌رسد، تصریح کرد: همچنین مجموع گازرسانی شهری و روستایی به این استان در سال ۱۴۰۰ به ۹۸ درصد می‌رسد.

به گفته وی، استان فارس اکنون جزو استان‌های پیشتاز است و استفاده از واژه «پویش سبز» برایش صدق می‌کند.

وزیر نفت سپس در واکنش به سخنان نمایندگان و استاندار استان فارس درباره ضرورت گازرسانی به صنایع این استان اظهار کرد: گازرسانی به صنایع به دلیل تولید مستقیم و ایجاد اشتغال برای ما نیز دارای اولویت است. آقایان تربتی (مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران) و آستانه (مشاور وزیر نفت) این موضوع را پیگیری می‌کنند. امیدواریم با مشارکت صنایع استان و کمک‌هایی که ما می‌کنیم گازرسانی صنایع انجام شود و صنعتی در این استان نباشد که برای تولید و کار مشکل گاز داشته باشد.

زنگنه با بیان اینکه همه تلاش‌های صورت گرفته در گازرسانی از یک سو حاصل نگاه وزارت نفت و مدیریتش به توسعه یکپارچه صنعت گاز (ما نیامدیم گازرسانی کنیم و بعدش هم گاز نداشته باشیم که توزیع کنیم) و از سوی دیگر به برکت تلاش بزرگ خستگی‌ناپذیر مجاهدان گمنام ما در پارس جنوبی است، تصریح کرد: تولید گاز از میدان پارس جنوبی با افزایش ۲.۵ درصدی از روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است. این اعداد، عددهای ساده‌ای نیست و اعداد بسیار بسیار بزرگی است. کسی تا کار نکرده باشد معنای این اعداد را متوجه نمی‌شود.

وزیر نفت ادامه داد: راه‌اندازی ۱۷ پالایشگاه، نصب بیش از ۳۰ سکو، حفر صدها چاه، هزار کیلومتر لوله‌کشی در پارس جنوبی و... به‌خوبی و شایستگی و در شرایط سخت تحریم و بالاترین فشارها به بهره‌برداری رسید. این موفقیت بزرگی است که صنعت نفت به آن رسید و توانست گاز را تأمین کند تا اکنون ما سربلند باشیم و به رکورد روزانه هزار مترمکعب گاز خام برسیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه محیط زیست، پیمانکاران، صنایع، دولت و کل کشور از گازرسانی منتفع هستند، تصریح کرد: گازرسانی نیز سبب کاهش مصرف فرآورده نفتی و افزایش صادرات آن شده و این موضوع برای دولت هم نفع دارد، ما اکنون چهار برابر سال ۹۲ فرآورده نفتی صادر می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در موضوع گازرسانی ریالی از بودجه دولت هزینه نشده است و همه از آن منتفع شدند که این به معنای سیاست‌گذاری درست و تدوین و اجرای بند «ق» تبصره ۲ سال ۱۳۹۳ و پس از آن ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید بوده است. سیاست گذاری درست این است که همه از آن منتفع شوند و هیچکسی ناراضی نباشد.

زنگنه تصریح کرد: در این موضوع صدها ایده و پروژه دیگر هم وجود دارد که می‌شود انجام داد تا همه سود ببرند و هیچکس زیان نکند، صنعت کشور فعال شود، امور تولیدی کشور رشد کند، دولت درآمدش بیشتر شود و هیچ مشکلی هم برای دولت ایجاد نشود. این خیلی مهم است که از تجربه‌ای که به‌دست آوردیم همه استفاده کنند و به جلو بروند.

ضرورت مصرف بهینه در مصرف گاز

وزیر نفت با اشاره به اینکه با ساخت خطوط ۵۶ اینچ گاز، نگرانی بابت کاهش افت فشار گاز وجود ندارد، تاکید کرد: با وجود انجام کارهای خوب در گازرسانی و افزایش تولید گاز در کشور از مردم تقاضا می‌شود گاز را بهینه مصرف کنند. در مصارف خانگی بدون اینکه به رفاه مردم آسیب برسد می‌توان مصرف گاز را کم کرد تا هموطنان بیشتری از گاز استفاده کنند. شرکت ملی گاز هم روش‌های تشویقی را برای تنظیم موتورخانه‌ها، بخاری‌های کم مصرف و ... شروع کرده است. همچنین تخفیف به افراد با مصرف پایین نیز در برنامه است که به‌زودی در دولت تصویب و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه طرح‌های گازی استان فارس در برنامه سند توسعه گاز و مصرف دیده شده و پیگیری می‌شود به طرح خط پروپیلن برای مناطق مرکزی و جنوبی ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح قرار شد مجموعه‌ای از تولید نزدیک ۱.۵ میلیون تن پروپیلن در عسلویه برپایه عمدتا متانول احداث شود و این پروپیلن تولیدی با خط لوله‌ای که احداث می‌شود به شمال شیراز منتقل شود. از آنجا هم به مصرف صنایع و توسعه در آن منطقه برسد و از آنجا با کامیون و قطار بتواند به مناطق دیگر مرکزی ایران برای پایین دستی منتقل شود.

وی با تاکید بر اینکه تحقق این مهم همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و مقام معظم رهبری نیز همیشه بر آن تأکید داشته‌اند، افزود: این کار مهمی است که دولت در این مسیر آمادگی دارد احداث خط لوله را که از عسلویه تا شمال شیراز می‌آید را انجام می‌دهد و بقیه کارها از جمله ساخت مخازن بر عهده بخش خصوصی است. همان کاری که در خط لوله اتیلن غرب انجام شد و تجربه موفقی بود.

وزیر نفت با بیان اینکه استان فارس زادگاه پتروشیمی ایران است و نخستین پتروشیمی ایران «مرودشت» بوده است و جا دارد در این بخش کار شود، تصریح کرد: فارس، استان مهمی برای کشاورزی است اما به‌طور حتم باید صنعتی شود که زیربنای آن گاز است و هم‌اکنون از آن بهره می‌برد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

 

با انتشار فراخوانی از استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و فناور درخواست شد تا ایده‌های خود را در حوزه‌های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت ارسال کنند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، در راستای توسعه روزافزون نوآوری در این عرصه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی فراخوان پذیرش طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه در حوزه صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت منتشر شد.

"توسعه فرایند و فناوری تجهیزات"، "مخازن و توسعه میادین"، "فناوری‌های پالایش نفت"، "فناوری اطلاعات بالادستی نفت"، "فناوری‌های فرآوری نفت و انتقال گاز" و "توسعه نرم افزارهای بالادستی نفت" از محورهای در نظر گرفته شده برای این رخداد هستند.

شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، صنایع نرم و خلاق، استارتاپ‌ها و تیم‌های نوآور دانشگاهی، می‌توانند برای حضور در این رویداد، طرح‌ها و ایده‌های خود را با محوریت اهداف در نظر گرفته شده برای داوری به دبیرخانه رویداد پذیرش طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه در حوزه صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت ارسال کنند.

بنا بر اعلام دبیرخانه این رویداد، فعالان فناور این حوزه تا ۱۵ آبان ماه فرصت دارند تا طرح‌ها و ایده‌های خود را برای حضور در این فراخوان ارسال کنند. پس از اتمام پذیرش طرح‌ها، روند داوری ایده‌ها و پروژه‌های نوآورانه ارسال شده از ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹ آغاز می‌شود.

بر اساس برنامه‌ریزی های صورت گرفته ۸ آذر ۱۳۹۹ به عنوان تاریخ آغاز فرآیند استقرار و پیش شتابدهی، در نظر گرفته شده است. منتخبین این رویداد و برگزیدگان فرایند داوری در نهایت می‌توانند به فراخور امتیاز و جایگاه از مزایای مختلفی بهره‌مند شوند.

تامین سرمایه اولیه یکی از بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده است. همچنین تیم‌های منتخب از مشاوره، منتورینگ، مربیگری و آموزش تخصصی لازم نیز بهره‌مند می‌شوند. برخورداری از شتابدهی حرفه‌ای برای تبدیل ایده به کسب وکار و امکان استقرار در فضای کاری و برخورداری از امکانات و زیرساخت‌های لازم نیز از دیگر مزیت‌های در نظر گرفته شده برای استارتاپ‌های منتخب است.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، تسهیل ارتباط تیم‌های منتخب و محیط‌های علمی و دانشگاهی و امکان دسترسی به آزمایشگاه و خدمات کارگاهی کارخانه نوآوری آبان و پژوهشگاه نفت نیز از دیگر بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد وزارت نفت برای ایجاد پنجره‌ای واحد به‌منظور واردات کالا از طریق صادرات نفت با هدف سرعت‌بخشی به کارها، گفت: از هفته آینده کار عملیاتی را آغاز می‌کنیم.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه در نشستی مشترک با وزیران صنعت، معدن و تجارت (صمت)، جهادکشاورزی و رئیس کل بانک مرکزی که در محل وزارت صمت برگزار شد گفت: با توجه به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد وزارت نفت ما باید یک پنجره واحد ایجاد کنیم، برای این‌که کارها به سرعت انجام شود و وقت مردم در رفت‌وآمد میان دستگاهها تلف نشود.

وی افزود: نتیجه کار هم باید سریع به متقاضی اعلام تا تکلیف مشخص شود.

وزیر نفت گفت: ما باید درباره چارچوب تشکیل این پنجره واحد، تصمیم‌گیری کنیم و دستگاه‌های متقاضی و دستگاه‌هایی که باید عملیات ستادی را انجام دهند کار را آغاز کنند تا واردات کالا از طریق صادرات نفت انجام شود ضمن این‌که ان‌شاء‌الله از هفته آینده کار عملیاتی را آغاز می‌کنیم.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از آماده‌سازی ۶۵۰ کیلومتر لوله طرح گوره - جاسک خبر داد و گفت: این طرح پیشرفت ۶۰ درصدی دارد، بنابراین تمرکز بیشتر روی بخش‌هایی است که عملیات اجرایی در آنها با دشواری‌های بسیاری روبه‌روست.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت مهندسی و توسعه نفت، «تورج دهقانی» در بازدید خود از نزدیک در جریان پیشرفت کار همه گستره‌ها و بخش‌های مختلف طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک قرار گرفت و افزود: اکنون حدود ۶۵۰ کیلومتر لوله به کارگاه ارسال شده و لازم است شرکت‌های لوله‌سازی در زمینه ساخت و ارسال به‌موقع لوله‌ها تلاش مضاعفی داشته باشند تا بتوانند کل لوله مورد نیاز طرح را تا سه ماه آینده بسازند و به کارگاه ارسال کنند.

همچنین تلمبه‌خانه‌های شماره ۲ و ۴ که از بخش‌های مهم در فاز نخست طرح است و از این حیث اولویت دارند، به تأمین اقلام مورد نیاز و کسری‌ها توجه بیشتری شده است.

دهقانی اضافه کرد: تحویل پمپ‌های اصلی و مورد نیاز برای راه‌اندازی این مرحله نیز اوایل آذرماه از سوی سازندگان داخلی برنامه‌ریزی شده، همچنین در بخش مخازن ذخیره‌سازی پایانه جاسک، بخش‌هایی از ورق‌ها ساخته شده و از حدود یک ماه پیش نیز عملیات جوشکاری مخازن آغاز شد.

وی پیرامون پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا توضیح داد: اکنون در چنین شرایطی سعی می شود که با نظارت بر نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی، هم به سلامت همکاران توجه شود و هم پیشرفت طرح تا جای ممکن کمترین تأثیرپذیری را از این شرایط داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: با پیش‌بینی شرایط آب و هوایی و نزدیک شدن به فصل بارندگی، همه ارکان طرح، تمام تلاش و همت خود را به کارگرفته‌اند تا کار را با سرعتی پیش ببرند که تابراساس برنامه زمانبندی تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴؛خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران با دو میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری و پیش بینی اشتغال چهار هزار نفر که به همت دولت تدبیر و امید از مرداد ماه امسال شروع شده به سرعت در حال انجام است.

در طرح خط لوله نفتی گوره به جاسک که یکی از طرحهای مهم وزارت نفت در سال جهش تولید است، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار قرارداد تأمین لوله و حدود ۴۸ میلیون دلار مربوط به ساخت پمپ‌های انتقال می‌شود که از کارخانه های داخلی و با تکیه بر توان داخلی در حال تأمین است.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت با قدردانی از کادر درمان برای مقابله با کرونا تأکید کرد: با وجود شرایط کرونا لحظه‌ای تولید در صنعت نفت متوقف نشده است و از بابت تأمین سوخت و انرژی کشور آب در دل کسی تکان نخورد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بیژن زنگنه در آیین اهدای ۱۴۱ دستگاه کمک تنفسی ویژه بیماران کرونایی از طرف وزارت نفت اظهار کرد: امروز فرصتی شد که به سهم خود از مجاهدت کادر درمانی کشور قدردانی و تشکر کنم. من می‌دانم دوستان چه زحماتی را این روزها تحمل می‌کنند، چه فشار سنگینی روی آنهاست و چه مسئولیتی بر دوششان حس می‌کنند. الحمدالله میان مردم هم سرافزار هستند و آنان قدرشان را می‌دانند.

وی با بیان اینکه کادر درمان در راه انجام وظایف، شهدای زیادی هم تقدیم کردند که مردم این را هم قدر می‌دانند، تصریح کرد: من به سهم خودم به‌عنوان یک ایرانی از زحمات کادر درمان به‌ویژه دکتر نمکی که به‌سختی این روزها فرماندهی و مدیریت می‌کنند، قدردانی می‌کنم، همچنین از کادر درمانی صنعت نفت هم تشکر می‌کنم.

وزیر نفت با بیان اینکه وزرات نفت از نخستین دستگاه‌هایی بود که به‌دلیل حساسیت با سختگیری تمام در مقابله با کرونا گام برداشت، توضیح داد: تعطیل کردن نفت فقط تعطیل صادرات نبود، تعطیل کشور بود. یعنی اگر نفت و گاز تولید نکنیم، آب و برق هم تولید نمی‌شود و بهداشت از بین می‌رود. اگر برق نباشد بیمارستانی نمی‌تواند کار کند. اگر سوخت نداشته باشیم هیچ ژنراتور و دیزل اضطراری هم نمی‌تواند کار کند.

زنگنه گفت: الحمدالله از بابت تأمین سوخت و انرژی کشور در شرایط کرونا آب در دل کسی تکان نخورد.

وی با تأکید بر اینکه سلامت کارکنان صنعت نفت برای ما مثل جانمان بود، بنابراین با سخت‌گیری تمام در این مسیر گام برداشتیم، یادآوری کرد: واحدهای اچ‌اس‌یی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) مستقر در صنعت نفت با دستورعمل‌های وزارت بهداشت که ما به زبان صنعت نفت تبدیل و ابلاغ می‌کردیم توانستیم سلامت همکاران را هم داشته باشیم.

تلاش می‌کنیم از آلام مردم بکاهیم

وزیر نفت به اقدام‌های وزارت نفت برای مقابله با کرونا اشاره کرد و با بیان اینکه پس از قرمز شدن وضع در برخی استان‌ها دستور داده شد که کارکنان به شیفت‌هایشان در این استان‌ها برنگردند، تصریح کرد: از نظر توزیع غذا، فاصله‌ها و ارتباطات افراد سختگیری‌های زیادی شد که الحمدالله نتیجه داد و مسائلی که داشتیم قابل اغماض است. به هر حال کار مهمی بود که انجام شد.

زنگنه با بیان اینکه همکاران ما در هشت ماه گذشته از هیچ تلاشی برای کاهش درد و رنج مردم کوتاهی نکردند، تأکید کرد: مردم ما واقعاً در درد و رنج هستند، ما نمی‌توانیم این را نادیده بگیریم. مردم از یک سو زیر فشارهای شدید اقتصادی به دلیل اقدام‌های جنایتکارانه آمریکا هستند؛ مرتب آمریکایی‌ها می‌گویند ما کاری به مردم نداریم و با دولت درگیریم، اما دارند مردم را له می‌کنند و از سوی دیگر کرونا نیز نگرانی، ناامنی و تنش ذهنی ایجاد کرده است. ما تلاش کردیم تا جایی که می‌توانیم به سهم خودمان از این فشار کم کنیم.

وی تصریح کرد: آمریکا در شرایط کرونا و نیاز ایران به دارو و تجهیزات پزشکی، کوچک‌ترین انعطافی نشان ندادند. آنها هر چه می‌گویند دروغ است.

آمادگی کامل وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده و مواد اولیه لباس و ماسک آمادگی کامل دارد و از هیچ کمکی مضایقه‌ای ندارد، گفت: آقای نمکی، شما ما را مانند کارکنان خود تلقی کنید، شما در موضوع کرونا فرمانده هستید، هر دستوری بدهید ما برای کاهش فشار بر مردم انجام می‌دهیم.

زنگنه با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی موضوعی است که صنعت نفت آن را در کشور رایج کرد و پیش از این، این‌گونه مطرح نبود، تصریح کرد: ما اعتقاد داشتیم و داریم در جایی که کار می‌کنیم نمی‌توانیم خود را از مردم آن منطقه جدا ببینیم، آنان همراه و خانواده ما هستند و نمی‌توانیم آنها را جدا ببینیم، در سیل و حوادث دیگر هم همین‌طور است.

وی با بیان اینکه ما خودمان در شرایط سختی هستیم، اما مردم در شرایط سخت‌تری هستند، بنابراین همه تلاشمان را برای کمک به مردم انجام می‌دهیم، افزود: تعدادی دستگاه‌های کمک تنفسی (ونتیلاتور) برای کمک به مردم تهیه شده است، البته ان‌شاءالله مریض نداشته باشیم.

وزیر نفت گفت: استدعا دارم مردم با رعایت پروتکل‌ها فشارها را کم کنند. رعایت پروتکل‌ها واقعاً اثرگذار است و ما این را با همه وجود در صنعت نفت دیدیم. هر جا رعایت و سختگیری کردیم، نتیجه گرفتیم. من این سختگیری‌ها را از جانب خود، سختگیری پدر برای سلامت فرزندش می‌دانم، هرجا کسی کاری را انجام نداده با او برخورد کردم.

زنگنه با آرزوی موفقیت برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کادر درمان و همکاران بهداشت و درمان صنعت نفت و قدردانی از آنها اظهار کرد: با همکاری و فداکاری کارکنان صنعت نفت تولید ما به‌ دلیل کرونا نه‌تنها کم نشده بلکه اضافه هم شده است.

وی در پایان گفت: خداوند فداکاری کادر درمان را می‌بیند و به زندگی خودشان و خانواده و بچه‌هایشان برکت می‌دهد، این مهم است. بدانید که دعای مردم پشت سر شماست و هیچ چیزی مانند دعای مردم عاقبت بخیری برای آدم نمی‌آورد و اثر ندارد.

منبع: شانا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

معاون مدیر عامل اکتشاف نفت از تکمیل فرایند کار اکتشاف یک میدان نفتی یلدا خبر داد و گفت: اگر شرایط به درستی پیش برود طی هفته های آتی خبر کشف این میدان نفتی اعلام خواهد شد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، سیدعلی معلمی، با اشاره به آخرین جزییات کشف میدان نفتی یلدا، اظهار کرد: میدان یلدا در ۳۰ کیلومتری شرق میدان پارس جنوبی قرار دارد و اگر نتیجه از لحاظ کشف هیدروکربوری مثبت باشد کمک شایانی به میدان پارس جنوبی خواهد شد.

وی با اشاره به نزدیکی تاسیسات میدان پارس جنوبی به این پروژه، گفت: این موضوع مزیت های زیادی را برای تسریع در زمان بهره برداری به دنبال دارد، باتوجه به اینکه این میدان یک میدان استراتژیک است امیدواریم نتیجه کار مثبت باشد.

معاون مدیر عامل اکتشاف نفت افزود: در حال حاضر در مرحله تست هستیم، اکنون شرکت ملی نفت و گاز پارس همکاری ویژه ای با ما دارد و عملا درگیر این پروژه هستند تا بتوانیم در سریع ترین زمان نتیجه را اعلام کنیم.

معلمی با بیان اینکه اکتشاف مراحل متفاوتی دارد، تصریح کرد: تمام مراحل به پایان نرسیده و باید تولید صورت گیرد تا بتوان نتیجه قطعی را اعلام کرد و منتظر نتایج خوب هستیم. تا کنون تا عمق لایه گازی پیش رفتیم که حدود ۴۵۰۰ متر است.

وی اظهار کرد: انتظار داریم که طی چند هفته آینده این کشف به نتیجه برسد اگر مثبت بود اعلام می شود اما درصدی احتمال نیز وجود دارد که منفی باشد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

پر خواننده ترین اخبار