پتروشیمی

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی گفت: بر اساس برنامه‌ها در جهش سوم یعنی تا سال ۱۴۰۴، معادل ۲۷ طرح به پروژه‌ها اضافه می‌شود و ظرفیت تولید به ۱۳۰ میلیون تن افزایش می‌یابد و از این طریق نیز درآمد صنعت پتروشیمی به ۳۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، بهزاد محمدی امروز در نشست با اشاره به تاثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد دنیا، اظهار کرد: براساس اعلام صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ سه درصد کوچک می‌شود که کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما پتروشیمی نقش اصلی و رتبه اول را در تامین منابع ارزی دارد، تصریح کرد: سال گذشته قیمت محصولات کاهش یافته بود تا جایی که محصولات زنجیره بالادست بیشترین آسیب را دیدند به همین دلیل باید به سمت تکمیل و توسعه زنجیره تولید برویم.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی با بیان اینکه پتروشیمی در دوره گذار به سر می‌برد، گفت: ما باید از یک محصول یک خوراک به سمت یک خوراک و چند محصول حرکت کنیم تا صنعت توسعه یافته و تاب‌آور باشد و از برخی عدم قطعیت‌ها مصون شویم، لذا تلاش ما این است که توسعه هوشمندانه و جامع‌نگرانه داشته باشیم و برای تحقق این موضوع باید توسعه صنعت در دستور کار قرار گرفته و نقش سکانداری تغییر کند.

وی افزود: در حال حاضر خروجی مناسبی در بخش صادرات داریم، درباره بحث بازار داخل محصولات پتروشیمی نیز تامین بازار داخل به شکل پایدار انجام می‌شود البته در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد نوسانات ناشی از کرونا داشتیم اما اکنون براساس آخرین آمار مربوط به اردیبهشت سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد افزایش معاملات در بورس کالا داشتیم.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی با بیان این‌که در جهش سوم طرح‌های فنی برای اولین‌بار اجرا می‌شوند، گفت: در جهش سوم ۱۰ محصول جدید برای اولین بار تولید خواهد شد و مشارکت بخش خصوصی در جهش سوم بیش از سه برابر جهش دوم خواهد بود.

محمدی همچنین با اشاره به برنامه‌های سال ۱۳۹۹ در طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی اظهار کرد: در حال حاضر نیازمند طرح‌هایی هستیم که متناسب با نیاز داخل و در راستای ایجاد توازن و تنوع در زنجیره پایین دست باشد که این طرح‌ها شامل تکمیل متانول، پروپیلن، بنزن و اتان است که بسته‌های مربوط به آنها طی هفته‌های آینده اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: برنامه‌های دیگر برای جبران کمبود پروپیلن است چراکه در حال حاضر ۹۸۰ هزار تن پروپیلن در کشور تولید می‌شود اما با این وجود ۲۰۰ هزار تن کمبود داریم و در سال‌های آتی نیز به ۷۰۰ هزار تن نیاز خواهیم داشت.

وی با اشاره به عملکرد صنعت پتروشیمی در سال ۱۳۹۸ گفت: طی سال گذشته ۳۵ میلیون تن خوراک دریافت کردیم که این رقم معادل ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز است و با افزایش طرح‌ها در سال ۱۴۰۰ میزان مصرف منابع نفت و گاز کشور به حدود ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام می‌رسد.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی با بیان این‌که این فرآیند به گذر از خام‌فروشی به شکل واقعی در حال انجام است، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۶ مجتمع تولیدی فعال در کشور وجود دارد که ظرفیت صنعت تا پایان سال ۱۳۹۸ به ۶۶ میلیون تن در سال رسید و محصولات تولیدی ما شامل محصولات پلیمری، شیمیایی، هیدروکربوری و کود اوره برای استفاده داخل و صادرات بوده است.

درآمد ۱۵ میلیارد دلاری در سال ۹۸

محمدی با اشاره به درآمد حاصل شده صنعت پتروشیمی در سال گذشته اظهار کرد: از ۲۳ میلیون تن محصول صادراتی ۱۰ میلیارد دلار درآمد حاصل کرده‌ایم و پنج میلیارد دلار نیز از عرضه داخلی کسب درآمد داشته‌ایم و به طور کلی باید گفت که مجموع درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی ادامه داد: بنابر تعهد به بانک مرکزی ۶۰ درصد واریزی به سامانه نیما را عملیاتی کردیم و حتی پیش از این تعهد یعنی ۸۵ درصد از ارز صادراتی را به سامانه نیما پرداخت کردیم.

وی با اشاره به برنامه توسعه بلندمدت و میان‌مدت در صنعت پتروشیمی تصریح کرد: اهداف جهش دوم و سوم با بهره برداری از ۲۷ طرح عملیاتی می‌شود که طبق برآوردهای صورت گرفته تا سال ۱۴۰۰ از تولید ۶۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن خواهیم رسید و به این ترتیب اهداف برنامه ششم توسعه نیز برای رسیدن به تولید ۱۰۰ میلیون تن محقق خواهد شد و درآمد ارزی از ۱۵ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.

محمدی همچنین با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته شده برای سال ۱۳۹۹ نیز گفت: در سال جاری ۱۶ طرح به بهره برداری می‌رسد البته به دلیل وجود کرونا چهار پروژه به سال آتی موکول شده است اما می‌توان سال ۱۳۹۹ را سال طلایی پتروشیمی اعلام کرد.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی ادامه داد: در سال جاری ۱۲ طرح به بهره برداری می‌رسد و بر این اساس با ۱۱.۳ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری از ظرفیت تولید ۶۶ میلیون تن به ۹۰ میلیون تن خواهیم رسید.

وی با تاکید بر این‌که این اعداد بیانگر رشد ۳۵ درصدی در صنعت پتروشیمی طی ماه‌های آینده است، اضافه کرد: چهار طرح در اوایل سال آینده افتتاح می‌شوند و طرح تولید کاتالیست در لرستان تولید پلی اتیلن و متانول برای رسیدن به جهش ۱۴۰۴ از جمله طرح‌هایی هستند که در سال جاری مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

او با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال ۹۹ تظرفیت تولید پروپیلن به ۳ میلیون تن افزایش می‌یابد، اظهار کرد: روش‌های تولیدی پروپیلن از متانول گاز طبیعی را با توجه به اینکه دانش فنی آن را داریم و همچنین در این حوزه متانول با مازاد روبرو هستیم، در دستور کار قرار دادیم و بنا داریم که ظرفیت پروپیلن را تا سال ۱۴۰۴ به ۲۳ میلیون تن برسانیم.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی با تاکید بر اینکه در بحث GTP نیز از مسیر گاز طبیعی به پروپیلن می‌رسیم و به دانش فنی آن نیز دست یافته‌ایم، گفت: اولین طرح مربوط به این پروژه در اسلام‌آباد غرب در حال احداث است و تا سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد، برای تولید پروپیلن دو مسیر متانول و GTP در ساحل خزر طراحی شده تا بتوانیم پروپیلن را به استان‌های شمال و شمال شرق برسانیم.

وی با بیان اینکه تاکنون هفت دانش حوزه پتروشیمی بومی‌سازی شده و این عدد تا سال ۱۴۰۰ به رقم ۱۰ می‌رسد، تاکید کرد: کاتالیزها در ایران ۴۰۰ میلیون تن بازار دارند که ۱۶ گروه در کشور داخلی‌سازی شده و۱۱ گروه تا پایان سال ۱۴۰۰ و ۱۳ گروه در مرحله برنامه‌ریزی قرار دارند.

محمدی در خصوص ثبت کاغذی برخی مجتمع‌های پتروشیمی در بورس گفت: هر مجتمع قبل از ورود به بورس از سوی شرکت پتروشیمی استعلام می‌شود و در هر حال هر برنامه توسعه‌ای در پتروشیمی مبتنی بر فعالیت عملی است. در واقع طرح‌های پتروشیمی کاغذی در صنعت به حساب نمی‌آیند و تمامی پتروشیمی‌های واقعی را به سازمان بورس اعلام می‌کنیم.

وی ضمن تکذیب افزایش قیمت برخی از محصولات پتروشیمی داشته‌اند، گفت: این موضوع را تایید نمی‌کنم زیرا علیرغم افزایش ۱۱ درصدی معاملات در بورس، هشت درصد درآمدهای پتروشیمی کاهش یافته است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در حال حاضر قیمت فراورده‌های نفتی و پتروشیمی افزایش نسبی یافته است و می‌توان نسبت به بهبود وضعیت این بازار امیدوار بود.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، با بیان اینکه صادرات فراورده‌های نفتی و پتروشیمی با دو مساله روبرو است، اظهار کرد: ارزش صادرات این محصولات به دلیل تغییر تحولات ایجاد شده در بازار نفت کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر قرنطینه و تعطیلی بازارها در روند فروش فراورده‌های نفتی اثر گذاشته است.

وی با اشاره به آمار منتشر شده از سوی گمرگ، تاکید کرد: جدیدترین آمار گمرک نشان می‌دهد آمار صادرات در فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل هم به لحاظ وزنی افت نزدیک به ۳۹ درصدی داشته و هم به لحاظ ارزشی بیش از ۳۶ درصد کاهش را ثبت کرده است. همچنین حجم تجارت ایران در فروردین امسال معادل ۳میلیارد و ۵۸۳ میلیون دلار ثبت شده است.

به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در یک ماه نخست سال ۱۳۹۹ بیشترین میزان صادرات کشور به مقصد چین، با رقمی بیش از ۵۲۳ میلیون دلار و سهم نزدیک به ۳۲ درصد از کل ارزش صادرات صورت گرفته است. دومین مقصد کالاهای ایرانی نیز امارات بوده که صادرکنندگان توانستند ارزش صادرات خود به این کشور را به ۳۵۵ میلیون دلار برسانند.

حسینی با بیان اینکه سهم امارات از کل ارزش صادرات، نزدیک به ۲۱.۵ درصد است، اظهار کرد: عراق که در ماه‌های اخیر دومین مقصد صادرات ایران بود، در ماه نخست سال ۱۳۹۹ به پله سوم تنزل کرده است. ارزش صادرات به عراق در ماه فروردین ۲۵۹ میلیون دلار و سهم آن از صادرات به نزدیک ۱۶ درصد می‌رسد.

وی تاکید کرد: افغانستان با ۱۲۵ میلیون دلار صادرات و سهم ارزشی بیش از ۵. ۷ درصدی در پله چهارم و ترکیه با ۷۲ میلیون دلار ارزش صادراتی و سهم بیش از ۴ درصدی از کل ارزش، در پله پنجم ایستاده است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه میزان صادرات در کشور کاهش یافته است، تصریح کرد: در سبد صادراتی کشور فراورده‌های نفتی و پتروشیمی یک سوم را به خود اختصاص می دهند و آمار موجود حاکی از کاهش صادرات است.

حسینی افزود: آماری که از مبادلات ایران با چین وجود دارد نیز حاکی از کاهش ۵۰ درصدی صادرات ایران به این کشور است. در واقع باید گفت که ویروس کرونا بیشترین ضربه را به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی زده است.

وی با تاکید بر اینکه این مساله در ایران به عنوان کشوری که بخش عمده صادرات آن شامل فراورده های نفتی و پتروشیمی می شود آسیب زیادی وارد کرده است، تصریح کرد: خوشبختانه اکنون وضعیت صادرات فراورده های نفتی بهبود یافته تا جایی که بنزین از بشکه ای ۱۵ دلار به ۲۵ دلار افزایش یافته است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه این روند افزایشی تولید کنندگان را ترغیب کرده تا قبل از اینکه قیمت‌ها بیش از این افزایش یابد اقدام به خرید و انبار محموله کنند که همین مساله موجب شده تا حدودی فشار از نیروگاه‌ها کاسته شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازار فراورده ها بهبود یافته است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵۷ واحد تولیدی در کشور وجود دارد که مجوز تولید و صادرات قیر را اخذ کرده اند، گفت: از این تعداد شرکت حدود ۱۵ درصد فعال بودند که متاسفانه تعلل در بازپرداخت مطالبات شرکت‌ها موجب شد تا تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان قیر استاندارد، تعطیل شوند و سرمایه در گردش آن‌ها نزد وزارت راه بلوکه شده است.

وحید شیخی، با بیان اینکه بزرگترین چالشی که اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، ارزان فروشی نرخ قیر است، اظهار کرد: دلیل این مساله قرارداد پرمیوم پالایشگاه اصفهان است که باید نرخ معامله شده بازار به صورت میانگین در قرارداد لحاظ شود که متاسفانه نرخ معامله کف است و این تفاوت نرخ معامله موجب می‌شود تولیدکنندگان دیگر به نسبت خریداران پالایشگاه اصفهان تفاوت زیادی داشته باشد و ما در بازار شاهد دو نرخی بودن قیمت قیر باشیم.

وی با بیان اینکه این مساله موجب می‌شود گاهی برخی تولیدکنندگان مجبور شوند کیفیت کالای خود را تغییر دهند، افزود: این موضوع به کیفیت و برند قیر ایران آسیب زیادی وارد می‌کند چراکه دو نرخی بودن موجب می‌شود مشتری‌های خارجی نیز نسبت به بازار قیر ایران بی‌اعتماد شوند و بازار قیر ایران اصالت خود را از دست بدهد.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: مساله بعدی موضوع ارزش‌گذاری گمرگ است، زمانی که نفت خام ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داده است، باید در ارزش گذاری‌های گمرگی نیز نرخ‌های جدید را لحاظ کنیم و باید به گونه‌ای باشد که ۲۵ درصد از ارزش گذاری‌های فراورده‌ها را به عنوان ارزش گمرگی لحاظ کنیم.

شیخی افزود: علاوه بر این نباید برای شرکت‌ها تعهداتی ارزی غیرقابل انجام ایجاد شود و اگر یک شرکت تولیدی بازرگانی صادرات انجام می‌دهد، به میزان و نرخ واقعی که صادرات انجام داده است، بازگشت ارز را انجام دهد. در واقع این دومین معضلی است با آن دست به گریبان هستیم.

وی سومین چالش در این صنعت را برگشت مالیات ارزش افزوده دانست و افزود: اداره مالیات و بانک مرکزی در تعهدات ارزی برگشت ارز را مدنظر قرار می‌دهند و در برگشت مالیات ارزش افزوده کالاهای صادراتی تعلل می‌کنند که این تعلل صدمه بسیار جدی به پیکره تولید وارد می‌کند و سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی نزد اداره مالیات ارزش افزوده بلوکه می شود.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی یکی دیگر از مسائل این است که پالایشگاه‌های مختلف باید بتوانند قوانین ماده اولیه را برای تمام شرکت‌ها یکسان کنند و به صورت مدت‌دار در اختیار شرکت‌ها قرار دهند و با توجه به این‌که در در سال جهش تولید هستیم، شرکت‌ها باید ابزار و امکانات کافی داشته باشند و مواد اولیه را به صورت مدت‌دار در اختیار داشته باشند که این مساله تاکنون اتفاق نیفتاده است و ما توقع داریم که این مهم محقق شود.

شیخی با اشاره به آخرین وضعیت صادرات قیر، اظهار کرد: مدتی است که آمار دقیق صادرات بنا به دلایل خاص کشور در اختیار ما قرار نمی‌گیرد ولی آنچه که از حجم عملیات و مشکلات موجود نمایان می‌شود، بیانگر کاهش صادرات قیر است.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

رییس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی با اشاره به آغاز برخی فعالیت‌های اقتصادی در کشور گفت:‌ با این حال تنها ۱۰ درصد به حجم مصرف بنزین اضافه شده و همچنان ۶۰ درصد کاهش مصرف بنزین را نسبت به پیش از شیوع کرونا شاهدیم.

بر اساس اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از ایرنا «ناصر رئیسی‌فرد» با بیان اینکه افزایش مصرف بنزین با وجود افزایش فعالیت‌های اقتصادی بسیار کم بوده،‌ ادامه داد: در زمان اوج کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده برای رفت و آمد،‌ مصرف بنزین تا ۷۰ درصد کاهش داشت.

وی افزود:‌اکنون نیز با وجود رفع برخی محدودیت‌ها و اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند،‌ همچنان مصرف بنزین افزایش چشمگیری نداشته و نسبت به زمانی که مصرف به حداقل رسیده بود، ‌۱۰ درصد افزایش داشته است.

رئیسی فرد با تاکید بر اینکه اکنون مصرف بنزین به ۴۰ درصد نسبت به زمان پیش از شیوع کرونا رسیده است،‌ گفت: میزان مصرف در روزهای مختلف متفاوت است و کاهش مصرف بین ۵۵ تا ۶۵ درصد در نوسان است.

وی با بیان اینکه اگر تردد و مصرف بنزین توسط مردم افزایش پیدا کند،‌ سیر صعودی شیوع کرونا را شاهد خواهیم بود،‌ ادامه داد: با توجه به این موضوع مردم باید همچنان محدودیت‌ها را رعایت کنند تا از این شرایط عبور کنیم و بهترین راه در این زمینه کاهش تردد خواهد بود.

رییس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی افزود: سفرها کاهش پیدا کرده و حتی در ایام ماه رمضان که بعد از افطار شاهد ترافیک در خیابان‌ها بودیم،‌ اما امسال به دلیل کرونا خیابان‌ها خلوت‌تر است.

به گفته رئیسی فرد، اگر چه به علت فروش پایین در مرحله ورشکستگی قرار داریم اما سلامت جامعه را اولویت خود می‌دانیم.

وی تاکید کرد:‌ هیچ جایگاه تعطیلی نداریم اما شرایط به دلیل کاهش فروش سخت شده است. این موضوع برای جایگاه‌های بین‌شهری به مراتب بدتر است اما بر اساس تعهدات خود همچنان فعال هستند و در بدترین حالت به دلیل کاهش فروش تعداد نازل‌ها را کم کرده‌اند.

رئیسی فرد با بیان اینکه هیچ همراهی در خصوص ارائه تسهیلات و حق بیمه و مالیات برای جایگاه‌ها در نظر گرفته نشده،‌ ادامه داد: با این وجود جایگاه‌داران تمام پروتکل بهداشتی را اجرا می‌کنند و تجهیزات در چند نوبت ضدعفونی می‌شود.

وی گفت: تا کنون آماری در مورد ابتلای کارگران پمپ‌بنزین‌ها به کرونا اعلام نشده است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران منطقه تهران گفت: در تهران ۳۳۲ جایگاه وجود دارد که اگر حتی ۲۰ جایگاه نیز غیر فعال باشند، بر اساس آماری که به ما اعلام شده ۷۰ درصد جایگاه‌ها حداقل روزانه سه مرتبه عملیات ضدعفونی را انجام می‌دهند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، سعید برخوردار با اشاره به محدودیت‌هایی که در تأمین مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش در سطح کشور وجود دارد، اظهار کرد: می‌توان گفت تقریبا ضدعفونی تمام مراکز عملیاتی در سطح استان همچون انبارهای نفت و سوخت‌گیری انجام می‌شود و در بخش عرضه نیز به تمام جایگاه‌ها ابلاغ شده است که روزانه سه نوبت کار ضدعفونی را در دستورکار خود قرار دهند.

وی افزود: برخی از جایگاه‌ها در تهیه ماسک ودستکش مشکل دارند اما بر اساس مدارک و مستنداتی که روزانه برای ما ارسال می‌شود، بسیاری از جایگاه‌ها دستکش یکبارمصرف را بین مشتریان توزیع می‌کنند تا اگر فردی تمایل داشت خودش سوخت‌گیری کند، مشکلی برای آن فرد به وجود نیاید.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران منطقه تهران با تأکید بر این که یک اطلاعیه صادر کردیم تا جایگاه‌ها حتما روزی سه بار عملیات ضدعفونی را انجام دهند، تصریح کرد: علاوه بر این، همکاران در سپاه و شهرداری نیز این کار را انجام می‌دهند؛ یعنی به طور مستمر عملیات ضدعفونی جایگاه‌ها در حال انجام است.

برخوردار اظهار کرد: البته باید دید که این موضوع تا چه میزان از نظر وزارت بهداشت مطلوب است اما اگر قرار باشد هر ساعت و یا هر شش ساعت این کار انجام شود، یک مقدار مشکل است؛ چرا که این موضوع موجب ایجاد ازدحام جمعیت می‌شود.

وی با تأکید بر این که از طریق روسای نواحی، نظارت روی جایگاه‌ها صورت می‌گیرد، تصریح کرد: به محض این که گزارشی خلاف این مطالب اعلام شود، در همان ساعت پیگیری و با جایگاه‌ها حتما برخورد خواهد شد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران منطقه تهران با بیان این که دو دسته جایگاه وجود دارد؛ یک دسته جایگاه‌های اختصاصی و یک سری جایگاه‌هایی که تحت پوشش شرکت‌های صاحب نشان و برند هستند، گفت: به تمام این جایگاه‌ها اخطار و تأکید خواهیم کرد تا این مهم را مورد توجه قرار دهند.

برخوردار همچنین از همکاری استانداری برای تسریع این مسأله خبر داد و افزود: روز گذشته با استانداری تهران هماهنگ کردیم و اگر پاسخ ما را بدهند، این طرح را آغاز خواهیم کرد. بر اساس این طرح، اگر استانداری نیرو انسانی در اختیار ما قرار دهد، ما نیز مواد ضدعفونی را در اختیار جایگاه‌ها قرار خواهیم داد تا عملیات ضدعفونی به طور مستمر انجام شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

شیوع ویروس کرونا برنامه های سفر را به چالش کشیده و موجب شده که نگرانی هایی برای سهمیه بنزین خودروها بعد از شش ماه به وجود آید که باید دید دولت چه تصمیمی برای حفظ سهمیه بنزین پس از فروردین ماه اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، طبق اعلام قرار است که سهمیه ۶۰ لیتری ماهانه بنزین افراد در صورت عدم استفاده به صورت خودکار به ماه بعد منتقل شود. البته با این توضیح که سقف بنزین موجود در کارت ۳۶۰ لیتر بوده و پس از شش ماه و در صورت عدم استفاده افراد از سهمیه ۳۶۰ لیتر، دیگر کارت سوخت آنان شارژ نخواهد شد؛ مگر اینکه که فرد از سهمیه بنزین خود استفاده کند.

به عبارت دیگر اگر فردی در طول این شش ماه مثلا ۳۰ لیتر از سهمیه بنزین خود استفاده کند، در ماه هفتم به جای سهمیه ۶۰ لیتر فقط ۳۰ لیتر در کارت سوخت وی واریز می شود.

این در حالی است که عده ای قصد داشتند از سهمیه بنزین خود در ایام نوروز و برای سفر استفاده کنند، اما ویروس کرونا برنامه های سفر را لغو کرده و نگرانی هایی برای سهمیه استفاده نشده به وجود آورده است. حتی ممکن است این افراد برای از دست ندادن سهمیه خود تدارک سفر ببینند که در این شرایط به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.

شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این باره گفت: در حال حاضر مشکلی وجود ندارد؛ چراکه سهمیه بندی از آبان ماه آغاز شده و تا آخر فروردین نیز ذخیره بنزین افراد حفظ خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه آیا بهتر نیست برای رفع نگرانی این افراد، زمان شش ماهه در نظر گرفته شده برای این منظور افزایش یابد؟ گفت: اگر قرار باشد تصمیمی مبنی بر تغییر شرایط فعلی اتخاذ شود، آن را اجرایی خواهیم کرد و هیچ مشکلی از نظر فنی برای تغییر میزان ذخیره در کارت سوخت وجود ندارد.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه در حال حاضر از این بابت نگرانی وجود ندارد؛ چراکه قرار نیست آخر این ماه (اسفند) سهمیه ای کم شود یا به عبارت عامه سهمیه بنزین افراد بسوزد، تصریح کرد: زمان شش ماهه انتهای فروردین به پایان می رسد.

رضایی در پایان گفت: شرکت پخش فراورده های نفتی مجری است و اگر به ما ابلاغ شود که میزان ذخیره کارت افزایش یابد، این طرح را اجرایی می کنیم.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

میانگین مصرف‌ بنزین کشور در ۱۶ روز نخست اسفندماه ۹۸ به حدود ۷۲ میلیون لیتر در روز رسید.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، میانگین مصرف روزانه بنزین کشور پیش از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت (۲۴ آبان‌ماه ۹۸)، ۹۵ میلیون لیتر در روز بود که پس از اجرای این طرح با ۲۰ میلیون لیتر کاهش به ۷۵ میلیون لیتر در روز رسید.

این در حالی است که طبق اعلام شانا، کاهش پلکانی مصرف بنزین با شیوع ویروس کرونا و در پی آن خانه‌نشین شدن مردم و کاهش محسوس تردد خودروها، در ۱۶ روز نخست اسفندماه به رقم مصرف حدود ۷۲ میلیون لیتر در روز رسید و انتظار می‌رود این روند با توجه به محدویت‌هایی که برای سفرهای نوروزی اعمال شده است، همچنان ادامه یابد.

از سوی دیگر باتوجه به انتشار ویروس کرونا در کشور باید گفت به‌رغم کاهش ترددها و خلوت‌تر شدن خیابان‌ها انتظار می‌رود با توجه به ابلاغیه‌های صادر شده از سوی شرکت ملی پخش، توجه خاص‌تری نسبت به نحوه سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه سوخت چه از سوی جایگاه‌داران و چه از سوی مردم صورت بگیرد.

بر اساس ابلاغیه‌ای که به‌ تازگی از سوی شرکت‌ ملی‌ پخش‌ فرآورده‌های‌ نفتی صادر شده است، سرنشینان خودرو با توجه به محدودیت‌های ایجادشده به‌منظور پیشگیری از گسترش ویروس کرونا یا باید با استفاده از دستکش اقدام به سوخت‌گیری کنند، یا به اپراتورهای جایگاه اجازه این کار را بدهند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

روز گذشته وزیر بهداشت اعلام کرد که پمپ بنزین‌ها می‌توانند ۸۰۰۰ نفر را به ویروس کرونا آلوده کنند به همین دلیل قرار شد تا تعداد متصدیان جایگاه ها افزایش یابد؛ موضوعی که جایگاه داران نسبت به تحقق آن چندان امیدوار نیستند و از نبود مواد ضد عفونی و دستکش یکبار مصرف گله دارند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، علی رغم اینکه اعلام شد باید تمامی جایگاه ها مجهز به مواد ضد عفونی و دستکش های یکبار مصرف باشند، شاهد هستیم که این مساله در همه جایگاه ها رعایت نمی شود و حتی بسیاری از متصدیان جایگاه ها اقدام به سوخت گیری خودرو متقاضی سوخت نمی کنند و یا بعضا مشتریان تمایل ندارند که مسوولیت این کار را به این افراد واگذار کنند.

این در حالی است که ویروس کرونا در کمین پمپ بنزین ها نشسته و منتظر است تا افراد زیادی را گرفتار خود کند. این مساله مورد توجه وزیر بهداشت نیز قرار گرفته و در آخرین صحبت های خود به این موضوع اشاره و اعلام کرد که قرار شده است نظارت بیشتری در این باره اعمال شود، در این خصوص دستورالعمل لازم ابلاغ و تاکید شده که سوختگیری از سوی متصدی انجام شود، اما در بعضی از جایگاه‌ها متصدی به تعداد کافی نبود که بنا شد تعداد این افراد افزایش یابد. همچنین قرار شد تا در جایگاه‌ها دستکش هم قرار بگیرد تا رانندگانی که خودشان سوختگیری می‌کنند حتما از دستکش استفاده کنند. پمپ بنزین‌ها می‌توانند ۸۰۰۰ نفر را آلوده کنند.

اما وضعیت جایگاه ها اکنون چگونه است؟ محمد عطاپور، مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی، رفاهی و بین‌راهی در خصوص آخرین وضعیت جایگاه ها برای مقابله با ویروس کرونا گفت: تا کنون دستورالعملی به جایگاه ها در خصوص استخدام متصدیان جدید ابلاغ نشده و باید گفت که انجام این کار در زمان کم غیر قابل اجرا است چراکه افرادی که استخدام می شوند می بایست آموزش ها و دوره های لازم را طی کنند.

وی افزود: علاوه بر این لازم است تا این افراد آزمایش هایی را انجام دهند که سلامت آن ها تایید شود و به نظر نمی رسد که بتوان در زمان محدود تعداد متصدیان جایگاه ها را افزایش داد اما لازم است تا تمهیدات لازم برای این مساله انجام شود.

مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی، رفاهی و بین‌راهی با اشاره به اهمیت این مساله اظهار کرد: باید تمهیداتی در نظر گرفته تا روند استخدام این افراد با سرعت بیشتری انجام شود که این کار لازمه همکاری دولت است. چراکه اجرای این طرح هزینه بر و زمان بر است

عطاپور با اشاره به نبود امکانات بهداشتی در پمپ وبنزین ها گفت: در حال حاضر همه جایگاه ها به این امکانات دسترسی ندارند و لازم است که دولت به این موضوع توجه جدی داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش درآمد جایگاه ها در پی شیوع ویرووس کرونا و کاهش تردد درون شهری و برون شهری، ادامه داد: قرار شده تا بانک ها تسهیلاتی را برای جبران این مساله در اختیار جایگاه ها قرار دهند ما منتظر کمک آن ها هستیم به علاوه اینکه در شرایط فعلی جایگاه ها با تمام قوا مشغول فعالیت هستند تا شرایط کشور به حالت عادی بازگردد.

مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌های خدماتی، رفاهی و بین‌راهی با تاکید بر اینکه باید کمک کرد تا جایگاه ها به امکانات بهداشتی تجهیز شوند، تصریح کرد: تنها ۱۰ درصد جایگاه ها تجهیز شده اند و لازم است تا در این شرایط به این موضوع توجه بیشتری شود تا تمام جایگاه ها به امکانات بهداشتی مجهز شوند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: از انتهای بهمن ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد شهروندان میزان مصرف بنزین در کشور ۱۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از ایسنا، شهرام رضایی با بیان اینکه در حال حاضر میزان مصرف بنزین در کشور ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر در روز است، اظهار کرد: در ابتدا تغییر قیمت بنزین میزان مصرف به ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر در روز رسید.

وی افزود: در انتهای بهمن ماه این عدد به ۸۵ تا ۸۶ لیتر کاهش یافت و از زمان شیوع ویروس کرونا میزان مصرف بنزین مجدد کاهش یافته است و اکنون شاهد تقاضای کمتر مالکان خودرو برای سوخت هستیم.

وی با تاکید بر اینکه کاهش مصرف بنزین متاثر از ویروس کرونا بوده است، تصریح کرد: به نظر می رسد که پس از گذر از شرایط فعلی میزان مصرف کمی افزایش یابد.

در این میان با گسترش ویروس کرونا در شهرهای مختلف کشور به منظور جلوگیری از انتشار این ویروس در جایگاه‌های سوخت دستورالعمل جدیدی صادر شده که براساس آن روند سوختگیری باید توسط اپراتورها انجام شود.

بر اساس اخبار نفت و اعلام شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و پیرو اطلاعیه‌های وزارت بهداشت درخصوص همکاری در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به کلیه جایگاهداران توزیع فرآورده مایع و سی‌ان‌جی مقرر شد تا فرآیند سوختگیری و پرداخت در تمامی جایگاه‌های عرضه سوخت توسط اپراتور جایگاه انجام یا دستکش یکبار مصرف جهت استفاده عموم مردم در دسترس افراد قرار گرفته و فرایند سوختگیری و پرداخت بدون دستکش یکبار مصرف انجام نشود.

همچنین در این اطلاعیه آمده است که نازل‌ها و صفحه رمز کارت سوخت دیسپنسرها و همچنین اماکن عمومی جایگاه (سرویس بهداشتی و...) مستمراً با مواد مناسب ضدعفونی و پایش بهداشتی شود. این طرح تا اطلاع ثانوی در تمامی جایگاه‌های کشور لازم‌الاجرا است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مدیرکل بودجه وزارت نفت با اشاره به فساد شکل گرفته در توزیع قیر پروژه‌های عمرانی به شیوه تهاتری،گفت: برای حل مشکل باید دستگاههای اجرایی مکلف شوند قیر مورد نیاز خود را از بورس خریداری کنند.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، به نقل از برنامه «پایش»، یاسر میرزایی، مدیرکل بودجه، ارزیابی و منابع وزارت نفت، دیشب در این برنامه که با موضوع «قیر رایگان» روی آنتن رفت، با اشاره به قانون بودجه سنواتی، گفت: در قانون بودجه بندی وجود دارد که در آن تاکید می‌کند وزارت نفت باید ماده اولیه تولید قیر را که در پالایشگاه‌های تحت نظر این وزارت خانه تولید می‌شود، به دستگاه‌هایی نظیر وزارت راه، آموزش و پرورش، کشور و بنیاد مسکن تحویل دهد تا قیر مورد نیاز پروژه‌های عمرانی آنها تأمین گردد.

وی بیان کرد: قیر رایگان به این معنا نیست که برای دولت بدون هزینه تمام می‌شود، بلکه فرایند به گونه‌ای است که عدد و رقمی در این زمینه جابجا نمی‌شود و به عبارت دیگر خرید و فروش صورت نمی‌گیرد که محل اشکال است.

میرزایی گفت: فرآیند از گذشته بدین صورت بوده است وزارت نفت کارگروهی تشکیل می داده که در آن حواله‌هایی را به نفع دستگاه‌ها صادر می‌کرد که در آن نوشته شده بود یک پالایشگاه خاص به میزانی مشخص وکیوم باتوم به یکی از دستگاه‌های ذینفع بدهد.

این مسئول وزارت نفت با بیان اینکه دستگاه‌ها مستقیم وکیوم باتوم را از پالایشگاه‌ها تحویل نمی‌گیرند، افزود: این حواله‌ها به پیمانکاران تحویل داده می‌شد، آنها نیز حواله را به قیرسازها ارائه می‌دادند تا ماده اولیه را از پالایشگاه‌ها تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: مشکل آنجاست که این حواله چندین بار دست به دست می‌شود و مشخص نیست چه میزان قیر تحویل دستگاه اجرایی می‌شود، در واقع ما آمار وکیوم باتوم تحویلی را داریم اما آمار قیرهای تحویلی موجود نیست و همین امر باعث گم شدن قیر و فساد شده است.

میرزایی با تاکید بر اینکه طلبکاری پیمانکاران نیز در سال‌های پیش با قیر تسویه می شده است، گفت: حواله باید تبدیل به قیر و در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شد، اما پیمانکار برای وصول طلب خود حواله‌ها را در بازار آزاد می فروخته تا طلب خود را تسویه نماید.

مدیرکل بودجه وزارت نفت ادامه داد: به همین دلیل مشاهده می‌شود آمار بورس کالا، آمار صادرات و آمار مصرف همخوانی ندارند، ما ۵.۵ میلیون تن تولید وکیوم باتوم داریم و این درحالی است که آمار مصرف و صادرات آن کمتر و در گاهی اوقات بیشتر از این میزان است.

میرزایی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه به دلیل همین مشکلات بند مربوط به همین موضوع، یعنی تهاتر قیر را از لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور حذف کرد، اما در کمیسیون تلفیق مجلس، دوباره این بند به قانون بودجه اضافه شده است، نمایندگان مجلس بیان می‌کنند اگر این کار صورت نگیرد، عملاً بخش مهمی از کارهای عمرانی متوقف می‌ماند.

وی بیان کرد: سوال اصلی در اینجا این است که چرا پول خرید محصول به دستگاه‌ها داده نمی‌شود تا آنها خود اقدام به تهیه کالای مورد نیاز خود کنند؟

این مقام مسئول گفت: البته در اعطای حواله قیر قانون گذار فکر کرده است با این کار، قیمت قیر ارزان‌تر تمام می‌شود، اما عملاً اینگونه نیست، در ۱۰ سال گذشته اکثر پالایشگاه‌ها دولتی بوده اند که در حال حاضر خصوصی شده اند.

وی افزود: وقتی تسویه حساب، کالایی می‌شود، به علت تغییر قیمت قیر، مشکلات بودجه‌ای ایجاد می‌شود، پیشنهادی که در این زمینه می‌توان ارائه داد این است که تحت عنوان اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای یا اعتبارات عمرانی قیر را بنویسند و پول آن را به دستگاه مربوطه پرداخت نمایند تا هر دستگاه، قیر مورد نیاز خود را از بازار خریداری کند.

میرزایی با بیان اینکه از این طریق می‌توان با دلالی مقابله کرد، گفت: همه فروش‌های قیر در حال حاضر به صورت شفاف از طریق بورس کالا انجام می‌شود، باید به پیمانکاران اعتباراتی پرداخت شود تا آنها نیز از این روش قیر مورد نیاز خود را تأمین نمایند.

 

منبع: مهر

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

تفاهمنامه پنج جانبه، حمایت از صنایع پتروشیمی و استقرار شرکتهای دانش بنیان و فعال این حوزه در مرکز نوآوری کیش، روز دوشنبه در سالن همایشهای بین المللی این جزیره امضا شد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، این تفاهمنامه که به عنوان گامی مهم در حمایت از تولیدات داخلی و توسعه صنایع پتروشیمی ارزیابی می شود، بین غلامحسین مظفری مدیرعامل منطقه آزاد کیش، علی وطنی، مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، جعفر ربیعی،مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ، حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران و مجید محمدپور، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت امضا شد.

حجت‌الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران در مراسم امضای این تفاهمنامه از تامین ۲۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات ویژه جهت حمایت از سازندگان و شرکتهای دانش بنیان حوزه صنعت پتروشیمی خبر داد و این اقدام را اولین رهاورد تفاهمنامه پنج جانبه عنوان کرد.

جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در این مراسم با اشاره به اینکه عزم صنعت پتروشیمی برای استفاده از توانمندی داخلی جزم است، گفت: همه شرکت‌های پتروشیمی از همکاری و استفاده از توانمندی سازندگان و تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ ها استقبال می‌کنند.

وی تقویت رابطه بین صنعت و سازندگان را از جمله اهداف تفاهمنامه مذکور ذکر کرد و استقرار نوآوران و نخبگان حوزه صنعت پترو شیمی در مرکز نوآوری کیش را فرصتی مهم و مغتنم دانست و افزود: فعالیت در مرکز نوآوری جزیره کیش هزینه نهایی تولیدکنندگان داخلی را به دلیل معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، کاهش می دهد.

تفاهمنامه ۵ جانبه در حاشیه برگزاری همایش و نمایشگاه تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی امضا شد.

نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی یکشنبه شب طی مراسمی با حضور ۱۱۲ شرکت و تولید کننده داخلی در نمایشگاه بین المللی کیش گشایش یافت .

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، این نمایشگاه و همایش تخصصی با حضور مدیرعامل منطقه آزاد کیش، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و جمعی از مسئولان محلی و کشوری گشایش یافت به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

این رویداد اقتصادی با ‏محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با هدف رونق تولید و حمایت و بهره گیری حداکثری از توان داخل بویژه استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان در حوزه پتروشیمی دایر شده است.

استفاده از توان داخلی در زمینه‌ مشـاوره، مهندسـی، تولید محصولات و خدمات، خریـد حداکثری محصولات ایرانی، حمایـت از تولیـدکننـدگان داخلـی، اسـتفاده از ظرفیت شـرکت‌هـای دانش‌بنیـان و نوآور، توجه به تقویـت زنجیره تولیـد و پایین دستی صنعت پتروشـیمی و راه‌انـدازی نهضـت سـاخت داخـلی در صنعت پتروشـیمی و تعمیق ارتبـاط تنگاتنگ بین ارکان و مجتمع های پتروشیمی با ارائـه دهنـدگان خدمـات و تولیدکننـدگان محصولات مرتبـط از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش طی سخنانی در این مراسم با اشاره به اینکه همایش و چنین نشستی نیز فرصت را برای بهره گیری از این هم افزایی ایجاد می کند گفت: صنعت پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع پیشران کشور، ظرفیت های خوبی وجود دارد و گام های بزرگی نیز در این حوزه برداشته شده است.

غلامحسین مظفری اعلام کرد: در جزیره کیش گرچه درذهن خیلی از هموطنان، یک جزیره با رویکرد گردشگری است اما واقعیت این است که بخش اصلی پشتیبانی صنایع نفت کشور در کیش مستقر است که این رخداد به صنعت نفت و گاز کشور کمک شایانی می کند.

۱۵۵ شرکت فعال در حوزه نفت و گاز در کیش فعالیت می کنند که موجب اشتغالزایی برای بیش از ۲هزار و ۸۰۰ نفر نیرو شده است و از این تعداد، ۶۷شرکت در زمینه فروش خدمات فنی و مهندسی ،۲۳ شرکت در زمینه تولید و مونتاژ تجهیزات و ۶۵ شرکت نیز در حوزه ستادی مشغول هستند.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد کیش، حضور شرکت های پشتیبانی صنایع نفت کشور در جزیره کیش و وجود هتل های خوب و فضاهای آموزش مورد نیاز شرکت ها به صورت همزمان در کنار مرکز نوآوری کیش که با کمک و تلاش معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان منطقه آزاد کیش یکی از بزرگترین و بهترین های کشور خواهد بود فرصتی را فراهم کرده که این جزیره نقشی موثری در توسعه آبادانی کشور به ویژه در حوزه های دانش بنیان ایفا کند.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما به شرکت های دانش بنیان فعال در صنایع پتروشیمی این است که از فرصت استقرار در مرکز نوآوری استفاده کنند تا شاهد اتفاقات خوبی با کمک همه عزیزان دست اندرکارصنایع پتروشیمی در جزیره باشیم.

مدیر عامل منطقه آزاد کیش همچنین از تشکیل کمیته ای ویژه برای پیگیری امور تفاهمنامه پنج جانبه خبر داد و پیشنهاد داد که دبیرخانه نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در جزیره کیش تاسیس شود.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس گفت: اگر بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد نیازهای صنعت پتروشیمی در داخل تامین شود به نقطه مطلوب رسیده‌ایم اما در حال حاضر نیز بیش از ۷۵ تا ۸۰ درصد تجهیزات صنعت پتروشیمی در حال ساخت و قابل ساخت در داخل کشور است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، جعفر ربیعی در افتتاح نمایشگاه حمایت ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با بیان این که این رویداد به این معنا نیست که قبلا در پتروشیمی از توان داخل استفاده نمی‌شده است، اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی تجربیات زیادی دارند و برگزاری این همایش نیز با هدف ارتباط بیشتر اعضای هلدینگ با سازندگان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌هایی که مدعی هستند می‌توانند مشکلات این صنعت را برطرف کنند، برگزار شده است تا در یک ارتباط مستقیم و بی‌واسطه این تعامل‌ها برقرار شود.

او با بیان این که خیلی از افراد ادعا دارند که تحریم‌ها موجب شده تا صنعت پتروشیمی به سمت ساخت داخل برود، گفت: البته ما منکر این مساله نیستیم و تحریم‌ها در تغییر رویکرد نسبت به این موضوع تاثیرگذار بوده اما تنها این مساله باعث این امر نشده است؛ چراکه در بسیاری از سال‌هایی که تحریم کمتر بوده و راه واردات بسته نبود، آن زمان نیز صنعت پتروشیمی از سازندگان داخلی استفاده می‌کرد.

ربیعی تصریح کرد: صنعت پتروشیمی همیشه منتظر این بود تا صنایع داخلی به کمک آنها بیاید. در برخی از بخش‌ها میزان تامین تجهیزات از خارج بیشتر است اما من امیدوارم به سطحی برسیم که بتوانیم میزان تولید داخلی در صنعت پتروشیمی را افزایش دهیم.

او با بیان این که صفر شدن واردات تجهیزات صنعت پتروشیمی یک شعار است و هیچ وقت اتفاق نمی‌افتد و از نظر اقتصادی نیز درست نیست، گفت: اگر بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد نیازهای صنعت پتروشیمی را در داخل تامین کنیم به نقطه مطلوب رسیده‌ایم لذا تقاضای من از سازندگان داخلی و مدیران پتروشیمی این است که به دنبال این تعامل دوسویه بروند و از ظرفیت‌هایی که در داخل کشور وجود دارد استفاده بیشتری کنیم تا بتوانیم کیفیت کالاها را افزایش دهیم و در زمان‌بندی تحویل کالا نیز سرعت بیشتری داشته باشیم تا در این شرایط صنعت پتروشیمی بتواند رشد قابل توجهی بکند.

بر اساس اخبار نفت، مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس با تاکید بر این که زمانی که صحبت از توانمندی داخلی می‌شود، منظور نتیجه کارکرد مهندسان و کارگران ایرانی است، گفت: یعنی باید در داخل ایران کالا تولید و اشتغال به وجود آید. بعضا دیده شده که کالای خارجی را به نام کالای ایرانی به ما تحویل می‌دهند که این مساله درست نیست.

وی با بیان این که تنوع خوراک در صنعت پتروشیمی بسیار بالا است و هیچ کشوری حتی آمریکا نیز تنوع خوراک ما را ندارد، اظهار کرد: ایران بازار خوب داخلی برای محصولات دارد به‌گونه‌ای که سالانه پنج و نیم میلیارد دلار مواد اولیه به صنایع پایین‌دستی تحویل می‌دهیم و حتی اگر تقاضا نیز بیشتر از این میزان باشد می‌توانیم آن را پوشش دهیم.

وی با تاکید بر این که بخش اعظم صادرات کشور روی دوش پتروشیمی است، تصریح کرد: علی‌رغم این که گفته می‌شود پتروشیمی اشتغال‌زا نیست اما در پایین دست اشتغال زیادی ایجاد کرده است و پتروشیمی صنعتی است که هیچ‌گاه در کشور ما دچار رکود نخواهد شد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی ۴۰ میلیارد دلاری طی ۱۰ سال آینده برای اتمام پروژه‌های موجود و جدید گفت: از قبل از انقلاب تاکنون ۵۵ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده و رقم سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلار طی ۱۰ سال بیانگر بازار وسیع در این صنعت است.

ربیعی با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه‌های پتروشیمی گفت: باید کاری کنیم تا این نقدینگی وحشتناکی که در کشور وجود دارد وارد بحث تولید شود. در حال حاضر رقم نقدینگی از دو هزار هزار میلیارد تومان نیز فراتر رفته که باید برای آن فکری کرد.

او با بیان این که بورس با ابزارهای مختلفی که تعریف کرده باید از این نقدینگی استفاده کند و آن را در اختیار تولید قرار دهد، گفت: بوروکراسی اداری باعث شده تا این روند طولانی شود؛ به‌ گونه‌ای که برخی شرکت‌های بزرگ که در بورس حضور دارند، پشیمان می‌شوند و دوباره سراغ سیستم بانکی می‌روند. این در حالی است که بورس می‌تواند وقت کمی از نقدینگی پتروشیمی‌ها را جذب و آن را تبدیل به دارایی و سرمایه برای کشور کند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

وزیر نفت با اشاره به اینکه تا ۵ سال آینده باید ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی انجام شود، گفت: در مجموع فرصت ۴۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاری در این صنعت وجود دارد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، «بیژن زنگنه» امروز(شنبه) در کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت در مرکز همایش‌های کوشک وزارت نفت، با بیان اینکه باید چرخه کار در کشور فعال شود، ادامه داد: در صنعت نفت سالانه باید ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود و اگر این مهم محقق نشود، مشکل به سایر بخش‌ها منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه راه‌های متعددی برای ادامه حیات مالی شرکت‌ها وجود دارد، افزود: ما از منابع صندوق توسعه، فاینانس خارجی ، منابع بانکی و بازار پول، اوراق مشارکت و اسلامی، فروش سهام شرکت‌ها و ... استفاده کرده و می‌کنیم.

وزیر نفت تاکید کرد که با این حال باید از سایر روش ها نیز استفاد شود.

به گفته زنگنه، سرمایه مورد نیاز طرح‌های نیمه تمام پتروشیمی بالای ۳۰ میلیارد دلار است و سرمایه‌گذاران قادرند این سرمایه را تامین کنند، اما اگر بتوانیم این سرمایه را از نقدینگی خرد تامین کنیم فرصت سرمایه گذاری و توسعه صنعت نفت بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۲ میلیارد دلار طرح در پتروشیمی وجود دارد که نهایی شده اما شروع نشده است، ادامه داد: طرح‌های پایین دستی و میان دستی پتروشیمی نیز وجود دارد که در مجموع فرصت سرمای‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری را در صنعت پتروشیمی به وجود می‌آورد.
زنگنه افزود: پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌هایی نیز در دستور ساخت قرار دارد که تا ۲۰ میلیارد دلار قابلیت سرمایه‌گذاری دارند و ساخت و سرمایه‌گذاری آن بیشتر توسط بخش خصوصی و نیمه‌خصوصی خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه در گاز بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها دولتی است، افزود: بخش خصوصی در زمینه ذخیره‌سازی گاز می‌تواند وارد شود. همچنین در طرح‌های نفت که شامل اکتشاف و تولید است، انتظار نداریم شرکت‌های ایرانی ریسک اکتشاف را بپذیرند اما در نگهداشت و توسعه زمینه بالایی در نفت و گاز وجود دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه برای توسعه نفت به فناوری نیاز داریم، گفت: به دلیل تحریم‌ها دسترسی به فناوری پیشرفته کم شده اما دانشگاه‌های داخلی را تجهیز کردیم تا تولید فناوری داشته باشند.

به عقیده زنگنه، ورود شرکت های E&P (اکتشاف و تولید) دو ریسک دارد که شامل ریسک اجرا و زمانبندی و ریسک مخزن می‌شود؛ زیرا بازپرداخت‌ها تابع رسیدن به اهداف تعیین شده در قرارداد است و زمانی بازپرداخت آغاز می‌شود که به تولید برسد.
وزیرنفت تاکید کرد : تامین مالی باید به روشی در بازار سرمایه انجام شود که قابل اجرا باشد و مردم بتوانند با چشم باز سرمایه‌گذاری کنند؛ همچنین از آنجا که مخزن و تاسیسات به نام پیمانکار نیست تا بتواند ضمانت بگذارد، باید طبقه بندی شرکت ها مشخص شود.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

یک عضو شورای تولیدکنندگان مخازن سی ان جی از آغاز طرح ملی دوگانه سوز کردن رایگان یک میلیون و ۴۶۴ هزار دستگاه خودرو ناوگان حمل و نقل عمومی باری و مسافری خبر داد و اظهار کرد: طبق مصوبه شورای اقتصاد این طرح با حمایت ویژه وزارت نفت و ظرف مدت دو سال به اجرا درخواهد آمد.

به‌گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، نوید خاصه باف همزمان با مراسم آغاز این طرح ضمن اعلام این خبر گفت: در شرایط فعلی سازندگان داخلی مخارن سی ان جی از آمادگی لازم برای تولید سالانه ۷۰۰ هزار مخزن جهت نصب روی خودروهای مشمول این طرح برخوردار هستند و حتی با فعال سازی ظرفیت‌های جدید ظرف مدت زمان کوتاهی امکان تولید سالانه ۹۰۰ هزار مخزن سی ان جی در کشور فراهم خواهد شد.

وی با بیان این‌که طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی از طریق تبدیل کارگاهی و با نظارت مستقیم سازمان ملی استاندارد در حال اجراست، افزود: تاکنون بالغ بر ۹۰۰ کارگاه تبدیل برای مشارکت در اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده و مدارک خود را ارائه کرده اند که تعداد ۲۳۰ کارگاه تاییدیه و مجوز مشارکت در اجرای این طرح را دریافت کرده اند و سایر متقاضیان نیز در حال تطبیق و تجهیز کارگاه‌ها و آموزش کارکنان خود طبق ضوابط سازمان ملی استاندارد هستند.

بر اساس اخبار گاز، یک عضو شورای تولیدکنندگان مخازن سی ان جی با اشاره به سرمایه گذاری‌های صورت گرفته از سوی ستاد اجرای فرمان امام (ره) برای ایجاد ظرفیت تولید مخازن سی ان جی در کشور افزود: تحقق این هدف نیازمند حمایت دستگاه‌های ذی ربط همچون وزارت نفت و وزارت صنعت معدن و تجارت است.

به گفته وی با راه اندازی این طرح که تمام ماشین آلات آن خریداری شده و آماده نصب در مدت زمان کوتاهی است، روند خودکفایی در تامین مواد اولیه تولید مخازن سی ان جی و بی نیازی از واردات نیز سرعت خواهد گرفت.

خاصه باف با اشاره به سیاست های کلان کشور در زمینه رونق تولید و حمایت از تعمیق ساخت داخل گفت: منابع مورد نیاز راه اندازی این طرح که بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان برآورد می‌شود، به راحتی از محل درآمدهای حاصل از صرفه جویی در مصرف بنزین قابل تامین خواهد بود و با افزایش تولید مخازن سی ان جی ظرفیت های داخلی به سرعت برای دوگانه سوز خودروهای شخصی نیز بیشتر خواهد شد.

احداث حدود ۱۱۰۰ جایگاه جدید در نقاط مختلف کشور

عضو انجمن صنفی کارفرمایی صنعت سی ان جی تصریح کرد: به طور طبیعی با اجرای این طرح لازم است تا ظرفیت های جایگاهی کشور نیز برای پوشش تقاضای استفاده از سوخت سی ان جی نیز افزایش یابد که در این چارچوب قرارداد احداث حدود ۱۱۰۰ جایگاه جدید در نقاط مختلف کشور منعقد شده و پیش بینی شده تا ظرف یک سال آینده و همزمان با اجرای تدریجی طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی بالغ بر ۳۸۰ جایگاه جدید سوخت سی ان جی در سطح کشور به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به ایجاد حدود ۱۰ هزار فرصت شغلی صنعتی، کارگاهی و خدماتی همزمان با جرای این طرح، افزود: در فاز بعدی و پس از پوشش تقاضای ناوگان حمل و نقل عمومی، شورای اقتصاد تلاش خواهد کرد تا زمینه دوگانه سوز کردن خودروهای شخصی را نیز از طریق اعطای تسهیلات کم بهره پنج میلیون تومانی و بازپرداخت اقساط از طریق حساب یارانه متقاضیان اجرایی کند که با تحقق آن تحول بزرگی در زمینه صرفه جویی در مصرف بنزین ایجاد خواهد شد.

وی در رابطه به نحوه ثبت نام از متقاضیان در طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: دارندگان خودروهای ناوگان عمومی شامل تاکسی ها و وانت بارها می توانند از طریق درگاه اینترنتی www.irngv.ir نسبت به ثبت درخواست و دریافت نوبت جهت دوگانه سوز کردن رایگان خودروهای خود اقدام کنند.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند از اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید خوراک کلر در این مجتمع پتروشیمی تا چند هفته آینده خبر داد و اعلام کرد: پتروشیمی اروند ۱۰ ماهه نخست امسال معادل کل سال ۹۷ سودآوری داشته است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، حسن نشان‌زاده مقدم در تشریح رکوردهای جدید تولید، فروش و صادرات بزرگترین زنجیره محصولات کلر ایران و خاورمیانه، گفت: پتروشیمی اروند از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولاتی همچون کاستیک، اتیلن دی کلراید «ای.دی.سی»، وینیل کلراید منومر «وی.سی.ام» و گرید متونع پی.وی.سی برخوردار بوده که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۰۴ درصد برنامه تولید در این پتروشیمی محقق شده است.

وی با اشاره به ثبت رکورد جدید سودآوری در این زنجیره کلر ایران، تصریح کرد: در شرایط فعلی پتروشیمی اروند نه تنها زیان ده نیست که به طور کامل به سودآوری رسیده و حتی بخش عمده ای از بدهی انباشت پرداخت شده و سود انباشت جایگزین زیان انباشته شده است.

وی با اعلام اینکه ابتدای سال جاری تاکنون میزان سودآوری این مجتمع پتروشیمیایی بیش از ۴۰ درصد بالاتر از کل عملکرد سال گذشته بوده است، اظهار کرد: اروند بزرگترین تولیدکننده کلر در صنعت پتروشیمی کشور بوده که از ابتدای سال جاری افزایش تولید کلر منجر به افزایش عرضه خوراک بیشتری به پتروشیمی بندرامام، غدیر، کارون و خوزستان شده است.

او با یادآوری اینکه ۶۵۰ هزار تولید گریدهای مختلف محصولات پی.وی.سی صنعت پتروشیمی کشور به خوراک عرضه شده از سوی پتروشیمی اروند وابستگی دارد، بیان کرد: به عبارت دیگر افزایش تولید کلر در این پتروشیمی منجر به افزایش تولید سایر مجتمع های پتروشیمی شده که خوراک خود را از اروند تامین می کنند.

نشان‌زاده یکی از برنامه های مهم و اولویت دار در دست اجرای در این مجتمع پتروشیمی را تکمیل ظرفیت تولید کلر عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود تا اواسط اسفندماه امسال حدود هشت درصد ظرفیت خالی تولید کلر در این مجتمع پتروشیمی کامل شده و زمینه تولید با ظرفیت اسمی کلر فراهم شود به طوری که انتظار داریم با این تکمیل ظرفیت سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید محصولات در پتروشیمی اروند و حدود ۲۵۰ هزار تن در صنایع تکمیلی و پائین دستی پتروشیمی افزوده شود.

بر اساس اخبار نفت، مدیرعامل پتروشیمی اروند ظرفیت تولید سالانه کلر در این مجتمع پتروشیمی را حدود ۵۸۵ هزار تن اعلام کرد و یادآور شد: افندماه امسال با اجرای طرح ویژه رفع گلوگاه ها و موانع تولیدی و فرآیندی بعد از گذشت بیش از یک دهه زمینه تولید با ظرفیت حداکثری کلر به عنوان خوراک استراتژیک دست کم پنج پتروشیمی کشور فراهم می شود.

وی در ادامه با اشاره به تولید با ۹۰ درصد ظرفیت اسمی «اس.پی.وی.سی» و ۷۰ درصدی «ای.پی.وی.سی» به عنوان دو محصول مهم زنجیره کلر و پی.وی.سی کشور، بیان کرد: هم اکنون شناسایی و رفع موانع و گلوگاه ها و دستیابی به پایداری تولید مهمترین برنامه در دست اجرا در پتروشیمی اروند است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه با اجرای این برنامه کلیدی پتروشیمی اروند پس از سال ها خود را آماده رکوردشکنی در تولید محصولات زنجیره کلر می کند، گفت: در حال حاضر مشکلی در تامین خوراک اتیلن هم وجود ندارد و این موضوع مسیر را برای ثبت رکوردهای جدید تولید و سودآوری در این مجتمع پتروشیمی هموار کرده است.

وی با اشاره به اصلاح ساختارهای مالی، بازرگانی، انبارداری، لجستیک و اداری در این پتروشیمی، تصریح کرد: با اصلاح ساختاری درحالی سال گذشته با بیش از ۳۸ هزار تن محصول فروخته نشده و دپو شده در انبارها روبرو بودیم که در شرایط فعلی حتی یک تن محصول فروخته نشده و بدون مشتری نه تنها وجود ندارد که حتی مشتریان اقدام به پیش فروش محصولات کرده اند.

نشان زاده با اشاره به افزایش صادرات محصولات مختلف پتروشیمی اروند از ابتدای سال‌جاری تاکنون، خاطرنشان کرد: ارتقای کیفیت محصولات به ویژه ای.پی.وی.سی، برندسازی برای محصولات صادراتی، نگاه بازار و مشتری محور و افزایش ارزآوری برای اقتصاد کشور در شرایط تحریم های غیرقانونی از مهمترین برنامه‌های فروش و بازرگانی پتروشیمی اروند است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مصرف سی‌ان‌جی پس از سهمیه‌بندی بنزین از ۱۹ میلیون مترمکعب قبل از سهمیه‌بندی بنزین به ۲۵ میلیون لیتر رسید که نشان‌دهنده رشد ۳۱ درصدی است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن باعث شده تا توجه به سوخت‌های جایگزین از سوی افراد بیشتر شود. در این میان برخی افراد به سمت استفاده ناایمن از گاز مایع رفته‌اند که علاوه بر ایجاد خطرات جدی، باعث کمبود این سوخت در مناطقی می‌شود که به گاز شهری دسترسی ندارند.

اما افرادی نیز که تجهیزات سی ان جی بر روی ماشین‌هایشان نصب شده و به اصلاح خودروی دوگانه‌سوز دارند، اقبال بیشتری به استفاده از این سوخت به جای بنزین نشان داده‌اند.

توجه به سی ان جی از آنجا مورد توجه قرار گرفته که هر لیتر بنزین آزاد اکنون سه هزار تومان قیمت دارد اما هر متر مکعب سی ان جی با قیمت ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

این اختلاف فاحش قیمت، ‌انگیزه اقتصادی برای استفاده از سی ان جی بوده تا آنجا که حتی مالکان خودروهایی که سی ان جی سوز نیستند نیز در تلاشند تا خودروی خود را دوگانه‌سوز کنند.

در این مسیر دولت نیز طرح دوگانه‌سوزکردن یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو عمومی را در دستور کار قرار داده و وام بلاعوض برای آنها تعریف کرده است.

همچنین قرار است برای خودروهای شخصی نیز با همکاری بانک ها، ‌وامی برای دوگانه‌سوزکردن تعیین شود.

اگرچه هنوز هیچ کدام از این اقدامات به مرحله اجرا نرسیده و بر تعداد خودروهای دوگانه‌سوز افزوده نشده اما مصرف سی ان جی در کشور رکورد تازه‌ای به ثبت رسانده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مصرف این سوخت که تا پیش از سهمیه‌بندی روزانه ۱۹ میلیون متر مکعب برآورد می‌شد، ‌حالا به ۲۵ میلیون متر مکعب رسیده است. این افزایش مصرف به معنای کاهش همین مقدار مصرف بنزین در کشور است.

این در حالی است که همچنان ۱۵ میلیون متر مکعب از ظرفیت پمپ‌های سی ان جی کشور خالی است که با دوگانه‌سوز شدن خودروهای عمومی حدود ۱۰ میلیون لیتر از این ظرفیت پر خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

معاون امور برنامه‌ریزی وزیر نفت از انتشار فراخوان طرح‌های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با استفاده از سرمایه مردمی خبر داد و گفت: سرمایه‌ گذاران این طرح می‌توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای دریافت خوراک بهره ببرند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، هوشنگ فلاحتیان امروز در نشستی خبری با بیان این‌که روح قانون حمایت از احداث پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها با استفاده از سرمایه‌گذاران مردمی مبتنی بر این است که ۳۰ درصد از سرمایه مورد نیاز توسط خود سرمایه‌گذار تامین و مابقی نیز از طریق مشارکت، بازار سرمایه و تسهیلات بانکی تامین شود، اظهار کرد: پس از احداث پالایشگاه تا مدتی خوراک مورد نیاز پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها به صورت نسیه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و ما این تنفس خوراکی که به آنها می‌دهیم در واقع به دلیل این است که بتواند تسهیلات را پرداخت کند.

به گفته وی خوراکی که به پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه‌ها تعلق می‌گیرد، به عنوان تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی است و این به عنوان یک وام برای سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود و امیدواریم که در چهار سال آینده با احداث این زیرساخت‌ها، نفت خام را دیگر به خارج از کشور صادر نکنیم تا هم درآمدها افزایش یابد و هم در مقابل تحریم‌ها مقاوم شویم.

معاون امور برنامه‌ریزی وزیر نفت با تاکید بر این‌که این طرح در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، تصریح کرد: همه باید در اجرای قانون تلاش داشته باشیم و نمی‌توان در بازار نفت به بهای اقتصاد ناتوان داخلی حضور داشته باشیم چرا که اگر بتوانیم نفت خام را به فرآورده تبدیل کنیم قطعا موفق خواهیم بود.

فلاحتیان با تاکید بر این مساله که این طرح‌ها به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری نیاز دارد و به تعبیری نیازمند ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه ریالی است، اظهار کرد: اکنون نقدینگی زیادی در جامعه وجود دارد و با توجه به تحریم و عدم دسترسی به منابع فاینانس می‌توانیم با سرمایه‌های مردمی این پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه را تاسیس کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت تولید نفت خام در کشور گفت: براساس مطالعاتی که تا افق ۱۴۲۰ تحت عنوان طرح جامع انرژی کشور روی این مساله انجام شده است با توجه به رشد اقتصادی کشور مشخص شده که ظرفیت تولید نفت خام به چه عددی خواهد رسید که در قالب این مطالعات در سه سناریو پیش‌بینی‌هایی را انجام داده‌ایم.

معاون امور برنامه‌ریزی وزیر نفت ادامه داد: اگر بخواهیم ظرفیت تولید نفت خام را افزایش دهیم، سرمایه‌ گذاری زیادی لازم داریم؛ با این حال باید تلاش کنیم در سال‌های پیش‌رو ظرفیت تولید را افزایش دهیم و مصرف انرژی در کشور را بهینه کنیم. اگرظرفیت تولید نفت خام را در نظر بگیریم و مصرف داخلی را از این رقم کم کنیم، حدود دو میلیون بشکه نفت ظرفیت ساخت این پتروپالایشگاه‌ها خواهد بود و از آنجایی که ظرفیت این پتروپالایشگاه‌ها می‌تواند متغیر باشد، تعداد آن نیز متفاوت خواهد بود و بستگی به طرح‌ها و مدل‌های مالی که ارائه می‌شود دارد.

فلاحتیان با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی در نیمه اول سال جاری قانونی را تحت عنوان حمایت از توسعه پایین‌دستی نفت خام و میعانات و استفاده از سرمایه‌های مردمی تصویب کرد، گفت: مقرر شد تا وزارت نفت ظرف دو ماه آیین‌نامه اجرایی این قانون را به تصویب هیات وزیران برساند و یک ماه بعد نیز نسبت به اعلام فراخوان عمومی برای جذب سرمایه‌گذار به منظور احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌های جدید اقدام کند.

معاون امور برنامه‌ریزی وزیر نفت ادامه داد: پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی در کمتر از دو ماه آیین‌نامه اجرایی مورد نظر با مشارکت و همکاری بخش‌های غیردولتی، دولتی و کلیه افرادی که به نوعی می‌تواند در این زمینه صاحب نظر باشند، تدوین شد و این آیین‌نامه به تصویب هیات وزیران رسید.

وی با بیان این‌که در حال حاضر ظرفیت تولید نفت خام به ۳.۷ بشکه در روز رسیده است، گفت: ۱.۷ میلیون بشکه به مصرف داخل می‌رسد و ظرفیت دو میلیون بشکه‌ای برای صادرات وجود دارد.

فلاحتیان با بیان این‌که هدف تحریم ظالمانه که بر کشور تحمیل شده این است که ایران نتواند نفت مازاد خود را صادر کند، اظهار کرد: یکی از روش‌های موثر در این زمینه جلوگیری از خام‌فروشی است، چراکه لازم است در شرایط فعلی لازم که نفت خام را به انواع فرآورده و سایر محصولات تبدیل کنیم و به نوعی زنجیره ارزش تولید را توسعه دهیم.

به گفته معاون امور برنامه‌ریزی وزیر نفت آیین‌نامه اجرایی احداث طرح‌های پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی در سواحل کشور با استفاده از سرمایه مردمی در کمتر از دو ماه در وزارت نفت تدوین و ۲۹ دی‌ماه امسال به تصویب هیات وزیران رسیده است، تصریح کرد: فراخوان عمومی احداث طرح‌های پتروپالایشگاهی ۱۳ بهمن‌ماه در تارنمای وزارت نفت قرار گرفته است و سرمایه‌ گذاران می‌توانند درخواست اولیه خود را برای سرمایه‌ گذاری‌ در طرح‌های پتروپالایشی تا ۱۷ اسفندماه برای وزارت نفت ارسال کنند.

فلاحتیان ادامه داد: سرمایه‌ گذارانی که متقاضی سرمایه‌ گذاری در طرح‌های پتروپالایشگاهی هستند و کد کاربری دریافت کرده‌اند از ۲۹ اسفندماه تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ فرصت دارند اطلاعات خود را از جمله تاییدیه بانک در سامانه بارگذاری کنند.

وی با بیان این‌که وزارت نفت تا ۲۹ مردادماه سال آینده نسبت به بررسی مدارک که متقاضیان سرمایه‌ گذاری، طرح‌های پتروپالایشگاهی اقدام خواهد کرد، گفت: پس از آن ظرف ۲۰ روز مجوزهای لازم صادر می‌شود.

معاون امور برنامه‌ریزی وزیر نفت تاکید کرد: سعی کرده‌ایم تا آنچه که سرمایه‌ گذاران برای ورود به این صحنه نیاز دارند در اختیار آن‌ها قرار گیرد همچنین ششم اسفندماه سال جاری نیز جلسه تکمیلی در این باره خواهیم داشت تا توضیحات تکمیلی ارائه شود.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

محققان دانشگاه علم و صنعت اخیرا نانوکاتالیست بر پایه اکسید فلز را برای حذف گوگرد از سوخت مایع معرفی کردند و به گفته آنها این کاتالیست در فاز آزمایشگاهی توانست تمام گوگرد موجود در سوخت را حذف کند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، حذف گوگرد از ترکیبات نفتی، بخش بسیار مهمی در تصفیه سوخت‌های هیدروکربنی است؛ چراکه این ترکیبات مانع از عملکرد مناسب خودروها شده و سوختن این ترکیبات همراه با آزاد شدن گاز SO2 است. انتشار این گاز موجب تشکیل باران‌های اسیدی و سایر مشکلات زیستی از جمله تخریب نمای ساختمان‌ها می‌شود؛ از این رو حذف گوگرد از سوخت‌های دیزلی تا کمتر از حد مجاز بسیار ضروری است.

بر این اساس تیم تحقیقاتی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران اقدام به تولید نانوکاتالیست بر پایه اکسید فلز کردند که می‌تواند گوگردزدایی را با سرعت بالا انجام دهد.

الناز عسگری از محققان این پروژه با بیان اینکه یکی از ترکیبات موجود در سوخت‌های مایع، گوگرد است، گفت: حضور این ماده در سوخت مشکلات زیست‌محیطی به دنبال دارد و عملکرد خودرو را نیز کاهش می‌دهد. از این رو پالایشگاه‌های تولیدکننده سوخت به دنبال حذف گوگرد هستند. ما در این پروژه با استفاده از "تنگستن" و "وانادایم" اقدام به تولید نانوکاتالیستی کردیم که می‌تواند گوگرد را تا حد استاندارد در سوخت کاهش دهد.

وی خاطر نشان کرد: این کاتالیست روی نمونه سوخت مدل در محیط آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته و تقریبا تمام گوگرد را از سوخت مدل حذف کرده است. البته پیش‌بینی می‌شود که این کاتالیست بتواند روی سوخت‌های دیزل واقعی – نه مدل آزمایشگاهی- نیز کاهش میزان گوگرد را تا کمتر از حد مجاز استاندارد انجام دهد.

عسگری با اشاره به مزیت‌های این کاتالیست، اظهار کرد: این کاتالیست بازدهی بالایی دارد، به طوری که در مدت زمان بسیار کوتاه می‌تواند گوگرد را از سوخت دیزل حذف کند. در روش‌های رایج معمولا به فشار و دمای بالا نیاز است و همچنین مقدار زیادی هیدروژن مصرف می‌شود، در حالی که در این کاتالیست نیاز به مصرف مقدار زیاد هیدروژن نبوده و فرآیند در شرایط مناسب‌تری انجام می‌شود. بنابراین از نظر هزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

این دانش‌آموخته دانشگاه علم و صنعت از رایزنی با شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خبر داد تا در صورت توافق با این شرکت، از این فناوری برای حذف گوگرد در این پالایشگاه استفاده شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تعریف خوراک‌های در دسترس و مدیریت خوراک‌ها، ساخت طرح‌های پتروشیمی با استفاده از خوراک‌های ترکیبی را برنامه‌ریزی کرده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی امروز (دوشنبه، ۱۴ بهمن) در دومین نشست شورای مدیران ستادی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه نشانه‌ها و بازخوردهای دریافت شده از نقش سازنده و موثر شرکت ملی صنایع پتروشیمی در شرایط کنونی اقتصاد کشور حکایت دارد، اظهار کرد: با همکاری یکدیگر توانستیم صنعت پتروشیمی را به سمتی ببریم که در همه حوزه‌ها موثر باشد و به عنوان سکاندار، نقش مرجع و حمایتی از تولید کنندگان و مصرف کنندگان را ایفا کند، افزود: جایگاه این نهاد در صنعت در حال تثبیت است.

وی به دستیابی دانش فنی در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۷ پروژه تولید دانش فنی در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در حال پیگیری است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه دانش فنی تولید پلی‌پروپلین از گاز طبیعی با توان و دانش ایرانی برای نخستین بار در کشور از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی کسب شده است، افزود: مهندسی پایه طرح ساخت مجتمع تولید پلی‌پروپیلن از گاز طبیعی(GTPP) در غرب کشور در دست انجام است و این طرح در سال آینده وارد فاز اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه پس از بهره برداری از طرح ساخت مجتمع تولید پلی‌پروپیلن از گاز طبیعی که تولید آن دارای محصول رونق محور برای کشور است، این طرح در نقاط دیگر کشور نیز اجرا خواهد شد، تصریح کرد: در عمل طرح مهم تبدیل گاز طبیعی به پلیمر، برگ زرینی برای شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد بود.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در صنعت پتروشیمی طرح‌های پر اهمیتی در حال اجراست که محصولات آن سبب رونق بنگاه‌های پایین دستی در کشور می شود و موتور پیشران توسعه در بنگاه‌های بزرگ و کوچک اقتصادی در کشور خواهند شد.

وی به نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مدیریت خوراک اشاره کرد و گفت: به منظور مدیریت خوراک‌های در دسترس صنعت نفت، طرح‌هایی با خوراک‌های ترکیبی تعریف شده است و در عمل برای حرکت رو به جلو و تعالی صنایع پتروشیمی ریل گذاری شده است که هدف، توسعه پایدار به جای تولید صرف یا افزایش تولید است و اکنون در شرایط جنگ اقتصادی تلاش داریم با تجهیز مناسب به سمت توسعه پایدار صنعت پیش برویم تاکمتر آسیب ببینیم.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

شرکت‌های کشتیرانی ایران در حالی که از ابتدای سال میلادی جاری ( ۲۰۲۰)،‌ دغدغه تامین سوخت کم سلفور را دارند، به گفته رییس پژوهشگاه صنعت نفت اکنون این امکان فراهم شده تا از تولید نیمه صنعتی مازوت کم سلفور با استفاده از فناوری ایرانی، بهره مند شوند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، استفاده از سوخت کم سلفور از ابتدای سال ۲۰۲۰،‌ برای کشتی‌های جهان الزامی شده و این در حالی است که همچنان بیشتر مازوت تولیدی در ایران با سلفور بالای سه درصد تولید می‌شود. این موضوع به عنوان مشکلی بر سر راه کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی تبدیل شده است.

اکنون تولید مازوت در دنیا، ‌چهار درصد از کل تقاضای نفت از جهان را تشکیل می‌دهد که از این میزان،‌ ۲.۹ میلیون بشکه مربوط به سوخت نفت کوره با سولفور بالای ۳.۵ درصد بوده است.

با این حال پیش‌بینی می‌شود با اجرای این مقررات تقاضا برای نفت کوره پر گوگرد دو میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

حجم بالای نفت کوره در ایران و سهم ۲۶ درصدی آن از پنج فرآورده تولیدی ایران، آن را به بزرگترین فرآورده در جهان تبدیل کرده روزانه ۶۷ میلیون لیتر نفت کوره تولید می‌شود.

همچنین از ۶۷ میلیون لیتر نفت کوره تولیدی در پالایشگاه‌های ایران، ۵۲ میلیون لیتر صادر می‌شود، ‌سهم بانکرینگ نیز پنج میلیون لیتر است و ۱۰ میلیون لیتر نیز به مصرف داخلی می‌رسد، بنابراین ادامه تولید مازوت با سلفور بالا علاوه بر آنکه کشتی‌های ایرانی را با چالش روبرو می‌کند،‌ ارزآوری از محل صادرات را نیز می‌تواند به مخاطره بیاندازد.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت، گفت:این پژوهشگاه به دانش تولید مازوت کم سلفور دست پیدا کرده است.

«جعفر توفیقی» با اشاره به اینکه این دانش و فناوری در مرحله تست آزمایشگاهی و مقیاس نیمه صنعتی و پایلوت در پژوهشگاه صنعت نفت عملیاتی شده،‌ گفت: اکنون با برخی از پالایشگاه‌های کشور در حال مذاکره هستیم، زیرا طرح صنعتی تولید مازوت کم سلفور را پژوهشگاه صنعت نفت آماده کرده و مطالعات فنی و اقتصادی آن نیز انجام شده است.

وی افزود: ‌برخی از پالایشگاه‌ها که به سرمایه‌گذاری در این فرآیند علاقه‌مندی نشان داده اند، رایزنی در حال انجام است تا به تولید انبوه برسد.

توفیقی سرمایه‌گذاری مورد نیاز در این زمینه را به میزان مصرف و تولید وابسته دانست و گفت: خوراک این پروژه، برش‌های سنگین،‌ ته‌مانده‌های برج تقطیر و مازوت است که سولفور بالایی دارند.

وی تاکید کرد:‌ اکنون این فرآیند عملیاتی است و فناوری های آن توسعه پیدا کرده و بنابر تمایل کارفرما و مشتری که چه میزان سوخت کم سلفور نیاز دارند، می‌تواند به تولید صنعتی برسد.

رییس پژوهشگاه صنعت نفت هدف اصلی از این فرآیند را تامین سوخت کم سلفور برای شبکه کشتیرانی دانست و گفت: این فرآیند می‌تواند سوخت کشتی‌ها را به سوخت استاندارد با سلفور زیر نیم درصد برساند.

به گفته توفیقی،‌ استفاده از این فرآِند در تمام پالایشگاه‌های کشور ممکن است و محدودیتی وجود ندارد.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

سخنگوی هلدینگ خلیج فارس گفت: شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراحل امضا تفاهم‌نامه همکاری هستند، تا این تفاهم‌نامه بتواند موجب تقویت حمایت از ساخت داخل شود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، جواد گلی با بیان اینکه تفاهم‌نامه بین هلدینگ خلیج فارس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه همکاری بین صنعت پتروشیمی و شرکت های دانش بنیان و استارت آپ‌ها برای تقویت و حمایت از ساخت داخل است، اظهار کرد: یکی از مفاد این تفاهم‌نامه برگزاری رویداد حمایت از ساخت داخل و گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان با شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس در یک اقدام نمایشگاهی است.

به گفته وی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در شکل گیری این همکاری به هلدینگ خلیج فارس کمک کرد تا از این طریق جوانان و نیروهای مستعد فعال در داخل کشور، در حوزه استارت آپ‌ها و دانش بنیان‌ها شناخته شده و همچنین بتوانند وارد عرصه تولید و کار شوند.

سخنگوی هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: ما در هلدینگ خلیج فارس برای این همکاری اعلام آمادگی کردیم که شرکت‌های دانش بنیان واستارت آپ‌های مرتبط و مورد تایید معاونت علمی و فناوری در نمایشگاه پتروشیمی کیش حضور داشته باشند و شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس نیز با حضور در این رویداد زمینه تامین قطعات، تعمیرات، مهندسی، مشاوره و غیره با این شرکت ها را فراهم کنند.

وی در زمینه همکاری شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس گفت: مجموعه شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس سعی خواهند کرد علاوه بر مذاکره شرکت‌های داخلی در حوزه خدمات فنی، مهندسی و صنعتی، در زمینه خدمات غیر صنعتی با شرکت‌های داخلی در این نمایشگاه به گفت‌وگو بنشینند؛ بویژه برای شرکت هایی که در مناطق صنعتی فعال هستند و بومی مناطق همجوار محسوب می‌شوند.

گلی رویکرد برگزاری نمایشگاه حمایت از ساخت داخل با تمرکز بر هلدینگ خلیج فارس در جزیره کیش را نقطه عطفی برای استفاده از توان تولیدکنندگان و سازندگان داخلی در یک فضای نمایشگاهی مشترک عنوان کرد و گفت: سازندگان داخلی در یک فضای نمایشگاهی مشترک می‌توانند در زمینه نیازمندی‌های تجهیزات، تامین قطعات، مدیریت دانش، تعمیرات، بومی‌سازی، مشاوره و مهندسی معکوس و غیره مذاکره کنند و در نهایت منجر به انعقاد قراردادهای همکاری شود.

سخنگوی هلدینگ خلیج فارس حضور سازندگان تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور را مثبت دانست و عنوان کرد: در سال‌های گذشته مجموعه وزارت نفت و صنعت پتروشیمی تلاش‌هایی برای حداکثرسازی بهره‌گیری از توان داخل و تامین تجهیزات، قطعات و مواد اولیه مصرفی در صنعت پتروشیمی آغاز کردند و با کمک سازندگان تجهیزات داخلی توانستند سطح استفاده از امکانات داخلی را افزایش دهند و از سوی دیگر تکیه صنعت پتروشیمی به متخصصان داخلی هم افزایش یافت.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: قیر و آسفالت ایرانی در سال ۹۸ ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری برای کشور داشته است.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوی اسلامی ایران، «بهمن حسین زاده» در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق‌ها و ماشین آلات وابسته، گفت: ایران به عنوان یکی از ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه تولید قیر، این محصول را به ۱۹ کشور جهان صادر می کند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸، صادرات قیر برای ایران ۴۵۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است، افزود: برگزاری یازدهمین نمایشگاه قیر،آسفالت،عایق ها و ماشین آلات وابسته می تواند بر افزایش این میزان کمک کند.

حسین زاده با اعلام اینکه این نمایشگاه در فضایی بالغ بر ۱۲ هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی ایران آغاز به کار کرده است، یادآور شد: ۱۲۵ شرکت ایرانی تا ۶ بهمن ماه آخرین دستاوردها و فناوری ها در حوزه راه و شهرسازی را تحت عنوان یازدهمین نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق ها و ماشین آلات وابسته در معرض دید مسئولان، علاقمندان و متخصصین این حوزه قرار می دهند.

مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران با اعلام رشد ۲۰ درصدی یازدهمین نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق ها و ماشین آلات وابسته نسبت به دوره قبل، گفت: تمام تولیدکنندگان، صادرکنندگان بزرگ در حوزه قیر، قیرهای پلیمری، قیرهای اصلاح شده،تولید کنندگان پلنت کارخانجات قیر، آسفالت،عایق ها، خطوط بسته بندی و تجهیزات مربوطه در این نمایشگاه حضور دارند.

وی افزود: ماشین آلات راهسازی مدرن نمایش داده شده در یازدهمین نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق ها و ماشین آلات وابسته با بومی سازی دانش فنی با قیمت های بسیار پایین تر از نمونه خارجی این ماشین آلات در داخل کشور ساخته شده اند.

حسین زاده همچنین به حضور شرکت های دانش بنیان در یازدهمین نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق ها و ماشین آلات وابسته نیز اشاره کرد و گفت: این شرکت ها موجب شده اند که فرایندهای برش، تخریب، نخاله برداری در آسفالت منجر به کاهش مصرف قیر و آسفالت تا میزان ۶۰ درصد کاهش هزینه های ترمیم را تجربه کنند.

وی در پایان در مورد شرکت استارت آپ هایی در زمینه نفوذپذیری قیر، اندازه گیری نقطه نرمی قیر و نقطه اشتعال در این نمایشگاه اعلام کرد: این استارت آپ ها پروژه های زیادی با مشارکت دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر آماده کرده اند که می تواند به روند اجرای پروژه های راهسازی و عمرانی بسیار کمک کند. همچنین استارت آپ های دیگری نیز در این رویداد حصور دارند که با تکیه بر فن آوری نانو در اجرای آسفالت و چسب آسفالت جهت جلوگیری از بازسازی کامل جاده ها بر پایه کاهش هزینه ها و سهولت در اجرا اقدام کرده اند.

منبع: ایرنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

رئیس منطقه کیش در شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به انتقال بالغ بر ۸۳ میلیارد فوت مکعب گازهای همراه نفت میادین سیری به کیش، اعلام کرد: با جایگزینی گاز با گازوئیل در سبد سوخت نیروگاه‌های کیش معادل یک میلیارد دلار در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، شهسوار ارغش در حاشیه بازدید از شانزدهمین نمایشگاه انرژی کیش با بیان اینکه یکی از سیاست‌های کلان ابلاغی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره استفاده از ظرفیت و توان سازندگان داخلی و ایرانی تجهیزات صنعت نفت است، گفت: در این راستا، در حاشیه برگزاری نمایشگاه انرژی کیش با تعدادی از سازندگان و صنعتگران کالا و تجهیزات مصرفی در صنایع فراساحلی صنعت نفت گفت‌وگو و آخرین توانمندی‌های شرکت های ایرانی مورد ارزیابی و بازدید نمایشگاهی قرار گرفت.

رئیس منطقه کیش در شرکت نفت فلات قاره با اشاره به عرضه توانمندی شرکت‌های سازنده ایرانی در حوزه کوتینگ بتنی خطوط لوله زیردریایی و یا شمع‌های بتنی به عنوان زیرسازه سکوها و جکت‌های نفت و گازی، تصریح کرد: در این نمایشگاه سازندگان ایرانی آخرین فن آوری بومی و ایرانی در حوزه طراحی و ساخت انواع تجهیزات سرچاهی نفت و گاز را به معرض نمایش گذاشته اند.

وی در ادامه با بیان این‌که از آذرماه ۱۳۸۵ طرح انتقال گازهای همراه نفت جزیره سیری به کیش با ساخت خط لوله‌ای ۸۲ کیلومتری آغاز شده است، بیان کرد: در این مدت بالغ بر ۸۳ میلیارد فوت مکعب گازهای همراهی که پیشتر سوزانده می شد، جمع آوری و به جزیره کیش به منظور تامین گاز نیروگاه‌های برق انتقال داده شده است.

او افزود: با انتقال گاز سیری به نیروگاه‌های برق کیش تاکنون در مصرف بیش از ۱۵ میلیون بشکه گازوئیل صرفه جویی حاصل شده که ارزش گازوئیل صرفه جویی شده بالغ بر یک میلیارد دلار برآورد می شود.
ارغش با بیان اینکه هم اکنون تاسیسات تقویت فشار موجود در جزیره کیش از توان و ظرفیت انتقال روزانه معادل ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز برخوردار است، خاطرنشان کرد: هم اکنون دو نیروگاه شمالی و جنوبی جزیره کیش پتانسیل مصرف گاز طبیعی جای فرآورده‌های نفتی را دارند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان کاتالیست با اشاره به پایان رسیدن انحصار شرکت «یو.او.پی» آمریکا در تامین نیازهای کاتالیستی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران، اعلام کرد: ایران به عنوان اولین کشور عضو اوپک به صادرکننده کاتالیست تبدیل شده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، عبدالرضا حمیدی در حاشیه نمایشگاه انرژی کیش در جمع خبرنگاران با بیان این‌که همزمان با اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، ایران به جمع کشورهای تولیدکننده انواع کاتالیست‌های پرمصرف در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و فولاد پیوسته است، گفت: از مجموع کاتالیست‌های پرمصرف در صنعت نفت کشور تاکنون تولید داخلی با دانش ایرانی ۴۴ کاتالیست انجام شده است.

نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان کاتالیست ایران با اعلام این‌که طراحی و ساخت کاتالیست‌های پرمصرف صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی جهان صرفا در اختیار ۱۴ شرکت بین المللی و جهانی است، تصریح کرد: ایران اولین کشور عضو اوپک و یکی از معدود کشورهای جهان بوده که به انحصار کاتالیستی شرکت‌های بزرگ کاتالیست ساز جهان پایان داده است.
این مقام مسئول با بیان این‌که شرکت‌هایی همچون «یو.او.پی» آمریکا، «اکسنس» و «سکا» فرانسه، «زئوکوم» سوئیس، «بازل» آلمان و ... سالها انحصار کاتالیست صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی ایران را در اختیار داشته اند، بیان کرد: در شرایط فعلی نیازهای کاتالیستی صنعت نفت به همت شرکت های دانش بنیان ایرانی تامین شده و در شرایط تحریم نیازی به خرید و واردات کاتالیست های پرمصرف نداریم.
وی با اشاره به صادرات کاتالیست‌های ایرانی به کشورهای همجوار همچون عراق، ارمنستان، پاکستان، سوریه، قزاقستان و ...، تاکید کرد: در شرایط فعلی در کنار تامین نیاز داخلی ایران به جمع صادرکنندگان کاتالیست در منطقه خاورمیانه پیوسته است.
حمیدی با انتقاد از برخی از سیاست‌های دولت در حمایت از کاتالیست سازان ایرانی، یادآور شد: تامین مواد اولیه، پائین بودن پیش پرداخت‌ها در قراردادهای خرید، عدم امضای قراردادهای تضمینی و بلندمدت تامین کاتالیست، عدم پایبندی به قراردادهای خرید و نبود نقدینگی کافی از مهمترین مشکلات شرکت های کاتالیست ساز ایرانی است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، روز شنبه مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «سید جلال میرهاشمی» با تاکید بر روند مطلوب افزایش تولید محصولات پتروشیمی اظهار کرد: در سال‌های گذشته و به دلایل مختلف، بخشی از ظرفیت تولید مجتمع‌های تولیدی مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و همکاری هلدینگ‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی، حدود ۲ میلیون تن از این ظرفیت‌های خالی در سال آینده وارد مدار تولید می‌شود.

وی افزود: تحقق دومین و سومین جهش توسعه‌ای صنعت پتروشیمی یکی از سیاست‌های کلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که در کنار افزایش ظرفیت تولید، رفع گلوگاه‌ها و موانع تولید نیز از اولویت‌های این برنامه کلان به شمار می‌آید.

میرهاشمی با بیان اینکه استفاده بهینه از ظرفیت نصب شده در صنعت پتروشیمی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های خالی می‌تواند زمینه‌ساز تحقق دومین جهش توسعه‌ای در صنعت پتروشیمی باشد، گفت: با شناسایی و اولویت‌بندی گلوگاه‌های تولید، می‌توان بدون صرف سرمایه‌های کلان، از ظرفیت‎هایی که پیش‌تر برای ایجاد آنها سرمایه‌گذاری شده، استفاده حداکثری کرد.

وی ادامه داد: همسو با شناسایی عوامل مهم و تأثیرگذار در روند تولید، اقدام‌های لازم از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هماهنگی بیشتر با وزارت نفت، شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و همچنین مجتمع‌ها و هلدینگ‌های فعال در صنعت پتروشیمی در دستور کار قرار گرفته است تا ضمن تنوع‌بخشی به سبد محصولات تولیدی پتروشیمی، تأمین کامل نیاز داخل کشور و نیز افزایش سهم در بازارهای صادراتی نیز تحقق یابد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

مدیرعامل یک هلدینگ دانش‌بنیان ایرانی از ساخت و بهره‌برداری اولین پالایشگاه تولید نفت‌کوره کم‌گوگرد ایران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از این پالایشگاه در فاز اول ۵۰۰ هزار تن سوخت کم‌گوگرد کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی تامین خواهد شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، جلیل سبحانی در جمع خبرنگاران با اشاره به بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با هدف تولید محصول «پلی بوتادین رابر» و تامین نیاز صنایع پایین دستی تولیدکننده لاستیک و تایر در کشور، اظهار کرد: با بهره‌برداری از این طرح پتروشیمی کشور از واردات محصول «پلی بوتادین رابر» بی‌نیاز شد و حتی امکان صادرات این محصول خاص پلیمری فراهم شده است.

وی با بیان اینکه فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید از ظرفیت تولید سالانه ۵۵ هزار تن ماده اولیه لاستیک و تایر (پلی بوتادین رابر)، ۲۰ هزار تن لاتکس، ۵ هزار تن اس.‌تی.‌پی و ۱۸ هزار تن وی.‌بی‌.آر گرید اچ.‌آی.‌پی.‌اس برخوردار است، گفت: این طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی بدون برداشت یک ریال از اعتبارات و تسهیلات دولتی با دانش فنی کاملا ایرانی و بومی طراحی، ساخت و بهره‌برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی، تامین قطعات، تجهیزات و مواد شیمیایی ایران با اشاره به اینکه محصولات این طرح برای سه ماه آینده پیش‌فروش شده است، افزود: همه کارخانه‌های لاستیک ‌سازی کشور با افتتاح این طرح به‌طور کامل با محصول باکیفیت و بهترین قیمت پوشش داده می‌شوند.

سبحانی با بیان اینکه فعالیت‌های این شرکت دانش بنیان صرفا طراحی و تولید انواع کاتالیست‌های پرمصرف و یا دانش فنی تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری در کشور نیست، ادامه داد: تاکنون ۹ قرارداد کاتالیستی با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به تولید رسیده و آماده تحویل به مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمی کشور بوده و کاتالیست‌های اتیلن اکساید، پلیمری، بنزین‌سازی و گازوئیل‌سازی از جمله آنهاست.

وی از تولیدی شدن واحد ۱۰ هزارتنی کک سوزنی به‌منظور رفع مشکل اصلی صنعت فولاد تا پایان تابستان با همکاری صندوق بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت خبر داد و یادآور شد: سال آینده واحد ۴۰ هزار تنی هگزان، ۱۰ هزار تنی پنتان و ۷ هزار تنی هپتان برای واحدهای پلیمری به بهره‌برداری می‌رسد که تمامی این امور با دانش ایرانی انجام می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره هلدینگ دانش‌بنیان ایرانی HNT با اشاره به اینکه این مجموعه از دو سال پیش کار روی سوخت کم‌گوگرد برای کشتی‌ها را با همکاری صندوق بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت آغاز کرده و به دانش فنی آن دست یافته است، تصریح کرد: این واحد با ظرفیت سالانه ۵۰۰ هزار تن در بوشهر برقرار شده است که امیدواریم امسال به پایان برسد. این واحد قابلیت افزایش تولید تا یک میلیون تن در سال را نیز دارد و نیاز کامل کشور را پوشش خواهد داد.

وی همچنین از راه‌اندازی واحد ۴۰ هزار تنی هگزان، ۱۰ هزار تنی پنتان و ۷ هزار تنی هپتان برای پتروشیمی‌های کشور با دانش ایرانی در سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: به زودی کشور از واردات این سه محصول کمیاب و ارزشمند پتروشیمی هم خودکفا خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، سورنا ستاری که صبح امروز به بندر ماهشهر وارد شد، در بخش نخست سفر خود «پتروشیمی تخت جمشید» را افتتاح کرد. تمام مراحل مهندسی، ساخت و نصب این مجموعه با اتکا به توان و دانش فنی بومی انجام شده است و امروز با حضور معاون علمی و فناوری به بهره برداری رسید.

در فاز دوم این مجموعه واحدهای تولید PBR با دانش فنی بومی با ظرفیت ۵۵ هزار تن در سال، تولید گرید HIPS با دانش فنی بومی با ظرفیت ۱۸ هزار تن در سال، تولید STR با ظرفیت پنج هزار تن در سال و تولید LATEX با دانش فنی بومی با ظرفیت ۹۸ هزار تن در سال مستقر هستند.

در این افتتاح، ۱۰ کاتالیست «ایران ساخت» با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور رونمایی شد.

کاتالیست Revamp لایسنس با استفاده از نیکل به جای فلزات گران‌بها یکی از این تولیدات است که در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شود. همچنین کاتالیست‌های هم‌رسوبی LTSC و HTSC، متاناسیون و سنتز متانول تولیدشده در یک شرکت دانش‌بنیان در این مجموعه رونمایی خواهد شد. کاتالیست سنتز آمونیاک و کاتالیست ریفرمینگ خشک، کاتالیست فرآیند اتیلن اکساید و کاتالیست‌های زیگلرناتا تولید شرکت‌های دانش‌بنیان وارد چرخه صنعت می‌شود.

با این اقدام، بخش قابل توجهی از نیازهای صنعت پتروشیمی با اتکا به توانمندی داخل رفع می‌شود.

در صنعت پتروشیمی ۴۰ گروه کاتالیست به ارزش تقریبی ۲۶۰ میلیون دلار مورد نیاز است که ۱۶ گروه به ارزش ۱۰۵ میلیون دلار بومی شده است.

آغاز تولید بومی کاتالیست‌ها

معاون علمی و فناوری رییس جمهور از پایلوت تولید ۹ کاتالیست با مشارکت شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و هلدینگ HNT بازدید کرد.

همچنین از قراردادهای واگذاری دانشگاه‌های فنی تولید این کاتالیست‌ها رونمایی شد.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با این زیگلر ناتا ایزومراسیون، اتیلن اکساید، متانول، رفرمینگ خشک گاز طبیعی، سنتز متانول، انتقال آب دما بالا و سنتز آمونیاک به تولید می‌رسد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، همان طور که اخیرا دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در مکالمه‌ای با لیو هی، معاون نخست وزیر چین خاطرنشان کرد: هر بار که اخبار بد جنگ تجاری وجود دارد، بازار فوق العاده پایین می‌رود و هر بار که کمی خبر خوبی باشد بازار به شکل فوق العاده‌ای بالا می رود. و همچنین اخبار بسیار بزرگ دیگری هستند که بازار واقعا اهمیتی نمی‌دهد. به نظر می‌رسد برای بازار تنها توافق آمریکا و چین مهم است. چهارشنبه قرار است آمریکا و چین فاز اول توافق تجاری را امضا کنند که می‌بایست به مناقشه ۱۸ ماهه آنها پایان دهد اما در واقعیت ممکن است هنوز اختلافاتی وجود داشته باشد.

امضای فاز اول توافق مطمئنا روابط پرشکاف آمریکا و چین را برای مدتی آرام نگه می‌دارد و اندکی زمان خریداری می‌کند که هر دو طرف خواهان آن هستند. از نقطه نظر ترامپ، کاهش تنش‌های جنگ تجاری با چین حداقل به حدی که دیگر برای اقتصاد آمریکا آسیب رسان نباشد، برای میزان محبوبیت وی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مهم است. از زمان جنگ جهانی اول رییس جمهوری وقت در شرایطی که رکود اقتصادی در ۲۴ ماه پیش از انتخابات وجود نداشته، در ۱۱ بار از ۱۱ بار مجددا در انتخابات پیروز شده است. اما روسای جمهوری که در شرایط رکود اقتصادی می‌خواستند دوباره انتخاب شوند در پنج بار از هفت بار شکست خوردند. بعلاوه توافق با چین بدون اهمیت که چقدر ساختگی باشد، برای این که ترامپ از حمایت جمهوریخواهان در سنا برخوردار باشد و از مرحله بعدی استیضاح اجتناب کند، کلیدی محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد برای چین امضای فاز اول توافق تجاری به سران این کشور یک حس خوش‌بینی مجددی درباره دورنمای رشد ۲۰۲۰ می‌دهد. روری گرین، اقتصاددان آسیا در شرکت "تی اس لومبارد" در این باره به اویل پرایس گفت: اشاره به روزهای درخشان و دستیابی به هدف ۱۰ هزار دلار سرانه تولید ناخالص داخلی و تبدیل شدن به یک اقتصاد ۱۰۰ میلیارد یوانی به کرات در رسانه های دولتی مطرح می‌شود. همزمان اعتماد قوی‌تری ایجاد می‌شود که پایان جنگ تجاری مانع پیش پای فعالیت اقتصادی را رفع می‌کند. با توجه به این که سران چین نمی‌توانند جنگ تجاری را عامل کاهش فعالیت اقتصادی اعلام کنند، احتمالا چین تلاش خواهد کرد به هدف دو برابر کردن سطح تولید ناخالص ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ دست پیدا کند.

در حالی که به نظر می‌رسد شی جین پینگ، رییس جمهور چین از ترس تشدید بار بدهی هنگفتی که هم اکنون هم وجود دارد و ممکن است سیستم مالی رسمی و سایه چین را بی‌ثبات کند، برای اجرای دور عظیم دیگری از تدابیر محرک مالی احتیاط می‌کند، فعالیت اقتصادی با تطبیق نسبت به تولید ناخالص داخلی ۲۰۱۸ بهبود پیدا خواهد کرد. نرخ رشد هدف گذاری شده برای ۲۰۲۰ احتمالا حدود شش درصد خواهد بود و اگر فعالیت اقتصادی در نیمه اول امسال بهتر از این حد باشد، حزب کمونیست احتمالا سیاست حمایتی خود را تعدیل خواهد کرد.

با این حال با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روابط حسنه میان دو کشور ممکن است تحت فشار قرار بگیرد. عامل اصلی موثر بر این موضوع این است که آمریکا با ادامه رشد قابلیتهای فناوری و دسترسی جهانی چین چگونه برخورد خواهد کرد. به گفته یک منبع سیاسی بلندپایه در دولت روسیه، چین پیش از این که آمریکا اواخر سال میلادی گذشته از مواضع خود عقب نشینی کند به بررسی مجموعه‌ای از گزینه‌ها علیه آمریکا و متحدانش در آسیا-اقیانوسیه پرداخته بود. با این حال با ادامه مجوز فعالیت برای هواوی از سوی آمریکا، طرحهای مذکور هرگز مورد استفاده قرار نگرفت. همچنین در کاخ سفید ملاحظاتی درباره این که آیا باید مجوز شرکت هواوی برای خرید قطعات از شرکتهای آمریکایی تامین کننده تمدید شود، وجود داشت. دولت آمریکا در ماه مه ۲۰۱۹ شرکت هواوی را با ادعای این که این غول فناوری در فعالیتهای ضد امنیت ملی آمریکا یا منافع سیاست خارجی دخیل بوده است، در لیست سیاه قرار داده بود. برای برخی از مقامات در دولت چین، اقدامات آمریکا علیه هواوی و شرکتهای وابسته به آن مصداق اعلام جنگ است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، از سوی دیگر ریسک بزرگ پیش از انتخابات آمریکا این خواهد بود که ترامپ احساس کند باید در زمان انتخابات برای افزایش شانس پیروزی خود کاری کند و به این باور برسد که گشایش مجدد جنگ تجاری برای وی رای خواهد خرید. طبق یافته‌های نظرسنجی که سال گذشته از سوی یک اندیشکده آمریکایی "پیو ریسرچ سنتر" انجام گرفت، رفتار سخت گیرانه در قبال چین برای رای دهندگان آمریکایی جذابیت بیشتری پیدا کرده است و تنها ۲۶ درصد از شهروندان آمریکایی نظر مساعدی نسبت به چین داشتند که کمتر از ۳۸ درصد در سال پیش از آن بود.

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه قطار توسعه صنعت با شتاب مناسب در حال حرکت است، گفت: در جهش دوم صنعت پتروشیمی، ۲۷ طرح را تا سال ۱۴۰۰ در برنامه داریم که امروز نخستین طرح آن افتتاح شد و تا پایان سال ۱۴۰۰، ظرفیت این صنعت از ۶۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

بهزاد محمدی در آیین افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر که امروز (۲۴ دی‌ماه) انجام شد، با بیان اینکه این پروژه اولین پروژه از دور جدید طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش فنی ایرانی محسوب می‌شود، اظهار کرد: تاکنون ۵۶ طرح با ظرفیت ۶۶ میلیون تن در سبد صنعت داشته‌ایم که‌ امروز شاهد بهره‌برداری از پنجاه و هفتمین پلنت تولیدی صنعت پتروشیمی هستیم.

وی افزود: قطار توسعه صنعت با شتاب مناسب در حال حرکت است و در جهش دوم صنعت پتروشیمی، ۲۷ طرح را تا سال ۱۴۰۰ در برنامه داریم که امروز نخستین طرح آن افتتاح شد و قطعا تا پایان سال ۱۴۰۰، ظرفیت این صنعت را از ۶۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن خواهیم رساند. در این راستا تا پایان سال ۹۹ به طور متوسط هر ماه یک طرح را افتتاح خواهیم کرد.

محمدی با بیان اینکه در پنج شش سال گذشته عملا طراحی طرح‌های جهش سوم نیز انجام شده است، تصریح کرد: از سال ۱۴۰۰ تا سال ۱۴۰۴ و در قالب جهش سوم، ۲۸ طرح برنامه‌ریزی شده است که قطعا در این فاصله زمانی طرح‌های دیگری نیز افزوده خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: با بهره‌برداری از این ۲۸ طرح، ظرفیت این صنعت به ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۷ میلیون دلار خواهد رسید. به نظر می‌رسد این صنعت با سرعت و شتاب مناسب فاصله خود را از سایر صنایع کشور بیشتر و بهتر می‌کند.

وی بیان کرد: در ریل‌گذاری جهش سوم به نکاتی از قبیل محصولاتی که برای نخستین‌بار تولید می‌شوند و نخستین دانش فنی که استفاده می‌کنیم، باید توجه کنیم. ما به سمت کیفی‌سازی صنعت در حال حرکت هستیم و قطعا در طرح‌های جهش سوم فضای بهتری نسبت به جهش دوم از نظر کیفیت محصولات خواهیم داشت.

معاون وزیر نفت با اشاره به استفاده از فناوری‌های نوین در طرح‌های جهش سوم، تصریح کرد: در این جهش حضور بخش خصوصی هوشمند و با حواس جمع، حدود چهار برابر طرح‌های جهش دوم هستند. همچنین در طرح‌های جهش سوم باید در حوزه دانش فنی، کاتالیست و تجهیزات، شتابان حرکت شود.

محمدی تصریح کرد: بیشترین شرکت‌های ورودکننده به حوزه دانش فنی از بخش پژوهش و فناوری پتروشیمی بوده‌اند زیرا دانش فنی زمانبر و هزینه‌بر است. کار تدوین ۷ دانش فنی در این شرکت آغاز شده است که در سال ۹۹، موفقیت‌هایی در این زمینه حاصل خواهد شد.

وی گفت: یکی از نگرانی‌های صنعت پتروشیمی کشور، عبور از گاز طبیعی و متانول است که به دانش فنی موردنظر در این زمینه رسیده‌ایم و طرحی در سال ۹۹ با سرمایه‌گذاری ۵۵۰ میلیون دلار در سه پارت آغاز خواهد شد. این طرح دروازه‌ای برای ورود به فضای توسعه پتروشیمی از مسیر گاز خواهد بود؛ با توجه به وفور گاز طبیعی در کشور، دستیابی به این تکنولوژی بسیار مهم بود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ۱۶ شرکت در حوزه کاتالیست در حال فعالیت هستند تا ما را در حوزه کاتالیست بی‌نیاز کنند، بیان کرد: در دنیا ۳۳.۵ میلیارد دلار بازار کاتالیست وجود دارد که ۵۴ درصد آن معادل ۱۸ میلیارد دلار وابسته به صنایع پالایشی و پتروشیمی است. بازار کاتالیست ایران حدود ۴۵۰ میلیون دلار است که ۲۵۰ میلیون دلار از این رقم سهم صنایع پالایشی و پتروشیمی است.

وی افزود: ۴۰ گروه کاتالیست در صنعت پتروشیمی وجود دارد که تاکنون ۱۶ گروه آن را ایرانی‌سازی کرده‌ایم. بخشی از ۹ گروه را طی قراردادی که امروز منعقد خواهد شد تا سال ۱۴۰۱ تجاری سازی خواهیم کرد. ۱۵ گروه باقی مانده نیز تحقیق، توسعه و تلاش را همچنان انجام می‌دهند تا به نقطه موردنظر برسیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: در سیستم‌های کنترل به ویژه سیستم کنترل پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، تلاش‌های خوبی شده است اما در مجموع در بحث اقلام کنترل، وابستگی ما قابل توجه است.

محمدی تصریح کرد: سازندگان علاوه بر اینکه محصول و دانش تولید می‌کنند، باید باور هم تولید کنند. صنعت پتروشیمی نیز باید باورپذیری را در سیستم خود ایجاد و قبول کند که اگر این اتفاق رخ دهد، می‌توانیم روز به روز اتفاقات بهتری را در این صنعت رقم بزنیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به توسعه صنعت پتروشیمی، بیان کرد: بیشترین زمان ما در صنعت پتروشیمی صرف تولید و افزایش ظرفیت حجمی شده است که باید به توسعه کیفی، توسعه پایدار و تاب‌آور فکر کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ما نمی‌توانیم به وضعیت موجود اتکا کنیم. وضعیت ما از نظر پایداری و تاب‌آوری مناسب نیست و باید تلاش کنیم این صنعت هوشمند و پایدار شود.

وی افزود: در حال تلاش هستیم تا پروژه‌هایی که در صنعت تعریف می‌شوند، نسبت به گذشته متفاوت باشند و صرفا به سمت تولید محصول حجمی نباشند. روند توسعه در کشور عالی است و اکنون ۲۳ میلیون تن محصول پایه از هشت محصول پایه که استاندارد جهانی هستند را تولید می‌کنیم و تولید محصول پایه ما تا سال ۲۰۲۵ به ۵۵ میلیون تن می‌رسد؛ یعنی ۱۲۶ درصد رشد..

محمدی بیان کرد: در دنیا ۶۴۰ میلیون تن محصول پایه تولید می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ به ۸۱۰ میلیون تن می‌رسد، یعنی حدود ۲۷ درصد رشد می‌کند. بنابراین باید حواسمان به نوع توسعه‌مان باشد و باید به سمت فروش محصولات یک هزار دلاری برویم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در حال حاضر در بین کشورهای منطقه به جز چین، پس از عربستان در رتبه دوم از نظر تولید محصول پایه هستیم که در سال ۲۰۲۵ ایران به رتبه اول منطقه در میزان محصولات پایه دست می‌یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: در صنعت پتروشیمی باید در جهت عبور از فضای تک محصولی تلاش شود و به سمت محصولات گران‌قیمت برویم تا هم نیاز داخلی را تامین کند و هم صادرات خوبی داشته باشیم.

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

با توجه به سیاست‌های وزارت نفت مبنی بر حداکثر استفاده از ظرفیت‌های موجود داخل کشور و رفع نیاز صنعت نفت و گاز و قطع وابستگی به واردات ورق‌های API و با توجه به تحریم‌های ظالمانه و همچنین تکمیل زنجیره تولید و پتانسیل بالای فولاد اکسین خوزستان در تولید و تامین لوله و ساخت ورق ضد سایش تحت نام تجاری اکسینار، دو قرارداد داخلی با این شرکت بسته شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، با توجه به نقش حیاتی خطوط لوله در انتقال انرژی و نیز عمر بالای خطوط، لازم است به نوسازی و ایجاد ظرفیت‌های جدید در این صنعت توجه جدی داشت. به همین دلیل مسوولان بارها تاکید داشته‌اند لازم است نوسازی خطوط لوله و تجهیزات با انجام عملیات‌هایی نظیر پیگرانی، آزمایش خطوط، تعمیر و … نیز در دست اجرا قرار گیرد.

وزارت نفت از طریق شرکت تابعه ذیربط مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه‌ها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده اقدام کند. حوادث خطوط لوله بیش‌ترین پتانسیل آلودگی را در آب و خاک داشته و بیش‌ترین مخاطرات محیط زیستی و ضرر را در کشور می‌توانند به وجود آورند.

در چند سال گذشته در بخش خطوط لوله مشکلات و حوادث بسیاری اتفاق افتاده اما وزارت نفت اعلام کرده که با برنامه‌ریزی برای ایمنی خطوط لوله مانند، کنترل خوردگی، تعویض و بازسازی و عملیات تعمیر و نگهداری توانسته این مشکلات را حل کند.

در همین راستا امروز در یک تفاهم نامه سه جانبه که مابین شرکت فولا مبارکه اصفهان، شرکت فولاد اکسین خوزستان و شرکت لوله سازی اهواز منعقد و مقرر شد ۳۵۰ هزار تن ورق X۷۰ که ۳۱۵ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه دارد، به مدت یک سال از جانب شرکت فولاد اکسین خوزستان تامین شود.

همچنین تفاهم نامه دوجانبه دیگری بین خانه معدن ب و شرکت فولاد اکسین خوزستان ب برای ساخت ۲۵ هزارتن ورق ضد سایش جهت استفاده در شرکت‌های معدنی زیر مجموعه ایمیدرو به ارزش ۴۵ میلیون یورو امضا شد که مجموع این تفاهم نامه صرفه‌جویی ارزی ۵۰۰ میلیونی برای کشور خواهد بود.

این دو تفاهم نامه، نقش مهمی را در خودکفایی صنعت نفت و گاز کشور در بخش خطوط لوله خواهد داشت.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

لازم است هموطنان به منظور جلوگیری از خطرهای احتمالی و حفظ سرمایه‌های مادی و معنوی خود، از نصب سیلندر گاز مایع یا همان ال‌پی‌جی به‌صورت غیرمجاز و نیز مراجعه به مراکز غیرمجاز برای تبدیل خودرو خود به ال‌پی‌جی جداً خودداری کنند.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، ایرج کلهری - رئیس اچ‌اس‌ایی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی - درباره خطرهای مصرف ال‌پی‌جی به عنوان سوخت خودروها هشدار داد و گفت: متاسفانه به‌تازگی عده‌ای از هموطنان به دلیل عدم آگاهی از خطرات احتمالی، توجه ناکافی به خطرات احتمالی یا ترجیح موارد اقتصادی به ایمنی، نسبت به نصب سیلندر گاز مایع (ال‌پی‌جی) در خودروهای خود در مراکز غیرمجاز اقدام یا سوخت ال‌پی‌جی را نیز از مراکز غیرمجاز دریافت می‌کنند که این موضوع علاوه بر خطرات جانی و مالی برای خود فرد و خانواده او، پیامدهای خسارت‌باری را برای کارکنان این مراکز، مراجعه‌کنندگان و همسایگان به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به لزوم رعایت استانداردها و الزام‌های ایمنی در استفاده از این سوخت تاکیدکرد: نصب سیلندر گازمایع یا سوخت‌گیری در کارگاه‌های غیرمجاز برای فرد و خانواده‌ و اطرافیان او بسیار فاجعه‌آفرین خواهد بود و همه روزه گزارش‌های متعددی از حوادث در این کارگاه‌ها دریافت می‌کنیم.

رئیس اچ‌اس‌ایی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر لزوم هوشیارسازی مردم در این باره گفت: اگرچه توزیع ال‌پی‌جی برعهده شرکت‌های توزیع‌کننده بخش خصوصی است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تلاش می‌کند با احساس مسئولیت درباره احتمال بالای وقوع حوادث جبران‌ناپذیر در این باره هشدارهای لازم را به هموطنان ارائه کند.

کلهری افزود: اگر فرآیند استفاده غیرمجاز از ال‌پی‌جی به‌عنوان سوخت خودروها ادامه یابد، متاسفانه به‌دلیل رعایت نکردن الزام‌های ایمنی آمار حوادث در آینده به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

وی با تاکید بر لزوم بررسی‌های دوره‌ای درباره استفاده غیرمجاز از سوخت ال‌پی‌جی گفت: لازم است همه افرادی که استفاده از سوخت ال‌پی‌جی به لحاظ اقتصادی برایشان اولویت دارد و از طریق حمل‌ونقل به امرار معاش می‌پردازند، از طریق سامانه IRNGV.IR نسبت به گازسوز کردن خودرو خود اقدام کنند تا در روندی قانونی، استاندارد و ایمن، سوخت پاک و ارزان سی‌ان‌جی دریافت کنند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر خبر داد و گفت: نزدیک به ۲ میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از صدا و سیما، بهزاد محمدی با اعلام این خبر گفت: فردا (سه‌شنبه، ۲۴ دی‌ماه) فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر به عنوان بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده ماده اولیه لاستیک (پلی بوتادین رابر) که کاربرد بسیاری در صنایع پایین‌دستی دارد به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه با بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید سالانه ۵۵ هزار تن محصول خاص پلیمری (پی‌بی‌آر) تولید خواهد شد، افزود: این محصول در صنایع تکمیلی پتروشیمی به‌ویژه صنایع تولید تایر و لاستیک دارای کاربردهای متعددی است و کشور را از واردات برخی از انواع (گریدهای) خاص پلیمری بی‌نیاز خواهد کرد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام اینکه از امروز تا پایان سال ۹۹ به‌طور میانگین هر ماه یک طرح پتروشیمی در کشور به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: در سه ماه باقیمانده از سال ۹۸ افزون بر فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر، طرح متانول کاوه به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح پتروشیمی متانول جهان با ظرفیت سالانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و طرح شیرین‌سازی، جداسازی و تولید متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن به بهره‌برداری می‌رسد.

محمدی با بیان اینکه نزدیک به ۲ میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: در جهش دوم صنعت پتروشیمی که بهره‌برداری از طرح‌های آن تا آخر سال ۱۴۰۰ ادامه دارد در مجموع ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور از ۶۶ میلیون تن کنونی به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور از ۱۷ میلیارد دلار کنونی به ۲۵ میلیارد دلار در سال افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به جهش سوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ افزود: با تکمیل این گام ظرفیت این صنعت به بیش از ۱۳۰ میلیون تن خواهد رسید و درآمد کشور ۳۷ میلیارد دلار از محل صادرات محصولات پتروشیمی خواهد بود که عدد قابل توجهی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره تنوع محصولات صنعت پتروشیمی کشور گفت: گسترش دایره محصولات پتروشیمی یکی از برنامه‌هایی است که آن را دنبال می‌کنیم و با پایان جهش سوم صنعت پتروشیمی ۱۶ محصول جدید برای نخستین بار به سبد محصولات پتروشیمی ایران اضافه خواهد شد.

فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدکننده ماده اولیه تایر و لاستیک، فردا با حضور بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ماهشهر افتتاح خواهد شد. این واحد، ظرفیت تولید سالانه ۵۵ هزار تن ماده اولیه لاستیک و تایر (پلی بوتادین رابر)، ۲۰ هزار تن لاتکس، ۵ هزار تن اس‌تی‌پی و ۱۸ هزار تن وی‌بی‌آر گرید اچ‌آی‌پی‌اس را خواهد داشت و یکی از طرح‌های پتروشیمی کشور است که با دانش بومی و به همت متخصصان داخلی در دوران تحریم در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

اصلی‌ترین راهبردی که چین در برهه‌های کوتاه و میان‌مدت برای دستیابی به منابع انرژی ارزان‌تر در پیش می‌گیرد، تأمین انرژی از بازارهای پرریسک و از کشورهایی است که روابط اقتصادی و سیاسی مستحکمی با آمریکا ندارند یا به‌عبارتی متحد کاخ سفید به شمار نمی‌روند. مهم‌ترین شاهد برای اجرای این سیاست را می‌توان به واردات عمدهٔ نفت از ایران در دوران تحریم‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشورهای کم‌ثبات چون افغانستان و عراق یا قلمرو دولت‌های آفریقایی دید.

به اعتقاد تحلیلگران مسائل اقتصاد سیاسی، نگاه فوق باعث شده تا چین به منابع انرژی ایران همواره نگاهی راهبردی داشته باشد. از منظری دیگر، پکن با توجه به مواضع انقلابی جمهوری اسلامی ایران در مقابل غرب و آمریکا، سعی کرده‌است از طریق همکاری و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران، نیم نگاهی به حوزه‌های دیگر روابط با ایران نیز داشته‌باشد.

هرچند شرکت‌های نفتی چین به شکل فعال در پروژه‌های نفتی و گازی سایر کشورها چون کویت، عمان، قطر، سوریه، امارات متحده عربی و یمن حضور دارند، تمرکز اصلی آن‌ها بر دو کشور اصلی تولیدکننده نفت یعنی عربستان و ایران است. اگرچه این دو کشور از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در منطقه به‌شمار می‌آیند، ماهیت روابط خارجیشان در چارچوب نظام بین‌الملل با یکدیگر متفاوت است.

نیاز روزافزون چین به انرژی و نوع نگاه تهران به نظام بین‌الملل، مهم‌ترین نقش را در شکل‌دهی به روابط این کشور با ایران ایفا می‌کند. توسعه اقتصادی بی وقفه چین، اهمیت تداوم دسترسی به نفت (که ترجیحا از خلیج فارس باشد) را بیش از پیش برجسته ساخته است. از سال ۲۰۱۱، چین بزرگترین واردکننده نفت خلیج فارس در جهان شد و از آن زمان، واردات نفت خاورمیانه منبع اصلی مصرف این کشور محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۴، ایران ۱۰ درصد از واردات نفتی چین را تأمین می‌کرد. به دنبال پذیرش عضویت چین در سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، روابط پکن با تهران نزدیک‌تر شد. واردات نفت چین از ایران در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ دوبرابر شد. با این وجود، واردات چین از عربستان سعودی نیز در همین دوره افزایش چشمگیری داشت. در دوره‌ پس از امضا توافق هسته‌ای حتی واردات نفت چین از ایران به ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنعت پتروشیمی در «دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت پتروشیمی» گفت: در حوزه اعتلای تفکر نهضت ساخت داخل کارهای بزرگی در حال انجام است. ما دو جهش را در صنعت پتروشیمی پیش‌بینی کردیم. تا سال ۱۴۰۰، ۲۷ پروژه در صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری می‌رسد و تا سال ۱۴۰۴، ۲۸ طرح دیگر به آن اضافه می‌شود. در مجموع در طی این جهش حجم سرمایه‌گذاری ما در صنعت پتروشیمی از ۵۳ میلیارد دلار به ۹۴ میلیارد دلار می‌رسد.

محمدی افزود: ما اگر بتوانیم در بین سازندگان داخلی تجهیزات و پتروشیمی‌ها اعتمادسازی کنیم قطعا ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای شکوفایی تولید داخل فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنعت پتروشیمی اظهار داشت: در شرایط فعلی صنعت پتروشیمی در حوزه‌ی رونق تولید‌، صادرات محصولات داخلی و ارزآوری به کشور کمک بزرگی کرده و امیدواریم پیشرفت این صنعت با سرعت بیشتری انجام گیرد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست 24، آهنگری مدیرعامل شرکت سیراف انرژی امروز در «دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت پتروشیمی»  گفت: پتروشیمی سیراف در حال حاضر با سرمایه‌گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک صادرات در حال ساخت است و اولین واحد آن سال آینده به بهره‌برداری میرسد.

وی افزود: ما در حال حاضر امکان فروش نفت به طور مستقیم را نداریم و هم‌اکنون پتروشیمی‌ها بار اصلی تامین ارز کشور را به دوش می‌کشند.

مدیرعامل شرکت سیراف انرژی ادامه داد: در زمان ساخت یک پتروشیمی حدود ۲۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و هزاران نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار می‌شوند و در این عرصه توجه به احداث واحدهای جدید پتروشیمی کمک بزرگی به ایجاد اشتغال می‌کند. پتروشیمی سیراف الان در پیشرفت ۴۵ درصدی قرار دارد. در طراحی و ساخت این پتروشیمی تدابیر لازم در ساخت مخازن و دسترسی به بندر صادراتی در نظر گرفته شده است. همچنین از نظر تامین آب و بخار به صورت خودکفا عمل میکند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: عرضه مواد افزودنی و مکمل‌های بنزین در جایگاه‌های سوخت مورد تأیید این شرکت نیست.

این روزها رانندگان در هنگام مراجعه به پمپ‌بنزین‌ها با پدیده ای رو به رو می‌شوید که کارگران حاضر در جایگاه‌های سوخت در هنگام سوخت گیری اصرار دارند که از مکمل‌های بنزینی برای احتراق بهتر و همچنین حفاظت از موتور ماشین استفاده کنید.

اکنون شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با صدور اطلاعیهای تاکید کرده که این مکمل‌ها مورد تایید این شرکت نیست، زیرا بنزین عرضه شده براساس استاندارد تولید و در تمام جایگاه‌ ها توزیع می‌شود.

بر پایه این اطلاعیه، فرآورده‌های نفتی توزیع شده به مواد افزودنی یا مکمل و یا اکتان‌افزا از قبیل محلول، قرص و ... نیازی ندارد و عرضه این مواد در جایگاه‌های سوخت کشور مورد تأیید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیست.

 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، دبیرانجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه تصویب لوایح مربوط به FATF می‌تواند فضای کار، صادرات و ارزآوری محصولات پتروشیمی با کشورهای دیگر را تسهیل کند، گفت: پیوستن ایران به FATF می‌تواند به عنوان شتابدهنده عمل کند.

«احمد مهدوی ابهری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه جلسه با رییس‌جمهوری در روز صنعت پتروشیمی در سال‌های اخیر بی‌سابقه بود،‌ افزود:‌ رییس‌جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای صنعت پتروشیمی در زمینه کاتالیست و محصولات جدید بازدید، و بعد از آن هم در جلسه‌ای با فعالان این صنعت در مورد اهداف صنعت پتروشیمی درجهش دوم و سوم برگزار شد.

وی افزود: براین اساس تا پایان دولت دوازدهم (سال ۱۴۰۰) جهش دوم محقق می شود و ریل‌گذاری برای گام سوم نیز انجام خواهد شد.

مهدوی تاکید کرد: رییس‌جمهوری از صنعت پتروشیمی که در این شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی با دولت هماهنگی و همکاری کردند، قدردانی داشتند.

وی با بیان اینکه پتروشیمی در زمان تحریم برای صادرات،‌ ارزآوری و تنطیم بازار ارز نقش مهمی داشته،‌ گفت: رییس بانک مرکزی نیز اعلام کرد که ۵۰ درصد ارز نیما را پتروشیمی‌ها تامین کرده‌اند و تامین حداقل ۲۰ درصد نیاز ارز کشور برای واردات بوسیله پتروشیمی‌ها بود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی اضافه کرد: پتروشیمی صنعت پرمزیت است و چالش‌های صنعت پتروشیمی در کشور در جلسه با رییس‌جمهوری مطرح شد و برخی موضوع ها از بعدازطهرهمان روز توسط دفتر رییس‌جمهوری درحال پیگیری است.

وی افزود: قیمت محصولات پتروشیمی، تابعی از قیمت نفت است، بنابراین چنانچه نفت افزایش پیدا کند با شیب ملایمی قیمت محصولات پتروشیمی نیز افزایش پیدا می‌کند.

مهدوی اظهار امیدواری کرد:قیمت ها تا سال ۲۰۲۰ افزایشی باشد تا ارز بیشتری از محل صادرات محصولات پتروشیمی به کشور وارد شود.

وی با اشاره به اینکه صادرات پتروشیمی از نظر وزنی کاهشی نداشته، گفت: سال آینده با بهره‌برداری از واحدهای جدید پتروشیمی،‌ تولید افزایش پیدا می‌کند و می‌توان محصولات بیشتری را صادر کرد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست ۲۴، مدیرعامل شرکت پالایش نفت و گاز پیروزی گفت: در صورت رفع موانع، ظرفیت این پالایشگاه به ۵۰ هزار بشکه در روز می رسد که می‌تواند تا یک میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

«حمید وارثی» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این شرکت در سال ۹۵ افتتاح شد اما در همان سال دچار حریق شد، ادامه داد: بعد از این اتفاق پالایشگاه نفت و گاز پیروزی از مدار تولید خارج شد اما با همکاری بخش‌های مختلف، باز راه‌اندازی پالایشگاه از ابتدای امسال آغاز شد و امیدواریم تا بهمن ماه به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: ظرفیت اولیه این پالایشگاه ۱۵ هزار بشکه میعانات گازی خواهد بود و امیدواریم تا خرداد سال ۹۹ این ظرفیت به ۵۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند.

وارثی با اشاره به اینکه تولیدات این پالایشگاه میعانات گازی شامل ال پی جی، بنزین خام، نفت سفید و گازوییل است، گفت: بازار هدف تولیدات پالایشگاه پیروزی صادرات به همسایگان شرقی و بعد از آن کشورهای حاشیه خلیج فارس است.
وی دلیل آتش سوزی پالایشگاه در سال ۹۵ را خطای انسانی عنون کرد و افزود: در بازسازی لایه های مختلف حفاظتی و ایمنی طراحی و اجرا شده است.

مدیرعامل پالایشگاه پیروزی مهمترین مشکل را تامین زمین دانست و ادامه داد: در حال حاضر تنها ۲ هکتار زمین به این پالایشگاه اختصاص پیدا کرده و از همین رو تاسیسات به فاصله اندکی از هم قرار گرفته است و این در حالی است که این تاسیسات باید در زمینی ۵۰ هکتاری تاسیس شود.

وی تاکید کرد: در صورت اختصاص زمین مورد نیاز این آمادگی وجود دارد که تجهیزات را به صورت جزیی و کلی به نقطه دیگری منتقل کنیم.

وارثی با اشاره به اینکه از سازمان صنعت، معدن و تجارت در خواست کرده‌ایم تا زمین رو به روی پالایشگاه را به ما اختصاص دهد، گفت: با اختصاص زمین می‌توانیم حجم مخازن ذخیره خوراک و فرآورده‌ها را از ۴ روز به ۸ روز افزایش دهیم.
به گفته وارثی، در سال جاری سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی توسط سرمایه گذار خارجی برای ایمن سازی انجام شده که از مسیر صادرات فرآورده ها بازپرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: امیدواریم از تبصره ۱۸ تسهیلات مناسبی تا ۳۰ میلیارد تومان در اختیار ما قرار گیرد.

وارثی با بیان اینکه وزارت نفت با گشایش اعتبار اسنادی ۶۵۰ میلارد تومانی برای پالایشگاه پیروزی موافقت کرده، تاکید کرد: ۱۰ درصد این مبلغ از سوی پالایشگاه به عنوان پیش پرداخت تامین شده و مابقی نیز از سوی بانک ملی اختصاص پیدا کند.

مدیرعامل پالایشگاه پیروزی گفت: بعد از دریافت مجوز شرایط زیرساختی پالایشگاه تغییر زیادی داشته و انتظار داریم براساس این تحولات، پروانه بهره برداری اصلاح شود.

وی ادامه داد: در تلاشیم تا نیروگاه ۱۰ مگاواتی برق درراین واحد ایجاد کنیم و تقاضای ما این است که شرکت برث منطقه ای قرارداد خرید تضمینی برق را منعقد کند.

وارثی به مشکل کمبود آب این واحد نیز اشاره کرد و گفت: تیم فنی تدابیر لازم را برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام داده با این حال تقاضای ما این است تا میزان آب مصرفی از چاه موجود افزایش پیدا کند.

وی تاکید کرد: برای دریافت مجوزهای مختلف از دستگاه‌های دولتی مشکل داریم که از ان جمله می‌توان به مجوز تسریع حفر خط لوله گاز و فیبر نوری اشاره کرد.

وارثی افزود: اهمیت حفاری خط لوله گاز از آن جهت است که اگر گاز به این واحد نرسد امکان کار وجود نخواهد داشت.

به گفته وارثی، با توجه به تردد ۹۰ تریلی حمل خوراک و ۹۰ تریلی حمل فرآورده در روز با ظرفیت ۱۵ هزار بشکه ای پالایشگاه در تلاشیم تا صدور مجوز ایجاد انبار اختصاصی با همکاری گمرک تسریع شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست 24، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌منظور نوسازی ناوگان حمل‌ونقل فرآورده، تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را با بانک تجارت و شرکت صنعتی ماموت امضا کرد.

به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، با هدف نوسازی ناوگان حمل‌ونقل فرآورده‌های نفتی، تفاهم‌نامه‌ سه‌جانبه‌ای بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، بانک تجارت و شرکت صنعتی ماموت با حضور امیر وکیل‌زاده، مدیرعامل شرکت ملی پخش، رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت و مهرزاد فردوس، رییس هیات مدیره گروه صنعتی ماموت و جمعی از مدیران ارشد این ادارات در ساختمان مرکزی بانک تجارت منعقد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این آیین به‌روزرسانی مخازن حمل فرآورده را یکی از ضرورت‌های توزیع فرآورده در کشور عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف بزرگ این تفاهم‌نامه افزایش ایمنی ناوگان حمل‌ونقل است و بی‌شک برای مالکان و شرکت‌ها مزایای زیادی خواهد داشت.

وکیل‌زاده افزود: شرکت ملی پخش سال‌هاست با شرکت ماموت در زمینه گسترش ناوگان حمل‌ونقل همکاری داشته و قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی موفقیت‌آمیز داشته است.

مدیرعامل بانک تجارت نیز در این آیین گفت: در فاز نخست این تفاهم‌نامه، حدود ۲ هزار میلیار ریال برای تجهیز و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل اختصاص داده است، نرخ این قرارداد ۱۲ درصد بوده و مدت بازپرداخت آن چهار ساله است.

رضا دولت‌آبادی افزود: به‌منظور کمک به مصرف‌کننده، بازپرداخت این وام به صورت پلکانی و غیریکنواخت دیده شده و به محض جمع‌آوری مدارک، تا سه روز این تسهیلات پرداخت خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پست 24، زنجیره تولیدات هیدروکربوری در آخرین حلقه خود به صنعتی می‌رسد که اگرچه پایین دستی نام گرفته اما بالاترین ارزش افزوده را دارا است. پتروشیمی که نفت و گاز را به محصولاتی تبدیل می‌کند که در تمام بخش‌های زندگی وارد شده و تصور دنیایی بدون این محصولات غیر ممکن به نظر می‌رسد.

از همین رو است که کشورهای جهان به دنبال توسعه این صنعت هستند. حتی کشورهایی که منابع هیدروکربوری مانند نفت و گاز به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی ندارند، ‌این منابع را به عنوان خوراک پتروشیمی وارد می‌کنند تا از قافله پتروشیمی جهان جا نمانند.

به این ترتیب ایران نیز بیش از ۵۰ سال پیش وارد این صنعت شد و حالا به دنبال جایگاه اول پتروشیمی خاورمیانه است.

بر این اساس، ‌در سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران باید به قدرت اول پتروشیمی خاورمیانه تبدیل شود و این در حالی است که این عنوان در حال حاضر در دست رقیب سنتی ایران یعنی عربستان قرار دارد.

با این حال ایران دست روی دست نگذاشته و در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از مجتمع‌های پتروشیمی این صنعت را توسعه داده است تا آنجا که ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد که نشان‌دهنده رشد تقریبا دو برابری آن در هشت سال (دولت‌های یازدهم و دوازدهم) خواهد بود؛ درآمد صنعت نیز به حدود ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و به این ترتیب در بخش ارزشی نیز رشد بیش از دو برابری را شاهد خواهیم بود. از همین رو است که حسن روحانی معتقد است صنعتی که در عرض ۸ سال تولیدش را ۲ برابر کرده لایق عنوان جهش است.

با این رشد اما همچنان ایران جایگاه اول را به دست نخواهد آورد و نیازمند توسعه بیشتری برای سکوی نخست پتروشیمی خاورمیانه است.

بنابراین در حالی که صنعت پتروشیمی تا کمتر از دو سال دیگر جهش دوم خود را آغاز می‌کند اما ریل‌گذاری برای جهش سوم تا سال ۱۴۰۴ از هم اکنون آغاز شده است.

رئیس‌جمهوری در دیدار با فعالان صنعت پتروشیمی نیز تاکید کرده که آماده‌سازی برای انجام جهش سوم در حال انجام است و ریل‌گذاری برای جهش و موفقیت بعدی در صنعت پتروشیمی در دستور کار قرار دارد.

به گفته وزیر نفت نیز جهش سوم، کاشتن بذر تولید برای آینده صنعت پتروشیمی و آینده اقتصاد غیرنفتی ایران و جلوگیری بیشتر از خام‌فروشی است.

همچنین روحانی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه دستاوردهای صنعت پتروشیمی‌کشور، گفته که آمارهای ارایه شده در این نمایشگاه نشان می‌دهد که حرکت در این صنعت برای جهش سوم هم آغاز شده و تکمیل این حرکت برای بعد از سال ۱۴۰۰ دیده می شود تا تولید از ۱۰۰ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن در جهش سوم برسد.

ایران با رسیدن به تولید سالانه ۱۳۰ میلیون تن می‌تواند یکی از مهمترین اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴ را محقق کند. هدفی که امروز بیش از گذشته ضرورت آن احساس می‌شود زیرا در حالی که صادرات نفت ایران در معرض سخت‌ترین تحریم‌ها قرار دارد، اما صنعت پتروشیمی به خوبی توانسته نیازهای ارزی کشور را از محل صادرات محصولات خود مرتفع کند.

در حال حاضر، درآمد محصولات پتروشیمی ۱۷ میلیارد دلار است که در جهش دوم در سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و در جهش بعدی ارزش محصولات پتروشیمی ۳۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود که البته در صورت افزایش قیمت جهانی نفت و محصولات پتروشیمی این رقم قابل افزایش است.

اما همانطور که رئیس‌جمهوری نیز تاکید کرده،‌ این موفقیت در شرایط معمولی نبوده و ما در شرایط تحریم و فشارهای سنگین اقتصادی در این مسیر موفق قرار داشته‌ایم و در شرایطی که بخاطر تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه برای جذب سرمایه، صادرات محصول و برگشت ارز حاصل از صادرات با مشکلات زیادی مواجه هستیم این موفقیت‌ها حاصل شده که از افتخارات صنعت پتروشیمی‌کشور است.

نکته مهم دیگری که با جهش سوم پتروشیمی محقق می‌شود،‌ کاهش خام‌فروشی در کشور است تا آنجا که در جهش سوم به جایی خواهیم رسید که خوراک صنعت پتروشیمی معادل ۲ میلیون بشکه نفت در روز خواهد بود و نشان می‌دهد که صنعت پتروشیمی، انرژی را به ارزش افزوده تبدیل می‌کند.

در این زمینه وزیر نفت نیز با اشاره به برخی سیاست‌های مورد تاکید نظام مانند جلوگیری از خام‌فروشی، توسعه و اشتغال‌زایی گفته که عملکرد صنعت پتروشیمی کاملا در مسیر تحقق این سیاست‌ها بوده و راه‌اندازی هر واحد پتروشیمی نیز به توسعه بیشتر صنایع پایین‌دستی، ایجاد هزاران واحد فرعی و اشتغال‌زایی قابل توجه می‌انجامد و منشأ امید و تحول می‌شود.

البته تحقق جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی بدون توجه به توسعه پارس جنوبی به عنوان تامین‌کننده پایدار خوراک غیر ممکن بود.

با توجه به این موارد، ‌ایران نه تنها جایگاه اول در ذخایر نفت و گاز جهان و رتبه نخست تولید بنزین در اوپک را به خود اختصاص داده، ‌همچنین به یکی از مهمترین قطب‌های تولید محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد.

 

 

خبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار