یکی از برجسته ترین شرکت های انرژی جهان

اوراسیا
شکل ظاهری
  • کوچکتر کوچک وسط بزرگ بزرگتر
  • فونت پیش فرض Helvetica Segoe Georgia Times

گازپروم بدون شک مهم ترین و تاثیرگذارترین شرکت در روسیه است. این شرکت عظیم انرژی، یکی از چشم گیرترین ذخایر هیدروکربن شامل سیستم حمل و نقل پیچیده در روسیه و خارج از کشور را کنترل می کند. بخش عمده ای از شرکت مذکور به دولت روسیه تعلق دارد که به آن کنترل منحصر به فردی بعنوان یک ابزار سیاست داخلی و خارجی کرملین می دهد. سال 2019 سال نوید بخشی برای گازپروم بواسطه تکمیل چندین پروژه استراتژیک همچون پروژه خط لوله «قدرت سیبری», «نورد استریم 2» و «ترک استریم» خواهد بود.

چندین سال قبل «الکسی میلر» رئیس شرکت گازپروم پیش بینی کرد که ارزش گازپروم 1 تریلیون دلار است که از 367 میلیارد در سال 2008، پیش می گیرد. اگرچه ارزش شرکت تا حدود 47 میلیارد دلار کاهش یافت. بخشی از این فروپاشی بواسطه سقوط روبل روسیه بود اما هیچ شرکتی از بین 5000 شرکت برتر دنیا وضعیتی بدتر از آن را تجربه نکردند. این مسئله خبر بسیار بدی برای یک شرکت عادی و حتی نشانه عملکرد بدتر تلقی می شد اما گازپروم یک شرکت معمولی به حساب نمی آید و هدف اولیه این شرکت عظیم ایجاد سود برای سهامدارانش است که این مسئله ارزش پایین سهامش را نیز توجیه می کند.

سرمایه 47 میلیارد دلاری بازار گازپروم در تضاد مطلقی در مقایسه با زیرساخت, ذخایر هیدروکربنی آن و سرمایه گذاری کلی باقی مانده است. گازپروم بعضی از موثرترین منابع جهان را کنترل می کند که می تواند میزان تولید انرژی را برای 100 سال دیگر برپایه سطح تولید کنونی اش حفظ کند. این ذخائر عظیم انرژی از دیگر ذخائر پیشی می گیرند.