آیا روسیه توافق اوپک را لغو کرد؟

اروپا
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش انرژی پست ۲۴، وزیر دارایی روسیه، آنتون سیلوانوف، شنبه به خبرگزاری TASS اعلام کرد که اوپک و روسیه ممکن است با آمریکا به خاطر سهم آن در بازار نفت نزاع کنند؛ حتی اگر این به معنی لغو توافق­نامه اوپک و کاهش قیمت نفت باشد.

اوپک و روسیه براساس قرارداد کاهش تولید، تولید نفت را کم کرده ­اند اما ایالات متحده به تولید خود ادامه داده و به سهم خود در بازار سرعت می­بخشد- قبلا سهم بازار توسط اعضای اوپک و دیگر امضا کنندگان توافق شامل روسیه تعیین می­شد.

هرگونه تخطی در توافق­نامه کاهش تولید تاثیر منفی در بهای نفت دارد و حتی می­تواند قیمت نفت را به محدوده ی ۴۰ دلار به ازای هر بشکه کاهش دهد؛ به

گفته­ ی سیلوانوف این به نوبه خود به تولید­کنندگان نفتی آمریکا فشار آورده و به سرمایه­ گذاری­ های جدید آسیب می­رساند.

" (اگر به توافق­نامه عمل نشود) قیمت نفت و در­نتیجه سرمایه ­گذاری­ های جدید کاهش یافته و تولید آمریکا کم خواهد­ شد؛ زیرا هزینه تولید نفت شیل بیش از فروش آن است."

اظهارات سیلوانوف همراه با هشدار­ در مورد رکود اقتصادی جهانی بود. وزیر دارایی گفت: " خطر رکود اقتصادی جهانی در آینده زیاد است. ما برای تغییر بها­ی انرژی آماده ­ایم؛ بودجه ­­ای به­ منظور ذخیره و برقراری توازن در پرداخت­ها تهیه کرده ­ایم. ما این شکل از سیستم را به وجود آوردیم."

روسیه نقشی مهم در توافق­نامه کاهش تولید دارد و پیغام های گسترده­ای را در مورد عدم تعهد به توافق­نامه فرستاده­ است. همانطور که تولید ایالات متحده افزایش می­یابد و سهم آن در بازار گسترده ­تر می­شود، نفوذ اوپک نیز، با توجه به رابطه ­ی مهم آن با روسیه، کاهش می­یابد.

تولید اوپک به کمتر از سطح تعهد رسیده ­است. با این وجود ایالات متحده به افزایش تولید خود ادامه داده و در حال حاضر به رقم ۱۲.۲ میلیون بشکه در روز بر­اساس EIA رسیده­­ است. قبل از آنکه توافق­نامه کاهش تولید در دسامبر ۲۰۱۶ رسمی شود، تولید نفت ایالات متحده ۸.۷۷ میلیون بشکه در روز بود؛ این افزایش شگفت­­ آور بدون شک روی هر کشوری که تولید خود را کاهش داده فشار وارد می­کند.

با این وجود، رئیس­ جمهوری روسیه - ولادیمیر پوتین، به بازار اطمینان داد که روسیه به همکاری خود با اوپک ادامه می­دهد. به نقل از افراد پیگیر، پوتین به TASS گفت:" ما از نزدیک به بازار آگاهی داریم اما به همکاری خود با اوپک ادامه خواهیم داد."

او افزود:" اگر شرایط بازار به نحوی شود که ذخایر به طور چشم­گیری افزایش یابد یا ایالات متحده، نفت ونزوئلا را مصادره کرده و به سرعت به بازار جهانی دسترسی یابد و یا شرایط سیاسی لیبی بهبود یافته و لیبی وارد بازار جهانی شود و یا اینکه شخصی فکر کند که لازم است تا فشار­ها از روی ایران برداشته شود و ایران با حجم عظیمی وارد بازار شود، در این صورت ما تمام شرایط را در­نظر گرفته و تصمیم درست را اتخاذ می­کنیم."

براساس توافق­نامه کاهش تولید توسط اوپک، روسیه ملزم شد تا از تولید خود، 230 هزار بشکه در روز کم کرده و آن را به ۱۱.۱۹۱ میلیون بشکه در روز برساند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام