خطوط لوله و حمل و نقل

یک نفتکش به اندازه سه زمین فوتبال به مالک جدید آن در شمال شرقی چین تحویل داده شد. این اولین نفتکش هوشمند در جهان با ظرفیت بارگیری ۳۰۸ هزار تن است.
به گزارش انرژی پست ۲۴ ، یک نفتکش به اندازه سه زمین فوتبال به مالک جدید آن در شمال شرقی چین تحویل داده شد. این اولین نفتکش هوشمند در جهان با ظرفیت بارگیری 308 هزار تن است.
ویژگی اصلی این کشتی با نام «نیو جرنی» یا «سفر جدید» از گروه نفتکش های بسیار بزرگ(VLCC) ، دارا بودن یک سیستم هوشمند است. این نفت‌کش 300 متری دارای سیستم ناوبری خودکار ، مدیریت هوشمند محموله‌های مایع و مدیریت یکپارچه کارآمدی انرژی علاوه بر سایر عملکرد هاست.
این نفتکش جدیدترین نفتکش شرکت« کشتیرانی مرچنتس انرژی» چین است که روز شنبه به شهر ساحلی« دالیان» تحویل داده شد. نیوجرنی توسط شرکت صنعت کشتی سازی «دالیان»، بزرگترین شرکت کشتی سازی چین ساخته شده است.
این کشتی با موفقیت آزمایش های خود را در دریا پشت سر گذاشته که یکی از آنها آزمایش سیستم و تجهیزات هوشمند بوده است.
«گوان یینگوا»، مهندس ارشد شرکت صنعت کشتی سازی« دالیان» گفت:«در حال حاضر کشورهای سراسر جهان فعالانه در حال ارتقاء ناوبری هوشمند و ساخت تکنولوژی های هوشمند برای کشتی ها هستند که نقشی مهم در بهبود امنیت حمل و نقل دریایی ، صرفه جویی در انرژی ، کاهش آلایندگی و بهره وری اقتصادی بازی می کند».

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

به گزارش انرژی پشت ۲۴، تهدید دونالد ترامپ به تحریم خط لوله‌ی جدید انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا نشانگر این موضع است که رقابت در بازار سوخت در حال بالا گرفتن است.

توقف پروژه خط لوله «نورد استریم 2» که در زیر دریای بالتیک واقع شده است، می‌تواند منجر به مشکلی برای روسیه شود و این کشور را به اوکراین، به عنوان شاهراه انتقال گاز، وابسته نگاه دارد؛ آن هم در حالی که این دو کشور در مورد انتقال گاز به اروپا با هم اختلاف نظر دارند. همچنین ترامپ به دنبال افزایش سهم گاز مایع طبیعی خلیج مکزیک در بازار است، سهمی که پس از تحویل اولین محوله در سال 2016 به سرعت در حال رشد است.

تا به اینجای کار پیروز این رقابت، مشتریان اروپایی انرژی بوده‌اند که گاز طبیعی را به کمترین قیمت در سه سال گذشته خریداری می‌کنند. در حالی که ترامپ و دولت او ماه‌ ها زمان را صرف تهدید به تحریم، آن هم بدون ارائه‌ی هیچ جزییاتی درباره آن کرده‌اند، نمایان کردن خطرات در دیدگان مردم می‌تواند منجر به پیچیده شدن امور برای شرکت روسی سازنده‌ي خط لوله، شرکت گازپروم در جهت تکمیل این خط لوله طبق برنامه‌ی از پیش تعیین شده، یعنی تا پایان سال جاری شود.

«لسلی پالت گوزمن»، مدیرعامل شرکت مشاور انرژی «گازویستا» در نیویورک در این باره می‌گوید: «هرچند شرکت گازپروم اعلام کرده است که تحریم‌های ایالات متحد تأثیری بر توانایی تأمین مالی این پروژه ندارد، اما این شرکت با چالش‌هایی در استفاده از بازار وام‌های بین‌المللی مواجه خواهد شد.»

ترامپ این مشکل را به سایر موارد مورد تنش با آلمان از تجارت تا امنیت و مهاجرت اضافه کرده است. ایالات متحده نگران است که دولت آنگلا مرکل هزینه لازم برای مقابله با تهدیداتی نظیر روسیه و «نورد استریم 2» که تأمین کننده منابع مالی پروژه است را صرف نکند.

ترامپ چهارشنبه شب در کاخ سفید، واشنگتن گفت: «من می‌گویم، شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟ ما از آلمان در مقابل روسیه محافظت می‌کنیم. و روسیه میلیاردها و میلیاردها دلار از آلمان درآمد دارد.»

پیشنهاد ترامپ این است که آلمان گاز را از امریکا خریداری کند.

ترامپ افزوده است: « ما حجم عظیمی گاز طبیعی مایع داریم و بسیاری از کشورهای اروپایی خواهان آن هستند. آلمان تصمیم گرفته است که حجم قابل توجهی از انرژی مورد نیازش را از روسیه بخرد. و آلمان، چه تصمیم به این کار بگیرد و چه نگیرد، یکی از کشورهایی است که توانایی جلوگیری از این کار را دارد. آن‌ها نباید از روسیه خرید کنند.»

سرنوشت «نورد استریم 2» ممکن است که به سایر اختلاف نظرهای موجود در روابط ترامپ و مرکل اضافه شود، خصوصاً نگرانی‌های مربوط به کسری تراز تجاری با آلمان که از فروش محموله‌های شرکت‌های خودرو سازی نظیر «بی‌ام‌و» و «فولکس‌واگن» نشأت می‌گیرد.

لارن سگالن از شرکت Megawatt-X در لندن و مشاور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی خورشیدی و بادی و بانکدار سابق، در این باره می‌گوید: «اگر ترامپ اعمال تعرفه بر خودروهای آلمانی را با خط لوله گاز پیوند دهد، مرکل باید از آن چشم پوشی کند. مرکل اهل تقابل نیست. او بایستی مقابله با این مشکل را به تعویق بیندازد و این کار را به جانشین خود محول کند، به این امید که تا آن زمان شخص دیگری در کاخ سفید حضور داشته باشد.»

چگونگی تحریم « نورد استریم 2 » توسط ایالات متحده روشن نیست. مجلس سنای ایالات متحده در ماه دسامبر سال 2018 قطعنامه‌ای غیر الزام‌آور را علیه «نورد استریم ۲» به تصویب رسانده است؛ گروهی 67 نفره از سناتورهای هر دو حزب نیز عمل مشابهی را در ماه ژانویه انجام داده‌اند. «ریک پری» وزیر انرژی امریکا نیز ماه گذشته اعلام کرده است که مجلس سنا در حال تهیه‌ی قانونی در این خصوص است که شامل تحریم هم می‌شود.

به گزارش بخش اطلاعات بلومبرگ، به نظر نمی‌رسد که تهدیدهای ترامپ منجر به توقف ساخت خط لوله‌ای شود که همین حالا هم ساخته شده است، اما می‌تواند روند تکمیل آن را کند کرده و همکاران پروژه را به بازنگری در سهم سرمایه‌‌گذاری خود در آن تشویق کند.

دولت ولادیمیر پوتین و شرکت گازپروم قصد دارند که به اتحادیه‌ي اروپا نشان دهند می‌توانند تأمین کننده‌ای قابل اعتماد باشند و نیز اینکه خط لوله «نورد استریم 2» نباید مشکلی سیاسی باشد.

«سباستین ساس»، نماینده‌ی اتحادیه‌ي اروپا در «نورد استریم 2» گفته است: «این خط لوله پروژه‌ای تجاری است که گازی قابل اعتماد و مقرون به صرفه را به اروپاییان می‌رساند. به همین دلیل است که هر یک از شرکت‌های انرژی اروپای غربی از جمله اتریش، آلمان، فرانسه، انگلستان و هلند متعهد به سرمایه‌گذاری 1 میلیارد یورویی در این پروژه شده‌اند.»

شرکت‌های Royal Dutch Shell Plc، Uniper SE و Wintershall AG هر سه از اظهار نظر درباره‌ی «تحریم‌های احتمالی» امتناع کرده‌اند. «داچ شل» اعلام کرده است که به طور کامل تحریم‌های اعمالی و مقررات کنترل تجارت را رعایت می‌کند.

در حال حاضر سازندگان «نورد استریم 2» اذعان کرده‌اند که اگر مجبور به استفاده از مسیری نامطلوب در کشور دانمارک بشوند، ساخت خط لوله 6 ماه بیشتر زمان خواهد برد. یعنی زمان تکمیل پروژه به نیمه‌ي دوم سال 2020 موکول خواهد شد. هیئت تجدید نظر دانمارک زمانی بیشتر از حد معمول را برای بررسی پرونده صرف کرده است.

«ترین سانم مانستد» رییس بخشی در مرکز آمادگی در برابر خطرات آژانس انرژی دانمارک: «پس از وصول دومین درخواست، دریافتیم که ممکن است دلایل خوبی برای استفاده از مسیری در جنوب جزیره وجود داشته باشد. کشتی‌های بسیاری همه روزه از شمال جزیره عبور می‌کنند و علاوه بر آن یک منطقه‌ی حافظت شده‌ی طبیعی نیز در این ناحیه وجود دارد. تصمیماتی این چنینی از سوی نهادی مردمی در دانمارک همواره با حق درخواست تجدید نظر همراه می‌شود. در این مورد نیز «نورد استریم 2» تصمیم گرفته است که از این حق بهره ببرد.»

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

دونالد ترامپ پروژه‌ای که گاز روسیه را مستقیماً به آلمان انتقال می دهد را "فاجعه" خوانده، اما روسیه می‌گوید این فقط رقابت تجاری است.

جایی که روزی چراگاه و چمن‌زار برای گوزن های شمالی بود، اکنون تبدیل به تقاطعی برای گذر لوله‌ها و تجهیزات‌ انرژی شده است.

شرکت تولید و ترابری بنزین گازپروم راهی برای عبور گوزن شمالی درست کرده که از نوعی بافت زمینی خاص بوجود آمده است، تا سورتمه‌ های گله‌داران بتواند از میان آنها عبور کند. 

این یک دلداری کوچک برای از دست دادن سرزمین اجدادی‌ ساکنین در شبه‌جزیره‌ «یامال» (شبه جزیره‌ای در شمال غرب سیبری) است.

در اینجا زمستان سه چهارم سال را در بر می‌گیرد. اینجا بندرت انسانی زندگی می کند. میانگین تراکم جمعیت، یک نفر در هر 9 کیلومتر مربع است.

منابعی که در اینجا فراوان است، در اعماق لایه‌های منجمد زمین - گاز طبیعی است.

میدان گازی بووانینکووا (Bovanenkovo) به تنهایی، بزرگ‌ترین میدان در چندین میدان گازی شبه جزیره‌ی «یامال»، ذخایری حدود 4.9 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی دارد.

این مقدار از ذخایر گاز کل اروپا، نروژ و و دریای شمالی بیشتر است. در همین زمان شرکت گازپروم همچنین دو میدان گازی دیگر خارج از جزیره‌ی مرجانی «یامال» را کشف کرد.

همچنین میدان گازی بووانینکووا (Bovanenkovo) خود منبع گاز برای یکی از سیاسی‌ترین پروژه‌های داغ زیرساختی در تمام دوران است.

پروژه «نورد استریم 2» یک خط لوله‌ی فراساحلی با هزینه‌ی 9.5 میلیارد یورویی است که گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک، مستقیماً به آلمان انتقال می دهد.

پروژه «نورد استریم 2» قرار است که تا آخر امسال کامل شود، درست زمانی که تمدید توافقِ تأمین و ترانزیت گازپروم با اوکراین فرا می‌رسد. «الکسی میلر» مدیرعامل شرکت گازپروم در اوایل این ماه تصدیق کرد که ممکن است کمی تأخیر وجود داشته باشد.

ایالات متحده در فکر تحریم‌ شرکت‌های فعال در پروژه «نورد استریم 2» است. از طرفی دیگر دانمارک در حال طفره رفتن درمورد عبور خط لوله از داخل آبهایش است.

کشورهای ترانزیت اروپای شرقی نگران‌اند که این پروژه، راهی است برای نادیده‌گرفتن خطوط لوله آنهاست و باعث شود روسیه در مذاکرات قرارداد در موضع قدرت باشد. اتحادیه‌ی اروپا به دنبال تعدیل این مسئله با مسیر مستقیم جدیدی برای گاز است که نامش «Lex Nord stream» است.

سال گذشته، در Chequers (خانه‌ی روستایی رسمی نخست وزیر انگلستان) در آخرین سفرش به انگلستان، رئیس‌جمهور آمریکا پروژه «نورد استریم 2» را یک فاجعه و مصیبت دانست، ریختن میلیارد‌ها دلار از آلمان و دیگر کشورها به خزانه‌ی روسیه زمانیکه ما در تلاش برای داشتن صلح در جهان هستیم.

از صلح جهانی گذشته، آمریکا همچنین می‌خواهد گاز طبیعی مایع (LNG) خودش را به اروپا بفروشد پس انگیزه‌های مضاعف دارد، وزیر امور خارجه‌ی بریتانیا «جرمی هانت» فوراً با این نظر آقای ترامپ موافق کرد که او «نورد استریم 2» را تهدیدی برای امنیت انرژی اروپا خوانده است.

«تام تاگندهات» رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس عوام انگلیس به «Sky News» گفت: " در واقع این یک پروژه‌ی انرژی نیست. حقیقت این است که اگر شما گاز روسیه را می‌خواهید به غرب اروپا برسانید خوب خطوط لوله‌ای که اکنون وجود دارند قابل استفاده هستند. " تاخیر‌های کوچک در تصمیم گیری ها می‌توانند این قضیه را به نفع روسیه تمام کنند.

کاری که «نورد استریم 2» انجام می‌دهد بی‌اعتبار کردن « ناتو» است که در آن برخی از کشورهای اروپای شرقی از کشورهای غربی جدا می‌شوند که مهم‌تر از همه آلمان است.

"این بدان معنی است که به روسیه اجازه می‌دهد تا بتواند کشورهایی مثل اوکراین را احاطه کند و علیه آنها اقداماتی انجام دهد درحالیکه همزمان می‌تواند به فرستادن گاز به آلمان ادامه دهد، پس در هر صورت نفع مالی خود را خواهد داشت.

زمان زیادی نگذشته از وقتی که روسیه در سالهای 2006 و 2009 فرستادن گاز به اروپا را بخاطر جنگ لفظی با اوکراین بر سر قیمت گاز متوقف کرد.

این جریان پیش از الحاق کریمه به خاک روسیه و جنگ نیابتی در شرق اوکراین بود، پس انتظار می‌رود مذاکرات پیش روی اوکراین با گازپروم خیلی نگران‌کننده باشد، که این تنها یکی از هزاران چالش رئیس‌جمهور جدید «ولادیمیر زلنسکی» است.

اگر تا 31 دسامبر هیچ توافقی انجام نشود و «نورد استریم 2» به اتمام نرسد، ممکن است مصرف‌کنندگان اروپایی در زمستان دچار کمبود گاز شوند، پس نباید وقت تلف کرد.

شرکت حامی «نورد استریم 2» در حال مشاجره بر سر این مسئله است که خط‌ لوله باعث افزایش ظرفیت می‌شود و این درحالی است که ذخایر گاز اروپا درحال تقلیل هستند و ادعا می‌کند که این مکمل ترانزیتِ اوکراین است نه جایگزینی برای آن.

آنها این نظر که خط لوله فراتر از منافع ژئوپلیتیکی کرملین در اروپا است را رد می‌کنند.

«جنس میوولر» سخنگوی «نورد استریم 2» به«Sky News» می‌گوید،"شما با یک طراح پروژه صحبت می‌کنید که سخنگوی سرمایه‌گذاران غربی است که هر کدام حدود یک میلیارد یورو هزینه کرده‌اند، نه سخنگوی کرملین".

"این سرمایه‌گذاران باید بتوانند بر حکم‌فرمایی قانون تکیه کنند و بر قطعیت انجام یک پروژه‌ی زیرساختیِ عظیم متکی باشند."

در حال حاضر گازپروم، 65% از عرضه گاز خود را به اروپا می‌دهد و فقط 9% را به بازارهای دیگر صادر می‌کند.

اما همانطور که اروپا به دنبال راهی برای تنوع بخشیدن به تأمین و ترکیبات انرژی‌اش است، تا بتواند وابستگی تاریخی خود به گاز روسیه را از بین ببرد، روسیه هم از طرف دیگر در حال تلاش برای تنوع دادن به بازار صادراتش است و در روند ساخت یک خط لوله‌ی عظیم دیگر است که از سیبری عبور می‌کند و به چین می‌رسد، درست مانند خط لوله‌ای که به سمت جنوب و به ترکیه می‌رود.

خط لوله‌‌های «نورد استریم» چی هستند؟

«نورد استریم» و «نورد استریم 2» دو خط لوله‌ فراساحلی هستند که گاز طبیعی را بصورت مستقیم از کرانه‌ روسیه و از دریای بالتیک به آلمان انتقال می دهد. «نورد استریم» در سال 2012 تکمیل شد و «نورد استریم 2» تا پایان سال 2019 به اتمام خواهد رسید.

چه کسی پشت این دو پروژه است؟

گازپروم و کنسرسیوم سرمایه‌گذاران اروپایی متشکل از «اینژی» (ENGIE)، «اوام‌وی» (OMV)، «رویال داچ شل» (Royal Dutch Shell)، «یونیپر» (Uniper) و «وینترسهال»  (Wintershall) که تا 950 میلیون یورو در این پروژه هزینه کرده است.

چرا روسیه قصد ساخت چنین خط لوله ای را دارد؟

برای شرکت گازپروم، وجود خط لوله‌ای که بطور مستقیم گاز را به آخرین مصرف کننده می‌رساند هم مسیری سریع‌تر است و هم مقرون به صرفه‌تر، تا اینکه متکی به کشورهای ترانزیت مانند اوکراین، بلاروس و لهستان باشد. شرکت هزینه‌ی کمتری بابت ترانزیت می‌پردازد. همچنین قدرت تجاری‌اش در برابر با کشورهای مسیر ترانزیت را افزایش می‌دهد.

کشورهای ترانزیت در چه وضعیتی قرار می‌گیرند؟

دو خط لوله‌ی ترانزیت عظیم، گاز روسیه را به اروپا انتقال می دهد. این خط لوله‌ی دوستانه از اوکراین، اسلواکی و جمهوری چک عبور می‌کند؛ خط لوله‌ی یامال= اروپا از بلاروس و لهستان می‌گذرد. این دو نیاز به سرمایه‌گذاری اساسی دارند. محتملاً، جمهوری های پیشین شوری باید ترکیبات انرژی خود را تغییر دهند، اگر می‌خواهند کمتر متکی به گاز وارداتی از همسایه‌ اش باشد.

این مسئله چه ربطی به آمریکا دارد؟

ایالات متحده قصد فروش ال‌ان‌جی به اروپا را دارد. از نظر ژئوپلتیکی، آمریکا شریک قابل اعتمادتری نسبت به روسیه بشمار می آید، چون تعهد محکمی بابت پیمان «ناتو» نسبت به امنیت اروپا دارد (که امنیتِ انرژی یکی از اجزای این پیمان است). آمریکا به این فکر می‌کند و این موضوع که مبلغ هنگفتی برای «ناتو» دریافت می‌کند، آلمان به روسیه اجازه داده تا از در پشتی وارد شود آن هم با یک توافق تجاری عظیم مانند  «نورد استریم 2» برا او قابل تحمل نیست.

نظر بریتانیا در این مورد چیست؟

بریتانیا از روسیه گاز وارد نمی‌کند اما شرکت‌هایی دارد که در «نورد استریم 2» شریک هستند، مخصوصاً در بخش پیمان‌کاری فراساحلی گاز. علاوه بر این شرکت های بزرگ Anglo-Dutch energy و Royal Dutch Shell از سرمایه‌گذاران اصلی«نورد استریم 2»  هستند. سیاست خارجی بریتانیا خط لوله را یک پروژه‌ی سیاسی و یک تهدید برای امنیت انرژی اروپا می‌داند. جامعه‌ی تاجران خیلی مطمئن نیستند.

چه کسی سود می‌برد؟

کسب و کارهای آلمانی از روسیه گاز ارزان‌تر و آماده‌تری دریافت می‌کنند. از نظر تئوری، مصرف‌کننده‌های اروپایی هم باید بتوانند این گاز ارزان را دریافت کنند. تولیدات داخلی گاز اروپا تا بیست سال آینده 50 درصد کاهش می یابد، این درحالی است که انتظار می‌رود مقدار تقاضا ثابت خواهد ماند.

در مورد محیط زیست چطور؟

«نورد استریم 2» از خط لوله‌ی نوین‌تر استفاده می‌کند که از نظر متصاعدکردن کربن بهینه‌تر از خطوط لوله‌ی ترانزیت قدیمی است، و نسبت به ال‌ان‌جی ضرر کمتری برای محیط زیست دارد (بدون شکست هیدرولیکی یا هزینه‌ی مایع‌سازی انرژی). اما ماهیت سوخت‌های فسیلی مشخص است، و مهم نیست که شما چقدر آنها را کنترل یا محدود کنید. اگر اروپا روی انرژی تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده است، پس نباید خیلی برای نیازهای انرژی‌اش به روسیه متکی باشد، آن هم در زمانی که روابط با روسیه تصنعی و تحمیلی است.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت

در هفته اول شروع سال 2019 شرکت بریتیش پترولیوم اعلام کرد که میدان گازی «شاه دنیز» آذربایجان توانست به تولید کلی 100 میلیارد متر مکعب گاز برسد. این رکورد در انتهای ماه دسامبر به دست آمد، آن هم دقیقا 12 سال بعد از آغاز اولین تولید تجاری گاز از این میدان و نیز آغاز بهره‌برداری از خط لوله «قفقاز جنوبی».

اولین تولید تجاری میدان شاه دنیز آذربایجان، در 15 دسامبر 2006 و با توسعه مرحله اول این میدان آغاز شد و از آن موقع تاکنون، گاز تولیدی این میدان راهی آذربایجان، گرجستان و ترکیه شده است.

در سال 2018، شاه دنیز توانست رکورد دیگری به ثبت برساند. در 30 ژوئن 2018، اولین انتقال گاز تولیدی شاه دنیز 2 به ترکیه آغاز شد و در انتهای ماه جولای هم گاز تولیدی «شاه دنیز براوو» توانست راه ترکیه را پیش بگیرد.

کل میعانات تولیدی شاه دنیز از سال 2006 تا کنون نیز به 196 میلیون بشکه می‌رسد.

مشخصات شاه دنیز

شاه دنیز در بخش آذربایجانی دریای خزر به فاصله 70 کیلومتری جنوب شرق باکو، بزرگ‌ترین کشف گازی غول نفتی بریتیش پترولیوم BP در سال 1999 است. این میدان بزرگ گازی تقریبا مساحتی برابر با 860 کیلومتر مربع را در بر گرفته است و عمق آن از 50 تا 500 متر متغییر است.

بر اساس اعلام شرکت بریتیش پترولیوم، برآوردهای اولین این شرکت حاکی از آن است که این میدان گازی یک تریلیون متر مکعب گاز و 2 میلیارد بشکه میعانات را در خود جا داده است.

«شاه‌دنیز استیج 1» در سال 2006 به بهره برداری رسید. این میدان ظرفیتی در حدود 10 میلیارد متر مکعب گاز در سال دارد و تقریبا روزانه 50 هزار بشکه میعانات تولید می‌کند.

تمامی کارهایی که در «شاه‌دنیز استیج 1» انجام شده است، از حفاری چاه‌ها، ساخت سکو، ساخت ترمینال ساحلی و لوله‌گذاری 700 کیلومتری خط لوله «قفقاز جنوبی» SCP از آذربایجان و گرجستان تا مرزهای ترکیه، یک سال طول کشیده است که به مرحله توسعه نهایی برسد.

«شاه دنیز 2» هم نقطه آغاز «کوریدور جدید گاز جنوب» است که منابع گازی دریای خزر را به بازارهای اروپایی متصل می‌کند. انتظار می‌رود از این میدان سالانه 16 میلیارد متر مکعب گاز به تولید قبلی اضافه شود. کل تولید میدان شاه دنیز نیز می‌تواند به 26 میلیارد متر مکعب در سال گاز و 120 هزار بشکه در روز میعانات برسد.

«شاه دنیز 2» اولین میدان زیر دریایی، بزرگترین و پیچیده‌ترین در نوع خود، در دریای خزر است.

آنطور که شرکت بریتیش پترولیوم اعلام کرده است حدود 28 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای تولید و انتقال گاز به مرزهای گرجستان - ترکیه نیاز است.

بنابراین خط لوله «کوریدور گاز جنوب» قادر خواهد بود 6 میلیارد متر مکعب در سال گاز به ترکیه و 10 میلیارد متر مکعب هم به بازارهای اروپایی صادر نماید.

گاز تولیدی شاه دنیز 3500 کیلومتر با ارتفاع از سطح دریای 2500 متر و بیش از 800 متر هم در زیر دریا طی خواهد کرد.

به واسطه اینکه «شاه دنیز استیج 2» بزرگترین میدان گاز در حال توسعه در دنیاست، اروپا را قادر خواهد ساخت که به یک منبع مطمئن تامین انرژی از سوی دریای خزر چشم بدوزد.

این میدان، دارای دو سکوی متصل به پل، 26 چاه گاز حفر شده توسط 2 دکل نیمه شناور، 500 کیلومتر خط لوله ارتباطی چاه‌ها با ترمینال ساحلی، و... هست.

در سال 2014، ظرفیت تاسیسات فعلی تولید گاز «شاه دنیز» از روزانه 27.3 میلیون متر مکعب استاندارد به روزانه 29.5 میلیون متر مکعب استاندارد رسید.

در نیمه اول سال 2018، میدان «شاه دنیز» انتقال گاز به بازارهای آذربایجان (SOCAR)، گرجستان (GOGC)، ترکیه (BOTAS) و شرکت BTC را آغاز کرد.

در شش ماهه اول سال، این میدان گازی توانست 5 میلیارد متر مکعب استاندارد گاز و 1.1 میلیون تن، برابر با 9 میلیون بشکه میعانات تولید کند.

در حال حاضر ظرفیت تولید تاسیسات فعلی «شاه‌ دنیز»، 32.0 میلیون متر مکعب استاندارد در روز است، یعنی تقریبا برابر با 10.9 میلیارد متر مکعب در سال.

«بریتیش پترولیوم» در نظر دارد در سال 2020 سه چاه اکتشافی دیگر نیز در این منطقه حفر کند.

خط لوله قفقاز جنوبی

سهامداران «خط لوله قفقاز جنوبی»، شرکت «بریتیش پترولیوم» با 28.8 درصد سهم، شرکت سوکار خط لوله قفقاز جنوبی (AzSCP) با 10 درصد سهم، شرکت نفت ترکیه (TPAO) با 19 درصد سهم، پتروناس با 15.5 درصد سهم، لوک اویل با 10 درصد سهم، شرکت بازرگانی نفت ایران (NICO) با 10 درصد سهم، وکوریدرو خط لوله جنوبی مدیترانه (SGC) با 6.7 درصد سهم هستند.

این خط لوله برای انتقال گاز از آذربایجان به گرجستان و ترکیه ساخته شده است. نقطه شروع آن از ترمینال سانگاچال در نزدیکی باکو است.

مسیر خط لوله قفقاز جنوبی همان ادامه مسیر خط لوله نفت باکو – تفلیس – جیحان (BTC) از آذربایجان و گرجستان به ترکیه است که در ترکیه به سیستم توزیع گاز ترکیه وصل می‌‌شود.

دلیل اینکه چرا خط لوله نفت باکو – تفلیس – جیحان (BTC)همراه با خط لوله قفقاز جنوبی ساخته شده است کاهش اتراث زیست محیطی و اجتماعی و نیز کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بهره برداری این دو خط اعلام شده است.

شرکت خط لوله قفقاز جنوبی هم مسوول ساخت و بهره برداری این دو خط لوله است.

بهره برداری از این خط لوله از سال 2006 و با انتقال گاز به آذربایجان و گرجستان آغاز شد و از ماه جولای 2007 هم گاز «شاه دنیز استیج 1» را به ترکیه منتقل می‌کند.

از کل 691 کیلومتر طول این خط لوله، 443 کیلومتر آن در آذربایجان و 248 کیلومتر در گرجستان قرار داد و قطر خط لوله هم 42 اینچ است.

در نیمه اول سال 2018، خط لوله قفقاز جنوبی حدود 18 میلیون دلار هزینه عملیاتی و 241 میلیون دلار هزینه سرمایه‌گذاری داشت.

 

دومین خط لوله نفتی سیبری شرقی- اقیانوس آرام «یی.اس.پی.او» در سال نو عملیات خود را آغاز کرد که ظرفیت چین را برای واردات نفت خام از شرق سیبری دو برابر می کند.

خبرگزاری «شین‌هوآ» در روز دوشنبه اعلام کرد، چین اکنون می تواند 30 میلیون تن نفت در سال (برابر با 600 هزار بشکه در روز) از طریق خط لوله نفتی «یی.اس.پی.او» در مقایسه با انشعاب دوم این خط لوله که ظرفیتی 15 میلیون تنی دارد انتقال دهد. سازمان رسانه ایی کشور چین گفت، این دو خط لوله موازی  بین شهر «موهه» در مرز کشور و شهر «داکینگ» در شمال شرقی استان «هیلونگ جیانگ» قرار دارد.

روسیه ازعربستان سعودی بعنوان بهترین صادر کننده نفت به چین که بزرگترین خریدار نفت در جهان تلقی می شود سبقت گرفت. سیستم « یی.اس.پی.او» که یک بخش کلیدی از تلاش های روسیه بمنظور صادرات انرژی بیشتر به آسیا است، نفت را مستقیما از طریق این دو خط لوله و همچنین راه درایی از «کوزمینو» - بندرشرقی روسی در اقیانوس آرام ارسال می کند.

بر طبق گزارش «شین‌هوآ»، طرح مذکور با هدف افزایش همکاری بین کشورها و پیشبرد طرح «یک کمربند، یک جاده» چین است. همچنین روسیه قصد دارد فروش گاز طبیعی را از طریق خط لوله ای موسوم به "قدرت سیبری" تا دسامبر سال 2019 آغاز کند.

اولین مرحله ارسال نفت مستقیما به چین در سال 2011 آغاز شد و شرکت ملی نفت چین عملیات دومین خط لوله را دراواسط سال 2016 کلید زد. بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز در چین، نصب خط 942 کیلومتری را در ماه اوت به پایان رساند.

خط لوله نورد استریم 2 حالا با مشکلاتی همراه شده است. بیشتر این مشکلات مربوط به مخالفت دولت ایالات متحده با این خط لوله است. بلومبرگ هم اعلام کرده است که انگیزه‌های حمایتی دولت آلمان از این پروژه کاهش یافته است. برخی سیاستمداران در حزب آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، مخالفت خود را با این پروژه اعلام کرده‌اند. موضوع اوکراین مطرح است.

روسیه هنوز هم مجبور است بخش بزرگی از گاز صادراتی خود را از طریق اوکراین منتقل کند. اما نوراستریم 2 به این کشور امکان می‌دهد اوکراین را دور بزند و در نتیجه اهرم فشاری داشته باشد بر ضد اوکراین.
آلمان آخرین نقطه پروژه بحث برانگیز نورد استریم ۲ است که گاز طبیعی نورد استریم روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان می رساند.

اما در مقصد این خط لوله، پیشتر آنگلا مرکل به دلیل حضور شرکت‌های بزرگ نفت و گاز اروپایی مثل رویال داچ شل و وینترشال در این پروژه از آن حمایت کرده بود. اما از سال گذشته میلادی فشار ایالات متحده و برخی کشورهای شرق اروپا، که هیچ گاه دلخوشی از روسیه نداشتند، باعث شد تا مرکل نورداستریم 2 را تهدیدی علیه اوکراین بنامد.

حالا دستگیری ملوانان اوکراینی در روسیه وضعیت را بدتر کرده است. بسیاری در آلمان به این پروژه به چشم یک مسوولیت ژئوپلیتیکی نگاه می‌کنند.

سفیر ایالات متحده در آلمان زمانی گفته بود که قرار نیست فقط گاز روسیه از نورداستریم 2 بیاید، قرار است سیاست‌های روسیه هم همراه آن بیایند.

در مجلس نمایندگان آمریکا هم هر دو حزب اصلی این کشور نورد استریم 2 را پروژه‌ای بر ضد امنیت انرژی اروپا تلقی کرده‌اند و از ترامپ خواسته‌اند تا از تمام توان خود برای تامین امنیت انرژی اروپا در مقابل روسیه استفاده کند. ایالات متحده بارها تهدید کرده است که این پروژه را تحریم خواهد کرد.

آنچه که مسلم است تهدیدات ایالات متحده بر ضد پروژه نورد استریم 2، تنها به دلیل جلوگیری از نفوذ روسیه در اروپا نیست.

جایی برای سلطه یک ابرقدرت گازی جدید

در کنفرانس گاز برلین، وود کلارک پرایس، مشاور وزیر در امور اقتصادی در سفارت ایالات متحده در برلین، گفته بود که LNG ایالات متحده به سرعت رقابتی می‌شود چون هزینه‌های تولید آن کاهش می‌یابد.

از سویی S&P گلوبال پلاتس هم گفته است که LNG ایالات متحده هم جذابیت پیدا کرده و هم مقرون به صرفه‌تر می‌شود. ما مطمئن هستیم که ایالات متحده می‌تواند در این زمینه در اروپا رقابت کند.

آمریکا حالا ثابت کرده است که می‌تواند یکی از بازیگران اصلی در حوزه LNG باشد و در این میان، چه چیز بهتر از مشتریان اروپایی.

وقتی قرار است شرکت‌های آمریکایی منتفع شوند، چه بهتر که بحث امنیت انرژی اروپا برای آمریکا مهم شود. بنابراین اروپا دست از گاز روسیه بکشد تا شرکت‌های آمریکایی به سود برسند. معامله خوبی است برای تامین امنیت انرژی اروپا!

ایالات متحده در حالی چنین معامله‌ای با اروپا را در پیش گرفته است که در آخرین اجلاس ناتو همین کشورها را تهدید به جنگ تجاری کرده بود مگر اینکه موافقت کنند گاز بیشتری از آمریکا خریداری کنند.
کمسیون اروپا هم تحت فشار آمریکا اعلام کرده است اگر قیمت گاز تحویلی از ایالات متحده منصفانه و رقابتی باشد، این اتحادیه حاضر است وارد چنین قماری شود.

اروپا هنوز هم 40 درصد از گاز مورد نیاز خود را از طریق روسیه تامین می‌کند. با این حال بسیاری از کشورهای شرق اروپا دلخوشی به گاز روسیه ندارند. لهستان یکی از کشورهای شدیدا مخالف پروژه نورداستریم 2 است. مقامات لهستانی یک قرارداد 24 ساله با وزارت انرژی ایالات متحده امضا کرده‌اند تا بتوانند سهم LNG آمریکا را در سبد وارداتی خود افزایش دهند. یعنی دهن کجی به روسیه.

لهستانی‌ها می‌گویند «بازار گاز طبیعی مایع دنیا در حال توسعه است و به ما امکان می‌دهد که بهترین پیشنهادات را در این بازار انتخاب کنیم». آنها مدعی‌اند ما یک قرارداد متفاوت با شرکت LNG ایالات متحده امضا کردیم. این نوع گاز ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان‌تر از آن گازی است که ما هم اکنون از روسیه می‌خریم.

البته در اواخر ماه نوامبر لهستان با نروژ هم به توافقی برای انتقال گاز نروژ به لهستان از طریق یک خط لوله در دریای بالتیک رسیده بودند. این خط لوله 900 کیلومتر طول دارد. و ساخت آن از 2022 آغاز می‌شود. یعنی زمانی که قرارداد گاز میان لهستان و شرکت دولتی انرژی روسیه «گازپروم» به پایان می‌رسد.

رقیبی هم در راه است

مشکل نورداستریم 2 تنها دونالد ترامپ و تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه به دلیل دخالت در اوکراین نیست. نورد استریم 2 حالا رقیبی تازه یافته است. خط لوله گاز «اِست مد». خط لوله‌ای که قرار است گاز اسرائیل را از طریق یونان و ایتالیا به اروپا برساند.

«است مد» EastMed خط لوله‌ای است بین قبرس، یونان و اسرائیل تا به اروپا. انتظار می‌رود این خط لوله 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را به اتحادیه اروپا برساند. ایالات متحده نیز از این پروژه حمایت می‌کند.
روسیه در حال حاضر روابط حسنه‌ای با ترکیه دارد. و ترکیه هم به خاطر مسائل سیاسی خود با خط لوله «است مد» مخالف است. و حتی می‌تواند به عنوان مانعی بالقوه بر سر راه اجرای این خط لوله عمل کند.

سوای ترکیه، اسرائیل با موانع دیگری هم بر سر اجرای این خط لوله رو‌به‌روست. به غیر از مباحث مربوط به هزینه‌های «است مد» به عنوان طولانی‌ترین و عمیق ترین خط لوله جهان، البته اگر ساخته شود؛ مسائل امنیتی و تنش با حزب الله لبنان هم مطرح است. سایه حزب الله همیشه می‌تواند بر سر این خط لوله باشد.

به هر حال ولادیمیر پوتین، در وضعیت بغرنجی به دام افتاده است. فروش گاز به اروپا برای پوتین ارزشی حیاتی دارد. اما اروپایی‌ها هم برای خود شرط و شروطی دارد. شروطی که با سیاست‌های پوتین همسو نیستند.

تفاهمنامه همکاری شرکت های ایرانی و انگلیسی در زمینه پایانه های صادرات نفت بدون توجه به خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام امضا شد.

رئیس روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، وقوع آتش سوزی ناشی از شکستگی خط لوله ۲۶ اینچ این شرکت را تکذیب و ابراز امیدواری کرد که مشکل خط لوله، به زودی رفع شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت؛ ساسان حبیبی با بیان اینکه برای جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی، روز گذشته (یکم آذر ماه) و پس از وقوع حادثه، جریان نفت قطع شد، ادامه داد: همچنین با توجه به نشت اندکی نفت در آب های اطراف، از آتش زدن نفت شناور روی آب به عنوان یکی از گزینه‌های رایج جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از سوانح مربوط به خطوط لوله استفاده شد.

وزارت نفت عراق اعلام کرد: این کشور برای انتقال نفت از منطقه کرکوک به ترکیه یک خط لوله جدید ایجاد می‌کند.به نقل از رویترز ، وزارت نفت عراق اعلام کرد: این کشور قصد دارد خط لوله‌ای جدید ایجاد کند که نفت تولیدی در میدان کرکوک را به بندر جیهان ترکیه ارسال کند. خط لوله جدید، جایگزین بخش قدیمی و آسیب دیده خط لوله کرکوک - جیهان خواهد شد که پیش از این استفاده می‌شد. طبق بیانیه وزارت نفت عراق، خط لوله جدید از شهر بیجی در نزدیکی کرکوک آغاز می‌شود و تا منطقه فیشخابور در مرز عراق و ترکیه امتداد می‌یابد.

شرکت هندی خط لوله گاز دیپواتر ایندیا یک خط لوله مشترک زیر دریا برای حمل گاز از ایران به سوهار عمان و آنجا از روی زمین به راس الجفان برای ارسال به هند پیشنهاد کرده است.
به گزارش پایگاه تحلیلی انرژی پست 24 به نقل از پایگاه خبری عمان تریبیون، یک خط لوله مشترک زیر دریا برای حمل گاز از ایران به سوهار عمان و آنجا از روی زمین به راس الجفان برای ارسال به

مقالات دیگر...

پر خواننده ترین اخبار