اکتشاف و حفاری

مصر با پنج شرکت انرژی بزرگ برای اکتشاف نفت و گاز در آبهای عمیق ساحل غربی خود در دریای مدیترانه به توافق اولیه رسید.

به گزارش اخبار نفت انرژی پست ۲۴، تارک مولا، وزیر نفت مصر به شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی گفت: این پنج شامل شامل رویال داچ شل، شورون، BP، توتال و اکسون موبیل هستند.

وزیر نفت مصر اظهار کرد که اکتشاف میدان بزرگ زهر در سواحل شرقی مصر که در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت انی ایتالیا انجام گرفت، علاقه و سرمایه گذاری در صنعت انرژی مصر را برانگیخت.

وی در ادامه افزود: توافقهای تولید و اکتشاف به هفت امتیاز تقسیم شده و به دلیل گستردگی سرمایه گذاریهایی که لازم هستند، با شرکتهای بزرگ امضا شده‌اند.

بر اساس اخبار نفت رویترز، مصر در تلاش است تا به یک قطب انرژی در شرق مدیترانه تبدیل شود و از رژیم صهیونیستی گاز وارد کرده و به اردن و احتمالا اروپا و آسیا صادر کند.

مصر در ژانویه اعلام کرده بود که دو قرارداد با شرکت اکسون موبیل برای اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه منعقد کرده است.

 

اخبار نفت | اخبار گاز | اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

اکتشافات نفت و گاز متوقف نشده بلکه وارد قلمرو زمین شناسی پیچیده‌تری شده است و انتظار می‌رود اکتشاف‌گران که در سال گذشته بالاترین حجم اکتشافات را از سال ۲۰۱۵ به این طرف داشتند در سال ۲۰۲۰ به این روند ادامه دهند.

به گزارش انرژی پست ۲۴، بررسی شرکت مشاوره "ریستاد انرژی" نشان می‌دهد که با وجود رشد احساسات ضدنفت، شرکت‌های نفت و گاز سال میلادی گذشته معادل ۱۲.۲ میلیارد بشکه نفت و گاز جدید کشف کردند که بالاترین رکورد در چهار سال گذشته محسوب می شود و بیشترین اکتشافات جدید مربوط به بخش فراساحلی بود.

این آمار نشان می‌دهد که جنبش ضدنفت تاثیر محسوسی روی اکتشاف نداشته و تحلیلگران یک سال عالی دیگر در خصوص اکتشاف نفت و گاز بیشتر را برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی می‌کنند.

موضوعی که در خصوص اکتشافات نفتی ۲۰۱۹ بر سر زبان‌هاست، اکتشافات نفتی شرکت اکسون موبیل در گویان است. اکسون موبیل به همراه شرکت هس کورپ و CNOOC به تنهایی یک دهم اکتشافات نفتی جهان در سال ۲۰۱۹ را در گویان کشف کردند.

در مجموع ذخایر نفتی که در گویان توسط اکسون و شرکت Tullow کشف شد، حدود ۱۵ درصد از کل اکتشافات نفت مرسوم در سال میلادی گذشته به حساب آمد. کشف قابل توجه بعدی در روسیه بود که شرکت گازپروم معادل ۱.۵ میلیارد بشکه نفت در دریای کارا در بلوک‌های روسانوسکی و نیارمیسکی در پیرامون شبه جزیره یامال کشف کرد. سایر اکتشافات قابل توجه نفت مرسوم در موریتانی، ایران و قبرس بود.

سال ۲۰۲۰ و فراتر از آن

خاورمیانه امسال در زمینه اکتشافات فراساحلی حضور پررنگی خواهد داشت. طبق گزارش "ریستاد انرژی"، پیش بینی می‌شود افزایش چشمگیری در هزینه اکتشافات فراساحلی در خاورمیانه مشاهده شود. انتظار می‌رود امارات متحده عربی با یک میلیارد دلار هزینه تا سال ۲۰۲۵، بزرگترین هزینه را در این بخش داشته باشد و پس از آن ترکیه با هزینه ۳۵۰ میلیون دلار برای اکتشاف نفت و گاز فراساحلی قرار می‌گیرد.

بزرگترین اکتشافگران سال ۲۰۲۰ ابرغول‌های اروپایی توتال، اکوئینور، شل و انی خواهند بود در حالی که بزرگترین اکتشاف‌گران سال ۲۰۱۹ شرکتهای اکسون موبیل، هس کورپ، CNOOC و توتال بودند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود پیشنهادهایی برای ممنوعیت حفاری، شکایت علیه شرکتهای نفتی بزرگ، اعتراضات گروه‌های ضد نفتی، خرابکاری در خطوط لوله و انتقادات فعالان محیط زیستی و توقف تامین مالی سوخت‌های فسیلی از سوی موسسات مالی، تولید و اکتشاف نفت و گاز به روال معمول در سال ۲۰۱۹ انجام گرفت و در سال ۲۰۲۰ نیز چنین خواهد بود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

متراژ چاه‌های نفت و گاز در مناطق خشکی و دریایی کشور که طی ۱۰ ماه امسال از سوی شرکت ملی حفاری ایران حفر شده است، از ۱۳۲ هزار متر عبور کرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴ به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، «محمد آل‌خمیس» معاون عملیات حفاری این شرکت با بیان اینکه از این متراژ حفاری ۱۲ هزار و ۶۸۶ متر مربوط به آذرماه است، اظهار کرد: از ابتدای فروردین تا پایان دی‌ماه عملیات حفر و تکمیل ۹۶ حلقه چاه به پایان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد چاه نیز ۱۲ حلقه در آذرماه تکمیل شد و برای بهره‌برداری در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار گرفت، اظهار داشت: از مجموع چاه‌های حفر شده امسال، دو حلقه اکتشافی، ۳۵ حلقه توسعه‌ای/ توصیفی و ۵۹ حلقه تعمیری بوده است.

آل‌خمیس گفت: از چاه‌های مورد اشاره ۷۰ حلقه در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ۱۳ حلقه در شرکت نفت فلات قاره، دو حلقه در شرکت نفت مناطق مرکزی، سه حلقه در شرکت مهندسی و توسعه نفت، ۶ حلقه در قالب پروژه‌ای و دو حلقه در حوزه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفر شد.

وی اظهار داشت: در ۱۰ ماه گذشته کارکنان این شرکت در نتیجه تلاش و هم‌افزایی با شرکت‌های متقاضی، حفاری ۹ حلقه چاه نفت و گاز را ۸۹ روز زودتر از برنامه ابلاغی انجام دادند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدیدترین اخبار نفت | جدیدترین اخبار گاز

اکتشاف‌گران نفت و گاز جهان در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۲.۲ میلیارد بشکه نفت کشف کردند که بالاترین حجم از سال ۲۰۱۵ بود.

به گزارش انرژی پست ۲۴، شرکت "ریستاد انرژی" در گزارشی اعلام کرد سال میلادی گذشته ۲۶ مورد کشف معادل بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ثبت شد و مناطق فراساحلی در صدر فهرست اکتشافات جدید منابع نفت و گاز قرار گرفتند.

داستان موفقیت کشور گویان از سال ۲۰۱۸ به سال ۲۰۱۹ ادامه یافت و اکسون موبیل چهار اکتشاف جدید را در بلوک استبروک فراساحلی خود اضافه کرد. شرکت "ریستاد انرژی" برآورد کرده که اکتشافات در گویان می‌تواند به برداشت منابعی معادل ۱.۸ میلیارد بشکه نفت منتهی شود.

پالزور شنگا، تحلیلگر ارشد واحد بالادستی شرکت "ریستاد انرژی" در این باره گفت: شرکت اکسون موبیل می‌تواند برای دومین سال پیاپی به دلیل تلاش‌ها و نتایجی که در گویان و سرمایه گذاریهای قابل توجه در قبرس داشته است، اکتشافگر سال اعلام شود. این ابرغول انرژی از نظر حجم اکتشافات و ارزش مربوط به اکتشافات استثنایی بود.

این شرکت آمریکایی سال میلادی گذشته معادل حدود ۱.۰۷ میلیارد بشکه نفت کشف کرد که شرکت "ریستاد انرژی" ارزش حاصل از این حجم اکتشاف را حدود ۲.۷ میلیارد دلار برآورد کرده است.

در سواحل موریتانی، میدان گازی اورکا که توسط شرکت BP اکتشاف شد، تنها اکتشاف بزرگ نبود اما بزرگترین کشف انجام شده در آبهای عمیق در سال ۲۰۱۹ بود که برآورد می‌شود معادل حدود ۱.۳ میلیارد بشکه نفت ذخایر قابل برداشت دارد. اکتشافات گازی اخیر در منطقه اکنون از طرحها برای ساخت یک هاب LNG بیشتر در منطقه Bir Allah موریتانی حمایت می‌کند.

گازپروم در روسیه دو کشف در دریای کارا اعلام کرد که شامل دینوکوف در بلوک روسانوفسکی و نیارمیسکوی در بلوک نیارمیسکوی بوده است. شرکت "ریستاد انرژی" برآورد کرده که اکتشافات سال ۲۰۱۹ گازپروم معادل حدود ۱.۵ میلیارد بشکه نفت است و دینکوف دومین کشف بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ بوده است.

سایر اکتشافات فراساحلی مهم در سال ۲۰۱۹ شامل برول‌پادای شرکت توتال در آفریقای جنوبی، گلوکاس اکسون موبیل در قبرس، گلنگورم شرکت CNOOC در انگلیس و اسپوتنیک اکوئینور در بخش نروژی دریای بارنتس بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت آمریکایی هس و شرکت چینی CNOOC به دلیل ارزشی که از اکتشافات جدیدشان ایجاد کردند، در رتبه دوم و سوم فهرست بزرگترین اکتشافگران سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند. هر دو شرکت با اکسون موبیل در بلوک استبروک گویان همکاری دارند.

شرکت هس از اکتشافات سال گذشته حدود دو میلیارد دلار و شرکت CNOOC حدود ۱.۸ میلیارد دلار ارزش ایجاد کرد.

شرکت فرانسوی توتال با حدود ۸۷۳ میلیون دلار ارزشی که از فعالیتهای اکتشافی سال ۲۰۱۹ خود ایجاد کرد، در رتبه چهارم این فهرست جای گرفت.

شرکت "ریستاد انرژی" در سال ۲۰۲۰ انتظار دارد حجم اکتشافات جهانی در سال ۲۰۲۰ همچنان به روند رشد سالهای اخیر ادامه دهد.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: فعالیت‌های این شرکت با تکیه بر توان داخلی و همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، پاسخگویی و تامین نیازهای صنعت نفت صورت می پذیرد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، سید عبداله موسوی در بازدید از حوزه مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت این شرکت با اشاره به نقش کلیدی این مجموعه در فرآیند تولید نفت و گاز و عملکرد آن در چهار دهه گذشته، اظهار کرد: شرکت ملی حفاری سرشار از تجربیات فنی و مهندسی است و کار در آن منطبق با آنچه در صنعت نفت برای پست‌های سازمانی تعریف شده، انجام می شود.

وی گفت: این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران نهایت تلاش خود را بر محور استفاده از داشته‌های علمی، تخصصی و تجهیزات موجود شرکت و استفاده از توانمندی‌ها و امکانات شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی داخلی به ویژه در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات متمرکز کرده است.

موسوی بر همکاری‌های مستمر و هم‌افزایی با مجتمع‌های بزرگ و شهرک‌های صنعتی، شرکت‌های سازنده و دانش بنیان، مراکز علمی و پژوهشی و همچنین تبادل تجربیات و دانش فنی در خصوص ساخت قطعات و تجهیزات تاکید و گفت: این امر در اولویت‌های کاری شرکت تعریف شده است.

وی عملکرد مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت را در این ارتباط بسیار موثر و مهم دانست و افزود: در این رابطه بخش‌های مختلف این مدیریت وظایف سنگینی بر عهده دارند و باید در تعامل با بخش‌های عملیاتی، پشتیبانی، فنی و مهندسی به نحو مطلوب در جهت تامین به موقع نیازها و طراحی، ساخت و بومی سازی هر چه بیشتر قطعات و تجهیزات با در نظر گرفتن استانداردهای صنعت نفت و ضوابط HSE با اولویت قطعات پرمصرف اقدام کنند.

ضرورت استفاده از تجرب‌های متخصصان حفاری

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه محتوای پایان نامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که مورد حمایت شرکت قرار می گیرد باید با نیازهای شرکت مرتبط باشد، گفت: یکی از بخش‌های مهم در حوزه پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت، مدیریت دانش است که این بخش باید به جد در سازمان نهادینه شود.

موسوی اظهار کرد: مدیریت دانش در مجموعه زمانی موفق است که در نخستین گام تمام سوابق حوزه‌ها را در بخش‌های فنی مهندسی، عملیاتی و ستادی مستندسازی کند تا با پیاده سازی و پایش، به دانش تبدیل و در جهت استفاده کارکنان ارایه شود.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: همکاران ما در بخش‌های سطح الارضی و تحت الارضی میدان‌ها و مخازن هیدروکربوری از دانش فنی و تخصصی بالایی برخوردار هستند که مناسب است این تجارب و دانش فنی به نحو شایسته مورد استفاده قرار گیرد.

وی ضمن تاکید بر هم‌افزایی بیشتر میان مدیریت‌های پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت با فناوری اطلاعات و ارتباطات در موضوع طراحی و تهیه نرم افزارهای کاربردی، گفت: برنامه‌های نرم افزاری باید منطبق با نیاز هر بخش طراحی و ضمن پایش اطلاعات، خروجی منتج به نتیجه داشته باشد.

موسوی گفت: در این ارتباط لازم است به بخش‌های مختلف مجموعه (عملیاتی و ستادی) به صورت یکپارچه نگاه شود و همه بخش‌ها به هم متصل تا بتوان آنها را رصد و پایش کرده و از اطلاعات استخراج شده در تصمیم‌گیری استفاده به عمل آید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه هزینه‌ها و سرمایه گذاری در شرکت باید در جهت درآمدزایی و خودگردانی سازمان باشد و بخش‌های ذیربط از جمله مهندسی مجموعه باید فعالیت‌ها را رصد، تحلیل و عیب یابی کند و راهکار مناسب برای رفع اشکالات و تکرار نشدن آن داشته باشد، افزود: برنامه‌ریزی، انجام کار بموقع و درآمدزایی در اولویت کار شرکت است و ضرورت دارد در هر پروژه‌ای، نگاه اجرایی و عملیاتی به مبحث درآمدزایی برای شرکت معطوف و نظارت بر هزینه‌ها به شدت اعمال شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

امارات از کشف ذخیره‌های بزرگ نفت و گازی در این کشور خبر داد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از خبرگزاری فرانسه از ابوظبی، امارات دیروز (دوشنبه، ۱۳ آبان‌ماه) از کشف‌های بزرگ نفتی و گازی خبر داد و یک سازوکار جدید قیمت‌گذاری برای شاخص نفت خام مربان مشخص کرد.

شورای عالی نفت امارات که بزرگ‌ترین نهاد تصمیم‌گیری این کشور در زمینه انرژی است، اعلام کرد کشفیات جدید شامل ۷ میلیارد بشکه نفت و ۵۸ تریلیون فوت‌مکعب گاز است.

این اکتشاف‌ها سبب می‌شود مجموع ذخایر نفت گاز امارات به ۱۰۵ میلیارد بشکه برسد و این کشور در جایگاه ششمین دارنده بزرگ ذخایر نفت قرار گیرد.

طبق اعلام شرکت ادنوک، امارات روزانه حدود ۳ میلیون بشکه نفت و ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تولید می‌کند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

دولت بریتانیا اعلام کرد دیگر از روش 'فرکینگ' برای تولید گاز شیل استفاده نخواهد شد چراکه یافته های علمی بر امن بودن این روش سایه شک انداخته است.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از بلومبرگ دولت بریتانیا دولت امروز، شنبه اعلام کرده است این تصمیم برپایه یافته های نهاد رسمی نظارت بر نفت و گاز بریتانیا (Oil and Gas Authority) اتخاذ شده است که می گوید نمی توان به دقت و وضوح احتمالا وقوع یا شدت زلزله حاصل از روش فرکینگ را مشخص کرد.

این تصمیم به این معناست که دولت دیگر از تولید گاز شیل به روش فرکینگ حمایت نخواهد کرد. دولت بریتانیا می گوید تا زمانی که ‘شواهد جدید قابل اتکا’ برای نشان دادن امنیت روش فرکینگ ارائه نشود این دست عملیات متوقف خواهد شد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که تا همین اواخر وزرای کابینه اصرار بر این داشتند که تولید گاز شیل پل بریتانیا به اقتصاد بدون کربن است و کشور را از واردات گاز خاورمیانه بی نیاز می کند.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر جزییات برنامه‌ریزی برای اجرای دو طرح کلان در این شرکت را تشریح کرد و گفت: طرح نخست، توسعه و تولید میدان نفتی سردار جنگل و طرح دوم، تداوم عملیات اکتشافی ساختارهای اولویت‌دار در بخش میانی حوضه خزر جنوبی است که در طرح نخست، با فراهم کردن تمهیدات مورد نیاز، آزمایش طولانی مدت میدان نفتی سردار جنگل را آغاز خواهیم کرد.

به‌ گزارش انرژی پست ۲۴، اردیبهشت سال ۱۳۹۱ بود که با آزمایش چاه شماره (یک) میدان سردار جنگل و جریان یافتن نفت از بخش مخزنی، برافروختن شعله در مشعل‌های سکوی نیمه شناور امیر کبیر، امیدهای زیادی را زنده کرد که افزون بر جنوب کشور، قطب دیگری از انرژی، این بار در شمالی‌ترین نقطه ایران، ایجاد خواهد شد.

پس از حفر دو حلقه چاه در میدان نفتی سردار جنگل، آزمایش انجام شده در این دو چاه تنها به مدت کوتاه ( حدود یک هفته) ادامه داشت که براساس استانداردهای متداول در آب‌های عمیق، لازم است این دو چاه به مدت طولانی ۶ تا ۸ ماه مورد آزمایش و تولید قرار گیرند تا اطلاعات بیش‌تری از مخزن حاصل شده و برنامه تولید نهایی میدان، ریسک‌های کمتری داشته باشد.

احمد شیرزادی - مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر - در این باره اعلام کرد: کارگروهی متشکل از کارشناسان اداره های حفاری، مهندسی نفت و مهندسی و ساختمان، برای بررسی فنی و برنامه ریزی این موضوع تعیین شده اند که پس از جمع بندی، شرح کار انجام آزمایش طولانی مدت میدان نفتی سردار جنگل تدوین و برای اخذ اعتبار و تصویب خواهی، به مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران ارائه خواهد شد.

او الزام‌های این فعالیت را وجود شناور ذخیره سازی و همچنین شناورهایی برای انتقال نفت به ساحل اعلام کرده و توضیح داد: البته الزام های فنی این عملیات، بسیار فراتر از این موضوعات است که لازم است طی مطالعه مقدماتی و با به کار گیری یک شرکت مشاور متخصص در آب‌های عمیق، مورد تحلیل و طراحی قرار گیرد.

ضرورت دریافت مجوز شرکت ملی نفت

شیرزادی یادآوری می کند: با توجه به ضرورت استفاده از تجهیزات خاص با فناوری بالا برای آزمایش طولانی مدت و تولید در آب عمیق خزر، همزمان بررسی و امکان سنجی تامین تجهیزات مربوطه نیز از سوی کارشناسان شرکت نفت خزر در حال انجام است و در مجموع پس از تاییدیه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، وارد مراحل عملیاتی و اجرایی خواهیم شد.

اهمیت منابع عظیم خزر

تا نیمه اول قرن ۲۰، اهمیت خاص دریای خزر منحصر به عملیات صید، ماهیگیری، امور شیلاتی و نیز حمل و نقل دریایی و کشتیرانی بود که بتدریج با شناخته شدن حوضه‌ها و پتانسیل‌های هیدروکربنی دریای خزر و در پی آن اکتشاف و استخراج نفت، اهمیت اقتصادی و تجاری این دریا از لحاظ وجود ذخایر نفت و گاز زیر بستر دریا افزایش یافت.

دریای خزر بعد از منطقه خلیج فارس و سیبری، سومین منبع انرژی جهان است که بر اساس اعلام سازمان انرژی جهانی، مجموع ذخایر تایید شده نفت‎خام و گاز طبیعی دریای خزر بالغ بر ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت و ۱۲ تریلیون متر مکعب گاز تخمین زده شده است؛ ارقامی که به وضوح نشان می‎دهد، دریای خزر علاوه بر موقعیت ژئوپلتیک، از لحاظ ذخایر نفت و گاز نیز اهمیت زیادی برای کشورهای حاشیه خزر دارد و سهم عمده این ذخایر به حوضه خزر جنوبی مربوط است که سهم ایران از این منابع را شامل می شود.

شرکت نفت خزر، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران، وظایف اکتشاف، توسعه و تولید منابع هیدروکربوری در حوضه خزر جنوبی و سه استان ساحلی گیلان، مازندران و گلستان را به عهده دارد که در ادامه گفت‌وگو با مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر، به صفر تا ۱۰۰ اکتشاف‌های انجام شده در حوزه خزر، اعم از خشکی و دریا پرداختیم.

نگاهی به سابقه اکتشاف در خشکی و دریای خزر

سابقه اکتشاف در خزر به ۶۰ سال قبل باز می گردد که شیرزادی درباره آن می گوید: با هدف دستیابی به منابع هیدروکربنی در مناطق شمال کشور که از منابع سرشار انرژی در جنوب کشور فاصله زیادی دارند و به منظور عدم وابستگی به جریان گاز کشور ترکمنستان، سعی شده در این مناطق با حفر چاه‌های مختلف اکتشاف نفت و گاز محقق شود. به همین منظور تاکنون ۱۷ حلقه چاه اکتشافی در منطقه دشت گرگان حفاری شده که با وجود مشاهده خصوصیات خوب سنگ مخزن و نیز هیدروکربن های سبک، هنوز هیچ کدام از این چاه‌ها به عنوان یک منبع انرژی اقتصادی ارزیابی نشده اند.

بنا بر اعلام، در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، از حدود ۳۰ سال پیش سه حلقه چاه به نام های مقداد، میثم و خزر در بخش کم عمق دریا حفاری شده است. حفاری این سه حلقه چاه با وجود فراهم آوردن اطلاعات ارزشمند زمین شناسی از سازند ها و لایه های عمیق زیر بستر دریا، با حصول هیدروکربن اقتصادی همراه نبود و متعاقب آن فعالیت در بخش شمالی برای مدتی به صورت معلق باقی ماند تا این‌که تحلیل کامل و جامعی انجام و مسیر اکتشاف و توسعه منابع محتمل در مناطق شمالی کشور به طور استراتژیک برنامه ریزی شد.

از این رو در سال ۱۳۷۹ کنسرسیومی از سه شرکت شناخته شده بین المللی و نیز کارشناسان ایرانی تشکیل شد. این کنسرسیوم با هدایت شرکت نفت خزر طی بیش از دو سال مطالعه سیستماتیک در محدوده مطالعاتی حوضه خزرجنوبی، ساختارهای ژئوفیزیکی و پتانسیل‌های محتمل هیدروکربنی و نحوه توسعه آنها را مشخص و ارزیابی کردند.

شیرزادی در این باره با اشاره به این‌که این کنسرسیوم، نخست بانک اطلاعات جامعی از اطلاعات لرزه ای دو بعدی و نیز اطلاعات ۷۳ حلقه چاه حوضه خزر را از طریق کشور های ترکمنستان و آذربایجان فراهم آورده و با انجام لرزه نگاری دو بعدی تکمیلی، پوشش کاملی از اطلاعات لرزه ای منطقه مورد مطالعه به دست آورد، می گوید: انجام مطالعات ژئوفیزیک، زمین شناسی و مهندسی نفت و به موازات آن مطالعات تحلیل ریسک های مخزنی، منتج به مشخص شدن ۴۶ ساختار ژئوفیزیکی شد که از پتانسیل هیدروکربوری قابل ملاحظه ای در بخش دریایی برخوردار است.

مطالعات ژئوشیمی انجام گرفته روی نمونه رسوبات جمع آوری شده از بستر دریا و همچنین نمونه های تراوشات نفت روی سطح دریا، تحلیل خوبی از نوع هیدروکربن محتمل ارائه کرده است.

نتیجه این مطالعات نشان می دهد که بیشتر ساختارهای هیدروکربوری اولویت دار در بخش میانی حوضه خزر جنوبی و در قسمت های عمیق دریا (حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ متر ) قراردارند. ساختار ۶.۲ (که پس از حفاری موفق و رسیدن به نفت به میدان سردار جنگل نام گذاری شد)، ساختار N۱ ( چالوس)، ساختار ۸.۱، ساختار ۷.۱ و بلوک های ۲۶ و ۲۴ به عنوان پتانسیل های بالقوه و اولویت دار برای اقدام های توسعه ای نفت و گاز دریای خزر دسته بندی شده اند.

شیرزادی ادامه می‌دهد: در سال ۱۳۸۳، برای ترسیم دقیق و واضح تر هندسه ساختار های اولویت دار، لرزه نگاری ۳ بعدی بلوک های ۶، ۷، ۸ و ۲۹ انجام گرفت و طی بررسی های زمین شناسی و ژئوفیزیک، موقعیت های مناسب حفاری اکتشافی در آنها با تحلیل نقشه های تهیه شده از تفسیر اطلاعات ۳ بعدی و بررسی های زمین شناسی تعیین شد.

به گفته مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر، با مشخص شدن این مطلب که ساختارهای اصلی بخش ایرانی خزر جنوبی در آب عمیق قرار دارند، فراهم آوردن تجهیزات خاص حفاری و اکتشاف در آب های عمیق اجتناب ناپذیر بوده است، از این رو ساخت سکوی نیمه شناور امیرکبیر و شناورهای پشتیبان با نام های کاسپین ۲،۱و۳ در سال ۱۳۸۱ در دستور کار قرار گرفت.

پس از پایان مراحل ساخت سکو در بهمن سال ۱۳۸۸، حفاری چاه شماره (یک) ساختار ۶.۲ آغاز شد که در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ این عملیات به ثمر نشست و اولین اکتشاف نفتی تاریخ در بخش عمیق حوضه خزر جنوبی به دست متخصصان توانمند ایرانی به وقوع پیوست و میدان سردار جنگل، به عنوان سردار ساختار های دریای خزر متولد شد.

از موارد خاصی که در رابطه با حفاری آب های عمیق، بویژه آب های عمیق خزر جنوبی باید مورد توجه قرار گیرد، ریسک ها و آسیب های خاص حفاری است. یکی از این موارد نواحی پر فشار در بخش کم عمق زیر بستر است که به عنوان SWF ( آب های پر فشار کم عمق ) شناخته می شود. این پدیده باعث عدم ایستایی دیواره چاه، هنگام حفاری می شود. از دیدگاه زمین شناسی، سرعت زیاد رسوب گذاری در حوضه خزر و برخی عوامل زمین شناسی خاص آب های عمیق، منجر به چنین پدیده ای شده است. قبل از حفر چاه اصلی در میدان سردار جنگل، چند چاه پایلوت ( چاه راهنما با قطر کم) برای مشخص کردن محل اینگونه پدیده های مشکل ساز زیر بستر حفر شد.

یکی دیگر از این پدیده ها، گِلفشان یا شیل های روان است. پدیده گِلفشان ها در کل سطح حوضه قابل مشاهده است و گزارش آن‌ها در بسیاری از حفاری های کشورهای حاشیه خزر، بویژه آذربایجان ذکر شده است. این گِلفشان ها غیر قابل حفاری بوده و لازم است تا حد ممکن موقعیت آنها مشخص و در عملیات حفاری از آنها اجتناب شود که البته به دلیل نفوذ این شیل های روان در لایه های نفوذ پذیر و گسترش جانبی، اجتناب از آنها در بخش های عمیق زیر بستر بسیار پیچیده است؛ البته پدیده های دیگری مانند هیدرات های گازی، بسته های گازی و... هم هستند که با شدت یا ضعف در موقعیت های مختلف باعث مشکلات حفاری می شوند.

شیرزادی با اعلام جزییاتی ازاین فعالیت ها می گوید: عملیات حفاری چاه SRJ-X۱ در عمق ۷۰۰متری آب، با موفقیت همه جانبه همراه بود. نخست اینکه انتظار می رفت نوع هیدروکربن در این میدان، گاز باشد که خوشبختانه نفت سبک مرغوب در اولین لایه مخزنی کشف شد. عملیات نمودار گیری پتروفیزیکی، یک لایه مخزنی به ضخامت ۳۰ متر را در محل چاه نشان داد. تفسیر نمودارهای پتروفیزیکی درجه خلوص سنگ مخزن را ۸۷ درصد، با تخلخل متوسط ۲۷درصد و تراوایی متوسط ۵۰ میلی دارسی تخمین زده که خصوصیات بسیار خوبی برای یک مخزن است.

براساس این اطلاعات پتروفیزیکی، لایه مخزنی به منظور انجام آزمایش تمام حفره چاه مشبک کاری و سیستم های خاص آزمایش تمام حفره چاه برای یک تولید کوتاه مدت برپا شد تا اولا نفت مورد ادعا به عینه مشاهده و میزان آن مشخص شود، ثانیا اطلاعات فشار و دبی حاصل از این فعالیت برای تعیین مشخصات مخزن و قابلیت بهره وری آن مورد استفاده قرار گیرد که در این آزمایش مشخص شد، نفت استحصال شده از میدان سردار جنگل، نفت سبک با درجه مرغوبیت ۳۸ A.P.I است. از نگاه مهندسی مخزن نوع این مخزن، مخزن زیر اشباع است، به این معنی که فشار مخزن بسیار بالاتر از فشار نقطه حباب نفت موجود در مخزن است.

یکی از خصوصیات نفت میدان سردار جنگل، داشتن مولفه های واکس است که نیاز است در هنگام بهره برداری از میدان، تمهیدات مورد نیاز برای جلوگیری از تشکیل آن فراهم شود؛ البته باید توجه کرد که نفت استحصال شده بسیاری از میادین آب عمیق در جهان، دارای چنین خصوصیتی هستند.

حفاری چاه دوم در سردار جنگل

مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر در ادامه با اشاره به حفاری چاه دوم در میدان نفتی سردار جنگل می گوید: پس از عملیات حفاری چاه اول، با مطالعات ژئوفیزیکی و زمین شناسی، موقعیتی در ۱۴۰۰ متری غرب موقعیت چاه اول برای انجام حفاری دوم مشخص شد. علت حفاری چاه دوم، نخست ارزیابی میزان گسترش لایه مخزنی کشف شده در چاه اول، همچنین حفاری لایه های عمیق تر برای کشف زون های مخزنی اصلی در سری تولیدی سازند چلکن بوده است؛ چون براساس مطالعات کارگروه خزر، ۶ زون مخزنی (که با پدیده های ژئوفیزیکی مشخص شده اند) قابل ارزیابی است که در چاه نخست، ما یک زون مخزنی را کشف کردیم و برای رسیدن به زون های عمیق تر لازم است حفاری عمیق تر داشته باشیم.

عملیات حفاری چاه شماره ۲ نیز سال ۱۳۹۳ با موفقیت انجام و امتداد و گسترش لایه مخزنی در فاصله ۱۴۰۰ متری مشاهده شد. انجام عملیات نمودارگیری پتروفیزیکی و نیز عملیات آزمایش سازند و فشار سنجی نقطه ای با تجهیزات خاص ( تجهیزات MDT)، وجود نفت سبک در محل واقعی حضور نفت در مخزن را تایید کرد.

در این چاه نیز به دلیل مشکلات حفاری، حفر لایه های عمیق تر میسر نشد که علت آن نرسیدن به لایه های عمیق تر در چاه های میدان سردار جنگل، وجود گلفشان های گسترده در بخش های زیرین سازند تولیدی بوده است که کنترل ایستایی چاه و نیز ممانعت از نفوذ فشاری شیل های روان پرفشار را مشکل ساز کرده و مانع از تداوم حفاری شد.

آزمایش تمام حفره چاه SRJ-X۲ نیز بنا بر اعلام، بسیار موفقیت آمیز بوده و با تمهیداتی که برای جلوگیری از رسوب واکس پیش بینی شد، میزان دبی ۴۸۰۰ بشکه نفت در روز ثبت و در نهایت نمونه های نفت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص نوع، به پژوهشگاه صنعت نفت و نیز یک آزمایشگاه معتبر خارجی ارسال شد.

شیرزادی در این باره اشاره می کند: با اثبات وجود نفت در میدان سردار جنگل با حفاری اولین و دومین چاه در آب های عمیق، یک اتفاق خوب، جهش و رشد اساسی در صنعت نفت ایران صورت گرفت. دانش حفاری آب های عمیق که در دست معدودی از شرکت های بین المللی بود، اکنون تا حد زیادی بومی شده است؛ البته باید توجه کرد که رشد دانش و تکنولوژی آب های عمیق در دنیا با سرعت در حال تغییر و تحول بوده و به این دانش و فناوری ها بسیار نیاز است.

مدیر اکتشاف نفت خزر معتقد است، در ادامه تلاش های اکتشاف و تولید در حوضه خزر جنوبی، دو مسیر اصلی برای فعالیت ها ترسیم شده است؛ توسعه و تولید میدان سردار جنگل که به حفر چاه های ارزیابی و توسعه ای و تمهید تجهیزات تولید از میدان نیاز دارد و مسیر دوم، ادامه فعالیت های اکتشاف ساختار های اولویت دار است. به عنوان مقدمه و پیش نیاز توسعه میدان سردار جنگل، برنامه ای برای آزمایش طولانی مدت چاه های این میدان در دست تدارک است. با بررسی روند توسعه میادین آب های عمیق در دنیا و با توجه به فعالیت های توسعه ای سایر کشور های حاشیه دریای خزر مواردی قابل تامل است.

وی با اشاره به این موارد اظهار کرد: به دلیل هزینه های سرمایه ای بسیار بالا، برای حفاری و توسعه میادین آب های عمیق، لازم است که برنامه های کلان به شکلی پایدار و همه جانبه دیده شود همچنین به دلایل ریسک های فنی و اقتصادی توسعه میادین آب های عمیق، تشکیل کنسرسیوم با شرکت های سرمایه گذار بین المللی ضروری است.

او افزود: وجود ۴۶ ساختار ژئوفیزیکی در حوضه خزر جنوبی، که در یک مورد آن‌ها (میدان سردار جنگل) نفت کشف شده است، باید جدی گرفته شود؛ زیرا سایر کشور های حوضه خزر بیکار نخواهند نشست و در بهره‌برداری حداکثری از این حوضه، از تمامی توانمندی های بین المللی استفاده می کنند.

به گفته وی، ارتقای دانش آب های عمیق از طریق آموزش های موثر و مراودات بین المللی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. شیرزادی در پایان اظهار امیدواری کرده که بهره برداری از منابع عظیم هیدروکربنی حوضه خزر جنوبی به منظور بهره مندی بیشتر اقتصادی ملت ایران، با یک برنامه ریزی منسجم و پایدار و نیز با بهتر شدن شرایط بین المللی حاصل شود و روزی شاهد باشیم که حوزه نفتی شمال کشور همپای جنوب، پیشرفت داشته است.

 

منبع : ایسنا

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

دستگاه مخلوط‌کننده پیمانه‌ای یا بچ میکسر (Batch Mixers) که در عملیات اسیدکاری روی سکوهای دریایی به‌کارگیری می‌شود، از سوی متخصصان شرکت ملی حفاری ایران طراحی و ساخته شد.

به گزارش انرژی پست ۲۴، به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، عبدالمجید دقایقی، رئیس اداره نگهداری و تعمیرات خدمات فنی این شرکت از طراحی و ساخت این دستگاه با پوشش مقاوم به اسید کلریدریک خالص و افزایه‌های شیمیایی خبر داد و گفت: تامین این تجهیز حسب نیاز عملیاتی در برنامه ساخت یا خرید ماشین‌آلات سرمایه‌ای سالانه مدیریت خدمات فنی حفاری شرکت قرار گرفت و با بررسی‌های فنی و کارشناسی متخصصان مدیریت‌های خدمات فنی، ساخت آن با استفاده از توان صنعتگران داخلی و با پشتیبانی مدیریت‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بازسازی تجهیزات حفاری، اچ‌اس‌یی و اداره بازرسی فنی شرکت عملیاتی شد.

وی اظهار کرد: پس از تعیین مشخصات فنی، حداقل زمان ساخت با احتساب سفارش کالا، ساخت سازه فلزی با انجام پوشش ضداسید و افزایه شیمیایی و نصب و راه‌اندازی این دستگاه ۱۸۰ روز برآورد شد که با شناسایی امکانات موجود و استفاده از توان صنعتگران بومی و بهره‌گیری از دانش و تجربه متخصصان شرکت در مدت ۵۰ روز این مهم تحقق یافت.

رئیس اداره نگهداری و تعمیرات خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران گفت: هزینه خرید این دستگاه رقمی بالغ بر ۲۵۰ هزار یورو برآورد می‌شود که با استفاده از توان فنی مهندسی داخلی، این بچ میکسر با هزینه یک‌پنجم مشابه خارجی آن آماده بهره‌برداری شد.

دقایقی ادامه داد: با آماده شدن این تجهیز مراحل تست آزمایشگاهی و کارگاهی آن با موفقیت انجام و برای آزمایش میدانی به منطقه عملیاتی ارسال شد.

بچ میکسر پس از آزمایش‌های عملیاتی به همراه همزن‌های مکانیکی در ارائه عملیات اسیدکاری روی سکوهای دریایی به‌کارگیری می‌شود.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

یک مؤسسه خدمات حفاری اعلام کرد که شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا در هفته گذشته کاهش داشته است.

به گزارش انرژی پست 24، به نقل از خبرگزاری رویترز، مؤسسه خدمات حفاری بیکر هیوز اعلام کرد که شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا در هفته گذشته برای دومین هفته پیاپی کاهش داشته است.

طبق اعلام این مؤسسه، شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا در هفته گذشته با پنج مورد کاهش، به ۶۹۱ دکل رسید.

این در حالی است که در دوره مشابه پارسال، شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا ۸۷۴ مورد بود.

شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا به عنوان شاخصی برای پیش‌بینی تولید نفت این کشور در آینده، مورد توجه فعالان بازار است.

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

طبق تعهدی که شرکت‌های غربی و شل به قراق‌ها داده بودند، مقرر شد در سال 2013 تولید از این میدان به یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز برسد اما نه تنها چنین عددی ثبت نشد بلکه در سال 2013 تولید از این میدان با 75 هزار بشکه آغاز شد!

به گزارش انرژی پست ۲۴، هفته پیش در خبرها آمد که شرکت انگلیسی – هلندی رویال داچ شل، از کنسرسیوم توسعه میدان نفتی کاشاگان خارج می‌شود؛ شرکت شل نزدیک به یک میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است و به همراه شرکت‌های غربی دیگر این پروژه را به بدترین شکل ممکن به پیش بردند. در باره این پروژه باید گفت میدان کاشاگان 19 سال پیش در قزاقستان کشف شد؛ جایی که نقش مهمی در سیاست خارجی آمریکا ایفا می‌کند و آمریکا شرکت‌های غربی را برای حضور فعال در این منطقه ترغیب می‌کند تا به واسطه آن، قدرت روسیه را تضعیف کند.

کنسرسیومی غربی برای توسعه این میدان تشکیل می‌شود و اعلام می‌کنند طی سال‌های آینده، روزانه از این میدان یک میلیون بشکه نفت تولید خواهند کرد. اعداد جذاب و اغوا کننده‌ای که این شرکت‌ها ارائه می‌کنند موجب می‌شود شرکت‌های بزرگ اگزون موبیل، توتال، شل هریک 16.8 درصد سهام کنسرسیوم را به نام خود ثبت کنند؛ کونوکو فیلیپس آمریکا هم صاحب 8.3 درصد سهام شد که پس از چند سال جای خود را به شرکت CNPC چین داد. شرکـت اینپکس با 7.6 درصد و شرکت نفت و گاز قزاقستان با 16.8 درصد سایر سهامداران این کنسرسیوم لقب گرفتند.

طبق تعهدی که شرکت‌های غربی و شل به قراق‌ها داده بودند، مقرر شد در سال 2013 تولید از این میدان به یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز برسد اما نه تنها چنین عددی ثبت نشد بلکه در سال 2013 تولید از این میدان با 75 هزار بشکه آغاز شد! در برنامه دیگری که توسط این کنسرسیوم به قزاقستان اعلام شد، تعهد تولید یک میلیون بشکه در سال 2020 داده شد اما هم اکنون میزان تولید از کاشاگان کمتر از 400 هزار بشکه در روز است.

جالب است بدانید تاخیرهای مکرر در بهره برداری از این میدان انتقادات بسیاری را در برداشت. تأخیرات زیاد، خطرات زیست‌محیطی و هزینه‌های تورمی منجر به تهدید دولت قزاق برای لغو قرارداد با شرکت انی ایتالیا در آگوست2007 شد. در نهایت این شرکت ایتالیایی پیشنهاد کرد مهلت شروع تولید تجاری میدان نفتی کاشاگان از نیمه دوم سال 2008 به نیمه دوم سال 2010 موکول شود، اما مسئله‌ای که مقامات قزاقستان را متعجب کرد و انتقادات زیادی به همراه داشت، افزایش 2 برابری هزینه‌های اجرایی شرکت انی بود. این انتقادات بحدی جدی شد که مدیرعامل اگزون موبیل رسما اعلام کرد که قزاقستان نباید به ما فشار بیاورند و این گونه اعتراض ها بجا نیست.

با افزایش فشارها به کنسرسیوم و در سال 2013 تولید از این میدان آغاز شد؛اولین تولید از کاشاگان پس از 8 سال تاخیر. انی ایتالیا در ماه سپتامبر 2013 برداشت 75 هزار بشکه نفت از کاشاگان را کلید زد اما پس از چند روز تولید٬ فعالیت آنها به دلیل نشت از یک خط لوله گازی، متوقف شد.

مناقصه دیگری برای تعویض خط لوله صورت گرفت که در آن مناقصه٬ شرکت سایپم با قراردادی 1.8 میلیارد دلاری برنده معرفی شد. شرکت سایپم که 43 درصد سهام آن در اختیار شرکت نفتی انی قرار دارد، سال 2004 توانسته بود برنده قرارداد نصب شبکه خطوط لوله پروژه کاشاگان شود که البته این پروژه 50 میلیارد دلاری دچار تاخیرهای مکرر و افزایش بیش از حد هزینه‌ها شد اما قرارداد جدید بقدری برای سایپم جذاب بود که مدیرعامل این شرکت گفت: درآمد سایپم از قرارداد مذکور می تواند کسری های این شرکت ناشی از کاهش قیمت نفت و مشکلات اقتصادی داخلی آن را تا حدودی جبران کند.

نگاهی به توسعه میدان بزرگ کاشاگان نشان می دهد شرکت‌های بزرگ نفتی برخلاف ذهنیت‌های صیقل خورده و بزرگنمایی‌های صورت گرفته در توسعه این میدان شکست بزرگی را تجربه کرده است. آن‌ها قرار بود تولید را از سال 2005 آغاز کنند ولی به سال 2007 تغییر یافت. تضمین شد که این تولید در سال 2008 آغاز شود که مشکلات پیش آمده و تاخیرهای مکرر غول‌های نفتی٬ زمان را به سال 2010 تغییر داد. در نهایت سال 2013 تولید آغاز شد اما به دلیل مشکلات فنی و خطاهای فاحش مهندسی و ... ، تولید پس از چند روز متوقف شد و حالا این میدان کمتر از 400 هزار بشکه نفت تولید می‌کند؛ یعنی کمتر از 25 درصد تعهد اولیه!

حالا که هزینه‌های توسعه این میدان بیش از دو برابر شده و از رقم 24 میلیارد دلار به حدود 56 میلیارد دلار گذشته است،هم قزاق‌ها اعتراض دارند و هم شرکت‌های بزرگ نفتی جهان که می‌خواهند به آرامی این قرارداد را ترک کنند. در این میان قزاقستان می‌ماند و رویای تولید یک میلیون و 600 هزار بشکه‌ای که شرکت‌های غربی با ارائه آن، این میدان را از آن خود کردند. ارقامی که بزرگان نفت جهان بر روی آن مانور می‌دادند در ایران اما خریدار دارد، جایی که مشابه همین ارقام توسط شرکت‌های غربی به ایران ارائه شد و بخشی از کارشناسان داخلی، آن را نشانه عقب ماندگی کشورمان دانستند.

به عنوان نمونه همین دو سال پیش بود که شرکت مرسک از برنامه توسعه‌ای خود برای میدان آب تیمور گفت که می‌خواست تولید از این میدان را به 450 هزار بشکه در روز برساند؛ یعنی 9 برابر رقم تولید فعلی. گرچه شرکت‌های دیگر خارجی اعداد به مراتب کمتری را برای تولید از این میدان پیشنهاد دادند اما کلید واژه «آب تیمور 450 هزار بشکه‌ای» تبدیل به دستمایه‌ای شد که از شرکت‌های غربی یک «معجزه‌گر» تراشیده شود در حالی که موضوع میدان کاشاگان، یک نمونه از اتفاقاتی است که این کارشناسان، علاقه‌ای ندارند درباره آن سختی به میان بیاورند.

 

وحید حاجی‌پور

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار