آیا دنیای نفت در اضطراب به سر می ­برد؟

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

 فایل صوتی را گوش دهید: 


بازارهای نفت ضعف بزرگی را در روزهای اخیر نشان داده اند و در روز پنج شنبه قیمت نفت پیش از کمی بازگشت به حالت قبلی تقریبا به اندازه­ هفت دلار سقوط داشت.

چه عاملی موجب آن می­شود؟ تحلیلگران بازار برای یافتن یک دلیل مشخص با هم کشمکش داشته، و انتشار اخبار منفی و شایعات را برای توجیه این روند رو به پایین ترجیح داده ­اند.

گزارش ­هایی از افزایش تولید عربستان سعودی برای مشتریان آسیایی وجود داشته است، که ممکن است به عنوان یک سد شکن برای دستورالعمل های تولید اوپک مطرح شود – که بسیاری از افراد در دنیای نفت را در وضعیت کاملا وحشت زده ای قرار می­دهد.

 اما نمی توان این تولید سعودی ها را به عنوان یک قانون شکنی در این کارتل نامید. قراردادهای آسیایی صرفا ثبات بازارهای نفتی در مقابل تهدیدهای ناشی از تحریم ­های تجدید شده­ امریکا بر علیه ایران را افزایش می دهند.

بدیهی بود که ایران از هیچ گونه افزایش تولیدی که فراتر از افزایش ­های مورد توافق در ملاقات وین را حمایت نمی ­کند و به طور مشابه، مشخص است که سعودی­ ها هم نمی­خواهند این توافق تولید را به خطر بیندازند.

بسیاری از تحلیلگران به باز شدن مجدد بنادر نفتی لیبی برای توجیه افت سریع قیمت نفت اشاره می­کنند.

اما این توجیه نیز خیلی متقاعد کننده نیست: حتی با این مشکلاتی که به تازگی مشخص شده ­اند، صادرات لیبی فقط به صورت جزئی افزایش یافته و اکثر متخصصان معتقدند که تولید لیبی در ماه­ های باقیمانده­ سال 2018 به نزول خود ادامه می ­دهد.

سایر کارشناسان به تهدید کاهش سرعت تقاضای نفت از چین اشاره کرده­اند، اما این پیش بینی­ ها اشتباهی رایج است که اکثر تحلیلگران به آن دچار می شوند.

اما حتی در اینجا نیز یک علت مشخص برای آخرین افت قیمت نفت وجود نداشته است. مطابق با گزارش­ های COT، موقعیت ­های طولانی در این افت 7 دلاری به صورت پایدار حفظ شده ­اند.

علی رغم پاسخ ­های مختلف که در رسانه ­ها برای افت اخیر قیمت نفت منتشر شده است، فقط می­توان یک دلیل قانع کننده را برای ضعیف شدن نفت یافت، با وجود آن که این یکی از مهمترین بازارهای نفت در حال ترقی است که در 35 سال اخیر مشاهده شده است.

کالا و سهام متفاوت هستند. کالا ها ابزارهای حساس به زمان هستند که هر ماه بازسازی و تخریب می ­شوند.

قرارداد های آتی برای کالا های ماه سپتامبر، وضعیت بازار را در 6 ماه بعد در نظر نمی­گیرند. در آنها فقط به قیمت درج شده در تاریخ انقضا یعنی 28 اوت توجه می­شود.

به این دلیل، چنین قرارداد هایی نسبت به تهدید های فعلی حساس تر از سهام ها هستند و به تهدید اقتصادی فاجعه بار یک جنگ تجاری پیوسته بین امریکا و چین و دیگر کشورهای متحد آمریکا پاسخ می دهند.

قیمت ذرت نزول دارد. دانه ­های سویا کوبیده می­شوند. پیش بینی وضعیت بازار مس امیدوار کننده نیست؛ بازار فلزات صنعتی مثل روی، قلع و پلاتینیوم از 15-35 درصد در همه جا افت داشته ­است.

نفت، طبق تعرفه ­های امریکا با شروع از اواخر ماه می با سرعت بالا، از این فروپاشی عمومی کالاها جهش بیشتری داشته و بار دیگر نشان می­دهد که چقدر قدرتمند است – اما حتی این قدرت اساسی با نیروی اقتصادی مخرب یک جنگ تجاری جهانی هماهنگی ندارد.

اگر شما برای سهام وابسته به کالا سرمایه گذاری می­کنید، تشخیص آن که در این باره چه بگویید یا چه کار کنید دشوار است. اگر شما سرمایه گذار همه نوع کالایی باشید این سخت خواهد بود، چرا که اثرات بد اقتصادی در یک جنگ جهانی در حال گسترش، در یک نقطه فراتر از بخش کالا هستند.

اخیرا نشانه ­هایی حاکی از آن بوده است که کنگره آمریکا، و مخصوصا طرف حزب جمهوری‌خواه، مشتاق به پیمان شکنی با رییس جمهور در این مسیر خود تخریب گر و به دنبال افزایش تعرفه ­ها و جریمه­ های دو جانبه بوده ­اند.

آنها به دفتر وزیر خزانه داری آمریکا - استیون منوچین فراخوانده شدند تا به سوالاتی درباره­ مطابقت با قانون و استراتژی خروج از تعرفه ­ها پاسخ دهند، و رهبران مختلف کنگره مشروعیت قانونی توقف آن را ذکر کردند.

یک باور عمومی بر این اساس وجود داشته است که جنگ تجاری ترامپ باید در نقطه ­­ای محدود شود، چرا که بازارهای خارج از دایره­ کالا شروع به پاسخ به آن می­کنند.

وقتی قیمت ­های مصرفی به سرعت افزایش می ­یابند، و مشاغل از دست می ­روند، بسیاری افراد معتقدند که نیازهای سیاسی رییس جمهور با این تعرفه­ های خود تخریب گر تداخل خواهند داشت.

اما تا زمانی که این اتفاق رخ دهد، ادامه­ توصیه­ نفت یا سایر سهام ­های کالا دشوار خواهد بود. حتی پیش بینی آن که چه زمانی چراغ سبز برای خرید آنها روشن می­شود دشوارتر است. تا کنون هیچ کاری به اندازه­ پیش بینی برنامه ­های اجرایی دونالد ترامپ دشوار نبوده است.