سئول سعی دارد تا ایالات متحده را متقاعد کند تا معافیت نفت ایران را تمدید کند

ایران و جهان
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

در حالی که کمتر از دو هفته به پایان تحریم واردات نفت خام از ایران باقی مانده است، این پرسش مطرح می­شود که آیا معافیت شش ماهه تمدید خواهد شد یا خیر.

مقامات کره جنوبی تلاش می­کنند تا واشنگتن را متقاعد کنند این معافیت را تمدید کند، اما هنوز پاسخ روشنی برای این پرسش وجود ندارد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه کره جنوبی در 12 اوریل اعلام کرد که «سئول و واشنگتن در مورد تمدید معافیت واردات نفت از ایران اتفاق نظر داشتند، اما به تازگی موضع ایالات متحده تغییر کرده ­است»

هیأتی به رهبری جانشین وزیر امور خارجه یون کانگ-هیئون در 28 مارس و 8 آوریل به واشنگتن سفر کردند تا با برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، و فرانسیس فانون، معاون وزیر در دفتر منابع انرژی وزارت خارجه رایزنی کنند.

در هفته گذشته وزیر خارجه کانگ کیونگ-هوا و وزیر اقتصاد و دارایی هنگ نام-کی نیز برای طرح درخواست تمدید معافیت به واشنگتن رفتند.

این مقام رسمی گفت: «مقامات رسمی ایالات متحده عنوان کرده­اند که موضع اصلی آنها تقویت هرچه بیشتر تحریم­ها علیه ایران است.»

«ما تمام تلاش خود را به کار می­گیریم تا این معافیت را تمدید کنیم، اما به نظر می­رسد که این کار ساده نخواهد بود»

کره جنوبی جزء هشت کشوری است که آمریکا در نوامبر گذشته به آنها معافیت 180 روزه برای اعمال تحریم­ها علیه واردات نفت از ایران داده­ است.

این کشورها در مقابل این معافیت متعهد شده­اند تا واردات نفتی از ایران را به میزان قابل­توجهی کاهش دهند.

کره جنوبی یکی از خریداران اصلی میعانات گازی ایران است، برش فوق سبک که از نفت خام به دست آمده و کاربرد وسیعی در صنعت پتروشیمی دارد. سهم واردات میعانات گازی کره جنوبی از نفت خام ایران 70 درصد است.

در حالی که ابهام در مورد واردات نفت از ایران رو به افزایش است، کره جنوبی در ماه مارس محموله­های نفتی وارداتی از ایالات متحده را به بیش از هفت برابر نسبت به سال گذشته افزایش داده و از  134،911 تن به یک میلیون تن رسانده ­است.

به گفته ی مون بیانگ-کی یک پژوهشگر برجسته از موسسه تجارت بین­المللی کره جنوبی - «علیرغم افزایش واردات از سایر کشورها، هنوز هم نفت ایران بخش بزرگی از واردات نفتی کره جنوبی را تشکیل می­دهد».

«در این راستا، انتظار می­رود که عدم موفقیت در گرفتن تمدید... بر اقتصاد منطقه­ای اثراتی بر جای گذارد، مانند افزایش قیمت گاز و تورم»

مون گفت با تعلیق احتمالی خرید نفت از ایران پالایشگاه­ ها و شرکت ­های پتروشیمی در کره جنوبی با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.

وی افزود «نفت خام ایران قیمت پایین­تر و کیفت بهتری داشته و حمل و نقل آن آسان­تر است. اگر واردات نفت ایران توسط عوامل خارجی چون تحریم­های ایالات متحده بلوکه شود، بدون آمادگی لازم برای رویارویی با شرایط، این صنعت بومی به زودی ورشکسته خواهد شد.

گزارش شده است که بزرگترین پالایشگاه­ های کره جنوبی، از جمله اس کی انرژی (SK Energy)، در اقدامی ظاهری در راستای آمادگی برای تعلیق احتمالی واردات نفت از ایران، نمونه­هایی از نفت فوق سبک آمریکا را آزمایش کرده­اند. البته یک سخنگوی اس کی انرژی این ادعا را تکذیب کرده ­است.

یک سخنگوی شرکت «پتروشیمی هانوا توتال» (Hanwha Total Petrochemicals Co.) احتمال استفاده از میعانات گازی ایالات متحده را به عنوان جایگزین نفت ایران ضعیف دانست.

او گفت: «من تصور نمی کنم استفاده از میعانات گازی آمریکا برای پالایشگاه های بومی و صنعت پتروشیمی امکان­پذیر باشد. این گزینه، دور از واقعیت است»

حجم نفتای باکیفیت تولید شده از میعانات گازی ایالات متحده به مراتب کمتر از میعانات گازی ایران است. ما ناچار هستیم نفتا را از منابع دیگر خریداری کنیم، اما یافتن منابع جایگزین هم کار دشواری است.»

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام