اکتشاف و حفاری

بازوی نفتی غول گازی روسیه – «گازپروم» در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که شرکت‌های «رویال داچ شل» و «گازپروم نفت» برای انعقاد یک سرمایه‌گذاری مشترک جهت اکتشاف و توسعه میادین نفتی در منطقه «یامال» واقع در روسیه  توافق کرده‌اند.

شرکت‌های «رویال داچ شل» و «گازپروم نفت»، اسناد مربوط به انجام یک سرمایه‌گذاری مشترک 50/50  را امضا کردند که در یک حرکت نادر از سوی یک شرکت نفتی بین‌المللی در بخش نفت روسیه – که برخی از آنها از زمان پیوستن روسیه به «کریمه» در سال 2014 در معرض تحریم‌ های غرب قرار گرفته ‌اند- با همکاری شرکا و بصورت مساوی مدیریت خواهد شد.

«گازپروم نفت» در بیانیه‌ای اعلام کرد انتظار می‌رود که این قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک در اواخر سال 2019 یا اوایل سال آینده – یعنی در زمانیکه تمام پیش‌شرط‌های قانونی برآورده شوند و تمام مجوزهای قانونی لازم صادر شوند- نهایی شود.

«الکساندر  دیوکوف» مدیر عامل شرکت «گازپروم نفت» اظهار داشت: "به عنوان بخشی از این توافقنامه جدید، ما قادر خواهیم بود پتانسیل کامل یک انبوهه هیدروکربنی عظیم در «یامال» را به صورت مؤثر و کارآمدی به نمایش بگذاریم. ما در آینده، به دنبال فرصت‌های بیشتری برای اجرای پروژه هایی از جمله پروژه‌های خارج از روسیه با «رویال داچ شل» خواهیم بود".

همچنین مدیر عامل «رویال داچ شل» - «بن ون بورن»، در بیانیه «گازپروم نفت» در مورد این توافقنامه اظهار داشت که "این قرارداد، یک نقطه عطف دیگر در همکاری ما با «گازپروم نفت» است. در طی سال‌ها، ما یک رابطه مبتنی بر اعتماد و سودآور را برقرار کردیم. "

111

«رویال داچ شل» و «گازپروم نفت»، در حال کار در روسیه برای توسعه مجموعه میادین نفتی « Salym » هستند.

«گازپروم نفت» قصد دارد تا در زمینه اکتشاف، سرمایه‌گذاری بیشتری را انجام دهد و قصد دارد تولید نفت را بدون توجه به کاهش توافقی تولید اوپک ادامه دهد.

در ماه مارس سال جاری، «الکساندر  دیوکوف» اعلام کرد که فکر نمی‌کند توافقنامه کاهش تولید بین روسیه و اوپک بصورت طولانی مدت ادامه یابد و  اینکه شرکت های روسی حتی کاهش تولید را در برنامه‌های بلند مدت خود نیز مد نظر قرار نمی‌دهند. «گازپروم نفت» اعلام کرد که قصد دارد تا پس از سال 2020 نیز تولید خود را حفظ نموده و یا حتی آن را افزایش‌ دهد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

 پتروپارس

این شرکت که از پیمانکاران قدیمی پارس جنوبی است در وب سایت خود عنوان کرده است که بر اساس توافقنامه ای مشارکتی با شرکت نفت ونزوئلا (PDVSA) فعالیت های مطالعاتی روی یک  میدان نفتی در این کشور  با نام « دوبوکوبی» را آغاز کرده است. آن‌طور که در وب سایت پتروپارس عنوان شده این فعالیت به منظور افزایش تولید نفت سنگین (API) از بلوک نفتی دوبوکوبی از ۱۱۰۰۰ بشکه در روز تا سقف ۳۸۰۰۰ بشکه در روز با استفاده از حفاری ۲۱۴ حلقه چاه و جداسازی اولیه آب و گاز از نفت در تاسیسات سطح الارضی و انتقال نفت با استفاده از رقیق ساز به محل تعریف شده توسط شرکت نفت ونزوئلا، انجام شده است.  پتروپارس در این پروژه دارای سهم 26 درصد از کل سرمایه گذاری در این بلوک بوده که برای این منظور نقدینگی در حدود ۱۷۵ میلیون دلار (واقعی سال ۲۰۰۸) به منظور توسعه آن مورد نیاز خواهد بود. 

اویک

شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت، دومین شرکتی بود که در فهرست E&P ها قرار گرفت. بررسی وب‌سایت این شرکت نشان می‌دهد که حدود 2 سال از آخرین به روزرسانی فعالیت‌های اویک در پروژه‌هایش می‌گذرد. اویک که البته مانند پتروپارس از قدیمی‌های حوزه صنعت نفت و گاز به شمار می‌رود، سال 1386 عملیات پردازش داده‌های لرزه‌ نگاری دو بعدی دو میدان نفتی   را در تونس انجام داده است.

انرژی دانا

این شرکت که از سال گذشته با گروه‌های روسی در حال کار کردن روی 2 میدان نفتی آبان و پایدار غرب است، وضعیتی به مراتب قابل دفاع‌تر در زمینه نوع ارائه فعالیت‌هایش در قالب یک شرکت E&P دارد. انرژی‌دانا در وب سایت انگلیسی خود بخشی مجزا را با سرفصل  «اکتشاف و تولید» قرار داده است. دانا انرژی طبق اخبار موجود در وب‌سایتش دیدارهایی را با وزارت نفت عراق برای همکاری‌های مشترک انجام داده است. در متن خبر مربوط به این دیدار عنوان شده است که هدف همکاری‌های مشترک در حوزه «اکتشاف» و حفاری و زمین‌شناسی است. .

پدکو

چهارمین شرکت E&P که صلاحیت فعالیت در این حوزه را از معاونت مهندسی وزارت نفت کسب کرد شرکت توسعه پترو ایران موسوم به پدکو بود. بررسی «تعادل» از دو نسخه انگلیسی و فارسی وب سایت این شرکت نشان می‌دهد که پدکو تاکنون هیچ فعالیتی در خارج از مرزهای ایران نداشته است. همچنین خبر یا گزارشی در خصوص اقدامات این شرکت برای فعالیت برون‌مرزی نیز در وب سایت دیده نمی‌شود. در نسخه انگلیسی وب سایت این شرکت بخشی با عنوان Exploration and Production  وجود دارد که پدکو در آن بخش کسب و کار خود را پیدا کردن و تولید انرژی به روش‌های مدرن معرفی کرده است..

گروه مپنا

مپنا که بیشتر با فعالیت در حوزه برق شناخته می‌شد به دنبال شدت گرفتن تحریم‌ها در پارس جنوبی بیشتر فعال شد. گروه نفت و گاز مپنایی‌ها به عنوان متقاضی فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید از وزارت نفت صلاحیت کسب کرد. این شرکت در حوزه نفت و گاز تاکنون پروژه ای را خارج از مرزهای ایران اجرا نکرده است. .

 قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا

قرارگاه سازندگی خاتم که مانند مپنا در دوران تحریم در عسلویه فعالیت پررنگی انجام داد، در کنار شرکت نفت و گاز پرشیا (ستاد اجرایی فرمان امام) 2 شرکتی بودند که در مرحله دوم به فهرست متقاضیان صالح برای فعالیت در حوزه E&P اضافه شدند. قرارگاه که از سال 1380 فعالیت خودش را در این حوزه آغاز کرد، تاکنون فعالیت برون‌مرزی‌ای نداشته است. 

سازمان گسترش و نوسازی صنایع

سازمان گسترش موسوم به «ایدرو» نیز از جمله شرکت‌هایی بود که وزارت نفت در کنار 16 شرکت دیگر دارای صلاحیت برای تبدیل شدن به شرکت اکتشاف و تولید تشخیص داد. فعالیت ایدرو در حوزه نفت و گاز مربوط به چند فاز در پارس جنوبی بوده و در حال حاضر نیز طرح توسعه فاز 14 را در دست دارد. ایدرو تاکنون هیچ پروژه برون‌مرزی را به اجرا نرسانده است و در وب‌ سایتش نشانه‌ای مبنی بر فعالیت در راستای پروژه‌های بین‌المللی دیده نمی‌شود. .

ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا که در واقع از شرکت‌های ستاد اجرایی فرمان امام محسوب می‌شود در کنار قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در راند دوم از سوی وزارت نفت به شرکت‌های صاحب صلاحیت برای فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید انتخاب شد. نفت و گاز پرشیا در سال‌های اخیر در میادین نفتی غرب کارون فعالیت داشت و نخستین شرکت ایرانی بود که در قالب قراردادهای جدید نفتی تفاهم‌نامه‌ای را برای طرح توسعه میدان نفتی یاران منعقد کرد. این تفاهم‌نامه هنوز به قرارداد تبدیل نشده است هر چند طبق شنیده‌ها این اتفاق در شرف نهایی شدن است. 

پارس پترو زاگرس

پارس پترو زاگرس در زمره 6 شرکتی بود که با فاصله‌ای نسبتا قابل توجه به 11 شرکتی که در دو مرحله برای فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید انتخاب شدند، افزوده شد. آن‌طور که وب‌سایت این شرکت را معرفی کرده است پارس پترو زاگرس را جمعی از مدیران سابق شرکت ملی نفت ایران پایه‌گذاری کردند. وب سایت این شرکت نسخه فارسی ندارد این شرکت در فعالیت‌های حفاری نفت مناطق مرکزی و شماری از پروژه‌های نفتی خزر حضور داشته است. پارس پترو زاگرس تاکنون فعالیتی خارج از مرزهای ایران نداشته است. این شرکت آن‌طور که در وب سایتش به چشم می‌خورد مهر ماه امسال میزبان مجمع شرکت‌های اکتشاف و تولید بوده است.

پتروگوهر فراساحل کیش

این شرکت که در سال 1389 تاسیس شد، لوگوی خود را پس از آنکه برای فعالیت در حوزه E&P صاحب صلاحیت شناخته شد تغییر داده و عبارت E&P را به آن اضافه کرد. این شرکت که حفاری چند فاز در پارس جنوبی را تاکنون به عهده داشته است در قسمت «چشم‌اندازها» یکی از اهداف خود را « انجام پروژه‌های ملی و بین‌المللی با جذب منابع مالی و سرمایه‌های انسانی» معرفی کرده است. پتروگوهر تاکنون پروژه‌ یا خدماتی را خارج از مرزهای ایران انجام نداده است. به نام شرکت پتروگوهر موسوم به «PGFKJ» .

شرکت تاسیسات دریایی

شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی در حوزه ساخت و راه‌اندازی سکوهای نفتی و گازی و لوله‌گذاری فعال است. مشاهدات از این شرکت نشان می‌دهد که تاسیسات تاکنون 5 پروژه برون‌مرزی در حوزه نفت را به انجام رسانده است. 3 مورد از فعالیت‌های برون‌مرزی تاسیسات دریایی در هند و به کارفرمایی شرکت ONGC  (متقاضی طرح توسعه میدان گازی فرزاد B) انجام شده است. یک مورد دیگر نیز در هند به کارفرمایی IOCL شرکت نفت دولتی هند و در خلیج بنگال صورت گرفته است. تاسیسات دریایی همچنین عملیات لوله‌گذاری خط لوله گاز ایران-عمان را نیز به انجام رسنده است. بر اساس اطلاعاتی که شرکت حفاری شمال در وب‌سایت خود درج کرده است، این شرکت در یک عملیات دریایی در دریای خزر یک سکوی دریایی در میدان Cheleken ترکمنستان را برای شرکت Dragon oil امارات متحد عربی (کارفرما) راه‌اندازی کرده و مالک یک شناور در این میدان است. .

سرمایه‌گذاری غدیر

شرکت سرمایه گذاری غدیر یک شرکت سهامی عام است که هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی یکی از هلدینگ‌های هفتگانه زیرمجموعه این شرکت به حساب می‌آید. هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی در وب‌سایت خود می‌نویسد که داﻣﻨﻪ فعالیت‌های ﺧﻮد را علاوه بر تولید محصولات پتروشیمی، به سمت ﺳﺎﺧﺖ و ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﺻﻨﺎیﻊ ﻧﻔﺖ، ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ریلی نیز ﮔﺴﺘﺮش داده اﺳﺖ، اما در وب‌سایت ، نسبت به پروژه‌های انجام شده اطلاعاتی قرار داده نشده و صرفا عنوان شده است که شرکت‌های تحت پوشش تولیدات قابل توجهی در حوزه پتروشیمی و پالایشی دارند..

کیسون

با وجود آنکه شرکت کیسون یک شرکت بین‌المللی فعال در حوزه‌های ساختمان‌سازی، ریل‌گذاری و حمل و نقل، آب و فاضلاب و پروژه‌های عمرانی راه و شهرسازی در کشورهای مختلف است و مشارکت قابل توجهی در حوزه تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی ایران دارد، با توجه به آنچه وب‌سایت این شرکت درباره فعالیت‌های نفتی خود معرفی کرده است، هنوز فعالیت برون‌مرزی نفتی، گازی یا پتروشیمیایی از سوی کیسون انجام نشده است. این شرکت در پارس جنوبی؛ میدان نفتی آغاجاری، خط لوله گاز نکا ری و ... پروژه داشته است. کیسون در زمره 6 شرکتی قرار داشت که در مرحله آخر به فهرست اکتشاف و تولیدی‌های ایرانی اضافه شدند..

حفاری شمال

بر اساس اطلاعاتی که شرکت حفاری شمال در وب‌سایت خود درج کرده است، این شرکت در جنوب غربی ایران (میدان نفتی دهلران)، در خلیج فارس (میدان‌های گازی سلمان و فروزان)، دریای خزر و میدان گازی خانگیران در خراسان رضوی دارای دکل حفاری است. شرکت حفاری شمال طی یک عملیات دریایی در دریای خزر، یک سکوی دریایی در میدان Cheleken ترکمنستان را برای شرکت Dragon oil امارات متحد عربی (کارفرما) راه‌اندازی کرده است.

گلوبال پتروتک کیش

گلوبال پتروتک کیش آن‌طور که در وب‌سایت این شرکت عنوان شده است، شرکتی فعال در حوزه حفاری نفتی به شمار می‌رود. این شرکت تاکنون  عمده فعالیت‌های خود را به حفاری خشکی در جنوب غربی ایران و حفاری دریایی در خلیج فارس متمرکز کرده است، بنا به اطلاعات موجود در وب‌سایت این گلوبال پتروتک کیش،  این شرکت تاکنون هیچ پروژه خارجی نداشته است. این شرکت مانند پتروگوهر فراساحل کیش پس از آن که صلاحیت فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید را کسب می‌کند، عبارت E&P را به زیر لوگوی خود اضافه می‌کند.

گسترش انرژی پاسارگاد

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد که متعلق به بانک پاسارگاد است خود را «نخستین شرکت خصوصی فعال در نفت و گاز و برق معرفی کرده» و  در وب‌سایت خود فعالیت هایش را در نفت و گاز  در زمینه‌های حفاری‌های دریایی و در خشکی، خدمات تعمیرات و نگهداری چاه‌های نفتی و گازی و خدمات فنی مهندسی توصیف کرده است. طبق اطلاعات وب‌سایت این شرکت، گسترش انرژی پاسارگاد فعالیت برون مرزی نداشته و تنها در اجرای لوله‌گذاری خط لوله گازی ششم سراسری ایران است که به عراق نیز ختم می‌شود، مشارکت داشته است. این شرکت صفحه‌ای نسبتا فعال در لینکدین دارد که فعالیت حوزه نفت و گاز را پوشش می‌دهد.

شرکت سرمایه‌ گذاری توسعه صنعتی ایران افق

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران افق که در زمره 6 شرکتی قرار دارد که در مرحله سوم به صاحب صلاحیت‌های اکتشاف و تولید اضافه شدند، در وب سایت خود که تنها نسخه‌ی انگلیسی دارد فعالیتش را  در زمینه تعمیرات و نگهداری سکوها و تأسیسات نفت و گاز، انجام امور فنی و مهندسی در صنعت نفت و تأمین کالا معرفی کرده است. این شرکت در میدان‌های نفتی یاداوران و دارخویین در استان خوزستان مشغول به کار است و در زمینه فعالیت‌های برون مرزی اطلاعاتی در وب‌سایت خود ثبت نکرده است.این شرکت با نام مخفف IOID در لینکدین صفحه‌ای دارد که در یک دوره فعالیت قابل توجهی در حوزه فعالیت‌های نفتی شرکت داشته است اما از آخرین به روز رسانی آن که همزمان با نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی تهران بوده است 8 ماه می‌گذرد.

 

 

منبع: تعادل نیوز

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از راه اندازی ۶ حلقه چاه میدان یاران جنوبی و برداشت روزانه ۱۰ هزار بشکه از این میدان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، سید نورالدین شهنازی زاده با اعلام این خبر توضیح داد: میدان یاران جنوبی میان میدان مجنون عراق و آزادگان جنوبی قرار دارد، ١٠ هزار بشکه نفت تولید شده در یاران جنوبی پس از استخراج به منیفولد هفت میدان آزادگان جنوبی انتقال داده می شود سپس همراه با نفت آزادگان جنوبی به مبادی صادرات می‌رود. وی با بیان این‌که در بخش‌های مختلف توسعه میدان نفتی یاران جنوبی بیش از ۷۵ درصد از نیروهای بومی منطقه استفاده شده است، گفت: ۱۸ حلقه چاه در این میدان مشترک نفتی از سوی شرکت‌ ملی حفاری ایران و پیمانکاران داخلی، حفر شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه شرکت توتال همچنان به صورت جدی مشغول فعالیت در فاز ۱۱ پارس جنوبی است، گفت: فشارها و اظهارات دولت آمریکا بر روند مشارکت شرکت های بین المللی با ایران تاثیری نداشته و روند عادی همکاری ها ادامه دارد.

مسئولان عراقی اعلام کردند شرکت شل پذیرفته است تا پایان ماه ژوئن سال آینده میلادی بهره برداری میدان مجنون این کشور را به یک شرکت عراقی واگذار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بصره، دو مسئول عراقی اعلام کردند شرکت شل پذیرفته است که از میدان نفتی مجنون عراق خارج شود و تا پایان ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی بهره برداری از این میدان را به شرکت عراقی بصره اویل واگذار کند.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال گفت: ۲۰۰ نفر از نیروهای شرکت حفاری شمال قرارداد آنها به پایان رسید و تعدیل شدند.

حمیدرضا گلپایگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در کمیسیون انرژی حاضر به پاسخگوی سوالات نمایندگان درباره وضعیت اخراج نیروهای شرکت حفاری شمال هستید؟

همکاری و تسهیل فرآیند حضور شرکت ملی حفاری ایران در بازار جنوب عراق، در نشست مشترک مدیران این شرکت با هیئت بلندپایه‎ عراقی مورد تاکید قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، هیات عراقی متشکل از رئیس کمیسیون انرژی مجلس عراق، مقامات استانی و مدیرعامل شرکت نفتی ذیقار این کشور با مدیران ارشد شرکت ملی حفاری ایران

در سال گذشته، رهبران اوپک موافقت کردند تولید خود را 1.2 میلیون بشکه کاهش دهند. این سهمیه بندی در کنار تضعیف اقتصاد داخلی کشورهای بزرگ خاورمیانه و شمال آفریقا، کاهش درآمد دولت ها، تحریم های بین المللی، بی ثباتی سیاسی، حملات نظامی و تحریم، چشم انداز صنعت نفت در این منطقه راهبردی را با بیم ها و امیدهای مختلفی روبه‌رو کرده است.

يگان های متعدي از اداره کل بنادر و کشتيراني هرمزگان با بهره گيري از چندين دستگاه يدک کش براي انتقال دکل از محلي به گل نشسته به محل عميق انجام شد، اما به دليل وزن بسيار زياد دكل نتيجه نداد.

 دكل حفاری نیمه شناور متعلق به شرکت نفتي «دلتا مارتين سرويس» تحت اداره امارات متحده عربی با ٨٠متر ارتفاع و ١١متر عمق آبخور و ١٠هزارتن وزن ١٩فروردین١٣٨٧ بر اثر توفان از محل لنگراندازي

آخرین جزئیات از عملیات مهار چاه ۱۴۷ میدان نفتی رگ‌ سفید صبح امروز آخرین اقدامات به منظور مهار چاه ۱۴۷ میدان نفتی رگ سفید توسط مهارگران صنعت نفت آغاز شد.

عملیات مهار چاه ١4٧ رگ سفید توسط مهارگران صنعت نفت از ساعت 6 صبح امروز برای چندمین بار آغاز شد.

وزارت نفت عراق اعلام کرد، این کشور حفر اولین چاه در میدان نفتی هویزه در نزدیکی مرز با ایران، که ممکن است یک میلیارد بشکه ذخایر نفت در خود جای داده باشد را آغاز کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی عصرنفت به نقل از رویترز، وزارت نفت عراق اعلام کرد، این کشور حفر اولین چاه در میدان نفتی هویزه در نزدیکی مرز با ایران، که ممکن است یک میلیارد بشکه ذخایر نفت در خود جای داده باشد را آغاز کرده است.

پر خواننده ترین اخبار