سایه سنگین بیشتر روسیه بر بازارهای اصلی نفتی همزمان با آغاز بهره برداری دومین خط لوله نفتی در چین

خطوط لوله و حمل و نقل
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

دومین خط لوله نفتی سیبری شرقی- اقیانوس آرام «یی.اس.پی.او» در سال نو عملیات خود را آغاز کرد که ظرفیت چین را برای واردات نفت خام از شرق سیبری دو برابر می کند.

خبرگزاری «شین‌هوآ» در روز دوشنبه اعلام کرد، چین اکنون می تواند 30 میلیون تن نفت در سال (برابر با 600 هزار بشکه در روز) از طریق خط لوله نفتی «یی.اس.پی.او» در مقایسه با انشعاب دوم این خط لوله که ظرفیتی 15 میلیون تنی دارد انتقال دهد. سازمان رسانه ایی کشور چین گفت، این دو خط لوله موازی  بین شهر «موهه» در مرز کشور و شهر «داکینگ» در شمال شرقی استان «هیلونگ جیانگ» قرار دارد.

روسیه ازعربستان سعودی بعنوان بهترین صادر کننده نفت به چین که بزرگترین خریدار نفت در جهان تلقی می شود سبقت گرفت. سیستم « یی.اس.پی.او» که یک بخش کلیدی از تلاش های روسیه بمنظور صادرات انرژی بیشتر به آسیا است، نفت را مستقیما از طریق این دو خط لوله و همچنین راه درایی از «کوزمینو» - بندرشرقی روسی در اقیانوس آرام ارسال می کند.

بر طبق گزارش «شین‌هوآ»، طرح مذکور با هدف افزایش همکاری بین کشورها و پیشبرد طرح «یک کمربند، یک جاده» چین است. همچنین روسیه قصد دارد فروش گاز طبیعی را از طریق خط لوله ای موسوم به "قدرت سیبری" تا دسامبر سال 2019 آغاز کند.

اولین مرحله ارسال نفت مستقیما به چین در سال 2011 آغاز شد و شرکت ملی نفت چین عملیات دومین خط لوله را دراواسط سال 2016 کلید زد. بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز در چین، نصب خط 942 کیلومتری را در ماه اوت به پایان رساند.

پر خواننده ترین اخبار