تشدید جنگ تجاری و عواقب آن در بازارهای نفتی

آمریکا
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

جنگ تجاری بین ایالت متحده­ آمریکا و چین رسما وارد فاز جدیدی شده است، و هیچ یک از دو طرف علامتی از عقب­ نشینی نشان نمی­دهند.

هفته­ گذشته دولت ترامپ تعرفه­ 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به میزان 10 تا 25 درصد بالا برد. به محض آغاز به کار بازارهای ایالت متحده در صبح روز دوشنبه (و پس از بسته شدن بازارهای آسیا)، چین در یک اقدام تلافی­ جویانه اعلام کرد. از اول ماه ژوئن تعرفه­ 60 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی به میزان 25 درصد افزایش می­یابد.

ترامپ همچنین اساس کار را بر افزایش تعرفه بیش از 325 میلیارد دلار از واردات چینی قرار داده است، که تقریبا معادل است با تمامی کالاهایی که از چین وارد می­شود. اگرچه چنین اقدامی می­تواند ماه ­ها به طول بیانجامد ولی اعمال آن تعرفه­ ها باعث تشدید بیشتری خواهد بود، و به صورت گسترده­­ تری بر روی مصرف کنندگان تاثیر خواهد گذاشت. در واکنش به این خبر صبح روز دوشنبه میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) صعود کرد.

«اسوار پراساد» استاد سیاست تجاری از دانشگاه کورنل و رئیس سابق بخش چین در «صندوق بین المللی پول» به «واشنگتن پست» گفت: "در طول هفته­ اخیر، امیدواری برای آتش ­بس موقتی بین دو طرف، باعث پدیدار شدن چشم­ اندازی از تشدید سریع جنگ تجاری و کشمکش­ های اقتصادی بین دو کشور شده است."

ظاهرا دو دولت معاملات تجاری یازده ساعت ه­ای را در هفته گذشته آغاز کردند و مذاکرات در ساعات بعد از اعمال تعرفه های بالاتر نیز ادامه یافت؛ اما با متوقف شدن مذاکرات، معاملات تجاری نیز فروکش کردند. دونالد ترامپ برای نشان دادن چهره­ای شجاعانه به توئیتر رفت.

مطلب مرتبط: جاه طلبی های روسیه در بازار ال‌ان‌جی چین

شکاف­های موجود در اقتصاد چین به صورت فزاینده­ای آشکار می­شود. در ماه آوریل برای دهمین ماه متوالی میزان فروش خودرو­ها در بزرگترین بازار جهانی خودرو کاهش یافت. این میزان فروش­ نسبت به سال گذشته 6/14 درصد کاهش داشت. در اوایل سال جاری زمانیکه اقتصاد مسیر نزولی در پیش گرفت و مداخلات به رشد خود ادامه داد دولت چین  مجبور به آغاز دور جدیدی از حرکت ها شد. با بدتر شدن اوضاع جنگ تجاری معلوم نیست که خشکسالی اقتصادی این کشور بیشتر شود.

نشانه­های از مشکلات دیگری نیز در آینده وجود دارد. در ماه آوریل، بازار خودروهای شاسی ­بلند و سواری در هند به شدت افت کرد، که در مقایسه با سال گذشته 17 درصد کاهش یافت. این موضوع یکی دیگر از نشانه­های افول که یک بازار حیاتی و تعیین­کننده است. طبق گزارش بلومبرگ ترافیک­ های هوایی و میزان درخواست وام­های بانکی نیز کاهش یافته است.

حتی برای اقتصاد ایالت متحده نیز با وجود آمار بالای تولید ناخالص داخلی و نرخ بیکاری پایین، ابرهای تاریکی در حال شکل گرفتن است. شرکت های کارت اعتباری، بانک ها و وام دهندگان شاهد وخامت سلامت مالی مشتریان خود بوده­اند.

یکی از نشانه­ هایی که سلامت اقتصادی در کشورهای ثروتمند رو به وخامت است این بود که در ماه مارس،  شاخص پیشرو ترکیبی در گزارشات «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» (OECD) برای دوازدهمین ماه متوالی کاهش یافت. طبق گزارش بلومبرگ، این شاخص برای پیشنهاد یک شاخص­ پیشرو برای نقاط عطف، شش الی نه ماه پیش از وقوع آن نقاط، در نظر گرفته شده است.

روند کند اقتصادی، یک جریان مخالف عظیم برای بازار نفت خام است. صندوق­های سرمایه ­گذاری و دیگر مدیران سیستم مالی، به طور فزاینده­ای در مورد محل تجارت نفت نگران هستند، و در اوایل ماه می، بسیاری از سرمایه­ گذاری­ های بلند مدت خود را رها کرده ­اند.

تعرفه ­های دولت چین در مورد کالاهای ایالات متحده علاوه بر نفت خام بر گاز مایع (LNG) نیز تاثیر می­گذارد. از ماه ژوئن، گاز مایع ایالات متحده تحت تعرفه­ های 25 درصدی توسط دولت چین قرار می­گیرد.

علیرغم جنگ تجاری، قیمت نفت در معاملات اولیه افزایش یافت، که منحصرا برخواسته از سقوط یکباره ­ی شاخص­ های مالی بود. اخبار مبنی بر اینکه دو کشتی نفتی عربستان سعودی در پی یک حمله صدمه دیدند، ترس از افزایش تنش­ ها در خاورمیانه را تشدید کرده و منجر به افزایش قیمت نفت خام شد.

هری چیلینووریان، رئیس بخش استراتژی بازارهای کالا در BNP (گروه بانکداری فرانسوی «بی‌ان‌پی پاریبا») گفت "با وجود تهدیدات به گردش آزاد نفت در یکی از بحرانی ­ترین مناطق دنیا، جابجایی نفت جای تعجبی ندارد.".

به نظر می رسد در حال حاضر معامله گران نفت بیش از رکود تقاضا، نگران کمبود ذخایر هستند.

 

نفت | گاز | اخبار نفت | اخبار گاز | جدید ترین اخبار نفت | جدید ترین اخبار گاز | آخرین اخبار نفت | آخرین اخبار گاز | نفت خام | اخبار انرژی | اخبار پتروشیمی | اخبار نفتی | قیمت نفت