هزینه سالانه 1.5 میلیارد دلاری ایران برای حمل محصولات پتروشیمی ایران

پتروشیمی
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش «انرژی پست ۲۴» به نقل از انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، «مهدی شریفی نیک نفس» درباره آخرین وضعیت تاسیس اولین ناوگان کشتریانی حمل محصولات پتروشیمی ایران، گفت: شرکت بازرگانی پتروشیمی نه دنبال انحصارطلبی است و نه می‌خواهد کار کارگزاری کند و نه برایش مقرون به صرفه است. 

وی با اعلام اینکه یک شرکت بازرگانی بین‌المللی به نام کشور ایران هستیم و تلاش می کنیم در کنار شرکت هایی همچون مانند ویتول، گلنکور سوئیس و ... قرار بگیریم، تصریح کرد: این شرکت محدود به ایران نیست و به عنوان یک شرکت بین‌المللی محصولات کشورهای دیگر را هم خرید و فروش می کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران با تاکید بر اینکه موضوع کشتیرانی مشترک صنعت پتروشیمی موضوعی بود که طی نشست های مشترک با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش ایران به این جمع بندی رسیدیم، بیان کرد: معتقد هستیم اگر خودمان یک خط مستقل کشتیرانی برای محصولات پتروشیمی راه اندازی کنیم قطعا ارزش افزوده ای که در اختیار کشور قرار می گیرد، خیلی بیشتر خواهد شد زیرا در برخی مناطق، حاشیه سود محصولات پتروشیمی کمتر از یک درصد است و در صنعت حمل و نقل می توانیم حاشیه سود مناسبی را رقم بزنیم.

این مقام مسئول، افزود: از طرف دیگر در شرایط تحریم، ابزار مناسبی است که می توانیم لجستیک حمل و نقل محصولات را در دست داشته باشیم و محصولات را جا به جا کنیم. در این راستا، محاسبه اولیه که در کارگروه انجام شد برای انتقال 25 تا 30 میلیون تن محصول صادراتی حدود 60 فروند کشتی نیاز داشتیم که می توانست حدود 10 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند.

شریفی با یادآوری اینکه برآورد ما در آن مقطع این بود که سال گذشته آن 1.5 میلیارد به بروکرهای خارجی پول داده بودیم که می توانستیم این پول را به عنوان پیش پرداخت خرید کشتی استفاده کنیم، تبیین کرد: در آن زمان که شرایط مناسب تر بود می‌توانیم الباقی را از طریق لیزینگ هایی که وجود داشت، تامین کنیم؛ این موضوع سال گذشته مطرح شد ولی متاسفانه از سوی از سوی بخش‌هایی که باید پیگیری می شد، اقدامی صورت نگرفت.

پر خواننده ترین اخبار