با مدیر قدرتمند روس‌نفت آشنا شوید

اخبار منتخب سردبیر
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

دست راست پوتین کیست؟

شوخی با عنوان «سلام شما با روس‌نفت تماس گرفته‌اید، اگر شما نفتی دارید و قصد فروش آن را ندارید، کلید مربع را فشار دهید» در روسیه مشهور شده است. در این شوخی کلمه‌ی مربع پنجره‌ای تشبیهی از زندان است.  این شوخی برای کسانی است که سر راه روس‌نفت و مدیرعامل آن (ایگور سچین) قرار می‌گیرند و امکان زمین‌گیر شدن آنها وجود دارد.

 ایگور سچین یکی از رجال موثر و با قدرت در سیاست روسیه و دست راست ولادیمیر پوتین است. او یکی از بازیکنان کلیدی در باند موسوم به «سیلوویکی» (نیروهای آن از افسران قدیمی ارتش یا نیروهای قدیمی امنیتی کا.گ.ب بودند که از پست‌های سابق خود کناره گرفته و به پست‌های دولتی روی آورده بودند) است. این شخص دقیقا رابطه‌ی میان قدرت سیاسی و اموال و دارایی‌ها را تعیین می‌کند. در اوایل ماه قبل وی توانست با وجود تحریم‌های آمریکایی که علیه او وضع شده‌است، 19.5 درصد سهام روس‌نفت را به‌ شرکت کالا گلونکور Glencore) ( و صندوق سرمایه گذاری قطر (Qatar Investment Fund) بفروشد و رشدی حدود 11 میلیارد دلار ایجاد کند. این معامله  بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در روسیه از زمان آغاز بحران اوکراین در سال 2014 محسوب می‌شود.

یکی دیگر از نقاط قوت سچین را می‌توان دوستی نزدیک با رکس تیلرسون مدیر شرکت اکسون موبیل(Exxon Mobil) و انتصاب او به عنوان وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده آمریکا نامید. با این رویداد توافقات میان این دو نفر برای مشارکت شرکت‌‌های آنها که از سال 2011 در قطب شمال ناقص مانده بود، تکمیل شد. در حال حاضر سچین آماده است تا تبدیل به یک واسط کلیدی بین مسکو و واشنگتن شود.

سچین از اوایل دهه نود میلادی یعنی زمانی که مسئول دفتر پوتین بود مسیر طولانی را طی کرده است. در آن زمان پوتین معاون شهردار سن پترزبورگ بود. او پیشرفت خود را به فاکتور هایی همچون اخلاق کاری مناسب، پشتکار، وفاداری وی به رییس جمهور و رویارویی سرسختانه با مخالفان مدیون است. به گفته‌ی‌ استانیسلاو بلکوفسکی هنگامی که او برای اولین بار وارد مسکو شد، هیچ کس او را جدی نگرفت؛ اما او به همه ثابت کرد که اشتباه می‌کنند.