ماشین های غول پیکر در صنعت

دانستنی پست
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

در طول تاریخ، بشریت برای رسیدن به کمال در جستجوی دانش و معرفت بوده است. از این روی فناوری ها در همه زمینه های علمی و معرفتی به وجود آمدند که موجب شکوفایی زندگی انسان ها در زمینه های اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی، هنری و حتی اعتقادی شده است.

تمامی جوامع صنعتی به واسطه اعتقادشان به علوم و تکنولوژی، خود را با عقلانیت ابزاری تولید سازگار ساخته اند، عقلانیت ابزاری تمامی بخشهای فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی جامعه را ناگزیر می سازد تا به اصل مهم بهره وری مادی وفادار بمانند. لیکن در اینجا مقوله ای به نام استفاده صحیح از تکنولوژی مطرح می گردد مبنی بر اینکه می توان از تکنولوژی به گونه ای صحیح بهره برد تا ارزشهای انسانی را تحت الشعاع قرار ندهد.

۱- «کرالر ترانسپورتر ناسا »
NASA's Crawler-Transporters

«کرالر ترانسپورتر ناسا» خزنده ای غول پیکر که یکی از باور نکردنی ترین و شگفت انگیزترین ماشین های عصر معاصر بشمار می آید. این کرالر ترانسپورتر پیکر فضاپیمای شاتل و راکت های فضایی آمریکا را از محل مونتاژ به محل پرتاب به ارامی حمل می کند. وزن این خزنده ی غول پیکر ۲۵۰۰ تن و قادر به حمل بار با وزنی تا ۶۰۰۰ تن است. و در مجموع وزن آن همراه با بار به بیش از ۸۰۰۰ تن می رسد. ابعاد این ماشین غول پیکر هم تاثیرگذار است. طول آن ۴۰ متر و عرض آن ۳۵ متر است. نیروی محرکه آن دو موتور دیزلی هر کدام به قدرت ۲۷۵۰ اسب بخار می باشد.

۲- بیل مکانیکی
Big Muskies

بیل مکانیکی «بیگ ماسکی» با وزنی بیش از ۱۳ هزار تن، طولی برابر با ۱۴۸ متر و ارتفاع ۶۷ متر - بزرگترین مکانیسم متحرک در جهان بشمار می آید. برای راه اندازی این بیل مکانیکی غول پیکر گروهی ۵ نفره لازم است. سر بیل این بیل مکانیکی به حدی بزرگ است که ۱۲ دستگاه اتومبیل سواری در آن جا می شوند. برای ساخت ان حدود ۲۵ میلیون دلار هزینه شده و «بیگ ماسکی» در طول فعالیت خود بیش از ۲۰ میلیون تن زغال استخراج کرده است.

۳- بیل مکانیکی «باگر ۲۸۸»
Bagger 288

«باگر ۲۸۸» بزرگترین بیل مکانیکی چرخشی در جهان است. این شاهکار مهندسی را شرکت آلمانی Krupp برای استفاده در معادن زغال ساخته است. «باگر ۲۸۸» با ابعاد رکورد کرالر ترانسپورتر ناسا را شکسته است. وزن این ماشین غول پیکر ۱۳،۵ هزار تن با ارتفاع ۱۰۰ متر و طول ان ۲۵۰ متر است. برای ساخت ان حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه شده و ۵ سال زمان برده است. قدرت حفاری این ماشین باورنکردنی است. تقریبا ۱۰ متر ترانشه در دقیقه که رکوردی در دنیا بحساب می آید.

۴- ماشین حمل و نقل ماژولار خودران «Mammoet»
Mammoet Self Propelled Modular Transporter

ماشین حمل و نقل خودران ماموت قادر است هر تجهیزی و ساختاری را با سایز غیرقابل تصور همچون پل، دکل حفاری و کشتی هایی با وزن چند هزار تن را بر روی خشکی جابجا کند. به این ماشین ماژولار می گویند برای اینکه چند تا از این ماشین های خودران می توانند به یکدیگر وصل شوند و به عنوان یک ماشین کار کنند. و جالب است بدانید همه این ماشین ها با کنترل از راه دور هدایت می شوند.

۵-ماشین پل ساز SLJ900

ماشین پل ساز SLJ900 برای احداث پل های طویل که دارای پایه های متعدد ساخته شده است. این ماشین غول پیکر ۱۰۰ تنی می تواند بطور مستقل حرکت کند، حمل کند و بخش های آماده پل را بر روی پایه های تعبیه کند. به واسطه این ماشین غول پیکر پل ساز سرعت و راندمان ساخت و اطمینان از استواری آنها بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

۶-جرثقیل LTM 11200-9.1

این ماشین بزرگترین جرثقیل متحرک و قوی ترین جرثقیل تلسکوپی در جهان است. این جرثقیل غول پیکر دارای درازترین بازو است که از هشت تیر آهن قوطی شکل ساخته شده است که به داخل یکدیگر میروند. هر هشت بازو کاملا اتوماتیک عمل می کنند و در ارتفاع لازم قرار می گیرند. انواع مختف این نوع جرثقیل ها یک مشکل اساسی داشتند و آن قدرت کم جابجایی است. اما مهندسان آلمانی این مشکل را در طراحی و ساخت این مدل غول پیکر حل کردند. این جرثقیل غول پیکر قادر است جسمی به وزن ۱۲۰۰ تن را تا ارتفاع ۱۸۰ متر بالا ببرد.

۷- جرثقیل رباتی مدل SK3500D

این جرثقیل رباتی منحصر به فرد توسط ژاپنی برای تخریب ساختمان ها و سازه ها طراحی شده است که در کتاب گینس رکوردی به عنوان بزرگتریم ماشین تخریب کننده ساختمان ها برای خود ثبت کرده است. در انتهای راهبر جرثقیل، چنگکی قوی تعبیه شده است که مهمتزین نقش در تخریب را ایفا می کند.با ماشین های غول پیکر صنعتی در دنیا از جمله بزرگترین ماشین های حفاری، بیل های مکانیکی، جرثقیل ها و خودران ها آشنا شویم.
بینندگان عزیز و این بود معرفی ماشین های غول پیکر صنعتی در دنیا که صنعت و زندگی انسان ها را متحول کردند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام