فردی که در نفت شیل انقلاب کرد

پادکست
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

 

اولین شواهد پیدایش صنعت نفت شیل بصورت پارافین به قرن نوزدهم در اسکاتلند باز می گردد. نفت شیل یکی از اولین منابع استفاده انسان از معادن نفت بحساب می آید. اولین استفاده به ثبت رسیده از نفت شیل به اوایل قرن چهاردهم در سوئیس و اطریش باز می گردد. پزشک معالج فردریک اول درسال 1596 در خاطرات خود از نفت شیل بعنوان وسیله ای جهت درمان دردها یاد می کند. همچنین از نفت شیل در آغاز قرن هفدهم در شهر مادنا واقع در ایتالیا برای روشنائی استفاده شد.

دربار انگلستان در سال 1694 امتیاز استخراج قیر و تار از شکل خاصی از سنگ ها را به سه نفر اعطاء نمود. بعدا" محصول بدست آمده بیتون نفت انگلیسی (Betton, British oil ) نامیده شود. و بعنوان داروئی جهت درمان درد بفروش رسید. صنعت استخراج نفت شیل بصورت مدرن درسال های 1830 در فرانسه و در سال های 1840 در اسکاتلند شکل گرفت. از این نقت بعنوان سوخت، روان کننده و مصارف روشنائی در لامپ ها استفاده گردید.

 تأسیسات استخراخ نفت شیل در اواخرقرن نوزدهم در استرالیا، برزیل و امریکا ساخته شد. کشورهای چین، استونی، نیوزیلند، افریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و سوئیس در اوایل قرن بیستم اقدام به تولید نفت شیل نمودند. کشف نفت در خاورمیانه در اواسط قرن بیستم باعث توقف تولید نفت شیل در اغلب این کشورها شد اما استخراج نفت شیل در شمال شرق چین و استونی همچنان تا قرن بیست و یکم ادامه یافت. با افزایش قیمت نفت در آغاز قرن بیست و یکم استخراج نفت شیل در امریکا، چین، استرالیا و اردن از سرگرفته شد.

انقلاب صنعتی نفت شیل – بزرگترین نوآوری تکنولوژی که در صنعت انرژی ایالات متحده آمریکا در اواسط قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. موج های این انقلاب همانند سیلی بر روی جهان جاری شد که اکوسیستم صنایع انرژی را کاملا تغییر داد. به واسطه افزایش تولید نفت شیل، ایالات متحده از واردکننده گاز طبیعی مایع آرام آرام تبدیل به صادرکننده آن شد. و این موضوع تعادل بین عرضه و تقاضا را در بازار جهانی گاز تغییر داد. اثرات این انقلاب حتی در قرارداهای بلندمدت خطوط لوله گاز هم احساس می شود که همین اخیرا به نظر مقرون به صرفه به نظر می رسیدند.

نوآوری ها بزرگ تکنولوژی در دنیا، تصورات ما را درباره آن تغییر می دهند اما آنها به خودی خود اتفاق نمی افتند. پشت هر یک از این نوآوری های بزرگ افرادی ایستاده اند که با علم و دانش، کار سخت و پشتکار خود باعث ظهور آنها می شوند.

رونقی که در تولید گاز شیل در ایالات متحده شاهد هستیم به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اما بزرگترین سهم در انقلاب شیل به فردی به نام جورج میچل تعلق دارد. او بود که پتانسیل مخفی در استفاده از تکنولوژی شکست هیدرولیکی برای لایه های شیل را می دید.

جورج میچل در سال ۱۹۱۹ در شهر کوچکی هالوستوی در ایالت تگزاس به دنیا آمد. تحصیلات عالی خود را در دانشگاه Texas A&M در رشته مهندس نفت با گرایش زمین شناسی تمام کرد. با اتمام دانشگاه میچل در طول کل جنگ جهانی دوم در بخش مهندسی ارتش خدمت کرد. با برگشت به زندگی عادی شهروندی او به دنبال کار در شرکت های بزرگ نفت و گازی نبود. به جای آن او ترجیح داد که سابقه ی کاری خود را در شرکت های خصوصی نه خیلی بزرگ بوجود بیاورد که بعدا معلوم شد که این تصمیم او خیلی آینده نگرانه بوده است. در ابتدا او به عنوان مشاور در یک شرکت نوپا اکتشافی شروع به کار کرد. پس از مدتی او تبدیل به شریک کاری مهم آن شرکت شد. و در سال ۱۹۵۹ او به ریاست این شرکت منصوب شد. میچل در طول سالهای فعالیت خود در عملیات اکتشاف و حفاری بیش از ۱۰ هزار چاه حضور داشت که ۱۰۰۰ تای آنها اکتشافی بودند.او و شرکت او بیش از ۲۰۰ لایه نفتی و ۳۵۰ لایه گازی کشف کردند.

میچل مجبور شد که راهی برای بهره برداری از لایه های شیل پیدا کند. مطابق با قراردادهای بسته شده میچل موظف یود میزان زیادی گاز را تولید کند اما ذخایر میدان ها به سرعت در حال فروکش کردن بودند. تنها شانس او برای اجرای شرایط قرارداد، تامین گاز از لایه های گازی شیل بود. مشکل اینجا بود کع تولید از میادین گازی شیل از نظر اقتصادی توجیهی نداشت و هیچکس نمی توانست راهکار اقتصادی مناسبی برای بهره برداری از این لایه های نفت و گازی تعریف کند.  

اما میچل نامید نشد و شرکت او   Mitchell Energy & Development Corp. یگانه شرکتی نبود که سعی داشت طرح بهر برداری از منابع شیل را پیش ببرد؛ چه شرکت های بزرگ چه شرکت های کوچک علاقه زیادی به ذخایر عظیم شیل نشان می دادند. ده ها شرکت سعی داشتند که تکنولوژی را طراحی کنند تا گاز را از ذخایر لایه ای شیل استخراج کنند. اما همه آنها کاری از پیش نبردند و از این کار دست کشیدند. اما شرکت میچل انرژی با پشتکار مدیر خود – جورج میچل حدود ۱۰ سال زمان و ۶ میلیون دلار صرف پیدا کردن راهکاری برای استخراج ذخایر شیل کرد با اینکه درطی این زمان همه به او می گفتند که او زمان و سرمایه خود را هدر می دهد.

از آغاز دهه ۱۹۸۰ جورج میچل روش های تجربی مختلفی برای فرآیند شکست هیدرولیکی یا هیدروفراکینگ را رد میدان بارنت واقع در تگزاس آزمایش کرد. زمان و پول زیادی برای حفاری چاه ها مصرف شد اما حجم تولید ناچیز باقی می ماند. شوق و ذوق بخش فنی-مهندسی که درگیر حل این مشکل بودند از بین رفته بود. و از طرفی دیگر هیيت مدیره شرکن نگرانی های خود را در این باره بروز می داد. اما میچل نا امید نیم شد و به تلاش خود ادامه داد تا اینکه در نهایت،  در سال ۱۹۹۸ متخصصان شرکت موفق شدند تکنولوژی موثر را ایجاد کنند. و ار ابتدای این سال حجم تولید در این میادین به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

این اتفاق توجه مدیرعامل شرکت Devon Energy – لاری نیوکولسا جلب کرد و او بطور فعال پیگیر موضوع بود. شرکت Devon Energy همچینین همزمان تلاش می کرد راهی مقرون به صرفه برای تولید نفت و گاز شیل پیدا کند. اما تلاش های او به موفقیت منجر نمیشد. زمانیکه شرکت میچل انرژی موفق به اختراع تکن.ل.ژي هیدروفراکینگ شد، شرکت Devon Energy این شرکت را به قیمت ۳،۵ میلیارد دلار از او خرید. با گذشت زمان، دیگر شرکت ها هم از این تکنولوژی برخوردار شدند و رونق نفت شیل کل قاره آمریکا را برگرفت.

دیگر در آن زمان جورج میچل ۸۰ ساله شده بود. او با داشتن تعداد زیادی بچه و نوه، بیشتر زمان و ثروت خود را صرف امورخیریه و برنامه های اجتماعی کرد. تا سال ۲۰۱۱ مقدار پولی که او صرف کمک مالی به دانشگاه و مراکز تحقیقاتی  کرده بود یه ۱۶۰ میلیون دلار میرسید. 

جورج میچل در سن ۹۴ سالگی در سال ۲۰۱۳ در شهر خود هالوستون در ایالت تگزاس چشم از دنیا برد.

بنا به مقاله چاپ شده در مجله اکونومیست : «کمتر  کارآفرینی کاری را که جورج میچل برای بهتر کردن دنیا کرده بود انجام دادند» با اینکه او نفت و گاز شیل را کشف نکرده و فرآیند شکست هیدرولیکی را او اختراع نکرده بود البته کمتر کارآفرینی توانسته تکنولوژي نوینی را بوجود بیاورد. قدرت میچل در صبر و اراده آهنی او بود. او اعتقاد داشت تکنولوژی هیدروفراکینگ امکان دسترسی به منابع عظیم انرژی که در دل میادین شیل وجود دارد را برآورده می سازد و تحقیقات تجربی خود را تا دستیابی به موفقیت ادامه داد.

با اطمینان کامل می توان ادعا کرد که انقلاب نفت شیل را جورج میچل کرد و این انقلاب، دنیا را متحول کرد. 

 

اخبار نفت و گاز | اخبار نفتی | اخبار نفت جهان | اخبار نفت ایران | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار انرژی | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز