اکتشاف و حفاری

شرکت فرانسوی توتال و شرکت آپاچی آمریکا یک اکتشاف نفتی بزرگ در بلوک ۵۸ در آب‌های سورینام داشته اند که سومین اکتشاف نفتی در این بلوک است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از اویل پرایس، شرکت فرانسوی توتال و شرکت آپاچی آمریکا یک اکتشاف نفتی بزرگ در بلوک 58 در آب‌های سورینام داشته اند.

این سومین اکتشاف نفتی در بلوک 58 است و حالا این شرکت های نفتی که به طور مساوی از این میدان سهم دارند، به دنبال چهارمین اکتشاف در این بلوک هستند. شرکت فرانسوی توتال سال گذشته با خرید نیمی از این پروژه از شرکت آپاچی، وارد بلوک 58 شد.

بلوک 58 بخشی از حوزه نفتی گویان-سورینام است که در کنار بلوک استاربروک قرار دارد. شرکتهای اکسون و هس تا حالا چندین اکتشاف نفتی در استاربروک داشته اند. ذخایر نفتی این حوزه 5 میلیارد بشکه ظرفیت دارد.

اولین اکتشاف دریایی نفت در سورینام در بلوک 58، از چاه ماکا1 در ژانویه سال جاری میلادی صورت گرفت. ناظران عقیده داشتند این تازه آغاز روند اکتشاف های جدید در سورینام است که باعث جذب سرمایه گذاری در این کشور همسایه گویان می شود.

با سقوط قیمت نفت و آغاز همه گیری ویروس کرونا، خبرهای مربوط به اکتشاف نفت کمرنگ‌تر شد. ولی حالا چندین شرکت مجوز اکتشاف دریایی در سورینام را دریافت کرده‌اند که شامل شرکت‌های اکسون، پتروناس، تولو اویل و و ایکویینر نروژ هم میشوند.

ذخایر نفتی این کشور کوچک 92.5 میلیون بشکه تخمین زده می‌شود و احتمالا 17.1 میلیون بشکه ذخایر احتمالی نفت دارد. سورینام به تازگی فعالیت میدان نفتی تامباردجو را با تولید حدود 16300 بشکه در روز آغاز کرده است.

منبع: تسنیم

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

شرکت دولتی میادین نفتی پاکستان گزارش داد ذخایر جدید نفت و گاز در منطقه کوهات در استان خیبر پختونخوا اکتشاف شده است که ظرفیت تولید روزانه ۳۲۴۰ بشکه میعانات گازی و ۱۶.۱۲ میلیون فوت مکعب گاز را دارد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از گالف نیوز، پاکستان ذخایر جدید نفت و گاز در منطقه کوهات در استان خیبر پختونخوا کشف کرده است.

این اکتشاف توسط شرکت دولتی میادین نفتی پاکستان در میدان نفت و گاز «تال بلاک» گزارش شد. تال بلاک یکی از بزرگترین بلوک های تولید کننده هیدروکربن در پاکستان است.

شرکت میادین نفتی پاکستان اعلام کرد:« روزانه 3240 بشکه میعانات گازی و 16.12 میلیون فوت مکعب گاز از این چاه به دست می‌ آید ولی ممکن است تولید واقعی با آنچه امروز آزمایشات نشان می‌دهند تفاوت داشته باشد».

این شرکت 21 درصد سهام تال بلاک را در اختیار دارد و بقیه آن متعلق به شرکت نفت پاکستان و شرکت توسعه نفت و گاز این کشور است که هرکدام 28 درصد سهم دارند.

این چاه نفتی جدید با عنوان «مامیخل جنوبی 1» امنیت انرژی پاکستان را بهبود می بخشد.

این اکتشاف حدود 15 درصد از تولید نفت و 5 درصد از تولید گاز تال بلاک را تشکیل می دهد و انتظار می رود به خاطر نزدیکی به یک میدان نفتی دیگر، به زودی به تولید برسد.

متخصصان از خبر این اکتشاف جدید استقبال کرده‌اند ولی خواستار اکتشاف منابع غیر متعارف نفت و گاز مثل نفت و گاز شیل هم هستند و از شرکت‌های خارجی برای تقویت بخش نفت و گاز کشور دعوت کرده اند.

پاکستان برای تامین 80 درصد از نیاز خود به انرژی وابسته به واردات است و سالانه 13 میلیارد دلار در نفت و گاز هزینه می‌کند. پاکستان روزانه 89 هزار بشکه نفت و 3936 میلیون فوت مکعب گاز تولید می کند.

منبع: تسنیم

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران با تشریح اولویت‌های این شرکت در سال جهش تولید، از بکارگیری ۱۵ دکل حفاری در طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی خبر داد و گفت: کاریابی این تعداد دکل انجام شده و طی سه ماه آینده وارد چرخه عملیاتی خواهند شد.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، سید عبدالله موسوی با اشاره به نامگذاری سال 1399 به نام سال «جهش تولید» گفت: برنامه‌ریزی مدونی برای به کارگیری توان فنی و تخصصی ملی حفاری در سال جاری صورت گرفته که در یک بخش از آن می‌توان از برنامه‌ریزی برای کاریابی ۱۵ دکل حفاری به همراه ارایه خدمات فنی و درون چاهی، در پروژه بزرگ توسعه ۲۸ مخزن نفتی نام برد.

وی در ادامه با اشاره به قرارداد منعقد شده میان این شرکت و شرکت خدمات مهندسی پژواک انرژی در روز گذشته نیز گفت: در چارچوب این قرارداد که اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون دلار دارد، حفاری شش حلقه چاه را با کار بست دو دکل حفاری در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر در برنامه قرار داده ایم.

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه این قرارداد نخستین قرارداد از نوع IPC در توسعه مخازن هیدروکربوری با محوریت شرکت های ایرانی است، گفت: روز گذشته مذاکراتی نیز برای انجام فاز دوم حفاری در میدان های سپهر و جفیر صورت گرفت که در صورت انجام مقدمات برگزاری مناقصه از سوی شرکت خدمات مهندسی پژواک انرژی و طی مناسبات قانونی در چارچوب وظایف و اختیارات شرکت ملی نفت ایران، حفاری ۱۰ حلقه چاه دیگر در این میدان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

موسوی با ابراز اینکه این تفاهمات ظرف یک تا ۲ ماه آینده نهایی خواهد شد، گفت: مذاکراتی نیز با شرکت مادر گسترش انرژی پاسارگاد صورت گرفته است، که در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات، حفاری ۶ تا ۷ حلقه چاه در مخزن سیاه مکان نیز به فعالیت‌های امسال ملی حفاری افزوده خواهد شد.

طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: در پروژه حفاری سیاه مکان با توجه به دشواری های فرآیند حفاری و تجارب خوب شرکت ملی حفاری ایران، انتظار داریم که برنده مناقصه مربوط به آن باشیم.

به گفته موسوی، مذکرات انجام شده با گروه گسترش انرژی پاسارگاد در مجموع حول حفاری ۱۸ حلقه چاه در میادین نفتی انجام شده که در صورت نهایی شدن، حدود هشت دکل حفاری به این امر اختصاص می یابد.

وی با اعلام اینکه شرکت ملی حفاری ایران برای حفاری ۱۲۰ حلقه چاه تعریف شده در پروژه های آتی گروه گسترش انرژی پاسارگاد ابراز آمادگی کرده است، افزود: این اقدام با استقبال خوبی از سوی مدیریت گروه گسترش انرژی پاسارگاد روبرو شده است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه به تشریح برنامه های راهبردی این شرکت در سال جهش تولید پرداخت و گفت: در سال ۹۹، علاوه بر تداوم برنامه های کاربردی شرکت در سال گذشته مبنی بر کنترل هزینه ها، برنامه ریزی مدونی نیز برای حضور پررنگ در پروژه توسعه ۲۸ مخزن نفتی انجام داده ایم که با مذاکرات انجام شده با شرکت های E&P، ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده علاوه بر تامین دکل، نسبت به تامین خدمات حفاری نیز اقدام خواهیم کرد.

وی با اعلام اینکه راهبرد خودگردانی در سال گذشته در این شرکت عملیاتی شده است، گفت: این راهبرد در سال ۹۹ نیز تداوم خواهد داشت.

موسوی افزود: در حوزه حمایت از صنعتگران داخلی نیز ضمن پرداخت تمامی مطالبات مالی این شرکت ها در سال گذشته، برنامه های این شرکت در حوزه تداوم همکاری با شرکت های ذیصلاح و شرکت های دانش بنیان در سال ۹۸ با جدیت دنبال خواهد شد.

آمادگی ملی حفاری برای حضور پررنگ در حفاری دریایی

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه با بیان اینکه هم اکنون حدود ۱۰ درصد از فعالیت های این شرکت در حوزه حفاری اکتشافی تعریف شده است، گفت: شرکت ملی حفاری با دارا بودن سه دکل حفاری دریایی، به ارایه خدمات در زمینه حفاری دریایی مشغول است که یکی از این دکل ها در قرارداد مشترک با شرکت نفت فلات قاره ایران در حال انجام کار است.

وی همچنین از انجام توافقاتی با شرکت نفت و گاز پارس خبر داد و گفت: با مذاکرات انجام شده، دکل های شهید رجایی و مدرس به صورت بارج در اختیار این شرکت قرار خواهند گرفت.

موسوی به هزینه بالای بازسازی دکل های دریایی اشاره کرد و گفت: با ابراز تمایل شرکت نفت و گاز پارس قرار شد تا این دکل ها به صورت بارج و با اجاره روزانه ۱۰ هزار دلار برای هر دکل در اختیار این شرکت قرار گیرد که درآمدزایی خوبی برای شرکت ملی حفاری در پی خواهد داشت.

وی در عین حال از آمادگی شرکت ملی حفاری ایران برای حضور مقتدرانه در پروژه های حفاری فراساحل خبر داد و گفت: آماده هستیم تا در صورت نیاز صنعت نفت به حفاری دریایی، مدیریت عملیات حفاری در دریا را بر عهده بگیریم.

تکذیب تعدیل نیروی انسانی در ملی حفاری

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران در ادامه شایعه تعدیل نیرو در این شرکت را تکذیب کرد و گفت: هیچ خللی از نظر تعدیل نیرو یا عدم پرداخت حقوق کارکنان در این شرکت وجود ندارد.

موسوی با بیان اینکه ماهیت عملیات حفاری در صنعت نفت مبتنی بر جابجایی دکل های حفاری و نیروی انسانی است، گفت: شرکت ملی حفاری ایران در تقویم کاری سال ۹۹، بهره برداری از ۱۵ دکل را در پروژه های مربوط به توسعه ۲۸ مخزن نفتی در برنامه دارد، در عین حال با امضای قراردادهایی در راستای تامین دکل و ارایه خدمات تخصصی حفاری با شرکت های E&P برنامه جامعی را در سال جهش تولید در دست انجام دارد که پیش زمینه آن بهره مندی از نیروی انسانی متخصص و کارآمد است.

وی اضافه کرد: گردش کار در شرکت ملی حفاری ایران با توجه به نیازهای صنعت نفت کشور به صورت موافقتنامه، انعقاد قرارداد، پروژه ای و مشارکتی صورت می پذیرد و اصولا پایان یک پروژه، آغاز قرار داد جدید، تغییر کارفرماها، توقف عملیاتی دکل های حفاری و کاریابی آنها در سایر پروژه ها امری طبیعی است و این روند در ۴۰ سال گذشته استمرار داشته است.

مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه برای تحقق اهداف کاری باید سرعت عمل در اجرای پروژه ها را ارتقا دهیم، خاطرنشان کرد: ماهیت کار در صنعت حفاری منطبق بر نیاز بازار و رقابت است و این شرکت نیز با توجه به تغییر شرایط کار در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شروع طرح موسوم به توسعه ۲۸ مخزن، برنامه های خود را با برنامه های صنعت نفت تطبیق داده تا با همکاری و مشارکت در قراردادهای مربوط به این طرح در قالب عقد قرارداد، تفاهم‌نامه و مشارکت نامه با شرکت های بخش خصوصی و همچنین حضور در قراردادهای EPD حضوری فعال داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ اقدامی در جهت تعدیل و حذف نیروی انسانی در این شرکت صورت نگرفته است، گفت: به نظر می رسد که ماهیت ذاتی حفاری در صنعت نفت، بستری برای ایجاد شایعاتی از این دست بوده باشد، اما آنچه مسلم است صنعت حفاری روزهای پرکاری را در سال ۹۹ در پیش رو خواهد داشت که تنها با بهره مندی از نیروی انسانی متخصص به نتیجه خواهد رسید.

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در واکنش به انتشار برخی اخبار منتشر شده مربوط به ترخیص تعدادی از دکل‌های حفاری گفت: این دکل‌ها طبق روال گذشته در حال فعالیت و آماده بکار هستند و هیچ نیرویی نیز تعدیل نشده‌است.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴ به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، سیدعبداله موسوی در این خصوص اظهارداشت: در زمان حاضر ناوگان حفاری خشکی و دریایی این شرکت در ۶ استان نفت‌خیز کشور مشغول و آماده عملیات حفر چاه‌های نفت و گاز و ارایه خدمات فنی و مهندسی براساس برنامه‌های صنعت نفت هستند.

وی ادامه‌داد: ماهیت کار در صنعت حفاری منطبق بر نیاز بازار و رقابت است و این شرکت نیز با توجه به تغییر شرایط کار در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شروع طرح موسوم به توسعه ۲۸ مخزن، برنامه‌های خود را با برنامه‌های صنعت نفت تطبیق داده تا با همکاری و مشارکت در قراردادهای مربوط به این طرح در قالب عقد قرارداد، تفاهمنامه و مشارکت‌نامه با شرکت‌های بخش خصوصی و همچنین حضور در قراردادهای EPD حضوری فعال داشته باشد.

موسوی اظهار کرد: با توجه به تاکید مجموعه مدیریتی شرکت ملی نفت ایران و همچنین استان خوزستان، تغییر برنامه‌های توسعه مخازن نفت و گاز، دکل‌های حفاری طبق روال قبل بکارگیری و هیچ نیرویی تعدیل نشده است؛ علاوه بر این نیز حقوق و مزایای مجموعه کارکنان رسمی، قراردادی و پیمانکاری به موقع و به طور مستمر پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران تصریح‌کرد: در شرایطی که بازار نفت تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته است ، انتشار چنین اخبار غیر موثقی با هدف و انگیزه خاص به قصد زیر سوال بردن مقامات وزارت نفت و ایجاد نگرانی برای کارکنان و خانواده‌های شرکت ملی حفاری ایران صورت گرفته و به همین دلیل از رسانه‌ها درخواست می‌شود تا به دور از بازی‌های سیاسی با نگاه حرفه‌ای و نقد منصفانه صنعت نفت را یاری دهند.

وی یادآور شد: گردش کار در شرکت ملی حفاری ایران با توجه به نیازهای صنعت نفت کشور به صورت موافقتنامه، انعقاد قرارداد، پروژه ای و مشارکتی صورت می‌پذیرد و اصول پایان یک پروژه، آغاز قرار داد جدید، تغییر کارفرماها، توقف عملیاتی دکل‌های حفاری و کاریابی آنها در سایر پروژه‌ها امری طبیعی است که این روند در طول ۴۰ سال گذشته نیز انجام می‌شد.

موسوی اظهار کرد: بی تردید صنعت حفاری مهمترین حلقه زنجیره فرآیند تولید در بحث ایجاد ظرفیت‌های جدید، توسعه مخازن نفت و گاز و حفظ و نگهداشت تولید است و بر همین اساس این شرکت به عنوان زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران در چهار دهه گذشته با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌های ظالمانه، توانمندی های خود را به اثبات رسانده و پاسخگوی نیازهای صنعت نفت کشور بوده است.

بر اساس اخبار نفت، صبح امروز (یکشنبه) برخی خبرگزاری ها و رسانه ها ،خبری مبنی بر دستور وزارت نفت برای ترخیص ۲۰ دکل حفاری و تعدیل چهار هزار نیروی شاغل در این دکل ها منتشر کردند.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | قیمت نفت

مصر با پنج شرکت انرژی بزرگ برای اکتشاف نفت و گاز در آبهای عمیق ساحل غربی خود در دریای مدیترانه به توافق اولیه رسید.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، تارک مولا، وزیر نفت مصر به شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی گفت: این پنج شامل شامل رویال داچ شل، شورون، BP، توتال و اکسون موبیل هستند.

وزیر نفت مصر اظهار کرد که اکتشاف میدان بزرگ زهر در سواحل شرقی مصر که در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت انی ایتالیا انجام گرفت، علاقه و سرمایه گذاری در صنعت انرژی مصر را برانگیخت.

وی در ادامه افزود: توافقهای تولید و اکتشاف به هفت امتیاز تقسیم شده و به دلیل گستردگی سرمایه گذاریهایی که لازم هستند، با شرکتهای بزرگ امضا شده‌اند.

بر اساس اخبار نفت رویترز، مصر در تلاش است تا به یک قطب انرژی در شرق مدیترانه تبدیل شود و از رژیم صهیونیستی گاز وارد کرده و به اردن و احتمالا اروپا و آسیا صادر کند.

مصر در ژانویه اعلام کرده بود که دو قرارداد با شرکت اکسون موبیل برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه منعقد کرده است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

اکتشافات نفت و گاز متوقف نشده بلکه وارد قلمرو زمین شناسی پیچیده‌تری شده است و انتظار می‌رود اکتشاف‌گران که در سال گذشته بالاترین حجم اکتشافات را از سال ۲۰۱۵ به این طرف داشتند در سال ۲۰۲۰ به این روند ادامه دهند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بررسی شرکت مشاوره "ریستاد انرژی" نشان می‌دهد که با وجود رشد احساسات ضدنفت، شرکت‌های نفت و گاز سال میلادی گذشته معادل ۱۲.۲ میلیارد بشکه نفت و گاز جدید کشف کردند که بالاترین رکورد در چهار سال گذشته محسوب می شود و بیشترین اکتشافات جدید مربوط به بخش فراساحلی بود.

این آمار نشان می‌دهد که جنبش ضدنفت تاثیر محسوسی روی اکتشاف نداشته و تحلیلگران یک سال عالی دیگر در خصوص اکتشاف نفت و گاز بیشتر را برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی می‌کنند.

موضوعی که در خصوص اکتشافات نفتی ۲۰۱۹ بر سر زبان‌هاست، اکتشافات نفتی شرکت اکسون موبیل در گویان است. اکسون موبیل به همراه شرکت هس کورپ و CNOOC به تنهایی یک دهم اکتشافات نفتی جهان در سال ۲۰۱۹ را در گویان کشف کردند.

در مجموع ذخایر نفتی که در گویان توسط اکسون و شرکت Tullow کشف شد، حدود ۱۵ درصد از کل اکتشافات نفت مرسوم در سال میلادی گذشته به حساب آمد. کشف قابل توجه بعدی در روسیه بود که شرکت گازپروم معادل ۱.۵ میلیارد بشکه نفت در دریای کارا در بلوک‌های روسانوسکی و نیارمیسکی در پیرامون شبه جزیره یامال کشف کرد. سایر اکتشافات قابل توجه نفت مرسوم در موریتانی، ایران و قبرس بود.

سال ۲۰۲۰ و فراتر از آن

خاورمیانه امسال در زمینه اکتشافات فراساحلی حضور پررنگی خواهد داشت. طبق گزارش "ریستاد انرژی"، پیش بینی می‌شود افزایش چشمگیری در هزینه اکتشافات فراساحلی در خاورمیانه مشاهده شود. انتظار می‌رود امارات متحده عربی با یک میلیارد دلار هزینه تا سال ۲۰۲۵، بزرگترین هزینه را در این بخش داشته باشد و پس از آن ترکیه با هزینه ۳۵۰ میلیون دلار برای اکتشاف نفت و گاز فراساحلی قرار می‌گیرد.

بزرگترین اکتشافگران سال ۲۰۲۰ ابرغول‌های اروپایی توتال، اکوئینور، شل و انی خواهند بود در حالی که بزرگترین اکتشاف‌گران سال ۲۰۱۹ شرکتهای اکسون موبیل، هس کورپ، CNOOC و توتال بودند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود پیشنهادهایی برای ممنوعیت حفاری، شکایت علیه شرکتهای نفتی بزرگ، اعتراضات گروه‌های ضد نفتی، خرابکاری در خطوط لوله و انتقادات فعالان محیط زیستی و توقف تامین مالی سوخت‌های فسیلی از سوی موسسات مالی، تولید و اکتشاف نفت و گاز به روال معمول در سال ۲۰۱۹ انجام گرفت و در سال ۲۰۲۰ نیز چنین خواهد بود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

متراژ چاه‌های نفت و گاز در مناطق خشکی و دریایی کشور که طی ۱۰ ماه امسال از سوی شرکت ملی حفاری ایران حفر شده است، از ۱۳۲ هزار متر عبور کرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، «محمد آل‌خمیس» معاون عملیات حفاری این شرکت با بیان اینکه از این متراژ حفاری ۱۲ هزار و ۶۸۶ متر مربوط به آذرماه است، اظهار کرد: از ابتدای فروردین تا پایان دی‌ماه عملیات حفر و تکمیل ۹۶ حلقه چاه به پایان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد چاه نیز ۱۲ حلقه در آذرماه تکمیل شد و برای بهره‌برداری در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار گرفت، اظهار داشت: از مجموع چاه‌های حفر شده امسال، دو حلقه اکتشافی، ۳۵ حلقه توسعه‌ای/ توصیفی و ۵۹ حلقه تعمیری بوده است.

آل‌خمیس گفت: از چاه‌های مورد اشاره ۷۰ حلقه در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ۱۳ حلقه در شرکت نفت فلات قاره، دو حلقه در شرکت نفت مناطق مرکزی، سه حلقه در شرکت مهندسی و توسعه نفت، ۶ حلقه در قالب پروژه‌ای و دو حلقه در حوزه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفر شد.

وی اظهار داشت: در ۱۰ ماه گذشته کارکنان این شرکت در نتیجه تلاش و هم‌افزایی با شرکت‌های متقاضی، حفاری ۹ حلقه چاه نفت و گاز را ۸۹ روز زودتر از برنامه ابلاغی انجام دادند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

اکتشاف‌گران نفت و گاز جهان در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۲.۲ میلیارد بشکه نفت کشف کردند که بالاترین حجم از سال ۲۰۱۵ بود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، شرکت "ریستاد انرژی" در گزارشی اعلام کرد سال میلادی گذشته ۲۶ مورد کشف معادل بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ثبت شد و مناطق فراساحلی در صدر فهرست اکتشافات جدید منابع نفت و گاز قرار گرفتند.

داستان موفقیت کشور گویان از سال ۲۰۱۸ به سال ۲۰۱۹ ادامه یافت و اکسون موبیل چهار اکتشاف جدید را در بلوک استبروک فراساحلی خود اضافه کرد. شرکت "ریستاد انرژی" برآورد کرده که اکتشافات در گویان می‌تواند به برداشت منابعی معادل ۱.۸ میلیارد بشکه نفت منتهی شود.

پالزور شنگا، تحلیلگر ارشد واحد بالادستی شرکت "ریستاد انرژی" در این باره گفت: شرکت اکسون موبیل می‌تواند برای دومین سال پیاپی به دلیل تلاش‌ها و نتایجی که در گویان و سرمایه گذاریهای قابل توجه در قبرس داشته است، اکتشافگر سال اعلام شود. این ابرغول انرژی از نظر حجم اکتشافات و ارزش مربوط به اکتشافات استثنایی بود.

این شرکت آمریکایی سال میلادی گذشته معادل حدود ۱.۰۷ میلیارد بشکه نفت کشف کرد که شرکت "ریستاد انرژی" ارزش حاصل از این حجم اکتشاف را حدود ۲.۷ میلیارد دلار برآورد کرده است.

در سواحل موریتانی، میدان گازی اورکا که توسط شرکت BP اکتشاف شد، تنها اکتشاف بزرگ نبود اما بزرگترین کشف انجام شده در آبهای عمیق در سال ۲۰۱۹ بود که برآورد می‌شود معادل حدود ۱.۳ میلیارد بشکه نفت ذخایر قابل برداشت دارد. اکتشافات گازی اخیر در منطقه اکنون از طرحها برای ساخت یک هاب LNG بیشتر در منطقه Bir Allah موریتانی حمایت می‌کند.

گازپروم در روسیه دو کشف در دریای کارا اعلام کرد که شامل دینوکوف در بلوک روسانوفسکی و نیارمیسکوی در بلوک نیارمیسکوی بوده است. شرکت "ریستاد انرژی" برآورد کرده که اکتشافات سال ۲۰۱۹ گازپروم معادل حدود ۱.۵ میلیارد بشکه نفت است و دینکوف دومین کشف بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ بوده است.

سایر اکتشافات فراساحلی مهم در سال ۲۰۱۹ شامل برول‌پادای شرکت توتال در آفریقای جنوبی، گلوکاس اکسون موبیل در قبرس، گلنگورم شرکت CNOOC در انگلیس و اسپوتنیک اکوئینور در بخش نروژی دریای بارنتس بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت آمریکایی هس و شرکت چینی CNOOC به دلیل ارزشی که از اکتشافات جدیدشان ایجاد کردند، در رتبه دوم و سوم فهرست بزرگترین اکتشافگران سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند. هر دو شرکت با اکسون موبیل در بلوک استبروک گویان همکاری دارند.

شرکت هس از اکتشافات سال گذشته حدود دو میلیارد دلار و شرکت CNOOC حدود ۱.۸ میلیارد دلار ارزش ایجاد کرد.

شرکت فرانسوی توتال با حدود ۸۷۳ میلیون دلار ارزشی که از فعالیتهای اکتشافی سال ۲۰۱۹ خود ایجاد کرد، در رتبه چهارم این فهرست جای گرفت.

شرکت "ریستاد انرژی" در سال ۲۰۲۰ انتظار دارد حجم اکتشافات جهانی در سال ۲۰۲۰ همچنان به روند رشد سالهای اخیر ادامه دهد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: فعالیت‌های این شرکت با تکیه بر توان داخلی و همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، پاسخگویی و تامین نیازهای صنعت نفت صورت می پذیرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، سید عبداله موسوی در بازدید از حوزه مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت این شرکت با اشاره به نقش کلیدی این مجموعه در فرآیند تولید نفت و گاز و عملکرد آن در چهار دهه گذشته، اظهار کرد: شرکت ملی حفاری سرشار از تجربیات فنی و مهندسی است و کار در آن منطبق با آنچه در صنعت نفت برای پست‌های سازمانی تعریف شده، انجام می شود.

وی گفت: این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران نهایت تلاش خود را بر محور استفاده از داشته‌های علمی، تخصصی و تجهیزات موجود شرکت و استفاده از توانمندی‌ها و امکانات شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی داخلی به ویژه در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات متمرکز کرده است.

موسوی بر همکاری‌های مستمر و هم‌افزایی با مجتمع‌های بزرگ و شهرک‌های صنعتی، شرکت‌های سازنده و دانش بنیان، مراکز علمی و پژوهشی و همچنین تبادل تجربیات و دانش فنی در خصوص ساخت قطعات و تجهیزات تاکید و گفت: این امر در اولویت‌های کاری شرکت تعریف شده است.

وی عملکرد مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت را در این ارتباط بسیار موثر و مهم دانست و افزود: در این رابطه بخش‌های مختلف این مدیریت وظایف سنگینی بر عهده دارند و باید در تعامل با بخش‌های عملیاتی، پشتیبانی، فنی و مهندسی به نحو مطلوب در جهت تامین به موقع نیازها و طراحی، ساخت و بومی سازی هر چه بیشتر قطعات و تجهیزات با در نظر گرفتن استانداردهای صنعت نفت و ضوابط HSE با اولویت قطعات پرمصرف اقدام کنند.

ضرورت استفاده از تجرب‌های متخصصان حفاری

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه محتوای پایان نامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که مورد حمایت شرکت قرار می گیرد باید با نیازهای شرکت مرتبط باشد، گفت: یکی از بخش‌های مهم در حوزه پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت، مدیریت دانش است که این بخش باید به جد در سازمان نهادینه شود.

موسوی اظهار کرد: مدیریت دانش در مجموعه زمانی موفق است که در نخستین گام تمام سوابق حوزه‌ها را در بخش‌های فنی مهندسی، عملیاتی و ستادی مستندسازی کند تا با پیاده سازی و پایش، به دانش تبدیل و در جهت استفاده کارکنان ارایه شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: همکاران ما در بخش‌های سطح الارضی و تحت الارضی میدان‌ها و مخازن هیدروکربوری از دانش فنی و تخصصی بالایی برخوردار هستند که مناسب است این تجارب و دانش فنی به نحو شایسته مورد استفاده قرار گیرد.

وی ضمن تاکید بر هم‌افزایی بیشتر میان مدیریت‌های پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت با فناوری اطلاعات و ارتباطات در موضوع طراحی و تهیه نرم افزارهای کاربردی، گفت: برنامه‌های نرم افزاری باید منطبق با نیاز هر بخش طراحی و ضمن پایش اطلاعات، خروجی منتج به نتیجه داشته باشد.

موسوی گفت: در این ارتباط لازم است به بخش‌های مختلف مجموعه (عملیاتی و ستادی) به صورت یکپارچه نگاه شود و همه بخش‌ها به هم متصل تا بتوان آنها را رصد و پایش کرده و از اطلاعات استخراج شده در تصمیم‌گیری استفاده به عمل آید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه هزینه‌ها و سرمایه گذاری در شرکت باید در جهت درآمدزایی و خودگردانی سازمان باشد و بخش‌های ذیربط از جمله مهندسی مجموعه باید فعالیت‌ها را رصد، تحلیل و عیب یابی کند و راهکار مناسب برای رفع اشکالات و تکرار نشدن آن داشته باشد، افزود: برنامه‌ریزی، انجام کار بموقع و درآمدزایی در اولویت کار شرکت است و ضرورت دارد در هر پروژه‌ای، نگاه اجرایی و عملیاتی به مبحث درآمدزایی برای شرکت معطوف و نظارت بر هزینه‌ها به شدت اعمال شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

امارات از کشف ذخیره‌های بزرگ نفت و گازی در این کشور خبر داد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از خبرگزاری فرانسه از ابوظبی، امارات دیروز (دوشنبه، ۱۳ آبان‌ماه) از کشف‌های بزرگ نفتی و گازی خبر داد و یک سازوکار جدید قیمت‌گذاری برای شاخص نفت خام مربان مشخص کرد.

شورای عالی نفت امارات که بزرگ‌ترین نهاد تصمیم‌گیری این کشور در زمینه انرژی است، اعلام کرد کشفیات جدید شامل ۷ میلیارد بشکه نفت و ۵۸ تریلیون فوت‌مکعب گاز است.

این اکتشاف‌ها سبب می‌شود مجموع ذخایر نفت گاز امارات به ۱۰۵ میلیارد بشکه برسد و این کشور در جایگاه ششمین دارنده بزرگ ذخایر نفت قرار گیرد.

طبق اعلام شرکت ادنوک، امارات روزانه حدود ۳ میلیون بشکه نفت و ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تولید می‌کند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

دولت بریتانیا اعلام کرد دیگر از روش 'فرکینگ' برای تولید گاز شیل استفاده نخواهد شد چراکه یافته های علمی بر امن بودن این روش سایه شک انداخته است.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از بلومبرگ دولت بریتانیا دولت امروز، شنبه اعلام کرده است این تصمیم برپایه یافته های نهاد رسمی نظارت بر نفت و گاز بریتانیا (Oil and Gas Authority) اتخاذ شده است که می گوید نمی توان به دقت و وضوح احتمالا وقوع یا شدت زلزله حاصل از روش فرکینگ را مشخص کرد.

این تصمیم به این معناست که دولت دیگر از تولید گاز شیل به روش فرکینگ حمایت نخواهد کرد. دولت بریتانیا می گوید تا زمانی که ‘شواهد جدید قابل اتکا’ برای نشان دادن امنیت روش فرکینگ ارائه نشود این دست عملیات متوقف خواهد شد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که تا همین اواخر وزرای کابینه اصرار بر این داشتند که تولید گاز شیل پل بریتانیا به اقتصاد بدون کربن است و کشور را از واردات گاز خاورمیانه بی نیاز می کند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر جزییات برنامه‌ریزی برای اجرای دو طرح کلان در این شرکت را تشریح کرد و گفت: طرح نخست، توسعه و تولید میدان نفتی سردار جنگل و طرح دوم، تداوم عملیات اکتشافی ساختارهای اولویت‌دار در بخش میانی حوضه خزر جنوبی است که در طرح نخست، با فراهم کردن تمهیدات مورد نیاز، آزمایش طولانی مدت میدان نفتی سردار جنگل را آغاز خواهیم کرد.

به‌ گزارش انرژی پست ۲۴، اردیبهشت سال ۱۳۹۱ بود که با آزمایش چاه شماره (یک) میدان سردار جنگل و جریان یافتن نفت از بخش مخزنی، برافروختن شعله در مشعل‌های سکوی نیمه شناور امیر کبیر، امیدهای زیادی را زنده کرد که افزون بر جنوب کشور، قطب دیگری از انرژی، این بار در شمالی‌ترین نقطه ایران، ایجاد خواهد شد.

پس از حفر دو حلقه چاه در میدان نفتی سردار جنگل، آزمایش انجام شده در این دو چاه تنها به مدت کوتاه ( حدود یک هفته) ادامه داشت که براساس استانداردهای متداول در آب‌های عمیق، لازم است این دو چاه به مدت طولانی ۶ تا ۸ ماه مورد آزمایش و تولید قرار گیرند تا اطلاعات بیش‌تری از مخزن حاصل شده و برنامه تولید نهایی میدان، ریسک‌های کمتری داشته باشد.

احمد شیرزادی - مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر - در این باره اعلام کرد: کارگروهی متشکل از کارشناسان اداره های حفاری، مهندسی نفت و مهندسی و ساختمان، برای بررسی فنی و برنامه ریزی این موضوع تعیین شده اند که پس از جمع بندی، شرح کار انجام آزمایش طولانی مدت میدان نفتی سردار جنگل تدوین و برای اخذ اعتبار و تصویب خواهی، به مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران ارائه خواهد شد.

او الزام‌های این فعالیت را وجود شناور ذخیره سازی و همچنین شناورهایی برای انتقال نفت به ساحل اعلام کرده و توضیح داد: البته الزام های فنی این عملیات، بسیار فراتر از این موضوعات است که لازم است طی مطالعه مقدماتی و با به کار گیری یک شرکت مشاور متخصص در آب‌های عمیق، مورد تحلیل و طراحی قرار گیرد.

ضرورت دریافت مجوز شرکت ملی نفت

شیرزادی یادآوری می کند: با توجه به ضرورت استفاده از تجهیزات خاص با فناوری بالا برای آزمایش طولانی مدت و تولید در آب عمیق خزر، همزمان بررسی و امکان سنجی تامین تجهیزات مربوطه نیز از سوی کارشناسان شرکت نفت خزر در حال انجام است و در مجموع پس از تاییدیه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، وارد مراحل عملیاتی و اجرایی خواهیم شد.

اهمیت منابع عظیم خزر

تا نیمه اول قرن ۲۰، اهمیت خاص دریای خزر منحصر به عملیات صید، ماهیگیری، امور شیلاتی و نیز حمل و نقل دریایی و کشتیرانی بود که بتدریج با شناخته شدن حوضه‌ها و پتانسیل‌های هیدروکربنی دریای خزر و در پی آن اکتشاف و استخراج نفت، اهمیت اقتصادی و تجاری این دریا از لحاظ وجود ذخایر نفت و گاز زیر بستر دریا افزایش یافت.

دریای خزر بعد از منطقه خلیج فارس و سیبری، سومین منبع انرژی جهان است که بر اساس اعلام سازمان انرژی جهانی، مجموع ذخایر تایید شده نفت‎خام و گاز طبیعی دریای خزر بالغ بر ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت و ۱۲ تریلیون متر مکعب گاز تخمین زده شده است؛ ارقامی که به وضوح نشان می‎دهد، دریای خزر علاوه بر موقعیت ژئوپلتیک، از لحاظ ذخایر نفت و گاز نیز اهمیت زیادی برای کشورهای حاشیه خزر دارد و سهم عمده این ذخایر به حوضه خزر جنوبی مربوط است که سهم ایران از این منابع را شامل می شود.

شرکت نفت خزر، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران، وظایف اکتشاف، توسعه و تولید منابع هیدروکربوری در حوضه خزر جنوبی و سه استان ساحلی گیلان، مازندران و گلستان را به عهده دارد که در ادامه گفت‌وگو با مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر، به صفر تا ۱۰۰ اکتشاف‌های انجام شده در حوزه خزر، اعم از خشکی و دریا پرداختیم.

نگاهی به سابقه اکتشاف در خشکی و دریای خزر

سابقه اکتشاف در خزر به ۶۰ سال قبل باز می گردد که شیرزادی درباره آن می گوید: با هدف دستیابی به منابع هیدروکربنی در مناطق شمال کشور که از منابع سرشار انرژی در جنوب کشور فاصله زیادی دارند و به منظور عدم وابستگی به جریان گاز کشور ترکمنستان، سعی شده در این مناطق با حفر چاه‌های مختلف اکتشاف نفت و گاز محقق شود. به همین منظور تاکنون ۱۷ حلقه چاه اکتشافی در منطقه دشت گرگان حفاری شده که با وجود مشاهده خصوصیات خوب سنگ مخزن و نیز هیدروکربن های سبک، هنوز هیچ کدام از این چاه‌ها به عنوان یک منبع انرژی اقتصادی ارزیابی نشده اند.

بنا بر اعلام، در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، از حدود ۳۰ سال پیش سه حلقه چاه به نام های مقداد، میثم و خزر در بخش کم عمق دریا حفاری شده است. حفاری این سه حلقه چاه با وجود فراهم آوردن اطلاعات ارزشمند زمین شناسی از سازند ها و لایه های عمیق زیر بستر دریا، با حصول هیدروکربن اقتصادی همراه نبود و متعاقب آن فعالیت در بخش شمالی برای مدتی به صورت معلق باقی ماند تا این‌که تحلیل کامل و جامعی انجام و مسیر اکتشاف و توسعه منابع محتمل در مناطق شمالی کشور به طور استراتژیک برنامه ریزی شد.

از این رو در سال ۱۳۷۹ کنسرسیومی از سه شرکت شناخته شده بین المللی و نیز کارشناسان ایرانی تشکیل شد. این کنسرسیوم با هدایت شرکت نفت خزر طی بیش از دو سال مطالعه سیستماتیک در محدوده مطالعاتی حوضه خزرجنوبی، ساختارهای ژئوفیزیکی و پتانسیل‌های محتمل هیدروکربنی و نحوه توسعه آنها را مشخص و ارزیابی کردند.

شیرزادی در این باره با اشاره به این‌که این کنسرسیوم، نخست بانک اطلاعات جامعی از اطلاعات لرزه ای دو بعدی و نیز اطلاعات ۷۳ حلقه چاه حوضه خزر را از طریق کشور های ترکمنستان و آذربایجان فراهم آورده و با انجام لرزه نگاری دو بعدی تکمیلی، پوشش کاملی از اطلاعات لرزه ای منطقه مورد مطالعه به دست آورد، می گوید: انجام مطالعات ژئوفیزیک، زمین شناسی و مهندسی نفت و به موازات آن مطالعات تحلیل ریسک های مخزنی، منتج به مشخص شدن ۴۶ ساختار ژئوفیزیکی شد که از پتانسیل هیدروکربوری قابل ملاحظه ای در بخش دریایی برخوردار است.

مطالعات ژئوشیمی انجام گرفته روی نمونه رسوبات جمع آوری شده از بستر دریا و همچنین نمونه های تراوشات نفت روی سطح دریا، تحلیل خوبی از نوع هیدروکربن محتمل ارائه کرده است.

نتیجه این مطالعات نشان می دهد که بیشتر ساختارهای هیدروکربوری اولویت دار در بخش میانی حوضه خزر جنوبی و در قسمت های عمیق دریا (حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ متر ) قراردارند. ساختار ۶.۲ (که پس از حفاری موفق و رسیدن به نفت به میدان سردار جنگل نام گذاری شد)، ساختار N۱ ( چالوس)، ساختار ۸.۱، ساختار ۷.۱ و بلوک های ۲۶ و ۲۴ به عنوان پتانسیل های بالقوه و اولویت دار برای اقدام های توسعه ای نفت و گاز دریای خزر دسته بندی شده اند.

شیرزادی ادامه می‌دهد: در سال ۱۳۸۳، برای ترسیم دقیق و واضح تر هندسه ساختار های اولویت دار، لرزه نگاری ۳ بعدی بلوک های ۶، ۷، ۸ و ۲۹ انجام گرفت و طی بررسی های زمین شناسی و ژئوفیزیک، موقعیت های مناسب حفاری اکتشافی در آنها با تحلیل نقشه های تهیه شده از تفسیر اطلاعات ۳ بعدی و بررسی های زمین شناسی تعیین شد.

به گفته مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر، با مشخص شدن این مطلب که ساختارهای اصلی بخش ایرانی خزر جنوبی در آب عمیق قرار دارند، فراهم آوردن تجهیزات خاص حفاری و اکتشاف در آب های عمیق اجتناب ناپذیر بوده است، از این رو ساخت سکوی نیمه شناور امیرکبیر و شناورهای پشتیبان با نام های کاسپین ۲،۱و۳ در سال ۱۳۸۱ در دستور کار قرار گرفت.

پس از پایان مراحل ساخت سکو در بهمن سال ۱۳۸۸، حفاری چاه شماره (یک) ساختار ۶.۲ آغاز شد که در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ این عملیات به ثمر نشست و اولین اکتشاف نفتی تاریخ در بخش عمیق حوضه خزر جنوبی به دست متخصصان توانمند ایرانی به وقوع پیوست و میدان سردار جنگل، به عنوان سردار ساختار های دریای خزر متولد شد.

از موارد خاصی که در رابطه با حفاری آب های عمیق، بویژه آب های عمیق خزر جنوبی باید مورد توجه قرار گیرد، ریسک ها و آسیب های خاص حفاری است. یکی از این موارد نواحی پر فشار در بخش کم عمق زیر بستر است که به عنوان SWF ( آب های پر فشار کم عمق ) شناخته می شود. این پدیده باعث عدم ایستایی دیواره چاه، هنگام حفاری می شود. از دیدگاه زمین شناسی، سرعت زیاد رسوب گذاری در حوضه خزر و برخی عوامل زمین شناسی خاص آب های عمیق، منجر به چنین پدیده ای شده است. قبل از حفر چاه اصلی در میدان سردار جنگل، چند چاه پایلوت ( چاه راهنما با قطر کم) برای مشخص کردن محل اینگونه پدیده های مشکل ساز زیر بستر حفر شد.

یکی دیگر از این پدیده ها، گِلفشان یا شیل های روان است. پدیده گِلفشان ها در کل سطح حوضه قابل مشاهده است و گزارش آن‌ها در بسیاری از حفاری های کشورهای حاشیه خزر، بویژه آذربایجان ذکر شده است. این گِلفشان ها غیر قابل حفاری بوده و لازم است تا حد ممکن موقعیت آنها مشخص و در عملیات حفاری از آنها اجتناب شود که البته به دلیل نفوذ این شیل های روان در لایه های نفوذ پذیر و گسترش جانبی، اجتناب از آنها در بخش های عمیق زیر بستر بسیار پیچیده است؛ البته پدیده های دیگری مانند هیدرات های گازی، بسته های گازی و... هم هستند که با شدت یا ضعف در موقعیت های مختلف باعث مشکلات حفاری می شوند.

شیرزادی با اعلام جزییاتی ازاین فعالیت ها می گوید: عملیات حفاری چاه SRJ-X۱ در عمق ۷۰۰متری آب، با موفقیت همه جانبه همراه بود. نخست اینکه انتظار می رفت نوع هیدروکربن در این میدان، گاز باشد که خوشبختانه نفت سبک مرغوب در اولین لایه مخزنی کشف شد. عملیات نمودار گیری پتروفیزیکی، یک لایه مخزنی به ضخامت ۳۰ متر را در محل چاه نشان داد. تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی درجه خلوص سنگ مخزن را ۸۷ درصد، با تخلخل متوسط ۲۷درصد و تراوایی متوسط ۵۰ میلی دارسی تخمین زده که خصوصیات بسیار خوبی برای یک مخزن است.

براساس این اطلاعات پتروفیزیکی، لایه مخزنی به منظور انجام آزمایش تمام حفره چاه مشبک کاری و سیستم های خاص آزمایش تمام حفره چاه برای یک تولید کوتاه مدت برپا شد تا اولا نفت مورد ادعا به عینه مشاهده و میزان آن مشخص شود، ثانیا اطلاعات فشار و دبی حاصل از این فعالیت برای تعیین مشخصات مخزن و قابلیت بهره وری آن مورد استفاده قرار گیرد که در این آزمایش مشخص شد، نفت استحصال شده از میدان سردار جنگل، نفت سبک با درجه مرغوبیت ۳۸ A.P.I است. از نگاه مهندسی مخزن نوع این مخزن، مخزن زیر اشباع است، به این معنی که فشار مخزن بسیار بالاتر از فشار نقطه حباب نفت موجود در مخزن است.

یکی از خصوصیات نفت میدان سردار جنگل، داشتن مولفه های واکس است که نیاز است در هنگام بهره برداری از میدان، تمهیدات مورد نیاز برای جلوگیری از تشکیل آن فراهم شود؛ البته باید توجه کرد که نفت استحصال شده بسیاری از میادین آب عمیق در جهان، دارای چنین خصوصیتی هستند.

حفاری چاه دوم در سردار جنگل

مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر در ادامه با اشاره به حفاری چاه دوم در میدان نفتی سردار جنگل می گوید: پس از عملیات حفاری چاه اول، با مطالعات ژئوفیزیکی و زمین شناسی، موقعیتی در ۱۴۰۰ متری غرب موقعیت چاه اول برای انجام حفاری دوم مشخص شد. علت حفاری چاه دوم، نخست ارزیابی میزان گسترش لایه مخزنی کشف شده در چاه اول، همچنین حفاری لایه های عمیق تر برای کشف زون های مخزنی اصلی در سری تولیدی سازند چلکن بوده است؛ چون براساس مطالعات کارگروه خزر، ۶ زون مخزنی (که با پدیده های ژئوفیزیکی مشخص شده اند) قابل ارزیابی است که در چاه نخست، ما یک زون مخزنی را کشف کردیم و برای رسیدن به زون های عمیق تر لازم است حفاری عمیق تر داشته باشیم.

عملیات حفاری چاه شماره ۲ نیز سال ۱۳۹۳ با موفقیت انجام و امتداد و گسترش لایه مخزنی در فاصله ۱۴۰۰ متری مشاهده شد. انجام عملیات نمودارگیری پتروفیزیکی و نیز عملیات آزمایش سازند و فشار سنجی نقطه ای با تجهیزات خاص ( تجهیزات MDT)، وجود نفت سبک در محل واقعی حضور نفت در مخزن را تایید کرد.

در این چاه نیز به دلیل مشکلات حفاری، حفر لایه های عمیق تر میسر نشد که علت آن نرسیدن به لایه های عمیق تر در چاه های میدان سردار جنگل، وجود گلفشان های گسترده در بخش های زیرین سازند تولیدی بوده است که کنترل ایستایی چاه و نیز ممانعت از نفوذ فشاری شیل های روان پرفشار را مشکل ساز کرده و مانع از تداوم حفاری شد.

آزمایش تمام حفره چاه SRJ-X۲ نیز بنا بر اعلام، بسیار موفقیت آمیز بوده و با تمهیداتی که برای جلوگیری از رسوب واکس پیش بینی شد، میزان دبی ۴۸۰۰ بشکه نفت در روز ثبت و در نهایت نمونه های نفت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص نوع، به پژوهشگاه صنعت نفت و نیز یک آزمایشگاه معتبر خارجی ارسال شد.

شیرزادی در این باره اشاره می کند: با اثبات وجود نفت در میدان سردار جنگل با حفاری اولین و دومین چاه در آب های عمیق، یک اتفاق خوب، جهش و رشد اساسی در صنعت نفت ایران صورت گرفت. دانش حفاری آب های عمیق که در دست معدودی از شرکت های بین المللی بود، اکنون تا حد زیادی بومی شده است؛ البته باید توجه کرد که رشد دانش و تکنولوژی آب های عمیق در دنیا با سرعت در حال تغییر و تحول بوده و به این دانش و فناوری ها بسیار نیاز است.

مدیر اکتشاف نفت خزر معتقد است، در ادامه تلاش های اکتشاف و تولید در حوضه خزر جنوبی، دو مسیر اصلی برای فعالیت ها ترسیم شده است؛ توسعه و تولید میدان سردار جنگل که به حفر چاه های ارزیابی و توسعه ای و تمهید تجهیزات تولید از میدان نیاز دارد و مسیر دوم، ادامه فعالیت های اکتشاف ساختار های اولویت دار است. به عنوان مقدمه و پیش نیاز توسعه میدان سردار جنگل، برنامه ای برای آزمایش طولانی مدت چاه های این میدان در دست تدارک است. با بررسی روند توسعه میادین آب های عمیق در دنیا و با توجه به فعالیت های توسعه ای سایر کشور های حاشیه دریای خزر مواردی قابل تامل است.

وی با اشاره به این موارد اظهار کرد: به دلیل هزینه های سرمایه ای بسیار بالا، برای حفاری و توسعه میادین آب های عمیق، لازم است که برنامه های کلان به شکلی پایدار و همه جانبه دیده شود همچنین به دلایل ریسک های فنی و اقتصادی توسعه میادین آب های عمیق، تشکیل کنسرسیوم با شرکت های سرمایه گذار بین المللی ضروری است.

او افزود: وجود ۴۶ ساختار ژئوفیزیکی در حوضه خزر جنوبی، که در یک مورد آن‌ها (میدان سردار جنگل) نفت کشف شده است، باید جدی گرفته شود؛ زیرا سایر کشور های حوضه خزر بیکار نخواهند نشست و در بهره‌برداری حداکثری از این حوضه، از تمامی توانمندی های بین المللی استفاده می کنند.

به گفته وی، ارتقای دانش آب های عمیق از طریق آموزش های موثر و مراودات بین المللی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. شیرزادی در پایان اظهار امیدواری کرده که بهره برداری از منابع عظیم هیدروکربنی حوضه خزر جنوبی به منظور بهره مندی بیشتر اقتصادی ملت ایران، با یک برنامه ریزی منسجم و پایدار و نیز با بهتر شدن شرایط بین المللی حاصل شود و روزی شاهد باشیم که حوزه نفتی شمال کشور همپای جنوب، پیشرفت داشته است.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

دستگاه مخلوط‌کننده پیمانه‌ای یا بچ میکسر (Batch Mixers) که در عملیات اسیدکاری روی سکوهای دریایی به‌کارگیری می‌شود، از سوی متخصصان شرکت ملی حفاری ایران طراحی و ساخته شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، عبدالمجید دقایقی، رئیس اداره نگهداری و تعمیرات خدمات فنی این شرکت از طراحی و ساخت این دستگاه با پوشش مقاوم به اسید کلریدریک خالص و افزایه‌های شیمیایی خبر داد و گفت: تامین این تجهیز حسب نیاز عملیاتی در برنامه ساخت یا خرید ماشین‌آلات سرمایه‌ای سالانه مدیریت خدمات فنی حفاری شرکت قرار گرفت و با بررسی‌های فنی و کارشناسی متخصصان مدیریت‌های خدمات فنی، ساخت آن با استفاده از توان صنعتگران داخلی و با پشتیبانی مدیریت‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بازسازی تجهیزات حفاری، اچ‌اس‌یی و اداره بازرسی فنی شرکت عملیاتی شد.

وی اظهار کرد: پس از تعیین مشخصات فنی، حداقل زمان ساخت با احتساب سفارش کالا، ساخت سازه فلزی با انجام پوشش ضداسید و افزایه شیمیایی و نصب و راه‌اندازی این دستگاه ۱۸۰ روز برآورد شد که با شناسایی امکانات موجود و استفاده از توان صنعتگران بومی و بهره‌گیری از دانش و تجربه متخصصان شرکت در مدت ۵۰ روز این مهم تحقق یافت.

رئیس اداره نگهداری و تعمیرات خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران گفت: هزینه خرید این دستگاه رقمی بالغ بر ۲۵۰ هزار یورو برآورد می‌شود که با استفاده از توان فنی مهندسی داخلی، این بچ میکسر با هزینه یک‌پنجم مشابه خارجی آن آماده بهره‌برداری شد.

دقایقی ادامه داد: با آماده شدن این تجهیز مراحل تست آزمایشگاهی و کارگاهی آن با موفقیت انجام و برای آزمایش میدانی به منطقه عملیاتی ارسال شد.

بچ میکسر پس از آزمایش‌های عملیاتی به همراه همزن‌های مکانیکی در ارائه عملیات اسیدکاری روی سکوهای دریایی به‌کارگیری می‌شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

یک مؤسسه خدمات حفاری اعلام کرد که شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا در هفته گذشته کاهش داشته است.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از خبرگزاری رویترز، مؤسسه خدمات حفاری بیکر هیوز اعلام کرد که شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا در هفته گذشته برای دومین هفته پیاپی کاهش داشته است.

طبق اعلام این مؤسسه، شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا در هفته گذشته با پنج مورد کاهش، به ۶۹۱ دکل رسید.

این در حالی است که در دوره مشابه پارسال، شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا ۸۷۴ مورد بود.

شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا به عنوان شاخصی برای پیش‌بینی تولید نفت این کشور در آینده، مورد توجه فعالان بازار است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

طبق تعهدی که شرکت‌های غربی و شل به قراق‌ها داده بودند، مقرر شد در سال 2013 تولید از این میدان به یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز برسد اما نه تنها چنین عددی ثبت نشد بلکه در سال 2013 تولید از این میدان با 75 هزار بشکه آغاز شد!

به گزارش انرژی پست ۲۴، هفته پیش در خبرها آمد که شرکت انگلیسی – هلندی رویال داچ شل، از کنسرسیوم توسعه میدان نفتی کاشاگان خارج می‌شود؛ شرکت شل نزدیک به یک میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است و به همراه شرکت‌های غربی دیگر این پروژه را به بدترین شکل ممکن به پیش بردند. در باره این پروژه باید گفت میدان کاشاگان 19 سال پیش در قزاقستان کشف شد؛ جایی که نقش مهمی در سیاست خارجی آمریکا ایفا می‌کند و آمریکا شرکت‌های غربی را برای حضور فعال در این منطقه ترغیب می‌کند تا به واسطه آن، قدرت روسیه را تضعیف کند.

کنسرسیومی غربی برای توسعه این میدان تشکیل می‌شود و اعلام می‌کنند طی سال‌های آینده، روزانه از این میدان یک میلیون بشکه نفت تولید خواهند کرد. اعداد جذاب و اغوا کننده‌ای که این شرکت‌ها ارائه می‌کنند موجب می‌شود شرکت‌های بزرگ اگزون موبیل، توتال، شل هریک 16.8 درصد سهام کنسرسیوم را به نام خود ثبت کنند؛ کونوکو فیلیپس آمریکا هم صاحب 8.3 درصد سهام شد که پس از چند سال جای خود را به شرکت CNPC چین داد. شرکـت اینپکس با 7.6 درصد و شرکت نفت و گاز قزاقستان با 16.8 درصد سایر سهامداران این کنسرسیوم لقب گرفتند.

طبق تعهدی که شرکت‌های غربی و شل به قراق‌ها داده بودند، مقرر شد در سال 2013 تولید از این میدان به یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز برسد اما نه تنها چنین عددی ثبت نشد بلکه در سال 2013 تولید از این میدان با 75 هزار بشکه آغاز شد! در برنامه دیگری که توسط این کنسرسیوم به قزاقستان اعلام شد، تعهد تولید یک میلیون بشکه در سال 2020 داده شد اما هم اکنون میزان تولید از کاشاگان کمتر از 400 هزار بشکه در روز است.

جالب است بدانید تاخیرهای مکرر در بهره برداری از این میدان انتقادات بسیاری را در برداشت. تأخیرات زیاد، خطرات زیست‌محیطی و هزینه‌های تورمی منجر به تهدید دولت قزاق برای لغو قرارداد با شرکت انی ایتالیا در آگوست2007 شد. در نهایت این شرکت ایتالیایی پیشنهاد کرد مهلت شروع تولید تجاری میدان نفتی کاشاگان از نیمه دوم سال 2008 به نیمه دوم سال 2010 موکول شود، اما مسئله‌ای که مقامات قزاقستان را متعجب کرد و انتقادات زیادی به همراه داشت، افزایش 2 برابری هزینه‌های اجرایی شرکت انی بود. این انتقادات بحدی جدی شد که مدیرعامل اگزون موبیل رسما اعلام کرد که قزاقستان نباید به ما فشار بیاورند و این گونه اعتراض ها بجا نیست.

با افزایش فشارها به کنسرسیوم و در سال 2013 تولید از این میدان آغاز شد؛اولین تولید از کاشاگان پس از 8 سال تاخیر. انی ایتالیا در ماه سپتامبر 2013 برداشت 75 هزار بشکه نفت از کاشاگان را کلید زد اما پس از چند روز تولید٬ فعالیت آنها به دلیل نشت از یک خط لوله گازی، متوقف شد.

مناقصه دیگری برای تعویض خط لوله صورت گرفت که در آن مناقصه٬ شرکت سایپم با قراردادی 1.8 میلیارد دلاری برنده معرفی شد. شرکت سایپم که 43 درصد سهام آن در اختیار شرکت نفتی انی قرار دارد، سال 2004 توانسته بود برنده قرارداد نصب شبکه خطوط لوله پروژه کاشاگان شود که البته این پروژه 50 میلیارد دلاری دچار تاخیرهای مکرر و افزایش بیش از حد هزینه‌ها شد اما قرارداد جدید بقدری برای سایپم جذاب بود که مدیرعامل این شرکت گفت: درآمد سایپم از قرارداد مذکور می تواند کسری های این شرکت ناشی از کاهش قیمت نفت و مشکلات اقتصادی داخلی آن را تا حدودی جبران کند.

نگاهی به توسعه میدان بزرگ کاشاگان نشان می دهد شرکت‌های بزرگ نفتی برخلاف ذهنیت‌های صیقل خورده و بزرگنمایی‌های صورت گرفته در توسعه این میدان شکست بزرگی را تجربه کرده است. آن‌ها قرار بود تولید را از سال 2005 آغاز کنند ولی به سال 2007 تغییر یافت. تضمین شد که این تولید در سال 2008 آغاز شود که مشکلات پیش آمده و تاخیرهای مکرر غول‌های نفتی٬ زمان را به سال 2010 تغییر داد. در نهایت سال 2013 تولید آغاز شد اما به دلیل مشکلات فنی و خطاهای فاحش مهندسی و ... ، تولید پس از چند روز متوقف شد و حالا این میدان کمتر از 400 هزار بشکه نفت تولید می‌کند؛ یعنی کمتر از 25 درصد تعهد اولیه!

حالا که هزینه‌های توسعه این میدان بیش از دو برابر شده و از رقم 24 میلیارد دلار به حدود 56 میلیارد دلار گذشته است،هم قزاق‌ها اعتراض دارند و هم شرکت‌های بزرگ نفتی جهان که می‌خواهند به آرامی این قرارداد را ترک کنند. در این میان قزاقستان می‌ماند و رویای تولید یک میلیون و 600 هزار بشکه‌ای که شرکت‌های غربی با ارائه آن، این میدان را از آن خود کردند. ارقامی که بزرگان نفت جهان بر روی آن مانور می‌دادند در ایران اما خریدار دارد، جایی که مشابه همین ارقام توسط شرکت‌های غربی به ایران ارائه شد و بخشی از کارشناسان داخلی، آن را نشانه عقب ماندگی کشورمان دانستند.

به عنوان نمونه همین دو سال پیش بود که شرکت مرسک از برنامه توسعه‌ای خود برای میدان آب تیمور گفت که می‌خواست تولید از این میدان را به 450 هزار بشکه در روز برساند؛ یعنی 9 برابر رقم تولید فعلی. گرچه شرکت‌های دیگر خارجی اعداد به مراتب کمتری را برای تولید از این میدان پیشنهاد دادند اما کلید واژه «آب تیمور 450 هزار بشکه‌ای» تبدیل به دستمایه‌ای شد که از شرکت‌های غربی یک «معجزه‌گر» تراشیده شود در حالی که موضوع میدان کاشاگان، یک نمونه از اتفاقاتی است که این کارشناسان، علاقه‌ای ندارند درباره آن سختی به میان بیاورند.

 

وحید حاجی‌پور

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

نروژ در سه ماهه سوم سال میلادی جاری شاهد بالاترین شمار اکتشافات نفت و گاز بود و شش مورد از ۳۸ اکتشاف نفت و گاز طبیعی جهان در این کشور انجام شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، شرکت تحلیل و آمار گلوبال دیتا در گزارش جدیدی اعلام کرد بعد از نروژ، کلمبیا با پنج اکتشاف نفت و گاز در فاصله ژوییه و سپتامبر، در رتبه دوم قرار گرفت.

از میان ۳۸ اکتشاف جهانی صورت گرفته، ۲۱ اکتشاف نفت مرسوم، ۱۵ اکتشاف گاز طبیعی، یک اکتشاف نفت سنگین و یک اکتشاف CBM بودند.

در میان مناطق جهانی، آمریکای جنوبی و اروپا هر یک با هشت اکتشاف در صدر قرار گرفتند و پس از آنها آسیا و آفریقا هر یک با پنج اکتشاف قرار گرفتند.

طبق گزارش گلوبال دیتا، از هشت اکتشاف در آمریکای جنوبی، شش اکتشاف نفت مرسوم، یک اکتشاف گاز مرسوم و یک اکتشاف نفت سنگین بودند. اروپا در سه ماهه سوم پنج اکتشاف نفت مرسوم و سه اکتشاف گاز مرسوم داشت.

آدیتا رخا، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت گلوبال دیتا درباره یافته‌های این گزارش گفت: در آمریکای جنوبی منطقه گویانا-سورینام و یانوس اورینتالس هر یک با سه اکتشاف بالاترین شمار اکتشاف را در سه ماهه سوم داشتند. در اروپا منطقه دریای شمال با سه اکتشاف نفت مرسوم و یک اکتشاف گاز مرسوم، بالاترین شمار اکتشاف را داشت.

منطقه گویانا امسال مرکز شماری از بزرگترین اکتشافات نفت و گاز بوده و غول‌های نفتی همچنان ذخایر نفت فراساحلی بیشتری را در این کشور آمریکای جنوبی برداشت می‌کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نروژ نه تنها در سه ماهه سوم بلکه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نیز در زمینه اکتشافات صدرنشین بود و از ۲۳ اکتشاف جهانی، پنج اکتشاف مربوط به این کشور بود.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

وضعیت امنیتی بی‌ثبات در لیبی و ادامه درگیری میان گروه‌های رقیب، مانع ازسرگیری فعالیت‌های اکتشاف توسط شرکت‌های نفتی بین‌المللی در این تولیدکننده نفت شمال آفریقا شده است.

به گزارش انرژی پست ۲۴، لیبی بدون اکتشاف هرگز نمی تواند امیدوار باشد ذخایر نفتش را که بزرگترین ذخایر نفت در سراسر آفریقا است، استخراج کند.

در جدیدترین نشانه از وخامت اوضاع که به فضای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز لطمه زده است، دو غول نفتی BP و انی ایتالیا طرح‌های خود برای نصب دکل‌های حفاری و آغاز اکتشاف در لیبی را کنار گذاشتند.

این دو شرکت در اکتبر سال ۲۰۱۸ قراردادی برای ازسرگیری اکتشاف در لیبی و ازسرگیری فعالیت‌هایشان در سال ۲۰۱۹ امضا کرده بودند. انی، BP و شرکت ملی نفت لیبی تفاهم نامه‌ای امضا کرده بودند که تحت آن انی ۴۲.۵ درصد سهم در توافق اشتراک اکتشاف و تولید در لیبی را خریداری می‌کرد.

کلودیو دسکالزی، مدیرعامل انی یک سال پیش گرفته بود این نقطه عطف مهمی است که کمک خواهد کرد پتانسیل اکتشاف ذخایر نفت لیبی آزاد شود و فضای سرمایه گذاری جذابی در این کشور ایجاد شود تا سطح تولید به وضعیت سابق بهبود پیدا کند. باب دادلی، مدیرعامل BP نیز در اکتبر سال ۲۰۱۸ گفته بود این شرکت حفاری اکتشافی در لیبی را در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ آغاز خواهند کرد.

با این حال وخامت وضعیت امنیتی در لیبی، نقشه‌های این دو غول نفتی بین‌المللی برای ازسرگیری فعالیت‌های اکتشافی را برهم زده است.

علاوه بر درگیری‌های قبیله‌ای دو جنگ داخلی در نقاط مختلف لیبی، صنعت نفت با عدم توافق دولتهای رقیب و شرکت‌های نفتی رقیب روبرو شده که بیم آن می‌رود باعث فروپاشی اتحاد شرکت ملی نفت لیبی شود. نزاع بر سر اختصاص بودجه نیز موضوع دیگری است که تولید نفت لیبی را تهدید می‌کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت ملی نفت لیبی ابتدای ماه میلادی جاری هشدار داد اگر دولت همچنان از اختصاص بودجه مصوب خودداری کند، تولید نفت لیبی ممکن است در ۹ ماه آینده سقوط کند.

 

منبع: ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

روسیه رتبه شماره یک را در اکتشاف های نفتی ۲۰۱۹ دارد و پس از آن گویان و قبرس قرار دارند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، جهان هنوز هم در حال اکتشاف های بزرگ نفتی است ولی این اکتشاف ها دیگر متعارف نیستند.

اکتشاف های متعارف نفت و گاز از زمان رونق شیل و به دنبال آن پایین آمدن قیمت نفت، کاهش یافته اند و در واقع به پایین‌ترین حد خود طی هفتاد سال گذشته رسیده اند. ولی هنوز هم اکتشاف های فوق العاده ای وجود دارد. در سال جاری میلادی، شاهد اکتشاف حدود 8 میلیارد بشکه معادل های نفتی بوده ایم در حالی که این رقم در سال گذشته 10 میلیارد بشکه بود.

آنچه بیش از همه تکان دهنده است، این است که اکتشاف های جدید همگام با از دست رفتن منابع متعارف نفتی نیستند. طبق اطلاعات ریستاد انرژی، نرخ جایگزینی فعلی منابع برای منابع متعارف تنها 16 درصد است. به عبارت دیگر، تنها یک بشکه از هر شش بشکه مصرف شده با منابع جدید جایگزین می شود.

بنابراین نه تنها سرعت اکتشافات کاهش یافته بلکه در مناطقی صورت می گیرد که از نظر زمین شناسی چالش برانگیز هستند و معمولاً در دریا قرار دارند یعنی سال ها طول می کشد مورد بهره برداری قرار بگیرند.

روسیه از نظر فنی اکثر این اکتشاف ها را از نظر مقدار در ذخایر قابل بازیافت در اختیار دارد ولی حوزه سورینام گویان هم امیدوار کننده است. اکسون موبیل تا حالا چهارده اکتشاف در این حوزه انجام داده و شرکت تولو هم دو اکتشاف داشته است. شرکت آپاچی هم در حال حاضر در حال حفاری در بخش سورینام این حوزه است. اگر حفاری های آپاچی موفقیت آمیز باشد، سرمایه گذاران شاهد افزایش قابل ملاحظه سرعت اکتشاف در طول مرز دریایی گویان خواهند بود.

ولی تا آن زمان روسیه منطقه شماره یک در اکتشاف های 2019 است و پس از آن گویان و قبرس قرار دارند.

1- روسیه- 1.5 میلیارد بشکه معادل های نفتی در آب های قطب شمال

روسیه تا کنون حدود 1.5 میلیارد بشکه معادل های نفتی اکتشاف کرده است که از حفاری های دینکوف و یارمیسکویی در شبه جزیره یامال در دریای کارا به دست آمده اند. این اکتشاف ها شامل 17 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی هم میشوند.

اکتشاف گاز مربوط به شرکت گزپروم می‌شود ولی از نظر نفت قطب شمال، شرکت نفت دولتی رزنفت دست برتر را دارد.

رزنفت برای عملی کردن پروژه قطب شمال نیاز به 40 میلیارد دلار معافیت مالیاتی از طرف دولت دارد. این شرکت قراردادی با سرمایه گذاران هندی برای سرمایه گذاری در 15 تا 20 درصد سهام این پروژه بسته است.

مشکل سرمایه گذاری در این پروژه با ذخایر 15 میلیارد دلاری این است که شرایط جوی باعث فرو رفتن تاسیسات نفت و گاز در زمین می شود و هزینه پروژه را بالاتر می برد. بنابراین ممکن است روسیه در سال جاری اکتشاف های بیشتری انجام دهد ولی استخراج از آنها مسئله دیگری است.

2-گویان- بیش از 6 میلیارد بشکه و همچنان رو به رشد

اکسون موبیل به تازگی گویان را برای اولین بار در نقشه نفت و گاز قرار داده است.

این یک اکتشاف بسیار بزرگ است . اکسون موبیل تا حالا چهارده اکتشاف انجام داده است و تولو اویل هم دو اکتشاف خود را اعلام کرده است.

ظرفیت کشور گویان بسیار بالاست برخی تخمین می زنند آینده تولید این کشور 750,000 طی 5 سال آینده باشد این یعنی یک بشکه نفت برای هر مرد، زن و کودک این کشور در هر روز.

ولی درگیری های مرزی با ونزوئلا و برخی سیاست های داخلی ممکن است مشکل ساز باشد. گویان در بهار سال آینده یک انتخابات در پیش دارد که درست همزمان با اولین تولید اکسون موبیل از فاز یک پروژه لیزا است.

3- قبرس- اکسون موبیل در ماه فوریه بزرگترین اکتشاف گاز طبیعی در دو سال گذشته را در ساحل قبرس انجام داد.

حدود 5 تا 8 تریلیون فوت مکعب گاز در این منطقه کشف شده است. اتحادیه اروپا این منطقه را یک قطب جدید گاز در مدیترانه می داند که می تواند سلطه روسیه را در منطقه کاهش دهد.

همه می‌دانند که این اکتشاف برای ترکیه مشکل ساز است. اردوغان این اقدام قبرس را با فرستادن کشتی های حفاری خود به منطقه اقتصادی انحصاری برای آغاز حفاری پاسخ داد.

ترکیه ادعا میکند این منطقه در حوزه قضایی قبرس برای حفاری گاز طبیعی نیست. ولی قبرس و کل دنیای غرب آن را رد می کنند.

 

منبع : تسنیم

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

ایران وقتی می‌تواند در میان بازیگران بزرگ گاز جهان حرفی برای گفتن داشته باشد که با توجه به روند بالای مصرف گاز در داخل کشور، در حوزه صادرات هم بتواند حضوری پررنگ‌تر در بازارهای جهانی داشته باشد.

به گزارش انرزی پست ۲۴، کشف یک میدان جدید گازی در ایران را از این جهت می‌توان مهم ارزیابی کرد که نشانه تحرک و پویایی، حتی در دوره تحریم است که تولید و صادرات نفت و گاز را با موانعی مواجه کرده است. در واقع، کشف میدان ارم در جنوب استان فارس نشان می‌دهد که وضعیت فعلی، نتوانسته رکود و سکونی در حوزه اکتشاف شرکت ملی نفت ایجاد کند و این را باید به فال نیک گرفت و از هر منظری که بنگریم کشف یک میدان جدید گازی را باید رویدادی مهم قلمداد کنیم. اما چرا؟

از منظر سیاست‌های کلی نظام در بخش انرژی که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، «اتخاذ تدبیر و راهکارهای مناسب برای گسترش اکتشاف نفت و گاز» و «افزایش ظرفیت تولید گاز» از جمله سیاست‌های کلی ابلاغ شده است و از این منظر کشف میدان گازی ارم، هم از جهت کشف میدان و هم از جهت هدف افزایش ظرفیت تولید گاز، منطبق بر همین سیاست‌ها و زمینه‌ساز اهداف و برنامه‌های بعدی است.

نکته بعدی این است که سبد انرژی دنیا به سمت گاز سنگین‌تر شده و در سال‌های آینده که پیش‌بینی می‌شود سرعت رشد تقاضای نفت در بازارهای جهانی کمتر شود، رشد تقاضا برای گاز افزایش می‌یابد. ایران به عنوان کشوری که دومین و بر پایه برخی آمارها نخستین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد و جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهان محسوب می‌شود، به دلایلی از جمله روند روزافزون مصرف گاز در داخل که حاصل عدم رعایت برخی استانداردهاست، حضوری در بین ۱۰کشور اول صادرکننده گاز در جهان ندارد و حالا که موازنه تولید و مصرف گاز در داخل کشور، به شکل نهایی خود نزدیک شده، می‌توان از منابع جدید برای افزایش توان تولیدی و به تبع آن صادراتی ایران استفاده کرد. میدان گازی ارم که اسمش هم با مسما انتخاب شده، یکی از همین میدان‌هاست که حرکت ایران به سمت بهشت درآمدهای ارزی حاصل از صادرات را می‌تواند تسریع و تسهیل کند.

آمارها نشان می‌دهد گاز نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز دنیا در سال‌های آتی خواهد داشت و این برگ برنده‌ای برای کشورهای دارای منابع گازی بیشتر از جمله ایران است. تا سال ۲۰۴۰ میلادی، سهم گاز، هم‌راستا با انرژی‌های تجدیدپذیر، در تامین انرژی مورد نیاز جهان افزایش خواهد داشت و با توجه به توسعه صنعت پتروشیمی در جهان، به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی هم مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. ایران وقتی می‌تواند جزو بازیگران بزرگ گاز جهان حرفی برای گفتن داشته باشد که با توجه به روند بالای مصرف گاز در داخل کشور، در حوزه صادرات هم بتواند حضور پررنگ‌تری در بازارهای جهانی داشته باشد. افزایش میزان تولید داخلی از میدان‌های موجود، یک جنبه از موضوع است و جنبه دیگر، کشف میدان‌های جدید گازی است که می‌تواند پشتوانه مناسبی برای افزایش تولید گاز باشد.

اکتشاف میدان ارم زوایای امیدوارکننده دیگری هم دارد. وقتی این اکتشاف به مرحله توسعه و عملیات برسد، به معنای ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی در منطقه است. به‌ویژه با توجه به اینکه در پارس جنوبی، اغلب پروژه‌ها تکمیل‌شده و باید پروژه‌های جدیدی تعریف کرد تا از ظرفیت‌های پیمانکاران و همچنین نیروهای کار، از مهندسان گرفته تا حتی نیروهای خدماتی استفاده کرد. ایران، پروژه‌های اکتشاف‌شده اما توسعه‌نیافته متعددی دارد که اگر این پروژه‌ها توسعه یابند، در رفع محرومیت و ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی، حتی در مرحله توسعه هم تاثیرگذار خواهند بود. به‌ویژه در مورد میدان‌هایی که امکان توسعه آن با فناوری‌های موجود در داخل و همچنین منابع مالی داخل کشور وجود دارد.

تخمین زده شده این میدان پس از توسعه، حدود ۴۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد می‌کند، اما به جز درآمد حاصل از تولید گاز از این میدان، پیش‌بینی شده که گازهای استحصال‌شده از این میدان به منظور جبران افت تولید و تامین خوراک پایدار، به پالایشگاه گازی پارسیان ارسال شود. در واقع کشف یک میدان جدید گازی، فقط به معنای افزایش تولید نیست. هرچند افزایش تولید گاز کشور، مهم‌ترین حاصل کشف یک میدان جدید گازی و رساندن آن به مرحله تولید است، اما از ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال گرفته تا تامین خوراک برای سایر تاسیسات و صنایع مرتبط، زنجیره کاملی از فواید کشف و توسعه یک میدان گازی همچون ارم است که اگر به تمامی جوانب آن توجه شود، ارم، همچون بهشتی، این بار نه در قالب باغی زیبا در داخل شیراز که در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز، می‌تواند آبادانی بیشتر را برای آن منطقه نوید دهد و فراتر از آن، در هموارتر ساختن مسیر توسعه کشور هم تاثیرگذار باشد.

 

حمیدرضا شکوهی

منبع: ایلنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران بر نتایج مطلوب مطالعات ارزیابی بلوک‌های اکتشافی (MOU) تاکید کرد و گفت: اکتشاف‌های سالانه نشان می‌دهد که همچنان ظرفیت اکتشاف در کشور بالاست.

به گزارش انرژی پست ۲۴، رضا دهقان، امروز (سه‌شنبه، ۳۰ مهرماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه «انجام مطالعات ارزیابی اکتشافی بلوک بامداد» اظهار کرد: نتایج مطالعات ارزیابی بلوک‌های اکتشافی در سال‌های اخیر حاکی از آن است که حجم ذخایر درجا و ذخایر قابل استحصال نفت در کشور بیش از آنچه برآورد شده، بوده است.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد اکتشاف‌های گاز و ۲۰ درصد اکتشاف‌های نفت در ایران بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است، گفت: اکتشاف‌های سالانه نشان می‌دهد که همچنان ظرفیت اکتشاف در کشور بالاست و انتظار داریم بلوک‌های تعریف‌شده، به ظرفیت حجم ذخایر قابل استحصال ما اضافه کند.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: مطالعات ارزیابی بلوک‌های اکتشافی (MOU) سرمنشاً خیر و برکات زیادی برای صنعت نفت کشور بوده است و باید تلاش کرد گرایش به سمت کارهای مطالعاتی و مشاوره‌ای بیشتر از قبل تداوم داشته باشد.

دهقان در ادامه بر ضرورت توانمندی شرکت‌های ایرانی در شرایط تحریم اشاره و تصریح کرد: ما از بحث محدودیت‌های بین‌المللی استقبال نمی‌کنیم، اما باور داریم که جامعه پیشرو، جامعه‌ای است که باید تهدید را به فرصت تبدیل کند، به همین دلیل توانمندی شرکت‌های داخلی می‌تواند ما را در رسیدن به این هدف یاری رساند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه شرکت‌های ایرانی در زمینه توسعه، انجام پروژه‌ها و فعالیت‌های اکتشافی به خودکفایی لازم دست یافته‌اند و می‌توان از دانش فنی، تخصص و تجهیزات این شرکت‌ها نهایت بهره را برد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران از بلوک اکتشافی بامداد به عنوان بلوکی کم ریسک و فراساحلی یاد کرد و افزود: با توجه به اینکه تمرکز مدیریت تاسیسات دریایی روی پروژه‌های فراساحلی است، بنابراین بلوک اکتشافی بامداد گزینه مناسبی خواهد بود و همچنین با وجود سابقه و تجارب شرکت تاسیسات دریایی، قطعا نتایج قابل قبولی از مطالعه این بلوک اکتشافی احصا می‌شود.

دهقان همچنین به مقوله تامین مالی پروژه‌های اکتشافی اشاره و از آن به عنوان یک تخصص یاد کرد و افزود: همان‌طور که برای انجام پروژه‌های مخزنی گروهی از متخصصان با یکدیگر همکاری و همفکری می‌کنند، باید درباره مباحث مالی پروژه‌ها نیز گروهی از متخصصان به این مقوله بپردازند.

وی ادامه داد: در این شرایط با اتخاذ تدابیر لازم و اصولی می‌توان از بازارهای بین‌المللی نیز تامین مالی کرد.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت مقوله بازاریابی و فروش نفت از سوی شرکت‌های E&P تاکید و تصریح کرد: شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) باید بتوانند در آینده‌ای نزدیک نفت تولیدی خود را به فروش برسانند. این مسئله نیازمند سازوکارهای لازم از سوی این شرکت‌ها است که باید در اسرع وقت برای آن فکری کرد.

دهقان همچنین خواستار تعامل بیشتر شرکت‌های ایرانی برای بهره‌گیری از فرصت‌های پیش رو در صنعت نفت کشور شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

سرپرست مدیریت خدمات شرکت ملی حفاری ایران از جابه‌جایی ۶۷ دستگاه حفاری در نیمه نخست امسال در مناطق عملیاتی خشکی استان‎های نفت‌خیز کشور خبر داد.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از شرکت ملی نفت ایران، حمید باران‌گر در تشریح عملکرد ترابری سنگین شرکت ملی حفاری ایران به عنوان مهم‌ترین بخش پشتیبانی عملیات حفاری، گفت: جابه‌جایی ۱۱ دکل در این مدت با استفاده از امکانات لجستیک شرکت و ۵۶ مورد از طریق پیمانکاران بخش خصوصی طرف قرارداد انجام شد.

وی افزود: عملیات جابه‌جایی اعم از سازه دکل، تجهیزات و ماشین‌آلات و متعلقات دستگاه حفاری در مدت یاد شده با کاربست خودروهای سبک و سنگین در قالب ۹ هزار و ۵۷۸ محموله در سطح محورهای اصلی و جاده‌های دسترسی به میدان‌های نفت و گاز براساس ضوابط و استانداردهای ویژه تخصصی انجام شد.

سرپرست مدیریت خدمات شرکت ملی حفاری اظهار کرد: در عملیات جابه‌جایی هر دستگاه حفاری به‌طور میانگین ۱۲۰ دستگاه تریلر کفی و کمرشکن‌های هفت و ۱۱ محور به کار گرفته می‌شود و در اجرای هر عملیات بخش‌های مختلف از جمله واحد مهندسی حمل‌ونقل برای تعیین مسافت و بررسی مسیر جابه‌جایی دستگاه مشارکت می‌کنند.

باران‌گر به ۴۳ هزار و ۱۳ کیلومتر بررسی مسیر و دریافت یک هزار و ۵۱۹ پروانه گذر اشاره و مدت زمان جابه‌جایی تعداد دستگاه حفاری یادشده را ۵۵۰ روز کاری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه کل مسافت طی‌شده در عملیات جابه‌جایی در ۶ ماه اخیر ۹ هزار و ۷۹۷ کیلومتر بوده است، ادامه داد: بر اساس ضوابط در عملیات جابه‌جایی دستگاه‌های حفاری سه گروه فنی همراه با دستگاه در مسیر تردد، نصب تجهیزات دستگاه و پیاده کردن آن پس از ترخیص، نیروهای عملیات ماشین‌آلات ویژه (هیدرولیک) که مشتمل بر جرثقیل‌های ۲۵، ۳۰، ۵۰ و در موارد خاص ۷۰ تن هم می‌شود و گروه کامل تعمیرات خودروها حضور دارند.

باران‌گر مقاصد مورد نظر در جابه‌جایی دستگاه‌های حفاری در نیمه نخست امسال را استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و فارس عنوان کرد و گفت: نقل‌وانتقال دستگاه‌های حفاری در زمان‌های مشخص‌شده در عملیاتی شدن به‌موقع دستگاه‌های حفاری و شتاب‌بخشی در اجرای عملیات حفر چاه‌های نفت و گاز تاثیر مستقیم می‌گذارد.

سرپرست مدیریت خدمات شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: همسو با جابه‌جایی دکل‌های حفاری، بخش ترابری آزاد نیز تامین نیازهای دستگاه‌ها از نظر تجهیزات و ملزومات در حین عملیات حفاری را به‌عهده دارد که در این خصوص نیز در مدت مورد اشاره در مجموع ۷ هزار و ۵۲۳ محموله با کاربست کامیون‌ها و تریلرهای شرکتی و پیمانکاری به مناطق عملیاتی انتقال داده شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

شرکت خدمات میادین نفتی رکس اینترنشنال نروژ اعلام کرد از حفاری در دریای نروژ ذخایر نفت و گاز کشف کرده است.

به گزارش انرزی پست ۲۴، شرکت خدمات میادین نفتی رکس اینترنشنال روز چهارشنبه اعلام کرد از حفاری در دریای نروژ ذخایر نفت و گاز کشف کرده است.

طبق تخمین های اولیه شرکت دولتی نفت و گاز PGNiG ، اپراتور این حفاری، معادل های نفتی قابل بازیابی این اکتشاف به حدود 3 تا 6 میلیون مترمکعب برابر با 19 تا 38 میلیون بشکه می رسد.

به گفته شرکت رکس، این چاه ها اولین و دومین چاه هایی هستند که که طبق مجوز این اپراتور حفاری شده اند.

این چاه ها در منطقه مرکزی دریای تروژ در حدود 5 کیلومتری جنوب ذخایر شناور اسکاروFPSO و 210 کیلومتری شمال غرب شهر برونویساند نروژ قرار دارند.

شرکت رکس اعلام کرد هدف از این اکتشاف اثبات وجود نفت در لایه های پایینی و متوسطه صخره های ذخیره ژوراسیک این منطقه بوده است.

امکان دارد این میدان نفتی تازه اکتشاف شده به تاسیسات اسکارو متصل شود.

این حفاری چندین ماه پس از آن صورت گرفت که رکس اکتشاف رالوزنس را در دریای شمال به پول تبدیل کرد. پس از اعلام این اکتشاف، سهام شرکت رکس اینترنشنال 10.1 درصد افزایش یافته است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیر عملیات شرکت نفت و گاز پارس با اعلام برداشت ۸۰۰ میلیون فوت‌مکعب گاز از سکوی بازسازی شده SPD۹ گفت: امیدواریم این سکو تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ مهرماه) به ظرفیت تولید روزانه حداکثری یک میلیارد فوت‌مکعب گاز برسد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، علیرضا عبادی در تشریح جزئیات عملیات بازسازی و راه‌اندازی دوباره سکوی حادثه‌دیده SPD۹ اظهار کرد: پس از وقوع حادثه در خط لوله این سکو که به دلیل خوردگی درونی ناشی از ترکیبات اسیدی گاز در ۲۲ خردادماه امسال دچار پارگی و آتش‌سوزی شد، بلافاصله پس از عملیات ایمن‌سازی و جلوگیری از گسترش حادثه، ارزیابی‌های اولیه با اعزام گروه‌های کارشناسی و شرکت‌های بیمه‌ای به محل آغاز شد و پس از انجام سلسله فعالیت‌هایی منسجم با حضور همه عوامل شرکت نفت و گاز پارس، پیمانکار مورد نظر برای بازسازی و تعمیر سکو پس از سه هفته انتخاب شد.

وی با بیان اینکه پس از ابلاغ کار به پیمانکار و استقرار و لنگراندازی شناور عملیاتی در موقعیت مورد نظر، فعالیت‌های بازسازی سکوی حادثه‌دیده فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی از ۲۴ تیرماه آغاز شد، افزود: با توجه به اینکه بازگشت دوباره سکو به مدار تولید اهمیت ویژه‌ای دارد، عملیات بازسازی و بهره‌برداری از این سکو در دو مرحله تعریف شد.

عبادی نخستین مرحله از عملیات بازسازی سکوی SPD۹ را فعالیت‌های مربوط به برقراری ازسرگیری تولید در بازه زمانی سه ماهه اعلام کرد و افزود: تعمیرات بخش‌هایی از سکو که تأثیری در تولید نداشتند به مرحله دوم موکول شد و در روزهای آینده انجام می‌شود.

مدیر عملیات شرکت نفت و گاز پارس، بازسازی و تولیدی شدن دوباره سکوی حادثه‌دیده SPD۹ را الگوی موفقی از همکاری همه اجزای این پروژه عنوان کرد و گفت: در طول عملیات بازسازی این سکو که خوشبختانه فاز نخست آن در موعد مقرر سه ماهه به پایان رسید، گروه‌های پیمانکاری و کارفرمایی با آمادگی کامل و انسجام بی‌نظیر در کنار یکدیگر حضور داشتند و به جرأت می‌توان گفت پروژه بازسازی این سکو می‌تواند به عنوان الگوی موفقی معرفی شود.

تعامل سازنده پیمانکار و کارفرما

این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس یکی از مشکلات و دغدغه‌های موجود در عملیات بازسازی این سکو را تأمین کالاهای مورد نیاز به منظور تولیدی شدن سکو عنوان و اظهار کرد: تعامل مناسب تیم پیمانکار و کارفرما در این پروژه سبب شد کالاهای مورد نیاز این بخش با وجود مشکلات موجود، در زمان مورد نظر تأمین شود، به گونه‌ای که در نیمه دوم ماه جاری همه عملیات ساخت بخش‌های مربوط به احیای تولید به پایان رسید و از پانزدهم مهرماه، آزمون‌های نهایی برای اطمینان بیشتر از نبود نشتی آغاز شد.

وی با اشاره به انجام آزمون‌های نشتی کل سکو در طول یک هفته افزود: عملیات آزمون نشتی در همه بخش‌های سکو با گاز نیتروژن ۲۲ مهرماه به پایان رسید و پس از حصول اطمینان از اینکه هیچ‌گونه نشتی در سکو وجود ندارد، از صبح روز سه‌شنبه (۲۳ مهرماه) عملیات باز کردن یکایک چاه‌ها مطابق با دستورعمل‌های عملیاتی و ایمنی آغاز شد و خوشبختانه عصر روز گذشته با روشن شدن مشعل، سکوی SPD۹ در مدار تولید قرار گرفت.

عبادی، حداقل تولید از سکو برای ارسال به خط لوله انتقال گاز به پالایشگاه خشکی را ۳۰۰ میلیون فوت مکعب اعلام کرد و گفت: اگر تولیدات سکو کمتر از این میزان باشد، قطعا مشکلاتی در انتقال گاز ترش از طریق خط لوله ایجاد می‌شود، بنابراین گاز استحصال‌شده از چاه‌های سکوی SPD۹ پس از رسیدن به ظرفیت ۳۰۰ میلیون فوت مکعب به خط لوله انتقال گاز به پالایشگاه خشکی تزریق شد.

مرحله دوم تعمیر SPD۹ به‌زودی آغاز می شود

مدیر عملیات شرکت نفت و گاز پارس، تولید فعلی سکوی SPD۹ را با در سرویس قرار گرفتن هشت چاه تولیدی، بیش از ۸۰۰ میلیون فوت مکعب اعلام و ابراز امیدواری کرد مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و هماهنگی‌های صورت گرفته با پالایشگاه خشکی تا ساعاتی دیگر این سکو به ظرفیت تولید حداکثری روزانه یک میلیارد فوت‌مکعب (معادل ۲۸ میلیون مترمکعب) می‌رسد و تعهد این شرکت در بازه زمانی مقرر محقق شود.

وی اظهار کرد: دغدغه تأمین گاز از این سکو به طور کامل رفع شده و عملیات بازسازی آن به‌زودی وارد مرحله دوم می‌شود و آن بخش از تأسیسات و تجهیزات آسیب‌دیده‌ای که نقشی بسزا در تولید گاز نداشتند، تعمیر و بازسازی می‌شوند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

بهره‌برداری از میدان آزادگان جنوبی به‌طور رسمی به شرکت نفت و گاز اروندان سپرده شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت ملی نفت ایران، فرخ علیخانی، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، امروز (چهارشنبه، ۲۴ مهرماه) در آیین تحویل و تحول میدان آزادگان جنوبی در منطقه عملیاتی دارخوین اظهار کرد: انجام این واگذاری از شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به شرکت نفت و گاز اروندان نقطه عطفی در مسیر بلوغ این دو شرکت محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه روند این واگذاری با توجه به تعدد پیمانکاران بسیار دشوار بود، افزود: با وجود این با همکاری دو شرکت و به دور از هرگونه اختلاف نظری واگذاری انجام شد، این واگذاری می‌تواند به عنوان الگویی در دیگر واگذاری‌ها محور توجه قرار گیرد.

علیخانی، در دست داشتن منطق و فرمت کلی برای تحویل پروژه، همکاری میان کارفرما و پیمانکار و تعهد طرف‌ها برای انجام درست موارد مطرح‌شده در صورت‌جلسه را سه جزء اصلی در فرآیند تحویل و تحول (Hand Over) طرح‌ها عنوان کرد و گفت: خوشبختانه شرکت متن و اروندان توانسته‌اند در این مسیر به‌درستی حرکت کنند.

به گفته وی، برگزاری حداقل ۱۰ نشست کارشناسی از زمان نافذ شدن تحویل میدان آزادگان جنوبی از شرکت متن به شرکت اروندان، عامل موثری در واگذاری موفق این میدان بوده است.

توسعه غرب کارون در فاز جدید

جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان در این نشست با اشاره به اینکه واگذاری این میدان از خردادماه امسال در پی نشستی با حضور وزیر نفت وارد فاز اجرایی شد، گفت: ظرفیت تولید کنونی از این میدان بیش از ۱۰۰ هزار بشکه است.

وی تصریح کرد: با واگذاری رسمی بهره‌برداری میدان آزادگان جنوبی از شرکت متن به اروندان، توسعه غرب کارون وارد فاز جدیدی می‌شود.

میدان نفتی آزادگان جنوبی، بخشی از میدان مشترک نفتی آزادگان است که از جمله اولویت‌های توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌آید.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بازسازی سکوی حادثه دیده فازهای ۶ تا ۸ پارس‌جنوبی از آغاز فرآیند برداشت دوباره گاز در این سکو خبر داد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین‌فام، با اشاره به ابعاد عملیات بازسازی بخش‌های آسیب‌دیده سکوی فاز ۸ پارس‌جنوبی در بازه زمانی کمتر از چهار ماه، گفت: این سکو پس از تکمیل عملیات راه‌اندازی، با انجام آزمون‌هایی عملیاتی شد.

وی، تلاش‌های انجام شده در زمینه بازسازی این سکو را مطابق با تولید حداکثری گاز عنوان کرد و افزود: خوشبختانه فرآیند تولید در سکوی فاز ۸ پارس‌جنوبی آغاز شده است و هم‌اکنون تولید این سکو به پالایشگاه خشکی ارسال می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه سکوی فاز ۸ یکی از سکوهای سه‌گانه فازهای ۶، ۷ و ۸ پارس‌جنوبی با ظرفیت تولید ۲۸ میلیون مترمکعب گاز است، تصریح کرد: خط لوله این سکو به دلیل خوردگی درونی ناشی از ترکیبات اسیدی گاز، ۲۶ خردادماه امسال دچار پارگی و آتش‌سوزی شد که با تلاش و اقدام به‌موقع تیم‌های ایمنی و آتش‌نشانی، از گسترش حادثه جلوگیری و پس از ارزیابی‌های اولیه و اعزام تیم‌های کارشناسی در محل، کار بازسازی و تعمیر آن آغاز شد.

مشکین‌فام، بازسازی سکوی حادثه‌دیده را مطابق برنامه اعلام‌شده ارزیابی کرد و گفت: با توجه به تاکید وزیر نفت، بازسازی این سکو در دستور کار قرار گرفت و با پیگیری گروه‌های ارزیابی حادثه و تلاش عوامل اجرایی، براساس برنامه‌ریزی انجام شده این سکو در زمان تعیین‌شده بازسازی شد و به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ازسرگیری برداشت در سکوی فاز ۸ پارس‌جنوبی را اصلی‌ترین دغدغه و اولویت این شرکت در ماه‌های گذشته توصیف و تصریح کرد: این سکو به‌تدریج با حداکثر میزان کارایی به جمع سکوهای در حال تولید پارس‌جنوبی می‌پیوندد و نتیجه آن در پایداری تولید گاز و افزایش سوخت‌رسانی به مردم در ماه‌های سرد سال مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به آمادگی شرکت نفت و گاز پارس به‌منظور تولید ایمن و پایدار گاز در فصل زمستان گفت: بر این اساس، کار تعمیر سالانه روی سکوهایی که نیاز به تعمیرات اساسی داشتند به پایان رسیده است و تا اواسط آبان‌ماه آماده تولید حداکثری گاز در فصل زمستان هستیم.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت با اشاره به امضای قرارداد ساخت و خرید 6 دستگاه دکل حفاری دریایی و خشکی به چینی ها، اعلام کرد: با وجود پرداخت پیش پرداخت، طرف چینی از ساخت و تحویل دکل‌های دریایی خودداری می‌کند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از روابط عمومی صندوق های بازنشستگی صنعت نفت، «نصرت رحیمی» با اشاره به امضای قرارداد ساخت و خرید حدود دو میلیارد دلار دکل حفاری خشکی و دریایی در چین از سوی صندوق بازنشستگی صنعت نفت، گفت: با گذشت حدود هشت سال، چینی ها چهار دکل حفاری خشکی را تحویل دادند و اما دو دکل دریایی هنوز تحویل نشده است.

رئیس هیات رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت با اعلام اینکه برای ساخت دو دکل دریایی به طرف چینی پیش پرداخت ساخت این دکل ها پرداخت شده است، تصریح کرد: با وجود پرداخت پیش پرداخت اما هنوز قرارداد ساخت دو دکل دریایی تعیین تکلیف نشده است.

این مقام مسئول با اشاره به انجام مجموعه اقدامات حقوقی برای بی اثر کردن فعالیت طرف چینی، اظهار داشت: در صورتی که بتوانیم باقی مانده ساخت یک دکل دریایی را تامین و پرداخت کنیم، پیش پرداخت پرداختی قبلی قابل بازیافت می شود.
وی همچنین تاکید کرد: دکل های حفاری از طرف چینی گران خریداری شده است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

تفکیک‌گر واحد بهره‌برداری نفت و گاز مارون ۳ به‌منظور بازیافت نفت ارسالی به گودال سوخت و با هدف کاهش آلاینده‌های زیست محیطی تا پایان سال در مدار قرار می‌گیرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون، حمید کاویان، مدیرعامل این شرکت گفت: با هدف استفاده حداکثری از کالاها و امکانات موجود و به‌منظور صرفه‌جویی اقتصادی، تفکیگ‌گر چاه شماره ۳۶ که از مدار عملیات خارج شده بود، پس از بررسی و بازنگری از نظر فرآیندی، بازسازی و رنگ‌آمیزی شد و در فاز نخست عملیات اجرایی، تفکیک‌گر مورد اشاره با طول حدود ۱۶ متر و وزن تقریبی ۵۰ تن، توسط دو دستگاه جرثقیل ۸۰ تنی از محل اولیه آن روی چاه شماره ۳۶ جدا و به مجتمع صنعتی شماره ۳ مارون انتقال داده شد.

وی افزود: در مرحله دوم عملیات اجرایی، برنامه‌ریزی‌های لازم برای طرح بارگیری انجام و با توجه به فضای محدود بین تاسیسات، نسبت به مخلوط‌ریزی، متراکم کردن و محوطه‌سازی برای استقرار جرثقیل ۱۶۵ تن اقدام شد که با انجام تست تراکم و اطمینان از آماده بودن محوطه، تفکیک‌گر ابتدا ازسوی جرثقیل ۱۶۵ تن روی کمرشکن قرار گرفت و پس از حمل، در سه مرحله و مطابق طرح بارگیری، درون حوضچه و در عمق پنج متری سطح زمین قرار داده شد.

بر اساس این گزارش، پس از انجام لوله‌کشی‌های فرآیندی، نصب پمپ و عملیاتی کردن تفکیک‌گر که حداکثر تا بهمن ماه امسال به طول خواهد انجامید، هر میزان نفتی که بسته به شرایط عملیاتی به سمت گودال جریان یابد، توسط تفکیک‌گر بازیافت و به مدار تولید بازگردانده می‌شود. با راه‌اندازی این طرح افزون بر سود و صرفه قابل‌توجه از محل بازیافت نفت، از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری خواهد شد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که هم‌اکنون مراحل اجرایی طرح توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون و پروژه‌های جنبی آن با فعالیت و تمرکز حداکثری پیمانکاران ایرانی در حال اجراست که این روند، مصداق بارز اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، کارشناسان معاونت برنامه‌ریزی و امکان‌سنجی اقتصادی این مدیریت پس از بازدید اخیر خود از طرح‌های توسعه‌ای غرب کارون در گزارشی اعلام کردند: در چرخه توسعه و تولید شامل پروژه‌های حفاری چاه‌ها، احداث خطوط انتقال نفت و ایستگاه‌های ارسال نفت خام و بهره‌برداری از تاسیسات نفتی در طرح توسعه میدان‌های نفتی غرب کارون و پروژه‌های جنبی آن، حضور و فعالیت حداکثری پیمانکاران و سازندگان داخلی مشهود و این روند نماد بارز اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

کارشناسان این معاونت از بخش‌های مختلف تاسیسات و بخش‌های مختلف طرح‌های توسعه‌ای غرب کارون از جمله میدان آزادگان جنوبی، خطوط لوله انتقال نفت، ایستگاه‌های تفکیک نفت، آب و گاز، کارخانه فرآورش سیار و ایستگاه‌های تلمبه‌خانه ارسال نفت خام غرب کارون و امیدیه، پروژه تامین برق نیروگاه غرب کارون و کارخانه تولید خط لوله مربوط به پروژه خطوط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک بازدید کردند و به منظور بررسی راهکارهای اصلاح و بهبود چرخه همکاری کارفرما و پیمانکار برای تسهیل در فرآیندها، در نشست‌هایی با نمایندگان کارفرما و پیمانکاران حضور یافتند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

شرکت ملی نفت ایران از کشف میدان گازی جدیدی در جنوب استان فارس خبرداد؛ ذخیره گاز درجای این میدان که «ارم» نام‌گذاری شده، ۱۹ تریلیون فوت مکعب (۵۴۰ میلیارد مترمکعب) است که ۱۳ تریلیون فوت مکعب آن قابل برداشت است.

به گزارش انرزی پست ۲۴، به نقل از شرکت ملی نفت ایران امروز (یکشنبه، ۲۱ مهرماه) خبر کشف میدان گازی جدیدی را در جنوب استان فارس اعلام کرد که بر اساس اعلام مدیریت اکتشاف این شرکت، این میدان در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز، ۶۰ کیلومتری شمال عسلویه و ۲۵ کیلومتری جنوب باختری شهرستان خنج قرار دارد و از اثبات یکپارچه بودن دو تاقدیس دنگ و باغون که در سازندهای کنگان و دالان بالایی با یکدیگر مرتبط بوده و مخزن گازی یکپارچه‌ای به طول ۵۰ کیلومتر و پهنای میانگین ۵ کیلومتر را به وجود آورده، تشکیل شده است.

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درباره روند کشف این میدان توضیح داد: پس از چند سال تلاش مجدانه کارشناسان این مدیریت، احتمال وجود ذخایر غنی هیدروکربوری در ناحیه ارم تایید شد و به‌منظور شناخت دقیق‌تر و ارزیابی‌های فنی، پروژه‌های لرزه‌نگاری و ثقل و مغناطیس‌سنجی در این ناحیه اجرا و سرانجام محل چاه علامت‌گذاری شد. به دنبال آن، عملیات ساخت جاده دسترسی به طول ۶ کیلومتر و احداث سلر و محوطه چاه اجرا و سپس عملیات حفاری در تیرماه سال ۹۷ آغاز شد.

بر اساس این گزارش، حفاری پس از ۹ ماه با عبور از لایه‌های رسوبی مشتمل بر سنگ آهک، دولومیت، شیل، مارن، گچ و ماسه‌سنگ در عمق ۴۶۳۲ متری پایان یافت و پس از دریافت و تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی و انجام لایه‌آزمایی، وجود گاز طبیعی در سازندهای مخزنی کنگان و دالان در میدان ارم اثبات شد. بر اساس محاسبات انجام شده، حجم گاز درجای این مخازن بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد فوت مکعب است که بیش از ۱۳ هزار میلیارد فوت مکعب آن قابل استحصال است. این حجم تقریبا معادل یک فاز میدان گازی پارس جنوبی است.

نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد سیال مخزن کنگان و دالان بالایی حاوی گاز میعانی با درجه API ۴۹ و میزان سولفید هیدروژن در گاز برابر ۸۰۰ PPM و افق دالان پایینی دارای گاز میعانی سبک و شیرین با درجه API معادل ۵۰ و میزان سولفید هیدروژن در گاز برابر ۴۵ PPM است که نشان دهنده مرغوبیت این گاز است.

همجواری میدان ارم با میدان‌های گازی شانول و هما در نزدیکی پالایشگاه گاز پارسیان و وجود زیرساخت‌های مناسب سبب می‌شود توسعه این میدان گازی برای جبران افت تولید میدان‌های همجوار و تامین خوراک پایدار پالایشگاه گازی پارسیان مورد توجه قرار گیرد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، قرارداد ۲ پروژه لرزه‌نگاری را با ۲ شرکت ایرانی امضا کرد: پروژه لرزه‌نگاری دوبعدی «باشت» با شرکت عملیات اکتشاف نفت و پروژه لرزه‌نگاری سه‌بعدی «پانیذ» با شرکت تنکو.
به گزارش انرژی پست ۲۴، امروز (یکشنبه، ۲۱ مهرماه) قرارداد پروژه لرزه‌نگاری دوبعدی «باشت» بین سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و علیرضا بهبهانی‌نیا، رئیس هیئت مدیره شرکت عملیات اکتشاف نفت (زیرمجموعه اویک) و قرارداد پروژه لرزه‌نگاری سه‌بعدی «پانیذ» بین هندی و امید عساکره، مدیرعامل شرکت توسعه انرژی و نفت نگین آفاق کیش (تنکو) امضا شد.
پروژه پانیذ، بزرگ‌ترین پروژه لرزه‌نگاری سه‌بعدی آبی - خاکی کشور خواهد بود که در پهنه‌ای به وسعت ۲ هزار کیلومتر مربع از شهرستان‌های شادگان، آبادان، ماهشهر و دارخوین و با اعتباری بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال اجرا خواهد شد و مدت زمان اجرای آن ۳۲ ماه در نظر گرفته شده است.
در فاز داده‌برداری این پروژه، بخش قابل توجهی از حوضه رسوبی دشت آبادان پوشش اکتشافی داده می‌شود و پوشش لرزه‌نگاری سه‌بعدی دشت آبادان تا حد زیادی تکمیل خواهد شد، همچنین ارتباط ساختارهای شرق کارون با ساختمان‌های مجاور بررسی و پیش‌بینی می‌شود تله‌های هیدروکربوری از نوع چینه‌ای شناسایی شوند.
پروژه لرزه‌نگاری دوبعدی باشت هم با اعتباری بالغ بر ۱.۴ هزار میلیارد ریال در پهنه استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان ازسوی شرکت عملیات اکتشاف نفت (زیرمجموعه اویک) انجام خواهد شد و مدت زمان اجرای آن ۲۸ ماه برآورد شده است.
پروژه لرزه‌نگاری باشت نیز با هدف شناسایی ظرفیت‌های جدید اکتشافی اجرا می‌شود و در فاز داده‌برداری آن، حوضه رسوبی دزفول جنوبی بررسی می‌شود و انتظار می‌رود هندسه دقیق ساختمان‌ها و عمق دستیابی به اهداف اکتشافی تعیین و مشخص شود.
 
اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار