حمله ترامپ به «نورد استریم 2» نشانگر نبرد بر سر سهم بازار

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش انرژی پشت ۲۴، تهدید دونالد ترامپ به تحریم خط لوله‌ی جدید انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا نشانگر این موضع است که رقابت در بازار سوخت در حال بالا گرفتن است.

توقف پروژه خط لوله «نورد استریم 2» که در زیر دریای بالتیک واقع شده است، می‌تواند منجر به مشکلی برای روسیه شود و این کشور را به اوکراین، به عنوان شاهراه انتقال گاز، وابسته نگاه دارد؛ آن هم در حالی که این دو کشور در مورد انتقال گاز به اروپا با هم اختلاف نظر دارند. همچنین ترامپ به دنبال افزایش سهم گاز مایع طبیعی خلیج مکزیک در بازار است، سهمی که پس از تحویل اولین محوله در سال 2016 به سرعت در حال رشد است.

تا به اینجای کار پیروز این رقابت، مشتریان اروپایی انرژی بوده‌اند که گاز طبیعی را به کمترین قیمت در سه سال گذشته خریداری می‌کنند. در حالی که ترامپ و دولت او ماه‌ ها زمان را صرف تهدید به تحریم، آن هم بدون ارائه‌ی هیچ جزییاتی درباره آن کرده‌اند، نمایان کردن خطرات در دیدگان مردم می‌تواند منجر به پیچیده شدن امور برای شرکت روسی سازنده‌ي خط لوله، شرکت گازپروم در جهت تکمیل این خط لوله طبق برنامه‌ی از پیش تعیین شده، یعنی تا پایان سال جاری شود.

«لسلی پالت گوزمن»، مدیرعامل شرکت مشاور انرژی «گازویستا» در نیویورک در این باره می‌گوید: «هرچند شرکت گازپروم اعلام کرده است که تحریم‌های ایالات متحد تأثیری بر توانایی تأمین مالی این پروژه ندارد، اما این شرکت با چالش‌هایی در استفاده از بازار وام‌های بین‌المللی مواجه خواهد شد.»

ترامپ این مشکل را به سایر موارد مورد تنش با آلمان از تجارت تا امنیت و مهاجرت اضافه کرده است. ایالات متحده نگران است که دولت آنگلا مرکل هزینه لازم برای مقابله با تهدیداتی نظیر روسیه و «نورد استریم 2» که تأمین کننده منابع مالی پروژه است را صرف نکند.

ترامپ چهارشنبه شب در کاخ سفید، واشنگتن گفت: «من می‌گویم، شما چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟ ما از آلمان در مقابل روسیه محافظت می‌کنیم. و روسیه میلیاردها و میلیاردها دلار از آلمان درآمد دارد.»

پیشنهاد ترامپ این است که آلمان گاز را از امریکا خریداری کند.

ترامپ افزوده است: « ما حجم عظیمی گاز طبیعی مایع داریم و بسیاری از کشورهای اروپایی خواهان آن هستند. آلمان تصمیم گرفته است که حجم قابل توجهی از انرژی مورد نیازش را از روسیه بخرد. و آلمان، چه تصمیم به این کار بگیرد و چه نگیرد، یکی از کشورهایی است که توانایی جلوگیری از این کار را دارد. آن‌ها نباید از روسیه خرید کنند.»

سرنوشت «نورد استریم 2» ممکن است که به سایر اختلاف نظرهای موجود در روابط ترامپ و مرکل اضافه شود، خصوصاً نگرانی‌های مربوط به کسری تراز تجاری با آلمان که از فروش محموله‌های شرکت‌های خودرو سازی نظیر «بی‌ام‌و» و «فولکس‌واگن» نشأت می‌گیرد.

لارن سگالن از شرکت Megawatt-X در لندن و مشاور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی خورشیدی و بادی و بانکدار سابق، در این باره می‌گوید: «اگر ترامپ اعمال تعرفه بر خودروهای آلمانی را با خط لوله گاز پیوند دهد، مرکل باید از آن چشم پوشی کند. مرکل اهل تقابل نیست. او بایستی مقابله با این مشکل را به تعویق بیندازد و این کار را به جانشین خود محول کند، به این امید که تا آن زمان شخص دیگری در کاخ سفید حضور داشته باشد.»

چگونگی تحریم « نورد استریم 2 » توسط ایالات متحده روشن نیست. مجلس سنای ایالات متحده در ماه دسامبر سال 2018 قطعنامه‌ای غیر الزام‌آور را علیه «نورد استریم ۲» به تصویب رسانده است؛ گروهی 67 نفره از سناتورهای هر دو حزب نیز عمل مشابهی را در ماه ژانویه انجام داده‌اند. «ریک پری» وزیر انرژی امریکا نیز ماه گذشته اعلام کرده است که مجلس سنا در حال تهیه‌ی قانونی در این خصوص است که شامل تحریم هم می‌شود.

به گزارش بخش اطلاعات بلومبرگ، به نظر نمی‌رسد که تهدیدهای ترامپ منجر به توقف ساخت خط لوله‌ای شود که همین حالا هم ساخته شده است، اما می‌تواند روند تکمیل آن را کند کرده و همکاران پروژه را به بازنگری در سهم سرمایه‌‌گذاری خود در آن تشویق کند.

دولت ولادیمیر پوتین و شرکت گازپروم قصد دارند که به اتحادیه‌ي اروپا نشان دهند می‌توانند تأمین کننده‌ای قابل اعتماد باشند و نیز اینکه خط لوله «نورد استریم 2» نباید مشکلی سیاسی باشد.

«سباستین ساس»، نماینده‌ی اتحادیه‌ي اروپا در «نورد استریم 2» گفته است: «این خط لوله پروژه‌ای تجاری است که گازی قابل اعتماد و مقرون به صرفه را به اروپاییان می‌رساند. به همین دلیل است که هر یک از شرکت‌های انرژی اروپای غربی از جمله اتریش، آلمان، فرانسه، انگلستان و هلند متعهد به سرمایه‌گذاری 1 میلیارد یورویی در این پروژه شده‌اند.»

شرکت‌های Royal Dutch Shell Plc، Uniper SE و Wintershall AG هر سه از اظهار نظر درباره‌ی «تحریم‌های احتمالی» امتناع کرده‌اند. «داچ شل» اعلام کرده است که به طور کامل تحریم‌های اعمالی و مقررات کنترل تجارت را رعایت می‌کند.

در حال حاضر سازندگان «نورد استریم 2» اذعان کرده‌اند که اگر مجبور به استفاده از مسیری نامطلوب در کشور دانمارک بشوند، ساخت خط لوله 6 ماه بیشتر زمان خواهد برد. یعنی زمان تکمیل پروژه به نیمه‌ي دوم سال 2020 موکول خواهد شد. هیئت تجدید نظر دانمارک زمانی بیشتر از حد معمول را برای بررسی پرونده صرف کرده است.

«ترین سانم مانستد» رییس بخشی در مرکز آمادگی در برابر خطرات آژانس انرژی دانمارک: «پس از وصول دومین درخواست، دریافتیم که ممکن است دلایل خوبی برای استفاده از مسیری در جنوب جزیره وجود داشته باشد. کشتی‌های بسیاری همه روزه از شمال جزیره عبور می‌کنند و علاوه بر آن یک منطقه‌ی حافظت شده‌ی طبیعی نیز در این ناحیه وجود دارد. تصمیماتی این چنینی از سوی نهادی مردمی در دانمارک همواره با حق درخواست تجدید نظر همراه می‌شود. در این مورد نیز «نورد استریم 2» تصمیم گرفته است که از این حق بهره ببرد.»

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز

پر خواننده ترین اخبار