چه کسی پیروز واقعی جنگ تجاری است

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

با نگاهی به بزرگترین بخش تاریخ بشریت، تنها یک ابرقدرت در دنیای وجود دارد و آن ایالات متحده نیست، بلکه این کشور چین است. و حالا چینی ها یکبار دیگر در رقابت برای گرفتن سلطه جهانی بوده و بیشتر و بیشتر به نظر می آید که آنها از اقتصاد آمریکا در حال گذر هستند. و این عجیب نیست که دونالد ترامپ اینقدر سعی می کند تا آنها را با جنگ تجاری به عقب براند و اقدامات او در این راستا اثر فاجعه آمیزی بر صنایع زیادی در سرتاسر دنیا به خصوص بر خود ایالات متحده داشته است. در این بخش دانستنی پست به این موضوع می پردازیم که این جنگ تجاری چطور شروع شد و چه کسی در واقع برنده آن است.

۱۸ سال پیش سازمان تجاری جهانی، چین را بعد از مذاکرات متعدد و اعمال بعضی تغییرات در اقتصاد چین، به عنوان عضو قبول کرد. و جالب است بدانید خود ایالات متحده مشوق ورود چین به سازمان تجاری جهانی بود. اقتصاد چین یکی از اقتصادهای در حال رشد سریعی در دنیا بود و آمریکا سهم خود را در این رشد اقتصادی می خواست. ایالات متحده میلیاردها دلار در اقتصاد در حال شکوفایی چین سرمایه گذاری کرد و سرمایه گذاری دلاری را در عرض ۵ سال دو برابر کرد. با بدست آوردن دسترسی به سرمایه بین المللی و بازار جهانی، چین شکوفا شد. کارخانه های بوجود آمدند که کالاهای تولیدی صرفا برای صادرات به نقاط مختلف جهان از جمله ایالات متحده در نظر گرفته شده بود. بعضی از آمریکایی ها داشتن نگران می شدند. همانطور که می بینید شرکت های چینی از نیروی کار و ماده اولیه ارزان برخوردار بودند اما بزرگترین مزیت آنها این بود که تولیدکنندگان چینی تحت فشار قانون حق مالکیت معنوی یا همان کپی رایت نبودند. اوضاع کمی خنده دار هم شده بود یک مخترع قاب گوشی همراه را با مونوپاد توکار در کیک استارتر به نام خود ثبت می کرد و علامت تجاری برای آن در نظر میگرفت، اما کمتر از یک هفته بعد، او اختراع خود را به مراتب ارزانتر در بازار چین می دید قبل از اینکه شرکتی در اختراع او سرمایه گذاری کند.

در حالت کلی، كالاهای تقلبی ضرر مالی حدود ۶۰۰ میلیارد دلار برای اقتصاد ایالات متحده در سال  داشت و ۸۷ درصد كالاهای تقلبی از چین آورده میشد.  و در اینجا دونالد ترامپ که در سخنرانی های انتخاباتی خود قول داد که موضوع سختی نسبت به چین می گیرید رییس جمهور شد. در سال ۲۰۱۷ ترامپ تحقیقات رسمی را نسبت به سیاست چین شروع  کرد که باعث عصبانیت و خشم مقامات در چین شد. «شی جین پینگ» - رییس جمهور چین، آمریکا را با اعمال تحریم ها تهدید کرد که اگر به پیشینه این موضوع نگاه کنیم اقدام خیلی هوشمندانه ای نبود برای اینکه ترامپ هم با همین روش می توانست واکنش نشان دهد. یکی از اولین اقدامات ترامپ خارج کردن ایالات متحده از پیمان تجاری اقیانوس آرام یا شراکت ترنس-پسیفیک بود. توافقنامه جامع و فراگیر تجاری با کشورهای آسیایی که به همراه خود کاهش تعرفه ها و تقویت تجارت آزاد را داشت. با در نظر نگرفتن اینکه این موضوع از باراک اوباما به جا مانده بود ترامپ بیشتر و بیشتر دست به اقدامات خصمانه ای زد.  ابتدا او تعرفه های ایالات متحده را در ماه مارس ۲۰۱۸ به مبلغ ۳ میلیارد دلار به کالاهای چینی همچون ابزار الکترونیکی، پوشاک و تجهیزات علمی بست. چین خیلی سریع تعرفه های خود را به کالاهای آمریکا همچون سویا، طلا و پارچه بست. این همین جایی بود که جنگ تجاری شروع شد و تا الان ادامه دارد، ترامپ و «شی جین پینگ» یکدیگر را تهدید کرده و سپس تعرفه های جدیدی هر چند ماه اعمال میکنند. بعضی اوقات به نظر می آید که دو رییس جمهور نهایتا باید مذاکرات موثری انجام دهند و نهایتا به یک توافق دوجانبه برسند، اما تا الان هیچ خبری از توافق نیست.

به نظر می آید که جنگ تجاری به این زودی ها تمام نمی شود اما چه کسی پیروز این جنگ است؟

تنها موضوعی که برای ترامپ مهم است  - کسر درآمد تجاری است و اینکه واردات ایالات متحده از چین نسبت به صادارات به آن چقدر است. متاسفانه، این کسر درآمد در واقع کمتر نمی شود اما با روال و سرعت قبل هم افزایشی ندارد اما این را نمی توان پیروزی بزرگی بشمار آورد. و دیگر، تبعات هزینه های ادامه جنگ تجاری در ایالات متحده کاملا حس می شود. کالاهای که به آنها تعرفه بسته شده برای خط آخر مصرف کننده است که باید مبلغی به مراتب بیشتر برای خرید آن پرداخت کنند. و در واقع این اتفاق در حال رخ دادن است که زمانیکه شما تورم در دوره ی قبل از تعرفه ها و بعد از آن را مقایسه میکنید تها چیزی که می بینید افزایش فاحش تورم است.    

در این جنگ تجاری دیگر بخشی که صدمه دید – سرمایه گذاری خارجی بود. در مقایسه با آمریکایی هایی که هنوز مبالغ زیادی در چین سرمایه گذاری می کنند، جریان پولی چینی ها کاملا متوقف شده و به جای آن، پول های چینی ها در اروپا و کشورهای آسیایی جاری شده است. پس قطعا نمی توان ادعا کرد که مصرف کنندگان آمریکا پیروز شدند، حداقل برای کوتاه مدت.

در این جنگ تجاری، چیزی که پیروز نسبی این جنگ را یعنی چینی ها را غافلگیر کرده ویتنام است.  از وقتیکه موج تعرفه ها شروع شد، تجارت ویتنام با آمریکا را هم تحت تاثیر مستقیم قرار داد و کسر درآمد تجاری ویتنام شروع به کاهش شدیدی کرد. به نظر می آید که تعداد زیادی از کسب و کار چینی ها متوجه شدند که آنها نمی توانند تولیدات خود را به ویتنام برون سپاری کرده و همه چیز مثل قبل از تعرفه ها بشود.

در نهایت به نظر میرسد کسی نمی تواند خود را از چشم های تیز مرد تعرفه ها – دونالد ترامپ پنهان کند.    

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام