چرا همه صاحب نظران درباره قیمت‌ های نفت اختلاف نظر دارند

مقالات تحلیلی سردبیر
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

فایل صوتی مطلب را گوش دهید:

 

پیش‌بینی های مختلف قیمت نفت به طور گسترده در بازار وجود دارد اما شکاف بین آنها قابل توجه است، به طوری که دیدگاه ‌های کاملا متفاوتی وجود دارد.

با نگاهی بدبینانه «سیتی ‌بانک» اخیرا عنوان کرده است که قیمت‌های نفت برنت می‌تواند تا 45 دلار به ازای هر بشکه در سال آینده افت کند. «اد مورس» از «سیتی ‌بانک» اظهار داشت که قیمت نفت برنت به راحتی می‌تواند به بازه بین 45 الی 65 دلار به ازای هر بشکه برگردد، بازه‌ای که در رکود بازار سال های  2014 و 2016 مشاهده شد.

نظریه معروف «باند شیل»، که چند سال قبل همه‌گیر شد، ادعا کرد تولید نفت شیل در قیمت زیر 45 دلار به ازای هر بشکه متوقف خواهد شد، که یک کف قیمت در آن سطح تعیین می کند، در حالی که هر روندی بالاتر از 65 دلار باعث می‌شود تولید جدید از سر گرفته شود، که دوباره قیمت‌ ها را کاهش می دهد.
«سیتی ‌بانک» رشد اخیر قیمت ‌های نفت را موقتی می‌بیند. «اد مورس» در مصاحبه ‌ای با «فایننشیال پست: در شهر کَلگِری در جنوب استان آلبرتای کانادا اظهار داشت: "ما فکر می‌کنیم که قیمت نفت تا آخر سال 2019 به آن بازه بر می‌گردد". او گفت "شاخص بورس بر اساس آنالیز نادرست است".

مورس  چنین استدلال کرد که در حال حاضر حفاران بازدهی بیشتری داشته و هیچ بحثی نیست که بازدهی سرمایه حداقل 50 درصد از سال 2014 افزایش داشته است. شک ها در این است که آیا این وضع ادامه پیدا می کند". "تا کنون، نادرستی ادعای آنهایی که افزایش  قیمت مجدد را پیش‌بینی کرده بودند ثابت شده است، از جمله در بحث نفت شیل."

علاوه بر این، فناوری حفاری نیز نسبت به سالیان گذشته خیلی پیشرفت کرده است که یعنی تولیدکنندگان می‌توانند نفت بیشتری را با هزینه کمتری از چاه ها استخراج کنند. در آخر، او بیان کرد که فرضیات در مورد افت شدید تولید مبالغه ای بیش نیست، و تنها 40 تا 45 میلیون بشکه در روز دچار افت تولید در نرخی حدود 5 درصد می‌شوند.

به گفته مورس «بیشتر تحلیلگران انرژی، فرضیاتی در خصوص کاهش نرخ تولید برای عمده یا کل 100 بشکه در روز را مطرح می‌کنند، که فرضیاتی منطقی به نظر میرسد».

اکنون مورس قطعا مخالف نظر عمومی حرکت می‌کند، که البته او قبلا هم این کار را کرده است. پیش‌بینی او وزن سنگینی دارد برای اینکه او سقوط قیمت ها در سال 2014 را به درستی پیش‌بینی کرده بود.

شاید او گرایش به سناریوی بدبینانه دارد اما او تنها نیست. «بانک و مؤسسه مالی بین‌المللی بارکلیز» در یک یادداشت تازه نوشت که"در سطح قیمت ‌های فعلی طی این سه ماهه، ریسک افزایش قیمت مشاهده نمی شود،" و این موضوع چنین استدلال می‌شود که "اگر اختلالات بعدی موازنه‌ ها را بر هم نزند، توازن اساسی بازار تا آخر سال 2019 باید تضعیف شود."

بارکلیز اظهار دارد که تقاضای نفت فعلا بالا باقی می ‌ماند، اما قیمت‌ بالای نفت، مصرف را کاهش می‌دهد. هر دو تولید اوپک و غیراوپک به رشد خود ادامه می‌دهند، که این به آن معناست که اساسا، امسال بازار نفت به مازاد تولید باز خواهد گشت.

«بانک سرمایه‌گذاری» افت قیمت نفت WTI را تا 61 دلار به ازای هر بشکه در فصل سوم سال 2019 پیش بینی می کند، البته نه به شدت پیش‌بینی «سیتی ‌بانک»، اما به هر حال روندی نزولی‌ دارد.

در این بین، نظریه افزایش قیمت را گلدمن ساکس مطرح می کند، هر چند که «بانک سرمایه‌گذاری» اخیرا دقیق نبودن پیش‌بینی خود مربوط به نزول قیمت ها را تایید کرده است. چشم‌ انداز تولید بیشتر عربستان سعودی و آزادسازی احتمالی ذخایر استراتژیک نفتی (SPR) می‌تواند افزایش بعدی قیمت ‌ها را تهدید کند، اما تحریم ‌های آتی ایران می‌تواند بازار نفت را با کسری جدی عرضه نفت روبرو کند – که ممکن است تا  ماه نوامبر 6/0 میلیون بشکه در روز تولید کند.

گلدمن ساکس بیشتر گرایش به روند افزایشی قیمت ها نسبت به دیگر پیش‌ بینی ها دارد، اما فعلا به بازه 70 الی 80 دلار به ازای هر بشکه برنت اتکا کرده است. «فیلیپ ورلیگر» - مشاور بخش انرژی و اقتصاددان در مقاله ‌ای تحلیلی عنوان کرد که به خاطر مقررات جدیدی که سوخت ‌های کشتیرانی را هدف قرار داده است در سال 2020 قیمت ‌های نفت می‌تواند تا 200 دلار به ازای هر بشکه جهش کند، اما این پیش‌بینی خارج از انتظار است.

بانک امریکا مریل لینچ کمی فراتر رفته و ادعا می‌کند که قیمت نفت برنت می‌تواند تا 90 دلار به ازای هر بشکه در سه ماهه دوم سال 2019 افزایش یابد.  با این حال، سختگیری های ایالات متحده به ایران را می توان به عنوان یک ریسک جهش قیمت ها تلقی کرد که در تمام پیش‌بینی‌ها درست است.

بانک مریل لینچ امریکا در یادداشتی در اوایل جولای نوشت: «به نظر ما، مدیریت قطع کامل صادرات نفت ایران، کاری بسیار دشوار است و احتمالا منجر به جهش قیمت تا بیش از 120 دلار به ازای هر بشکه می  شود، فعلا، بلاتلکیفی سیاست ایالات متحده باعث کاهش صادرات و افزایش نفت ایران در مخازن آن شده است.»

برای اطمینان، چند پیش‌بینی‌ دیگری هم وجود دارد که بی ثباتی و تغییرپذیری این استدلال‌ها را مطرح میکنند، اما هر کسی می‌تواند از یک بانک سرمایه‌گذاری برجسته جهت تایید دیدگاه خاصی که ممکن است داشته باشد، مدرک و پیش‌بینی قیمت نفت را پیدا کند. این ماهیت غیرقابل پیش‌بینی بازار نفت است.

  • سیتی ‌بانک -Citibank
  • باند شیل- Shale Band
  • شهر کَلگِری - Calgary
  • بانک و مؤسسه مالی بین‌الملی بارکلیز - Investment Bank Barclays
  • گلدمن ساکس - Goldman Sachs
  • فیلیپ کی. ورلیگر - Philip K. Verleger
  • بانک امریکا مریل لینچ - Bank of America Merrill Lynch