تحریم­ ها حریف صنعت نفت و گاز روسیه نمی ­شوند.

شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

به  گزارش انرژی پست 24 امسال روسیه دارای 21 شرکت در لیست دو هزار شرکت برتر جهان منتشر شده در مجله «فوربس» است. 7 تا از این شرکت ها، شرکت­ های مربوط به صنایع نفت و گاز هستند.

تمامی هفت بنگاه اقتصادی روسیه در صنایع نفت و گاز که در لیست 2000 شرکت فوق ­الذکر حضور دارند، امسال با جهش رتبه مواجه شده­ اند. شرکت «گازپروم» بزرگترین آن­ها در روسیه است. رتبه ­ی آن­ در لیست امسال چهلمین شرکت بوده و نسبت به رتبه­ ی پارسال چهل و سوم خود، رشد داشته است.

 

521353

الکسی میلر - مدیرعامل شرکت گازپروم

 

«روس‌نفت»، شرکت نفتی که توسط «ایگور سچین» اداره می­شود نیز اکنون پنجاه و دومین شرکت بزرگ جهان است. رتبه ­ی این کشور در سال 2017، 73 بوده است.

شرکت های «روس‌نفت» و «گازپروم» هر دو شرکت­های دولتی بشمار می آیند. البته اکثر شرکت­های فعال در حوزه­ی نفت و گاز روسیه نیز این ­چنین هستند. در کنار این شرکت­ ها، شرکت­های «لوک اویل» (که مالک جایگاه های سوخت متعددی از آتلانتیک­سیتی تا ساراتوگا اسپرینگز است) و «نوواتک» (صاحب میلیاردر معروف آن لئونید میخلسون) نیز به عنوان مشهورترین شرکت­ خصوصی، شرکت ­های قابل توجه ی هستند. هر دوی این شرکت­های اعضای جدایی ­ناپذیر صنعت نفت و گاز روسیه و جهان هستند. شرکت «نوواتک» نقش عظیمی در زمینه ­ی گاز طبیعی مایع (ال ان جی) سیبری بازی می­کند. این ­شرکت، پروژه­ ی «یامال» ال ان جی را در دست ساخت و پروژه­ ی ال ان جی آرکتیک (قطبی) را در دست طراحی دارد.

2016 10 03t072531z 1130458667 d1beueuoatac rtrmadp 3 russia privatisat

ایگور سچین - مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت روس‌نفت

 

«ماکسیمیلیان هس»، رئیس گروه مشاوره مخاطرات سیاسی AKE در لندن می­گوید: "این شرکت ­ها بصورت حرفه ­ای اداره می­ شوند" و منافع آنان مطابق با منافع سهامداران است. یک داستان کلی پیرامون رشد آن­ها با وجود تحریم ­ها و احساسات منفی نسبت به روسیه وجود ندارد. افزایش قیمت نفت به رشد آنها کمک کرده است ولی تنها دلیل رشد آن­ها افزایش قیمت نفت نیست.»

«روس‌نفت» مثال مناسبی برای این مسئله است. رشد برخی از این شرکت ­ها به دلیل مالکیت و برخی دیگر به ­خاطر حیله­ گری (مثلاً میخائیل خودورکوفسکی، یکی از مدیران عامل «یوکوس­ اویل») است.

درآمد خالص «روس‌نفت» در سه ماه اول سال 2019 نسبت به مقدار مشابه در سال گذشته 62 درصد افزایش داشته و به 131 میلیارد روبل (حدود 2 میلیارد دلار) رسیده است. با توجه به گزارش درآمدهای این شرکت که در هفته ی جاری منتشر شد، فروش نفت آنها 4 درصد افزایش داشته و به 74/4 میلیون بشکه در روز رسیده است.

هس می­گوید: «این شرکتی است که در بسیاری از هزینه­ هایش، استراتژی­ های سیاسی را بر انگیزه ­های اقتصادی ارجح می­داند». «روس‌نفت» یکی از بزرگترین حامیان مالی دولت ونزوئلا است. آنها در دسامبر سال 2015، 5/1 میلیارد دلار از نفت خود را به «پترولئوس دی» ونزوئلا قرض دادند. در عوض، ونزوئلا نیز %49 از سهام خود در شرکت نفتی «سیتگو» مستقر در هیوستون - تگزاس، ایالات متحده آمریکا  را گروگذاری کرد.

بخشی از سرمایه ­گذاری ­های «ایگور سچین» در طول دوسال گذشته مثمر ثمر بوده (مانند شرکت نفتی «باش­نفت») و بخش دیگری از آن خوب نبوده است. (مانند ونزوئلا)

بیشترین سود اینه غول های نفتی روسی مربوط به سرمایه ­گزاری در مصر بوده است. «روس ­نفت» به لطف حوزه­ی نفتی آب های عمیق «ظهر» مدیترانه در مصر، تبدیل به رقیب «گازپروم» در صادرات گار مایع طبیعی شده است. «روس ­نفت» 30 درصد سهام «ظهر» را در سال 2015 از شرکت ایتالیایی «انی» خریداری کرد که برای «روس ­نفت» سود سرشاری داشت.

کریس گفنی؛ مدیر بازار جهانی بانک «TIAA» می­گوید: «روسیه با وجود تحریم­ ها عملکرد خوبی داشته است. تصور کنید اگر تحریمی برای بانک ­ها و شرکت ­های نفتی آن­ها وجود نداشت، چه اتفاق می ­افتاد؟ من فکر می­کنم مقاصد تجاری آن­ها به بالاترین حد ممکن می ­رسید.»

سناتور «تد کروز» در روز سه ­شنبه تحریم­های ضد روسی جدیدی را معرفی کرد که هدف آن،  پروژه «نورد استریم 2» متعلق به شرکت «گازپروم» است.

490468

لئونید میخلسون - مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شرکت نوواتک

 

مانند برخی سرمایه­ گذاری ­های «روس‌نفت» که با انگیزه ­ی سیاسی انجام شده است، «نورد استریم 2» مانند یک سیلی بر صورت اوکراین بود. این پروژه اساساً خط ­لوله ­ای است که در مجاورت «نورد استریم 1» احداث شده است. این خط ­لوله ­ی دوم بدین معناست که روسیه برای صادرات گاز به اروپا تمایلی به استفاده از خطوط لوله­ ی «گازپروم» که از اوکراین می­گذرد، ندارد.

بیشترین تهدیدات آخرین تحریم­ ها مربوط به کشتی ­های صنعتی متعلق به شرکت­های اتحادیه ­ی اروپاست که در زمینه ­ی نصب خطوط لوله فعالیت می­ کنند. اگر این شرکت­ ها از ترس تحریم ­های وزارت خزانه­ داری امریکا پا پس بکشند، «گازپروم» کار سختی برای جایگزینی آنان خواهد داشت.

اما با توجه به لیست 2000 شرکت برتر جهان در سال جاری، تحریم­ ها باعث توقف رشد شرکت­ های نفت و گاز روسیه نشده است.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت