بهبود روابط انرژی با پاکستان با ضمانت 20 میلیارد دلاری عربستان سعودی

خاورمیانه
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

دربحبوحه تنش های فزاینده بین هم ستیزهای دیرین منطقه یعنی هند و پاکستان، محمد بن سلمان شاهزاده سعودی در سفرش به اسلام آباد در روز یکشنبه یک ضمانت 20 میلیارد دلاری به پاکستان اعطا کرد. این مبلغ بالاتر از مبلغ تخمین زده شده بود این درحالیست که بیش از این مبلغ آماده ارائه است.

محمد بن سلمان خاطرنشان کرد "برای مرحله اول کار بزرگی تلقی می شود و قطعا هر ماه و هرسال رشد خواهد کرد که برای هر دو کشور مفید و سودآور خواهد بود. ما برای پاکستان کشوری دوست و برادر تلقی بشمار می آئیم، و در شرایط سخت و خوب درکنار یکدیگر بوده ایم و این جریان ادامه خواهد داشت."

ضمانت سرمایه گذاری عربستان یک ماه بعد از اینکه پادشاهی عربستان اعلام کرد که 10 میلیارد دلار در یک پالایشگاه جدید نفتی در بندر آب عمیق «گوادار» پاکستان سرمایه گذاری می کند اعطا شد. خالد الفلیح به گزارشگران در«گوادار» گفت "عربستان می خواهد توسعه اقتصادی پاکستان را با استقرار یک پالایشگاه نفتی و مشارکت با پاکستان در کریدور اقتصادی چین – پاکستان مستحکم کند."

بازدید شاهزاده عربستان از پاکستان پس از روزهایی بود که یک بمب انداز انتحاری، اتوبوس حامل افسران که متشکل از 44 پلیس شبه نظامی می شدند را منفجر کرد. این حادثه در منطقه کشمیر اتفاق افتاد. گروه اسلام گرا و شبه نظامی پاکستانی بنام جیش محمد (به اختصار JeM) مسئولیت این حمله را به عهده گرفت این درحالیست که دولت هند، پاکستان را متهم می کند که به این گروه ها اجازه فعالیت در خاک خودش را می دهد. هند و پاکستان در بدست آوردن منطقه کشمیرهمیشه با هم درستیز بوده اند. این مسئله پس از تفکیک هند توسط دولت بریتانیا در سال 1947 آغاز شد. هر دو کشور بخش هایی از منطقه را حکمرانی می کنند درحالیکه مدعی هستند کل منطقه متعلق به خودشان است.

ضمانت سرمایه گذاری عربستان به پاکستان کمک خواهد کرد چرا که این کشور با مشکل بدهکاری رو به افزایشی روبروست و ذخایر خارجی اش در حال کاهش است. متعاقبا پاکستان با صندوق بین المللی پول (IMF) درباره کمک مالی صحبت کرده است و اخیرا تلاش هایی برای درخواست کمک از چند کشور عربی و چین کرده است.

تحکیم روابط متقابل قدیمی

ضمانت سرمایه گذاری عربستان نه تنها بیش از آنچه پیش بینی شده بود است بلکه مشارکت استراتژیک قدیمی بین این دو کشور را افزایش میدهد این مسئله به زمانی برمی گردد که به خانه سعود در منطقه ایی ناپایدارکمک شد. گفته می شود عربستان گاهی اوقات به پاکستان از نظر مالی کمک می کرده است درحالیکه پاکستان به عربستان در بدست آوردن امنیتش با نیروی نظامی پاکستانی کمک می کند.

وعده نظامی پاکستان در کمک به پادشاهی عربستان زمانی عملی شد که نیروهای ویژه پاکستانی در عملیات حذف عناصر بنیادگرا که مسجد بزرگ مکه را در سال 1979 تصرف کرده بودند وارد عمل شدند. پس از آن دهها هزار نفر از افسران ارتش در عربستان در طول جنگ ایرن-عراق باقی ماندند. اکثر این افسران بعد از اتمام جنگ در سال 1988 فراخوانده شدند اما تعداد اندکی در عربستان باقی ماندند. سال گذشته پاکستان اطلاع داد که در حال آماده سازی اعزام سربازان به عربستان با هدف آموزش و مشاوره است.

علی آواد آسری، سفیر سابق عربستان در اسلام آباد پس از دیدار شاهزاده گفت که تعامل بیشتری بین بخش های تجاری و خصوصی در هر دو کشور ایجاد می شود که این رابطه تاریخی را به مرحله ایی جدید وارد می کند.

وی افزود "ما میدانیم عربستان و پاکستان همیشه از تفاهم و دوستی منحصر بفردی برپایه مذهب، فرهنگ و ارزش ها برخوردار بوده اند. یک پیوند تاریخی بین این دو کشور وجود دارد. تردیدی ندارم محمد بن سلمان رویکرد منطقی ای بمنظور استحکام این رابطه و انتقال آن به مرحله دیگر اتخاذ کرده است."

آسری گفت عربستان وجوه پرداختی برای نفت که ارزشش میلیاردها دلار امریکاست را به تعویق انداخته است تا فشار بر اقتصاد پاکستان را از بین ببرد. عربستان همچنین در حال سرمایه گذاری مستقیم میلیارد دلاری در این کشور در راستای کوریدور اقتصادی چین - پاکستان است.