آخرین میدان نبرد در جنگ انرژی آسیا

مقالات تحلیلی سردبیر
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

فایل صوتی را گوش دهید: 


هفته گذشته، رییس جمهور چین « شی جین پینگ» به سریلانکا یک بودجه جدید 2 میلیارد یوانی برابر با 295 میلیون دلار را پیشنهاد کرد. به گزارش رسانه های ملی سریلانکا، رییس جمهور سریلانکا «مایتریپالا سیریسنا» در روز شنبه در یک مراسم سخنرانی کرد و به ساخت یک بیمارستان با بودجه چین اشاره کرد.

ارائه وام های نقدی و سایر پاداش ها به سریلانکا از طرف چین یک موضوع جدید نیست، اما این بودجه با این شرط ارائه می شود که دقیقا برای خواسته پروژه سریلانکا مورد استفاده قرار گیرد.

«مایتریپالا سیریسنا» اظهار داشت: "وقتی سفیر چین برای تعیین تاریخ این مراسم به منزل من آمد گفت که رییس جمهور چین « شی جین پینگ» برای من یک هدیه دیگر فرستاده است."

وی افزود: "او 2 میلیارد یوان را برای هر پروژه دلخواه من هدیه می دهد. من می خواهم به سفیر چین پیشنهاد دهم که در همه حوزه های انتخابی در کشور خانه بسازد."

بودجه نزدیک به یک چهارم میلیارد دلار چین را می توان آخرین مورد در روند بلند مدت بشمار آورد که «شی جین پینگ» برای ملت 22 میلیونی این جزیره ارائه کرد.

در ماه می، سریلانکا با احداث یک واحد گاز طبیعی مایع(LNG)  با سرمایه گذاری 500 میلیون دلار توسط شرکت China Machinery Engineering چین، در یک بندر و منطقه صنعتی کنترل شده توسط چین موافقت کرد، که وزیر استراتژی های توسعه در آن زمان این موضوع را مطرح کرده بود. معامله بندر، به ارزش 2/1 میلیارد دلار، واقع در هامبانتوتا، با یک قرارداد 99 ساله ارائه می شود. این منطقه نزدیک به مسیر باربری اصلی از آسیا به اروپا بوده و نقش مهمی را در دسترسی بیشتر چین به نیروی دریایی و ناوگان ها را ایفا میکند.

چین برای احداث فرودگاه بین المللی و یک منطقه اقتصادی پیشنهاد شده توسط سریلانکا هم سرمایه گذاری کرده است. این سرمایه گذاری ها بخشی از پروژه بلند پروازانه جاده ابریشم جدید معروف به «یک کمربند-یک جاده» (OBOR) هست، که توسط رییس جمهور چین «شی جین پینگ» در سال 2013 مطرح گردید.

.این طرح نه تنها ایجاد یک منطقه اقتصادی یکپارچه و هماهنگ در کشورهای در مسیر جاده ابریشم قدیم را دنبال می کند بلکه به کشورهای جنوب شرق آسیا و پاکستان نیز گسترش خواهد یافت.

به نقل از مجله فایننشال تایمز لندن در سال اخیر، " سرمایه گذاری برنامه ریزی شده حدود 900 میلیارد دلار که احداث بخش های این پروژه را از بنادر در پاکستان و سریلانکا به راه آهن پر سرعت در افریقای شرقی تا خطوط لوله کشی گاز آسیای مرکزی پوشش می دهد.

پروژه «یک کمربند-یک جاده» به اطمینان بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در دنیاکه توسط یک کشور انجام شده است بشمار می اید.".

در یکی از گزارش های انستیتو بروکینگز (Brookings Institute) در ماه آوریل اشاره شده است که محرک اصلی روابط هند و ژاپن - نگرانی مشترک درباره بلندپروازی و صعود چین است.

 این گزارش اشاره داشت که "توکیو به یک شریک حتمی در ساختار امنیتی منطقه طبق محاسبات دهلی نو تبدیل شده است".

ژاپن و هندوستان برای مقابله با اقدامات چین در سریلانکا با ارائه پروژه ترمینال واردات LNG موافقت کرده، و به علاوه محلی را در چند کیلومتری پروژه های زیرساختی چین راه اندازی کرده اند.

در ماه فوریه، پترونت، به عنوان بزرگترین وارد کننده گاز هندوستان و شرکای سرمایه گذاری ژاپنی

اعلام کردند که 300 میلیون دلار برای اولین ترمینال گاز سریلانکا در نزدیکی کولومبو سرمایه گذاری خواهند کرد.

این کنسرسیوم این ترمینال شناور گاز طبیعی مایع به ظرفیت حدود 7/2 میلیون تن در سال را در خارج از ساحل غربی جزیره احداث می کند، و این ترمینال بزرگتر از ترمینال قبلی با ظرفیت 2-5/1 میلیون تن در سال است.

 پترونت سهم 5/47 درصدی را در این پروژه برای خود در نظر گرفته است ، در حالی که شرکت میتسوبیشی و ساجیتز ژاپن سهم 5/37 درصدی خواهند داشت. سهم 15 درصد باقیمانده به شرکت سریلانکایی اختصاص داده می شود.

با وجود آن که چینی ها به طور مداوم ادعا می کنند که برنامه گسترده آنها کاملا اقتصادی است، اما تعداد زیادی از منتقدان، مخصوصا در امریکا، استرالیا و سایر کشورها، ادعا می کنند که این کشور انگیزه های خوبی ندارد:

 دست درازی به سلطه جهانی امریکا و نهایتا ریشه کنی آن، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر نظامی، با در نظر گرفتن این موضوع که چین ناوگان دریای آزاد خود را برای حفاظت از دارایی های خارجی و مسیرهای تجاری توسعه می دهد مطلوب غربی ها نیست.

در نهایت، پروژه «او- بی- آر» یک نمونه از ظریف ترین سیاست های بازرگانی است که برای شرکت های چینی، مخصوصا شرکت های دولتی، یک بازار جهانی در حال رشد برای محصولات و خدمات شان را فراهم می کند.