امضای تفاهم نامه اکتشاف و توسعه منابع گاز طبیعی عمان با غول نفتی توتال

مقالات تحلیلی سردبیر
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

 به گزارش انرژی پست 24 به نقل از رویترز که هدف تولید اولیه گاز از این بلوک اکتشافی به میزان 500 میلیون متر مکعب در روز و قرار است تولید ثانویه آن در مرحله بعدی به میزان یک میلیارد متر مکعب در روز برسد.

توتال با توجه به حق امتیاز گاز از سهم خود با بهره برداری از گاز طبیعی از این بلوک، گاز مورد نظر را  بعنوان خوراک اولیه در جهت توسعه  به یک هاب منطقه ای در عمان برای خدمات  بانکرینگ گاز طبیعی مایع در راستای عرضه سوخت ال ان جی و شناورها استفاده خواهد کرد.  تحقق این اقدامات مدیون ساخت یک کارخانه مایع گاز طبیعی با ابعاد کوچک در بندر صحار خواهد بود. ظرفیت تولیدگاز مایع این کارخانه به میزان یک تن متریک در سال اعلام شده است و با توجه به رشد بازار بانکرینگ ال ان جی،  این کارخانه توسعه و ظرفیت آن افزایش خواهد یافت.

رییس اکتشاف و تولید توتال، Arnaud Breuillac اذعان داشت" از اینکه ما تفاهم نامه با سلطان عمان در جهت توسعه پروژه گاز یکپارچه امضا نموده ایم بسیار خرسندیم و مفتخریم که ایشان منابع گاز طبیعی این کشور بمنظور توسعه  در اختیار این شرکت قرار داده است و ایشان در ادامه افزودن: ما کلیه تجارب و مهارت خود را در زمینه ال ان جی بکار می گیرم تا  یک بازار جدید ال ان جی برای سلطان عمان به ارمغان آوریم ". این مقام مسئول معتقد است توسعه خدمات بانکرینگ ال ان جی موجب ارزش افزوده برای کشور، فرصت اشتغال زایی و حمایت از صنایع گوناگون از طریق فعالیت حمل و نقل دریایی میگردد.

شایان ذکر است غول نفتی توتال هم اکنون از بلوک نفتی  6 و 53  عمان  بترتیب 4% و 2% نفت  تولید می کند و همچنین از طریق مشارکتش در ال ان جی عمان  5.54% و در مجتمع مایع سازی گاز طبیعی در غلهات 2.04% ال ان جی تولید میکند.

چین بعنوان ذینفع اصلی و دو سر برد در اقدام خروج آمریکا از برجام

طبق نظرات کارشناسان ارز،  باتو جه به اقدام اخیر امریکا درخصوص عقب نشینی توافق هسته ای ایران، چین بعنوان یک ذینفع اصلی در خصوص واردات نفت ازایران قلمداد میشود و این امر یه منزله اهرم فشار برای چین در جهت خرید نفت از ایران به ازای یوان تلقی میگردد .

به گزارش گلوبال تایمز،  به دنبال خروج از برجام، دونالد ترامپ ریس جمهور آمریکا آماده وضع تحریم های جدید علیه ایران است . هدف این تحریم ها محدود کردن تجارت جهانی نفت خام ایران بوده، لیکن تاثیرات این تحریم با توجه به وارد کنندگان بزرگی از قبیل چین که خریداران عمده نفت از ایران هستند ممکن است کمرنگ بنظر برسد. باتوجه به اهمیت معیارهای نفت برنت و وست، نفت بطور کلی عمدتا بصورت دلار آمریکا تجارت و ارزش گذاری میگردد. لذا گمانه زنی میگردد که ارزشگزاری (معیار) وارادات نفت به یوان و  چشم پوشی چین از مبادلات دلاری موجب افزایش یوان در تجارت مالی جهانی و متعاقبا کاهش نفوذ  بین المللی دلار خواهد شد. به زعم تحلیگر ارشد کلمبیا در میناپولیس، اداورد الحسینی، در زمینه ارز،" بنظر میرسد که که صادرات نفت همچون سرمایه گذاری خارجی در این کشور با کاهش مواجه گردد. این امر نه تنها آبستن توقف اقتصاد ایران بلکه نقدینگی دلار و همچنین موجب خطر افزایش تجارت جهانی نفت به طریق اسکناس میگردد. این اقدام امریکا منجر به تغییر رویکرد ایران به به بانک های چینی شود".

شایان ذکر است طی دوره گذشته در خصوص تحریم ها علیه ایران قبل از توافق هسته ای، عرضه نفت در بازار های جهانی از سوی این کشور تقریبا یک میلیون بشکه در روز اعلام شده است و وزیر نفت ایران، بیژن زنگنه طی یک کنفرانس خبری  با توجه به خروج ترامپ از برجام اذعان داشتند که این اقدام واشنگتن هیچگونه تاثیری در روند صادرات نفت ایران نخواهد داشت.

گفتنی است  چین در جهت بهره وری از اعمال کنترل بیشتر در ارزشگزاری (معیار) واردات نفت، در ماه مارچ واردات نفت خام خود را آغاز کرده که بنظر میرسد یوان بعنوان رقیب و جایگزین  دلار در این ارزشگزاری (معیار) تهاتر شود.

به گفته مارون یوانز، موسس و مسئول سرمایه گذاری کلان در نیورک، چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کنند کالا در جهان محسوب می شود که منطقی بنظر میرسد در آیند نزدیک حوزه عرضه و تقاضا  از آن چین باشد و مبادلات تجاری با معیار طبیعی تری (ارز رایج چین) نسبت به بازار آمریکا صورت پذیرد.