روسیه با تشدید ریسک ­های عرضه نفت خام، کاهش­ تولیدات را کنار گذاشته است

کاهش تولید نفت

اخبار منتخب سردبیر
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

فایل صوتی مطلب را گوش دهید:


بزرگترین صادر کننده انرژی جهان در ماه اخیر تولید را به 215/11 میلیون بشکه در روز افزایش داد، که طبق اطلاعات دولتی ارسال شده اخیر یک جهش 148 هزار بشکه ای نسبت به ماه قبل داشت.

یکی از مسئولین دولتی که به دلیل عمومی نشدن این اطلاعات نمی خواست نامش فاش شود اشاره نمود که این کشور در حال حاضر پیش بینی می کند که میزان تولید تا پنج ماه بعد در این سطوح ثابت باقی می ماند.

از زمانی که روسیه در کاهش تولید نفت به اوپک پیوست، قیمت نفت خام تا سه برابر افزایش یافت و بازار اشباع شده مجددا به تعادل رسید. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به ‌اضافه روسیه که با عنوان اوپک پلاس (OPEC+) شناخته می شوند  در ماه ژوئن تصمیم گرفتند تا میزان تولید را در پاسخ به نگرانی های مصرف کنندگان درباره بالا رفتن قیمت ها و مشکلات عرضه افزایش دهند.

به گفته الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، تولید روسیه در ماه اخیر به اندازه 40540 بشکه در روز کمتر از ماه اکتبر 2016 بود. به گفته وی، "این کشور پس از تلاش های مشترک کشورهای اوپک و غیر اوپک با هدف ایجاد ثبات در بازار نفت فعالیت بیشتری داشت".

روسیه میزان تولید نفت را به سطوحی رسانده است که از زمان پیوستن آن به اوپک با هدف کاهش هماهنگ تولید نفت تاکنون مشاهده نشده است.

به گفته یکی از مسئولین دولتی و بر مبنای آخرین محاسبات، تولیدات این کشور برای بخش باقیمانده سال در سطح 2/ 11 میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند. اگر توافقات بیشتر با اوپک پلاس (OPEC+) برای تغییر سیاست خروجی فعلی و تقویت عرضه ایجاد شود، میزان عرضه نیز افزایش پیدا خواهد کرد، با وجود آن که به گفته وی هنوز درباره جزئیات صحبتی نشده است.

به گفته نوواک در ماه اخیر، اوپک پلاس (OPEC+) در زمان نشست آنها در ماه سپتامبر در این باره بحث خواهد نمود که افزایش تولید بیشتر مورد نیاز است یا خیر.

در ماه جولای سال 2016 تولید عربستان سعودی به عنوان شریک اصلی روسیه در گروه اوپک پلاس  به اوج خود  با افزایش 230 هزار بشکه در روز به 65/10 میلیون بشکه رسید. طبق تحقیقاتی در بلومبرگ، خروجی کلی اوپک در ماه اخیر به میزان 300 هزار بشکه در روز جهش داشت، چرا که اتحادیه ضررهای ناشی از فروپاشی اقتصادی در ونزوئلا را تعدیل می کند، از طرفی دیگر درگیری های سیاسی در لیبی وجود دارد، و اینکه چنین پیش بینی می شود که صادرکنندگان ایرانی به دلیل تحریم های امریکا با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

در سال 2016، روسیه متعهد شد که تولید خود را به میزان 300 هزار بشکه در روز با موافقت با اوپک پلاس کاهش دهد. در ماه ژوئن، نوواک اظهار داشت که موافقت جدید امکان می دهد که تولید تا 200 هزار بشکه کاهش داده شود اما اطلاعات دولتی نشان میدهد که به میزان 268 هزار بشکه تا اواخر ماه اخیر کاهش داده شده است.

در ماه ژوئن شرکت دولتی رسنفت روسیه شروع به افزایش تولید کرد. تعداد چاه های نفتی فعال در این کشور در آن ماه به اندازه 2% نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرد.

در حالی که روسیه و عربستان سعودی هر دو اشاره کردند که تولید را برای جبران کمبود تولید دیگر اعضای اوپک پلاس افزایش داده اند، اما برخی از اعضا، به ویژه ایران، ادعا می کنند که این دو کشور با این کار توافقنامه های گروهی و سهمیه بندی کشوری را نقض کرده اند.