ثبات نسبی قیمت نفت با افزایش تقاضای نفت خام

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

 در هفته قبل روز پنج شنبه قیمت نفت با توجه به رشد تقاضای جهانی تثبیت شد. با این حال، رشد مداوم تولید در ایالات متحده همچنان قیمت ها را ثابت نگه داشته و تمام تلاش های اوپک برای مقابله با اشباع بازار را بی ثمر می کند. قیمت نفت خام WTI در قراردادهای فیوچرز (آتی) به قیمت 61.05 دلار در هر بشکه رسید که 9 سنت (0.15 درصد) بالاتر از قیمت در معامله قبلی و قیمت نفت خام برنت به 64.95 دلار به ازای هر بشکه رسید که 8 سنت (0.1 درصد) افزایش داشته است.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام کرد که تولید نفت در ایالات متحده از تولید عربستان سعودی یکی از بزرگترین صادر کنندگان سبقت گرفته است و در سال جاری به بیش از11 میلیون بشکه در روز با سبقت از روسیه در جایگاه اول قرار خواهد گرفت.

افزایش شدید تولید در ایالات متحده، کانادا و برزیل، تلاش های اوپک برای محدود کردن عرضه با هدف افزایش قیمت را تضعیف می کند.

اخیرا، اوپک پیش بینی خود در مورد حجم تولید نفت در کشورهایی که عضو این سازمان نیستند را تغییر داد. طبق این پیش بینی این کشورها دو برابر بیشتر از چهار ماه پیش تولید خواهند کرد. و بنا به اظهارات سخنگوی اوپک در سال 2018 تولیدکنندگان دیگر تولید را میزان 1.66 میلیون بشکه در روز افزایش خواهند داد.

مطلب مرتبط: پالایشگاه های آمریکایی نفت کمتری از اعضای اوپک دریافت می کنند

از آنجایی که اوپک انتظار دارد که تقاضا در سال جاری تنها 1.62 میلیون بشکه در روز رشد کند، این امر منجر به بازگشت مازاد نفت خام در بازار خواهد شد که جهت کنترل قیمت نیاز به اعمال محدودیت های بیشتر در تولید خواهد داشت. اوپک و تعدادی از تولید کنندگان خارج از سازمان، از جمله روسیه، در ژانویه 2017 تولید خود را کاهش دادند. بنا بر این گزارش، در ماه فوریه، تولید در کشورهای شرکت کننده در توافق نامه، از جمله عراق، امارات متحده عربی و ونزوئلا، تولید خود را تا 77 هزار بشکه در روز (تا 32،186،000 بشکه) کاهش دادند. این کاهش و افزایش تولید در ایالات متحده به این معنا است که اوپک سهم بازار خود را از دست می دهد.

به گفته اوپک: پیش بینی می شود در سال 2018 تقاضا برای نفت از کشورهای عضو اوپک در سطح 32.6 میلیون بشکه در روز خواهد بود که این میزان 0.2 میلیون بشکه کمتر از سال پیش است.