زنجیره ارزش گاز مایع طبیعی

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times
 

گاز طبیعی مایع یا بطور مخفف ال ان جی تا سال ۲۰۴۰ سریعترین منبع بزرگ انرژی در حال رشد خواهد بود. این منبع انرژی نه تنها برای مصرف کنندگان خود بلکه برای محیط زیست مزایای قابل ملاحطه ای به همراه  دارد. این منبع انرژی چند منظوره و به عنوان سوخت پاکیزه ای بشمار می آید و  همچنین منابع عظیمی از آن در دسترس است.

تولید گاز طبیعی و انتقال آن برای پالایش

منابع گاز طبیعی می توانند در مناطق دورافتاده ای باشندو این منابع از مخازن زیرزمینی هم در خشکی و هم در دریا بدست می آیند. و بواسطه زنجیره ارزش پیچیده ای، گاز طبیعی به دست مصرف کنندگان در سرتاسر دنیا می رسد.  

پالایش گاز طبیعی

گاز طبیعی از مخازن زیرزمینی بدست می آید که می تواند شامل مواد غیرهیدروکربنی همچون سولفید هیدروژن، نیتروژن، دی اکسید کربن و آب شود.

فرآیند پالایش می تواند این مواد را از گاز طبیعی حذف کند و به اصطلاح آن را تصفیه کند. حلالی برای جذب دی اکسید کربن، سولفید هیدروژن و آب استفاده می شود. مواد سنگین تر از گاز سبکتر در فرایندی جداگانه حذف می شود. آب از گاز حذف می شود و گاز برای فرآیند مایع سازی آماده است.

خط لوله گاز

بنا به منطقه منابع گاز طبیعی عموما نیاز است که گاز به واحد مایع سازی انتقال پیدا کند. گاز توسط خطوط لوله انتقال داده میشوند و فاصله ها تا پالایشگاه می توانند از چند کیلومتر تا صدها کیلومتر باشند. این موضوع  به محل پالایشگاه نسبت به محل واحد مایع سازی بستگی دارد.

فرآیند مایع سازی

در واحد مایع سازی، گاز تا دمای منفی ۱۶۲ درجه سانتیگراد سرد می شود. زمانیکه گاز تا این دما سرد میشود به حالت مایع تبدیل شده و حجم آن ۶۰۰/۱ حجم اولیه می شود. گاز مایع بدست آمده کاملا پاک، بی رنگ و آماده برای انتقال است.

ذخیره سازی گاز طبیعی مایع و پایانه بارگیری

گاز طبیعی مایع (ال ان جی) در تانکرهای عایق و روکش دار تا زمان انتقال نگهداری می شود. این تانکرها با لوله ها به پمپ های بارگیری وصل میوشند. مهم نیست دمای محیط چقدر است دما در داخل تانکرها و تجهیزات بارگیری در میزان منفی ۱۶۲ درجه سانتیگراد نگه داشته می شود. سپس ال ان جی به کشتی هایی که طراحی خاصی برای انتقال گاز دارند پمپاژ می شود.

حمل و نقل ال ان جی

تانکرهای حمل و نقل ال ان جی، گاز طبیعی را به نقاط مختلف در سرتاسر دنیا انتقال می دهند. طول بعضی از بزرگترین کشتی های حمل و نقل ال ان جی، همانند بزرگترین کشتی ال ان جی مدل Qmax  بیشتر از ۶۰ اتوبوس شهری می باشد. و هر کشتی ال ان جی مدل  Qmax  میزان کافی از ال ان جی را برای تولید انرژی در ۷۰ هزار خانه برای یکسال حمل می کنند.

دریافت و گازی سازی مجدد

زمانیکه کشتی ال ان جی به مقصد می رسد به سوی ترمینال دریافت هدایت می شود، که در آنجا ال ان جی از کشتی تخلیه شده و در تانکرهای روکش دار ذخیره سازی می شود. پس از آن ال ان جی به واحد گازی سازی مجدد پمپاژ می شود و در آنجا تحت گرمایش قرار میگیرد و دوباره به حالت گاز تبدیل می شود. بعد از آن گاز طبیعی برای کامل کردن انتقال خود آماده است.

بازار مصرف

با شبکه خطوط لوله، گاز طبیعی به نیروگاه ها برق انتقال داده می شود که در آنجا برای تولید برق برای مناطق شهری، تجهیزات صنعتی برای تولید فولاد، خودرو و مواد شیمیایی استفاده می شود. و همچنین برای خانه ها و ساختمان های اداری برای گرمایش، پخت غذا و خشک کردن لباس ها استفاده می شود.

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی