اخبار نفت جهانی

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر آماری که رشد غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته با وجود مختل شدن تولید این کشور را نشان داد، کاهش یافت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۶ سنت معادل ۰.۹ درصد کاهش، به ۶۱ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز سه شنبه سه سنت کاهش داشت.

بهای معاملات نفت برنت با ۳۵ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۶۵ دلار و دو سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۱۳ سنت افزایش داشت.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، بررسی نمودارهای فنی نشان می دهد نفت برنت ممکن است به کانال قیمت ۶۶ دلار و ۴۵ سنت تا ۶۶ دلار و ۹۷ سنت وارد شود.

گزارش موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۹ فوریه، به میزان یک میلیون بشکه رشد کرده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش این ذخایر به میزان ۵.۲ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. همچنین آمار موسسه امریکن پترولیوم نشان داد تولید پالایشگاهی ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داشت.

سرمایه بی سابقه در تگزاس و ایالتهای دیگر آمریکا باعث سقوط چهار میلیون بشکه در روز تولید نفت و ۲۱ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی این کشور شد. پالایشگاه‌های تگزاس حدود یک پنجم از ظرفیت پالایش نفت آمریکا را در بحبوحه قطع برق و سرمای شدید تعطیل کردند.

ویوک دار، تحلیلگر بانک کامن ولث اظهار کرد: پرسش اصلی این است که عرضه نفت آمریکا چقدر سریع بهبود پیدا خواهد کرد. به نظر می رسد عرضه سریعتر از تولید پالایشگاهی بهبود پیدا می کند و عرضه تا چند هفته دیگر از تقاضا پیشی خواهد گرفت و این مسئله برای بازار منفی خواهد بود.

سرمایه گذاران اکنون منتظر آمار رسمی هستند که روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتظر می شود.

ترافیک در کانال کشتی هوستون به تدریج در حال عادی شدن است اما پایانه ها به دلیل یخبندان هفته گذشته تگزاس، با مسائل متعددی روبرو هستند.

عقب نشینی اخیر قیمتها، مکث موقتی پس از رشد بیش از ۲۶ درصدی هر دو شاخص نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون دیده می شود.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، رشد چشمگیر قیمتهای نفت تحت تاثیر اختلالات تولید آمریکا و محدودیت عرضه اوپک پلاس به خصوص کاهش یکجانبه تولید نفت عربستان سعودی به میزان یک میلیون بشکه در روز روی داده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

نفت در معاملات روز دوشنبه با ارزیابی بازار از گستردگی پیامدهای یخبندان گسترده در تگزاس و ایالتهای دیگر تولیدکننده انرژی آمریکا، روند صعودی خود را ازسرگرفت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ ، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آوریل با ۱.۳ درصد افزایش، به ۶۳ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات برنت در روزهای پنج شنبه و جمعه بیش از دو درصد سقوط کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در مارس ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای این معاملات روز جمعه ۲.۱ درصد ریزش کرده بود. معاملات تحویل آوریل با ۱.۲ درصد افزایش، به ۵۹ دلار و ۹۶ سنت رسید.

معاملات نفت اواخر هفته گذشته در واکنش به ازسرگیری آهسته تولید نفت آمریکا که پس از کاهش شدید دما سقوط کرده بود، با کاهش روبرو شد. سرمایه بی سابقه هفته گذشته در تگزاس و ایالتهای دیگر آمریکا باعث سقوط چهار میلیون بشکه در روز تولید نفت و ۲۱ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی این کشور شد.

ازسرگیری فعالیت میادین نفتی در تگزاس و ایالتها دیگر چند روز زمان خواهد برد. پالایشگاههای منطقه گلف کاست هم در حال ارزیابی خسارات وارده بر اثر برودت شدید هوا بر تاسیساتشان هستند و به گفته تحلیلگران، ازسرگیری عمده فعالیتهایشان ممکن است سه هفته زمان ببرد و فشار اندک آب و قطعی برق و گاز مانع ازسرگیری فعالیتهای آنها شده است.

بهبود قوی از شیوع ویروس کرونا قیمتها را روز چهارشنبه به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسانده بود و گلدمن ساکس پیش بینی کرد روند صعودی قیمتها با سبقت گرفتن رشد تقاضا نسبت به عرضه از سوی اوپک پلاس، نفت شیل آمریکا و ایران، شتاب خواهد گرفت.

در این بین، عربستان سعودی و روسیه در آستانه نشست هفته آینده اوپک پلاس در خصوص افزودن عرضه بیشتر نفت به بازار در آوریل اختلاف نظر دارند. به گفته نمایندگان اوپک پلاس، عربستان سعودی می خواهد محدودیت عرضه را حفظ کند اما مسکو اعلام کرده که مایل به ادامه افزایش تولید است.

نفت خام تحت تاثیر اعلام کاهش تولید یکجانبه عربستان سعودی به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماههای فوریه و مارس، از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشته است.

وارن پاترسون، مدیر استراتژی کالا در ING بانک گفت: قیمتهای نفت احتمالا در طول هفته آینده نوسان بیشتری پیدا خواهند کرد زیرا بازار شفافیت بیشتری درباره این که ظرفیت پالایش نفت آمریکا چقدر سریع احیا می شود پیدا خواهد کرد.

بر اساس اخبار نفت و گاز بلومبرگ، گلدمن ساکس برآورد خود از قیمت نفت را بالا برد و اکنون انتظار دارد قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه دوم به ۷۰ دلار و در سه ماهه سوم به ۷۵ دلار صعود کند که ۱۰ دلار بالاتر از پیش بینی قبلی این بانک سرمایه گذاری است. این بانک اعلام کرد مصرف تا اواخر ژوییه به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازخواهد گشت و تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ در برابر رشد قیمتها تا حدود زیادی غیرقابل انعطاف می ماند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

کویت به منظور تأمین نیاز پالایشگاه الزور که تا پایان سال جاری میلادی عملیاتی می‌شود، عرضه نفت به برخی خریداران آسیایی از جمله هند را پایین می‌آورد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز، شرکت نفت کویت در حال مذاکره برای کاهش قراردادهای سالانه عرضه نفت به برخی مشتریان در هند و ژاپن است تا بتواند نیاز پالایشگاه جدید خود را تامین کند.

شرکت نفت کویت در دیدار با پالایشگاه‌های هندی در این ماه اعلام کرد قرارداد های آینده عرضه نفت به این خریداران از آوریل تا دسامبر 2021 خواهد بود نه مارس 2022.

این تصمیم کویت به دنبال اقدام عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، برای کاهش صادرات به هند در سال جاری میلادی گرفته شده است تا بتواند به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس پایبند بماند. این در شرایطی است که پالایشگاه‌های هندی تولید خود را برای تامین تقاضای فزاینده به دنبال بهبودی از بحران کرونا در سومین وارد کننده بزرگ نفت خام جهان افزایش داده‌اند.

پالایشگاه الزور کویت با ظرفیت 615 هزار بشکه در روز قرار است تا پایان سال جاری میلادی فعالیت خود را آغاز کند. به این ترتیب کویت که چهارمین تولیدکننده بزرگ اوپک است، تبدیل به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سوخت در منطقه می‌شود.

پالایشگاه های هند به دنبال کاهش عرضه نفت عراق قصد داشتند واردات خود از کویت را در سال جاری میلادی افزایش دهند. شرکت بهارات پترولیوم هند به دنبال 25 درصد افزایش در واردات نفت از کویت بود. پالایشگاه مانگالور هم قصد داشت 14 درصد واردات خود از کویت را افزایش دهد.

منبع: تسنیم

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت کالاها از جمله نفت خام در ماههای اخیر و در بحبوحه انتظارات برای احیای اقتصادی، سیاست پولی آسان و رشد تورم روند صعودی پیدا کرد و عملکرد بهتری در مقایسه با شاخصهای سهام داشته است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، تحلیلگران و بانکهای سرمایه گذاران می گویند روند صعودی گسترده کالا تمام نشده و حتی بعضی از بزرگترین بانکهای سرمایه گذاری درباره شروع یک سوپرسیکل جدید کالاها صحبت می کنند که معمولا یک دهه طول می کشد.

اما همه بانکهای سرمایه گذاران و تحلیلگران درباره شروع سوپرسیکل کالاها متقاعد نشده اند و هشدار می دهند که بکار بردن واژه سوپرسیکل برای روند صعودی که ممکن است در مدت یک تا دو سال متوقف شده و قربانی پیامدهای منفی شیوع کووید ۱۹ شود، بیش از حد خوش بینانه است.

صعود قیمت کالا

در حدود اوایل سال ۲۰۲۰ چند هفته پیش از اعلام شدن نخستین واکسن موثر کووید ۱۹ گلدمن ساکس اعلام کرد کالاها در سال ۲۰۲۱ به سوی یک روند صعودی پیش می روند. این بانک سرمایه گذاری در آن زمان اعلام کرده بود انتظارات برای تورم بالاتر، دلار ضعیفتر که اکثر کالاها به این ارز معامله می شوند و سیگنالهای مربوط به ادامه سیاست پولی فوق تسهیلی از سوی بانکهای مرکزی، عوامل اصلی صعود قیمت کالاها خواهد بود.

گلدمن ساکس پیش بینی کرده بود شاخص کالای گلدمن ساکس اس اند پی (GSCI) در مدت ۱۲ ماه آینده برای انرژی به ۴۲.۶ درصد و برای فلزات ارزشمند به ۱۷.۹ درصد برمی گردد.

طی سه ماه گذشته شاخص S&P GSCI از شاخص S&P ۵۰۰ عملکرد قویتری داشته و بیش از ۲۵ درصد رشد کرده در حالی که شاخص S&P ۵۰۰ تنها ۹ درصد رشد داشته است.

طی همین مدت قیمت نفت از محدوده پایین ۴۰ دلار به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده است که این افزایش تحت تاثیر ساخت واکسنهای موثر، کاهش تولید اوپک پلاس و انتظارات برای کمبود عرضه در بازار و رشد تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بوده است.

بخشی از عوامل شکل گیری سوپرسیکل

طبق گزارش جی پی مورگان، دلایلی وجود دارد که به این باور برسیم که سوپرسیکل جدید کالا به خصوص سیکل صعودی نفت شروع شده است.

سوپرسیکل قبلی کالا پس از یک دوره ۱۲ ساله که تحت تاثیر هزینه های گسترده و رونق اقتصادی چین شکل گرفته بود، در سال ۲۰۰۸ به پایان رسید.

جی پی مورگان اکنون چندین عامل احتمالی را می بیند که از سوپرسیکل جدید حمایت می کنند. اولین مورد رشد اقتصادی در دوران پساکرونا و سپس سیاستهای پولی فوق تسهیلی، نرخ بالاتر تورم، دلار ضعیفتر، سرمایه گذاریها برای حفظ دارایی در برابر تورم، فلزات برای بازارهای گذار انرژی مانند باطریها و خودروهای برقی و کمبود سرمایه گذاری در تولید جدید نفت است.

آژانس بین المللی انرژی سال گذشته هشدار داد اگر سرمایه گذاری در تولید نفت در پنج سال آینده در سطح سال ۲۰۲۰ بماند، سطح عرضه نفت در سال ۲۰۲۵ حدود ۹ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

شرکت تحقیقاتی وود مک کنزی در دسامبر اعلام کرد سرمایه گذاریهای جهانی در بخش بالادستی صنعت نفت امسال درست مانند سال ۲۰۲۰ اندک می مانند و سرمایه گذاریها در بخش بالادستی نفت و گاز به ۳۰۰ میلیارد دلار می رسد که پایینترین میزان در ۱۵ سال گذشته بوده و ۳۰ درصد کاهش در مقایسه با سطح سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد.

سیمون فلوورز، تحلیلگر ارشد وود مک کنزی در این باره گفت: جهان پس از سال ۲۰۲۱ ممکن است دچار کمبود عرضه شود. تقاضا برای نفت تا اواخر سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه در روز بهبود پیدا می کند و ریسک کمبود عرضه در دهه جاری را افزایش می دهد و باعث جهش قیمتها می شود.

آمریتا سن، تحلیلگر ارشد نفت در شرکت انرژی اسپکتس اوایل ماه جاری به بلومبرگ گفته بود سیاست پولی فوق تسهیلی ممکن است قیمت نفت را در سال آینده تا مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد.

آیا این شروع سوپرسیکل جدید کالاهاست؟

در حالی که قیمت نفت خام و سایر کالاها صعود کرده و سیگنالهایی نمایان شده که از صحبت درباره سوپرسیکل جدید حمایت می کند اما برخی از تحلیلگران محتاط مانده و می گویند هنوز زود است از شروع سوپرسیکل جدید کالاها صحبت کنیم.

جورج شِولی از شرکت ناینتی وان به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: آنچه که در حال حاضر شاهد هستیم، یک احیای دوره ای است اما تا سوپرسیکل بعدی دو تا سه سال دیگر فاصله داریم.

اد مورس، مدیرکل و مدیر تحقیقات کالا در سیتی گروپ هم هفته گذشته در مصاحبه ای با فایینشیال پست گفت: روند صعودی اخیر بعید است به یک سوپر سیکل برای کالاها تبدیل شود زیرا اگرچه سرمایه گذاری اندک مانده اما در بازار بسیاری از کالاها از جمله نفت خام، عرضه فراوان است.

بر اساس اخبار نفت و گاز اویل پرایس، کالاها مطمئنا از خوش بینی به رشد اقتصادی پساکرونا و بسته محرک مالی که تقاضا و قیمتها را تقویت می کند، سود برده اند اما هنوز زود است شروع سوپرسیکل جدید کالاها که معمولا یک دهه طول می کشد، اعلام شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

سران عربستان سعودی و روسیه طی یک تماس تلفنی در هفته جاری، بر ادامه همکاری در جهت حمایت از ثبات بازار نفت تاکید کردند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در این مکالمه تلفنی به تبادل نظر درباره توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس پرداختند و تمایلشان برای ادامه هماهنگی نزدیک میان دو کشور به منظور حفظ ثبات بازار جهانی انرژی را مورد تاکید قرار دادند. کرملین خاطرنشان کرد این محمد بن سلمان بوده که با پوتین تماس گرفته است.

خبرگزاری سعودی پرس درباره این تماس تلفنی گزارش داد دو طرف بر ادامه هماهنگی به شکلی که از ثبات بازار نفت و رشد اقتصاد جهان حمایت کند، تاکید کردند.

تحلیلگران می گویند محدودیت عرضه نفت از سوی اوپک پلاس در سه ماهه نخست امسال با اقدام عربستان سعودی در کاهش یکجانبه تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز علاوه بر سهمیه ای که تحت این پیمان داشته، به کمبود عرضه در بازار نفت کمک کرده است. اگرچه سعودی‌ها بشکه های اضافی را برای حمایت از بازار و قیمتها در فوریه و مارس کاهش می دهند اما روسیه که بزرگترین تولید کننده در میان کشورهای غیر عضو اوپک در این گروه است، اجازه یافته تولیدش را در هر یک از این دو ماه ۶۵ هزار بشکه در روز افزایش دهد. با نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست ماه آینده کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس که برای تصمیم گیری درباره تسهیل محدودیت تولید از آوریل به بعد برگزار می‌شود، گمانه‌زنی‌ها در خصوص دیدگاههای سعودی و روسیه درباره تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس افزایش پیدا کرده است. نه بازار و نه هیچ یک از این دو کشور اختلاف مارس گذشته که طی آن روسیه و عربستان سعودی درباره نحوه جبران افت تقاضا در ابتدای پاندمی به نتیجه نرسیدند و پیمان اوپک ‌پلاس به مدت یک ماه از هم پاشید را فراموش نکرده اند.

وارن پاترسون و ونیو یائو، استراتژیست‌های موسسه ING هفته جاری اظهار کردند: در سطح فعلی قیمتهای نفت انتظار می‌رود شماری از تولیدکنندگان خواستار تسهیل بیشتر محدودیت عرضه شوند و این موضعی است که ‌بینی می‌شود روسیه اختیار کند. با این حال اوپک ‌پلاس تمایل دارد از تکرار دیدار مارس سال گذشته اجتناب کند.

بر اساس اخبار نفت و گاز اویل پرایس، ساکسو بانک هم در گزارشی ارزیابی کرد در پی سرمای شدید تگزاس، بازار نفت اکنون به میزان فزاینده‌ای توجه خود را به نشست مارس اوپک ‌پلاس متمرکز کرده است به خصوص که درخواستها برای تولید نفت بیشتر افزایش پیدا می‌کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

هند با اشاره به افزایش قیمت نفت که به تقاضا برای سوخت در این کشور آسیب زده و فشارهای تورمی را افزایش داده، از اوپک و متحدانش خواست محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند در آستانه نشست چهارم مارس تولیدکنندگان اوپک پلاس اظهار کرد: مصرف‌کنندگان هندی از افزایش قیمت فرآورده های نفتی آسیب می بینند.

نفت در چند هفته گذشته تحت تاثیر محدودیت اعضای اوپک پلاس و امیدها به بهبود تقاضا با انجام واکسیناسیون کووید ۱۹، حمایت شده است. قیمت نفت برنت در معاملات روز چهارشنبه به ۶۴ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه صعود کرد.

قیمتهای خرده فروشی بنزین و گازوئیل در هند به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی، به رکورد بالایی صعود کرده اند. هند که سومین مصرف کننده و وارد کننده بزرگ نفت در جهان است، ۸۲ درصد از نیازهای نفتی خود را از طریق واردات تامین می کند.

بنا بر آمار اولیه، تقاضا برای بنزین در هند که در اوت به سطح پیش ازشیوع ویروس کرونا بهبود پیدا کرده بود. در دو هفته نخست فوریه کاهش داشت و همزمان تقاضا برای دیزل بیشترین کاهش را در شش ماهه گذشته داشت.

به گفته وزیر نفت هند، علاوه بر آسیب دیدن تقاضا برای سوخت، قیمت‌های بالاتر نفت مانع رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه می شود. رشد قیمتهای نفت در چند هفته گذشته با کاهش قابل توجه تقاضا، به احیای شکننده اقتصاد جهانی آسیب وارد می‌کند.

پرادهان گفت: هند قادر بوده فشارهای تورمی در جبهه های مختلف را مهار کند اما نه فشارهای تورمی ناشی از افزایش قیمتهای نفت.

وزیر نفت هند با اشاره به کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی، گفت: کشورهای تولید کننده بزرگ نفت نه تنها محدودیت عرضه خود را به سطح بسیار بالاتر از آنچه پیش از این اعلام کرده بودند، بازبینی رساندند بلکه به کاهش تولید داوطلبانه اضافه کرده اند.

هند ماه گذشته هم کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی را عامل افزایش قیمت نفت خوانده بود.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، وزیر نفت هند گفت: احیای تقاضا باید به افزایش قیمت نفت حداقل در چند ماه آینده تقدم داشته باشد. من از کشورهای صادرکننده بزرگ نفت می خواهم محدودیت عرضه خود را تسهیل کنند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معادله روز سه شنبه تحت تأثیر قرار می گیرد بی سابقه در آمریکا که باعث توقف فعالیت پالیشگاهها و چاههای نفت در این کشور می شود ، افزایش پیدا می کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ ، بهای معادن نفت برنت با 35 سنت معادل 0.6 درصد افزایش ، به 63 دلار و 65 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز دوشنبه در ۶۳ دلار و ۳۰ سنت بسته شده بود که بالاترین قیمت از ۲۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ بود.

با استفاده از معادله ویست تگزاس این کشور را با 82 سنت معادل 14/4 افزایش دهید ، به 650 دلار و 29 سنت در هر بشکه رسید. این شاخص روز دوشنبه به دلیل تعطیلات فدرال آمریکا قیمت نهایی ندارد.

تحت این شرایط ، استراتژیست ارشد بازارهای جهانی شرکت اکسی کورپ در یادداشت نوشتن: گزینه های غیرمنتظره در آمریکا در صورت موثر بودن برای کوتاه مدت قیمت های نفتی و قیمت ها را به حدی رسانده است که در حال حاضر این وضعیت صعودی سریعتر است. انتظار بوده است.

تحریک شدید در آمریکا باعث توقف فعالیت چاههای نفت و پالیشگاهها در روز دوشنبه شد و محدودیتهای را از طریق اپراتورهای خط لوله نفت و گاز طبیعی به دنبال داشت. این شدت شدید بی سابقه باعث شد تا تامین کننده برق تگزاس خاموشی های چرخشی را برنامه ریزی کند و در نتیجه سه میلیون مشترک خانگی و شرکتی بدون برق ماندند.

طبق آمار اداره اطلاعات آمریكا ، تگزاس 4/6 میلیون بشكه در روز تولید نفت می تواند كند و 31 پالایشگاه در این ایالت وجود داشته باشد كه بیشتر از هر گزینه دیگری در آمریكاست.

در این بین ، گروه انصارالله یمن روز دوشنبه اعلام کرد با پهپاد به فرودگاههای ابها و جده عربستان سعودی حمله کرده است. استفاده از اتحاد به رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرده بود که یک پهپاد حامل مواد انفجاری است که از سوی این گروه به سمت عربستان سعودی در پرواز بود که نابود شده اند. اخبار اخیر نگرانیها از تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را برانگیخته و از قیمتهای نفت پشتیبانی کرده است.

همچنین سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه واکسنهای کوئید 19 استرازنکا و آکسفورد را برای استفاده اضطراری در فهرست قرار داد تا دسترسی به شاتهای نسبت ارزانتر واکسن در جهان را در حال حاضر افزایش دهد.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز ، اما عاملی است که باعث افزایش قیمت ها در محدوده فشار ، امضای توافق دستمزد کارفرمایان صنعت نفت با توجه به اتحادیه کارگران این بخش بودجه و به این ترتیب اعتراض در پایانه نفت مونگستاد و تعطیلات میادین نفت و گاز فراساحلی بزرگتر شده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

رویترز طی گزارشی نوشت ایران دومین دور مواد پالایشگاهی را از طریق هوایی به ونزوئلا ارسال کرد تا به راه‌اندازی پالایشگاه‌ها و تولید بنزین در این کشور کمک کند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز، ونزوئلا دور دوم مواد پالایشگاهی را از طریق هوایی از ایران دریافت می‌کند تا به پالایشگاه‌های نفت آسیب‌دیده خود جهت تولید سوخت کمک کند.

ارسال کاتالیزور به مجتمع پالایشگاهی پاراگوانا با ظرفیت 956 هزار بشکه در روز در غرب ونزوئلا پس از آن انجام شد که ایران در سال گذشته میلادی چندین پرواز به این منطقه انجام داد تا به بازگشایی پالایشگاه کاردون با ظرفیت 310 هزار بشکه در روز کمک کند و از کمبود شدید بنزین در این کشور عضو اوپک بکاهد.

ایران همچنین سه ناوگان کوچک از نفتکش‌های حامل سوخت به ونزوئلا فرستاده است. صنعت نفت ونزوئلا به‌دنبال سالها کمبود سرمایه‌گذاری و سوءمدیریت نابود شده است.

آمریکا در ژانویه 2019 شرکت نفت دولتی ونزوئلا را تحریم کرد تا دولت نیکولاس مادورو را تحت فشار قرار دهد. واشنگتن همچنین تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کرده است.

یک هواپیمای ایرباس متعلق به شرکت هواپیمایی کانویاسای ونزوئلا در یازدهم فوریه در فرودگاه لاس پیدراس بر زمین نشست. این هواپیما دهم فوریه تهران را ترک کرده بود و یک توقف در بلگراد داشت.

طبق گفته منابع آگاه، این هواپیما حامل کاتالیزور برای شرکت نفت دولتی ونزوئلا است و انتظار می‌رود پروازهای بیشتری از این نوع در راه باشند.

در زمان حاضر کاردون تنها پالایشگاه تولیدکننده بنزین در ونزوئلا است. پالایشگاه آموای 145 هزار بشکه در روز برای واحدهای تولید بنزین کاردون نفتا تولید می‌کند. انتظار می‌رود این کاتالیزورها به ازسرگیری تولید بنزین در آموای کمک کنند.

منبع: تسنیم

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت عراق به رویترز اعلام کرد این کشور در مرحله مذاکرات پیشرفته با شرکتهای دولتی چین برای ساخت تاسیسات نگهداری نفت در این کشور قرار دارد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق در مصاحبه تلفنی با رویترز اظهار کرد: عراق در راستای افزایش فروش به آسیا، سرگرم مذاکره با شرکتهای دولتی چین برای ساخت مخازن نفت خام در این کشور است. عراق همچنین درباره برنامه های پیشنهاد شده از سوی پاکستان برای ساخت مخازن نگهداری نفت در این کشور بحث و مذاکره می کند.

وزیر نفت عراق گفت: وزارت نفت عراق قصد دارد در راستای منافع کشور در فروش نفت، در برخی دولتهای دیگر هم تاسیسات ذخیره سازی نفت بسازد.

بر اساس اخبار نفت رویترز، عراق که دومین عضو بزرگ اوپک پس از عربستان سعودی است، تولیدش در سه ماهه نخست امسال ۳.۸۶ میلیون بشکه در روز بوده است. وزیر نفت عراق اعلام کرده تولید نفت این کشور در ماه میلادی جاری در صورت پایبندی منطقه کردستان به تعهداتش، ۳.۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود. این کشور اعلام کرده بود تولید روزانه اش در ژانویه را به ۳.۶ میلیون بشکه در روز محدود خواهد کرد اما بیش از ۳.۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. عبدالجبار بدون در نظر گرفتن صادرات نفت کردستان، پیش بینی کرد صادرات عراق در فوریه ۲.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانیها نسبت به تشدید تنشها در خاورمیانه و امیدواری به بسته محرک مالی آمریکا و کاهش محدودیتهای کرونایی، به بالاترین حد در سه ماه اخیر صعود کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات نفت برنت با یک دلار و ۹ سنت معادل ۱.۸ درصد افزایش، به ۶۳ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۲۸ سنت معادل ۲.۲ درصد افزایش، به ۶۰ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید.

قیمتهای نفت هفته گذشته حدود پنج درصد افزایش یافت.

نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن اعلام کردند یک پهپاد مسلح به مواد انفجاری را که به سوی عربستان سعودی پرواز می کرد، رهگیری و نابود کردند. این خبر بیم افزایش تنشها در خاورمیانه را برانگیخت و باعث خریدهای بیشتر در بازار نفت شد.

کازوهیکو سایتو، تحلیلگر ارشد شرکت کارگزاری کالای فوجیتومی اظهار کرد: افزایشی که در ابتدای معاملات بازار نفت وجود داشت، تحت تاثیر خبر فوق بود اما بازارهای نفت تحت تاثیر امیدهای رو به رشد به تصویب بسته کمک مالی کرونایی در آمریکا و تسهیل محدودیتهای قرنطینه که اقتصاد و تقاضا برای سوخت را تقویت خواهد کرد، روند صعودی پیدا کرده اند. وی خاطرنشان کرد شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت ممکن است با سودگیری روبرو شده و به سطح مهم ۶۰ دلار عقب نشینی کند.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز جمعه در تلاش برای به تصویب رساندن بسته محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری خود، با گروهی از مقامات محلی از هر دو حزب دیدار کرد.

قیمتهای نفت در هفته های اخیر با محدود شدن عرضه که بخش عمده آن به دلیل کاهش تولید اوپک و متحدانش بوده است، صعودی شده است.

ساتورو یوشیدا، تحلیلگر کالا در شرکت راکوتن سکیوریتیز اظهار کرد: علاوه بر آن، بازارهای سهام جهانی قوی، ریسک پذیری سرمایه گذاران را تقویت کرده است. با عرضه پول ارزان و سیاست پولی آسان که در سراسر جهان به اجرا گذاشته شده است و محدود عرضه اوپک پلاس و تولیدکنندگان نفت آمریکا، قیمت نفت ممکن است تا مرز ۷۰ دلار در هر بشکه پیشروی کند.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، بازارهای سهام آسیایی با عرضه موفق واکسنهای کووید ۱۹ در سطح جهانی و افزایش امیدواری به احیای اقتصادی سریع، روز دوشنبه به رکورد بالای جدیدی صعود کردند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت روز جمعه با امیدواری بازار به رونق گرفتن اقتصاد و تقاضا برای سوخت تحت تاثیر اقدامات محرک مالی آمریکا و محدودیت عرضه تولیدکنندگان بزرگ، بیش از دو درصد صعود کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۲۹ سنت معادل ۲.۱ درصد افزایش یافت و در ۶۲ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که اواسط معاملات تا مرز ۶۲ دلار و ۸۳ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۲۲ ژانویه سال ۲۰۲۰ بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و ۲۳ سنت معادل ۲.۱ درصد افزایش یافت و در ۵۹ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که اواسط معاملات تا مرز ۵۹ دلار و ۸۲ سنت پیش رفته بود که بالاترین قیمت از نهم ژانویه سال ۲۰۲۰ بود.

شاخص نفت آمریکا برای کل هفته حدود ۴.۷ درصد و نفت برنت ۵.۳ درصد رشد داشت.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در تلاش برای به تصویب رساندن بسته کمک مالی کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری به منظور رونق بخشیدن به رشد اقتصادی و کمک به میلیونها شهروند بیکار، با گروهی از شهرداران و فرمانداران دو حزب دیدار خواهد کرد.

هر سه شاخص بزرگ سهام آمریکا دومین رشد هفتگی متوالی را به ثبت رساندند و کاهش چشمگیر موارد ابتلا به ویروس کرونا و بستری شدن در بیمارستان، امیدها به بازگشت به وضعیت عادی را تقویت کرد.

جیم ریتربوش، رییس شرکت ریتربوش و آسوشیتس در ایلینویز اظهار کرد: انتظارات برای بسته کمک کرونایی و پیشرفت واکسیناسیون احتمالا تقاضا برای داراییهای پرریسک را حفظ کرده و از بازار نفت پشتیبانی خواهد کرد.

قیمتهای نفت در هفته های اخیر تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپک و متحدانش روند افزایشی داشته است.

تحلیلگران شرکت کپیتال اکونومیکس در یادداشتی نوشتند: قیمت نفت هفته گذشته رشد اخیرش را تحت تاثیر نشانه های کاهش سطح ذخایر نفت به خصوص در آمریکا حفظ کرد. انتظار داریم با احیای تقاضا برای سوخت حمل و نقل که همسو با کاهش محدودیتهای کرونایی روی خواهد داد، ذخایر نفت در سال میلادی جاری کاهش بیشتری پیدا کند.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور هفته گذشته بیش از شش میلیون بشکه کاهش پیدا کرد در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز رشد ذخایر به میزان حدود یک میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. اما ذخایر بنزین ۴.۳ میلیون بشکه رشد کرد که بسیار بالاتر از پیش بینی رشد ذخایر بنزین به میزان ۱.۸ میلیون بشکه از سوی تحلیلگران بود. تقاضا برای بنزین در چهار هفته گذشته ۱۰ درصد پایینتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بوده است.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه اش که روز پنج شنبه منتشر شد، برآوردش از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ را ۱۱۰ هزار بشکه در روز نسبت به پیش بینی قبلی خود کاهش داد و ۵.۷۹ میلیون بشکه در روز اعلام کرد. آژانس بین المللی انرژی هم اعلام کرد عرضه نفت همچنان بالاتر از تقاضا مانده است با این حال انتظار می رود واکسنهای کووید ۱۹ از احیای تقاضا پشتیبانی کنند.

به گفته تحلیلگران کومرس بانک، گزارش آژانس بین المللی انرژی تصویر بدبینانه تری از آنچه فعالان بازار با توجه به قیمتهای بالای فعلی در نظر گرفته بودند، ترسیم کرد.

آمار تقاضا در چین که بزرگترین واردکننده نفت در جهان است، تیره مانده است. شمار افرادی که در آستانه تعطیلات سال نوی چینی در این کشور به تعطیلات رفتند، ۷۰ درصد در مقایسه با دو سال پیش کاهش داشت که نشان دهنده تاثیر محدودیتهای کرونایی بر سفرهای داخلی در چین است.

تحلیلگران و معامله گران هشدار دادند اگر تولید نفت آمریکا رشد کند، موانعی بیشتری برای روند تعادل مجدد بازار به وجود می آورد.

بر اساس اخبار نفت رویترز، آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شرکتهای انرژی آمریکایی هفته گذشته شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی را برای دوازدهمین هفته متوالی افزایش دادند که طولانیترین روند رشد شمار دکلها از ژوئن سال ۲۰۱۷ به این طرف است. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز در هفته منتهی به ۱۲ فوریه با پنج حلقه افزایش، به ۳۹۷ حلقه رسید که بالاترین میزان از ماه مه سال گذشته به شمار می رود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

عراق ضمن تکرار وعده جبران مازاد تولیدش، اعلام کرد که اوپک پلاس بعید است سیاست تولید نفت را در نشست ماه آینده خود تغییر دهد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اظهار کرد: اوپک پلاس چهارم مارس دیدار می کند و اعضای این گروه احتمالا با ثابت بودن سطح تولید در آوریل موافقت خواهند کرد. بزرگترین تغییر مربوط به عربستان سعودی خواهد بود که احتمالا پس از مارس به کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز که به صورت یکجانبه انجام داده بود، پایان می دهد.

وزیر نفت عراق در بغداد به خبرنگاران گفت: تصور می کنم در مارس اعضای اوپک پلاس با ثابت نگه داشتن سطح تولید فعلی موافقت خواهند کرد.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در ماه مه سال ۲۰۲۰ در واکنش به سقوط بی سابقه تقاضا و افت شدید قیمتها بر اثر شیوع ویروس کرونا، محدودیت عرضه تاریخی را به اجرا گذاشتند. عراق از آن زمان به دفعات از سوی اعضای دیگر این گروه برای نقض سهمیه تولید و عدم جبران مازاد تولید هدف انتقاد قرار گرفته و وعده پایبندی به توافق را مکررا مورد تاکید قرار داده است.

عراق که دومین عضو بزرگ اوپک پس از عربستان سعودی است، تولیدش در سه ماهه نخست امسال ۳.۸۶ میلیون بشکه در روز بوده است.

جبار اعلام کرد عراق ماه جاری در صورت پایبندی منطقه کردستان به تعهداتش، ۳.۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید خواهد کرد. این کشور اعلام کرده بود تولید روزانه اش در ژانویه را به ۳.۶ میلیون بشکه در روز محدود خواهد کرد اما بیش از ۳.۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد.

وزیر نفت عراق بدون در نظر گرفتن صادرات نفت کردستان، پیش بینی کرد صادرات عراق در فوریه ۲.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

بر اساس اخبار نفتی بلومبرگ، وزیر نفت عراق قیمت هر بشکه نفت در سال میلادی جاری را بین ۵۸ تا ۶۳ دلار پیش بینی کرد. قیمت نفت برنت در بحبوحه رشد تقاضای چین و توزیع واکسنهای کووید ۱۹، از پایان سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ درصد رشد کرده و به بالای ۶۱ دلار در هر بشکه رسیده است.

وی همچنین اظهار کرد: اگر اوضاع عادی بماند، ایران ممکن است به بازار نفت برگردد اما در این باره توضیح چندانی نداد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

تصمیم دولت آمریکا برای محدود کردن استخراج نفت و گاز در زمینها و آبهای فدرال احتمالاً بیشترین نفس را برای شرکتهای نفتی روسیه و غول نفتی آرامکی سعودی خواهد داشت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ ، در شرایطی که بیشترین عارضه ایجاد شده باعث بزرگ شدن جهان و وعده های شما می شود اقتصاد سبزتری ایجاد کند ، دنیا هنوز مصرف کننده نفت نیست و همچنان تحت فشار قرار می گیرد ، اما در کوتاه مدت شرکت ها در کشورهایی که باید هیچ یک از وعده های شما در زمینه صفر باشد انتشار انتشار کربن نداده اند و شرکتهای نفتی بزرگ تولید نفت را دو برابر کرده اند.

اکاترینا الیوچنکو ، مدیر سرمایه گذاری در شرکت سرمایه گذاری "یونیون اینوستمنت پریوات فوندز" به بلومبرگ گفت: در شرایطی که مواد نفتی در اروپا متعهد شده است سرمایه گذاری در تجدیدپذیرها باعث می شود که فعالیت های نفت و گازرسانی شود تا تولید شود ، اکنون هم به تولید نفت ادامه دارد. نیاز دارد و این نفت روسیه و آرامکوی سعودی خواهد بود.

برخی از سرمایه گذاران به دلیل داشتن سهام شرکتهای روسی نفت و لوک اویل باعث افزایش آنها می شوند و انتظار می رود این شرکتها را از سایر داروهای سرمایه گذاری دیگر سود برده و پروژه های نفتی شان را دو برابر سازند.

تغییر عمده ای که در سیاست های نفتی آمریکا با روی کار آمدن دولت باید روی داده باشد ، ممکن است به نفع نفت روسیه و عربستان سعودی باشد زیرا باید در زمین ها و آبهای فدرال را پس از منقضی شدن مجوزهای کنونی محدود کنید.

بر اساس اخبار نفت و گاز اویل پرایس ، صنعت نفت آمریکا از طریق موسسه امریکن پترولیوم استدلال کرده است که ممنوعیت حفاری جدید را در زمینها و آبهای فدرال انجام می دهد ، پیشرفت محیط زیستی را برای تضعیف خواهد کرد زیرا ایالات متحده به واردات نفت خارجی از کشورهایی که دارای استاندارد داخلی هستند ، باعث افزایش نیرو می شود. می تواند و نفت تولید شده با آلایندگی بالا برنده جایزه نفتی شود که با آلایندگی کمتری در آمریکا تولید می شود.

بر اساس گزارش رویترز ، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز سه شنبه پیش بینی تولید نفت این کشور در سال 2021 به میزان 2900 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 11.010 میلیون بشکه در روز اگر این رقص بسیار بیشتر از کاهش یافته است پیش بینی شده است در گزارش قبلی این آژانس است. این آژانس انتظار دارد که نفت و سوخت های دیگر را در سال 2021 به میزان 1.35 میلیون بشکه در روز رشد کرده و به 1944 میلیون بشکه در روز برسد که باعث افزایش کمتری در مقایسه با پیش بینی قبلی می شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

غول نفتی دولتی آرامکوی سعودی سال میلادی گذشته با ارزش ۳۵.۷ میلیارد دلار، دومین برند ارزشمند در صنعت نفت و گاز باقی ماند در حالی که سال پیش از آن ارزشش ۴۶.۷۷ میلیارد دلار بود.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، گزارش برند فاینانس نشان داد شرکت انگلیسی-هلندی شل با ارزش ۴۲.۱۶ میلیارد دلار، در صدر فهرست ارزشمندترین برندهای نفت و گاز در سال ۲۰۲۰ ایستاد. پس از آرامکو دو شرکت چینی پتروچاینا و سینوپک به ترتیب با ارزش ۳۱.۴۲ میلیارد دلار و ۲۶.۴۰ میلیارد دلار قرار گرفتند. شرکت بریتیش پترولیوم (BP) با ۲۱.۳۷ میلیارد دلار، پنجمین برند ارزشمند این فهرست بود.

اکسون که زمانی ارزشمندترین شرکت نفتی دنیا بود، با ارزش ۱۳.۴۳ میلیارد دلار در رتبه هشتم قرار گرفت.

شرکتهای نفت و گاز در میان شرکتهایی هستند که شدیدترین آسیب را از پاندمی ویروس کرونا متحمل شده اند و ارزش سهام آنها به دلیل مازاد عرضه و کاهش تقاضا که بسیار عمیقتر و طولانیتر از حد انتظار بوده، به شدت افت کرده است.

این وضعیت ابرغولهای نفتی را به ورود به حوزه تجدیدپذیرها تشویق کرده که برای شرکتهایی مانند آرامکو که دهه ها به طور کامل به تولید و پالایش نفت خام متمرکز بوده اند، دشوارتر است.

این غول نفتی سعودی که اواخر دسامبر ۲۰۱۹ سهامش را برای نخستین بار عرضه کرد، اخیرا اعلام کرده که در حال بررسی دومین دور عرضه سهام تحت شرایط مناسب بازار است. این بخشی از برنامه صندوق رفاه دولتی عربستان برای افزایش داراییهای تحت مدیریتش به بیش از یک تریلیون دلار است.

گفتن این که شرایط بازار چه زمانی مناسب می شود دشوار است به خصوص با توجه به مشکلاتی که عربستان در زمان عرضه اولیه عمومی سهام خود داشت و با وجود تبلیغات گسترده، با تقاضای ضعیف روبرو شد و در نهایت سهام این شرکت تنها در بازار بورس عربستان عرضه شد.

بر اساس اخبار نفت و گاز اویل پرایس، با رشد محبوبیت سرمایه گذاری مسئولانه، علاقه به سهام آرامکو ممکن است نسبت به زمان عرضه اولیه عمومی هم ضعیفتر باشد، هر چند که این شرکت وعده پرداخت سود نقدی سهام صرفنظر از هر عملکرد مالی که داشته باشد را داده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

صادرات انرژی الجزایر به شدت افت کرده و ریسک مشکلات مالی بیشتر و تکرار اعتراضات دو سال پیش که به تغییر دولت منجر شد را برانگیخته است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، الجزایر برای حفظ صادرات نفت و گاز که شریان حیات اقتصاد این کشور است، به سختی تقلا می کند زیرا سالها سوءمدیریت و عدم سرمایه گذاری ضربه خود را وارد کرده است. به گفته شریف بلمیهوب، وزیر امور پیش بینیهای اقتصادی، این کاهش به حدی شدید است که ممکن است الجزایر تا یک دهه آینده دیگر صادرکننده نفت نباشد. وی ماه گذشته به یک شبکه رادیویی گفته بود الجزایر دیگر یک کشور نفتی نیست.

نفت برنت روز دوشنبه برای نخستین بار در بیش از یک سال اخیر به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرد اما گزارش صندوق بین المللی پول نشان می دهد این قیمت کمتر از نصف قیمتی است که الجزایر برای متوازن کردن بودجه اش به آن نیاز دارد. این کشور به قیمت نفت ۱۳۵ دلار در هر بشکه نیاز دارد که بالاترین قیمت در میان تولیدکنندگان عربی است.

بررسی آمار توسط بلومبرگ نشان می دهد صادرات نفت و گاز طبیعی مایع الجزایر هر کدام ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته است و این روند امسال هم ادامه دارد. فروش نفت به خارج ماه گذشته ۲۹۰ هزار بشکه در روز بود که ۳۶ درصد در مقایسه با دسامبر کاهش داشت و پایینترین آمار از سال ۲۰۱۷ بود.

الجزایر و سایر اعضای اوپک سال گذشته با محدودیت عرضه موافقت کردند. اما در حالی که اکثر اعضای اوپک سهمیه تولیدشان را نقض کرده اند، الجزایر نتوانسته است به سقف تولید برسد. تولید نفت این کشور در ژانویه اندکی افزایش داشت اما همچنان در پایینترین سطح از سال ۲۰۰۲ است.

با ضعیف ماندن تولید، الجزایر ممکن است از صعود اخیر قیمتها سودی نبرد. بهای معاملات نفت برنت از ابتدای نوامبر تحت تاثیر ساخت واکسنهای موفق کووید ۱۹ و رشد تقاضا در چین، بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

گاز هم افت مشابهی داشته و طبق اعلام مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تولید الجزایر در سال ۲۰۱۹ به پایینترین میزان در یک دهه اخیر رسید. همزمان الجزایر با رشد جمعیت، سوخت بیشتری در نیروگاههایش می سوزاند و ظرفیت کمتری برای صادرات می ماند.

عبدالعزیز جراد، نخست وزیر الجزایر دستور کاهش هزینه برای تثبیت وضعیت مالیه کشور را صادر کرده اما دولتش نگران کاهش یارانه نیرو و غذاست. به گفته بیل فارن پرایس، مدیر شرکت تحقیقات انرژی انوروس، الجزایر یکی از بزرگترین سرانه های بودجه رفاهی را در میان همتایان خود در اوپک دارد.

شرکت انرژی دولتی سوناطرک اعلام کرده قصد دارد صادرات گاز را امسال حدود ۲۵ درصد افزایش دهد. تلاشهای گذشته این شرکت برای افزایش تولید انرژی با تغییرات مدیریت به مانع خورده است. این شرکت در دو سال گذشته چهار مدیرعامل و ۱۲ مدیرعامل از سال ۲۰۱۲ داشته است.

الجزایر به موافقت با سرمایه گذاری خارجی بیشتر در بخش انرژی اشاره کرده است با این حال یکی از بسته ترین اقتصادهای آفریقا مانده و سیاستمداران تمایلی ندارند به شرکتهای بین المللی اجازه دهند کنترل بیشتری روی منابع این کشور داشته باشند.

بر اساس اخبار نفت و گاز بلومبرگ، دولت الجزایر همچنین نگران استفاده از صندوق بین المللی پول یا سرمایه گذاران اوراق قرضه جهانی برای پولی است که بتواند در میادین نفت و گاز سرمایه گذاری کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

وزیر نفت هند با تأکید بر اینکه رشد یکنواخت اقتصاد های وابسته به نفت به نفع تولیدکنندگان است، گفت دستکاری قیمت نفت و افزایش آن باعث کند شدن روند بهبود اقتصاد جهان خواهد شد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از رویترز، دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند هشدار داد افزایش قیمت نفت به روند بهبود اقتصاد جهان پس از بحران کرونا آسیب می‌رساند. همه‌گیری ویروس کرونا اکثر اقتصادهای دنیا را در سال گذشته میلادی وارد رکود کرد.

قیمت جهانی نفت در این هفته افزایش یافته و به بالاترین رقم طی یک سال گذشته رسیده است چون کاهش تولید اوپک پلاس بازار را متعادل کرده و به سمت کمبود عرضه پیش برده است.

به این ترتیب، قیمت بنزین در سومین کشور بزرگ مصرف کننده و وارد کننده نفت در دنیا به بالاترین رقم رسیده است.

وزیر نفت هند گفت:« دستکاری قیمت نفت و افزایش آن باعث کند شدن روند بهبود اقتصاد جهان خواهد شد». پرادان ماه گذشته هم ائتلاف اوپک پلاس را به خاطر افزایش قیمت نفت سرزنش کرد.

وی گفت:«ما موافق قیمت بسیار پایین نفت نیستیم و از قیمت بالای آن هم حمایت نمی‌کنیم چون دسترسی میلیون‌ها هندی به انرژی را سخت می‌کند»

هند 85 درصد از نیاز خود به نفت و نیمی از نیاز گاز خود را وارد می‌کند.

«اگر قرار است کل دنیا رشد کند، باید یک رابطه متقابل بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان وجود داشته باشد. رشد یکنواخت اقتصاد های وابسته به نفت به نفع تولید کنندگان است».

وی گفت هند در حال متنوع کردن منابع انرژی خود برای کاهش وابستگی به تولیدکنندگان خاورمیانه است و اضافه کرد کشورش ظرفیت بالایی برای تقویت رابطه با آمریکا مخصوصاً در زمینه واردات گاز طبیعی مایع دارد.

آمریکا یکی از ده عرضه‌کننده برتر نفت به هند است.

پرادان تاکید کرد هند برای تامین نیاز فزاینده خود به انرژی، 143 میلیارد دلار در پروژه‌های داخلی به منظور تقویت تولید داخلی و ایجاد زیرساخت‌های نفت و گاز سرمایه‌گذاری می‌کند که شامل 80 درصد افزایش ظرفیت پالایشی تا 9 میلیون بشکه در روز می‌شود.

منبع: تسنیم

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

عراق در ماه ژانویه ۳.۸۰۷ میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرد که کمتر از سهمیه ۳.۸۵۷ میلیون بشکه در روز آن طبق قرارداد اوپک پلاس است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از اس پی گلوبال پلتس، شرکت بازاریابی نفت عراق، سومو، اعلام کرد عراق در ماه ژانویه 3.807 میلیون بشکه در روز نفت خام تولید کرده که شامل تولید از منطقه نیمه خودمختار کردستان هم می‌شود.

سطح تولید عراق در ماه ژانویه کمتر از سهمیه آن طبق قرارداد اوپک ‌پلاس است که 3.857 میلیون بشکه در روز تعیین شده و تا ماه مارس ادامه دارد.

سومو طی بیانیه‌ای اعلام کرد میزان تولید آن در ماه ژانویه نشان می‌دهد هنوز هم باید 576 هزار بشکه در روز دیگر کاهش تولید داشته باشد تا مازاد تولید آن در ماه های گذشته جبران شود.

وزیر نفت عراق در بیانیه‌ای که پس از اجلاس وزارتی نظارت بر قرارداد اوپک ‌پلاس در سوم فوریه اعلام شد، آورده است:«عراق مصمم است به اهداف ائتلاف اوپک پلاس در تعادل دوباره بازار و رسیدن به ثبات پایبند بماند. تعهد 100 درصدی کشورهای عضو این ائتلاف و جبران مازاد تولید توسط برخی کشورها در ماه‌های گذشته کاملاً منصفانه است».

وزیر انرژی عربستان در اجلاس وزارتی سوم فوریه عراق و قزاقستان را به خاطر عدم تعهد به قرارداد کاهش تولید سرزنش کرد.

شرکت سومو اعلام کرد متوسط صادرات نفت خام فدرال عراق در ماه ژانویه برابر با 2.868 میلیون بشکه در روز بوده است. صادرات از منطقه کردستان هم به 397 هزار بشکه در روز می‌رسید.

پالایشگاه ها و نیروگاه‌های فدرال عراق 520 هزار بشکه در روز مصرف داشته‌اند و مصرف در منطقه نیمه خودمختار کردستان 22 هزار بشکه در روز بوده است.

منبع: تسنیم

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر امیدها به احیای اقتصادی و محدودیت عرضه اوپک و متحدانش، تا نزدیکی مرز ۶۰ دلار در هر بشکه پیش رفت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات نفت برنت با ۵۰ سنت معادل ۰.۹ درصد، در ۵۹ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که اواسط معاملات تا مرز ۵۹ دلار و ۷۹ سنت پیش رفته بود که بالاترین قیمت از ۲۰ فوریه سال گذشته به این طرف بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت با ۶۲ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش، در ۵۶ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا اواسط معاملات تا مرز ۵۷ دلار و ۲۹ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۲۲ ژانویه سال گذشته بود.

نفت آمریکا هفته گذشته حدود ۹ درصد رشد کرد که بزرگترین رشد از اکتبر بود و تا حدودی تحت تاثیر کاهش ذخایر نفت آمریکا به پایینترین سطح از مارس روی داد. نفت برنت حدود شش درصد رشد هفتگی داشت.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در نیویورک، نفت برنت اکنون که اوپک پلاس موفق شده است عمده نگرانیها در بخش عرضه را رفع کند و خوش بینی به بهبود وضعیت همه گیری در سطح جهانی، به سطح ۶۰ دلار چشم دوخته است. عوامل بنیادین برای نفت قوی مانده است اما با توجه به روند صعودی اخیر، احتمال تحکیم قیمتها وجود دارد.

آخرین باری که نفت برنت در ۶۰ دلار معامله شد، هنوز همه گیری کووید ۱۹ شیوع پیدا نکرده بود، اقتصادها باز بودند و تقاضا برای سوخت بالاتر بود.

عرضه واکسنهای کووید ۱۹ امیدها به رشد تقاضا برای نفت را تقویت کرده است اما حتی خوش بینهایی مانند اوپک که انتظار دارد بازار تا پایان سال ۲۰۲۱ دچار کمبود عرضه بماند، انتظار ندارند مصرف نفت تا سال ۲۰۲۲ به سطح پیش از شیوع پاندمی برگردد.

به گفته بیورنار تونهاگن، مدیر بازارهای نفت در شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی، آنچه امروز به بازار کمک کرده و دلیل محکمتری برای رشد قیمتی است که مشاهده می کنیم، یک بار دیگر مربوط به عربستان سعودی و شرکت آرامکو است.

آرامکو قیمت فروش رسمی نفت عرب لایت به شمال غربی اروپا در مارس را یک دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه نسبت به ماه پیش افزایش داد. این افزایش قیمت نشان دهنده اعتماد بیشتر عربستان سعودی به دورنمای تقاضا و تقویت حس خوش بینی است.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس در نشست روز چهارشنبه توصیه ای برای تغییر سیاست نفتی نداشتند که نشان دهنده رضایت آنها از وضعیت فعلی است.

در این بین، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا که معیاری برای سنجش تولید آینده است، در پنج ماه گذشته به طور متوالی رشد کرده است. طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت هفته گذشته با چهار حلقه افزایش، به ۲۹۹ حلقه رسید که بالاترین میزان از ماه مه بود. شمار دکلهای حفاری گاز با چهار حلقه افزایش، به ۹۲ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل بود.

بر اساس اخبار نفت رویترز، با این حال روند بهبود در آمریکا آهسته بوده است. دولت آمریکا هفته گذشته پیش بینی کرد تولید نفت این کشور تا سال ۲۰۲۳ به رکورد ۱۲.۲۵ میلیون بشکه در روز سال ۲۰۱۹ بازنخواهد گشت. تولید سال ۲۰۲۰ به میزان ۶.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۱.۴۷ میلیون بشکه در روز رسید.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

رییس هیات مدیره شرکت دولتی هندوستان پترولیوم (HPCL) اعلام کرد اگر آمریکا تحریم کند علیه ایران را تسهیل کند ، پالیایشگاه های هندی واردات نفت ایران را از دست داده اند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، هند که پس از چین دومین مشتری بزرگ نفت ایران بود ، واردات نفت ایران را از اواسط سال ۲۰۱۹ پس از تشدید تحریم ها از سوی دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا متوقف کرد.

ام کی سورانا ، رییس هیات مدیره شرکت هندوستان پترولیوم در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: نفت ایران در پالایشگاه های هندی وجود دارد و ما خوشحال می شویم که این نفت را زمانی که ادامه می یابد ، بخواهید استفاده کنید.

سورانا گفت: ایران پیش از این شرایط مطلوبی را برای پرداخت و تخفیف حمل بار شما می کند که خرید نفت ایران را نسبت به گریدهای نفتی دیگر گزینه متمتازی می کرد.

پس از توقف خرید نفت ایران ، پالیایشگاه های هندی واردات نفتشان را متنوع می کنند.

سورانا گفت: پس از تحریمها ، گزینه های جدید اضافه شدند و نفت آمریکا به هند وارد شد.

دارمندرا پرادهان ، وزیر نفت هند اواخر سال گذشته اعلام کرد که هند که سومین واردکننده بزرگ نفت جهان است ، مایل است که واردات نفتش را انجام دهد و متن وارد کند و واردات نفت ایران و ونزوئلا باشد.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز ، سورانا گفت: پالیشگاهها گزینه هایی را در بازار و ارزشی دارند که در صورت استفاده از حداکثر توانسته اند اگر شما ایران را در بازار موجود می کنید ، قطع کنید به عنوان گزینه خرید در صورت قرار گرفتن در معرض.

در این بین ، دارمندرا پرادهان ، وزیر نفت هند در اظهارات جداگانه ای هشدار داد افزایش قیمت های نفت ممکن است به احیای اقتصاد جهانی پس از همه انتخاب کوید 19 آسیب بزند. قیمت جهانی نفت هفته جاری به بالاترین حدود یک سال اخیر صعود کرد و به موازات آن ، قیمت بنزین در هند که سومین مصرف کننده و واردکننده بزرگ نفت جان است ، افزایش یافته است. این وزیر هندی ماه پیش اوپک پلاس را مقادیر قیمت های بالای نفت خوانده بود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت پس از این که روز گذشته به بالاترین رکورد در حدود یک سال اخیر صعود کرد، در معاملات روز چهارشنبه آسیا تحت تاثیر کاهش ذخایر نفت آمریکا به روند افزایشی خود ادامه داد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۴ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۵۵ دلار در هر بشکه رسید که سومین رشد روزانه متوالی بود. این شاخص روز سه شنبه تا رکورد ۵۵ دلار و ۲۶ سنت پیش رفته بود.

بهای معاملات نفت برنت با ۲۶ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۵۷ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید که چهارمین رشد روزانه متوالی این شاخص بود. نفت برنت روز سه شنبه تا مرز ۵۸ دلار صعود کرده بود.

شاخص نفت آمریکا شب گذشته با ۲.۳ درصد افزایش و نفت برنت با دو درصد افزایش بسته شده بود.

بازار نفت تحت تاثیر این خبر که دموکراتها در کنگره نخستین گام را برای پیشبرد به تصویب رساندن بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهاد شده از سوی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا بدون حمایت جمهوریخواهان برداشته اند، امیدواری بیشتری پیدا کرد.

همچنین تحلیلگران اظهار کردند بازار از جدیدترین ارزیابی اوپک پلاس از ذخایر نفت و پیش بینی این گروه از کاهش ذخایر نفت به پایین متوسط پنج ساله تا ژوئن، پشتیبانی شد. ارزیابی مذکور نشان می دهد کاهش تولید این گروه در بازگرداندن بازار به تعادل موفق عمل کرده است.

لاچلان شاو، مدیر تحقیقات کالا در بانک ملی استرالیا در این باره گفت: این استراتژی بسیار واضح بوده است. اوپک و متحدانش توافقی برای کاهش تولید و کمک به عادی شدن سطح ذخایر جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ منعقد کرده اند و در این مسیر قرار دارند.

انتظار می رود کاهش تولید اوپک پلاس تا پایان امسال بازار را در کمبود عرضه نگه دارد که در ماه مه به دو میلیون بشکه در روز می رسد این در حالی است که این گروه دورنمای رشد تقاضا را مورد تجدیدنظر نزولی قرار داده است.

نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس روز چهارشنبه برگزار می شود اما انتظار نمی رود در این نشست درباره تغییر سیاست تولید توصیه ای مطرح شود.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، عامل دیگری که از قیمتهای نفت پشتیبانی کرد، گزارش موسسه امریکن پترولیوم بود که نشان داد ذخایر نفت و بنزین آمریکا کاهش غیرمنتظره ای داشته است.

طبق گزارش موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۹ ژانویه، به میزان ۴.۳ میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که تحلیلگران رشد ذخایر به میزان ۴۴۶ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند. ذخایر بنزین در همین مدت ۲۴۰ هزار بشکه کاهش یافت که برخلاف پیش بینی تحلیلگران از رشد ذخایر بنزین به میزان ۱.۱ میلیون بشکه بود. آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا بعدازظهر روز جاری منتشر می شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت پس از نخستین کاهش هفتگی متوالی که از اکتبر داشت، تحت تاثیر محدودیت عرضه از سوی تولیدکنندگان که به دورنمای منفی تقاضای کوتاه مدت واکنش نشان دادند، در معاملات روز دوشنبه آسیا بالا رفت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در مارس با ۰.۴ درصد افزایش، به ۵۲ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آوریل، با ۰.۶ درصد افزایش، به ۵۵ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه رسید.

یک نماینده اوپک پلاس که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار کرد اوپک و متحدانش برآورد کرده اند که تا ۹۹ درصد محدودیت عرضه توافق شده را در ژانویه به اجرا گذاشته اند. در این بین، شرکت شورون اعلام کرد پیش از برنامه اش برای افزایش تولید شیل، منتظر خواهد ماند تا روند همه گیری کووید ۱۹ و برنامه اوپک پلاس مشخص شود.

شاخص مدیران خرید بخش تولید چین در ژانویه پایینتر از حد مطلوب بود و نشان داد تلاشها برای مهار شیوع کووید ۱۹ در حال تاثیر گذاشتن روی بزرگترین اقتصاد آسیاست. یک مشاور سلامت ارشد جو بایدن، رییس جمهور آمریکا هشدار داد نوع ویروس کرونا که در انگلیس شیوع پیدا کرده، احتمالا نوع متداول در آمریکا خواهد شد و ممکن است به ممنوعیت تجمعات منجر شود.

دورنمای تقاضا که با محدودیت عرضه جبران شده و افزایش سرمایه گذاری در کالاها باعث شد نفت طی چند هفته گذشته در محدوده ۵۲ دلار در هر بشکه معامله شود. مشکلات توزیع واکسن در اتحادیه اروپا، باعث نگرانی سرمایه گذاران شده است.

بر اساس اخبار نفت و گاز بلومبرگ، در حالی که قیمت معاملات تحویل فوری فاقد جهت است اما منحنی معاملات آتی نشان می دهد که بازار متعادلتر می شود. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند بازیابی تعادل بازار نفت همچنان بالاتر از حد انتظار این گروه مالی بوده است و انتظار می رود ۹۰۰ هزار بشکه در روز کمبود عرضه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ وجود داشته باشد در حالی که پیشتر این کمبود ۵۰۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده بود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

رییس جمهور دموکرات آمریکا بمحض روی کار آمدن، وعده هایی که در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی و حفظ محیط زیست داده بود، عملی کرد و تولیدکنندگان نفت و گاز این کشور را غافلگیر ساخت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، جو بایدن، رییس جمهور آمریکا چند ساعت پس از به قدرت رسیدن، به وعده های انتخاباتی خود عمل کرد و مجوز خط لوله نفت کی استون ایکس ال را لغو کرد. همان روز وزارت کشور ملزم شد که تنها سران سازمان می توانند مجوزهای حفاری جدید را در دو ماه آینده تایید کنند. قرار است بایدن در روزهای آینده به اقدامات بیشتری دست زده و فروش لیزینگ نفت و گاز در زمینهای فدرال را که آمریکا ۱۰ درصد از تولیدش را از آنها دارد، معلق کند.

این اقدامات باعث سقوط ارزش سهام تولیدکنندگان نفت شد و فشار خون فعالان این صنعت را بالا برد. فرانک ماکیارولا، نایب رییس سیاسی در موسسه امریکن پترولیوم در این باره گفت: در نخستین روزهای دولت جدید، آنها به اقداماتی دست زده اند که به اقتصاد آسیب زده و به قیمت مشاغل آمریکایی تمام می شود. ما نگرانیم و همه باید در این کشور نگران باشند.

دستور وزارت کشور که اواخر روز چهارشنبه امضا شد، فرایند صدور مجوز را به مدت ۶۰ روز تا روی کار آمدن مدیریت جدید تغییر می دهد.

صنعت نفت اتفاقات اخیر را نشانه بدی می داند. مقامات انرژی نگرانند که تصمیمات مربوط به صدور مجوز فنی به جای رگولاتورهای متخصص در این زمینه، توسط کسانی گرفته شود که منصوبین سیاسی هستند و نگرانند که مجوزها یا تغییر آنها برای فعالیتهای حفاری فعلی به تاخیر خواهد افتاد. بعلاوه برخی نخستین اقدامات بایدن را مقدمه ای برای اقدامات گسترده تر می دانند.

در حالی که وعده های بایدن و اقداماتش برای عمل کردن به آنها تهدیدی برای برخی از تولیدکنندگان نفت آمریکا به شمار می رود اما با محدود کردن عرضه، از قیمتهای نفت پشتیبانی می کند.

اقدامات دولت بایدن در نخستین روزهای فعالیتش نشان دهنده تغییر چشمگیر از روند در پیش گرفته شده در دوران دونالد ترامپ برای تسریع صدور مجوزهای حفاری و گشایش زمینهای بیشتر برای حفاری نفت است و تغییر مسیر در انتخابات مقامات کاملا مشخص است. در دوران ترامپ، رگولاتور حفاری فراساحلی در وزارت کشور اسکات آنجل، یکی از متحدان نفتی باسابقه و مقام سابق لوییزیانا بود که به دنبال سرعت بخشیدن به مجوزدهی پروژه های نفتی خلیج مکزیکو پس از فاجعه "دیپ واتر اوریزون" در سال ۲۰۱۰ بود. در مقابل، یکی از نخستین کسانی که بایدن در دفتر مدیریت انرژی اقیانوسی استخدام کرد که بر لیزینگ نفت فراساحلی و مزارع بادی نظارت می کند، ماریسا نودل، فعال سابق در گروه دوستان زمین است.

بایدن در مبارزات انتخاباتی خواستار حذف سوختهای فسیلی شده و قول داده بود مجوزدهی جدید نفت و گاز در زمینهای فدرال را متوقف می کند. تولیدکنندگان نفت نگران سال گذشته با پیش بینی محدودیتهای بیشتر در دوران بایدن، مجوزهای لیزینگ و حفاری زیادی را دریافت کرده اند. اما اقدامات ناگهانی اخیر بسیاری را در این صنعت غافلگیر کرد و باعث تماسهای تلفنی وحشت زده شد چرا که لابی کنندگان و وکیلان به دنبال برنامه ریزی اقدام بعدی بودند. آنها در حال تدوین راهبردهایی از جمله دعوی قضایی هستند و هر گونه اهرم سیاسی که می توانند برای جلوگیری از ممنوعیت گسترده لیزینگ بکار ببرند، بررسی می کنند.

بر اساس اخبار نفتی بلومبرگ، اما فعالان محیط زیست خوشحال هستند و می گویند ممانعت از توسعه سوخت فسیلی در زمینهای فدرال اقدام لازمی برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای عامل تغییرات اقلیمی است. طبق گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا، نفت، گاز و زغال سنگی که از زمینها و آبهای فدرال استخراج می شود در حدود ۲۴ درصد از انتشار دی اکسید کربن آمریکا سهم دارد.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

کشوری که صاحب بزرگترین ذخایر نفت قطعی جهان است، در حال حاضر از کمبود سوخت در رنج است که بسیاری در جهان آن را یک بحران انسانی می دانند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، با وجود این که ونزوئلا سرشار از منابع است اما با بحران اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم می کند که هیچ پایانی برای آن متصور نیست. این کشور آمریکای جنوبی به دلیل تحریم‌های اقتصادی بین المللی گزینه ها و دوستان چندانی ندارد. دولت ترامپ به خصوص به منظور سرنگونی نیکلاس مادورو، رییس جمهور سوسیالیست ونزوئلا از قدرت، در قبال تجارت با ونزوئلا سخت گیری شدیدی نشان داد. پس از سالها قطع تقریبا همه منابع درآمد ونزوئلا که زمانی ثروتمندترین کشور قاره بود، مادورو همچنان در قدرت مانده و قربانیان واقعی تحریم‌ها، شهروندان ونزوئلایی هستند.

اگرچه ونزوئلا واردات بنزین برای کمک به سر پا ماندن سیستم حمل و نقل، زیرساخت کشاورزی و فعالیت ژنراتورهای برق داشته است و موفق شده صادرات نفت را با دور زدن تحریم‌های آمریکا تا حدودی حفظ کند، اما جریان واردات و صادرات این کشور بسیار آهسته شده است.

اکنون که دوران ترامپ و مواضع سخت گیرانه اش در قبال ونزوئلا به پایان رسیده است، بسیاری روی کار آمدن دولت بایدن را شروع تازه ای برای ونزوئلا می دانند. نمایندگان صادرکنندگان سوخت به ونزوئلا، واردکنندگان نفت ونزوئلا و گروههای فعال قصد دارد دولت جو بایدن را برای لغو ممنوعیت سواپ نفت در برابر دیزل برای این کشور آمریکای جنوبی تحت فشار قرار دهند. این گروه خواستار لغو کامل تحریم‌ها یا تجدید دیپلماسی با دولت مادورو نیستند. سواپ دیزل در برابر نفت خام ونزوئلا تا آخرین سه ماهه سال ۲۰۲۰ تحت دولت ترامپ قانونی بود اما پس از این که دولت قبلی آمریکا این معافیت را لغو کرد، تاثیر آن روی شهروندان ونزوئلایی سریعا ملموس شد. کشاورزان ونزوئلایی هشدار داده اند که کمبود ساخت مانع برداشت شکر و کاشت برنج شده است.

بحران بشردوستانه در ونزوئلا کاملا وخیم است و بسیاری از کسانی که خواهان تسهیل تحریم‌ها هستند، دولت جدید در آمریکا را چراغ امیدی برای کسانی می دانند از کمبود سوخت رنج می برند. نگرانی آنها این است که تحریم‌های فعلی آمریکا را به هدف تنبیه کردن مادورو نزدیکتر نکرده و در عوض این مردم تحت محاصره ونزوئلا باشند که مجازات می شوند.

اسناد شرکت PDVSA که توسط رویترز مشاهده شده است، نشان می دهد که این کشور از نوامبر واردات دیزل نداشته است و شرکت مشاوره گاز انرژی آمریکای لاتین هشدار داده که ذخایر دیزل ونزوئلا تا مارس یا آوریل به پایان خواهد رسید. ونزوئلا برای واردات سوخت به خصوص بنزین به ایران متکی است. جالب اینجاست که ونزوئلا به ادامه صادرات دیزل به کوبا که متحد سیاسی نزدیک این کشورست همچنان ادامه می دهد.

بر اساس اخبار نفتی اویل پرایس، موافقت آمریکا با ازسرگیری سواپ نفت در برابر دیزل به برنامه دولت آمریکا لطمه نمی زند بلکه کمک کند مردم ونزوئلا دوام بیاورند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

صندوق بین المللی پول در جدیدترین به روزرسانی گزارش "دورنمای اقتصادی جهان" پیش بینی کرد میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۱ به ۵۰ دلار می رسد که ۲۰ درصد بالاتر از میانگین قیمت سال ۲۰۲۰ خواهد بود اما همچنان کمتر از میانگین سال ۲۰۱۹ است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، صندوق بین المللی پول در اکتبر پیش بینی کرده بود که قیمت نفت - که بر اساس میانگین قیمتهای نفت برنت، فاتح دوبی و وست تگزاس اینترمدیت محاسبه می کند – به ۴۶ دلار و ۷۰ سنت در سال ۲۰۲۱ می رسد.

میانگین قیمت نفت در سال میلادی گذشته ۴۱ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه بود و این وام دهنده جهانی انتظار دارد میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۱ به ۵۰ دلار و سه سنت و در سال ۲۰۲۲ به ۴۸ دلار و ۸۲ سنت برسد.

صندوق بین المللی پول در گزارش "دورنمای اقتصادی جهان که روز سه شنبه منتشر شد، پیش بینی کرد عرضه واکسن کووید ۱۹ اقتصادهای جهان را در نیمه دوم سال تحکیم خواهد کرد. این وام دهنده جهانی انتظار دارد اقتصاد جهانی ۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۱ و ۴.۲ درصد در سال ۲۰۲۲ رشد کند.

در گزارش صندوق بین المللی پول آمده است: پیش بینی نرخ رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱ به میزان ۰.۳ درصد در مقایسه با پیش بینی قبلی بالاتر برآورد شد که منعکس کننده انتظارات از تاثیر مثبت توزیع واکسن بر فعالیت اقتصادی در ادامه سال و حمایتهای سیاستی بیشتر در معدودی از اقتصادهای بزرگ جهان است.

اقتصاد جهانی سال میلادی گذشته ۳.۵ درصد رشد منفی داشت که ۰.۹ درصد بالاتر از نرخ پیش بینی شده در گزارش اکتبر صندوق بین المللی پول بود.

پیش بینی می شود اقتصاد آمریکا پس از رشد منفی ۳.۴ درصدی در سال ۲۰۲۰، به میزان ۵.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ توسعه پیدا کند.

صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱ عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است را ۲.۶ درصد پیش بینی کرد که در مقایسه با رشد منفی ۳.۹ درصدی در سال ۲۰۲۰ بهبود نشان می دهد. رشد منفی سال گذشته اقتصاد این کشور تا حدودی زیادی به دلیل سقوط قیمت نفت بود.

بر اساس اخبار نفت اویل پرایس، پیش بینی رشد میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال گذشته منعکس کننده انتظار برای بهبود اقتصاد جهانی است. پیش بینی می شود قیمتهای کالاهای غیرنفتی هم رشد کند. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد امسال قیمت فلزات به خصوص رشد قوی خواهد داشت.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر آماری که کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا و چین را نشان داد، افزایش یافت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهای معاملات نفت برنت با ۱۹ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، به ۵۶ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۵۲ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید.

به گفته واندا هاری، تحلیلگر بازار نفت در شرکت واندا اینسایت، وست تگزاس اینترمدیت پس از کاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا که از سوی موسسه امریکن پترولیوم گزارش شد، اندکی بالا رفت.

موسسه امریکن پترولیوم گزارش کرد ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۲ ژانویه ۵.۳ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز رشد این ذخایر به میزان ۴۳۰ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند.

اما گزارش این موسسه نشان داد ذخایر بنزین ۳.۱ میلیون بشکه رشد کرده است که بیش از حد انتظار بود. همچنین ذخایر سوختهایی نظیر دیزل و نفت کوره ۱.۴ میلیون بشکه رشد کرد در حالی که تحیلگران کاهش ذخایر به میزان ۳۶۱ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند. تولید پالایشگاهی هم ۷۶ هزار بشکه در روز کاهش داشت.

به گفته تحلیلگران، پس از این که قیمتهای نفت در ابتدای سال به اوج ۱۱ ماه اخیر صعود کردند به نظر می رسد نیروی صعودی بازار ته کشیده و قیمتها در هفته های اخیر در بازه محدودی قرار گرفته اند.

تحلیلگران موسسه ING Economics در یادداشتی عنوان کردند فعالان بازار فعلا در وضعیت انتظار و مشاهده بسر می برند و می خواهند ببینند وضعیت قرنطینه ها در هفته های آینده به چه صورت پیش می رود و کشورها در توزیع واکسن کووید ۱۹ چه میزان موفقیتی خواهند داشت.

با این حال اکنون که به نظر می رسد آمار ابتلا به کووید ۱۹ در چین کاهش پیدا کرده، قیمتها از نگرانیهای کمتر نسبت به کاهش چشمگیر سفر در تعطیلات سال نوی چینی پشتیبانی شده است. آمار رسمی نشان داد روز چهارشنبه ۷۵ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ وجود داشته که پایینترین نرخ روزانه از ۱۱ ژانویه بوده است. معمولا صدها میلیون چینی در طول تعطیلات سال نو که از ۱۱ فوریه شروع می شود، به سفر می روند. دولت از مردم خواسته است برای کمک به مقابله با شیوع ویروس کرونا سفر نروند.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، گروه تحقیقاتی ANZ Research با اشاره به آمار وزارت حمل و نقل چین، برآورد کرد که شمار سفرهای شخصی ۴۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

آمریکا در تلاش برای توقیف حدود دو میلیون بشکه نفتی است که تصور می کند نفت ایران است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، نوشت: این محموله نفتی پس از این که وزارت دادگستری آمریکا فرمان توقیف آن را صادر کرد، در کشتی آکیلیاس با پرچم لیبریا به سمت آمریکا حرکت می کند.

این دستور پیش از روی کار آمدن جو بایدن، رییس جمهور جدید آمریکا در ۲۰ ژانویه صادر شد. واشنگتن در دوران ترامپ، تحریمها علیه فروش نفت ایران را تشدید کرد.

شرکت "کپیتال شیپ منیجمنت"، مالک یونانی آکیلیاس به مقامات آمریکایی درباره این که احتمالا محموله این کشتی نفت ایران است، خبر داده و اعلام کرده بود در ابتدا تصور می کرد این نفت از عراق است. طبق اسناد کشتی آکیلیاس، این کشتی کاملا پر بوده و حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت است.

کشتی آکیلیاس که از نوع VLCC است، محموله نفتی را از کشتی دیگری در بندر فجیریه امارات متحده عربی در نوامبر دریافت کرده است. طبق اسناد کشتیرانی، قرار بود آکیلیاس به سمت مسقط، پایتخت عمان حرکت کند. طبق آمار گردآوری شده از سوی بلومبرگ، سیستم ردیابی این کشتی از اول تا ۱۳ ژانویه که نزدیک آفریقای جنوبی حرکت می کرد، خاموش بود. این کشتی اکنون در حال عبور از جنوب اقیانوس آتلانتیک است.

بر اساس اخبار نفت و گاز بلومبرگ، آمریکا پیش از این هم تلاش کرده بود نفت ایرانی را توقیف کند و سال گذشته کشتیهایی را رهگیری کرده بود که مدعی بود حامل بنزین ایران به مقصد ونزوئلا هستند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

بانک انگلیسی بارکلیز در جدیدترین پیش بینی خود، میانگین قیمت شاخصهای بازار نفت در سال ۲۰۲۱ را دو دلار در هر بشکه افزایش داد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بارکلیز با توجه به افت ارزش دلار آمریکا و تقاضای بالاتر برای سوختهای زمستانی به دلیل سرمای شدید در نیمکره شمالی، پیش بینی کرد میانگین قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال ۲۰۲۱ به ۵۲ دلار می رسد که این پیش بینی دو دلار بالاتر از برآورد قبلی بانک انگلیسی است. بارکلیز قیمت مورد پیش بینی برای نفت برنت در سال میلادی جاری را هم دو دلار بالا برد و ۵۵ دلار در هر بشکه برآورد کرد.

این بانک نسبت به قیمتهای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ خوش بینی بیشتری نسبت به نیمه اول دارد و همچنان ریسکهای نزولی مانند توسعه قرنطینه در چین برای مبارزه با جهش دوباره آمار ابتلا به کووید ۱۹ را در شش ماه نخست سال پیش بینی می کند.

تحلیلگران بارکلیز اعلام کرد با وجود شوک کووید ۱۹ و اثرات شدید آن روی تقاضای جابجایی، فعلا به نظر نمی رسد روی تعادل عرضه و تقاضای نفت تاثیر قابل توجهی گذاشته باشد. با کمک واکسیناسیون و تقاضای حمل بار در سراسر جهان که از اقدامات محرک مالی رونق می گیرد، تقاضای بخش حمل و نقل برای نفت تا پایان امسال عادی خواهد شد.

بارکلیز پیش بینی کرد گروه اوپک پلاس کاهش تولیدش را در سه ماهه دوم امسال به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز و در نیمه دوم سال به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز دیگر تسهیل می کند.

گلدمن ساکس امسال به نفت خوش بین است و انتظار دارد قیمتهای نفت از بسته محرک مالی عظیمی که قرار است در آمریکا به اجرا گذاشته شود و احتمال اندک بازگشت کامل نفت ایران به بازار جهانی حمایت شود.

گلدمن ساکس هم از اواخر سال گذشته به نفت خوش بین بوده و انتظار دارد میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۱ به ۶۵ دلار برسد.

این بانک سرمایه گذاری آمریکایی هم انتظار دارد علاوه بر اقتصاد قویتر در آمریکا، مسئله مذاکرات هسته ای ایران به این زودی حل نشود.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز، بهای معاملات نفت روز سه شنبه با ضعیف شدن امیدها به تصویب سریع بسته کمک کرونایی در آمریکا و افزایش موارد جدید ابتلا به کووید ۱۹ کاهش پیدا کرد. بهای نفت برنت با ۲۸ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۵۵ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای نفت آمریکت با ۲۵ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش، به ۵۲ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز دوشنبه حدود یک درصد صعود کرده بودند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

پترولجستیک برآورد کرد نرخ پایبندی گروه اوپک پلاس به توافق کاهش تولید از ابتدای ژانویه تا الان 85 برابر است که اگر نسبت به ماه میلادی گذشته نشان دهد می تواند بهبود یابد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، شرکت رهگیری آمار نفتکش پترولجستیک برآورد کرد تولید نفت اوپک در ژانویه 40000 بشکه در روز کاهش پیدا می کند که به منزله بهبود پایبندی است این گروه در پیمان محدود است.

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند که موافقت کرده اند در راستای تسهیل محدود شده اند ، تولید آنها در ژانویه 50000 بشکه در روز افزایش دهنده ها. اما آمار پترولجستیک نشان می دهد که تولید این گروه پایین تر و پایبندی اش به توافق کاهش تولید بیش از دسامبر بوده است. تولیدکنندگان پایبندی باعث محدودیت در توانایی شما می شوند از قیمت های نفتی که نزدیک به بالاترین رکوردشان در 11 ماه می گذارند ، محافظت می کنند.

شرکت پترولجستیک در ایمیلی به رویترز اعلام کرد که بزرگترین کاهش در ژانویه از سوی لیبی ، عراق و نیجریه خواهد بود. طبق برآوردی که پترولجستیک در ۱۲ ژانویه داشته ، پایبندی اعضای اوپک در ژانویه نزدیک به ۱۰۰۰ مورد بوده است که در صورت کاهش نرخ ۸۲ در دسامبر است. نرخ پایبندی اوپک پلاس در ژانویه از درصد5 درصد در دسامبر وجود دارد.

روسیه که بزرگترین تولید کننده غیرعضو اوپک شرکت تولید کننده در پیمان اوپک پلاس است ، در دسامبر پایبندی 64 در دردی که محدودیت دارد وجود دارد.

بر اساس اخبار نفت و گاز رویترز ، دو منبع آگاه در اوپک هفته گذشته اعلام کرد که نرخ پایبندی اوپک پلاس در دسامبر 995 بود که در مقایسه با 101 درصد در نوامبر کاهش مشخص داشت.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر خوش بینی به بسته کمک مالی کرونایی آمریکا و کاهش ذخایر نفت خام این کشور رشد بیشتری پیدا کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ ، بهای معاملات نفت برنت ۱۹ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۵۱ دلار و ۲۸ سنست شرک هرک و ۲۸ سنست شر. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۹ سنت معایل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۴۸ دلار و ۲۹ سنت شرک.

معاملات نفت برنت روز سه شنبه با ۰.۵ درصد افزایش و شاخص نفت آمریکا با ۰.۸ درصد افزاینش بسه شده.

به گفته استفن اینس, استراتژیست ارشد شرکت اکسی کورپ, قیمت نفت تحت تاثیر دلار ضعیفتر در شب گذشته پشتیبانی شد و گزارش هفتگی موسسه امریکن پترولیوم هم از رشد قیمتها حمایت کرد. موسسه امریکن پترولیوم کاهش بسیار بالاتر از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۵ دسامدبر را اعر.

با وجود تاخیر جدید در چکهای کمک مالی, دلار در برابر یورو با پیش بینی معامله گران از کمک مالی بیشتر در آمریکا, به پایینترین حد بیش از دو سال گذشته سقوط کرد.

نمایندگان دموکرات مجلس آمریکا تقاضای ترامپ برای افزایش کمکهای مالی مستقیم کرونایی به شهروندان آمریکایی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند به 2000 دلار را وتو کردند.

بازارهای سهام آسیایی در پی سودگیری سرمایه گذاران از صعودهای اخیر عقب نشینی کردند و یورو با امیدواری به احیای تدریجی اقتصاد جهانی در بالاترین اوج دو سال و نیم اخیر ایستاد.

قیمت نفت تحت تاثیر برنامه های واکسیناسیون در سراسر جهان که از سال آینده آغاز می شود و به کشورها اجازه می دهد محدودیتهای رفت و آمد و فعالیت تجاری را تسهیل کنند, اوج بیشتری می تواند پیدا کند.

به گفتیه معامله گران ، با گزارش موسسه امریکن پترولیوم از کاهش ذخایر نفت ، قیمت معاملات فیارش موسته امریکن پترولیوم از کاهش ذخایر نفت ، قیمت معاملات فیارش رفتنات.

طبق گزارش موسسه امریکن پترولیوم, ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 25 دسامبر, 4.8 میلیون بشکه کاهش یافت و به حدود 492.9 میلیون بشکه رسید و فراتر از پیش بینی تحلیلگران در نظرسنجی رویترز بود که کاهش ذخایر به میزان 2.6 میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس اخبار نفت رویترز ، نگرانیها نسبت به قرنطینه های وضع شده برای مقابله با شیوع وییروسااامونوت در روسااماماوت در کروساامامانوتدر کروسااماماوتدر کروسااموادوتدر کیروساامامودوتدر ییروسااماماوتدر کروسااماماوتددر کروسااماماوتدر ییروساامواوت شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس باعث وضع مجدد محدودیتهای رفت و آمد شده و روسه اقاضات وتتنمی اقاضات وتنماهر. موارد بستری در بیمارستان در بخشهایی از اروپا و آفریقا افزایش پیدا کرده است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار