بین الملل و دیپلماسی انرژی

طبق نظرات کارشناسان ارز، باتو جه به اقدام اخیر امریکا درخصوص عقب نشینی توافق هسته ای ایران، چین بعنوان یک ذینفع اصلی در خصوص واردات نفت ازایران قلمداد میشود و این امر یه منزله اهرم فشار برای چین در جهت خرید نفت از ایران به ازای یوان تلقی میگردد.

شرکت بین المللی توتال و دولت عمان تفاهم نامه ای را در راستای توسعه منابع گاز طبیعی در عمان امضا کرده اند، که شامل فعالیت های تجاری بالا دستی و پایین دستی قلمداد میگردد.

به گزارش انرژی پست، مقام‌های هندی معتقدند تا زمانی که اتحادیه اروپا از بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه تهران حمایت نکند، واردات نفت خام هند از ایران از این تحریم‌ها بی اثر خواهد ماند.

هند وجوه مربوط به خرید نفت خود از ایران را که سومین تأمین کننده نفت این کشور است، به یورو پرداخت و از کانال‌های بانکی اروپایی برای این تعاملات استفاده می‌کند؛ در نتیجه تا زمانی که اروپا تصمیم به تحریم ایران نگیرد این تعاملات در عمل ادامه خواهد یافت.

دبیرخانه اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد که با وجود برطرف شدن بخش عمده عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی، اعضای این سازمان در ماه گذشته میلادی تولید خود را باز هم پایین‌تر از سطح تعیین شده در توافق جهانی کاهش تولید نفت نگه داشتند.

یک مقام وزارت انرژی عربستان امروز گفت، "این کشور با تولید کنندگان و مصرف کنندگان عمده نفت در داخل و خارج از اوپک کار خواهد کرد تا تاثیر هرگونه کاهش عرضه نفت را محدود کند".

به گزارش انرژی پست ، تحلیلگران در نظرسنجی "اس اند پی گلوبال پلاتس" پیش بینی کردند تا نوامبر که تحریمها به اجرا در می آیند، حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت ایران به بازار جهانی به دلیل تحریمها کاهش پیدا کند و حداقل میزان پیش بینی شده ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز و حداکثر آن ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

صنعت نفت ایران که در صدر لیست حوزه‌هایی قرار داشت که تحریم‌های سال‌های گذشته به آن آسیب وارد کرده بود، اکنون نیز با خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های مجدد علیه ایران احتمالا دوباره در نوک پیکان تحریم‌ها قرار خواهد گرفت. البته مسئولان نفتی این حمله را بی ثمر دانسته‌اند ولی با این حال تحلیلگران پیش بینی کردند تا ماه نوامبر که تحریم‌ها به اجرا در می‌آیند، حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت ایران به بازار جهانی کاهش یابد.

به گزارش انرژی پست ، تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خروج از برجام و وضع تحریم های جدید علیه خریداران نفت ایران تاثیر عمده ای روی صادرات نفت ایران خواهد داشت، اما انتظار نمی رود که توافق کاهش تولید بین اوپک و متحدانش را به خطر بیاندازد.