پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: سهم ایران در تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی در جهان از ۳.۶ درصد کنونی به ۶.۲ درصد تا پایان سال ۱۴۰۴ می‌رسد.

به گزارش انرژی پست ۲۴ از وزارت نفت، بهزاد محمدی امروز (سه‌شنبه، ۲۱ آبان ماه) در سی‌ویکمین نشست مدیران مجتمع‌های تولیدی صنعت پتروشیمی که با شعار «رونق تولید، همگرایی و بالندگی» در مشهد مقدس برگزار شد، گفت: تجمیع بنگاه‌های کوچک و بزرگ این صنعت را به یک بنگاه اقتصادی قدرتمند بدل کرده که نقش آن در اقتصاد کشور بی‌بدیل است.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در این شرایط سخت کار خود را ادامه داده است، افزود: کارنامه یک سال گذشته این صنعت با وجود همه سختی‌ها درخشان بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر لزوم تغییر نگاه به الگوها و راهبردها، ادامه داد: مهمترین الزام یک اقتصاد پویا، توسعه و مهمترین رکن توسعه، هوشمندی است که مهمترین ارکان هوشمندی، سرمایه و سرمایه‌گذار هوشمند و یافتن هدفی متعالی مبتنی بر شرایط روز دنیاست.

محمدی با بیان اینکه نگاه به صنعت پتروشیمی باید پویا باشد، ادامه داد: سابقه بیش از ۵۰ ساله این شرکت نشان می‌دهد که در اعتلای تولید موفق بوده‌ایم و اگر بخواهیم در بازارهای جهانی ماندگار باشیم باید بیشتر به توسعه متوازن بپردازیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۶ مجتمع پتروشیمی فعال در کشور وجود دارد که سالانه ۳۳ میلیون تن معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز خوراک دریافت می‌کنند، اظهار کرد: مجتمع های پتروشیمی کشور به ۸۳ مجتمع و خوراک دریافتی آنها به ۶۲ میلیون تن در سال معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز در سال ۱۴۰۰ می‌رسد.

محمدی تصریح کرد: افزایش مجتمع‌های پتروشیمی به ۱۰۹ مجتمع و خوراک دریافتی ۷۴ میلیون تن در سال معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز در سال ۱۴۰۴ نیز خود نشانگر گذر از خام فروشی است.

وی با اشاره به آغاز به کار پتروشیمی مرودشت در سال ۳۷ و تأسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۴۲ گفت: ظرفیت این صنعت تا پیش از انقلاب ۳ میلیون تن در سال بوده است که با تحقق جهش نخست صنعت به ۴۴ میلیون تن و امروز به ۶۶ میلیون تن در سال رسیده است. ظرفیت صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن و تا پایان سال ۱۴۰۴ به بیش از ۱۳۰ میلیون تن در سال خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه درآمد صنعت پتروشیمی از ۲۰۰ هزار دلار در سال ۵۷ هم‌اکنون به ۱۷ میلیارد دلار رسیده است، افزود: درآمد این صنعت تا پایان سال ۱۴۰۴ و تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی به ۳۷ میلیارد دلار می رسد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به تولید هشت محصول پایه پتروشیمی در این صنعت ادامه داد: ظرفیت تولید این محصولات در سال ۲۰۱۸ در دنیا ۶۴۲ میلیون تن است که این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۸۱۰ میلیون تن خواهد رسید که امروز ایران با تولید ۲۳ میلیون تن محصولات پایه قابل فروش ۳.۶ درصد از تولید این محصولات در دنیا را تولید می کند.

محمدی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۴ سهم ایران از تولید محصولات پایه در جهان ۶.۲ درصد خواهد بود، گفت: افزایش ۲۴۵ درصدی متانول، ۶۵ درصدی آمونیاک، ۷۳ درصدی اتیلن و ۱۴۵ درصدی پروپیلن تا سال ۱۴۰۴ در کشور محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده محصولات پتروشیمی دنیاست، افزود: چین در بازارش بیشتر به سمت تنوع بخشی و ارزشمندتر کردن آن حرکت کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: تولید سه محصول متانول، آمونیاک و اتیلن در کشور از سالانه ۱۹ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ با ۱۳۰ درصد رشد به ۴۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.

محمدی با اشاره به اینکه تولید BTX‌ها در کشور از سالانه ۲.۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ با هشت درصد رشد به ۲.۷ میلیون تن در سال می‌رسد، ادامه داد: تولید پروپیلن نیز از سالانه ۱.۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ با ۱۴۵ درصد افزایش به ۲.۷ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.

وی با تأکید بر اهمیت انتخاب طرح‌ها در توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: تشخیص درست و انتخاب طرح‌ها بسیار مهم تر از اجرای آن است و می‌تواند ما را به نقاط موثر و مناسبی برساند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به لزوم توجه به تاب‌آوری در بازارهای جهانی، اظهار کرد: مجتمع‌های پتروشیمی باید به صنایع پایین دست خود نیز بیشتر بپردازند تا حضورشان در بازارهای جهانی ماندگار باشد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز جزئیات دو طرح ابتکاری این پالایشگاه را در هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) تشریح کرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت پالایش نفت تبریز، غلامرضا باقری دیزج اظهار کرد: تغییر کاربری واحد تبدیل کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک کار ابتکاری و فناورانه کارشناسان پالایشگاه تبریز با هدف تبدیل نفتای سبک به محصول ایزومریت است که ۱۰ میلیون یورو هزینه این طرح بوده است.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح بنزین سازی جدید گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش و ارتقا کیفی بنزین تولیدی به استاندار EU-IV به میزان یک میلیون لیتر در روز با ظرفیت ۲۰ هزار بشکه در روز است که ۲۶۵ میلیون یورو نیز در آن سرمایه‌گذاری شده است.

باقری دیزج یادآور شد: ماحصل اجرای این ۲ طرح بنزین سازی جدید و تغییر کاربری واحد تبدیل کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک تولید بنزین یورو ۵ در پالایشگاه است.

وی همچنین به اجرای طرح ابتکاری و فناورانه دیگر پالایشگاه تبریز اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح فناروانه تولید روغن پایه گروه ۲ (گرید ۱۸۰N) که یک میلیون یورو هزینه اجرای آن بوده است، میزان واردات روغن پایه گروه ۲ مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن‌های روانساز در راستای تکمیل زنجیره تامین ۸۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با تاکید بر اینکه اجرای این طرح سبب ایجاد ارزش افزوده برای محصول آیزوریسایکل تولیدی شده است، افزود: شرکت پالایش نفت تبریز علاوه بر عرضه توانمندی‌ها و طرح‌های فناورانه خود در این نمایشگاه به منظور خودکفایی، حمایت از کالای ایرانی و تقویت تولید ملی اقلام موردنیاز خود را نیز معرفی کرده است.

باقری دیزج با دعوت از سازندگان داخلی برای بازدید از نمایشگاه به منظور آشنایی با نیازمندی‌های صنایع و به کارگیری اهتمام خود برای رفع آن گفت: با بهره‌برداری از روغن پایه گروه ۲ پالایشگاه تبریز، از واردات این محصول به میزان ۹۰ هزار تن در سال جلوگیری شده است.

هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) تا ۱۷ آبان ۹۸ ادامه دارد و پالایشگاه تبریز از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در غرفه پالایشگاه تبریز واقع در سالن امیرکبیر این پالایشگاه، میزبان بازدیدکنندگان، صنعتگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان داخلی است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

بورس انرژی ایران، امروز میزبان عرضه متنوع فرآورده‌های پالایشی و پتروشیمی خواهد بود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، امروز (سه‌شنبه، ۱۴ آبان‌ماه) شاهد عرضه کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت تهران، آیزوریسایکل، آیزوفید، بلندینگ نفتا حلال ۴۱۰ و حلال ۴۰۴ پالایش نفت شیراز، برش سنگین، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سنگین پتروشیمی جم، برش سنگین شرکت پتروشیمی شازند، پنتان پالایش نفت کرمانشاه، حلال ۴۱۰ عمده پالایش نفت اصفهان، ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا، متانول پتروشیمی زاگرس، متانول شرکت متانول کاوه و میعانات گازی پتروشیمی رازی است.

بنزین اکتان ۸۷، بنزین اکتان ۹۱ و گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و رافینت پتروشیمی بیستون نیز در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه می‌شود.

روز دوشنبه (۱۳ آبان‌ماه) کالاهای اکستراکت نفت سپاهان، آیزوریسایکل و حلال ۴۰۲ پالایش نفت اصفهان، حلال ۴۰۲ پالایش نفت بندرعباس و سی‌اس‌او پالایش نفت شازند (عرضه توسط شازند) در رینگ داخلی و گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس و نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

در این روز بیش از ۱۷.۴۵۸ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۸۲۷ میلیارد و ۵۸۷ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

طرح بهینه‌سازی و اصلاح تولید واحد پلی اچ پتروشیمی شهید تندگویان روز دوشنبه در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) استان خوزستان با ظرفیت ۴۸۰ تن افتتاح شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، مدیر عامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در آیین افتتاح این واحد که با حضور جعفر ربیعی مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد گفت: با افتتاح واحد پلی اچ تولید روزانه این واحد از ۴۰۰ تن به ۴۸۰ تن افزایش خواهد یافت و ایران در زمینه تولید ماده شیمیایی PET در خاورمیانه سرآمد خواهد شد.

سیدرضا قاسمی شهری با بیان اینکه افزایش ظرفیت واحد پلی اچ در نیمه دوم سال کمک بسیار خوبی برای تولید شرکت پتروشیمی شهید تندگویان می باشد اظهار داشت: این پروژه از سوی متخصصان داخلی و بومی کشور اجرا شده است که در روز ۱۳ آبان همزمان با سالروز تسخیر لانه جاسوسی استکبار جهانی افتتاح شد.

وی افزود: پتروشیمی شهید تندگویان در سال جاری هفت درصد کاهش فروش تولیدات را نسبت به سال گذشته داشته است که با افزایش خط تولید پلی اچ جبران کاهش فروش را خواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان گفت: حجم تولید شرکت پتروشیمی تندگویان در هفت ماهه امسال ۶۶۷ هزار تن تولید نهایی و میانی با ۳۰۴ هزار تن فروش بوده است که سود عملیاتی بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال در برداشته است.

قاسمی شهری تصریح کرد: واحد پلی اچ در سال ۱۳۸۲ با ظرفیت ۴۰۰ تن افتتاح و به بهره برداری رسید که امروز پس از ۱۶ سال با افزایش ظرفیت ۴۸۰ تن به بهره برداری رسید.

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۷ در ضلع شمال غرب خلیج فارس در استان خوزستان در سایت شماره چهار منطقه ویژه اقتصادی در زمینی به مساحت ۳۴ هکتار برای تولید محصول PET , PTA احداث شد.

پتروشیمی تندگویان که در زمینه تولید محصولات پتروشیمی شامل مواد اولیه پلاستیک و لاستیک فعالیت می کند زیرمجموعه هلدینگ خلیج‌فارس است.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در سال ۱۳۷۶ در زمینی به وسعت ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار تاسیس شد.

ماهشهر در جنوب خوزستان و در ساحل خلیج فارس، پس از عسلویه قطب پتروشیمی کشور است.

 

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

عده‌ای از مردم بر این باورند که استفاده از بنزین سوپر در مقایسه با بنزین معمولی عملکرد خودرو را به میزان قابل توجهی بهتر می‌کند در حالی که این ایده دقیق نیست.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بنزین به آلمانی (Benzin) برشی از نفت است که بین ۷۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد تقطیر می‌شود و محتوی هیدروکربن‌های C ۵ تا C ۱۱ یا C ۱۲ می‌باشد. بنزین طبیعی که حدود ۱۵ درصد از نفت خام را تشکیل می‌دهد، در موتور‌های احتراقی بکار می‌رود. بنزین معمولی مجموعه‌ای از هیدروکربن‌هایی مانند پارافین‌ها (آلکان‌ها)، نفتن‌ها (سیکلو آلکان‌ها) و اولفین‌ها (آلکن‌ها) است؛ ولی می‌شود اکتان‌ها (C ۸ H ۱۸) را به عنوان یکی از ترکیبات مشخص در بنزین دانست.

این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» نامیدند. بر خلاف تصور برخی که فکر می‌کنند نام بنزین از نام برتا بنز (Bertha Benz) گرفته شده (که در سال ۱۸۸۸ برای رانندگی از شهر مانهایم به شهر فورتزهایم از داروخانه بنزین مورد نیاز خود را خریداری می‌کرد)، این نام از ماده شیمیایی بنزن می‌آید. در بسیاری از کشور‌ها و زبان‌ها نیز نام آن بنزین یا بسیار شبیه به بنزین است.

این در حالیست که این واژه دربردارنده ویژگی‌های این نوع سوخت از نظر چگونگی سوخت آن در موتور‌های احتراق داخلی، فرایند پالایش بنزین از نفت خام و همچنین قیمت بالاتر آن در مقایسه با بنزین معمولی است.

دانستن عدد اکتان مناسب و استفاده آن در هنگام سوخت گیری امری مهم است که سبب استفاده بهینه از موتور و افزایش عمر مفید آن می‌شود که توجه به این نکته در مورد خودرو‌های با اکتان بالا ضرورت بیشتری دارد، زیرا اگر به خودرویی که به بنزین معمولی احتیاج دارد، بنزین سوپر زده شود فقط از توان خودرو کاسته می‌شود.

توانایی متراکم شدن سوخت قبل از احتراق خود به خودی را عدد اکتان می‌گویند. به زبان ساده‌تر هرچه اکتان یک سوخت بیشتر باشد آن سوخت در مقابل پدیده احتراق مخرب مقاوم‌تر است. یک سوخت خوب باید فقط پس از جرقه شمع مشتعل گردد و شعله احتراق آن به صورت آرام‌سوز سرتاسر اتاقک احتراق را طی نماید تا انرژی مفیدی بر تاج پیستون وارد آید.

تفاوت بنزین سوپر با معمولی در عدد اکتان آن بوده که در نوع معمولی ۸۷ و در سوپر ۹۵ است. اکتان بالاتر یعنی انفجار در فشار بالاتر، یعنی بنزین سوپر دیرتر از بنزین معمولی منفجر می‌شود. هر خودرو با توجه به نوع موتور خود، نیازمند بنزینی با اکتان متفاوت است که در دفترچه راهنمای خودرو بدان اشاره شده است.

اگر به خودرویی که به بنزین سوپر احتیاج دارد، بنزین معمولی زده شود، هر بار قبل از رسیدن پیستون به بالاترین نقطه در سیلندر، بنزین اشتعال پیدا کرده و پیستونی را که هنوز حرکت سر بالایی خود را کامل نکرده به پایین می‌راند. نتیجه آن، فشار به مجموعه پیستون، شاتون، میل لنگ و سوپاپ هاست و معمولاً با صدای خشنی همراه است و عدم توجه به این مورد در دراز مدت سبب آسیب به موتور و کاهش عمر مفید آن می‌شود.

هرچه ارتفاع از سطح دریا بالاتر باشد سوخت دیرتر دچار خودسوزی می‌شود که مانند این است که عدد اکتان بنزین بالاتر باشد. اگر با خودروی خود به مناطق کم‌ارتفاع همچون شمال کشور سفر کرده باشید حتما با افزایش شدید صدای موتور روبرو شده‌اید که دلیل آن نیز تاثیر ارتفاع بر اکتان سوخت است.

برای رفع این مشکل با تنظیم دلکوی خودرو، تنظیم موتور با دستگاه و فیلرگیری می‌توان خودسوزی سوخت را در این خودرو‌ها مرتفع و صدا را برطرف کرد.

هرچه قدر که به میزان رطوبت هوا اضافه شود شاهد بالا رفتن عدد اکتان هستیم و همچنین هر چه‌قدر که دمای هوا کاهش پیدا کند دوباره شاهد افزایش این عدد اکتان خواهیم بود.

نسبت تراکم موتور، آوانس و ریتارد دلکو، میزان کارکرد موتور، دمای موتور، نسبت بنزین و هوا که البته خودرو‌های مجهز به ECU، چون می‌توانند نسبت هوا و سوخت رو اندازه‌گیری کنند و سوخت متناسب با دور موتور، دمای هوا، غلظت اکسیژن و… را وارد موتور کنند کمتر دچار مورد سوم می‌شوند.

با توجه به این‌که پیشرانه اکثر خودرو‌های سواری موجود در کشور بر مبنای بنزین سوپر با اکتان ۹۵ طراحی شده‌اند، بنابراین استفاده از بنزین با اکتان بالا بهتر است و استفاده از بنزین معمولی با اکتان ۸۷ در دراز مدت خسارات جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد می‌نماید.

اگر می‌خواهید از بنزین معمولی استفاده کنید بهتر است که به ازای هر ۳۰۰۰ کیلومتر از محلول پاک‌کننده انژکتور استفاده کنید تا همیشه سوزن‌های انژکتور خودروی شما تمیز باشد.

روش‌های تشخیص بنزین سوپر از بنزین معمولی، اولین مشخصه رنگ بنزین است که بنزین سوپر معمولا به رنگ‌های سفید و سبز و رنگ بنزین معمولی صورتی مایل به قرمز است.

یکی دیگر از ویژگی‌های بنزین سوپر بالا بودن جهش و پریدگی آن نسبت به بنزین معمولی است؛ و برای آن‌که مطمئن شوید که آب در بنزین سوپر وجود دارد یا نه، با ریختن چند قطره بنزین سوپر روی یک ورق کاغذ نباید اثر خاصی روی آن باقی بماند؛ در صورتی که ورق کاغذ حالت صاف خود را ازدست داد، یعنی این‌که فرآورده به آب آغشته بوده است.

بوی متفاوت بنزین سوپر و معمولی را از دیگر روش‌های تشخیص آن‌ها است. تفاوت گاز‌های خارج شده از باک خودرو در هنگام سوخت‌گیری هم از نکات مهم در شناسایی فرآورده‌ها است.

هنگام سوخت‌گیری و قرار گرفتن نازل در باک خودرو، فرآورده مورد نظر قابل مشاهده نیست، گاز خارج شده می‌تواند راه مناسبی برای تشخیص نوع بنزین باشد. به این منظور اگر گاز خارج شده از باک خشک بود بنزین سوپر، اگر چرب بود بنزین معمولی و اگر بسیار بدبو بود گازوییل است.

برای تشخیص بنزین از گازوئیل نیز در صورت باقی ماندن گاز بنزین روی دست، در ابتدا لکه باقی نمی‌ماند، اما بعد از مدتی در صورت پاک نشدن، به لکه‌ای سفید تبدیل می‌شود که این نشانه بنزین است.

 


منبع: تسنیم

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

بورس انرژی ایران، امروز میزبان عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، رینگ داخلی این بورس، امروز (یکشنبه، ۱۲ آبان‌ماه) شاهد عرضه کالاهای حلال ۴۰۴ عمده، نفتای سبک و نفتای سنگین تصفیه نشده عمده پالایش نفت شیراز، حلال ۴۰۴ شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس، سی‌اس‌او پالایش نفت شازند، میعانات گازی پالایش گاز ایلام و نفتای سبک پالایش نفت آبادان است و آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال ۴۰۲، حلال ۴۰۴ و ریفورمیت پالایش نفت تبریز در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود.

روز شنبه (۱۱ آبان‌ماه) کالاهای آیزوریسایکل، آیزوفید و حلال ۴۰۲ پالایش نفت تبریز، برش سنگین، گاز بوتان صنعتی، گاز مایع صنعتی و هگزان پتروشیمی بندر امام، حلال ۴۰۰، حلال ۴۰۲ و حلال ۴۱۰ پالایش نفت اصفهان، حلال ۴۰۴ پالایش نفت شیراز، سی‌او پالایش نفت آبادان و متانول پتروشیمی زاگرس در رینگ داخلی و حلال ۴۰۲ عمده پالایش نفت کرمانشاه، رافینت پتروشیمی بیستون و گاز مایع پالایش گاز سرخون و قشم (شرکت ملی گاز ایران) در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

در این روز بیش از ۱۳.۱۱۵ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۷۰۲ میلیارد و ۴۷۳ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

ارزش مالی محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۰۵ به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد، این وعده‌ای است که وزیر نفت داده و آنطور که برآورد شده قرار است که تا پایان سال ۱۴۰۰ و درواقع تا پایان برنامه ششم توسعه، طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی به نتیجه برسند که طبق آن ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد.

به‌ گزارش انرژی پست ۲۴، در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ جهشی در صنعت پتروشیمی رخ داد؛ به گونه‌ای که شاهد افزایش تولید بعد از سال‌های انقلاب اسلامی بودیم، در سال ۱۳۹۲ به تولید ۵۷ میلیون تن رسیدیم و اکنون نیز جهش دوم و سوم تعریف شده که براساس برنامه‌های در نظر گرفته شده برای جهش دوم به ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت خواهیم رسید.

در مجموع دو جهش در پتروشیمی رخ داده است که یک جهش اوایل دهه ۹۰ پایان یافت و جهش دوم تا پایان سال ۱۴۰۰ است، همچنین مقدمات، حرکت‌های اصلی و طرح‌های جهش سوم نیز آغاز شده و آنطور که وزیر نفت گفته، جهش سوم صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۵ تولیدات پتروشیمی را به بیش از ۱۳۰ میلیون تن در سال با ارزش مالی ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند و این در حالی است که ارزش جهش نخست ۱۵ تا ۱۶ میلیارد دلار بود و جهش دوم به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.

به گفته زنگنه، اگر جهش سوم صنعت پتروشیمی با رونق تولیدات صنایع پایین‌دستی همراه باشد، افزون بر ایجاد اشتغال فراوان، ارزش‌ افزوده بسیاری را نیز برای کشور به همراه دارد. برای نمونه از طریق طرح‌های جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه، حجم عظیمی نزدیک به ۱۰ میلیون تن خوراک برای پتروشیمی‌ها تهیه می‌شود.

سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری در طرح‌های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی

اما طبق برآوردهای صورت گرفته، ۴۰ میلیارد دلار در طرح‌های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است؛ به‌گونه‌ای‌که حجم سرمایه‌گذاری طرح‌هایی که در جهش دوم صنعت پتروشیمی اجرا می‌شوند، ۱۷ میلیارد دلار و طرح‌های اجرایی در جهش سوم ۲۳ میلیارد دلار است. همچنین ۱۳ میلیارد دلار برای کل طرح‌های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی فاینانس شده و هم‌اکنون ۶ طرح تامین خوراک صنعت پتروشیمی در حال اجراست که تا ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسند و ظرفیت خوراک صنعت را ۱۵ میلیون تن افزایش می‌دهد.

براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان ۱۴۰۰ درآمد صنعت پتروشیمی از ۱۷ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد. بهزاد محمدی - مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی - درباره طرح‌هایی که در فاصله سال جاری تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند، تصریح کرد: تا سال ۱۴۰۰، ۲۷ طرح به بهره‌برداری می‌رسد که از جمله آن‌ها می‌توان به متانول کاوه که بزرگترین متانول جهان با ظرفیت تولید ۷۰۰۰ تن است اشاره کرد. علاوه بر این الفین ایلام، متانول بوشهر و تخت جمشید از جمله دیگر طرح‌های تعریف شده است که تا پایان سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان این‌که علاوه بر این در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ نیز برای جهش سوم صنعت پتروشیمی برنامه‌هایی تعریف شده به گونه‌ای که ۲۶ پروژه تعریف شده که هر کدام از آنها پیشرفت‌های متفاوتی داشته‌اند، اظهار کرد: براساس این، ظرفیت صنعت به ۱۳۳ میلیون تن افزایش خواهد یافت و این مساله منجر خواهد شد تا درآمد صنعت پتروشیمی به ۳۷ میلیارد دلار افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی هم‌چنین از اخذ مجوز اجرای ۴۰ طرح در بخش پتروشیمی خبر داد و افزود: این طرح‌ها در مرحله‌ی تامین سرمایه و تکنولوژی هستند و آن‌ها را از محاسبات جهش دوم و سوم خارج کرده‌ایم. همچنین میزان سرمایه‌گذاری برای دستیابی به اهداف جهش دوم را پنج میلیارد دلار است که این مبلغ از منابع داخلی و خارجی تامین سرمایه شده است و مشکلی برای تامین این سرمایه این بخش نخواهیم داشت.

تنوع محصولات پتروشیمی افزایش می‌یابد

علاوه‌بر این، براورد شده است که تنوع محصولات پتروشیمی ایران با بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی افزایش ‌یابد، علی‌اصغر گودرزی‌فراهانی - سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی - در این باره با اشاره به این‌که همه طرح‌های در حال اجرای صنعت پتروشیمی براساس پیشرفت فیزیکی و پیش‌بینی زمان راه‌اندازی در قالب طرح‌های جهش دوم و سوم تقسیم‌بندی شده‌اند، اظهار کرد: انتظار داریم که طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی که پیشرفت‌های بسیار خوبی نیز دارند تا پایان سال ۱۴۰۰ و در واقع تا پایان برنامه ششم توسعه به نتیجه برسند که براساس آن ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد.

وی با اشاره به پیشرفت بسیار مطلوب بعضی از طرح‌های جهش سوم صنعت پتروشیمی، افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۴، جهش سومی در مقدار تولید محصولات پتروشیمی رخ می‌دهد که با تحقق آن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به سالانه ۱۳۳ میلیون تن خواهد رسید.

سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این‌که تنوع محصولات پتروشیمی پس از بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم و سوم پتروشیمی افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت، ادامه داد: تأمین نیاز داخل در اولویت شرکت ملی صنایع پتروشیمی است و پس از تحقق این جهش‌ها می‌توان محصولات وارداتی با مصرف بالا را در داخل تولید کرد.

وی با اشاره به این‌که تعداد محصولات اصلی تولیدی از ۹۰ محصول کنونی به ۱۰۵ محصول در پایان سال ۱۴۰۴ می‌رسد، گفت: با متنوع‌ کردن محصولات سبد پتروشیمی، مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دست پتروشیمی نیز تأمین می‌شود و و نیاز داخل به بعضی از محصولات مانند آکریلونیتریل که هم‌اکنون وارد می‌شود، تامین خواهد شد.

سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای مجتمع‌های پتروشیمی، گفت: دو برنامه برای مجتمع‌های پتروشیمی در دستور کار است؛ نخست تلاش می‌شود تولید مجتمع‌ها به ظرفیت اسمی برسند؛ دوم این‌که از طرح‌های توسعه‌ای و ساخت واحدهای جدید با خوراک تولیدی خود مجتمع‌ها استقبال می‌شود و برای صدور مجوز اجرای آن‌ها سختگیری نخواهد شد.

میزان تولید محصولات پتروشیمی در سال ۱۳۹۲ معادل ۵۷ میلیون تن بوده است که این اعداد بیانگر توسعه ظرفیت صنعت پتروشیمی است، علاوه بر این میزان محصول نهایی برای فروش و صادرات صنعت پتروشیمی ۳۱ میلیون تن برآورد شده که از این میزان ۲۲ تا ۲۵ میلیون تن صادر و ۸.۵ میلیون تن در داخل کشور مصرف می‌شود.

از ۸.۵ میلیون تن مصرف داخل پنج میلیون تن در بورس عرضه می‌شود که دو میلیون تن آن برای مصرف اوره در بخش کشاورزی است. در صنعت پتروشیمی ۴۴ نوع محصول تولید می‌شود که از این میزان ۱۷ محصول پلیمری است که این بخش نیز به ۳۰۰ گرید تقسیم می‌شود و مجموعا باید گفت که تولید محصولات کشاورزی به ۳۵۰ نوع می‌رسد.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 

تعداد جایگاه‌های عرضه فرآورده‌های نفتی در منطقه آذربایجان شرقی با بهره‌برداری از یک جایگاه دومنظوره در مهران‌رود، به ۱۶۶ جایگاه رسید.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه آذربایجان شرقی، ابوالفضل روح‌اللهی در این باره گفت: با بهره‌برداری از جایگاه دو منظوره مهران‌رود، هم‌اکنون در مجموع ۳۵۵ جایگاه‌ عرضه فرآورده‌ نفتی و سی‌ان‌جی در این منطقه آماده ارائه خدمات سوخت‌رسانی به مردم هستند.

وی با تاکید بر ارتقای خدمات مطلوب سوخت‌رسانی با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افزود: این جایگاه دارای سه سکوی بنزین معمولی و بنزین سوپر با تعداد شش تلمبه دونازله و چهار نازله و نیز ظرفیت مخازن سوخت ۱۵۰ هزار لیتر در زمینی به مساحت یک هزار و ۶۰۰ مترمربع و همچنین با سرمایه‌ای بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال در کلانشهر تبریز احداث شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه آذربایجان شرقی با اشاره به اشتغال‌زایی برای ۶ نفر با بهره‌برداری از این جایگاه گفت: بخش سوخت‌رسانی گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) این جایگاه نیز به‌زودی با سه سکو و سه دیسپنسر دو نازله عملیاتی می‌شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

کمبود آب یکی از چالش هایی است که ایران جهت افزایش تولید فرآورده های پتروشیمی خود جهت دور زدن تحریم ها با آن مواجه است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از رویترز، برنامه ایران برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی در نزدیکی فیروزآباد همه پیش شرط های لازم برای شروع یک پروژه عظیم را دارد: موافقت مقامات ارشد نظام، تامین مالی و منابع عظیم گازی برای تامین خوراک مجتمع.

اما با گذشت یک دهه، کار ساخت این مجتمع تنها 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. علت کندی کار، کمبود منابع آبی است که باید برای خنک سازی این مجتمع مورد استفاده قرار گیرد.

حمیدرضا سلیمان نژاد، یکی از مدیران این پروژه در این باره گفت: «در مطالعات اولیه پروژه، اشتباهاتی در محاسبه مقدار آبی که این مجتمع نیاز دارد صورت گرفته است... آنها متوجه شده اند که این مجتمع آب خیلی زیادی لازم دارد، اما منطقه توانایی تامین این میزان آب را ندارد.»

سرنوشت مجتمع پتروشیمی فیروزآباد، سرنوشت مشابه سایر پروژه های پتروشیمی در ایران است. با وجود اینکه ایران دارای منابع عظیم نفت و گاز است و تمایل دارد تولید محصولات پایین دستی را که با سهولت بیشتری می توانند تحریم های را دور بزنند، کمبود منابع آبی یکی از موانع پیش روی پروژه های اینچنینی به شمار می رود.

بر اساس برآوردهای رویترز، حداقل دوازده پروژه پتروشیمی، کود شیمیایی و پالایشگاهی با ظرفیت تولید مجموعا بیش از 5 میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال به دلیل مشکل کم آبی به تاخیر افتاده است.

این فهرست از طریق رصد گزارش های رسانه های دولتی، اظهارات مدیران پروژه ها، تجار و جزئیات منتشر شده توسط برخی از شرکت ها و یا سهامداران عمده ای طرح ها جمع آوری شده است.

شرکت پتروشیمی فسا و شرکت پتروشیمی داراب که هر کدام 30 درصد از سهم شرکت پتروشیمی فیروزآباد را در اختیار دارند، حاضر به اظهارنظر در این زمینه نشده اند.

یک تاجر ایرانی که در پروژه های پالایشگاهی فعالیت داشته است در این باره گفت: «بسیاری از این پروژه ها توسط آن دسته از نمایندگان مجلس پیشنهاد شده اند که تلاش داشته اند در حوزه های انتخابیه خود اشتغالزایی کنند. متاسفانه مطالعات فنی تا حد زیادی در این پروژه ها نادیده گرفته شده است.»

کمبود آب یکی از چالش هایی است که تهران جهت افزایش تولید فرآورده های پتروشیمی خود جهت دور زدن تحریم ها با آن مواجه است. ردیابی محموله های پتروشیمی دشوارتر از ردیابی محموله های نفت خام ایران است.

بر اساس برآوردها، ارزش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم های دولت آمریکا به حدود 700 میلیون دلار در ماه کاهش یافته است. اما تهران ماهانه حدود 500 میلیون دلار فرآورده نفتی صادر می کند.

پالایشگاه های نفت و دیگر مجتمع های فرآوری نفت برای خنک سازی تجهیزات خود به آب احتیاج دارند. تولید یک گالن بنزین نیازمند 0.61 تا 0.71 گالن آب است. اما هدایت منابع محدود آبی از زمین های کشاورزی به سمت صنعت پتروشیمی چندان عاقلانه نیست.

پروژه فیروزآباد در یک منطقه خشک در جنوب کشور کلنگ زنی شده و هدف آن تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن است. بر اساس برآوردها، مجتمعی با این ظرفیت سالانه بیش از 2 میلیون تن آب مصرف می کند. دولت که نگرانی پایین آمد سطح سفره های آبی کشور است، خواهان انتقال این پروژه 500 میلیون دلاری به مناطق ساحلی است تا بتوان از آب دریا برای خنک سازی تجهیزات آن استفاده کرد، اما مقامات محلی مخالف انتقال پروژه هستند و همین عامل توقف کار این طرح شده است.

تاخیر در تکمیل کار این پروژه موجب اختلال در 4 پروژه دیگری شده که قرار بوده از اتیلن تولیدی این مجتمع استفاده کنند. اما به رغم چالش های موجود، ایران ظرفیت پالایشگاهی خود را افزایش داده و در ماه فوریه به خودکفایی در صنعت بنزین رسیده است.

مجتمع های پتروشیمی ایران هم اکنون ظرفیت تولید سالانه 65 میلیون تنی را دارند که 22.5 میلیون تن آن صادر می شود. دولت قصد دارد ظرفیت این مجتمع ها را در طی 2 سال به 91 میلیون تن و در طی 5 سال به 130 میلیون تن برساند. ظرفیت پالایشگاهی ایران هم اکنون حدود 2.23 میلیون تن است که مقام دوم را پس از عربستان در منطقه در اختیار دارد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که توانایی تولید بنزین سوپر موردنیاز کشور در داخل وجود داشته و مشکل کمبود پیش‌آمده برطرف خواهد شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، هدایت الله خادمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اخبار منتشر شده مبنی بر کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت، بیان کرد: در داخل کشور چندین پالایشگاه توانایی تولید بنزین سوپر را دارند. اینکه اکنون اخباری در خصوص کمبود بنزین سوپر به گوش می رسد جای سوال دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: شاید بخشی از فازهای پالایشگاه ها در حال پاکسازی یا تعمیرات هستند که باعث کاهش تولید و کمبود این بنزین در جایگاه های سوخت شده است. ما این موضع را با جدیت دنبال می کنیم تا دلایل آن روشن شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: ما توانایی تولید بنزین سوپر مورد نیاز در داخل کشور را داریم و این حق مردم است که برای آنان این بنزین تامین شود. این موضوع را تا حل شدن مشکل پیگیری می کنیم.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت سابک عربستان اعلام کرد که حمله به تأسیسات شرکت آرامکو بر ۵۰۰ هزار تن از محصولات سابک تأثیر خواهد گذاشت.

به گزارش انرژی پست ۲۴، خبرگزاری رویترز از ریاض، یوسف البنیان، مدیرعامل شرکت سابک عربستان گفت که انتظار می‌رود حمله پهپادی نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در ماه گذشته میلادی بر ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تن از محصولات پتروشیمی سابک تأثیر گذارد.

وی گفت: پیامد مالی مهمی در کار نخواهد بود و اگر هم باشد در سه ماه چهارم (سال ۲۰۱۹ میلادی) است.

مدیرعامل سابک افزود: از جهت تولید، برآورد می‌کنیم که ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تن از محصولات تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار