سه غول بزرگ نفتی در سال 2018

سه غول بزرگ نفتی در سال 2018

مقالات تحلیلی سردبیر
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

سرمایه گذاران باید درباره افزایش موج پروژه جدید BP، Eni و Shell که در حین رکود اخیر تصویب شده اند مطمئن باشند. تحقیقات شرکت Rystad Energy از بازدهی پروژه های اخیر آنها در مقایسه با شرکت های دیگر نشان می دهد که سه غول بزرگ نفتی اروپا بر رقبای خود برتری قابل توجه ای داشته اند.

برای پروژه هایی که از سال 2014 آغاز شده اند، این شرکت ها به طور جمعی به هزینه های سرمایه گذاری 5/13 دلار به ازای هر بشکه نفت دست یافته  اند. این هزینه های توسعه بر مقدار 8/8 دلار در هر بشکه نفت با افزایش هزینه ها از سال 2017 افزوده می شوند. تحلیل زیر 100% هزینه پروژه را به پیمان کاری اختصاص می دهد که پروژه را اجرا می کند (یعنی به سهام دارایی تفکیک نمی شود).

متیو فیتزسیمونز، نائب رییس شرکت Rystad Energy ، اظهار داشت: "این موضوع قابل توجه است که شرکت های BP، Eni و Shell بیش از 109 میلیارد دلار را صرف پروژه های توسعه جدید کردند که پایین تر از میانگین هزینه  طرح های توسعه بوده و همچنان قادر به دستیابی به هزینه های پیشتاز صنعتی در سال 2017 بود. سرمایه گذاری 6 میلیارد دلاری BP در فاز 1 خزان و پروژه های مکارم در عمان بر برتری اجرایی با دستیابی به هزینه¬های توسعه کمتر از 5 دلار به ازای هر بشکه نفت دلالت داشت.

از طرف دیگر، علیرغم شروع سرمایه گذاری های پروژه به ارزش تقریبا 75 میلیارد دلار، عملکرد توسعه شرکت اکسان‌موبیل در فاز 1 پروژه LNG پاپوآ گینه نو و افزایش فاز 2 هزینه پروژه تولید نفت از ماسه های میدان Kearl در آلبرتا شرایط کلی را برای دنبال کردن میانگین های صنعتی تشدید نموده اند (میانگین وزن دار برای موارد اصلی). به گفته فیتزسیمونز: " ما متوجه شدیم که از سال 2014 سرمایه گذاری های طرح های توسعه شرکت اکسان‌موبیل تقریبا وجود نداشته است. تنها طرح توسعه اصلی آنها از سال 2015 حدود 4/4 میلیارد دلار در پروژ FPSO فاز 1 میدان لیزا در گویان بود". اما این چشم انداز برای بزرگترین شرکت چند ملیتی جهان چندان هم نامطلوب نیست. فیتزسیمونز اشاره نمود: "ما همچنین توجه کردیم که اکسان‌موبیل بازدهی هزینه های طرح توسعه خود را از سال 2014 افزایش داده است، چرا که این شرکت شتابی گرفته است و برای تحقق چالش مطرح شده مدیرعامل شرکت با هدف دو برابر شدن درآمدها تا سال 2025 آماده می شود."

بر اساس موفقیت اخیر، شرکت های BP، Eni و Shell کلیه طرح های توسعه را در حین رکود تصویب نموده اند. از سال 2015، این سه شرکت طرح های توسعه ای با مجموع ارزش 64 میلیارد دلار را تصویب کردند. شرکت BP به تنهایی بیش از 6/27 میلیارد دلار از پروژه¬ها را در حین رکود تصویب کرد. به گفته¬ فیتزسیمونز: "بهترین هزینه ها از سال 2017 با ارزش کمتر از 6 دلار به ازای هر بشکه تولید شده به سرمایه گذاران اطمینان می دهند که همه ی این پروژه های جدید راه اندازی می شوند. وی افزود: "مصوبات شرکت Eni مربوط به تخصیص 4/25 میلیارد دلار برای طرح های توسعه اخیر انحصارا نشانگر سبد سهام فراساحلی آن شرکت است. سرمایه گذاری های شرکت برای چند پروژه عظیم خارجی، مثل Coral FLNG، Sankofa East FPSO و سه فاز توسعه میدان Zohr، اخبار خوبی در ارتباط با تلاش صنعت خارجی برای بازگشت به حالت قبلی هستند.

در مجموع، این غول های نفتی در تلاش برای تصویب بیش از 37 میلیارد دلار در پروژه ها در طول سال تقویمی هستند. بیش از 30% (12 میلیارد دلار) از این موارد در فصل دوم سال به تصویب رسیدند.
فیتزسیمونز به این نتیجه رسید که: "تعجب آور نیست که BP، Eni و Shell به سوی سرمایه گذاری های جدید پروژه ها در حین رکود اخیر رفته اند. این سه شرکت بزرگ در موقعیت خوبی قرار دارند که صنعت خود را بر مبنای طرح های توسعه و افزایش بازدهی هزینه ایجاد نمایند.